Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Τραγικό - Σφαγή δελφινιών από Γιαπωνέζους
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Διάφορα > Aσχετα
power_ran
Δειτε το παρακάτω. Οι εικόνες είναι σοκαριστικές.

http://www.glumbert.com/media/dolphin
shock.gif shock.gif
Pro_Diver
Τι να πει κανεις??? ΝΤΡΟΠΗ αλλα να μου πεις τι να περιμενει κανεις απο ανθρωπους που τρωνε σκυλους, γατες και χελωνες ΚΑΦΡΙΛΑ
akatanomastos
2 δελφινα στο καθε φορτηγο , πρεπει να χαλασαν γαμω τη βενζινη για περα δοθε ολα αυτα τα δελφινια .

οπως οι κινεζοι εχουν τα δελφινια , καποιοι αλλοι εχουν τις φωκιες , λευκες αρκουδεσ, και αλλα... για αυτους ειναι συνηθισμενο για μας ειναι παραξενο
KoTsou8KiAs
Απ’ τις πιο αηδιαστικές, απάνθρωπες, αποκρουστικές σκηνές που είδα μέχρι σήμερα.
costaspap
Περα του οτι ειναι αηδιαστικο, δεν προκυπτει κατι αλλο.
Ετσι συμπεριφερονται και οι δυτικοι σε γελαδια γουρουνια κτλπ.
Ετσι δεν σκοτωνουμε και μεις τα ψαρια;
mtsant21
Έναν απο αυτούς να είχα μπροστά μου... Οργανωμένο έγκλημα..
power_ran
Βασικά όχι ακριβώς έτσι. Υπάρχουν σφαγεία για τα ζώα που εκτρέφονται και μεγαλώνουν για να φαγωθούν.

Το να έχεις ένα δελφίνι και να ψοφαει από αιμοραγία είναι λιγο διαφορετικό νομίζω...
akatanomastos
tounge1.gif
QUOTE(mtsant21 @ Sep 30 2006, 01:57 PM) *

οι κινεζοι ξερουν και πολεμικες τεχνες προσεχε μην σε περασει κανενας για δελφινη
Phoevos
QUOTE(costaspap @ Sep 30 2006, 05:51 PM) *
Ετσι δεν σκοτωνουμε και μεις τα ψαρια;

Τουλάχιστον εμείς τους κάνουμε ευθανασία, γρήγορα (σχετικά). Όχι φυσικά ότι αυτό μας νομιμοποιεί...
Trelos
kai meta mas lene oti oloi h anthropi einai to idio...
Sto polemo den pane piso pantos..

Apo ta pio tragika video pou exo dei.
mtsant21
QUOTE(akatanomastos @ Sep 30 2006, 01:58 PM) *
tounge1.gif
QUOTE(mtsant21 @ Sep 30 2006, 01:57 PM) *

οι κινεζοι ξερουν και πολεμικες τεχνες προσεχε μην σε περασει κανενας για δελφινη

σε underwater μάχη τους σκίζουμε...δεν πα' να ξέρουν καράτε...
spot
QUOTE(power_ran @ Sep 30 2006, 01:58 PM) *
Το να έχεις ένα δελφίνι και να ψοφαει από αιμοραγία είναι λιγο διαφορετικό νομίζω...

Δεν είδα το βίντεο και δεν ξέρω αν θα το δώ.
Όμως κάτι τέτοιο δεν κάνουν και αυτοί που χτυπάνε τόνους και άλλα πελαγίσια με ψαροτούφεκο?
Δεν τα μαχαιρώνουν σε κάποια σημεία για να πεθάνουν από αιμοραγία πιο γρήγορα?
Επίσης, διορθώστε με αν κάνω λάθος, νομίζω πως κάπου διάβασα-άκουσα πως τους τόνους ΠΡΕΠΕΙ να τους κόβεις έτσι (νομίζω στην ουρά) για να φύγει το αίμα, αλλιώς χαλάει η γεύση του κρέατος. ΑΝ είναι έτσι, τότε τι κάνουμε ? βάζουμε ένα ψάρι να υποφέρει για να έχει καλύτερη γεύση?

Ξαναλέω, δεν είδα το βίντεο, αλλά ρε παιδιά, ας μην ξεχνάμε οτι και το δικό μας χόμπυ προκαλεί, είτε επειδή οι άλλοι δεν μπορούν να μας καταλάβουν, είτε επειδή κι εμείς δημοσιεύουμε βίντεο και φωτογραφίες με υπερβολικές ψαριές.
Φαντάσου τώρα ο Χ που στην χώρα του απαγορεύεται το κυνήγι του ροφού, να δει μια φωτό εδώ με 5 ροφούς !!!! δεν θα πάει στο αντίστοιχο greekdivers της χώρας του, να κάνει ένα ποστ και να πει "κοίτα ρε οι άθλιοι, 5 ροφούς ... σε εμάς αν επιτρεπόταν θα έπερνα μόνο έναν, άντε δύο, για να έχω να πάρω και στο επόμενο ψάρεμα".
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι κι εμείς φαινόμαστε σαν alien σε κάποιους άλλους - αλλά και μεταξύ μας δεν θεωρούμε κάποιους "alien"?
plits plits
Φίλε spot κάνεις λάθος γιατί στο BWH το θήραμα δευτερώνετε με μια εγκεφαλική βολή και μετά ακολουθούν τυχών διαδικασίες αφαίμαξης
costaspap
QUOTE(power_ran @ Sep 29 2006, 10:58 PM) *
Βασικά όχι ακριβώς έτσι. Υπάρχουν σφαγεία για τα ζώα που εκτρέφονται και μεγαλώνουν για να φαγωθούν.

Μην νομιζεις.Οτι κρεας εφαγες τα τελευταια χρονια ετσι πεθανε.
George Gikas
Εγω παντως, δεν μπορεσα να το δω ολο το βιντεο..
Το σταματησα
Θυμωσα πολυ. spiteful.gif

Μου σηκωθηκε η τριχα.
costaspap
Προσπαθω να φανταστω ινδους πιστους μεσα σε ενα ελληνικο σφαγειο αγελαδων....
Manos Papadakis
Σταθηκε αδυνατο να δω ολο το βιντεο. Πραγματικα λυπαμαι πολυ! thumbdown.gif
jimapos
den me enoxli toso to oti ta skotonun, osos to oti einai argos k epiponos

o thanatos!
jpap
einai na toy kaneis ta idia . afto toys a3izi
john2
esxos........
Spyros21
Αισχος! Το οτι τα τρωνε το δεχομαι, οπως και διαφορα αλλα, το να υποκεινται σε τετοια βασανιστηρια.....!!!! Βεβαια μην παμε και πολυ μακρια, μηπως εδω στο Ελλαντα ολα τα σφαγεια ακολουθουν τις συγχρονες και λιγοτερο επιβλαβεις μεθοδους για τη θανατωση των ζωων?
ΚΡΙΜΑ
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
Σιγουρα ειναι τραγικο, αηδιαστικο, απανθρωπο και αποτροπαιο να το παρακολουθεις...

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα ομως... δεν ειναι αθλιοι οι Γιαπωνεζοι που το κανουν αυτο....γι'αυτους ειναι απλως η δουλεια τους. Πολλα παρομοια γινονται παντου γιατι ετσι πρεπει να γινει. Οταν πρωτοβρεθηκα σε χωριο φιλου (δυστηχως εγω δεν ειμαι απο χωριο), το ιδιο τραγικος, απανθρωπος, αηδιαστικος και αποτροπαιος ηταν ο τροπος με τον οποιο ο παππους του φιλου μου εσφαξε την κατσικα τους....τα ιδια ακριβως συναισθηματα που ενοιωσα τοτε μου γεννηθηκαν βλεποντας αυτο το video. Σας διαβεβαιωνω οτι ο συγκεκριμενος παππους δεν ηταν καθολου απανθρωπος και αθλιος...ενας παππους οπως τους δικους μας ηταν, καλοκαγαθος και αξιολατρευτος....

Ολοι οι επαγγελματιες ψαραδες τι κανουν με τα ψαρια που πιανουν με τα διχτυα τους; Δεν τα βαζουν ζωντανα μεσα στον παγο; Ακομα και εμεις οι ιδιοι οταν ψαρεψαμε καποια φορα με πετονια και πιασαμε ενα σπαρακι ή ενα χανο, τι καναμε μετα; Μηπως του καναμε ευθανασια; Απο ασφυξια δεν πεθανε μεσα στον κουβα μας;

Στεναχωρηθηκα παρα πολυ με το video που ειδα, αυτο για να μην βιαστει κανεις να με πει αναισθητο. Το ιδιο ομως ειχα στεναχωρεθει και με την κατσικα που λεγαμε. Αυτο που θελω να πω ειναι να μην βιαζομαστε να κρινουμε μονο απο τα προσωπικα μας κρτηρια και συναισθηματα....γι'αυτους τους ανθρωπους ειναι ισως ο μονος τροπος να ζησουν.
Kiribecool
Κάντε κλίκ για εμφάνιση επισυνάψεωνΚάντε κλίκ για εμφάνιση επισυνάψεων[quote name='akatanomastos' date='Sep 30 2006, 11:53 AM' post='135641

οπως οι κινεζοι εχουν τα δελφινια , καποιοι αλλοι εχουν τις φωκιες , λευκες αρκουδεσ, και αλλα... για αυτους ειναι συνηθισμενο για μας ειναι παραξενο
[/quote]

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω ποτέ να συνηθίσω στην εικόνα ενός που βασανίζει ένα ζώο, ό,τι ζώο και να είναι αυτό.
Από τα δελφίνια που ναι μεν εμείς τα αγαπάμε και ευχόμαστε να κολυμπήσουμε έστω και μια φορά μαζί τους,μέχρι την κότα ή την κατσίκα που σφάζει ένας καλοκάγαθος παππούς στο χωριό.
Αν για παράδειγμα ο παππούς στο χωριό αντί να σφάξει με τη μία την κότα της έκοβε λίγο το λαρύγγι και την άφηνε να σπαρταράει μέχρι να πεθάνει γιατί θα νοστίμηζε περισσότερο θα ήταν κατ'εμέ το ίδιο απάνθρωπος με τους ιάπωνες που κάνουν το ίδιο στα δελφίνια ή στις φάλαινες.
Ή ακόμη αν κάποιος από εμάς δεν χρησιμοποιούσε το μαχαίρι του για την περίφημη ευθανασία αμέσως μετά το χτύπημα του ψαριού, στο ίδιο καζάνι θα έβραζε κι αυτός.
Άρα πιστεύω πως είναι ο τρόπος που κάνει τη διαφορά ακόμα και σε έναν πόλεμο τα βασανιστήρια καταδικάζονται και τιμωρούνται όταν αυτά βγαίνουν στο φως.

Σας παραθέτω και δύο φωτό από το τελείωμα της σφαγής φάλαινας για να μην το βάλω σε άλλο τοπικ.
Phoevos
Αν υπήρχε μία "κατώτερη" φυλή ανθρώπων (δηλαδή ποιο αδύναμη) και υπήρχε κάποιος οικονομικό όφελος απο τη θανάτωσή της, τότε μετά χαράς η ανθρωπότητα θα τους σφάγιαζε. Ας μην πάμε μακριά και ας δούμε τί γίνεται στη μέση ανατολή: το αυτό.

Τα δελφίνια, όσο αποτρόπαιο και αποκρουστικό να ήταν το θέαμα, ίσως είναι απο τα μικρότερα αμαρτήματα μας...

Χαιρετώ.
Φοίβος.

ΥΓ. Τα δελφίνια δεν μπορούν να πεθάνουν απο ασφυξία εκτός νερού. Δυστυχώς! Το μαρτύριο τους θα κρατούσε πολύ λιγότερο.
CLIPPER
Φίλοι χαιρετώ

Κατ' αρχήν μη κάνουμε το λάθος να κατακρίνουμε το διαφορετικό απλά και μόνο επιδή είναι διαφορετικό. Οι άνθρωποι εκεί αυτό έμαθαν ότι πρε΄πει να κάνουν και αυτό κάνουν.

Όσο κι αν το θέαμα είναι φρικιαστικό νομίζω κιεγώ ότι είναι εξίσου άγριο με το σφάξιμο μιας κατσίκας ή ενός γουρουνιού. Έχετε ακούσει πως κάνει το γουρούνι? Νομίζεις ότι ακούς άνθρωπο!!

Σαφέστατα υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στα ζώα που εκτρέφονται για αυτή τη δουλειά και σε αυτά που πάνε "αδιάβαστα".

Είναι όμως απολύτως βέβαιο ότι οι παλιότεροι ακόμα και αν σκότωναν τα δελφίνια το έκαναν με πολύ περισσότερο σεβασμό προς το θύμα (βλέπε τοτεμισμό κλπ). Το τραγικό είναι ότι ακόμα και σήμερα κανένας δεν έχει εκπαιδεύσει αυτούς τους ανθρώπους να αντικαταστήσουν αυτό που έκαναν οι πρόγονοί τους με κάτι άλλο. Να μάθουν δηλαδή να τρώνε άλλα είδη κρεάτων. Εδώ βλέπουμε όμως και πάλι, ότι το ανώτερο στάδιο τεχνολογικού πολιτισμού δεν ακολουθήθηκε από μια αντίστοιχη πολιτιστική έξέλιξη. Τα ανώτερα εργαλεία και κατά συνέπεια η προηγμένη γνώση οδήγησαν στη χρήση πιό βάρβαρων μεθόδων. Ένα πράγμα σαν τα "έξυπνα όπλα" δηλαδή - για να μη ξεχνιόμαστε.

Στην κοινωνιολογία αναφέρεται ότι η ανάπτυξη κοινωνικότητας, κατά την εξελικτική πορεία του ανθρώπινου είδους, πέρασε από τα στάδια α) της αγριότητας, β) της βαρβαρότητας και γ) του πολιτισμού. Με βάση όμως τα ευρήματα των ανασκαφών έχει γίνει σχεδόν από όλους αποδεκτό ότι η βαρβαρότητα νίκησε τον πολιτισμό!!!

Συμπέρασμα: Ας γίνουμε λιγότερο πολιτισμένοι, ίσως έτσι γίνουμε περισσότερο ανθρώπινοι, όπως οι πρόγονοί μας...

Φιλικά
nitse
Τι να πω ρε παιδιά! Μόνο αποτροπιασμό φέρνει αυτή η εικόνα....
Γι'αυτούς βέβαια προφανώς είναικάτι πολύ φυσικό! Απλά μια καλή ψαρια...

Κρίμα! Είναι το πιο συμπαθητικό ζώο του βυθού!
Ανδρεας
Πολυ αηδιαστικο.. Κριμα..
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
QUOTE(Kiribecool @ Oct 4 2006, 12:35 AM) *
Ή ακόμη αν κάποιος από εμάς δεν χρησιμοποιούσε το μαχαίρι του για την περίφημη ευθανασία αμέσως μετά το χτύπημα του ψαριού, στο ίδιο καζάνι θα έβραζε κι αυτός.

Φιλε συνονοματε καταρχην χρονια πολλα και σε σενα για την γιορτη μας προχθες... bye1.gif

Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι συναισθηματικοι γινομαστε πολυ ευκολοτερα με ζωα που στον πολιτισμο μας εχουμε ναθει να θεωρουμε ακακα, χαριτωμενα κλπ. Τον ιδιο αποτροπιασμο που νοιωθουμε εμεις για τα δελφινια θα τον ενοιωθαν οι Ινδοι για τις αγελαδες και οι μουσουλμανοι για τα γουρουνια.

Ρωταω ξανα...δεν εχεις ψαρεψει ποτε με πετονια; Δεν επιασες ενα σπαρακι, ενα χανο ή μια περκα; Τι εκανες μετα στο ψαρακι που σπαρταρουσε στα ποδια σου; Του εκανες ευθανασια; Ή κι αν δεν εχεις ψαρεψει ποτε εσυ ο ιδιος ετσι, καποιος αλλος απο την οικογενεια σου ή φιλος σου θα το κανει. Ε, δεν τον βαζεις στην ιδια μοιρα με τους τυπους στο video, ετσι δεν ειναι;
ΓΛΑΥΚΟΣ
Παρακαλώ μια διόρθωση.
το βίντεο είναι από την Ιαπωνία άρα αφορά Ιάπωνες, οι οποίοι δεν τρώνε σκύλους και γάτες όπως ειπώθηκε. Τέτοια είδη ζώων τρώνε οι Κινέζοι οι οποίοι πολλές φορές αναφέρθηκαν στο topic και δεν έχουν καμία σχέση με το videο

Σχετικά με το video είναι όντως ανατριχιαστικό. Αλλά δεν φτενέ οι ψαράδες και οι σφαγείς , φταίει ο ρεπόρτερ (Αμερικάνος) που με περίλυπο ύφος παρουσιάζει τις επίμαχες σκηνές του ξεψυχίσματος και της αιμορραγίας των δελφινιών, σκηνές που επαναλαμβάνονται σε οποιοδήποτε σφαγείο.
Οι άνθρωποι εκεί τρώνε Δελφίνια τι να κάνουμε , εδώ τα έχουμε κάνει ΑΡΛΕΚΙΝΟΥΣ . Εδώ σφάζουμε με τον ίδιο τρόπο Αγελάδες στην Ινδία τις έχουν ΘΕΟΠΟΙΗΣΕΙ .

Τελικά ποιοι είναι οι κακοί και ποιοι οι καλοί . Δεν υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός . Κάθε λαός έχει τις συνήθειές του και τα taboo του , αρκεί να ακολουθούνται εθνικοί και διεθνής κανονισμοί διαχείρισης της πανίδας.

Για δείτε και αυτό .... οι Γιαπωνεζοι μας φτέξανε.

http://www.greekdivers.com/forum/index.php...ic=8935&hl=

Ακου βαλσάμομα ψαριού με λακ μαλιών dontknow.gif
jvek
Δείτε εδώ
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
QUOTE(jvek @ Oct 4 2006, 09:52 AM) *
Δείτε εδώ

Ρε παιδια τι να δουμε, ελεος πια. Ενταξει το ειδαμε, το καταλαβαμε, το εμπεδωσαμε....τι αλλο να κανουμε;
Πιανεται και αμαυρωνετε την εικονα ενος ολοκληρου πολιτισμου (ανατολικου) βασισμενοι σε τι; Στο οτι σκοτωνουν τα δελφινια; Νισαφι πια. Αν ενας Τουρκος ή ενας Ινδος εβλεπε πως σκοτωνουμε εμεις τα γουρουνια και τα γελαδια, τα ιδια ακριβως θα σκεφτοτανε.
Και το χειροτερο απο ολα ειναι οτι παρουσιαζεται αυτη η βαναυσοτητα με τροπο γλαφυρο, οτι πρεπει για να κανει την καρδια σου να ραγισει. Ποιος την παρουσιαζει; Ακουσατε ακουσατε. Ενα αμερικανακι. Αντι να παει να πηδηξει απο τους διδυμους πυργους (ουπς) για τις σφαγες που κανει ο ιδιος σε ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, τα δελφινια τον πειραξανε. ΡΕ ΟΥΣΤ.
kop
Για μένα το χειρότερο από όλα ήταν τα παιδάκια που περνούσαν και έβλεπαν αυτές τις σκηνές. Είναι ότι χειρότερο για την ψυχοσύνθεση ενός παιδιού, να δει τέτοιες σκηνές.
Βέβαια εδώ θα μου πείτε, τα κινούμενα σχέδια που παίζει η τηλεόραση, τα ίδια δεν δείχνει??
kakofoniks
QUOTE(kop @ Oct 4 2006, 10:55 AM) *
Για μένα το χειρότερο από όλα ήταν τα παιδάκια που περνούσαν και έβλεπαν αυτές τις σκηνές. Είναι ότι χειρότερο για την ψυχοσύνθεση ενός παιδιού, να δει τέτοιες σκηνές.
Βέβαια εδώ θα μου πείτε, τα κινούμενα σχέδια που παίζει η τηλεόραση, τα ίδια δεν δείχνει??

mpa pagionete sto mialo tou san mia tipiki diadikasia kai ola mia xara...samati....an pareis enan apo mas pou lei "ella more ti zimia kano ego mprosta se ...px...trates" kai ton pas....leme tora....se mia fantastiki fili pou mamane 2xrona tha kanei meres bdomades i mina na mpei sto "panigiri" ????....fakos leo ego...."e ti ?" rotane....pageiomeni katastasi!!!

y.g na sou po oti stous goriles kai stis maimoudes to parapano fantastiko peristatiko...isxii....tora an kai protebon zoo o mpampouinos...mas ksexorizei kai kati allo ektos apo tous antikristous antixeires....theloume omos na ksexorisoume??
Spazar
Ρε Πανάγο

Έχεις φαγωθεί με αυτό τον π@υστη τον φακό.

Τι σου φταίει ο φακός την ημέρα???
Τον φακό την νύχτα να κυνηγάς και όχι τον ημερήσιο

Α ξέχασα ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΑΤΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ lol_2.gif
kakofoniks
ore spazo ...blepo na grafeis edo...kai leo...re c eipa mpampouinos kai to peire prosopika teeth.gif ....(file akros filikotata)...oson afora to fako...megali sizitisi...na tin kanoume allou gia 1000 fora!
jvek
Το link που έβαλα είναι για κάποιον που θέλει να διαμαρτυρυθεί εκεί που λέει Take Action τίποτα περισσότερο.

bye1.gif
kop
QUOTE(kakofoniks @ Oct 4 2006, 11:11 AM) *
ore spazo ...blepo na grafeis edo...kai leo...re c eipa mpampouinos kai to peire prosopika teeth.gif ....(file akros filikotata

no.gif no.gif no.gif
kakofoniks
QUOTE(kop @ Oct 4 2006, 11:14 AM) *
QUOTE(kakofoniks @ Oct 4 2006, 11:11 AM) *

ore spazo ...blepo na grafeis edo...kai leo...re c eipa mpampouinos kai to peire prosopika teeth.gif ....(file akros filikotata

no.gif no.gif no.gif

file exeis apolito dikaio....ZITO TAPEINA SIGNOMI.....me pasa eilikrinia.....eixe na kanei me tis polles trixes tou spazou...astoxos....na fao warm!
Spazar
Spot μην κάνεις καμμια βλακεία και τον μπανίσεις. Χιούμορ έκανε. Και χωρίς συγγνώμη πάλι δεκτό θα ήταν wink1.gif
Τeakboy
Τα ίδια κάνουν και σε καρχαρίες : τους κόβουν τα πτερύγια για να τα κάνουν σούπα και τους ξαναρίχνουν στην θάλασσα... bangin.gif censored2.gif

Τί να πεί κανείς για τέτοια έθιμα και πρακτικές

Αλέξανδρος
ZIGGY
Δε λέω,άσχημο θέαμα δεν παύει όμως γι'αυτούς να αποτελεί είδος προς βρώση.
Αυτό που πάντα κατακρίνω είναι να αφαιρείς ζωή,εννίοτε αργά και βασανιστικά,για διασκέδαση.
Βλέπε ταυρομαχίες.........
sfuga
sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif .δεν ημαστε ανθρωποι βρικολακες ειμαστε crazy.gif .πραγματικα.ΣΙΧΑΜΕΝΟ βιντεο.λιπαμε..... cry.gif cry.gif
Kiribecool
[Φιλε συνονοματε καταρχην χρονια πολλα και σε σενα για την γιορτη μας προχθες... bye1.gif
Ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά και ανταποδίδω αν και λόγω καταγωγής γιορτάζω στις 7 Ιουλίου offtopic.gif

Ρωταω ξανα...δεν εχεις ψαρεψει ποτε με πετονια; Δεν επιασες ενα σπαρακι, ενα χανο ή μια περκα; Τι εκανες μετα στο ψαρακι που σπαρταρουσε στα ποδια σου; Του εκανες ευθανασια; Ή κι αν δεν εχεις ψαρεψει ποτε εσυ ο ιδιος ετσι, καποιος αλλος απο την οικογενεια σου ή φιλος σου θα το κανει. Ε, δεν τον βαζεις στην ιδια μοιρα με τους τυπους στο video, ετσι δεν ειναι;
[/quote]

Όχι δεν τους βάζω στο ίδιο καζάνι θα τους έβαζα σε πιό μικρή κατσαρόλα.
Αρκεί να σου πώ ότι τις φορές που έχω ψαρέψει με καλάμι τα ψάρια τα έβαζα σε κουβά με θαλασσινό νερό και αν έπιανα μικρά τα ξαναπέταγα μέσα αν ήταν μεγαλούτσικα στο τέλος της ψαριάς τους έκανα ευθανασία,δεν τα άφηνα να πεθάνουν από ασφυξία όπως πολλοί κάνουν.
Δεν το παίζω ηθικολόγος ή ψευτοηθικολόγος απλά έτσι έχω μάθει να λειτουργώ.
Απεχθάνομαι ό,τι έχει σχέση με βασανιστήρια (εκτός από ένα αλλά αυτό είναι για άλλο forum oops.gif ) wub.gif
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
QUOTE(Kiribecool @ Oct 4 2006, 10:52 PM) *
Αρκεί να σου πώ ότι τις φορές που έχω ψαρέψει με καλάμι τα ψάρια τα έβαζα σε κουβά με θαλασσινό νερό και αν έπιανα μικρά τα ξαναπέταγα μέσα αν ήταν μεγαλούτσικα στο τέλος της ψαριάς τους έκανα ευθανασία,δεν τα άφηνα να πεθάνουν από ασφυξία όπως πολλοί κάνουν.
Απεχθάνομαι ό,τι έχει σχέση με βασανιστήρια (εκτός από ένα αλλά αυτό είναι για άλλο forum oops.gif ) wub.gif

OK. Kυριακο, πασο. Καταλαβαινεις ομως οτι εισαι η εξαιρεση στον κανονα, ετσι;

Οσο για τα βασανιστηρια στο τελος..... tounge1.gif tounge1.gif tounge1.gif lol.gif
valhala
QUOTE(ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ @ Oct 4 2006, 10:54 AM) *
Αν ενας Τουρκος ή ενας Ινδος εβλεπε πως σκοτωνουμε εμεις τα γουρουνια και τα γελαδια, τα ιδια ακριβως θα σκεφτοτανε.

Δεν είναι καθόλου το ίδιο.
Ακόμη κι αν δεχτώ ότι δεν έχουν τι άλλο να φάνε... ο τρόπος θανάτωσής τους είναι βάρβαρος και βάναυσος, τέτοιος που δεν αρμόζει στο ανθρώπινο είδος.

Στα σφαγεία, τα γουρούνια μόλις μπούνε στον ιμάντα που τα ακινητοποιεί, τα δίνουν ρεύμα κάτω από το λαιμό με 2 ηλεκτρόδια. Ο killer βλέπει την ουρίτσα που τρέμει και μόλις αυτή ακινητοποιηθεί τότε σημαίνει πως είναι αναίσθητο και τραβάει τη μαχαιριά στο λαιμό. Kατά το ηλεκτροσόκ δεν ακούγεται καθόλου φωνή και πτοφανώς δεν υποφέρει το ζώο. Τα μοσχάρια τα ρίχνουν με ένα όλπλο μια μικρή σφαίρα στο κεφάλι και τέλος ακαριαία.
kakofoniks
QUOTE(valhala @ Oct 5 2006, 10:29 AM) *
QUOTE(ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ @ Oct 4 2006, 10:54 AM) *

Αν ενας Τουρκος ή ενας Ινδος εβλεπε πως σκοτωνουμε εμεις τα γουρουνια και τα γελαδια, τα ιδια ακριβως θα σκεφτοτανε.

Δεν είναι καθόλου το ίδιο.
Ακόμη κι αν δεχτώ ότι δεν έχουν τι άλλο να φάνε... ο τρόπος θανάτωσής τους είναι βάρβαρος και βάναυσος, τέτοιος που δεν αρμόζει στο ανθρώπινο είδος.

Στα σφαγεία, τα γουρούνια μόλις μπούνε στον ιμάντα που τα ακινητοποιεί, τα δίνουν ρεύμα κάτω από το λαιμό με 2 ηλεκτρόδια. Ο killer βλέπει την ουρίτσα που τρέμει και μόλις αυτή ακινητοποιηθεί τότε σημαίνει πως είναι αναίσθητο και τραβάει τη μαχαιριά στο λαιμό. Kατά το ηλεκτροσόκ δεν ακούγεται καθόλου φωνή και πτοφανώς δεν υποφέρει το ζώο. Τα μοσχάρια τα ρίχνουν με ένα όλπλο μια μικρή σφαίρα στο κεφάλι και τέλος ακαριαία.

les file oi ellines na niazonte gia to banayso tou thematos i gia na min prolaboun na ekrithoun oi dioksines me apotelesma tin pikri tou geysi kai amesa mikroteri epitefksi timis stin agora?....ayto den mas ksexorizei apo tous allous tropous psarematos pou den kanoun grigori eythanasia???
valhala
Οι Έλληνες από μόνοι τους δεν ενδιαφέρονται για τίποτα, όπως και το 90% των ανθρώπων επάνω στον πλανήτη. Αν δεν ενδιαφερόταν κανένας θα κυριαρχούσε το χάος. Η ουσία αφορά καθαρά στο πολιτισμικό επίπεδο κάθε λαού - χώρας, κάτι που φυσικά έχει να κάνει και με την γεωγραφική του θέση. Υπάρχει ποτέ περίπτωση να επιτραπεί το ίδιο κηνύγι στην Ελλάδα? Θα πέσουνε να μας φάνε, γείτονες, Ευρωπαϊκή Ένωση κλπ. Από την άλλη όμως και οι ίδιοι οι ψαράδες μας νομίζω ότι δεν θα το έκαναν ποτέ.
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.