Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΤΟ Υ/Ψ
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Διάφορα > Aσχετα
σελίδες: 1, 2
hulk1824
ΣΥΜΠΛΉΡΩΜΑΤΑ ΜΕ ΠΕΡΙΕΚΤΗΚΟΤΗΤΑ ΑΤΡ - ΤΡΙΦΟΣΦΩΡΙΚΗΣ ΑΔΕΝΟΣΥΝΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΔΩ ΚΙ 7 ΜΗΝΕΣ.

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?

Lighten.gif
hulk1824
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΕΡΟΒΙΑ Η ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ ΜΟΡΦΗ ΑΣΚΗΣΗΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΘΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΙΚΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΗ ΑΤΡ-ΤΡΙΦΟΣΦΩΡΙΚΗ ΑΔΕΝΩΣΙΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΡΑ ΤΗΣ ΘΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ ΣΕ ΤΕΤΡΑΦΟΣΦΩΡΙΚΗ ΑΔΕΝΟΣΙΝΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΘΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΒΩΛΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΠΑΣΙΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΜΥΤΟΧΟΝΔΡΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΙΧΩΕΙΔΩΝ.

ΣΥΝΕΠΩΣ! 1)ΑΓΓΥΟΔΙΑΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΑΕΡΑ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.

2)ΤΑΧΥΤΕΡΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛ/ΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΟΣΥΝΘΕΣΗΣ!

[/color]

3)ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΖΩΤΟΥ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟΦΥΓΗ ΕΛΛΕΙΨΗΣ Ο2!

[color="#cc0000"] winner_first_h4h.gif 1824 winner_first_h4h.gif
Alkiviadi
σπύρο 3 πράγματα:

1. το ΑΤP νομιζω οτι κυκλοφορει στην ελλάδα τουλαχιστον 15 χρονια.

2. ποιος γιατρος ειπε οτι κανει καλο για το ψαροντουφεκο? (αν καταλαβα απο το ποστ σου αυτο υπονοεις.) εχει παρενεργειες? υπάρχει καποιοα ιατρικη μελετη που να συνδεει την εν λόγω ουσια με παρατηρηση στην χρηση της σε ψαροντουφεκάδες?

3. Please please προσπαθησε να γραφεις με μικρα mf_type.gif και μικρυνε λιγο την υπογραφη σου (πιστεψε με με αυτην συμφωνουμε όλοι!!!)
hulk1824
ΛΟΙΠΟΝ:ΑΠ"ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ ΣΤΟ ΑΤΡ ΣΑΝ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΩΡΙΓΟΥΝΤΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΟΣΗΛΕΥΟΝΤΑΝ ΑΝΤΟΣ ΔΙΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ. ΤΟ ΑΤΡ ΩΣ ΑΥΤΟΥΣΙΟ ΠΡΟΙΟΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΧΩΡΗΓΟΥΝΤΑΝ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ JUNKIES ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΙΠΙΩΜΑΣΤΕ.

ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΕΙΣ ΤΟ ΑΤΡ ΣΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΩΡΙΓΗΤΑΙ ΣΕ ΜΟΡΦΗ CAPLET (ΚΑΨΟΥΛΟΤΑΜΠΛΕΤΑ) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΙ ΧΩΣΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΤΡ ΔΕΝ ΧΩΡΗΓΕΙΤΑΙ ΣΚΕΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕΣΩ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΟΣ ΑΚΕΤΥΛΙΚΗΣ ΑΡΓΙΝΗΝΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟΜΕΝΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΤΡ ΕΙΣ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.

ΣΑΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΑΖΩΤΟΥ ΕΙΣ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ 'ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΞΥΓΟΝΟΣΗ' ΤΟΥ ΜΥΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΧΕ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΚΑΙ Ο Δ.ΚΟΛΙΑΣ ΣΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ DEEP, ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΥΠΕΡΑΕΡΙΣΜΟΥ.
Apnos
Η αγγειοδιαστολή κάνει κακό στην άπνοια.

Η κατακράτηση αζώτου, πώς ακριβώς βοηθάει στην αποφυγή έλλειψης οξυγόνου;

Το "χωρίς καμία παρενέργεια" είναι σχετικό πράγμα. Αν εννοείς ότι δεν θα μας πέσουν τα μαλλιά ή ότι δεν θα πάθουμε καρδιακή προσβολή, μάλλον έχεις δίκιο. Όμως σχεδόν πάντα υπάρχουν κάποιες παρενέργειες (από μικρές ως μεγάλες) όταν παίρνεις κάτι με μη φυσικό τρόπο.
Angelos
Το ΑΤΡ λειτουργει με ενοδκυτταρικους μηχανισμους.
Απ'ο,τι ξερω, δεν υπαρχει επιστημονικη βαση για απορροφηση του ΑΤΡ μεσω του πεπτικου συστηματος και "αυξηση" της ενεργειας.
hulk1824
www.Αdenergy.com
bruce
Τελικά ρε παιδιά τί γίνεται?

Βοηθάει η ιστορία με τις κάψουλες ή όχι και πού?Παρενέργειες?
dom
Εφ'οσον δεν μιλαμε για οριακες καταστασεις (πρωταθλητισμο) αλλα για το χομπυ μας και την ευχαριστηση, νομιζω δεν υπαρχει λογος να μπαινουμε στο διλημμα.... σωστη διατροφη φτανει κ περισσευει για να λαβουμε οτι χρειαζεται, μαγικα χαπακια δεν υπαρχουν, ολα θελουν κοπο... wink1.gif
Spazar
Ρε παλικάρια

Για να καταλάβω το νόημα

ΝΤΟΠΑ για να πάτε ψαροντούφεκο???? dizzy.gif

Έχετε σκεφτεί για ποιό λόγο ασχολείστε με αυτό το χόμπι??? shock.gif

Και συνεχίζετε να σκέφτεστε ΝΤΟΠΕΣ κλπ???? dizzy.gif

ΜΑΓΚΕΣ , ΛΑΘΟΣ ΧΟΜΠΙ ΔΙΑΛΕΞΑΤΕ (γνώμη μου). Αλλάξτε το πριν να είναι αργά sad.gif
Chris Manousopoulos
QUOTE(Spazar @ Aug 7 2006, 11:57 AM) *
Ρε παλικάρια

Για να καταλάβω το νόημα

ΜΑΓΚΕΣ , ΛΑΘΟΣ ΧΟΜΠΙ ΔΙΑΛΕΞΑΤΕ (γνώμη μου). Αλλάξτε το πριν να είναι αργά sad.gif

από το να κάνουνε body building και να πλακώνονται στις ενέσεις καλύτερο το υ/κ ρε.

υ.γ. άχρηστε κολλάντζα, τα μαθα τα ρεζιλίκια σου το σκ. tounge1.gif
Spazar
QUOTE(Chris Manousopoulos @ Aug 7 2006, 12:02 PM) *
από το να κάνουνε body building και να πλακώνονται στις ενέσεις καλύτερο το υ/κ ρε.

υ.γ. άχρηστε κολλάντζα, τα μαθα τα ρεζιλίκια σου το σκ. tounge1.gif

ΟΞΩ ΟΙ ΝΤΟΠΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ. ΟΞΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

(Μάμησετα chris. Με πήραν οι "κατηφόρες" και έγινα σαν τα μούτρα σας. Θα ξαναπάω λίγο ψηλότερα που ήταν καλύτερα. Όχι τίποτε άλλο αλλά έγινα και λαγωνικό για να βγάζω τα ψάρια. ΡΕ ΟΥΣΤ roflmao.gif )
Apnos
Λευτέρη ψυχραιμία.

Τι ακριβώς εννοείς "Ντόπα"; Αυτό που ξέρω εγώ ως ντόπα, είναι να παίρνει κανείς απαγορευμένες ουσίες. Ίσως κάποιος άλλος να θεωρεί ντόπα και τις βιταμίνες. Ας ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε "Ντόπα" για να μιλάμε τουλάχιστον την ίδια "γλώσσα".
Αερικο
QUOTE(Spazar @ Aug 7 2006, 11:57 AM) *

EEEEEE MA!!!!!! ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ !!!!!!!

Προσγειωθέτε παιδιά δεν είναι παιχνίδια αυτά !!!!!!! whip.gif
Spazar
QUOTE(Apnos @ Aug 7 2006, 12:17 PM) *
Λευτέρη ψυχραιμία.

Τι ακριβώς εννοείς "Ντόπα"; Αυτό που ξέρω εγώ ως ντόπα, είναι να παίρνει κανείς απαγορευμένες ουσίες. Ίσως κάποιος άλλος να θεωρεί ντόπα και τις βιταμίνες. Ας ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε "Ντόπα" για να μιλάμε τουλάχιστον την ίδια "γλώσσα".

Βρε συμπάσχον lol_2.gif

Θες να παίξουμε με τις λέξεις.

Εσύ όταν πας για ψαροντούφεκο προετοιμάζεσαι με τον ίδιο τρόπο όπως στην προπόνηση για βουτιές στο σχοινί?
Άμα είναι να παίρνω χάπια και συμπληρώματα (απαγορευμένα ή μη) για να πάω να χαρώ τις 5-6 ώρες γαλήνης που μου χαρίζει το χόμπι μου, μάμησέτα φίλε μου (συμπάσχον lol_2.gif ) ΤΟ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ???
Αερικο
QUOTE(Spazar @ Aug 7 2006, 12:25 PM) *
Άμα είναι να παίρνω χάπια και συμπληρώματα (απαγορευμένα ή μη) για να πάω να χαρώ τις 5-6 ώρες γαλήνης που μου χαρίζει το χόμπι μου, μάμησέτα φίλε μου (συμπάσχον lol_2.gif ) ΤΟ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ???

Εγώ με αυτό είμαι απόλυτα σύμφωνος !!!!!

Όπως είμαι αντίθετος στην λήψη οποιουδήποτε συμπληρώματος αυθαίρετα και χωρίς σωστή και επιστημονικά τεκμηριωμένη καθοδήγηση και συμβουλευτική!!!!!
costaspap
Ασε που και τα μπουκαλια με τα αερια στην πλατη ''συμπληρωμα'' μπορουν να θεωρηθουν!
tdrackos
Προσωπικα πιστευω πως δεν πρεπει να γενικευουμε τα πραγματα.
Δλδ, με αυτα τα ισοτονικα που κυκλοφορουν τι γίνεται?
Ολοι λιγο πολυ τα χρησιμοπιουμε.
Ομως,αλλο το Ιζοσταρ και αλλο το ΣΥΜΠΛΉΡΩΜΑΤΑ ΜΕ ΠΕΡΙΕΚΤΗΚΟΤΗΤΑ ΑΤΡ - ΤΡΙΦΟΣΦΩΡΙΚΗΣ ΑΔΕΝΟΣΥΝΗΣ...

Γιατι? γιατι η ΤΡΙΦΟΣΦΩΡΙΚΗ ΑΔΕΝΟΣΥΝΗ(ATP) δεν υπαρχει σε καμία
φυσικη τροφή,ειναι κατι που το παρασκευαζει ο οργανισμος!!!

Αλλο να παρεις βιταμινες σε χαπι αντι για μηλο/αχλαδι κτλ
και αλλο να παρεις κατι που δεν υπαρχει στην τροφη.
Πιθανον να διαταραχθει ο μηχανισμος παραγωγης της ΑΤΡ αν "διαγραψουμε" την αιτία παραγωγης!!

ΥΓ.Ολα αυτα με την προϋποθεση οτι παρασκευάζεται μονο στον οργανισμο μας.
Αν κανω λαθος διορθωστε με.
Spazar
Σκέτο νεράκι ή αυτό που είδα από τον Παν Παν. σε μπουκάλι 1.5 λίτρου βάζεις μισό νερό μισό χυμό (motion, amita κλπ κλπ).
Spyros21
Επειδη τυγχανει να ασχολουμαι πολυ με το τρεξιμο και γενικα τη γυμναστικη, εκτος του ψαροτουφεκου, θα ηθελα να πω οτι το 95% των συμπληρωματων διατροφης που κυκλοφορουν στην αγορα δεν προσφερουν και τιποτα. Οταν το καθε ατομο που ασχολειται με την εκαστοτε αγαπημενη του δραστηριοτητα ακολουθει μια συγκεκριμενη ισορροπημενη διατροφη, παιρνει ολα τα απαραιτητα για το οργανισμο μεσω των τροφων. Στην περιπτωση των συμπληρωματων με βιταμινες σε καμια περιπτωση δε μπορει καποιος να ξεκινησει να παιρνει επειδη νιωθει ''πεσμενος'', αλλα μονο αφου κανει τις εξετασουλες του και του το προτεινει ο γιατρος του. Τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα συμπληρωματα, εκεινο που θα περιεχει τις πραγματικα απαραιτητες ουσιες και στοιχεια για τον οργανισμο ειναι το ιδανικο. Ομως ενα τετοιο προιον που να συγκεντρωνει ολα αυτα μαζι στην ελληνικη αγορα ειναι απο σπανιο εως απιθανο να βρεθει. Προσωπικα ουδεποτε εχω παρει συμπληρωμα διατροφης , εκτος απο καποια ισοτονικα ποτα τυπου lucozade τα οποια δεν ανηκουν σε αυτη την κατηγορια. Τελικα το καλυτερο ισοτονικο για μενα ειναι ενα μιξ με
νερο και μερικα στιμενα πορτοκαλια ή και αμιτα. Ολα τα υπολοιπα ειναι για να τα κονομανε οι εταιρειες. Φυσικα ολα τα παραπανω αποτελουν την ταπεινη προσωπικη μου αποψη.
Stavros
Δηλαδή αν κάποιος είναι στη θάλασσα για ολοήμερο 8-10 ώρες και βγεί απογευματάκι μέχρι να πλύνει το σκάφος και να μαζέψει τον εξοπλισμό έχει παει 9 το βράδυ πριν κάνει γεύμα πιστεύεται ότι είναι καλυμμένος διατροφικά? Γνωρίζετε ή υποθέτετε? Αν πούμε ότι το ίδιο επαναλαμβάνετε και την επόμενη ημέρα ? Ίσως αν γίνετε 3-4 φορές την εβδομάδα τώρα το καλοκαίρι? Πώς είναι ο φίλος μας διατροφικά? Μήπως δεν ψαρεύουν - βουτάνε όλοι με τους ίδιους ρυθμούς - συνθήκες - στόχους? Πόσοι από όσους καταδίκασαν τα συμπληρώματα διατροφής έχουν χρησιμοποιήσει συμπληρώματα και σε τελική ανάλυση γνωρίζουν ακριβώς τι κάνουν στον οργανισμό μας...? ....
Μήπως είναι η περίπτωση:
Ερ: Ποιά κάρμπον πέδιλα να πάρω?
Απ: Εγώ ψαρεύω με τα Gara αλλά είχα βάλει μια φορά τα κάρμπον ΦΧΨ του κολητού μου και πιστευώ ότι είναι τα καλύτερα στον κόσμο από νεύρο και απόδωση.

Που θέλω να καταλήξω? Πριν πούμε την αποψή μας σε ένα θέμα μήπως θα επρέπε να εξετάζουμε τις γνώσεις μας πάνω στο θέμα?

Προσωπικά χρησημοποιώ συμπληρώματα διατροφής -βιταμίνη C και αντιοξειδωτικά (που είναι C+κάποιες βιταμίνες+αμινοξέα) της Solgar - τόσο στις ημέρες ψαρέματος όσο και στην ελ. κατάδυση. Δεν κάνουν ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΔΙΑΦΟΡΑ στις επιδώσεις αλλά βοηθούν σχετικά την ανάρωση του οργανισμού μετά από μια κοπιαστική προπόνηση. Συμπληρώματα διατροφής χρησημοποιούσα σε ότι άθλημα έχω ασχοληθεί στο παρελθόν. Τώρα για το συγκεκριμένο θέμα με συμπληρώματα ΑΤΡ δεν έχω άποψη πριν διαβάσω κάποια πράγματα παραπάνω σχετικά με το προϊόν και πριν ακούσω τις απόψεις 2-3 ανθρώπων που γνωρίζουν. (Αυτά βέβαια δεν πρόκειτε να τα κάνω καθώς δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα και δεν έχω χρόνο αυτή την περίοδο)
Spazar
Ε βρε Σταύρο

Αυτό που περιγράφεις εσύ (ψάρεμα) δεν θέλει συμπληρώματα διατροφής.

ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΘΕΛΕΙ.

Είπαμε να ψαρέψουμε . ΟΧΙ να το ξεκ@@@σουμε
Stavros
QUOTE(Stavros @ Aug 7 2006, 08:30 AM) *
Μήπως δεν ψαρεύουν - βουτάνε όλοι με τους ίδιους ρυθμούς - συνθήκες - στόχους?

QUOTE(Spazar @ Aug 7 2006, 08:37 AM) *
Ε βρε Σταύρο

Αυτό που περιγράφεις εσύ (ψάρεμα) δεν θέλει συμπληρώματα διατροφής.

ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΘΕΛΕΙ.

Είπαμε να ψαρέψουμε . ΟΧΙ να το ξεκ@@@σουμε

Μήπως τέτοια θέματα με συμπληρώματα διατροφής κτλ κτλ δεν αφορούν όσους ψαρεύουν καμμιά φορά την εβδομάδα και αν, αλλά ενδιαφέρουν και "καίνε" ανρθώπους που ψαρεύουν συχνά - βαθυά - πολύωρα και λοιπά άγρια? Μήπως το δικό μας ψάρεμα δεν είναι το μόνο που υπάρχει αλλά κάποιοι μπορεί να κάνουν κάτι διαφορετικό που να είναι σωστό και ευχάρηστο για αυτούς?

Και δεν αναφέρομαι στο δικό μου ψάρεμα γιατί και εγώ είμαι στην κατηγορία της μιας φοράς την εβδομάδα για 2-3 ώρες (μέχρι να βγούν τα ψάρια της εβδομάδας) και μέχρι εκεί .... (μαζί με 2 μέρες στο κολυμβητήριο και 2 βουτιές σταθερά βάρη την εβδομάδα ;-) )
Spazar
Δεν ξέρω βρε Σταύρο

Εγώ θα μιλήσω μόνο για εμένα

Το τελευταίο διάστημα ψαρεύω το Σαββάτο από τις 6:30 το πρωί μέχρι τις 18:30 το απόγευμα (με σκάφος πάει και μέχρι τις 21:00 το βράδυ) και την Κυριακή από τις 6 το πρωί μέχρι 14:00 15:00 το μεσημέρι (κολυμπητό) ή όσο πάει με ελάχιστο ύπνο μεταξύ των 2 ψαρεμάτων. Επίσης προσπαθώ να ρίξω και 1 απογευματινό μέσα στην εβδομάδα και συνήθως τα καταφέρνω.
Δεν παίρνω συμπληρώματα διατροφής (το πολύ πολύ κανένα σάντουιτς & κρουασάν κατά την διάρκεια των ψαρεμάτων) αλλά ούτε και νιώθω να τα χρειάζομαι.(έχω εμπειρία από συμπληρώματα που ,έπαιρνα κιόλας πριν από χρόνια όταν γυμναζόμουνα bangin.gif )

Α ξέχασα. Όταν γυρνάω το Σ/Κ μετά πάω και την οικογένεια για μπάνιο

Όλα τα παραπάνω πιστεύω να σου "δείχνουν" κάποιο μέτρο "καταπόνησης"
Spyros21
Χωρις να θελω να κανω τον εξυπνακια, ο οργανισμος μετα απο αθλητικη δραστηριοτητα για να επανελθει στα φυσιολογικα περνουν αρκετες ωρες, και ξαναλεω οτι κανενα συμπληρωμα διατροφης δεν ειναι σε θεση να επαναφερει τον οργανισμο πιο γρηγορα στα φυσιολογικα του επιπεδα. Αν για παραδειγμα ο οργανισμος επανακαμπτει στο φυσιολογικο μετα απο 5 ωρες με το συμπληρωμα αυτο δεν προκειται να αλλαξει, παραμενει το ιδιο. Το συμπληρωμα ειναι συμπληρωμα το παιρνει καποιος οταν εχει διαπιστωμενο προβλημα οτι ο οργανισμος του δεν ειναι σε θεση να αναπληρωσει καποιες συγκεκριμενες ουσιες, απο εκει και περα παιζει ρολο και η ψυχολογια του καθενος και το πως νιωθει ψυχολογικα αν παρει καποιο σκευασμα.
Stavros
ΟΚ έχετε απόλυτο δίκιο...τα συμπληρώματα είναι άχρηστα... you know best.

Φιλικά Σταύρος
Spazar
Σταυρούκο hug.gif

Τώρα είσαι φαουλ.

Αποσύρομαι
Spyros21
Φιλε Σταυρο δεν λεω οτι τα συμπληρωματα ειναι αχρηστα ΑΛΛΑ ο σκοπος δημιουργιας τους ηταν και ειναι να βοηθησουν εκεινα τα ατομα των οποιων ο οργανισμος εχει ελλειψη σε καποιες ουσιες, πχ καθυστερει στην αναπληρωση της βιταμινης C παρε ενα συμπληρωμα με τη βιταμινη. Πραγματικα δεν πιστευω οτι με αυτα που λεω ακυρωνω κατι. Συζητηση γινεται και ο καθενας λεει την αποψη του απο προσωπικη του εμπειρια, ουτε θελω να βγω απο πανω και ουτε να πεισω τον καθενα οτι αυτα που πιστευω ειναι μονοδρομος. wink1.gif yes.gif bye1.gif
Apnos
Παιδία ψυχραιμία και λογική.

Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να δώσει έναν ορισμό του τι θεωρεί ντόπα;

Εξέφρασα μια άποψη η οποία λέει πως ντόπα είναι να παίρνεις κάποια απαγορευμένη ουσία. Αν κάποιος διαφωνεί ας μας δώσει έναν άλλο ορισμό. Ούτε με τις λέξεις παίζω ούτε τίποτα. Απλά πράγματα: Τι θεωρείτε εσείς "ντόπα";

Όσο για το ότι κάποια πράγματα υπάρχουν στις φυσικές τροφές κλπ, πολύ ωραίο ακούγεται αλλά επιτρέψτε μου μια ένσταση. Πόσες βιταμίνες έχουν τα λαχανικά που τρώμε; Πόσοι από εμάς τρώνε φρούτα και λαχανικά που δεν είναι κάργα στις ορμόνες και τα φυτοφάρμακα; Πόσο σίγουροι είσαστε ότι αυτά που τρώτε είναι πάντοτε καλά για την υγεία σας; Πόσοι από εσάς γνωρίζουν πως να μαγειρεύουν ένα φαγητό προκειμένου να μην καταστρέψουν όλες τις βιταμίνες κλπ στη διαδικασία του μαγειρέματος; Πόσοι έχουμε την επιλογή να τρώμε σωστά όταν ζούμε στην Αθήνα;

Μήπως υπό αυτό το πρίσμα, το επιχείρημα ότι "Κανονικά τα παίρνουμε όλα από την σωστή διατροφή" χάνει λίγο από την εφαρμογή του στην πράξη; Πόσοι από εμάς μπορούν πραγματικά να κάνουν "σωστή διατροφή";

Τα μόνα συμπληρώματα που έχω πάρει στη ζωή μου είναι 1) Πρωτεΐνη (λίγη) σε περιόδους με πολύ έντονη προπόνηση με βάρη, 2) Αντιοξειδωτικά (δηλαδή βιταμίνες και μέταλλα), 3) Ηλεκτρολύτες. Έχω κάνει δηλαδή "ντόπινγκ"; Για να καταλάβω τι λέμε τώρα δηλαδή και σε τι επίπεδο μιλάμε. Μήπως και κάποιος που ζει στην επαρχία και έχει καθαρό αέρα, δικό του περιβόλι κλπ, κάνει και αυτός "ντόπινγκ";;;

Δεν λέω να πάτε να πάρετε ΑΤΡ, κρεατίνες κλπ αλλά να ξεκαθαρίσουμε τι ονομάζουμε "ντόπα" πρώτα και μετά να συζητήσουμε όσο θέλετε.
Spazar
Ακυρο

Καλό απόγευμα bye1.gif
Spyros21
Η ντόπα φυσικα και αποτελει απαγορευμενη ουσια οπως ανεφερες. Αλλα μπορει καποιος να πιστοποιησει σε τι ποσοστο τα οποια συμπληρωματα που κυκλοφορουν οτι δεν περιεχουν εστω μια αναβολικη ουσια. Οταν πανε στα μαγαζια που πουλανε τα ειδη αυτα δυστυχως δεν κανουν αναλυση του καθε συστατικου και παιρνουν οτι τους δωσουν. Αυτο οφειλεται στη νοοτροπια που υπαρχει γενικα του τυπου ''ελα μωρε τι μπορει να μου προκαλεσει ενα συμπληρωματακι''. Και ομως γνωριζω περιπτωσεις ανθρωπων που συμπληρωματα διατροφης τους προκαλεσαν προβληματα υγειας κυριως σε θεματα μεταβολισμου, βλεπε θυρεοειδη αδενα. Με αυτα δεν παιζουν, ο καθε οργανισμος ειναι μια ξεχωριστη και μοναδικη ''μηχανη'', το καλυτερο θα ηταν να εχεις κατα παραγγελια συμπληρωμα, κομμενο και ραμμενο στα δικα σου μετρα, κατι τετοιο ομως ειναι δυσκολο.
Apnos
QUOTE(Spazar @ Aug 7 2006, 04:58 PM) *
Αν δεν κάνω λάθος για ΑΤΡ ξεκίνησε η συζήτηση. Εγώ για τέτοιου είδους ντόπα μίλησα. Όχι για βιταμίνες C και λοιπά "αναζωογονητικά" αφεψήματα (χωρίς να τα δέχομαι όλα διότι μερικά είναι επικίνδυνα δες: ταυρίνη)

Λευτέρη δεν μου απαντάς ξεκάθαρα στο ΤΙ ΘΕΩΡΕΙΣ ΝΤΟΠΑ. Ορισμό ζητάω. Και αυτό όχι γιατί δεν ξέρω τι είναι ντόπα, αλλά γιατί ο πρώτος που μίλησε στο τόπικ αυτό για ντόπα ήσουν εσύ.

Ξέρεις, είναι πολύ άσχημο να σε κατηγορούν ότι κάνεις ντόπινγκ ενώ δεν κάνεις τίποτα. Δεν λέω ότι κατηγόρησες εμένα, αλλά όταν σε μια συζήτηση για ένα συμπλήρωμα διατροφής (που μπορεί να είναι πολύ καλό, άχρηστο ή πολύ επικύνδυνο) πετάγεσαι και λες "μην κάνετε ντόπα κλπ", αφήνεις κάποιες υπόνοιες σε όσους δεν γνωρίζουν, και ίσως, (ίσως λέμε) να δείχνεις και κάποια μικρή άγνοια. Για αυτό καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί και απολύτως ξεκάθαροι.
minas
τα συμπληροματα ειναι πολυ χρησημα μερικεσ φορες.μην το χεσουμε το θεμα.
τωρα η καταχρηση τους απο μερικους η η λαθος χρηση ειναι ενα αλλο θεμα.
το ατπ δεν γνωριζω τι μπορει να κανει(και δεν με ενδιαφερει)
απλα ισοροπιμενει διατροφη δεν υπαρχει πια υπαρχουν πολλες θεωρειες που η μια ειναι κοντρα στην αλλη.ο καθενας διαλεγει.παντως τωρα τελευταια χρησιμοποιω ενα σκευασμα της σολγκαρ μετα απο εξετασεις ...και πρεπει να σασ πω οτι πολυ λιγοι ξερουν .οι πιο πολυ εχουν μια καραμελα και την πιπιλανε.εχω ακουσει ειδηκους να λενε κατι απιστευτα πραγματα για φυσικι διατροφη αλλα οταν μιλαμε για καθημερινη σκληρη γυμναστικη
με αυτο τον τροπο(χωρης συμπληρωμα)απλα καταστρεφουμε τον οργανισμο μας.
λεφτερη καλο ειναι να διαβαζεις πιο προσεχτικα πριν αρχισεις τους αφορισμους
tItOsHaRk
Το θέμα δε νομίζω πως είναι τι είναι η ντόπα.Το θέμα είναι αν αξίζει να παίρνεις αυτά τα "συμπληρώματα"...Γιατί έχω την εντύπωση πως αυτοί που δεν ξέρουν τι είναι, θα τα πάρουν νομίζοντας ότι θα αυξήσουν τις επιδόσεις τους.

Επίσης,δεν καταλαβαίνω γιατί να πιστέψω ότι είναι καλύτερα να πάρω συμπληρώματα γιατί δεν ξέρω πόσες βιταμίνες έχουν τα λαχανικά που τρώμε ή επειδή έχουν φυτοφάρμακα ή επειδή δεν μαγειρευτηκε σωστα και έχασε τις βιταμίνες του(!!)....

Ισσοροπημένη διατροφή δεν υπάρχει??Είναι δυνατόν φίλε μου να το λες αυτό...Εσύ ο ίδιος αποφασίζεις τι θα φας.Γιατί δεν υπάρχει?

Έχω ακούσει να έχουν προβλήματα υγείας άτομα που έκαναν χρήση "συμπληρωμάτων".Προβλήματα υγείας να έχουν άτομα που έκαναν ισσοροπημένη διατροφή όμως,δεν άκουσα ποτέ....
minas
QUOTE(tItOsHaRk @ Aug 7 2006, 06:21 PM) *
Ισσοροπημένη διατροφή δεν υπάρχει??Είναι δυνατόν φίλε μου να το λες αυτό...Εσύ ο ίδιος αποφασίζεις τι θα φας.Γιατί δεν υπάρχει?

Έχω ακούσει να έχουν προβλήματα υγείας άτομα που έκαναν χρήση "συμπληρωμάτων".Προβλήματα υγείας να έχουν άτομα που έκαναν ισσοροπημένη διατροφή όμως,δεν άκουσα ποτέ....

θα ηθελα πολυ να μου πεις τι ειναι αυτη η ισοροπιμενη διατροφη..αφου πρωτα το ορισεις θα μπορω να σου δωσω αρκετα παραδειγματα ανθρωπων με ισοροπιμενη(τουλαχιστον ετσι πιστευαν αυτοι) διατροφη που μπλεξαν
GreekBlueAbyss
1ον Το τοπικ αλλιως ξεκινησε και έχει χαθεί η μπάλλα...
2ον Οποιος μένει μόνος και έχει ενα μισθο γύρω στα 1000 ευρώ και μπορεί να κάνει σωστή διατροφή (5γευματα την ημέρα,με ό,τι συνεπάγεται αυτο οικονομικά και απο θέμα χρόνου-προετοιμασίας φαγητού κτλ) τότε μπράβο του,του βγάζω το καπέλο....γιατί εγώ σε περίοδο καλών προπονήσεων ο μόνος λόγος που πετύχαινα την διατροφή που μου πρότεινε ο διατροφολόγος μου ήταν όταν έμενα με την μητέρα μου και σε περιόδους λασκαρίσματος από τη δουλειά.Αλλιώς τώρα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να κάνω κάτι αντίστοιχο,αρχικά διότι η παρασκευή του φαγητου είναι χρονοβόρα,δεύτερον τα λεφτά πολλά για να φάω δύο τόνους και φλερ και ψαρονεφρι ή..ή..ή συν συν συν...άρα επειδή,για μένα τουλάχιστον, σε περιόδους προπονήσεων τώρα πια δεν μπορώ να τα έχω αυτά,παίρνω τα αντίστοιχα συμπληρώματα που μου λέει ο διατροφολόγος μετά τις εξετάσεις και την ανάλυση του προγράμματος μου.Συγκεκριμένα αυτή την περίοδο δεν κουνάω την κ*λάρα μου καθόλου λόγω δουλείας και την διατροφή μου την έχει αναλάβει ο παππούς (Πίττα ο ....)
tItOsHaRk
@minas:Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να σου δώσω ΟΡΙΣΜΟ της σωστής διατροφής?Δεν μου φαίνεσαι μικρό παιδί...Από όλα και με μέτρο.^^

@GreekBlueAbyss:Μένω με τη γυναίκα μου και τη κόρη μου και παίρνω λιγότερα από αυτά που ανέφερες...Τους τελευταίους 3 μήνες κατάφερα και έχασα 12 κιλά.Οι εξετάσεις που έκανα τελευταία είναι πολύ καλές.Κόψε τα πολλά λιπαρά.Σε πληροφορώ ότι δεν είναι καθόλου δύσκολο.Λίγο ψάξιμο θέλει.Δεν χρειάζονται ούτε πολλά λεφτά ούτε χρόνος.

Τώρα αν προτιμάς να παίρνεις συμπληρώματα από τη χωριάτικη σαλάτα,ειναι δικαίωμά σου^^
GreekBlueAbyss
Ρε φίλε δε μιλάω για απώλεια βάρους,πρώτον και δεύτερον αναφερόμουν σε περιόδους προπονήσεων και γενικά βεβαρυμένου προγράμματος,με αυξημένες ανάγκες,σε αντίθεση που τώρα που κάθομαι και δεν εχω τετοιες αναγκες.Επίσης,το μαγείρεμα ποιος το αναλαμβάνει;γιατι εγώ μόνος μου δεν προλαβαίνω.
tItOsHaRk
Την απώλεια βάρους την έφερα σαν παράδειγμα της σωστής διατροφής.Τώρα λες ότι κάθεσαι άρα έχεις χρόνο.Εσύ αποφασίζεις...
hulk1824
Παιδια συγνοωμη,αλλα απ΄΄οτι καταλαβαινω υπαρχει ενα γενικο μπερδεμα επι του θεματος.

Ισως η ολη συζητηση να ταιριαζε σε μεταΟλυμπιακη περιοδο και σε εκπομπη του Χαρδαβελα περι απαγωρευμενων ουσιων και χρηση αυτων απο αθλητες.Μη εχωντασ γνωση επι του θεματοσ οι κυριοι μπηκαν σε μερικα καταστηματα με συμπληρωματα διατροφης και τα πλασαραν ως φαρμακα στον Ελληνα πολιτη.

Εαν ειναι κατανοητο δεν αναφερθηκα σε κατι τετοιο,αφου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να παιζεισ με την θαλασσα μη σεβουμενος αυτη!

Ειναι βεβαιο οτι κανενα ατομο δεν διατρεφεται σωστα με πληρη και ισσοροπημενη διατροφη.Ενα μεσο ατομο και μη αθλουμενο οκ!

Ατομα ομως τα οποια πολλες φορες η για προταθλητισμο η απλα για το χομπυυπαιρβαινουν τα ορια του μεσου ατομου και του εαυτου τους σιγουρα εχουν πολ/σιες διατροφικεσ απαιτησεις.

Οπως γνωριζουν η μαλλον γνωριζουν οι περισσοτεροι η χρηση συμπληρωματων δεν αντικαθιστα την διατροφη και συνεπως την ξηρα τροφη αλλα την συμπληρωνει.

Οπως αναφερθηκε τα ατομα τα οποια χρησιμοποιουν ισοτονικα ροφηματα κατα την διαρκεια της ασκησης,στην δικη μας περιπτωση υ/ψ,προσπαθουν να ελαχιστοποιησουν την πιθανοτητα αφηδατωσης μεσω της ελλειψης μεταλλων και ιχνοστηχειων απο τον οργανισμο λογο τησ συνεχους οργανικης μεταβολης την οποια δεχεται με μορφη καταπονησης ο οργανισμος.

Μετα την βουτια ειναι απαραιτητη η χρηση αντιοξειδωτικων οπως και η χρηση υψηλης περιεκτηκοτητας πρωτεινων 1.5 - 2.0 gr/κιλο σωματικου βαρους λογο καταβολισμου των μυων.

Τωρα οποιος θεωρει οτι τρεφεται 100% σωστα και οτι δεν εχει αναγκη κανενα διατροφικο στοιχειο παρα μονον ΄΄νερο΄΄ δικαιωμα του και συγνωμη.

Εαν βεβαια αναλογιστουμε και ανατρεξουμε σε παλαιοτερα τευχη του DEEP καποιοι οι οποιοι θεωρουν το κοσμο αγγελικα πλασμενο,ισως πεσουν απο τα συνεφα διαβαζοντας οτι καποια απο τα μεγαλα ονοματα του χωρου εκαναν χρηση απογορευμενων ουσιων.

ΔΕΝ αναφερθηκα ποτε σε απαγορευμενες ουσιες ΄΄ντοπα΄΄ οπως εγραψε καποιος φιλος,αλλα σε συμπληρωματα.

ΟΥΤΕ εγινε λογος απο εμενα για κατι τετοιο και ΟΥΤΕ θα γινει ποτε γιατι ασχολουμουν με τον πρωταθλητισμο πολλα χρονια κι εμπειριες - ιατρικες μελετες και παρακολουθησεις υπηρχαν πολλες.

ΣΥΓΝΩΜΗ εαν εγινα λιγο γραφικος και κουραστικος αλλα υπαρχει η Ελληνικη παροιμια καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα.

ΦΙΛΙΚΑ!

ΤΖΕΡΕΦΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ!
GreekBlueAbyss
QUOTE(tItOsHaRk @ Aug 7 2006, 09:03 PM) *
Την απώλεια βάρους την έφερα σαν παράδειγμα της σωστής διατροφής.Τώρα λες ότι κάθεσαι άρα έχεις χρόνο.Εσύ αποφασίζεις...

εγκαταλείπω...
σε καποια ζητήματα δε βγάίνει άκρη κυρίως λόγω της δυσκολίας κατανόησης του τι εννοεί ο άλλος με τα γρεφόμενα του,σε συνδυασμό με το αν έχει καποιος ισχυρη αποψη για κάτι.οπως και να εχει ας τελειωσει αυτο το τοπικ γιατι κουραζει τσαμπα,αν εχει καποιος οιαδηποτε πληροφορια για τον φιλο χουλκ περι ατπ ας το πει,με τα υπολοιπα χαιρομαστε ολοι τσαμπα και του χ*σαμε το τοπικ .
tItOsHaRk
Δεν ήθελα να σε μπερδέψω.Η κεντρική ιδέα είναι ότι καλύτερα να τρως σωστα παρά να συμπληρώνεις...Αυτά....
Spazar
QUOTE(Apnos @ Aug 7 2006, 05:21 PM) *
QUOTE(Spazar @ Aug 7 2006, 04:58 PM) *

Αν δεν κάνω λάθος για ΑΤΡ ξεκίνησε η συζήτηση. Εγώ για τέτοιου είδους ντόπα μίλησα. Όχι για βιταμίνες C και λοιπά "αναζωογονητικά" αφεψήματα (χωρίς να τα δέχομαι όλα διότι μερικά είναι επικίνδυνα δες: ταυρίνη)

Λευτέρη δεν μου απαντάς ξεκάθαρα στο ΤΙ ΘΕΩΡΕΙΣ ΝΤΟΠΑ. Ορισμό ζητάω. Και αυτό όχι γιατί δεν ξέρω τι είναι ντόπα, αλλά γιατί ο πρώτος που μίλησε στο τόπικ αυτό για ντόπα ήσουν εσύ.

Ξέρεις, είναι πολύ άσχημο να σε κατηγορούν ότι κάνεις ντόπινγκ ενώ δεν κάνεις τίποτα. Δεν λέω ότι κατηγόρησες εμένα, αλλά όταν σε μια συζήτηση για ένα συμπλήρωμα διατροφής (που μπορεί να είναι πολύ καλό, άχρηστο ή πολύ επικύνδυνο) πετάγεσαι και λες "μην κάνετε ντόπα κλπ", αφήνεις κάποιες υπόνοιες σε όσους δεν γνωρίζουν, και ίσως, (ίσως λέμε) να δείχνεις και κάποια μικρή άγνοια. Για αυτό καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί και απολύτως ξεκάθαροι.

ΠΑΝΟ
ΗΤΑΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΝΤΟΠΑ ΑΛΛΑ "ΝΤΟΠΑ". ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ.
ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΝΤΟΠΙΝΓΚ. Π.Χ ΝΤΟΠΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΠΙΕΙΣ 3 ΚΑΦΕΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΞΥΠΝΙΟΣ. ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΊΝΑΙ ΟΤΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ. ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ 1 ΩΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ή ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ "ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ" ΤΗΝ ΑΠΝΟΙΑ ΜΕ Χ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ή ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ 10 ΜΕΤΡΑ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΑΝΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ (ΕΛΕΥΘΕΡΗ) ΟΠΟΥ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 1 ΜΕΤΡΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΑΛΛΟ ΚΑΠΕΛΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΣΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ή ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΣΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΤΑΝ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ "ΣΥΜΠΑΣΧΟΝ lol_2.gif "
Apnos
QUOTE(hulk1824 @ Aug 7 2006, 09:03 PM) *
Εαν βεβαια αναλογιστουμε και ανατρεξουμε σε παλαιοτερα τευχη του DEEP καποιοι οι οποιοι θεωρουν το κοσμο αγγελικα πλασμενο,ισως πεσουν απο τα συνεφα διαβαζοντας οτι καποια απο τα μεγαλα ονοματα του χωρου εκαναν χρηση απογορευμενων ουσιων.
Τώρα κάνεις λάθος φίλε μου. Αν διαβάσεις το συγκεκριμένο κείμενο στο οποίο αναφέρεσαι, θα δεις ότι πουθενά δεν αναφέρει ότι αυτοί οι αθλητές ελεύθερης έκαναν χρήση. Αυτό που γράφει είναι ότι το πρώτο τεστ που έγινε βγήκε θετικό αλλά το δεύτερο αρνητικό. Επίσης αν είχες διαβάσει και τη συνέντευξη ενός αθλητή που δημοσιεύτηκε σε μεταγενέστερο τέυχος, θα έβλεπες ότι τα τεστ εκείνα (τα πρώτα δείγματα), δεν είχαν γίνει σε επίσημα εργαστήρια της WADA. Όλα τα τεστ που έχουν γίνει έκτοτε, ήταν αρνητικά. Ο μοναδικός αθλητής ελεύθερης που γνωρίζω ότι έκανε ντόπινγκ, ήταν ο Jean Michelle Pradon. Πριν από πολλά χρόνια.

QUOTE(Spazar @ Aug 8 2006, 10:49 AM) *
ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΝΤΟΠΑ ΑΛΛΑ "ΝΤΟΠΑ". ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ.
ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΝΤΟΠΙΝΓΚ. Π.Χ ΝΤΟΠΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΠΙΕΙΣ 3 ΚΑΦΕΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΞΥΠΝΙΟΣ. ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΊΝΑΙ ΟΤΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΣΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ή ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΣΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΤΑΝ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ.

Τώρα το έσωσες. Σοβαρά. Κατάλαβα τι εννοείς, απλά δεν ήσουν ξεκάθαρος στην αρχή. Παρεξήγηση φίλε.

Πάντως μη φανταστείς ότι πριν πάμε για ελεύθερη τραβάμε τα χαπάκια το ένα πίσω από το άλλο. Τα συμπληρώματα διατροφής που έπερνα εγώ τουλάχιστον, είχαν στόχο την γρήγορη αποκατάσταση του οργανισμού μετά από καταπόνηση και όχι την άμεση αύξηση των επιδόσεων.

Τώρα για τον φίλο που προτιμά την χωριάτικη από τα συμπληρώματα: Και εγώ μαζί σου φίλε. Και όσο μπορεί κανείς, να αποφεύγει τα συμπληρώματα και να τρώει σωστά και ποιοτικά. Μόνο μερικές ακόμα σκέψεις. Έχω μιλήσει αρκετές φορές με παραγωγούς διάφορων αγροτικών προϊόντων. Όλοι έχουν διαφορετικό περιβόλι για όσα προορίζονται για το σπίτι τους, δεν τρώνε αυτά που δίνουν στην αγορά. Το τι ορμόνη και φάρμακο πέφτει, δεν λέγεται. Επίσης, θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που έχουμε δικό μας, σπιτικό περιβόλι. Η ντομάτα που τρώμε έξω στις ταβέρνες δεν έχει ΚΑΜΙΑ γεύση πραγματικής ντομάτας. Γιατί να πιστέψω ότι έχει τα συστατικά που θα έπρεπε να έχει; Το μέλι που αγοράζουμε έτοιμο από τα super market (βγάζουμε και μέλι δικό μας), έχει υποστεί τόσες κατεργασίες (για να είναι "διάφανο", να μην ζαχαρώνει και να έχει σταθερή γεύση από χρόνο σε χρόνο) που καμία σχέση δεν έχει με το πραγματικό μέλι. Άσε που οι επαγγελματίες ταΐζουν πολλή ζάχαρη, μιας και παίρνουν το 100% της παραγωγής και δεν αφήνουν τίποτα για τροφή στις κυψέλες.

Όσο για το συγκεκριμένο σκέυασμα (το ΑΤΡ ντε!), δεν έχω διαβάσει πολλά πράγματα, αλλά απο τα λίγα που είδα, καταλαβαίνω ότι μάλλον κακό κάνει στην άπνοια.

Με λίγα λόγια και απλά, τα συμπληρώματα είναι ακριβώς αυτό: ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ. Αν κάνεις τέλεια διατροφή μάλλον δεν σου χρειάζονται. Η αλήθεια είναι ότι τα συμπληρώματα είναι και λίγο μόδα που "φοριέται" στα γυμναστήρια. Αν όμως η διατροφή σου δεν είναι ΤΕΛΕΙΑ και έχεις και αυξημένες ανάγκες λόγω αθλητισμού, τότε ψάξτο λίγο περισσότερο και πάρε μόνο τα συμπληρώματα που σου είναι απαραίτητα.
Trelos
eidate pou exi perasi to ntoping sto psarotoufeko kai sti EK. Twra katalaveno pos ta kataferoun na pane 100m me sta8era!

Peite oxi sto ntoping kai nai sto fisiologiko psaretoufeko! crazy.gif crazy.gif
Chris Manousopoulos
QUOTE(Trelos @ Aug 8 2006, 11:30 AM) *
eidate pou exi perasi to ntoping sto psarotoufeko kai sti EK. Twra katalaveno pos ta kataferoun na pane 100m me sta8era!

Peite oxi sto ntoping kai nai sto fisiologiko psaretoufeko! crazy.gif crazy.gif

εσύ τρελέ που το δες?? bangin.gif
basil
sad.gif Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και δεν σηκώνει μ....ς. Υπάρχει μία τάση για αύξηση των μετρήσιμων επιδόσεων των αθλουμένων είτε αυτό λέγεται μέγεθος δικέφαλων (πχ στο μποντιμπιλντιγκ), είτε στατική άπνοια, είτε βάθος σε μας. Αυτό προωθείται από όλους τους επαγγελματικά εμπλεκόμενους (με σκοπό την προώθηση των εξειδικευμένων προιόντων τους - από τα οποία άλλα προσφέρουν κάτι και άλλα όχι), αλλά και από τους ατομικά ασχολούμενους με σκοπό την ανακάλυψη των προσωπικών τους ορίων ή την καθιέρωσή τους σε μια τάξη τακτικά απασχολουμένων-ελίτ της ελεύθερης κατάδυσης. Φυσικό είναι κάποιοι να θέλουν να κόψουν δρόμο και να αποκτήσουν δυσανάλογη με την αξία τους αναγνώριση μέσω αντιαθλητικών μεθόδων, αφού ρε παιδιά η ελεύθερη κατάδυση είναι άθλημα και το αγωνιστικό ψτούφεκο γίνεται πλέον μόνο από άτομα που είναι και πολύ καλοί ελεύθεροι δύτες. Το ποιός κάνει όμως την παρανομία και το ντόπινγκ δεν είναι εύκολο να αποδειχτεί όπως όλοι πολύ καλά ξέρουμε και πιστεύω ότι όσο περισσότερο θα αυξάνεται ο ανταγωνισμός στην ε/κ τόσο θα αυξάνονται και οι παραβάτες. Ελπίζω να διαψευστώ, αλλά τα χάπια για το Αλτσχάιμερ πχ λένε ότι βοηθούν στην οξυγόνωση του εγκεφάλου στα βαθιά...ποιός θα μου πεί αν η χρήση τους απαγορεύεται;
christodivarotsi
Καταρχήν να ξεκινήσω αναφέροντας ότι και εγώ κάνω χρήση συμπληρωμάτων διατροφής όταν πιστεύω ότι τα χρειάζομαι και όχι απλά γιατί μου αρέσουν.
Ταπεινή μου γνώμη παιδιά είναι ότι τα συμπληρώματα διατροφής υπάρχουν τόσα χρόνια στο εμπόριο και γνωρίζουν τέτοια άνθηση πολύ απλά γιατί στην πλειοψηφία τους δουλεύουν και όχι γιατί είναι μόνο μόδα των γυμναστηρίων.

Υπάρχουν συμπληρώματα από πολύ σοβαρές εταιρείες που βρίσκονται πολλά χρόνια στον χώρο τα οποία μπορούν να βοηθήσουν έναν αθλητή που ασχολείται με άθλημα δύναμης ή αντοχής να μεγιστοποιήσει την απόδοση και προπάντων την αποκατάσταση του και να μην έχει την παραμικρή επιβάρηνση στον οργανισμό του.
Και διευκρινήζω, από έναν αθλητή, ο οποίος έχει αυξημένες διατροφικές ανάγκες, όχι από αυτόν που είναι κάθε μέρα για 6 μέρες την εβδομάδα αραγμένος σε έναν καναπέ ή μια καρέκλα και την μία μέρα που απομένει ασχολέιται με κάτι (είτε αυτό είναι ψ/τ είτε οτιδήποτε άλλο) και περιμένει να αποδόσει τα μέγιστα. bangin.gif

Και ναι, θα συμφωνήσω ότι η υπερβολική χρήση/κατάχρηση μπορεί να επιφέρει παρενέργειες αλλά και άν το παραχέσεις με το φαγητό και το αλκοόλ χειρότερες σκοτούρες θα έχεις και ας μην μπερδέυουμε τις παρενέργειες των συμπληρωμάτων διατροφής με αυτά τα οποία επιφέρουν στον οργανισμό τα ''φάρμακα'',οι λεγόμενες ντόπες τα οποία στην ουσία αυτοί που τα χρησημοποιούν τα προμηθέυονται μέσω ύποπτων και παράνομων οδών και όχι μέσω καταστημάτων που εμπορεύονται συμπληρώματα διατροφής.

Το αν θα κάνει κάποιος χρήση συμπληρωμάτων διατροφής είτε αυτό είναι από μία πρωτεϊνη, κρεατίνη, πολυβιταμίνη, ισοτονικό μέχρι κάτι πιό εξειδικευμένο όπως είναι το atp (το οποίο παρεπιπτόντως δουλεύει μια χαρά) είναι κάτι το οποίο έχει να κάνει καθαρά με τις δικές του προσωπικές ανάγκες για αυτό το κάτι παραπάνω.

Τώρα για το αν τα συμπληρώματα δουλεύουν, το μόνο που έχω να πώ είναι ότι αυτοί που ασχολούνται με αυτά ξέρουν.
Οι υπόλοιποι απλά υποθέτουν ή παπαγαλίζουν ότι ακούνε από εδώ και από εκεί.
Επιγραματικά να αναφέρω ότι η κρεατίνη για παράδειγμα για την οποία έχω ακούσει και εγώ δεν ξέρω τι, είναι από τα πιό διεδομένα και ασφαλή συμπληρώματα αυτή τη στιγμή και χρησημοποιείται ευρέως από αθλητές των περισσοτέρων αθλημάτων.
Πρωτοανακαλήφθηκε δε σαν ουσία ,η οποία στις σωστές ποσότητες ημερησίως, επιφέρει μεγιστοποίηση της αντοχής και της δύναμης προς το τέλος του 2ου παγκοσμίου πολέμου από επιστήμονες του χιτλερ thumbdown.gif στην προσπάθεια τους να κάνουν τους στρατιώτες τους πιό ανθεκτικούς στις κακουχίες που αντιμετώπιζαν στα μέτωπα τις ψυχρής Ρωσίας και της καυτής Αφρικής.
Κατάφεραν τελικά να παρασκευάσουν μία φόρμουλα σε σκόνη η οποία να μπορεί να αποροφηθεί από τον οργανισμό επτά χρόνια μετά την λήξη του πολέμου.
Ειδικοί συμφωνούν ότι αν τα είχαν καταφέρει νωρίτερα, ίσως η έκβαση του πολέμου να μην ήταν αυτή που γνωρίζουμε.
hulk1824
Φιλε μου Παναγιωτη εχεις απολυτο δικιο,το αρθρο υπηρξε μεταγενεστερο τευχος και διορθωνω. bangin.gif
tdrackos
Χριστοδουλε,αν δεν κανω λαθος η κρεατινη δινεται για συγκεκριμενο (μικρο ) χρονικο διαστημα , με συγκεκριμενη δοσολογία.
Παρατεταμένη λήψη κρεατινης θα προκαλεσει ανατροπη/μεταβολη στον μηχανισμο παραγωγης της στον οργανισμο μας.
Ετσι τουλαχιστον μου ελεγαν οι σπουδασμενοι γυμναστες μου οταν εκανα στιβο...

Θα ηθελα , αν δεν εχεις προβλημα , να μου πεις απο που εμαθες τις παραπανω πληροφοριες,καθως κ τι δουλεια κανεις.
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.