Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ελεύθερη Κατάδυση > Φυσιολογία και Ιατρική
DIMGALWS
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΕΙΧΑ ΩΤΙΤΙΔΑ .ΠΕΡΑΣΕ ΑΛΛΑ ΚΟΥΣΟΥΡΙ ΕΜΕΙΝΕ.ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΑ Α[ΠΟ ΑΚΟΟΥΟΓΡΑΦΗΜΑ -ΤΥΜΠΑΝΟΓΡΑΦΗΜΑ ΙΠΕ ΑΚΟΥΣ ΑΡΙΣΤΑ ΕΙΣΑΙ ΟΚΕΙΚ.
ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΗ ΛΗΨΗ ΨΙΛΟΣΦΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.ΜΕ ΞΑΝΑΕΣΤΕΙΛΕ ΓΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΞΕΤΑΣΗ.
ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ?
ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΝΟΥΝ ΜΟΝΙΜΑ?
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ?
bye1.gif
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
christodoulatos
Καλώς ήρθες.
Συνήθως μένουνε. Και εγώ έχω ένα ψιλό σφυριγματάκι από το εριστερό αυτί. Μπορεί μετά από καιρό να σου περάσει.
theo-attack
Πρώτα από όλα μην ανησυχείς αυτά συμβαίνουν.

Έχω εμβοές από το αριστερό αυτί εδώ και 10 - 12 χρόνια. Προήλθε από ακουστικό τραύμα και δεν αποκαθίσταται δεδομένου ότι η βλάβη εντοπίζεται στο ακουστικό νεύρο.

Τις ακούω μόνο όταν έχει απόλυτη ησυχία και τις έχω συνηθίσει. Άσε που τώρα με την μικρή που είναι έξι μηνών με εξυπηρετούν όταν κλαίει...

Πάντως παρακολούθεισέ την με εξειδικευμένο γιατρό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Θεόφιλος
marinos.a
whistling2.gif Αααα φίλε καλύτερα να το συνηθίσεις. Θεώρησε το σαν προτέρημα
-Εγώ ακούω σφυρίγματα και οι άλλοι όχι. bangin.gif bangin.gif
Ανάλογες προσπάθειες έκανα και εγώ πριν τρία χρονιά. Μέχρι και σε καρδιολόγο για έλεγχο πίεσης και τα λοιπά πήγα.
Το σφύριγμα όμως σφύριγμα. whistling2.gif
nmoiras
QUOTE(DIMGALWS @ Mar 1 2006, 02:49 PM) *
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΕΙΧΑ ΩΤΙΤΙΔΑ .ΠΕΡΑΣΕ ΑΛΛΑ ΚΟΥΣΟΥΡΙ ΕΜΕΙΝΕ.ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΑ Α[ΠΟ ΑΚΟΟΥΟΓΡΑΦΗΜΑ -ΤΥΜΠΑΝΟΓΡΑΦΗΜΑ ΙΠΕ ΑΚΟΥΣ ΑΡΙΣΤΑ ΕΙΣΑΙ ΟΚΕΙΚ.
ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΗ ΛΗΨΗ ΨΙΛΟΣΦΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.ΜΕ ΞΑΝΑΕΣΤΕΙΛΕ ΓΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΞΕΤΑΣΗ.
ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΝΟΥΝ ΜΟΝΙΜΑ?
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ?
bye1.gif

Καλώς ήρθες στο club. dirol.gif

Είναι από τα πράγματα που δεν λέγονται αλλά πάνε ΄΄πακέτο΄΄ με την ελεύθερη κατάδυση από ότι έχω καταλάβει τελικά.
argy-ris
QUOTE(DIMGALWS @ Mar 1 2006, 09:49 AM) *
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΝΟΥΝ ΜΟΝΙΜΑ?
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ?
bye1.gif

hehehehehehehe welcome to the club :)
ap oti katalava egw me to giatro pou suzhtisa einai ere8ismos tou ESW aytiou diladi :)
kolaei h vlena apo mesa k giayto to vouhto alla mporei na einai kai traumatismos tou akoustikou neyrou :s opws eixa pa8ei egw, h diki mou sumvouli einai mia :)
kalo ka8arisma eutraxianwn, oi va8ies sou vouties me polu prosoxh kai mono ksekourastos ( egw pio rhxa den mporw na paw ) polla ugra kata tin diarkeia tou psarematos kai na fusas thn myth sou, ena sprei pou empodizei thn kataroh kata thn diarkeia tou psarematos 8a voh8hsei ( diladi 1-2-3 psekasmous prin thn voutia)
egw eixa sovaro prob eixa meinei panw apo 1 evdomada sto nosokomeio me vouhto pou den akouga tpt allo :) twra ola kala alla akoma me prosoxh, isws se tromazw alla an to prosekseis den 8a pa8eis tpt :) einai k ena prosn mas auto na min akoume grinia otan pame h gyrname tounge1.gif:P:P:P:P
argy-ris
A k kati akoma
twra den einai se megalo va8mo mono an kleisw t aytia mou tis akouw s apoluth hsyxia
gia na min tromakseis :)
DIMGALWS
μπορω να πω με καθυσηχασες.και εγω στην ησυχια το ακουω.θα ακολουθισω συμβουλες για καθαρισμους νερα κλπ.Χρειαζεται να απεχω για καποιο χρονικο διαστημα απο βουτιες για να μειωθει?
οσο για βαθος πανω απο 6 αντε και κατι ακομη πιο σπανια ακομη δεν παιζω.
ευχαριστω
mad
και γω μαγκες μια απο τα ιδια το αριστερο μου αυτι σφυριζει εδω και 15 χρονια
αλλα μια χαρα το συνηθισα bye1.gif
profodik
Φίλος μου, μισή ώρα μετά από ψάρεμα συνειδητοποίησε ότι δεν ακούει καθόλου από το ένα αυτί και πολύ λίγο από το άλλο.Την επομένη πήγε σε νοσοκομείο, όπου περέμεινε μια βδομάδα περίπου για εξετάσεις και θεραπευτική αγωγή.Τελικά η ακοή του επανήλθε κατά 99% στο ένα αυτί αλλά ελάχιστα στο άλλο, από το οποίο δεν ακούει σχεδόν καθόλου.

Στο "κακό" αυτί έχει παραμείνει βουητό, το οποίο πλέον έχει συνηθήσει (αν μπορούσε ας έκανε κι αλλιώς) .

Η διάγνωση ήταν ότι νέκρωσε το ακουστικό νεύρο , ίσως (δεν είμαι σίγουρος για αυτό) λόγω μη επαρκούς αιμάτωσής του.Οι γιατροί κατέληξαν ότι τα παραπάνω οφείλονταν κυρίως σε υπερβολικό στρες (πραγματικά ο φίλος μου είναι πολύ αγχώδης). Το θαλάσσιο περιβάλλον έδρασε ως καταλύτης αλλά δεν ήταν οι βουτιές που έφταιγαν.Απλά βοήθησαν ώστε το φαινόμενο να είναι πιό έντονο.

Βέβαια του απαγόρευσαν να ξανακάνει βουτιές.

Οι βουτιές που έκανε εκείνη τη μέρα δεν ήταν καθόλου βαθιές, αλλά είχε κάνει πολύ πιό έντονο ψάρεμα, από ό,τι συνήθως.

Η αγωγή στην οποία υποβλήθηκε , από ο,τι θυμάμαι, αποσκοπούσε στην βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος στη περιοχή του αυτιού και στο "ξαναζωντάνεμα" του ακουστικού νεύρου.
christodoulatos
Όταν είχα πάει στον ΟΡΛ μου είχε πεί ότι όταν ψαρεύουμε ρηχά με μεγάλες άπνοιες και με μικρούς χρόνους επαναφοράς δεν οξυγονόνεται σωστά το αυτί, ενώ στις βαθειές καταδύσεις λόγω της πίεσης του φαινόμαινο εξαλείφεται. Συγκεκριμένα μου είπε όσο πιό βαθειά τόσο πιό καλά.
argy-ris
emena paidia den mou eipan oi giatroi gia to aima tpt sto nosokomeio alla oti h vlena ekane thn zhmia eksalou mia voutia apaitei a) ka8ares eutraxianes kai cool.gif hremia :) ola t alla ginonte. alla re paidia oloi sto aristero? periergo. mhn masas omws file ola kala 8a pane egw emeina eksw kana 2-3 mhnes mou eixan pei na mhn mpw sto nero gia 6 alla den anteksa k ekana kai vouties 2-3 sta 10 metra. na prosexis na kratas zesta t autia sou prin kai meta thn voutia k oso einai dunaton kata thn diarkeia :)
kales vouties k asfaleis :)
profodik
Για το αριστερό αυτί έχω άλλη εξήγηση. Επειδή κι εγώ έχω πρόβλημα ευαισθησίας στο αριστερό, θεωρώ ότι προήλθε από το παράθυρο του αυτοκινήτου, ιδίως το καλοκαίρι που δουλέυει το κλιματιστικό, χτυπάει ο ηλιος και ανοίγουμε και το παράθυρο πότε πότε.Σε συνδιασμό βέβαια με το ότι με τις βουτιές και τις υγρασίες τα καταπονούμε λιγάκι τα αυτάκια μας.
kpk
Οσο το σφύριγμα είναι μόνο στα αυτιά , μη φοβάστε τίποτα. Αμα περάσει παραμέσα να αρχίσετε να ανυσηχείτε...
Apnos
QUOTE(christodoulatos @ Mar 3 2006, 09:36 AM) *
Όταν είχα πάει στον ΟΡΛ μου είχε πεί ότι όταν ψαρεύουμε ρηχά με μεγάλες άπνοιες και με μικρούς χρόνους επαναφοράς δεν οξυγονόνεται σωστά το αυτί, ενώ στις βαθειές καταδύσεις λόγω της πίεσης του φαινόμαινο εξαλείφεται. Συγκεκριμένα μου είπε όσο πιό βαθειά τόσο πιό καλά.

Και όσοι κάνουν μεγάλες άπνοιες στην επιφάνεια και είναι σε υποξική κατάσταση για τόση ώρα, γιατί δεν έχουν βουητά;
nmoiras
Γιατί στο σύνολο σε ένα ρηχό ψάρεμα τα τριχοειδή στο αυτί μένουν χωρίς οξυγόνο για σημαντικά μεγαλύτερη ώρα από ότι σε 1-2-3 στατικές...........όσο μεγάλες κι αν είναι.

Πολλές βουτιές (1-2-3m) με πολύ μικρό χρόνο επαναφοράς
Apnos
QUOTE(nmoiras @ Mar 3 2006, 12:23 PM) *
Γιατί στο σύνολο σε ένα ρηχό ψάρεμα τα τριχοειδή στο αυτί μένουν χωρίς οξυγόνο για σημαντικά μεγαλύτερη ώρα από ότι σε 1-2-3 στατικές...........όσο μεγάλες κι αν είναι.

Πολλές βουτιές (1-2-3m) με πολύ μικρό χρόνο επαναφοράς

Μα το πρόβλημα με τον μικρό χρόνο επαναφοράς δεν είναι το οξυγόνο αλλά το διοξείδιο.
nmoiras
Καμία σχέση

Εδώ δεν μιλάμε για μεγάλες άπνοιες επίπεδα διοξειδίου κ.λπ κ.λπ.

Το θέμα είναι το επίπεδο του διαλυμένου οξυγόνου στο αιμα και πως αυτό μεταφέρεται στα αγγεία που αιματώνουν (και κατά συνέπεια οξυγονώνουν) το αυτί.

....αλλά επειδή δεν μου αρέσει να κάνω το γιατρό (δεν μπορώ άλλωστε) μάλλον πρέπει να ρωτήσεις κάποιο καλό εξειδικευμένο ωρλ.
kpk
QUOTE(nmoiras @ Mar 3 2006, 12:44 PM) *
Καμία σχέση

Το θέμα είναι το επίπεδο του διαλυμένου οξυγόνου στο αιμα και πως αυτό μεταφέρεται στα αγγεία που αιματώνουν (και κατά συνέπεια οξυγονώνουν) το αυτί.

....αλλά επειδή δεν μου αρέσει να κάνω το γιατρό (δεν μπορώ άλλωστε) μάλλον πρέπει να ρωτήσεις κάποιο καλό εξειδικευμένο ωρλ.

Λογικά , όμως , δεν θα έπρεπε να είχε πρόβλημα μόνο το αυτί , αλλά και άλλα όργανα π.χ. μύτη , μάτια κτλ.
Θεωρητικά μιλώντας και χωρίς να κάνω τον ειδικό , θεωρώ πως πιο άμμεση σχέση έχουν οι εξισώσεις και η επιτυχία ή η βιαιότητα πραγματοποίησης αυτών. Ακόμα κα έξω από το νερό αν δοκιμάσεις μερικές "βαρβάτες" εξισώσεις , ένα ψιλοσφύριγμα θα το τσιμπήσεις . Οχι μόνιμο , αλλά θα το τσιμπήσεις.
nmoiras
Παίζει κι αυτό που λες...φαντάζομαι....

γιατί στο ρηχό πολλές φορές δεν εξισώνουμε λόγω του η κατάσταση είναι υποφερτή.

Ωστόσο αν θυμάμαι καλά .........κάτι έχει να κάνει με την ταχύτητα μεταφοράς...........κάτι με το ότι είναι τριχοειδή και οι ποσότητες είναι πολύ μικρές...ούτε που θυμάμαι μια φορά τα άκουσα.........

κάτι πάντως.... κάτι.......

............είχαμε κι ένα γιατρό και τον διώξαμε τον άνθρωπο smokeing.gif

Edit: Εγώ πάντως το βουητό δεν το τσίμπησα σε ρηχό ψάρεμα...
Apnos
QUOTE(nmoiras @ Mar 3 2006, 12:44 PM) *
Καμία σχέση

Νίκο,

Αφού δεν μπορούμε να μιλάμε για μεγάλες άπνοιες και (υψηλά) επίπεδα διοξειδίου, πώς γίνεται να μιλάμε για (χαμηλά) επίπεδα οξυγόνου;

Με τις άπνοιες που γίνονται κατά την διάρκεια ρηχών καρτεριών με μικρά διαστήματα στην επιφάνεια, ο οργανισμός μας δεν μπαίνει τόσο πολύ σε υποξική κατάσταση αλλά κυρίως σε υπερκαπνική.

Μέρος του καταδυτικού αντανακλαστικού είναι η περιφερειακή αγγειοσυστολή που ένα από τα αποτελέσματά της είναι η καλύτερη αιμάτωση του κεφαλιού μας (εγκέφαλος) και συνεπώς κοντά στον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα (το αυτί δηλαδή).

Η θεωρία ότι η υποξική κατάσταση είναι αυτή που επιδρά πάνω στο ακουστικό νεύρο, είναι απλά μια θεωρία που δεν έχει γίνει ποτέ (από όσο ξέρω) αντικείμενο επιστημονικής έρευνας. Η απλή παρατήρηση ότι αρκετοί ψαροντουφεκάδες έχουν αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα, δεν δείχνει ότι αυτό οφείλεται στην υποξική κατάσταση.

Αν κάτι χαρακτηρίζει την πλειοψηφία των ψαροντουφεκάδων, θα έλεγα (με κίνδυνο να γενικεύσω) ότι μάλλον δεν πιέζονται υποξικά αλλά μάλλον πιέζονται υπερκαπνικά και επίσης δεν ξέρουν να εξισώνουν σωστά. Ούτε αυτό φυσικά σημαίνει ότι φταίει το διοξείδιο ή οι κακές εξισώσεις.

Το απλό πράγμα που λέω είναι οτι για να βγάλεις τέτοιου είδους συμπεράσματα χρειάζεται επιστημονική έρευνα και όχι απλές παρατηρήσεις.
nmoiras
Δυστηχώς εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι βουήζει η κρανιόλα μου........τώρα υποξικά έγινε;..........υπερκαπνικά έγινε;...............από κανά ηχείο έγινε;

Ρε γαμώτο δεν θυμάμαι ποιος μου τα είπε αυτά.........ή μήπως τα διάβασα πουθενά;...........να στον στείλω να του τα πεις ένα χεράκι.....του άσχετου
Apnos
Για να σε βοηθήσω, η θεωρία αυτή είναι του κ. Παπασταύρου, γνωστού ΩΡΛ και καθόλου άσχετου.

Απλά δεν με πείθει, μέχρι τουλάχιστον να δω επιστημονικά συμπεράσματα δημοσιευμένα σε επιστημονικά περιοδικά.

Στην δική σου περίπτωση μπορεί να οφείλεται και σε αυτά που διαβάζεις στο GD από γιατρούς που δήθεν διώξατε.
theo-attack
Καλά είναι γνωστό ότι το σφύριγμα μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους... wink1.gif lol.gif

Εγώ πάντως το έχω πάθει από ηχείο αλλά δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα. drunk.gif

Θ.

ΥΓ. Για επιστημονική έρευνα το δείγμα υπάρχει, γιατρός δεν υπάρχει!
nmoiras
QUOTE(Apnos @ Mar 3 2006, 06:36 PM) *
Για να σε βοηθήσω, η θεωρία αυτή είναι του κ. Παπασταύρου, γνωστού ΩΡΛ και καθόλου άσχετου.

Απλά δεν με πείθει, μέχρι τουλάχιστον να δω επιστημονικά συμπεράσματα δημοσιευμένα σε επιστημονικά περιοδικά.

Στην δική σου περίπτωση μπορεί να οφείλεται και σε αυτά που διαβάζεις στο GD από γιατρούς που δήθεν διώξατε.

Άρα κάπου θα το είχα διαβάσει γιατί τον Παπασταύρου δεν τον ξέρω....
Ή θα μου το μετέφερε κάποιος που το άκουσε από αυτόν....
Ή ακόμα κάποιος που το άκουσε από κάποιον που το άκουσε...........και μια και το άκουσα κι εγώ...........το μετέφερα.

Το τελευταίο δεν το πολυκατάλαβα αλλά μάλλον δεν πάει σε μένα.....
christodoulatos
QUOTE(Apnos @ Mar 3 2006, 01:36 PM) *

Πάνο ο Παπασταύρου "βεβαίως βεβαίως" μου το είπε.

Ισως να παίζουν και λόγοι προδιάθεσης.
nmoiras
τελικά;

Την έκανες την εξέταση;
nikos20
Εχω βουητο απο το ενα αυτι και εχω απελπιστει....
Δεν μπορω να κοιμηθω να συγκεντρωθω να ακουσω δυνατους ηχους κτλπ
Το ειχε κανεις και να του περασε ? μετα απο ποσο καιρο ?
Μια απαντηση παρακαλω...
GREEKDIVER
δεν μπορω να καταλάβω γιατιι τα αφήνεται όλα στην μοίρα τους. μπορεί να είναι πολύ σοβαρο καλύτερα να πας σε έναν γιατρό όσο το αφήνεις χειρότερα είναι. ξερω άτομα που τους έμεινε κουσούρι επειδή περίμεναν να γίνει απο μόνο τους
nikos20
Εχω παει σε ολους τους γιατρους....
Απο αιφνιδια πτωση ακοης το απεκτησα
εγινε καλα η ακοη και το βουητο και μετα
ξαναρχισε το βουητο χωρις να πεσει η ακοη
sea4ever
εγώ αυτή την εποχή κάνω θεραπεία με συσκευή laser.
χρόνος θεραπείας 10 εβδομάδες. τώρα είμαι στην δεύτερη. ελπίζω............
για κοίτα στο www.akoh.gr
nikos20
QUOTE(sea4ever @ Sep 14 2008, 09:53 AM) *
εγώ αυτή την εποχή κάνω θεραπεία με συσκευή laser.
χρόνος θεραπείας 10 εβδομάδες. τώρα είμαι στην δεύτερη. ελπίζω............
για κοίτα στο www.akoh.gr

To ξερω αυτο αλλα μαλλον ειναι μουφα ...
Να σε ρωτησω κατι αμα φτιαξεις ενα ηχο ιδιο με του βουητου σου και τον ακουσεις
2 λεπτα μετα δε σου περνα για λιγο το βουητο?

Εσυ ποσο καιρο εχεις βουητο? ειναι δυνατο ? μπορεις να κοιμηθεις ?
απο τι το επαθες ? το εχεις συνεχομενα η διακοπτομενα ? οι δυνατοι ηχοι
το χειροτερευουνε ?
sea4ever
μούφα-ξεμούφα το κάνω γιατί είναι η τελευταία μου ελπίδα.
το πρόβλημα ξεκίνησε πριν τρία χρόνια όταν σε μία βουτιά έκανα valsava και πόνεσα.
το κόλπο είναι να περιορίσεις τό στρες που σου δημιουργεί η όλη κατάσταση. μάθε να ζείς με το σφύριγμα.
φαντάζεσαι να πάσχαμε από κάτι πιο σοβαρό;
ο ήχος είναι σχεδόν τό ίδιο έντονος χωρίς αυξομοιώσεις.
nickthezeus
QUOTE(nikos20 @ Sep 13 2008, 09:52 PM) *
Εχω παει σε ολους τους γιατρους....
Απο αιφνιδια πτωση ακοης το απεκτησα
εγινε καλα η ακοη και το βουητο και μετα
ξαναρχισε το βουητο χωρις να πεσει η ακοη

Παιδιά για σας και από εμενα, είμαι τακτικός αναγνώστης του forum αλλα για πρώτη φορα γράφω, αιτια όπως αντιλαμβάνεστε είναι το σφύριγμα aaaaaa :)

γενικα είμαι αρχάριος στο ψαροντούφεκο (απο ένα χρόνο πιο σοβαρά ασχολουμε), πριν 3 εβδομάδες βούτηξα στη Χαλκιδική, για πρώτη φορα σε σχετικά πιο κρύα νερά για εμενα (βλέπετε ήθελα να χαρώ την καινούρια μου 5-άρα στολή)

για 3 μέρες βούταγα κάθε μέρα από 3-4 ώρες, οι βουτιές που καναμε δεν ήταν καθόλου βαθιές, οχι πανω απο 6-8 μετρα.
Μετά το τελεταίο βούτηγμα και αφού βγήκαμε έξω ένοιωσα το αυτί μου βουλωμένο, σκέφτηκα ότι είναι από το νερό και θα φύγει, μετά από 3 μέρες έκλεισε τελείως η ακοή μου και είχα φοβερό σφύριγμα στο ΔΕΞΊ αυτί εγώ....
sad.gif

το κακό είναι ότι μένω μόνιμα στη Βουλγαρία και γενικά "ατυχήματα" τέτοιας μορφής δεν είναι πολύ συνηθισμένα εδώ....

Ευτυχως ο γιατρός που με ανέλαβε(λάτρεις τις Ελλάδας και τις Ελληνικής κουζίνας)κατι ηξερε :)

με έβαλε κατευθείαν στο νοσοκομείο και ξεκίνησα θεραπεία με ορους, καθε μερα για 2 εβδομαδες, που “αποσκοπούσε στην βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος στη περιοχή του αυτιού και στο "ξαναζωντάνεμα" του ακουστικού νεύρου”.
Αυτη τη στιγμη η ακοη μου εχει επανελθει κατα 98% το σφυριγμα εχει ελαττωθεί σε σημείο που το ξεχναω....αλλα η θεραπεια μου ειπε οτι θα συνεχιστει με χαπια για αλλους 2 μηνες.....μεχρι να επανελθουν, και αν, ολα στα φυσιολογικα...

Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το ότι ο τύπος μου λέει ότι δε μπορεί να εξήγηση πως έγινε( προφανώς δεν είναι από τις βαθιές βουτιές) και ότι δεν θα έχω πρόβλημα να βουτάω πάλι αλλα τους "ζεστούς μήνες " και δε ξέρω κατά ποσο μπορώ να τον εμπιστευτώ

</SPAN>
NNicolaou
Από σφύριγμα στα αυτιά υποφέρει ο πατέρας μου εδώ και πολλά χρόνια ο οποίος το έπαθε μετά
από έκθεση του σε πολύ δυνατή μουσική. Υπέφερε ψυχολογικα
και έψαξε το θέμα με διάφορους ΩΡΛάδες, εναλλακτική ιατρική κλπ
Η διάγνωση έλεγε tinnitus και όλοι οι ειδικοί σύστηναν ως θεραπεία
το γνωστό και άκρως ενοχλητικό για τον πατέρα μου " μάθε να ζεις μαζί με το σφύριγμα"

Τελικά ευτυχώς ο πατέρας μου βρήκε ανακούφιση με ένα ειδικό ακουστικό το οποίο
παράγει κάποιο παρόμοιο ήχο με αυτό του σφυρίγματος στο αυτί και για κάποιο λόγο
ο ήχος αυτός είναι υποφερτός.

Μπορώ να πως ότι το ακουστικό βοήθησε πολύ.

Το όνομα της ακουολόγου που είδε και τον βοήθησε είναι Χρυσούλλα και είναι στην Λευκωσία στην Κύπρο.
Το τηλέφωνο της είναι 00357 22 769971
Επειδή η κοπέλλα είναι από Ελλάδα δεν αποκλείεται να προσφέρει παρόμοιες υπηρεσίες και στην Ελλάδα.

Ελπίζω οι πιο πάνω πληροφορίες να βοηθήσουν
kokkino nero
Εγω που λετε κυριοι εχω μαθει να ζω με ενα γατακι.Εδω και 5 χρονια την ακουω [στερεοφωνικα] απο το αριστερο αυτι ενα νιαουρισμα.Καποιες φορες ειναι πιο δυνατο ,αλλες ισα ισα που ακουγεται!Εχω παει σε ωρλ αρκετες φορες,μετρησε την ακοη μου και τα βρηκε ολα οκ.Καθε χρονο κανω εξετασεις στο 424 στην θεσ/νικη λογω δουλειας και εκει τιποτα.Παντως με ρωτησαν εαν ειμαι αγχωδεις γιατι υπαρχει περιπτωση να ειναι απο το αγχος.Εχω προσεξει οτι οταν στεναχωριεμαι -αγχωνομαι ακουω νιαουρισμα....
nickthezeus

Αααααχ τι ωραια που αισθανομε !!!!

J

Καλα μη βαρατε βρε....

Βρισκομε και εγω στην ιδια κατασταση τις τελευταιες 3 εβδομαδες(ξεκίνησα τελειως κουφος απο το ενα αυτι)και κοντευα να τρελαθω με το σφυριγμα( ευτυχως ελαττώθηκε τωρα που γραφω) και δεν ηξερα την αιτια( ουτε ο γιατρος την ηξερε) μετα απο οσα διαβασα εδω καταλαβα οτι δεν ειμαι μονος μου, να’στε καλα παιδια!

Τουλαχιστον καταλαβα καποια πραγματα, οπως, οτι θα μπορω να βουτηξω παλι, οτι δε προκειται να αποκατασταθει η ακοη μου 100% γιατι και εγω το αφησα 5 μερες, οτι μπορει παλι να μου παρουσιαστει και τελευταιο οτι τερμα η ησυχια( παντα κατι θα ψιλοσφυριζει)

J

το σημαντικότερο από όλα, για όσους δεν έχουν ακόμα πρόβλημα,

αν σας τύχη οτιδήποτε ΜΈΣΑ ΣΕ 24 ΏΡΕΣ ΤΡΈΞΤΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΌ ΜΗ ΤΟ ΑΦΉΝΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ!!!!!

ΔΕ ΠΕΡΝΑΕΙ ΧΩΡΊΣ ΘΕΡΑΠΕΊΑ

ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝ ΑΛΛΟΙ....ΚΑΝΤΕ ΑΛΛΑ ΛΑΘH

J
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.