Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Αναμνησεις...
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Εξοπλισμός > Ψαροτούφεκο
HoMeR_
Εψαχνα σήμερα στην αποθήκη και βρήκα το πρώτο μου ψαροτούφεκο shock.gif (συγκινητικές στιγμές) ένα balco 65αρι όπου με βοήθησε να κάνω τα πρώτα μου βήματα στο υ/κ... Ετσι είναι όλοι μας ξεκινάμε απο κάπου... εσάς ποιό ήταν το πρώτο σας οπλάκι?????
Κάντε κλίκ για εμφάνιση επισυνάψεων
mavroskoufisn
Demka 60ari...

Kai oute pou thymamai gia poso kairo mazeya lefta gia na to agoraso!
Alla den exo proxorisei k poly apo tote..tora eimai sto deytero :)

Kai i proti stoli einai axexasti!
Mia mares 3ara, ekei imouna tyxeros...Eixa piasei ta lefta sto stoixima kai pira kai olo ton ypoloipo exoplismo tounge1.gif

I enasxolisi mou me to psarotoufeko itan kyriolektika thema tyxis!

excl.gif
HoMeR_
QUOTE(mavroskoufisn @ Feb 22 2006, 08:30 PM) *
Demka 60ari...

Kai oute pou thymamai gia poso kairo mazeya lefta gia na to agoraso!
Alla den exo proxorisei k poly apo tote..tora eimai sto deytero :)

Kai i proti stoli einai axexasti!
Mia mares 3ara, ekei imouna tyxeros...Eixa piasei ta lefta sto stoixima kai pira kai olo ton ypoloipo exoplismo tounge1.gif

I enasxolisi mou me to psarotoufeko itan kyriolektika thema tyxis!

excl.gif

Tώρα που είπες για στολή θα ψάξω να βρώ την δική μου..... Ημουν 10 περίπου χρονών και ήταν ραμμένη επι μέτρο.... teeth.gif δώρο γενεθλίων απο τον πατέρα μου.....
Viper
Να σται καλά που μας κάνετε να επιστρέφουμε στον χρόνο πίσω.Η πρώτη μου στολή ήταν μια APNEA STAR διπλόφοδρη για όσους θυμούνται καί για ψαροτούφεκο το THANDER 90 της BALCO.Καλοκαίρι του 1989 στην ΤΖΙΑ καί μετά στην ΧΙΟ...... bye1.gif
Γυρνώντας το Φθινόπωρο απο τις διακοπές βούρ για στολή...... embaressed.gif
kounavi
Το 2001 ημουν κατα του ψαροτουφεκου μεχρι αηδιας. Γουσταρα μονο ΕΚ και ελιωνα στα σταδια και τις πισινες (τωρα χαλαρωσα εντελως και κανω 15 σκεψεις για να παω στη πισινα, προσπαθω να δω τι φταει..). Στο θεμα μας τωρα, εκεινο το καλοκαιρι ηρθε ενας ξαδερφος στο Βολο που γουσταρει βουτιες και θαλασσα και πηγαιναμε ποτε μαζι του ποτε μαζι και με την αδερφη μου για βουτιες στο σχοινι. Σε μια φαση σε μια βουτια στο πατο βλεπω κατι περιεργα τετραγωνα σχηματα σαν μικρα πλακακια, τελικα ηταν πεντοχιλιαρα και χιλιαρικα συνολο 16000 δραχμες, τρελο lol. Μεσα στη χαρα ανοιγομαστε κι αλλο και ποντιζω πιο βαθεια το σχοινι. Στην δευτερη βουτια διακρινω μεσα στη θολουρα κατι ασπρο. Ηταν η λαβη ενος οπλου. Το αρπαζω και ανεβαινω. Ηταν οπλισμενο και εγω αμεσως τα εχασα νομιζα οτι καποιος επαθε υποξια και του επεσε το οπλο, ημουν καμια 80 αρια μετρα απο την ακτη και σε μεγαλο βαθος. Αρχιζω αμεσως πλαναρισματα μηπως δω κατι αλλα τπτ δεν ειδα. Παω σπιτι και η μανα μου μου λεει

- ο Θεος στο εστειλε το οπλο μαζι με τα λεφτα για να το φτιαξεις, πηγα σε ενα μαγαζι και αλλαξα βεργα, λαστιχα πετονια και καμπανα. Ειναι ενα ΑΜΙ 75αρι.
Απο την πρωτη αποπειρα ψαρεματος εβγαλα ενα μεγαλο κεφαλο, βασικα αλλον σκοπευα απο το κοπαδι και αλλον πετυχα.. roflmao.gif Και κολησα το μικροβιο.

Μονο αυτο εχω μεχρι στιγμης και βγαζω ψαρια, ακομα σκεφτομαι σοβαρα να παρω μεγαλυτερο γιατι ακομα με καλυπτει, εκτος κατι συναγριδες που ειδα το φθινοπωρο και με εβαλαν σε σκεψεις, πλεον ενα μεγαλυτερο οπλο επιβαλλετε.
christodoulatos
QUOTE(kounavi @ Feb 22 2006, 09:41 PM) *
- ο Θεος στο εστειλε το οπλο μαζι με τα λεφτα για να το φτιαξεις, πηγα σε ενα μαγαζι και αλλαξα βεργα, λαστιχα πετονια και καμπανα.

Φοβερή ατάκα.

Εγώ ξεκίνησα με ένα BALCO 60 (δεν είμαι σίγουρος για το μέγεθος) όπου του έβαλα βέργα ταϊτής και ξέκανα όλες τις πέρκες και τα μπαρμπούνια της περιοχής. Κάποια στιγμή μάλιστα ο πατέρας μου μου λέει "Μπράβο ρε σύ είσαι πολύ καλός, Αφού πετυχαίνεις αυτά τα ψάρια δεν πρόκειται να αστοχήσεις σε κάποιο μεγάλο" Απο τότε ξεκίνησα να κυνηγάω μεγαλύτερα ψάρια.
Skylovaravas
Το πρώτο μου (και μοναδικό . . ) όπλο ήταν και είναι το Lanara Shark 75

HoMeR_
QUOTE(kounavi @ Feb 22 2006, 09:41 PM) *
Το 2001 ημουν κατα του ψαροτουφεκου μεχρι αηδιας. Γουσταρα μονο ΕΚ και ελιωνα στα σταδια και τις πισινες (τωρα χαλαρωσα εντελως και κανω 15 σκεψεις για να παω στη πισινα, προσπαθω να δω τι φταει..). Στο θεμα μας τωρα, εκεινο το καλοκαιρι ηρθε ενας ξαδερφος στο Βολο που γουσταρει βουτιες και θαλασσα και πηγαιναμε ποτε μαζι του ποτε μαζι και με την αδερφη μου για βουτιες στο σχοινι. Σε μια φαση σε μια βουτια στο πατο βλεπω κατι περιεργα τετραγωνα σχηματα σαν μικρα πλακακια, τελικα ηταν πεντοχιλιαρα και χιλιαρικα συνολο 16000 δραχμες, τρελο lol. Μεσα στη χαρα ανοιγομαστε κι αλλο και ποντιζω πιο βαθεια το σχοινι. Στην δευτερη βουτια διακρινω μεσα στη θολουρα κατι ασπρο. Ηταν η λαβη ενος οπλου. Το αρπαζω και ανεβαινω. Ηταν οπλισμενο και εγω αμεσως τα εχασα νομιζα οτι καποιος επαθε υποξια και του επεσε το οπλο, ημουν καμια 80 αρια μετρα απο την ακτη και σε μεγαλο βαθος. Αρχιζω αμεσως πλαναρισματα μηπως δω κατι αλλα τπτ δεν ειδα. Παω σπιτι και η μανα μου μου λεει

- ο Θεος στο εστειλε το οπλο μαζι με τα λεφτα για να το φτιαξεις, πηγα σε ενα μαγαζι και αλλαξα βεργα, λαστιχα πετονια και καμπανα. Ειναι ενα ΑΜΙ 75αρι.
Απο την πρωτη αποπειρα ψαρεματος εβγαλα ενα μεγαλο κεφαλο, βασικα αλλον σκοπευα απο το κοπαδι και αλλον πετυχα.. roflmao.gif Και κολησα το μικροβιο.

Μονο αυτο εχω μεχρι στιγμης και βγαζω ψαρια, ακομα σκεφτομαι σοβαρα να παρω μεγαλυτερο γιατι ακομα με καλυπτει, εκτος κατι συναγριδες που ειδα το φθινοπωρο και με εβαλαν σε σκεψεις, πλεον ενα μεγαλυτερο οπλο επιβαλλετε.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! yes.gif Είσαι πολύ τυχερός φίλε μπράβο!
Yiannis
To 1990 πηρα το πρωτο μου οπλακι ενα DEMKA 55....... lol.gif lol.gif θα παω να το ξετρυπωσω απο την αποθηκη.
Το 1993 πηρα την πρωτη μου στολη......Ηταν noname ραμενη και βαρια μεταχειρισμενη 5μμ χωρις κουκουλα...επρεπε να εχω εξωτερικη κουκουλα η οποια εμπαινε μεσα απο την στολη. Ειχε μπροστινο καθετο φερμουαρ..
Τα βατραχοπεδιλα ηταν τα κλασικα που ειχαν οι βατραχανθρωποι τα λαστιχενια....
Η μασκα ηταν η κλασικη BALKO με την οβαλ τζαμαρια μπροστα....... lol.gif παιδια εχω φωτο που προσπαθω να δω σε τρυπα αλλα δεν χωραει να περασει η μασκα.... lol.gif
plits plits
Το πρώτο μου όπλο ήταν ένα DEMKA ami 60 που από ότι βλέπω ήταν ορόσημο για αρκετούς. Η βέργα είχε σπείρομα και δεν ήταν ανοξίδοτη και κάθε 3 ψαρέματα την έτριβα με γυαλόχαρτο βεβαία οποίο ψαρί δεν την έτρωγε ακαριαία πέθαινε από τέτανο.
Η πρώτη πρώτη στολή ήταν μια στενή φανέλα και μετά καβατζοσα μια στολή για serf από ένα μπάρμπα χωρίς κουκούλα και με φερμουάρ στην πλάτη.
Το όπλο είναι ακόμα σε ενεργό δράση και γαλουχεί ένα ξαδερφάκι μου 11 χρονών.
Πραγματικά αθάνατο!
alex p
1978 Ενα balco75 με βεργα οχι inox, με σπειρωμα και δελφινιερα,
για στολη πασαλυμα μισο κουτι νιvea και ενα φανελακι για τον ηλιο, πλαστικα βατραχοπεδιλα ,μασκα χωρητικοτητας 5 στρεματα και πολυ υπομονη.
Ψαρευαμε για να φαμε γιατι δεν ειχαμε λεφτα και καμια φορα ανταλασσαμε κανενα ροφοπουλο με μια πατατο ομελετα με το καφενειο της περιοχης που παραθεριζαμε.....
Miker
το πρωτο μου οπλο ηταν ενα Lanara 60 με εναν ειδικο μοχλο απο κατω για ευκολο οπλισμα ,λαστιχα 16 ,βεργα 8 και τριαινα.Και παρολο το μοχλο παλι ζοριζομουν να το οπλισω.
Η βολη του δε ακρως θανατηφορα roll1.gif (πιο γρηγορα πηγαινα εγω παρα η βεργα).
Spazar
Εγώ πάλι πρωτοτύπησα

Το πρώτο μου όπλο ήταν................................... Balco 60αρι tomato.gif
Με συντρόφευσε για αρκετά χρόνια οπότε και πέρασα σε μεγαλύτερο Mares 55άρι wacko.gif

Ε μετα μεγάλωσα bangin.gif
Αερικο
Το πρώτο μου όπλο ήταν ένα balco με 75 εκ σωλήνα με μαντεμένια λαβή με αστερίσκο μηχανισμό μαύρο σωλήνα και περαστό λάστιχο με θέση με περίεργό σχήμα που σφήνωνε το λάστιχό, αυτά γύρω στο 1984, με 8αρα και 7αρι πάσο.....

Τότε οι σαργοί το απόγευμα βόσκανε σε κοπάδια ανάμεσα στις ξέρες στα 4-5 μέτρα.........
Ο πιο μικρόι ήταν μισόκιλοί και ξεχώριζαν ψάρια πάνω από 1,5 κιλό......αχχχχχ
joseph
Balco 50αρι ασπρο 1987 (περίπου). (και έβγαζε ψαράκια στην Κορώνη......τότε. Μέχρι και ενα μανάλι 500 γραμμαρια είχε πετύχει το άτιμο).
Στολή πήρα μετά απο μερικά χρόνια,και την συνδίασα μαζί με το windsurf !!!
Σακάκι Καρτελιά 5άρι (δεν το φόραγα στο windsurf),κόκκινη φόδρα εσωτερικά και μαύρο "λέπι" εξωτερικά παρέα με το στρογγυλό σημα της εταιρίας.
με πακέτο ενα τριάρι longjohn επι μέτρο (το φόραγα και στο surf)
Εχω την εντύπωση οτι εχουν πεταχτεί αυτά τα πράγματα. Θα κοιτάξω και αν τα βρώ θα τα βγαλω μία φωτό !!

υγ> Την ίδια εποχή, σε σπίτι συγγενή,είχα δεί κάτι γαλλικά 100άρια με ταϊτής αρματωμένα και φωτογραφίες μεγάλων ροφών !!!!!! wink1.gif
geogiann
Ένα τεχνισουμπ αεροβόλο με την λαβή στη μέση..... όσες φορές με άφινε να το πάρω ο πατέρας μου, κάπου βολοδέρνει στην αποθήκη.
HoMeR_
pleasantry.gif B A L C O pleasantry.gif

christoforos
Ενα cyrano 750 το οποίο μου το κλέψανε μαζί με τον υπόλοιπο εξοπλισμό.. πληγώθηκα τόσο πολύ που έκανα 3 χρόνια να ξαναασχοληθώ με το ψ/τ...
giorgos72
QUOTE(Viper @ Feb 22 2006, 10:36 PM) *
Να σται καλά που μας κάνετε να επιστρέφουμε στον χρόνο πίσω.Η πρώτη μου στολή ήταν μια APNEA STAR διπλόφοδρη για όσους θυμούνται καί για ψαροτούφεκο το THANDER 90 της BALCO.Καλοκαίρι του 1989 στην ΤΖΙΑ καί μετά στην ΧΙΟ...... bye1.gif
Γυρνώντας το Φθινόπωρο απο τις διακοπές βούρ για στολή...... embaressed.gif

Αυτό ήταν το τελευταίο όπλο του πατέρα μου THUNDER 90 BALCO αν και λίγο πιο κοντυμένο. Το είχε αγοράσει κάποια στιγμή τη δεκαετία '80 δεν θυμάμαι πότε.
Την προηγούμενη Κυριακή μάλιστα μάτωσε για μια ακόμη φορά με 2 υπέροχες τσιπούρες. Ε,ναι ακόμη το ψαρεύω.
theo-attack
Sporasub laser 75άρι με 6άρα uzvari και 5άρα σαγρέ (τι λες τώρα?) με φερμουάρ από τον Κουκούλα προ 15ετίας.

Θεόφιλος
christodoulatos
Εδώ το ψαροντούφεκο του πατέρα μου (Ιδιοκατασκευή) Τότε μου φαινόταν πολύ μεγάλο.

Και εδώ στην κεφαλονιά πριν από περίπου 25 χρόνια

Πρέπει να είχε πολύ ψάρι τότε.
XR..
Νίκο ζηλεύω,..........είσαι πολύ τυχερός!! yes.gif
Cthulhu
Ωραίες εικόνες από περασμένες (και άγνωστες σε εμένα) εποχές.
Ροφολάγνος
Νικό εμένα είναι η καταγωγή μου από Κεφαλλονιά και πάω κάθε καλοκαίρι αλλά δεν βλέπω ψάρια δυστηχώς cry.gif
Οι φωτογραφίες αυτές που τραβήχθηκαν?? qmark.gif
Εμένα κλασσικά ενα 60άρι το πρώτο μου όπλο tounge1.gif
Spazar
A ρε Χριστοδουλάτε μάστορα
Βλέπω είχες γερές βάσεις (έτσι εξηγήται)
Και φουσκοτό από μικρός (προύχοντας μιλάμε)

Βρε που είναι η βάση για το housing ?? tounge1.gif
christoforos
το μήλο κάτω απο την μηλιά...μπράβο φίλε και να φάνταστείς οτι χθές ξεφύλιζα ένα παλίο βιβλίο για το ψαροντόυφεκο και έβλεπα ανάλογες...
ρε παιδιά το ξέρετε οτι ο μουστάκας είναι-ήταν ψ/ας;
spot
Υπάρχουν και άλλα παρόμοια τόπικ. Όποιος έχει κάποιο "κρατημένο" (μήπως ο greekgod? θυμάμαι οτι είχε βάλει και αυτός παλιές φωτό του) δώστε τα μου για να τα ενώσουμε με το παρόν.
Επίσης, πολύ ενδιαφέρον θα είχε να φτιάχνατε και τα blog σας (online ημερολόγια) και ο καθένας να "διηγούνταν" και εκεί την "ιστορία" του. Οδηγίες για τα blog σας, εδώ http://www.greekdivers.com/forum/index.php?showtopic=5771
HoMeR_
Τα λόγια είναι περιττά .. Αφτές οι εικόνες μιλούν απο μόνες τους....
DIMGALWS
balco 65ari san to prwto pou parousiastike.
smile2.gif
mike_m
1987 !!!! Τι μου θυμισες τωρα. Μαθητης Γυμνασιου

Το δωρο του θειου μου "Μιχαλάκη καιρός σου ειναι μετά από δυο χρονια θεατής να ψαρεψεις και λιγο"
Αγοράστηκε απο τον Κατρανζο στη Θεσσαλονίκη παρά τις αντιρρήσεις της μανας μου από το θειο και δασκαλό μου.

Balco Junior 65 με 14ρι μαυρο αλλά λαβή / κεφαλή μαυρη και ελαφρια μικρή τριαινα.
Πεδιλα Balco Dynamic
Μάσκα "Κουστώ" στρογγυλή λαστιχένια Balco
Αναπνευστήρας Βαλκο
Αντι στολής μαυρο μπλουζακι και βερμουδα
Χειμωνα φορμα αθητική - καλτσες και μαλινο πουλόβερ
Βουταγα 20' Φλεβαρη στη Χαλκιδική κατω από το σπιτι μου και επερνα λαυρακι από την επιφάνεια χωρίς καρτέρι....

Το χρησιμοποιησα 3 χρονια ΣΥΝΕΧΩΣ μέχρι που ο μηχανισμός φαγώθηκε τοσο πολυ που δεν μπορούσε να κρατήσει τη βέργα και σε μια φαση εριξε και μονο του σε σημειο που να μου πει "Αλλαξε με".

Οι εξής μετατροπες παιχτηκαν
2 14ρια στην ιδια περαστή (δεν ειχε ρακορ)
Δετά λάστιχα
εγκοπες τραβηγμενες πισω
επτάρα (!!!!) βέργα

Τελική κατασταση μετά από 3χρονια καθημερινού ψαρέηματος το καλοκαιρι
Σωληνας ηλεκτρολυμενος
Σκανδάλη διαλυμμένη

Τοτε πηρα το ΑΜΙ Ι 95ρι
jimapos
Otan protoksekinisa o pateras mu me afine pou kai pou na kratao ena mikro aerobolo pou persi ksepsixise (50ari nomizo arxaio me to opoio katharise ena rofo 28 kila o dad...xrostao foto kai istoria)

Meta apo liga xronia mu efere o dad to proto mu "oplo" to opoio telika itan "kamaki".. bangin.gif

Sta 14 mu katafera kai ton epsisa k me afise na agoraso ena 55ari balco junior me mple labi to opoio einai episima to proto mu oplo to opoio akoma xrisimopoio kamia fora! dirol.gif
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.