Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Απνοια σε διαγραμμα
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ελεύθερη Κατάδυση > Φυσιολογία και Ιατρική
σελίδες: 1, 2
mike-rodos
"στεγνη" απνοια που εκανα σημερα μετα το πρωινο.
mike-rodos
Δν ανεβαινει η εικονα <_<

huh.gif
spot
Μήπως είναι μεγαλύτερη από τα 150kb που επιτρέπονται?
Αν ναι, go here http://www.greekdivers.com/forum/index.php?showforum=66
Trelos
xronos?
mike-rodos
cool.gif
Καντε save για να δειτε καλυτερα.
spot
Δεν χρειάζετε save. Κλικ πάνω στην εικόνα, και ανοίγει σε νέο παράθυρο σε full size.
AntonisT
από 95 χτύπους καρδιάς στην έναρξη της άπνοιας έπεσες στους 65 στη ρήξη αυτής, σωστά?

ενδιαφέρον! yes.gif
panagiotis tsiris
Εικονα διαβαζω μα εικονα δε βλεπω unsure.gif unsure.gif unsure.gif
joseph
Δουλεύουν καλά τα XP !!!!!! laugh.gif

yg> ΑΠΝΟ,μη βάλεις κανα διάγραμα εσυ,γιατι θα έχουμε αυτοκτονίες !!!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Apnos
Απάντησα ήδη σε προσωπικό επίπεδο, στον Μιχάλη.
joseph
QUOTE(Apnos @ Feb 2 2006, 04:13 PM) *

Μιχάλη.....................(σε προσωπικό επίπεδο και εγω) laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑΑΑΑΑ ???????????????? Ζείς ??????????????? laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

(αστειεύομαι.....μη παρεξηγηθούμε κι'όλας) rolleyes.gif
mike-rodos
cool.gif rolleyes.gif
Medisub
mike καλησπέρα,
Καλά την έκανες, ωραίο το διάγραμμα, αλλά πιστεύω ότι καλό θα ήτανε να γνώριζες όλη την εξήγησή του, σου το ανέλυσε κανένας? Άν όχι, στείλε μου εδώ ή σε ΠΜ, ηλικία, μάζα σώματος, πνευμονικό όγκο και πότε εσύ αισθάνθηκες τον πρώτο διαφραγματικό σπασμό (προσωπικά δεδομένα). Αν θέλεις θα το συζητήσουμε εδώ Περιμένω.
mike-rodos
Μεdi ειμαι 19 χρονων(απο σημερα tounge1.gif) 169cm, 54kg k δεν γνωριζω πνευμονικο ογκο. O 1os σπασμος ηρθε στο 1.20
Medisub
mike, ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ να τα χιλιάσεις και καλές βουτιές. Σε λίγο θα τα αναλύσουμε.
tdrackos
Μιχαλη, Χρονια σου πολλα!!!

QUOTE(Apnos @ Feb 2 2006, 04:13 PM) *

sad.gif
Βρε Πανο , γραψε τιποτις να μαθουμε κ εμεις!
Το παιδι δημοσια έγραψε..
mirios
ΤΙ εγινε με την αναλιση? το τοπικ μασ ενδιαφερει....
mike-rodos
Μια αλλη "στεγνη" στατικη με λιγο καλυτερο χαλαρωμα.
Στη γραμμη αρχιζει η απνοια.
mike-rodos
Αληθευει medi οτι ησουν στον ιατρικο team Mayol k Pelizzari (το λεει στην ταινια).Κανατε σχετικες μετρησεις κ αναλυσεις εκει??
mirios
Αλιθια ειναι αυτο που λεει ο Μιχαλησ???και αν μπωρεισ τουλαχιστον καπιο σχολειο για τα διαγραματα ....
mike-rodos
Νικολα να μας πεις για το διαγραμμα??
Medisub
mike και βέβαια θα σου πώ, εξ άλλου στο είχα υποσχεθεί, λίγο άργησα αλλά είναι γνωστός ο λόγος. Λοιπόν δύο απλά λόγια για την άπνοια και την βραδυκαρδία:

Η χρονική διάρκεια μιας άπνοιας εξαρτάται από:
1) Την ικανότητα του αερισμού πνευμόνων δηλ. από την ποσότητα του εισπνεόμενου αέρα
2) Τις μεταβολές των ερεθισμάτων από τα νευρικά κέντρα
3) Την επιβράνδυνση της αιματικής αγγειακής ροής
4) Την ζωτική χωριτικότητα και το μέγεθος της αρχικής εισπνοής
5) Την θέληση του ατόμου
Άλλοι παράγοντες που μπορούν να αυξήσουν την άπνοια είναι:
1) Η ηλικία
2) Προπόνηση
3) Θέση του σώματος, με την σειρά καλύτερης είναι: ύπτια θέση, καθιστός, στην δεξιά πλευρά, στα πόδια όρθιος, μπρούμυτα.
Παράγοντες που μειώνουν την διάρκεια άπνοιας είναι:
1) Αυξημένος οργανικός μεταβολισμός
2) Περιβάλλον, υγρό και ζεστό περιβάλλον μειώνουν την άπνοια
3) Γεύματα, ακόμη και το πρωϊνό πρέπει να το παίρνουμε την κατάλληή ώρα και την σωστή ποσότητα
4)Ψυχολογικοί παράγοντες
Με λίγα λόγια η διάρκεια της άπνοιας εξαρτάται από τα αποτελέσματα του υπεραερισμού (υποκαπνία, αύξηση της ΡαΟ2), από τον ολικό πνευμονικό όγκο και τους παράγοντες που αναφέραμε.

Τώρα όσον αφορά την βραδυκαρδία:
Είναι ένα αντανακλαστικό, δεν προκαλεί την πτώση της αρτηριακής πίεσης, είναι ποιό εμφανής στην υγρή άπνοια διότι εξαρτάται κυρίως από το αντανακλαστικό κατάδυσης (reflex
τριδύμου). Τα νεαρά άτομα έχουν πιο έντονη την βραδυκαρδία και με την πάροδο του χρόνου εξαλείφεται εκτός και μόνον αν συνεχίσουμε για πάντα την κατάδυση. Η βραδυκαρδία δεν εξαρτάται απ' το βάθος αλλά από την διάρκεια της άπνοιας, δηλ. είναι μία σχέση Τ/VO2. Παρατεταμένη άπνοια επιφέρει αύξηση της βραδυκαρδίας και είναι η αιτία για την παρουσία λανθάνουσας αρρυθμίας που μπορεί να επιφέρει ακόμα και τον θάνατο σε υγιή άτομα.
Τώρα όσον αφορά τις δύο ξηρές απνοιές σου:
Γενικώς είναι οι ίδιες. Δεν παρατηρείται το φαινόμενο της βραδυκαρδίας παρά το νεαρό της ηλικίας σου. Κι' αυτό γιατί είναι και οι δύο στον αέρα, δεν υπάρχει το αντανακλαστικό του τριδύμου που παρατηρείται στην υγρή, γι' αυτό και στις δύο προσπάθειές σου ξεκινάς από περίπου 95 σφύξεις και φθάνεις στις 65. Η χαλάρωση όπως και και η εισπνοή σου πριν την άπνοια δεν είναι οι πρέπουσες. Κι' αυτό φαίνεται διότι όσο ποιό χαλαροί είμασθε,το διάγραμμα είναι ποιό επίπεδο πριν την άπνοια. Δεν μπορώ να γνωρίζω τους δικούς σου λόγους που δεν σ' άφησαν πλήρως να χαλαρώσεις. Πιθανώς να ήταν συγκηνισιακοί (την έκανες και την ίδια στιγμή την κατέγραφες), ή να ήταν γαστρική υπερφόρτωση. Φαίνεται εξ άλλου ότι είσαι απροπόνητος, διότι η καταγραφή δείχνει βίαιη ρήξη της άπνοιας, δηλ. οι διαφραγματικοί σπασμοί τουλαχιστον στην πρώτη φαίνονται να τους αισθάνθηκες απότομα και δυνατά. Στην δεύτερη λίγο καλύτερα. Στο διάγραμμα δεν πρέπει να κάνουν βαθύ pick προς τα κάτω. Τώρα αν είχα μια σπυρομέτρησή σου θα σούλεγα ακριβώς και τα μέτρα που θα έφθανες με αυτήν την άπνοια. Έτσι κι' αλλοιώς θα ήταν φτωχή σε βάθος. Αλλά μην στενοχωριέσαι, είσαι πολύ νέος, μην ξεχνάς ότι ο Ζάκ Μαγιόλ το μεγάλο του ρεκόρ τόκανε στα 53 του χρόνια. Mike, άν μπορείς και θέλεις κάνε μια υγρή άπνοια και ανέβασέ την εδώ. θα δείς ότι έχει διαφορά. Απλά μέσα στο σπίτι σου κράτησε το πρόσωπό σε ένα μέρος με νερό π.χ. την μπανιέρα. Εντάξει? Προσπάθησα με απλά - απλά λόγια να σου τα εξηγήσω και πιστεύω να ήμουν κατανοητός. Στην πορεία θα πούμε κι' άλλα πολλά και σημαντικότερα.
Καληνύχτα.
Apnos
Νικόλα γεια χαρά,

Διάβασα αυτά που έγραψες πιο πάνω και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν κατάλαβα. Ίσως να έγραψες βιαστικά και εκεί να οφείλονται οι απορίες μου. Αν όχι, είναι ευκαιρία νομίζω να μάθω πράγματα που ίσως να μην γνωρίζω.

1)
QUOTE(Medisub @ Feb 12 2006, 12:15 AM) *
1) Την ικανότητα του αερισμού πνευμόνων δηλ. από την ποσότητα του εισπνεόμενου αέρα
.
.
4) Την ζωτική χωριτικότητα και το μέγεθος της αρχικής εισπνοής
Στην απάντησή σου για τους παράγοντες που καθορίζουν την διάρκεια μιας άπνοιας, γράφεις ότι αυτή εξαρτάται από 1) την ποσότητα του εισπνεόμενου αέρα και 4) από την ζωτική χωρητικότητα και το μέγεθος της αρχικής εισπνοής. Αυτά τα δύο (το 1 και το 4 που αναφέρεις) δεν είναι το ίδιο πράγμα;

2)
5) Την θέληση του ατόμου
Αναφέρεις στο 5) ότι εξαρτάται από την θέληση του ατόμου. Τι ακριβώς εννοείς; Από την δική μου εμπειρία, η θέληση μπορεί να σχετίζεται με την «όρεξη» που μπορεί να έχουμε μια συγκεκριμένη μέρα να πιεστούμε για max επίδοση και να φτάσουμε τα όριά μας. Αλλά δεν σχετίζεται με την max ικανότητα αυτή καθεαυτή. Δηλαδή αν κάποιος έχει άπειρη θέληση, δεν θα πάθει υποξία ποτέ;

3)
Με λίγα λόγια η διάρκεια της άπνοιας εξαρτάται από τα αποτελέσματα του υπεραερισμού (υποκαπνία, αύξηση της ΡαΟ2), από τον ολικό πνευμονικό όγκο και τους παράγοντες που αναφέραμε.
Λες επίσης ότι με λίγα λόγια η διάρκεια της άπνοιας εξαρτάται και από το αποτέλεσμα του υπεραερισμού. Τι ακριβώς ορίζεις ως υπεραερισμό; Η υποκαπνία αυξάνει την διάρκεια μιας άπνοιας; Πως ακριβώς επηρεάζεται η PaO2 από τον υπεραερισμό;

4)
Είναι ένα αντανακλαστικό, δεν προκαλεί την πτώση της αρτηριακής πίεσης, είναι ποιό εμφανής στην υγρή άπνοια διότι εξαρτάται κυρίως από το αντανακλαστικό κατάδυσης (reflex
τριδύμου).
Για την βραδυκαρδία ως μέρος του καταδυτικού αντανακλαστικού, από αυτά που γνωρίζω, συνοδεύεται σαφώς και από αύξηση της αρτηριακής πίεσης.

5)
τριδύμου).
Το reflex τριδύμου που αναφέρεις δεν το έχω συναντήσει ως όρο που να περιγράφει καταδυτική δραστηριότητα με άπνοια. Το μόνο που γνωρίζω είναι το καταδυτικό αντανακλαστικό (Dive reflex ή Mammalian Dive Reflex). Το μόνο που έχω διαβάσει για το ρεφλέξ τριδύμου (Triple reflex) είναι αντίδραση κάποιου ζωντανού οργανισμού (ποντίκια αν θυμάμαι καλά) που όταν τους χορήγησαν κάποια ουσία παρουσίασαν Βραδυκαρδία – Υπόταση – Άπνοια (σταμάτημα αναπνοής). Τριπλή αντίδραση στην ουσία που τους χορηγήθηκε. Εκεί δηλαδή η άπνοια ήταν μέρος του ρεφλέξ και όχι το ρεφλέξ αποτέλεσμα της άπνοιας όπως γίνεται με το καταδυτικό αντανακλαστικό. Πες μας λίγο πιο αναλυτικά τι είναι το ρεφλέξ τριδύμου που αναφέρεις και τι σχέση έχει με το καταδυτικό αντανακλαστικό.

6)
Η βραδυκαρδία δεν εξαρτάται απ' το βάθος αλλά από την διάρκεια της άπνοιας, δηλ. είναι μία σχέση Τ/VO2.
Η βραδυκαρδία που είναι αποτέλεσμα του καταδυτικού αντανακλαστικού, σαφώς και επηρεάζεται θετικά από το βάθος κατάδυσης. Σε πολύ βαθιές βουτιές no-limits, έχουν αναφερθεί καρδιακοί ρυθμοί κάτω του 10 ανά λεπτό από τον Pelizzari. Θυμάμαι πολύ καλά ότι στην Κάλυμνο μου είχες πει πως ήσουν στην ομάδα του. Δεν στο είχε πει; Αυτή την αυξημένη βραδυκαρδία την έχω νιώσει και εγώ προσωπικά σε βαθιές βουτιές με σταθερά βάρη, στη φάση της κατάδυσης και όταν πλέον δεν κάνω πεδιλιές αλλά βυθίζομαι με την βοήθεια της αρνητικής πλευστότητας.

7)
Τώρα αν είχα μια σπυρομέτρησή σου θα σούλεγα ακριβώς και τα μέτρα που θα έφθανες με αυτήν την άπνοια.
Για την σπειρομέτρηση που λες ότι αν είχες θα υπολόγιζες και το ακριβές μέγιστο βάθος, υπάρχει κάποιος μαθηματικός τύπος που το δίνει αυτό; Αν ναι ποιος είναι; Αν όχι, πώς το υπολογίζεις;
mike-rodos
Ευχαριστω medisub.
Να σου πω σχετικα με την βραδυκαρδια,το μεσο ορο των παλμων μου σε φυσιολογικη κατασταση(ουτε ασκηση ουτε πληρη χαλαρωση) ειναι πρπ στους 84-85 παρ'οτι παντα ειχα αρκετα καλη φυσικη κατασταση.
Γι'αυτο το λογο πηγα σε καρδιολογο.Παρατηρησε κι αυτος υψηλους παλμους αλλα απ΄το τεστ κοπωσεως ειπε οτι φαινεται οτι εχω καλη φυσικη κατασταση.Ειπε οτι πολυ σημαντικος παραγοντας ειναι το αγχος κ οτι περα απ'αυτο οτι η συχνοτητα των χτυπων της καρδιας δεν ειναι απολυτο κριτηριο καταναλωσης ενεργεια(μια καρδια χαμηλη συχνοτητα μπορει να κανει πιο δυνατο σφυγμο(με μεγαλυτερη ενεργειακη καταναλωση) απο μια τααχυτερη καρδιακη συχνοτητα).
Βεβαια εγω σε καμια βδομαδα θα αρχισω συστηματικη ασκηση για να παρατηρησω διαφορες.

Τι εχεις να πεις γιαυτο που μου'πε ο καρδιολογος(δεν εχει σχετικες γνωσεις για ελευθερη)??

και

2) Τις μεταβολές των ερεθισμάτων από τα νευρικά κέντρα

3) Την επιβράνδυνση της αιματικής αγγειακής ροής

Πως μπορουμε να ελεγξουμε αυτους τους 2 παραγοντες για καλυτερη απνοια?
Medisub
mike καλησπέρα,
Βασικά όσον αφορά την "ταχυπαλμία" σου σε ηρεμία ή μη, θα σου συνιστούσα να κάνεις οποσδήποτε έλεγχο θυρεοειδούς και αναιμίας. Επίσης αν ξαναεπισκεφτείς καρδιολόγο, παρακαλεσέ τον να σου κάνει ΗΚΓ σε άπνοια. Δηλ. αφού κάνουμε 2-3 μικρές άπνοιες, η επόμενη είναι μεγαλύτερη σε θέση ΗΚΓτος (ξαπλωμένος με όλα τα ηλεκτρόδια) και η καταγραφή του να είναι στην μέση της άπνοιας. Μ' αυτόν τον τρόπο μπορούμε να δούμε αν υπάρχουν πιθανές αλλοιώσεις(διαφορές) από ΗΚΓ ηρεμίας. Αυτό κάνω και γώ στα παιδιά της ομάδας μας, σχεδόν κάθε μήνα, σε όλες τις μορφές του, ηρεμίας, κόπωσης, στην αρχή άπνοιας, στην μέση, στο τέλος, μόνο διαφραγματική ή μόνο θωρακική και πολλές φορές σε εκπνοή. Έτσι μπορώ να γνωρίζω κάθε στιγμή οποιαδήποτε μεταβολή. Μέχρι να κάνεις τις εξετάσεις θε σε συμβούλευα να κάνεις μόνο ξηρές άπνοιες(όχι τραβηγμένες) ξαπλωμένος στο κρεβάτι σου, και στην φάση της εκπνοής να είσαι καθιστός και πολύ περπάτημα(όχι καταναγκαστικά και με άγχος). Πολύ πιθανώς αυτά που με ρωτάς και κυρίως τα αίτια που τα προκαλούν, οι απαντήσεις να κρύβονται στα αποτελέσματα των εξετάσεων.
Τώρα όσον αφορά τον συνάδελφο καρδιολόγο, έχει δίκιο αλλά κανένας δεν τον υποχρεώνει να ξέρει Καταδυτική Ιατρική. Επειδή το G/D είναι ανοιχτό σε όλους και τα άρθρα του τα διαβάζει μεγάλος αριθμών ατόμων, θάθελα να ξεκαθαρίσω 2-3 απλά πράγματα:
Η Ιατρική ειδικότητα της Καταδυτικής-Υπερβαρικής Ιατρικής έχει 2 κατευθύνσεις.
1) Καταδυτική ιατρική που σκοπό έχει την πρόληψη, διάγνωση, πρώτες βοήθειες, θεραπεία και αποκατάσταση όλων των καταδυτικών ατυχημάτων
2) Υπερβαρική ιατρική που σκοπό έχει την θεραπεία παθολογικών καταστάσεων με την χορήγηση Ο2%. Δηλ. μην συγχέουμε την υποξία, την νόσο των δυτών κ.λ.π. με την διαβητογάγγραινα, τα εγκαύματα κ.λ.π. Το μόνο κοινό που έχουνε είναι ο θάλαμος αποσυμπίεσης. Μόνο οι γιατροί με Πανεπιστημιακή ειδικότητα έχουν και τις 2 κατευθύνσεις.
Υπάρχει λοιπόν το εξής φαινόμενο: Επειδή η ειδικότητα δεν είναι καθόλου απλή,έχοντας να κάνει με συνεχείς διαφοροποιήσεις του οργανισμού, σε ασύνηθες περιβάλλον και με προηγμένα τεχνολογικά συστήματα κ.λ.π., επειδή οι ανά τον κόσμο ειδικοί γιατροί είναι λίγοι έως ελάχιστοι, πολλοί συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων, για διάφορους λόγους, προσπαθούν να τους υποκαταστήσουν. Αυτοί πιθανώς μπορεί και να βλάψουν.
Υπάρχουν γιατροί (δίχως αυτήν την ειδικότητα) που δίνονται με την συγκεκριμένη ειδικότητα και δεν γνωρίζουν κατάδυση. Άποψή μου, αυτοί μπορεί να βλάψουν περισσότερο.
Τέλος, υπάρχει μια κατηγορία ατόμων που δεν έχουν σχέση με την Ιατρική δηλ. δεν είναι καν γιατροί. Για δικούς τους όμως λόγους θέλουν να κάνουν τους μάγους - γιατρούς. Αυτοί εγκληματούν . Για όλους λοιπόν αυτούς η συμβουλή μου είναι:

Η ΓΝΩΣΗ ΘΕΛΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΝΩΣΗ

Υ.Γ. Μιχάλη αν μπορείς κάνε την άπνοια με το πρόσωπο μέσα στο νερό(μπανιέρα, νιπτήρα, λεκάνη, όπου θες). Άντε να δούμε και το αντανακλαστικό τριδύμου,. Θα δεις που θα έχεις και bloodshift.
mike-rodos
Medisub αυτες τις μερες θα κανω μια υγρη.
Νερο σε μια λεκανη,κεφαλι μεσα με μασκα&αναπνευστηρα και αναπνοες??
Medisub
Όχι, διχως εξαρτήματα(μάσκα, αναπνευστήρα). Θα πάρεις την τελική εισπνοή και θα βάλεις το πρόσωπό σου στο νερό. Οκ. Περιμένω.
Stelios_Rjk
Παιδια φοβερα ενδιαφερον topic!
Το software και το hardware για να προκυψει το διαγραμμα τα διαθετει καποιος γιατρος? Μπορουμε να τα βρουμε κι εμεις καπου να "παιξουμε"?
Trelos
o mike eskase 400 euro gia ena mixanima gia palmous kai me interface sto PC..
Stelios_Rjk
Θα παω στην πνευμονολογο που ειχα κανει το σπειρογραφημα να τη ρωτησω γιατι κι αυτη το μηχανημα στο οποιο φυσουσα συνδεδεμενο στον υπολογιστη το ειχε... Παει στην πριζα με βαλατε!!
mike-rodos
Το διαγραμμα ειναι απ΄το ρολοι t6 της suunto το οποιο ειναι προπονητικο ρολοι(κ για το οποιο θα δινω 30 ευρα για αρκετους μηνες) dizzy.gif .
Δεν ειναι απνοιας ή ελευθερης καταδυσης.

Μετραει κ αξιολογει την προπονηση σου.Εχει πολλες ενδειξεις κ λεπτομερειες(τις οποιες δν εχω διασταυρωσει με καποιο τροπο να δω ποσο αξιοπιστες ειναι).

Στην περιπτωση της καταγραφης των παλμων ειναι ακριβες.

surfing.gif
Stelios_Rjk
OK mike thanx! Θα δω απο τη γιατρο που ειναι και φιλη μηπως βρω καμια ακρη για soft/hardware.

(κ για το οποιο θα δινω 30 ευρα για αρκετους μηνες) dizzy.gif .
Λαθος... blink.gif
mike-rodos
Να η υγρη απνοια.
Δυστηχως σημερα αρχησαν πολυ ελαφρια συμπτωματα του ασθματος μου κ βηχω.Κ νομιζω δεν εχω χωνεψει τελειως.
Βαζω τωρα αυτο κ οταν ειμαι καλυτερα θα ξαναγραψω.

Συνολικα ειναι 1.37.

Λαθος παιδια rolleyes.gif
zantespear
Ti είναι το σπιρογράφημα? Σε τι βοηθάει?
Medisub
Μιχάλη δεν πειράζει μην στενοχωριέσαι. Ηρέμησε πρώτα και θα την κάνεις όπως πρέπει. Οκ?

Φίλε zantespear, σπιρογράφημα είναι η καταγραφή και η αξιολόγηση των λειτουργιών και ικανοτήτων των πνευμόνων(όχι όλες) και γίνεται φυσώντας(δυνατά) σε "όργανο, μηχάνημα", το σπιρόμετρο. Βοηθά στο να γνωρίζουμε όλες τις ικανότητες των πνευμόνων μας, σε διάχυση, όγκους, ροή και όλη την μηχανική της αναπνοής.
Trelos
Mike,

sti thalassa doulevi to mixanima;
mike-rodos
Μεχρι τα -20
Medisub
Επειδή βλέπω ότι κατοικοεδρεύεται στο λεκανοπέδιο, εγώ θα σας πρότεινα να συννενοειθείται, να βρεθείται και να κάνετε από 1-2 καταγραφές ο καθένας και τις "κρεμάσουμε" εδώ να τις εξηγήσουμε. secret.gif Οκ.
mike-rodos
pleasantry.gif Medisub θα βρεθω με τον trelos το σαββατο κ θα γραψουμε!
Medisub
Οκ mike, μόνο που εγώ το Σάββατο εφημερεύω, θα τα δω και θα τα πούμε την Κυριακή. Όσο ποιό πολλοί είσθε και ποιό πολλές καταγραφές κάνετε τόσο το καλύτερο. Οκ?
mike-rodos
Να η προχειρη υγρη. bye1.gif
Medisub
Μιχάλη, παρότι είναι πολύ πρόχειρη, πιθανώς δυσπνοείς εδώ, δεν χαλάρωσες, βλέπεις ότι οι σφύξεις σου είναι λιγότερες (57) από τα προηγούμενα, αλλά και τελική αντίδραση είναι καλύτερη. Αυτό θα πει ότι όταν θα είσαι εντάξει θα κάνεις μια υγρή άπνοια που δεν θα έχει καμμία σχέση με τις άλλες. Με μόνο το πρόσωπο στο νερό. Άντε να δούμε ποιο αντανα κλαστικό είναι αυτό.
Medisub
[/quote]Ο mike -rodos έγραψε:Αληθευει medi οτι ησουν στον ιατρικο team Mayol k Pelizzari[quote]

[quote] O mirios έγραψε:Αλιθια ειναι αυτο που λεει ο Μιχαλησ???[/quote]

Για να μην απαντήσω, σας συστήνω να διαβάσεται εδώ στο φόρουμ του G/D το ποστ που γράφτηκε για τον θρυλικό Ζακ Μαγιόλ πριν λίγα χρόνια αμέσως μετά τον θάνατό του. Εγώ εδώ στο G/D γράφτηκα μόλις πριν ένα μήνα.

[email][quote]http://www.greekdivers.com/forum/index.php...m&page=articles [/quote] [/email]
theo-attack
bye1.gif Γεια σου Μιχάλη καρδιολόγε! Έχω δεξί μπλοκ γιατρέ μου πειράζει? : )
Θ.
mike-rodos
Γεια σου bye1.gif κι εσενα Θεοφιλε! ! shades.gif

Θα παμε καμια βουτια Βουλιαγμενη?? wink1.gif surfing.gif
Apnos
QUOTE(Medisub @ Feb 23 2006, 08:09 PM) *
Για να μην απαντήσω, σας συστήνω να διαβάσεται εδώ στο φόρουμ του G/D το ποστ που γράφτηκε για τον θρυλικό Ζακ Μαγιόλ πριν λίγα χρόνια αμέσως μετά τον θάνατό του. Εγώ εδώ στο G/D γράφτηκα μόλις πριν ένα μήνα.

Ενδιαφέρον θα είχε να γνωρίζαμε από που έμαθε η Ευτυχία την σχετική πληροφορία.

Τελικά στο team του Pelizzari ήσουν όπως μου είχες πει ή άλλαξες γνώμη και τελικά ΔΕΝ ήσουν;
bill zonomesis
Γεια σε ολους,
Ειχα την τιμη να διδαχτω "ελευθερη καταδυση" απο εναν ανθρωπο που ειναι ο πρωτος που την "εβαλε" πανεμιστημιακο μαθημα σε Γαλλικο πανεπιστημιο.Ειναι καθηγητης φυσικης αγωγης αθλητης εμπνευστης κ συνδημιουργος της AIDA κ οχι γιατρος.Claude Chapuis.
Στην διαρκεια της μαθητειας μου "εμπεδωσα" ενα σημαντικοτατο στοιχειο, αναποσπαστο κοματι της ελευθερης καταδυσης.
Προκειται για ενα "νεαρο" αντικειμενο κ τα συμπερασματα διαδεχονται το ενα το αλλο με καταιγιστικο ρυθμο.
Το 1998 που συμβαινουν τα παραπανω το παγκοσμιο ρεκορ στατικης απνοιας βρισκεται λιγο παραπανω απο τα 6 λεπτα.Σημερα συζητιεται το 10λεπτο....
Τα 60 μετρα των σταθερων βαρων εγιναν τιποτα κ οι πανω απο 100 μετρα σημερινες επιδοσεις τοτε γινονταν "με εναλασσομενα" βαρη.
Τρεις κατα τη γνωμη μου παραγοντες επαιξαν ρολο.
Πρωτος κ σημαντικοτερος ειναι ο "ακαδημαικος" παραγοντας.
Η "διδασκαλια" δηλ. της ελευθερης καταδυσης απο ανθρωπους με μερακι λατρεια εφεση κ ικανοτητα σε αυτο.
Δευτερος ειναι ο "αθλητικος" παραγοντας.
Μπηκε ενα αθλητικο πλαισιο κ δημιουργηθηκαν κανονισμοι. Μετα απο πολλα πολλα χρονια παρατηρησεων κ στατιστικης αρχισε να διαφαινεται οτι μεσω της "δοκιμασιας" μπορουμε να εχουμε κ προπονητικη αυστηρα προσαρμοσμενη στο συγκεκριμενο αντικειμενο.
Τριτος παραγοντας ειναι η "ιατρικη".
Επιστημη που "βρηκε" ενα παρθενο σχεδον χωρο να εργαστει να εφαρμοστει κ να αναπτυχθει-ξει.
Συνεργαζομενοι αυτοι οι χωροι αποδιδουν την πεμπτουσια της καλλιεργειας αυτου του λατρεμενου σε ολους μας αντικειμενου.
Στο συγκεκριμενο θεμα διαπιστωσα μια λανθανουσα υπερενταση.Δεν ειναι οι "εκπαιδευτες" γιατροι κ ειναι επικινδυνο να συμβει αυτο.Ολοι οσοι ξερω κ τους ξερω ολους εναν εναν στην Ελλαδα δεν δοκιμασαν ποτε ουτε κατα διανοια να παραστησουν τους γιατρους.
Ειναι ομως υποχρεωμενοι να χρησιμοποιουν ορολογια για τις αναγκες της εκπαιδευσης.
Η ορολογια αυτη κριθηκε απο γιατρους μεταφερθηκε σε εκπαιδευτες κ εκπαιδευομενους σαν απολυτα αφομοιωσιμη εφαρμοσιμη κ κατανοητη απο ανθρωπους "υγιεις" κ "ικανους"
Το ιδιο συμβαινει κ με την "διαδασκαλια".Αλλο καθηγητης πανεπιστημιου κ αλλο εκπαιδευτης ε-κ. διχως να αποκλειεται να συνδυαστουν .
Ο εκπαιδευτης διδαχτηκε "τι" κ "πως" να διδασκει κ κριθηκε για αυτο.
Το αυτο κ για τους "προπονητες"
Συνεπως αν υποθεσουμε οτι στην κορυφη της ακαδημαικης πυραμιδας βρισκεται ο κος Τρικοιλης, θα πρεπει να επιτρεψει αν το θελει φυσικα την διαλευκανση αποριων που συναδελφοι του μπορει να δημιουργησαν σε εκπαιδευτες οπως ο Πανος κ εγω κ πολλοι αλλοι.
Κε Τρικοιλη γνωριζομαστε. Θεωρω σημαντικη την παρουσια σας. Μη ομως απαντωντας στον κο Λιανο για στην ερωτηση του περι τριδυμου αλλα προτινοντας το πειραμα λιγο πιο κατω σε αλλον εισεπραξα " μην ακους , κανε αυτο που λεω κ θα δεις".
Θα με βρειτε τον θερμοτερο κ πλεον φιλοδοξο "μαθητη" αλλα συναμα επειδη υπηρξα κ εγω "πειραματοζωο" της επιστημης εμεσα, θα ειμαι κ αυστηροτατος κριτης.
Η υποθεση "εκπαιδευση" ειναι πολυ μεγαλο θεμα μεσα μου κ ετρεξα με πιστη κ συνεπεια γι αυτο. Το ιδιο κ σεις στο χωρο σας.
Αν εχετε να καταγγειλετε " εγκληματουντες" στο χωρο της ελευθερης καταδυσης παρακαλω καντε το διοτι δεν θελω να εξαπατηθω κ εχετε χρεος σαν γιατρος να με-μας προστατεψετε.

Στο θεμα.
Διδαχτηκα οτι το "καταδυτικο αντανακλαστικο" ενεργοποιειται απο παραγοντες οπως
Αυξηση της περιβαλλοντικης πιεσης
Διαφορες θερμοκρασιας
Απνοια (κρατημα της αναπνοης")
Η αντιληψη γινεται μεσω αισθητηριων που βρισκονται στο προσωπο.
Στα αποτελεσματα υπηρχε και η αυξηση αλλα κ η πτωση της αρτηριακης πιεσης.
Τελος υπηρχε η υποσημειωση οτι "Το "καταδυτικο αντανακλαστικο" συνεχιζει να ερευναται κ δεν ειναι απολυτα κ ολοκληρωμενα τα συμπερασματα της επιστημης"
Μεγαλο μερος των παραπανω πληροφοριων υπαρχει αν θυμαμαι καλα στο manual "βιβλο"
των καταδυσεων του αμερικανικου ναυτικου.
Αναφερομαι στο "τριτο επιπεδο" στα παραπανω μη ξεχνωντας ποτε να αναφερω την υποσημειωση.
Αν θελετε κ μπορειτε φυσικα θα το εκτιμουσαμε ολοι να μας μιλησετε για το θεμα.
Επισης δεν απαντηθηκε καμμια απο τις ερωτησεις του "Apnos" που παρεπιπτοντος ειναι κ δικες μου κ περιμενα ειλικρινα μια απαντηση.

Με εκτιμηση
Bill
apeiranthos
Γειά χαρά στην παρέα
Νικόλαε κι εγώ διδάχτηκα όσα προανάφερε ο Βασίλης (Bill),
και επειδή από τα γραπτά σου, διακρίνω ότι είσαι ενήμερος σχετικά με
σύγχρονες έρευνες και εξελίξεις της επιστήμης, σε παρακαλώ να μας διαφωτίσεις σχετικά,
κυρίως στο θέμα που και ο Παναγιώτης (Apnos) διατυπώνει με ερώτηση του στο...
http://www.greekdivers.com/forum/index.php...opic=6330&st=20
και που θα ήταν χρήσιμο να μας ενημερώσεις σχετικά...

Τι είναι το ρεφλέξ τριδύμου που αναφέρεις και τι σχέση έχει με το καταδυτικό αντανακλαστικό;

Επιπρόσθετα θα ήθελα να αναφερθείς για την υγρή άπνοια με το κεφάλι σε νερό
π.χ μπανιέρα που ανέφερες.
Δεν γνώριζα ότι υπάρχει αυτός ο τρόπος προπονητικής. Πρόκειται για νέα τεχνική;
Μπορεί ένας αρχάριος που θα πειραματιστεί να κινδυνεύσει ;
Αν ναι, τι μέτρα ασφαλείας προβλέπονται;
mike-rodos
Ναι,ενδιαφερον θα'ταν Νικολα να μας πεις οτι περισσοτερο!
Medisub
Καλησπέρα σε όλους.
Πρέπει να πω ότι γυρνώντας στο σπίτι μου(έλειψα Σ/Κ) περίμενα να βρώ "κρεμασμένη" την υγρή άπνοια του Μιχάλη(θα την έκανε Σάββατο μαζί με έναν φίλο) για να συνεχίσουμε να εξηγούμε και να πούμε μερικά σημαντικά πράγματα ακόμα. Αυτή την στιγμή που γράφω είναι Δευτέρα βράδυ. Τίποτα, όμως. Μιχάλη, τι τρέχει, γιατί αγόρι μου δεν την έκανες? Είσαι καλά? Είδα όμως (χωρίς να εκπλαγώ) και ένα καινούργιο πρόσωπο στην συζήτησή μας.
Πραγματικά, πραγματικά πιστέψτε με, χάρηκα. Άποψη μου είναι ότι άργησε και τι εννοώ θα το εξηγήσω ποιό κάτω. Πρώτα όμως θα ήθελα να ζητήσω την κατανόηση όλων μα όλων και να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη αν κάποιους κουράσω.

Ξεκινώ λέγοντας λοιπόν:
O Apnos έγραψε στις 24 Φεβρ. 2006(σε άλλο topic):
Τον Βασίλη τον γνωρίζω πολλά χρόνια.

Πολύ καλά κάνετε, ουδέν το μεμπτόν, η δε άποψή μου είναι ότι έτσι σφυριλατούνται και γίνονται σοβαρές φιλίες. Ξεκάθαρα.

Αλλά μην μου πείτε Κε Ζωνομέση, ότι ήσασθαν περαστικός απ' έξω, είδατε φώς και μπήκατε. Μήπως δεν διάβασα εγώ ή δεν σας ρώτησε για τα λίγο παραπάνω γραφόμενα του. Ο φίλος τον φίλον εν κινδύνω και ανάγκη γνωρίζει. Φώναξε λοιπόν και νάσου και το πουλί. Και τώρα έχουμε να λύσουμε το αυτονόητο και γνωστό πρόβλημα: Η κότα έκανε τ' αυγό ή τ' αυγό την κότα. Θα μπορούσα να πώ ότι είναι μια περίοδος που νοσούν και τα δύο αλλά δεν το λέω. Δεν είναι του χαρακτήρα μου, αγαπητοί φίλοι.
Κοίτα λοιπόν "καιρό που διάλεξες..."

Διαβλέπω λοιπόν στα γραφόμενά σας ένα ένα άπλετο βερμπαλισμό με μαξιμαλιστικούς χαρακτηρισμούς. Και εξηγούμαι:
Συνεπως αν υποθεσουμε οτι στην κορυφη της ακαδημαικης πυραμιδας βρισκεται ο κος Τρικοιλης

Ευχαριστώ πολύ, αλλά δυστυχώς δεν τον δέχομαι τον χαρακτηρισμό αυτό, όχι γιατί τον γράψατε εσείς, αλλά από κανένα. Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δεν ξεχωρίζω τον εαυτό μου από κανένα, είμαι προσιτός σε όλους και προσπαθώ να βοηθήσω όσο και όπως μπορώ τον συνάνθρωπό μου. Γι' αυτό και μόνο είμαι ταγμένος. Εδώ στο G/D αισθάνομαι ίσος προς όλους, ούτε λίγο παραπάνω ούτε λίγο παρακάτω από κανένα και δεν κάνω τον ξερόλα. Όμως δεν φοβάμαι κανέναν και δεν ντρέπομαι κανένα. Σέβομαι τους πάντες, από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο και είναι αυτό που ζητώ από όλους.

Κε Τρικοιλη γνωριζομαστε.

Τι είπατε? Με γνωρίζετε? Από που κι' ως πού?
Ερωτώ λοιπόν όλους τους φίλους:
Φίλοι μου, εάν εσείς συναντήσεται για μια φορά κάποιον/οια κάπου και μιλήσεται μαζί του/της για 10 ή 20 και για να μην αδικήσω κανένα 30' πιστεύεται ότι τον γνωρίζεται και μάλιστα να το λέτε και με πιστικότητα. Σίγουρα όχι. Τον συναντήσαται ναι , τον είδατε ναι.
Κε Ζωνομέση, αυτό που κάνατε ξέρετε πως λέγεται: Εξαπάτηση διά της δυναμικής του γραπτού λόγου. Και αυτό γιατί: Κάθε καλοπροαίρεος φίλος που το διαβάζει ενστικτωδώς λέει: Αφού το λέει ο Κος τάδε που γνωρίζει τον Κο δήνα, έτσι θα είναι, θα έχει δίκιο. Και πες = πες κάτι θα μείνει. Θα μπορούσατε να γράφατε ότι με συναντήσατε, ναι, ότι με έιδατε.
Ακούστε Κε Ζωνομέση, εγώ γνωρίζω πρόσωσα χρόνια και χρόνια και δεν λέω ποτέ ότι τα γνωρίζω. Εξ άλλου η ζωή μας έχει διδάξει ότι άτομα τα οποία πιστεύαμε ότι τα γνωρίζαμε, να μην τα αναγνωρίζουμε ξαφνικά. Δεν συμφωνείτε?

Ειχα την τιμη να διδαχτω "ελευθερη καταδυση" απο εναν ανθρωπο που ειναι ο πρωτος που την "εβαλε" πανεμιστημιακο μαθημα σε Γαλλικο πανεπιστημιο.Ειναι καθηγητης φυσικης αγωγης αθλητης εμπνευστης κ συνδημιουργος της AIDA κ οχι γιατρος.Claude Chapuis.

Το 1998 που συμβαινουν τα παραπανω το παγκοσμιο ρεκορ στατικης απνοιας βρισκεται λιγο παραπανω απο τα 6

Κε Ζωνομέση αναφέρεσθαι ότι όλα αυτά τα φεβερά και τρομερά γίνονται το 1998.
Επιτρέψτε μου να σας ενημερώσω, αλλά και όλους τους φίλους, ότι εγώ άρχισα να διδάσκω Καταδυτική- Υπερβαρική Ιατρική στην Ιατρική σχολή του Παν/μίου Κρήτης, από το Ακαδ. έτος 1987-88. Θυμάμαι μάλιστα ότι ένας απ' τους καλύτερους φοιτητές μου όλων των χρόνων ήταν ο γιατρός-κριτής που γνωρίζετε. Ρωτήστε τον. Δηλ. εμείς πρωτοπορήσαμε?
Να σας πληρωφωρήσω ακόμη ότι η ιατρική ειδικότητα Καταδυτικής-Υπερβαρικής ιατρικής που δίδεται στο Παν/μιο του Κιέτι της Ιταλίας πρωτολειτούργησε το 1975 με γενικό διευθυντή τον πατέρα της σύγχρονης Καταδυτικής ιατρικής και δάσκαλό μου τον P.G.Data. Μιλάμε δε για Ιατρικό ειδικό αντικείμενο δηλ. ασχολείται μόνο με την κατάδυση.
Τώρα αφού γνωρίσατε τον Claude Chapuis, πολύ καλά κάνατε, το ίδιο θάκανα και γώ, σας μίλησε καθόλου για την διάσπαση- δημιουργία των οργανισμών που γνωρίζουμε όλοι. Σας μίλησε για τα συμφέροντα, τις ίντριγκες, τους καυγάδες, τις συμφωνίες, το/α καταστατικό/ά και την αποικιοκρατική τους νοοτροπία. Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Εγώ δεν είμαι ούτε με τους μεν, ούτε με τους δε. Δυστυχώς το σύστημά τους το "υπηρέτησα" προτού επστρέψω στην Ελλάδα και αυτό με λυπεί, με αρκετούς έχω επαφές ακόμη. Εγώ είμαι με το Ελληνικό Πανεπιστήμιο, την Ελληνική κατάδυση, αν θέλετε με την Ελληνική παραδοσιακή κατάδυση, που είναι κάτι Ελληνικό, κάτι δικό μας, μας τιμάει όλους μας και αυτή προσπαθώ να προοθήσω με ότι δυνάμεις έχω.

Η υποθεση "εκπαιδευση" ειναι πολυ μεγαλο θεμα μεσα μου κ ετρεξα με πιστη κ συνεπεια γι αυτο.

Σ' αυτό Κε Ζωνομέση όχι απλά συμφωνώ, αλλά συμφωνώ και επαυξάνω. Γιατί η εκπαίδευση και κυρίως η συνεχιζόμενη εκπαίδευση, όπως λέω στους φοιτητές μου ή στους γιατρούς, είναι αυτή που θα μας κρατάει πάντα σε επαφή με την ραγδαία πρόοδο της επιστήμης.
Γι' αυτό θα σας πρότεινα, ειλικρινά, να ρθείτε μαζί μου στα τέλη του επόμενου μήνα θα ταξιδέψω στην Αμερική για να συναντήσω τα άτομα που σας είπαν για το περσυνό πρόγραμμα εκεί κάτω και δεν έγινε, για αλληλοεκπαίδευση και μελλοντικές συνεργασίες. Τον μεθεπόμενο δε μήνα θα είμαι στην Ιταλία, στην Ιταλική Ομοσπονδία Ελεύθερης Κατάδυσης. Έτσι θα διαπιστώσεται ότι, σίγουρα, με δύο χέρια μπορείται να παίξετε καλύτερα παλαμάκια παρά με ένα. Δηλ. τα δύο σε ένα είναι καλύτερα από το ένα και μόνο του Δεν συμφωνείται? Μήπως ξέρετε ο αθλητικός διευθυντής της Ιταλικής Ομοσπονδίας (έχει 3 εθνικές ομάδες και αναμφισβήτητα η καλύτερη ομοσπονδία παγκοσμίως) τι επαγγέλεται? Αυτό θα σας το απαντήσω εγώ? Είναι ένας Medi-sub δηλ. Καταδυτικός γιατρός που, σχεδόν μεγαλώσαμε μαζί στον χώρο αυτό. Αυτουνού θα είμαι φιλοξενούμενος.

θα ειμαι κ αυστηροτατος κριτης.

Κε Ζωνομέση, πιστεύεται στ' αλήθεια, ότι μπαίνοντας εγώ εδώ μέσα δεν γνώριζα τι θα αντιμετωπίσω? Μήπως πιστεύεται ότι δεν καταλαβαίνω ή δεν γνωρίζω τι τρέχει?Δεν ξέρω τον ρόγο των pms ή τους έμμεσους ή άμμεσους εκβιασμούς?
Πολλά παιδιά ήδη μου το έγραψαν:Κε Τρικοίλη προσέξτε.
Τώρα την κριτική την δέχομαι και μάλιστα την επιζητώ(αυτό πρέπει να ισχύει για όλους) όταν είναι καλοπροαίρετη, έχει σκοπό την επεξήγηση και ειλικρινή διδαχή πιθανών σφαλμάτων και αποδεικνύει από τα συμφραζόμενα πραγματική άμιλλα. Κριτική για την κριτική, ή για να ανεβούμε στο βήμα και να φανούμε στο κοινό ή για να ικανοποιήσουμε αποθημένα ή για να καλύψουμε εσωτερικά ψυχολογικά εσωτερικά μας κενά, δεν την δέχομαι.
Όπως δεν δέχομαι καθόλου κριτική από άτομα που παίζουν τον ρόλο του εισαγγελέα ή του δικαστή και πολύ περισσότερο όταν αυτά ανήκουν σε παραεισαγγελικό ή παραδικαστικό κύκλωμα. Συμφωνείτε?

Μη ομως απαντωντας στον κο Λιανο για στην ερωτηση του περι τριδυμου αλλα προτινοντας το πειραμα λιγο πιο κατω σε αλλον εισεπραξα " μην ακους , κανε αυτο που λεω κ θα

Κε Ζωνομέση πραγματικά εδώ αδικείται πρώτα τον εαυτό σας, κατόπιν όλους τους φίλους του G/D και τελευταία εμένα. Δηλ. αλήθεια λέτε δεν είδατε τίποτα άλλο? Οι άλλοι φίλοι πως τα είδανε? Εγώ όταν σας συνάντησα είχα διαπιστώσει, θυμάμαι ήσασθαν "με δύο" μάτια. Τώρα δηλ. επιλεκτικά δουλεύεται μόνο το ένα. Καλά είπαμε είσθαι φίλοι χρόνια τώρα, αλλά μην υποτιτιμάτε την νοημοσύνη κανενός Κε Ζωνομέση. Εξήγησα όμως ότι ο αλληλοσεβασμός είναι προτέρημα των δυνατών ατόμων. Ξέρω-ξέρω, εσείς συνεχίζεται να μην βλέπετε τίποτα σ' αυτό το τόπικ. Μήπως σε κανένα άλλο κάποτε - κάπου είδατε κάτι το μεμπτόν? Τι λέτε να σας το φέρω εγώ εδώ μπροστά? Υπάρχει εδώ μέσα στο G/D και σε κάποιο άλλο. Δυστυχώς γραφόμενα όπως περί προγραμμάτων,φάγωμα κ.λ.π. αποτελούσαν, αποτελούν και θα αποτελούν για καιρό ακόμα ποινικό αδίκημα (οι δικηγόροι το λένε όχι εγώ). Αυτά δεν τα είδατε ποτέ πουθενά? Ναι, συμφωνώ εσείς τα είδατε μόνο γραμμένα. Τα αποφύγατε επιμελώς. Οι άλλοι όμως? Είναι και ενυπόγραφα. Υπάρχει όμως μία εκδοχή που λέει ότι τα μεταφέρατε εσείς. Όχι - όχι μην διαρυγνύεται τα ιμάτιά σας.Δεν το λέω εγώ αυτό. Σας πιστεύω. Λέτε νάναι μόνο κακιές γλώσσες. Είδομεν.

Επισης δεν απαντηθηκε καμμια απο τις ερωτησεις του "Apnos" που παρεπιπτοντος ειναι κ δικες μου κ περιμενα ειλικρινα μια απαντηση.

Ακούστε φίλοι μου.
Παραπονιέται λοιπόν ο Κος Ζωνομέσης ότι είναι 2-3-4 μέρες που δεν απαντώ και Κε Τρικοίλη γιατί δεν απαντάτε, ο Κος δεν απαντά κ.λ.π.
Ακούστε φίλοι μου.
Λοιπόν για 3-4 μέρες Κε Ζωνομέση κάνατε τόσο ντόρο.
Εγώ περίμένω τρία ολόκληρα χρόνια και κανένας δεν μούδωσε απάντηση.

Τρία χρόνια που πονώ και κλαίω και δεν είπα κουβέντα

Κε Ζωνομέση, γιατί δεν μου φέρατε(ες) τα αέρια για τις βαθειές βουτιές. Με ποιόν συννενοηθήκατε, ποιός αποφάσισε να μην έρθουν και γιατί?

Ήρθε λοιπόν, πιστεύω, η ώρα να μου/μας απαντήσεται/ε.
Κι' όλα αυτά φίλοι μου, γιατί εμπιστεύθηκα πρώτη φορά στην ζωή μου, άτομο που δεν γνώριζα. Και δυστυχώς την πάτησα-την πατήσαμε.
Θα το εκτιμήσω βαθύτατα
Κε Ζωνομέση αν μου απαντήσεται ειλικρινά, ντόμπρα, παλληκαρίσια ή όπως λένε στο νησί μου παστρικά, χωρίς υπεκφυγές, μισόλογα κοινώς μεσοβέζικες απαντήσεις.
Εγώ απ' την πλευρά μου, σας διαβεβαιώ ανοικτά εδώ στο G/D, ότι αυτό το κομμάτι θα διαγραφεί πλήρως και διά παντός. Το άλλο πιθανώς θα πάρει μία άλλη οδό γιατί, δυστυχώς είναι πολλοί εμπλεκόμενοι που διασύρθηκαν και διασύρονται.

Ζητώ συγγνώμη από όλους που τους κούρασα, ΚΑΛΗΝΎΧΤΑ

Περιμένω
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.