Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:ειδη ξυλου
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Ιδιοκατασκευές
σελίδες: 1, 2
plits plits
Επειδή έχει δημιουργηθεί ένα θέμα με το τι ξύλο θα χρησιμοποιήσουμε για να φτιάξουμε το επιπλακι μας παραθέτω
κάποια στοιχεία όσο αναφορά το ειδικό βάρος και τη σκληρότητα κατά Brinell και κατά Janka οπός έχει μετρηθεί.

Δρυς:ειδικό βάρος (ΕΒ) με 10% υγρασία 0,72 g/cm²
Σκληρότητα κατά Brinell (ΣΒ) 3.4 kg/mm²
Σκληρότητα κατά Janka (ΣJ) 600 kg/cm²

Ιροκο: (ΕΒ) 0,66 g/cm²
ΣΒ) 3,5 kg/mm²
(ΣJ) 600 kg/cm²

Δεσποτακι: (ΕΒ) 0,70g/cm²
ΣΒ) 3,7 kg/mm²
(ΣJ) 700 kg/cm²

Σφενδαμος: (ΕΒ) 0,63 g/cm²
ΣΒ) 3,7 kg/mm²
(ΣJ) 800 kg/cm²

Doussie (ΕΒ) 0,80 g/cm²
ΣΒ) 4,0 kg/mm²
(ΣJ) 800 kg/cm²

Rubinia (ΕΒ) 0,85 g/cm²
ΣΒ) 4,8 kg/mm²
(ΣJ) 820 kg/cm²

Teak (ΕΒ) 0,68 g/cm²
ΣΒ) 3,5 kg/mm²
(ΣJ) 450 kg/cm²

Τελος για να γίνουν κάποια πράγματα ποιο λιανά να πούμε χοντροκομμένα και με κάθε επιφυλάξει ότι ο Brinell μετράει την αντοχή στο τρύπημα ενώ ο Janka την αντοχή στο σπάσιμο
Επίσης υπάρχει και ένα Ινδικό ξύλο το Bangirai το οποίο είναι 2 φορές ποιο σκληρό από το δρύινο με σκληρότητα κατά Janka 1250 kg/cm² αλλά δεν μπόρεσα να βρω αναλυτικά στοιχεία
kounavi
Αρα καλυτερο ειναι το rubinia και δευτερο ερχεται η δρυς
kpk
Ιρόκο υπάρχουν πολλές ποικιλίες , η μιά σκληρότερη από την άλλη. Ολα αυτά δεν έχουν και τόση σημασία. Ειδικότερα σε ότι αφορά στην σκληρότητα , όσο πιο σκληρό είναι το ξύλο τόσο δυσκολότερο γίνεται να βάλεις χέρι πάνω του , με γυαλόχαρτο κτλ. Σημαντικότερο είναι να δέχεται βίδες και να μη σκίζεται. Φανταστείτε να φτιάξετε ένα ωραίο όπλο και να σας σκιστεί στο τέλος.
Ασε που το teak είναι τόσο ακριβό που λάθη δεν επιτρέπονται
Το σκληρότερο ξύλο δεν είναι το καλύτερο , απαραίτητα.
Giorgos K.
QUOTE(kpk @ Nov 10 2005, 09:25 AM) *
Ασε που το teak είναι τόσο ακριβό που λάθη δεν επιτρέπονται

Μια που το ανέφερες, σε τί τιμές και πόσο εύκολα μπορεί να βρεί κάποιος ένα κομμάτι απο αυτά τα είδη ξύλου στην αγορά;
Δηλώνω άσχετος αν και γλυκοκοιτάζω το θέμα ξύλο, αλλά είχα την εντύπωση (και δεν είμαι ο μόνος) οτι ένα καδρόνι ακατέργαστο τουλάχιστον για κατασκευή όπλου, θα ήταν πολύ φτηνό και σχετικά εύκολο να βρεθεί..
Με κάτι συζητήσεις που έκανα τελευταία, (χθές δηλαδή :) ) έχω την αίσθηση οτι μάλλον λάθος πίστευα...
kpk
Αν θες teak , πες στον Εξαρχίδη να σου βρει , αλλά πουλιέται σε μεγάλο καδρόνι , πρέπει να βρεις και άλλους να το μοιραστείτε. Είναι πολύ ακριβό , δε θυμάμαι πόσο , αλλά αν ακούσεις τιμή , θες χτένισμα μετά, Γύρω στα 300 το καδρόνι , με επιφύλαξη. Ο Εξαρχίδης ξέρει
Το ιρόκο είναι πολύ φτηνό , με λίγα ευρώ κάνεις τη δουλειά σου. Πάλι καδρόνι θα πάρεις αλλά πολύ πιο φτηνά. Και δεν σε νοιάζει άμα χαλάσει πουθενά η κατασκευή

Το δικό μου το ξύλινο είναι από ιρόκο πολύ μαλακό και φτηνό, εμένα μου το χαρίσανε. Τόσο μαλακό που ο Εξαρχίδης ήθελε να το κάνει κορνίζα.
Τελικά το όπλο βγήκε μια χαρά.
Αν δεν το κοπανάς από κάτω θα ζήσει πολλά χρόνια , μέχρι να το βαρεθείς. Και δε σου βγάζει την πίστη στο γυαλοχαρτάρισμα
Το πιο σημαντικό δεν είναι να βρεις το ξύλο και να το πληρώσεις. Το σημαντικότερο είναι να βρεις άνθρωπο να σου κάνει το ξύλο όπλο ή να το κάνεις εσύ
Giorgos K.
Aυτό με το χτένισμα το έχω λύσει...
Τόσο καιρό πίστευα και εγώ οτι οτι το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα καλό μάστορα για να στο φτιάξει, αλλά διαπιστώνω οτι μάλλον χρειάζεσαι επίσης καλό ξύλο, λεφτά, χρόνο, υπομονή, και έναν Εξαρχίδη.
Μήπως να μείνω στα μέταλλα;
profodik
Μόλις τηλεφώνησα σε αυτούς:
http://www.darmak.gr/network.htm

Έχουν μια ποιότητα τηκ (Μπούρμας, μου είπε) και το καδρόνι 5 εκ.Χ 15 εκ.Χ 3 μέτρα , κοστίζει 200 €.
kpk
Εχεις ακούσει τι λένε για τους ανεκπλήρωτους έρωτες; Τους κουβαλάς μια ολόκληρη ζωή.
Πάντα θα έχεις την απορία

Ασε που μετά μπορεί να κολήσεις. Ο Παπαγρηγόρης , η μεγαλύτερη ιδιοκατασκευή που είχε κάνει μέχρι πριν λίγο ήταν να κόψει το σωλήνα ενός όπλου. Τώρα μαζεύει καδρόνια , τα κόβει κομμάτια , τα κολλάει , τα πλανάρει. Και όλα αυτά για μελλοντική χρήση

5 εκ είναι οριακό πάχος. Θέλει πολύ προσοχή μετά
Το καδρόνι βγάζει θεωρητικά 9 όπλα 100άρια , αλλά δεν είναι έτσι

4 100άρια όπλα το κόβω το καδρόνι , γιατί είναι και το κόψιμο που τρώει
ή 2 100άρια και 4 90άρια ή....

Για ρώτα τον Εξαρχίδη , πόσα θα μπορούσε να βγάλει;

Αν και το teak μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε συνδυασμό με το ιρόκο. 2 φύλλα teak , 1 ιρόκο ή 2 και 2 ή....
XR..
QUOTE(profodik @ Nov 10 2005, 10:13 AM) *
Μόλις τηλεφώνησα σε αυτούς:
http://www.darmak.gr/network.htm
Έχουν μια ποιότητα τηκ (Μπούρμας, μου είπε) και το καδρόνι 5 εκ.Χ 15 εκ.Χ 3 μέτρα , κοστίζει 200 €.

Burmas teak!!!.....Κορυφαίο!!Πολύ καλή τιμή!!
Λοιπόν,αυτό τό δοκαράκι υπολογίζω νά βγάζει 6 ξύλα 5εκχ4,6εκχ150εκ απλάνιστα,αν θέλετε νά τό κάνετε
τρικολλητό υπολογίζω νά βγεί σέ 4,2χ4,5χ150 δηλαδή 6 πάρα πολύ λεπτά 150άρια ή 9 πολύ λεπτά 100άρια.
plits plits
To teak Bourma είναι το τικ που προέρχεται από δασός Βιρμανίας και θεωρείται ότι ποιο ποιοτικό παρόλα αυτά και ένα τικ άλλο για την δουλεία που το θέλουμε ανταποκρίνεται 100% χωρίς πρόβλημα αλλά με λιγότερο κόστος.
argy-ris
Η απορεια η δικη μου ομως ειναι στο τι κολλα θα χρησιμοποιησουμε, σιγουρα εποξικη αλλα ποια? δεν ειναι ολες το ιδιο καλες. XR εχεις να προτεινεις κατι?
patrinos

αν, λεω εγω τωρα, αν σκεφτεται κανεις να το παρει και να το κοψει σε δοκαρακια 1-1.5m και ψαχνει να βρει κι αλλους να παρουν καναδυο για να μοιραστει το κοστος....count me in.....ας εχω στην καβαντζα να βρισκονται, μπορει καποτε να χρειαστουν....
profodik
Όσον αφορά εποξειδικά για marine χρήση, μια από τις κορυφαίες εταιρίες είναι η :
http://www.wessex-resins.com/

και ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι ο:
http://www.delos-co.gr/
XR..
QUOTE(argy-ris @ Nov 10 2005, 12:09 PM) *
Η απορεια η δικη μου ομως ειναι στο τι κολλα θα χρησιμοποιησουμε, σιγουρα εποξικη αλλα ποια? δεν ειναι ολες το ιδιο καλες. XR εχεις να προτεινεις κατι?

Oλα αυτά τά χρόνια χρησιμοποιούσα τήν Βalitan,πολύ καλή ελβετική κόλλα,αλλά τώρα τελευταία είχα κάποια ξεκολλήματα,θά πάω κι εγώ στήν λύση πού προτείνει ό Πέτρος.
basilis
QUOTE(patrinos @ Nov 10 2005, 05:31 PM) *

αν, λεω εγω τωρα, αν σκεφτεται κανεις να το παρει και να το κοψει σε δοκαρακια 1-1.5m και ψαχνει να βρει κι αλλους να παρουν καναδυο για να μοιραστει το κοστος....count me in.....ας εχω στην καβαντζα να βρισκονται, μπορει καποτε να χρειαστουν....

Να παρεις θα χρειαστουν.

Αν ποτε καποιος παει να το αγορασει και μπορει και να το κανει δοκαρακια τοτε θελω και εγω laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Χειμωνας ερχεται....................... rolleyes.gif
Αερικο
QUOTE(basilis @ Nov 10 2005, 02:05 PM) *
QUOTE(patrinos @ Nov 10 2005, 05:31 PM) *

Να παρεις θα χρειαστουν.

Αν ποτε καποιος παει να το αγορασει και μπορει και να το κανει δοκαρακια τοτε θελω και εγω laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Χειμωνας ερχεται....................... rolleyes.gif

Ακρίβό και το πετρέλαιο.....ΧΑΧΑΧΑ laugh.gif laugh.gif laugh.gif
tdrackos
Συμφωνα με τα στοιχεια που εδωσε ο plits plits,
το τικ δεν ειναι το σκληροτερο ξυλο (έτσι νόμιζα αρχικα..)!
Ακόμα και τα ιροκο,ντουσιε ειναι σκληροτερα.
Ξερει κανεις γιατι το τικ ειναι τοσο διαδεδομένο στη θαλασσα?
Επειδη ειναι λαδόξυλο και αντεχει?

patrinos, ενδιαφερομαι για το μισο δοκαρι.
Παμε στο Άργος (εχει υποκαταστημα εκει..), φορτωνουμε απο μισο ο καθενας κ παμε σπιτι.
Ίσως να μας εξυπηρετησουν τα παιδια κ να το παρουμε κ σε φετες.
Νομιζω εισαι απο Πατρα,σωστα?
Αερικο
Το ξύλο είναι κατά κανόνα πορώδες υλικό.
Το χαρακτιριστικό σε όλα τα πορώδη υλικά είναι ότι μπορούν να απορροφούν υγρασία δηλαδή νερό. Όταν συμβαίνει αυτό αλλάζουν και οι διαστάσεις τους.
Όσο πιο πολλούς πόρους έχει ένα ξύλο τόσο πιο ελαφρύ είναι, αποροφά περισσότερο νερό, σκεβρώνει πιο εύκολα, και έχει μικρότερη αντοχή στην μηχανική καταπόνηση.
Τα ξύλα όπως το τικ κλπ είναι πολύ βαριά ξύλα με πολύ λίγους έως καθόλου πόρους και για αυτό τα χρησιμοποιούμε. Τα άλλα ξύλα απλώς πρέπει αφού τελειώσεις την επεξεργασία της κάννης να μπεις στο τρυπάκι να κλείσεις τους πόρους και να το εμποτήσεις, διαδικασία χρονοβόρα που αυξάνει αρκετά το κόστος του όπλου.
Πολύ βασικό στην χρήση τους είναι όμως και η ευκολία που υπάρχει στην διάθεση τους από το μαγαζιά, ώστε να μπορεί να γίνει εύκολα και σχετικά οικονομικά η προμήθεια του από τα μαγαζιά. Μην ψαρώνεται λοιπόν με ονόματα και προελέυσεις. wink1.gif wink1.gif
ZIGGY
Έχω ένα μεγάλο κομμάτι γιούσουρι.
Λέτε να κάνει για όπλο;
kpk
Από όσο ξέρω ο εμποτισμός του ξύλου έχει να κάνει με αποφυγή ανάπτυξης οργανισμών που μπορεί να καταστρέψουν το ξύλο και τα ξύλα εισαγωγής που πουλιούνται είναι εμποτισμένα από πριν
Τηκ και ιρόκο είναι λαδερά ξύλα , δηλαδή δεν αφήνουν νερό να περάσει μέσα λόγω του λαδιού αλλά και του μικρού πόρου. Σε αυτό βοηθάει το τηκ-οιλ ή το βερνίκι στο τέλος
Οτι και να γίνει όμως αυτά τα ξύλα έχουν από μόνα τους αντίσταση στη διάβρωση , κάτι που είναι εμφανές. Γι' αυτό προτιμούνται για όπλα. Επίσης είναι εύκολο να βιδώσεις χωρίς να σκιστούν , κάτι επίσης σημαντικό. Πλέον της σκληρότητας που έχουν

Πιστέψτε με , το χειρότερο που μπορεί να σας συμβεί όταν τελειώσετε το όπλο σας , είναι να σας σκευρώσει ή να αρχίσει να ανοίγει στις βίδες.
tpapag
ωραία κουβέντα...................οι πληροφορίες πολλές, η φαντασία αχαλίνωτη, η δημιουργική αναζήτηση στα φόρτε της και μέλη με κατασκευαστικό οργασμό......ρε σεις τώρα έχει ψάρια μη σπιτώνεστε επειδή οι 6ρηδες βορειάδες ήρθαν και εγκαταστάθηκαν στο Αιγαίο......αρχίζουν λαβράκια (και άλλα ωραία)τώρα !!!
laugh.gif laugh.gif

Πέρα από πλάκα τώρα ..............αν κάποιος θέλει να παίξει μόνος του νομίζω είνα σοφότερο να παίξει με ένα ιρόκο ή άλλο φτηνό σχετικά ξύλο που να είναι μανιτζέβελο. Αν κάποιος πραγματικά εκτιμά το ξύλινο όπλο σαν όπλο επιλογής σε καθημερινό και απαιτητικό ψάρεμα ή θα φτιάξει ένα καλό (από τηκ π.χ ) αργότερα και θα κάνει και βελτιώσεις σε σχέση με το πρώτο ή θα αγοράσει ένα έτοιμο...................Το παιχνίδι ξύλινο αν (έχουμε απαιτήσεις έτσι )δεν είναι απλό..... θέλει εργαλεία σωστά, δουλίτσα μπόλικη και υλικά δοκιμασμένα...... και πάνω από όλα μεράκι και εμμονή σε λεπτομέρειες!!!!!

Ziggy τι είναι το γιούσουρι??????
ares mares
Το Νο1 στα ξυλα ειναι το Teak , και το Νο1 στα Teak ειναι το Teak Burma's !!!

Teak Burma's δουλευει ο Mηνογιαννης (Teak-sea)!

Σκληροτερα ξυλα υπαρχουν και ανθεκτικοτερα αλλα ειναι πολυ δυσκολα να ''δουλευτουν'' δηλαδη μπορεις να κανεις ενα οπλο και να ειναι ''μολυβι'' να πηγαινει στον πατο laugh.gif εκει να δειτε γελια !!!

Εδω παιζει ρολο το ειδικο βαρος του ξυλου στο Teak μπορει να ειναι απο 0,61-0,69 γι΄ αυτο και στα περισσοτερα οπλα βλεπουμε Teak και Iroco !

Για την καταλληλη κολλα υπαρχουν και τα Test tounge1.gif

Το βρασιμο για ενα 8ωρο!! :)
tdrackos
Για πες,για πες, ποια κολλα άντεξε το βασανιστηριο των Γερμανων
για 8 ώρες?
ZIGGY
QUOTE(tpapag @ Nov 10 2005, 04:32 PM) *

Το γιούσουρι Θοδωρή είναι ένα μαύρο δένδρο (μπορεί να έχει κι άλλη ονομασία...δεν γνωρίζω) που υπάρχει σε μεγάλα βάθη συνήθως.
Συχνά μηχανότρατες τραβούν κομμάτια από το βυθό.μικρά όμως. Εγώ έχω απ'τον παππού μου έναν κορμό περίπου 1,20 μ. ύψος με διάμετρο 50-60 πόντους. Του το είχαν κάνει δώρο οπότε πιθανώς να έχει αξία,και βέβαια δεν σκοπεύω να το χαλάσω,αλλά αναρωτιέμαι αν θα ήταν κατάλληλο υλικό αφού φύεται στη θάλασσα,και δείχνει να είναι σκληρό (φιάχνουν και κομπολίγια από γιούσουρι...έχω ένα!!)
Δεν γνωρίζω βέβαια αν αντέχει στην επεξεργασία αυτό το ξύλο.
Αν κάποιος ξέρει λεπτομέρειες ας βοηθήσει.
tpapag
thanks Ziggy.............αλλά μεγάλωσες την περιέργειά μου τώρα :) :) :)

καλά ε....όσο ζω μαθαίνω!! υπάρχουν δέντρα που φύονται στις θάλασσές μας (υποβρυχίως) ????? μήπως είναι τίποτα θαλασσόξυλα που χάθηκαν από κάποιο φορτηγό πλοίο, βούλιαξαν, μαύρισαν κτλ ?????????????????????? ή μήπως είναι από άλλες θάλασσες πιο τροπικές.

anyway μη χαλάμε και το ποστ αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον............
Αερικο
QUOTE(ZIGGY @ Nov 11 2005, 02:30 PM) *
QUOTE(tpapag @ Nov 10 2005, 04:32 PM) *

Το γιούσουρι Θοδωρή είναι ένα μαύρο δένδρο (μπορεί να έχει κι άλλη ονομασία...δεν γνωρίζω) που υπάρχει σε μεγάλα βάθη συνήθως.
Συχνά μηχανότρατες τραβούν κομμάτια από το βυθό.μικρά όμως. Εγώ έχω απ'τον παππού μου έναν κορμό περίπου 1,20 μ. ύψος με διάμετρο 50-60 πόντους. Του το είχαν κάνει δώρο οπότε πιθανώς να έχει αξία,και βέβαια δεν σκοπεύω να το χαλάσω,αλλά αναρωτιέμαι αν θα ήταν κατάλληλο υλικό αφού φύεται στη θάλασσα,και δείχνει να είναι σκληρό (φιάχνουν και κομπολίγια από γιούσουρι...έχω ένα!!)
Δεν γνωρίζω βέβαια αν αντέχει στην επεξεργασία αυτό το ξύλο.
Αν κάποιος ξέρει λεπτομέρειες ας βοηθήσει.

Μήπως είναι κάτι μεγάλα κοράλια που μοιάζουν με δέντρα; Αν είναι έτσι δεν είναι ξύλο αυτό μην το χαλάσεις τσάμπα huh.gif huh.gif
ZIGGY
QUOTE(Αερικο @ Nov 11 2005, 02:16 PM) *
Μήπως είναι κάτι μεγάλα κοράλια που μοιάζουν με δέντρα; Αν είναι έτσι δεν είναι ξύλο αυτό μην το χαλάσεις τσάμπα huh.gif huh.gif

Εχεις δίκιο. Πιο πολύ κοράλι θυμίζει,όμως έχει τρομερή ομοιότητα με ξύλο.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά.
Πάντως αν είναι ξύλο θα είναι πολύ σκληρό και δεν θα χαμπαριάζει από υγρασίες!

ΥΓ Όχι σίγουρα δεν θα το χαλάσω αυτό....είναι ενθύμιο άλλωστε!
Κώστας Kalli
το γιούσουρι ΕΙΝΑΙ κοράλι....μην το χαλάσεις cool.gif
Nemo
Hi guys, για δείτε και αυτό, γνώρισα ένα από τα αδέρφια που έχει την εταιρία στο κέντρο εκπαίδευσης.Μου είπε ότι ο Μηνόγιαννης από αυτόν ψωνίζει.Βασικά εξειδικεύεται σε ξύλο για marine applications, σκάφη κλπ.

http://www.teak.gr/
woodenspeargun
Αυτό που μας ενδιαφέρει μέσα στην θάλασσα είναι η σκληρότητα , η αντοχή κ η πλευστότητα
α)πλευστότητα
Την καλύτερη πλευστότητα την δίνουν το teac k το iroko λόγο του ειδικού βάρους που έχουν (φυσικά παίζει ρόλο κ ο σχεδιασμός)
β)Σκληρότητα
Πιστεύω σαν woodenspeargun ότι η σκληρότητα που δίνει ο δρυς είναι η ιδανική αφού δεν είναι εντελώς άκαμπτο κ έτσι αποκλείονται τα περίεργα σχισίματα στο ξύλο το μόνο κακό είναι ότι σε περίπτωση που δεν γίνει εμποτισμός σε κάποιο υλικό όπου θα το προστατεύει από την υγρασία θα φουσκώσει και θα σαπίσει (προσοχή δύσκολα σκεβρώνει το συγκεκριμένο ξύλο)
γ)Αντοχή
Την καλύτερη αντοχή την δίνουν διάφορες ποιότητες teac όπου ανάλογα κ την επεξεργασία που έχουν υποστεί (εμποτισμός, ξήρανση κ.α) έχουν κ τις ανάλογες αντοχές (μιλάω πάντα για την αντοχή ως προς την υγρασία κ την επιφανειακή αντοχή του ξύλου)

Αν έφτιαχνα όπλο για πρώτη φορά σίγουρα θα ήταν από δρυ λόγο του κόστους και λόγο ότι πάντα η δεύτερη κατασκευή είναι καλύτερη από την πρώτη .Τώρα που είμαι στα χνάρια για το δεύτερο ξύλινο θα επιλέξω iroko διότι δεν έχω τα λεφτά για teac sad.gif , 2ον μου το δίνουν τσάμπα laugh.gif κ 3ον το συγκεκριμένο ξύλο ήταν δοκάρι για μερικά χρονάκια έτσι δεν πρόκειται να σκεβρώσει cool.gif , πάντως το πρώτο όπλο που είχα κάνει από δρυ είναι ακόμα ζωντανό και αν δεν είχα κάνει μερικές γκάφες θα ήταν μια χαρά είναι 1 χρόνου κ ούτε σαπίλες έχει ούτε γρατσουνιές ούτε τίποτα άλλο, λάθη δικά μου κατασκευαστικά του δώσανε λάθος πλευστότητα κ έτσι δεν παλεύετε μέσα στην θάλασσα!!!! sad.gif sad.gif

Υ.Γ Όλα τα παραπάνω εκφράζουν εμπειρικές απόψεις μου περί του θέματος κ δεν είμαι 100% σίγουρος για την ορθότητα τους
XR..
:) Πήρα χθές ένα καδρόνι Μπούρμας τήκ,.........300χ19χ6,1 έδωσα 225ευρώ!!!(5900ε τό μ3), wacko.gif
Είναι πολύ καλό κομμάτι,πεντακάθαρο......θά βγούν 4 δοκαράκια καί κάτι ψιλά!!
Αλλά θά πάρω καί ένα-δυό ιρόκο(1450ε μ3)........γιά τό παιχνίδι!! :)
georgali
είμαι και εγώ στο στάδιο ξήρανσης δυο όπλων ιροκο που προσπαθώ να φτιάξω ελπίζω να κολληθούν λίγο πρίν τον Μάιο για να έχω δουλειά να κάνω.
Αν και στην αρχή ήθελα απλά να κολλήσω μια λαβή οτι να ναι έχω αλλάξει σκέψη και θα προσπαθήσω να κάνω λαβή για να ταιριάξει στο χέρι μου απο ξύλο ελπίζω να το πετύχω περισσότερα το Μάιο.
basilis
Απ οτι ξερω τα ξυλα πωλουνται αφου εχουν περασει απο ξυρανση.

Δεν μου εχει στραβωσει κανενα μεχρι στιγμης.(Ελπιζω να μην γινει τωρα laugh.gif laugh.gif laugh.gif )

Ακομα και το ορεγκον που εφτιαξα περσι ειναι ακομα μια χαρα αν και περασε ....... ohmy.gif

Αν τα κανεις και κολλητα νομιζω οτι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.
bill zonomesis
Καλησπερα σε ολους

Εψαχνα να βρω μια αφορμη να στειλω σε ολους τις ευχες κ τα χαιρετισματα μου κ
νομιζω οτι το θεμα ειναι η καλυτερη.

ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ λοιπον κ να μη σταματησετε να ονειρευεστε.....

Ημουν αρκετα τυχερος αυτη την εβδομαδα κ γνωρισα δυο απο τους τακτικοτερους συμμετεχοντες στο G.D.
Μιλησαμε πολυ σχετικα με το θεμα κ μιας κ υπαρχει χρονος επιτρεψτε μου να εκφρασω κ γω μια εκδοχουλα.

Η υποθεση "ξυλα" με ταλαιπωρησε πολλα χρονια πριν.....Τον καιρο που στην Ελλαδιτσα δεν υπηρχε καν κατασκευαστης ουτε αντιπροσωπος ξυλινων οπλων.
Επεσε η ιδεα κ λογω μαμουνιου κ πρωην πεθερου κορυφαιου μαραγκου εφθασα την κατασκευη ξυλινων σε παραγωγικα επιπεδα αρκετα δυσκολα για εκεινη την εποχη...
Μετα λοιπον απο περιπου 150 οπλα στα οποια χρησιμοποιηθηκαν ολα τα ειδη ξυλων πιστευω οτι μπορω να σας πω μερικα πραγματα που εχουν ενα κ μοναδικο σκοπο.
Να βοηθησουν τους "do it yourself...ers".

Οι μοναδες που δωθηκαν ειναι απολυτα σωστες! Ομως αφορουν "ξυλα" με προυποθεσεις. Π.χ. σωστη ξηρανση
η ακομα καλυτερα ορισμενο ποσοστο υγρασιας στη μαζα του ξυλου. Ακομα τα τεμαχια προερχονται απο συγκεκριμενο τμημα του δεντρου....κ πολλα αλλα.
Η κατακλειδα ειναι οτι αλλοιως συμπεριφερονται τα δοκαρακια που προερχονται απο τον κορμο ενος δεντρου κ αλλοιως αυτα που προερχονται απο τα κλαδια.
Επισης αναμεσα σε ενα κακο τηκ κ ενα αριστο ιροκο προτιμω το αριστο ιροκο...(εγω...).
Το καλυτερο ξυλο που δοκιμασα ηταν το ντουσιε.Δευτερο καλυτερο το μαονι που δεν αναφερεται καν.Τριτο το παμφθηνο κ ερυτατα διαδεδομενο ορεγκον. Το τελευταιο για ειδικους λογους που θα δουμε.
Αυτα που με "πουλησαν περισσοτερο απο ολα ηταν το ιροκο κ το τηκ.Εμαθα ομως κ αργα αργα μπορουσα να δουλεψω το ιδιο καλα με ολα.

Να ξανατονισω οτι μιλω προς τους " do it yourself...ers" κ οχι προς κατασκευαστες.

Το ορεγκον ειναι μαλακο κ ΕΥΚΟΛΟΔΟΥΛΕΥΤΟ ξυλο που θα "κερδισει" το μαραγκο σας γιατι δεν θα "κουρασει" τα κοπτικα του εργαλεια που του κοστιζουν πολυ κ τα ιδια του τα χερακια γιατι κοβεται κ κατεργαζεται ευκολα.Το ιδιο ισχυει κ αν το δουλευεις μονος σου με ερασιτεχνικα εργαλεια π.χ. ρουτερ των οποιων τα κοπτικα καμμια σχεση δεν εχουν με τα βαρεια επαγγελματικα.Υπαρχει σε πολλα ελληνικα ξηραντηρια γιατι ειναι ευρυτατα διαδεδομενο σε πολλες δουλειες, ξηρενεται ευκολα κ σωστα κ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΛΙΓΟ. Με σωστη κατεργασια γινεται μια χαρα οπλο.

Δρυς ειναι υπεροχο ξυλο με φανταστικα νερα....Πανεμορφο.Αυτο ,το ιροκο, το τηκ ειναι "λαδερα" ξυλα.
Αυτο το "λαδι" ειναι φυσικη προστασια κατα της αποροφησης νερου που θα σκευρωσει θα πετσικαρει κ θα στραβωσει ενα οπλο που μπαινει στο νερο (κ οχι μονο) απροστατευτο.
Αυτος ο παραγοντας (το "λαδι") ειναι που απαιτει τεραστια προσοχη στο κολλημα των ξυλων.

Το κολλημα εχει τα μυστικα του...Οι πιο αποτελεσματικες κολλες ειναι κυριως δυο ειδων.
Οι ΠΟΛΥΟΥΡΕΘΑΝΙΚΕΣ π.χ. Μπαλιταν κ οι ΕΠΟΞΙΚΕΣ η ΕΠΟΞΕΙΔΙΚΕΣ .
Μακραν καλυτερες κ μακραν ακριβοτερες ειναι οι εποξικες.....Ποιες εποξικες ομως??Επισης ο τροπος που θα δουλευτει η κολλα ειναι το 50% της κολησης. Δεν το λεω για να μη το μαθει ο Πανος κ να του κανω μαγκιες οτι κολω καλυτερα κ τα ξυλινα μου δεν χανουν καθολου αερα.....ουπς αυτο ειναι ατακα για μπαλονια φουσκωτων.....

Η προταση μου λοιπον ειναι οι επιδοξοι κατασκευαστες να ξεκινησουν με κατι φθηνο π.χ. ιροκο ορεγκον δρυ
κ να αφησουν τηκ ντουσιε κ τιμια ξυλα για αυτους που μπορουν να τα κρινουν κ να μπορουν να διαλεξουν
πραγματικο τηκ π.χ. κ οχι κλαδακια τηκ..οδεντρου που το μονο ποιοτικο που διθετουν ειναι η πρελευση που λεγεται οτι εχουν.
Μαθαινοντας μπορουν να περασουν σε δυσκολοτερες δουλειες.
Παρεπιπτοντος μιλωντας χτες με "ειδικοτατο" ειδικο εμαθα οτι με ορισμενη κατεργασια δινουν στο "σουηδικο" εγγυση κατα της στρεβλωσης εφ'ορου ζωης...Την εμαθα την κατεργασια κ γινεται σε ενα σχετικα ενημερωμενο εργαστηρι.Θα το κανω κ αν πετυχει θα χχχμμμμ....σκεφτω αν το πω....

Παρεπιπτοντως θα παρακαλουσα μη σκεφτει κανεις οτι αλλαξοπιστησα. Παραμενω ΚΑΡΜΠΟfun για ενα σωρο λογους πραγματικους κ δοκιμασμενους κ οχι απο φημες υποψιες μαντεψιες κ εικασιες.

Μου αρεσει ομως το παρελθον κ εννοειται οτι λατρευω το ξυλο γιατι ειναι "ζεστο" κ "ευαισθητουλι" υλικο.

Ziggy για ονομα του θεου.................................................................Αστο ρε μαννα μου το σπορ.......
Ακου το γουσουρο ψαροτουφεκο.....Τ'ακουσαμε κι αυτο.Σοβαρα τωρα μη παρεξηγηθουμε κιολας.Δεν κανει το γουσουρι για οπλο.Ειναι ΒΑΡΥ...... κ βυθιζεται απο μονο του.ΑΝ δε εχεις την ποσοτητα που λες αγοραζω οσο οσο.......

Μαλλον το παρακανα παλι με το μεγεθος Ειχα καιρο ομως κ γουσταρα ...Παω να γραψω κανα αρθρακι που εχω καιρο....

DO IT YOURSELFER....ADES JOIN US....
"Αγιε μου συνονοματε σελω να μου φερεις ενα τσουβαλι ...αγγλικα..."
Giati eimai sigoyros oti tha epanelthoyme????

Bill
patrinos
βασιλη χρονια πολλα, ευχαριστω για τις πληροφοριες που μοιραζεσαι μαζι μας, ειναι τροφη για το μαμουνι εχω στο μυαλο μου. ξυπνησε και με γαργαλαει να μαστορεψω παλι κανα τουφεκι.
εχω φτιαξει ενα καδρονοτουφεκο ιροκο, παντα εχω ομως το φοβο μη στραβωσει και παει ο κοπος μου χαμενος.
σκεφτομουν το επομενο πειραμα να το κανω με καρβουνο, ετσι για να δημιουργησω αποψη και γιαυτο...
θαθελα λοιπον να μεσολαβησεις στο συνονοματο σου αγιο, μερες πουναι, να κανονισει να δουμε κανα παρομοιο κειμενο που να αφορα στην δημιουργια του καρβουνοτουφεκου, σαν αυτο που εχουμε για τα ξυλινα, απο τα χερακια σου......μια που πας να γραψεις κανα αρθρακι που εχεις καιρο....
αραγε μπορει ενας ιδιωτης με καμποσα εργαλεια και καποια επιδεξιοτητα στα χερια να δημιουργησει ενα καρβουνοοπλο στα μετρα τα δικα του?
XR..
QUOTE(bill zonomesis @ Dec 29 2005, 10:07 PM) *
.........ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ λοιπον κ να μη σταματησετε να ονειρευεστε.....
Bill

Καλώς τόν Βασίλη,
Τό πήγες παραπέρα τό θέμα καί καλά έκανες,........νά προσθέσω κι'εγώ δυό-τρία πραγματάκια πού έμαθα κατά τήν διάρκεια.....καί μπορεί νά βοηθήσουν τούς ερασιτέχνες ξυλοκατασκευαστές.
Οσα χρόνια αγοράζω ξύλα τά αγοράζω μέ κλειστά μάτια,..........γιατί καί ανοιχτά νά τά είχα δέν ξέρω τί θά δώ!!
Ελάχιστοι πολύ ειδικοί ξέρουν..........
Ξήρανση,......λέει ό Βασίλης,σωστή ξήρανση.......άβυσσος ή ψυχή τού ξηραντή!!!Κανείς δέν μπορεί νά σού απαντήσει πόσο καί κάτω από ποιές συνθήκες έγινε!!Λύση δέν έχω βρεί εκτός από τήν "αποταμίευση" δηλαδή....αγόρασε, κόψε, πλάνισε,.....άστο 5-6 μήνες ξαναπλάνισε,άστο,καί τότε μπορεί νά δείξει τό ξύλο άν είναι "ήσυχο",...έτοιμο,ήθελα νά γράψω!!
Από πιό μέρος τού δέντρου είναι,........μεγάλη κουβέντα!!Ενας τρόπος νά τό δούμε είναι,...άν τά νερά τού ξύλου είναι ίσια,παράλληλα,χωρίς απότομες "στροφές" καί ρόζους,αυτά είναι τά κάτω(χαμηλά)τμήματα τού δέντρου κοντά στήν βάση του,τά ψηλότερα τμήματα τού δέντρου εκεί πού αρχίζουν τά κλαδιά έχει τά "στριψήματα"πού πρέπει νά αποφεύγουμε.
Τό τήκ,τό ιρόκο,τό ντουσιέ,είναι εταιρείες καί έχουν μοντέλα, καί καλά καί κακά,όπως καί στή BMW καί στήν ΜERCEDES δέν είναι όλα τά μοντέλα τό ίδιο καλά....
Οντως τά μαλακά ξύλα είναι ευκολοδούλετα,αλλά θέλουν έξτρα βάρος καί ζύγισμα,δέν τά πολυσυμπάθησα
γιατί μού έδιναν τήν εντύπωση ότι δέν θά αντέξουν στόν χρόνο,.....ωραία ερώτηση,.....καί πιό θά αντέξει στόν
χρόνο;;;........άβυσσος ή ψυχή τού χειριστή,....τό καλύτερο τήκ νά έχεις,καλοστεγνωμένο,καλοδουλεμένο,
καλοκολλημένο,.......άν τό έχεις Αυγουστο μήνα μέσα στόν σάκκο μέ 40ο υπό σκιά καί επειδή είδες τίς
συναγρίδες τό κατεβάσεις στά -20μέτρα,εε..τί νά σού κάνει τό κακόμοιρο,...ζωντανό είναι θά τά παίξει!!
Τό ξύλο είναι....αγόρι,είναι κορίτσι,.....είναι άντρας λεβέντης δυνατός,είναι όμως μερικές φορές.......καί παλιοθήλυκο πού όσο καί νά τό προσέξεις θά σού τήν κάνει!!
Οσο γιά τό κόλλημα,...κάτι τά προβλήματα μέ τίς παλιόκολλες,κατι ό Ζωνομέσης πού μού κρατάει μυστικά,......
τό πήρα απόφαση!!Θά πειραματιστώ μέ μονομπλόκ!!Είδα τήν ταινία τού Αμπελλάν καί τό πήρα απόφαση,ό τύπος δουλεύει μαόνι ατόφιο καί μείς λαμινάρουμε τό τήκ;;;.....Θά τό δροσίζω τόν Αύγουστο νά μήν αλλάζει απότομα θερμοκρασίες!!...............Τού αξίζει μιά δοκιμή!!
bill zonomesis
Kαλημερα κ ξανα χρονια πολλα σε ολους

Φιλτατε Patrine , παντα ηθελα να φτιαξω κατι σε " do it yourself" στο χωρο των "συνθετων" υλικων.
Το πιο σοβαρο επιχειρημα του περιγυρου μου κατα της ιδεας αυτης ηταν οτι θα "θυσιαστει" μια "γνωση" που κοστισε ...μονο εγω ξερω ποσα ταξιδια, "σχολεια" ,διαβασμα , δοκιμες απογοητευσεις ,αποτυχιες ....πολλα μα παρα πολλα ωσπου να αποκτηθει, πορεια και αυτο ουτε τελειωσε ουτε θα τελειωσει,...προς που??
Δικηο εχουν......
Εγω απο την αλλη πιστευω σε αλλα πραγματα.Οπως π.χ στο οτι οταν ο "κοσμος" μορφωθει στο "τι ειναι" , "τι μπορουν να κανουν" ποσο αξιζουν σαν τεχνουργηματα αυτα τα υλικα, τοτε θα μπορει να "καταλαβει" να "κρινει" κ γιατι οχι ακομα κ να συγκρινει....Κ γω δικηο εχω....
Γιατι τοτε δεν το κανεις? θα αναρωτηθει καποιος...

Εχω τεραστιες αναστολες για λογους "ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Στο χωρο μας καποιος θα φτιαξει κατι που θα αφορα (σκεψου.....) οπλα?πεδιλα?τι αλλο?
Ειναι διαφορετικο να φτιαξεις ενα δισκο να σερβιρεις τον καφε σου κ ας γινεται θρυψαλα αν πεσει κατω επειδη δεν τα εκανες καλα κ αλλο να στησεις ενα κανονι που την περισσοτερη ωρα που κολυμπας σημαδευει τον....πισινο του ανυπομονου κολητου σου......
Και δεν τελειωνει εδω.Τα ιδια τα υλικα δεν ειναι αθωα στο να τα διαχειριζεται καποιος με ανυπαρκτη εμπειρια.
Απο οποιο "σχολειο" περασα το πρωτο μα το πρωτο αρθρο αφορα "ΑΣΦΑΛΕΙΑ".
Νομιζω οτι στο μελλον θα το κανω τελικα. Το εκανα για τα "ξυλα"... αργα η γρηγορα ξερω οτι το "μαμουνι" θα νικησει κ θα το κανω κ για τα "συνθετα". Ομως θα πρεπει να ωριμασουν αρκετα πραγματα κ μεσα μου κ σε "εσας".

Πανοοοοοοοοοο...... συμφωνωωωωωωωωωω........κ τρεχω να δω αν ο φουρνος ειναι στη θεση του....
Ομως διαφωνω....... φτου...αντε παλι....στην υποθεση "ξηραντης" κ " αξιολογηση" υλικου.
Ο κατασκευαστης εχει "υγρομετρο" ο ερασιτεχνης ουτε εχει ουτε τον συμφερει να αποκτησει.Το καρφωνει στο "ξυλακι" του κ διαβαζει....
Οταν ζητησεις απο τον προμηθευτη "νεκρα" ξυλα ξηραντηριου κ δεν σου δωσει τετοια τοτε ο απατεωνας ειναι αυτος κ οχι εσυ...Αν τα ξυλα που προμηθευτηκες ειναι "απατεωνοξυλα" θα το δεις "εν ευθετω χρονω..."στα προιοντα σου...Τοτε θα τον "σκισεις" κ αν δεν το κανεις θα εισαι συνεργος....
Τα κλαδια των δεντρων δεν παυουν να ειναι δεντρο.Εχουν ομως τεραστια διαφορα απο τον κορμο...ΤΕΡΑΣΤΙΑ.
Ο ερασιτεχνης δεν θα την δει . Ισως κ ο πρωτοπειρος η αδιαφορος εππαγγελματιας.
Καλυτερα λοιπον για μενα ξερο ,νεκρο, ισοβενο, ορεγκον...με ο.5- 0,6 ειδικο βαρος κ ας βαλω λιγα πραπανω μολυβακια μπρος πισω παρα τηκ κατ'ευφημισμο κ επειδη ετσι λενε ολοι οι παιχταραδες με 0,65-0,70 κ 5500 $ το κυβικο....
Στο μονομπλοκ αλαμιναριστο συμφωνω ομως εδω κ αν ειναι επιτακτικη η αναγκη να ξερεις τι αγοραζεις κ απο που.Τα κριτηρια κ η επιλογη εδω ειναι το "α" κ το "ω".Ομως αν συνεχισεις να βολοδερνεις αναμεσα στα λαμινατα του RIFFE κ τα μονομπλοκ του ABELLAN που ειναι ενας νεαρος με το 1/3 της εμπειριας σου θα χαθεις....Καλο δεν ειναι παντα το εκαστοτε εμπορικο η θεαματικο .Καλο ειναι αυτο που πιστευεις κ υπηρετεις με συνεπεια κ συνεχεια κ που προερχεται απο την "πειρα" σου. Αν "δανιζεσαι" διαρκως απο την εκαστοτε πραγματικοτητα χανεσαι στο χρονο κ στην αναζητηση "ταυτοτητας".
Και βεβαια η κουβεντα μου ειναι "φιλοσοφικη" κ δεν στοχευει καποιον . Ουτε τον Abellan που ειναι κ συνεργατης κ ξερω ποσο καλος ειναι σε αυτο που κανει ουτε κ εσενα που χτιζεις αυτα που πιστευεις με την ψυχη σου.
Αφορα ολους μας. Αλλιμονο αν δεν ημουν σιγουρος οτι το καλυτερο ξυλο ειναι το λαμινατο.Μπορω μονο να πω οτι ΑΝ το μονομπλοκ ειναι σωστο δεν στρεβλωνει ΑΝ στρεβλωσει το καλυπτει η εγγυηση του ΑΝ εχει... κ οτι αυτο θα προσφερει πιο οικονομικες επιλογες απο αποψη κοστους.
Το λαμινατο ομως παραμενει το.....optimum....Και ο Wong εχει μονομπλοκ τηκ κ καποτε το προτινε κ στα tuna gun του. Τωρα στα τελευταια υιοθετησε την laminate επιλογη.Προδοτης????Οχι βεβαια .Επιχειρηματιας η ακομα καλυτερα PROFE......
Οσο για τα προσωπικα μας οπλα κ ...αναζητησεις????...ξερεις κ ξερω οτι μεσα στο σακκο μας παντα θα βασιλευουν τα ...υπο δοκιμη....
DREAM ON...λοιπον.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Bill
XR..
QUOTE(bill zonomesis @ Dec 31 2005, 03:13 PM) *
DREAM ON...λοιπον.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Bill

Γιαυτό σέ ζηλεύω ώρες-ώρες ρέ μπαγάσα,γιατί κάνεις αυτό πού γουστάρεις,...........Γιατί είναι ή δουλειά σου καί έχεις χρόνο νά ασχοληθείς καί νά τό πάς παραπέρα,έχεις λόγο νά επενδύσεις,ευχαριστώ γιά τό κοπλιμάν
τής "σύγκρισης" μέ Αbellan,Jay,Kitto,....αλλά τό ότι όλα αυτά τά χρόνια τό ότι έχω πουλήσει μόνο 4 τουφέκια,
ενώ "έχω" φτιάξει 15-20 καί ΚΑΝΕΝΑ δέν έιναι από τό μηδέν δικό μου μέ κάνει νά νιώθω πολύ ερασιτέχνης
ακόμα!!
Ολο τό παιχνίδι τό παίζω τώρα!,στό σπίτι,μέ όλο τόν εξοπλισμό δικό μου,από κόλλες(;;)μέχρι τό βαρίδωμα,....
...τά έχω "χώσει"χοντρά,τό δικό μαμούνι μού έχει καταστρέψει ΚΑΙ τήν τσέπη,ίσως πουλήσω(τό πιό πιθανό) ίσως όχι,.....όμως αυτή τήν φορά θά ξέρω,θά μπώ στόν αγώνα καί θά δώ άν μπορώ νά κάνω τούς χρόνους πού έχω στήν προπόνηση!!.....Τό κακό όμως δέν έχω χρόνο γιά προπονήσεις.............
Αντε!!Πήγαινε νά ετοιμαστείς σέ λίγες ώρες είναι ή γιορτή σου!!Θά τά πούμε....
Χρόνια σου πολλά!!
tdrackos
QUOTE(bill zonomesis @ Dec 29 2005, 10:07 PM) *
Καλησπερα σε ολους
Το καλυτερο ξυλο που δοκιμασα ηταν το ντουσιε.Δευτερο καλυτερο το μαονι που δεν αναφερεται καν.Τριτο το παμφθηνο κ ερυτατα διαδεδομενο ορεγκον. Το τελευταιο για ειδικους λογους που θα δουμε.
Bill

Χρονια σου πολλα Bill, κ καλη χρονιά!!
Αχ,αργησες λιγο να τα γραψεις και αφησα το ντουσιε (επειδη δεν το δουλευε κανεις στη θαλασσα,ειπα κατι θα ξερουν!!)
και έκανα ένα τρικολλητο/ "αντιθετα νερα" ιροκο κ σκευρωσε!!
Τρικολλητο,αν ειναι δυνατον! angry1.gif
Τη στιγμη που τα μονομπλοκ μου ειναι λαμπαδες!!

Μου λες σε παρακαλω γιατι σου αρεσε το ντουσιε??
bill zonomesis
Καλησπερα κ παλι,
Θοδωρη λυπαμαι για το λαμινατο ιροκο σου..Αν ηξερα....
Ειναι τετοια η φυση της δουλειας μου που δεν μου επιτρεπει να ειμαι τοσο κοντα στο p.c.
Eπισης δεν μου αρεσει απο ιδιοσυγκρασια να ανακατευομαι,ενω μου αρεσει αφανταστα να βλεπω τα "παιδια" να μεγαλωνουν γνωριζοντας το κοσμο με τα δικα τους "μεσα".Το "ασε με να κανω λαθος" το λατρευω οταν δεν ειναι κακη συνηθεια κ πιστευω οτι η συμμετοχη μου εχει ακαδημαικο χαρακτηρα κ οχι δημαγωγικο.
Γι αυτο κ δεν μ'αρεσει να στελνω φωτο κ ψαροιστοριες δεν μου αρεσει να υπερθεματιζω λεγοντας τα ιδια οταν τα εχουν πει κ αλλοι αλλα απο την αλλη μισω τις επικινδυνες κ ανασφαλεις πληροφοριες κ οταν μπορω προσπαθω να κανω κατι.
Οσον αφορα στα ξυλα σου πρεπει να σου πω οτι ηθελα να πω αυτο ακριβως που επαθες....
Οτι δηλ.ενα καλο ξυλο γινεται κουκλα εστω κ μονομπλοκ ενω ενα χαλι οτι κ να κανεις θα σε πουλησει..
Με το τηκ γινεται αυτο ακριβως το πραγμα.Εχει μεινει πολυ λιγο στο κοσμο κ γι αυτο ειναι πανακριβο κ το ποιοτικο τηκ το βλεπουν τα ματια της πολυ υψηλης κοινωνιας......
Το ιροκο επειδη μοιαζει στα νερα με το τηκ κ οταν το περασεις κ με μια κασια στη σωστη αποχρωση δεν το ξεχωριζουν ουτε οι "πολλα προχωρημενοι" το περασανε στο κοσμο σαν "το φθηνο τηκ".
Συμφωνω στο φθηνο.....το τηκ τι το θελανε ρε γαμωτο??Στα ξηραντηρια γινεται της ψιλοποπης με το διαδεδομενο ιροκακι,το οποιο οταν ειναι "νεκρο" μια χαρα δουλευει κ εχει ειδικο βαρος πολυ κοντα στο τηκ.
Ομως που να ξερεις ποιο ειναι¨"νεκρο" διχως υγρομετρο???Κ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ? Να το μπιστολησεις να πεθανει?
Εχει απαντηση.Το κοβεις αφηνεις τα κοματια σε συνθηκες δωματιου μπολικο καιρο (20-25 βαθμους κελσιου κ γυρω στο60% υγρασια) μετα τα πλανιζεις , ξαναφηνεις,ξαναπλανηζεις,κολλας, ξαναφηνεις ,ξαναπλανηζεις,ουφφφφφφ ,διαμορφωνεις, βερνικωνεις κ νατο το "επιπλακι".
Δεν θες να το κανεις ετσι, καντο οπως θες κ οτι κατσει.Καταλαβαμε τωρα γιατι καποια κοστιζουν ακριβα σε συγριση με αλλα??
Στο ντουσιε τωρα...Μου το εκανε δωρο φιλος...Ενα ονειρεμενο δοκαρι που εμελε να γινει τα ωραιοτερα που περασαν απο τα χερια μου κ αποτελεσε κ το τελος ενος κεφαλαιου.
Με ειδικο βαρος >0.8 δεν ηθελε καν ζυγισμα.Τοσο σκληρο που αποτελεσε για μενα προκληση αν θα κοληθει οπως του αξιξε (ναναι καλα οι εποξικες) κ η διαπιστωση στο τελος οτι ουτε καν λαμιναρισμα δεν χρειαζοταν...αφου ενα εγινε μονομπλοκ κ ζει κ βασιλευει εχοντας καταναλωσει ηδη δυο λαβες....
Εχει φυσικο λαδι ειναι αμαρτια να το βερνικωσεις με καλυπτικα βερνικια (αμαρτησα....0) εχω ενα τμημα περισεμα που θα το παντρεψω με καθαροτατο υψηλης ποιοτητας ανθρακονημα(αν δεις υβριδικο θα παθεις πλακα απο την εμφανιση που εχει..) κ που εχει ξεμεινει 2 χρονια στο υπογειο μου ακουμπημενο λοξα στο τοιχο διχως να εχει παρει δεκατο...κ ειναι κ 3 μετρα το ατιμο...
Ειναι οπως αναφερθηκε 800 κιλα / cm2 (για να καταλαβεις το καρμπον ειναι 6 φορες κ λιγο λεω σκληροτερο) αλλα ενα απο τα σκληροτερα ξυλα. Οι μαραγκοι το μισουν γιατι τους αλλαζει τα φωτα εχει κουκλα εμφανιση κοστιζει (το καλο)ισως ακριβοτερα απο το τηκ διχως να ορκιζομαι κ αντεχει το παλιοπραμα πολυ την κακουχια....
Αν βρεις κ μπορεις να αγορασεις ορμα του.Θα σου βγαλει τη ψυχη αλλα στο τελος θα εχει....ψυχη....
Μην τρομαζεις στα λεω χοντρα για να προσεχεις τα χερια σου οταν κοβεις γιατι ειναι σκληρο.
Γενικοτερα σας παρακαλω θερμα να προσεχετε αφανταστα οταν χρησιμοποιειτε κοπτικα ξυλων κ ειδικα ρουτερ κ σβουρες....Δεν αστειευονται κ δεν συγχωρουν λαθη αφου δουλευουν σχεδον με 300000 στροφες.

Πανοοοοοο "θελει αρετη κ τολμη η ελευθερια....."ΠΕΤΑ φιλε μου πιστεψε κ θαναι ωραιο.Θυμησου το φουρνο του Χοτζα...κλεισε τα ματια ...δες το οπλο που θα ηθελες να κρατας κ φτιαξτο διχως αμπελοφιλοσοφιες.Πουλησες????? Παει η αθωοτητα μενει μονο η ειλικρινεια.....
Τα προιοντα μου μπορει να μη τα παρει κανεις.....Μπορει να μου παρουν τα παντα....Το να ονειρευομαι κανεις δε θα μου το παρει.Δεν μπορω να το πουλησω δεν μπορουν να το τιμολογησουν δεν μπορω.....να το αλλαξω...κ ειναι ωραια ρε γαμωτο.....

Bill
XR..
:)
patrinos
"Φιλτατε Patrine , παντα ηθελα να φτιαξω κατι σε " do it yourself" στο χωρο των "συνθετων" υλικων.
Το πιο σοβαρο επιχειρημα του περιγυρου μου κατα της ιδεας αυτης ηταν οτι θα "θυσιαστει" μια "γνωση" που κοστισε ...μονο εγω ξερω ποσα ταξιδια, "σχολεια" ,διαβασμα , δοκιμες απογοητευσεις ,αποτυχιες ....πολλα μα παρα πολλα ωσπου να αποκτηθει, πορεια και αυτο ουτε τελειωσε ουτε θα τελειωσει,...προς που??
Δικηο εχουν......
Εγω απο την αλλη πιστευω σε αλλα πραγματα.Οπως π.χ στο οτι οταν ο "κοσμος" μορφωθει στο "τι ειναι" , "τι μπορουν να κανουν" ποσο αξιζουν σαν τεχνουργηματα αυτα τα υλικα, τοτε θα μπορει να "καταλαβει" να "κρινει" κ γιατι οχι ακομα κ να συγκρινει....Κ γω δικηο εχω....
Γιατι τοτε δεν το κανεις? θα αναρωτηθει καποιος...

Εχω τεραστιες αναστολες για λογους "ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Στο χωρο μας καποιος θα φτιαξει κατι που θα αφορα (σκεψου.....) οπλα?πεδιλα?τι αλλο?
Ειναι διαφορετικο να φτιαξεις ενα δισκο να σερβιρεις τον καφε σου κ ας γινεται θρυψαλα αν πεσει κατω επειδη δεν τα εκανες καλα κ αλλο να στησεις ενα κανονι που την περισσοτερη ωρα που κολυμπας σημαδευει τον....πισινο του ανυπομονου κολητου σου......
Και δεν τελειωνει εδω.Τα ιδια τα υλικα δεν ειναι αθωα στο να τα διαχειριζεται καποιος με ανυπαρκτη εμπειρια.
Απο οποιο "σχολειο" περασα το πρωτο μα το πρωτο αρθρο αφορα "ΑΣΦΑΛΕΙΑ".
Νομιζω οτι στο μελλον θα το κανω τελικα. Το εκανα για τα "ξυλα"... αργα η γρηγορα ξερω οτι το "μαμουνι" θα νικησει κ θα το κανω κ για τα "συνθετα". Ομως θα πρεπει να ωριμασουν αρκετα πραγματα κ μεσα μου κ σε "εσας"."

ενας λογος παραπανω να "το κανεις" ειναι ακριβως να σπασεις τα νευρα αυτου του "περιγυρου" που ειναι συνηθως η προηγουμενη γενια, οι κρυψινοι, οι μυστικοπαθεις.....ο γκολουμ, my preciousss! μερικοι ακομη και το φαρμακο του καρκινου ναβρισκαν θα το κρατουσαν για παρτη τους.

η ασφαλεια ειναι πραγματι ουσιωδης, και ενας τροπος να προστατευσει κανεις τον πισινο του βασιλη που κολυμπα μπροστα μου, εναι να με βοηθησει να φτιαξω τον μηχανισμο σκανδαλης ετσι που να μην ριχνει μονος του! κι αφου αργα η γρηγορα θα τα βουτηξω τα χερια μου στις ρητινες, μαλλον πιο ασφαλης θαμαι με τη γνωση, παρα με την αγνοια...

τα μαμουνια ζουν και πολλαπαλσιαζονται, στα μυαλα πολλων πυροβολημενων, αν ολοι αρχιζουν απο το μηδεν, ζουμε σε ενα μιζερο κοσμο. ευτυχως η κοινωνια της πληροφοριας βοηθα ωστε τα λαθη του ενος να μην τα κανει ο επομενος και η τεχνη, η τεχνολογια και η επιστημη προχωρουν γρηγοροτερα βασισμενες ακριβως σε αυτη την απλοχερια στη γνωση που προσφερουν τα νεα, προοδευτικα μυαλα. και καθε βημα μπροστα, βοηθα ολους.

ως συνηθως, εντελως εκτος θεματος.....
AntonisT
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, μου έφτιαξε το πρωινό στο γραφείο :) ...

Από ξύλινα δεν ξέρω τίποτα αλλά σχετικά με του ABELLAN νομίζω ότι τα όπλα του είναι τρικολλητά και όχι μονομπλόκ, το λέει και στο σάιτ του -

Para aumentar la rigidez de la madera y evitar posibles deformaciones, los fusiles Abellán están fabricados a partir de un bloque de madera laminada de caoba formado por tres láminas encoladas con resina epoxy, que les confiere una mayor estabilidad estructural.

In order to increase the rigidity of the wood and to avoid possible deformations, the Abellán guns are made from a laminated wood block of mahogany formed by three laminae glued with resin epoxy, that confers a greater structural stability to them.

Μόνο του Dapiran από τα πολύ γνωστά ήταν μονομπλόκ από ότι γνωρίζω...

Keep it up! :)
XR..
QUOTE(patrinos @ Jan 3 2006, 09:54 AM) *
τα μαμουνια ζουν και πολλαπαλσιαζονται, στα μυαλα πολλων πυροβολημενων, αν ολοι αρχιζουν απο το μηδεν, ζουμε σε ενα μιζερο κοσμο.

:) ...Μπορώ νά τό κάνω υπογραφή;;;
tdrackos
Thanks Bill!!!
Το επομενο θα ειναι ντουσιε.
Πανο,καλο ξεκινημα.
Αν σε ενδιαφερει κ ανοξ. μουλινε,κατι φτιαχνω.Σε λιγο καιρο θα ποσταρω.
XR..
QUOTE(AntonisT @ Jan 3 2006, 10:26 AM) *
Από ξύλινα δεν ξέρω τίποτα αλλά σχετικά με του ABELLAN νομίζω ότι τα όπλα του είναι τρικολλητά και όχι μονομπλόκ, το λέει και στο σάιτ του -

Αντώνη,
Στήν ταινία τού Αμπελλάν δείχνει ένα τύπο στήν αρχή πού κόβει καί πλανίζει μία μονοκόμματη ξυλάρα!!Από κεί καί τό συμπέτρασμα.

Θοδωρή,
Καλή επιτυχία!!Σέ ευχαριστώ πολύ!!
Τήν έχεις διαπιστώσει πιστεύω τήν αντιπαθειά μου γιά τά μουλινέ!!Γιαυτό προσπαθώ νά φτιάξω ένα όπλο
πού νά αφήνει τά ψάρια στόν τόπο!! laugh.gif laugh.gif
patrinos
τι ρωτας βρε πανο...καντο και στο φουρνο με πατατες, σιγα μη παρεξηγηθω...
AntonisT
QUOTE(XR.. @ Jan 3 2006, 02:18 PM) *
Αντώνη,
Στήν ταινία τού Αμπελλάν δείχνει ένα τύπο στήν αρχή πού κόβει καί πλανίζει μία μονοκόμματη ξυλάρα!!Από κεί καί τό συμπέτρασμα.

Ναι ναι το έχω δεί και εγώ, αλλά ίσως η ξυλάρα (όντως τεράστια) μπορεί να μην είναι μονοκόμματη αλλά τρικολλητή και να μην φαίνεται καλά στην ταινία. Ή αρχικά να τα έκανε έτσι και μετά αλλιώς... unsure.gif

Θα ρωτήσω και θα σου πώ... wink1.gif yes.gif
AntonisT
Ρώτησα έμαθα αλλά δεν πρόλαβα το EDIT laugh.gif

Από χρήστη του όπλου και φίλο του Βίκτορ 'Dentons come as 3 piece laminated mahogony'

Dentons λέγονται τα όπλα του Abellan. wink1.gif
tdrackos
QUOTE(XR.. @ Jan 3 2006, 02:18 PM) *
Θοδωρή,
Καλή επιτυχία!!Σέ ευχαριστώ πολύ!!
Τήν έχεις διαπιστώσει πιστεύω τήν αντιπαθειά μου γιά τά μουλινέ!!Γιαυτό προσπαθώ νά φτιάξω ένα όπλο
πού νά αφήνει τά ψάρια στόν τόπο!! laugh.gif laugh.gif

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.