Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Βαθος
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Αυτόνομη Κατάδυση > Εμπειρίες
liagasg
Κ για να εχουμε καλο ερώτημα :

Ποιο είναι το μέγιστο βάθος που έχετε καταδυθεί κ πως νιώσατε?
spot
Υπενθυμίζω, οτι το ερώτημα είναι στην Κατηγορία "Αυτόνομη Κατάδυση".
marinos.a
Έχω πάει μέχρι τα 54 και δεν ένιωσα καθόλου διαφορετικά. Το μονό που ένιωσα ήταν πλήξη από τη πολλή ώρα decompression. Δεν αξίζει τον κόπο αν κατεβαίνεις με αέρα.
stamkar
Eυτυχώς που έκανες την υπενθύμιση. Εγώ δεν το είχα καταλάβει και μόλις είδα τα 54μ τα' παιξα.

Φιλικά Σταμάτης
Cthulhu
18... μέχρι εκεί νομίζω είναι και το μέγιστο βάθος για το πρώτο αστέρι. Θυμάμαι κοιταγα συνέχεια προς την επιφάνεια καθότι ήταν η πρώτη φορά που εφτανα εκεί κάτω.
Alkiviadi
30. και ενιωσα....αδυνατος laugh.gif laugh.gif laugh.gif αρα λοιπον δεν μουχρειαζεται διετα...αλλα κανα 2-3 ατμοσαφαιρες πίεση laugh.gif laugh.gif laugh.gif
timos
63 και αρκετες φορες κατω απο τα 50.

Τις περισσοτερες φορες πολυ καλα.
z360
50 χωρις να νιωσω καμια διαφορα πλην της απολυτης ηρεμιας -σιγης εκει κατω
joseph
Κατα πάσσα πιθανότητα να κανω αυτη την εβδομάδα το "βαπτησμα του πυρός".
Εχω δύο καλούς φίλους εκπαιδευτές. Αυτό που με είχε προβληματίσει,ήταν οταν μου είπαν για την ώρα που κάνεις αποσυμπίεση και οτι ενας τρόπος για να περάσει η ώρα,είναι να κόψεις εναν αχινό και να ταϊσεις τα ψάρια στο χέρι σου !!!!!!!!!!!!
Θα το δοκιμάσω !

Το άλλο που μου είπε ο ένας εξ αυτών,ήταν κάτι που εφάρμοζε και στους μαθητές του,για περίπτωση ανάγκης και έμεινα ψιλο κάγκελο.
Οτι μπορείς να ανέβεις απο κάτω,με ορισμένες προηποθέσεις,χωρίς αέρα !
Αρκεί να σου κλείσει την βαλβίδα πρίν εκπνεύσεις τον αέρα. Ετσι γυρνάς απο τα -40 με την τελευταία ανάσα. (μάλλον όσοι έχετε κάνει αυτόνομη να ξέρετε γ'αυτό).
timos
QUOTE(jimnyman @ Aug 29 2005, 03:52 PM)
Κατα πάσσα πιθανότητα να κανω αυτη την εβδομάδα το "βαπτησμα του πυρός".
Εχω δύο καλούς φίλους εκπαιδευτές. Αυτό που με είχε προβληματίσει,ήταν οταν μου είπαν για την ώρα που κάνεις αποσυμπίεση και οτι ενας τρόπος για να περάσει η ώρα,είναι να κόψεις εναν αχινό και να ταϊσεις τα ψάρια στο χέρι σου !!!!!!!!!!!!
Θα το δοκιμάσω !

Το άλλο που μου είπε ο ένας εξ αυτών,ήταν κάτι που εφάρμοζε και στους μαθητές του,για περίπτωση ανάγκης και έμεινα ψιλο κάγκελο.
Οτι μπορείς να ανέβεις απο κάτω,με ορισμένες προηποθέσεις,χωρίς αέρα !
Αρκεί να σου κλείσει την βαλβίδα πρίν εκπνεύσεις τον αέρα. Ετσι γυρνάς απο τα -40 με την τελευταία ανάσα. (μάλλον όσοι έχετε κάνει αυτόνομη να ξέρετε γ'αυτό).
*

Καταδυση αναψυχης και αποσυμπιεση δεν πανε μαζι... Δεν υπαρχει λογος για τετοιες καταδυσεις...

Το να σου κλεισουν την φιαλη δεν εχει να κανει με την ασφαλεια σου...σε καμια περιπτωση δεν φτανουμε στα ορια...

Επισης ποσο χρονο αποσυμπιεσης μπορει να σου δωσει το dive computer σε μια καταδυση αναψυχης για να βαρεθεις κατα την διαρκεια της ?

Συνηθως σε μια καταδυση ακομα και σε μεγαλο βαθος ( με αερα) μπορει να σβησει ο χρονος αποσυμπιεσης στην αναδυση, στις δικες μου καταδυσεις ο χρονος αποσυμπιεσης ηταν παντα προληπτικος... και κρατουσε... μια βολτα στα ρηχα χωρις αγχος...
joseph
QUOTE(timos @ Aug 29 2005, 04:11 PM)
Το να σου κλεισουν την φιαλη δεν εχει να κανει με την ασφαλεια σου...σε καμια περιπτωση δεν φτανουμε στα ορια...

Δεν εχω ιδέα. Αλλα το βλέπω φυσιολογικό να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις σε μιά τέτοια περίπτωση.
Σιγουρα δεν πρέπει να παίζεις με τα όρια.

τενκ γιου.

Περισσότερα αφου κάνω και το "βάπτησμα" !!!!!
timos
Σε μια τετοια περιπτωση κανεις αναδυση εκπνεοντας αλλα μονο αν δεν υπαρχει αλλη λυση...( πχ ζευγαρι η αλλη πηγη αερα ).

Ιωσηφ αξιζει να κανεις τουλαχιστον τα 2 αστερια , ειδικα το 2ο εχει ενδιαφερον.(νυχτερινη καταδυση , υποβρ. προσανατολισμος, ανελκυση κλπ)
PPETROSS21
QUOTE(liagasg @ Aug 29 2005, 09:33 AM)
Κ για να εχουμε καλο ερώτημα :

Ποιο είναι το μέγιστο βάθος που έχετε καταδυθεί κ πως νιώσατε?
*

ohmy.gif ΤΑΜΠΟΥ ΚΑΙ ΦΕΤΙΧ ohmy.gif
για να μη κρυβομαστε πισω απο τον αναπνευστηρα μας,......
ειναι γεγονος οτι στους κυκλους των αυτοδυτων η βαθια καταδυση ,τα πολλα μετρα ειναι ταυτοχρονα ταμπου και φετιχ.!!!
angry1.gif ολοι μας δεχθηκαμε ερωτησεις απο σχετικους και κυριως ασχετους ,για τα μετρα που παμε.ολοι μας νιωσαμε αμηχανα και δυσκολευτηκαμε να συνταξουμε την απαντηση μας ειδικοτερα σε ενα ακροατηριο με διάφορες και διαφορετικες για την καταδυση αποψεις. angry1.gif
teeth.gif παρ ολα αυτα οταν βρεθηκαμε με αυτοδυτες που ειχαμε κοινη γλωσσα συνεννοησης με υπερηφανια δηλωσαμε τα μετρα μας πιθανον βαλαμε και κατι παραπανω ετσι γιατι υπαρχει διαφορα στην καταμετρηση μεταξυ ψηφιακου dive computer και αναλογικου βυθομετρου.,ως γνωστο η διαφορα ειναι παντα υπερ του αυτοδυτη.!!!! teeth.gif
wink1.gif εγω λοιπον θα απαντησω διπλωματικα οτι :τα καλυτερα τα ειδα μεταξυ -10 εως -35 σε Ελλαδα και εξωτερικο!! wink1.gif
rolleyes.gif τα υπολοιπα θα τα ζητησουμε μεταξυ μας ,οχι δημοσια, στην συναντηση μας μετα το 2ο παγωμενο κρικερ!!!!! rolleyes.gif
liagasg
Το μέγιστο βάθος που έχω κατέβει είναι τα 52 μέτρα.
Το καλοκαίρι είναι η αλήθεια δεν καταλαβαίνεις την διαφορά.
Η προηγούμενη βαθιά κατάδυση ήταν στα 49μ μαρτιο, με 6 βαθμούς θερμοκρασία.
Εκεί ήταν λίγο δυσκολα.. Είχαν μελανιάσει τα χέρια, κ δεν μπορούσα να κουνησω τα δάχτυλα μου. Απο τότε φοραω πάντα γάντια!

Αποσυμπιεση χρειάζεται σιγουρα όταν ξεπερνας την "ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ", διαφορετικά κάνεις μια προληπτική αποσυμπίεση. Δεν είναι κ τοσο τραγικό.
Εξ αλλου ο καθε συλλογος, ομοσπονδοια κλπ, εχουν διαφορετικους πινακες, διαφορετικους χρονους κλπ. Οποτε η αληθεια είναι καπου στην μεση.

Εννοειτε οτι ποτε δεν διαπραγματευομαστε την ασφαλεια μας, αλλα καλο ειναι να ριξετε μια ματια σε ολους τουσ πινακες, να δειτε τις διαφορες.
Κ εξ αλλου, μετα απο καποια σχετικη εμπειρια, ξερεις ποιος εισαι, κ πως λειτουργεις κατω απο το νερο.

Οσο για τον φίλο που είπε "το οριο για το πρωτο αστρο είναι τα 18 μετρα", αυτο εχει να κανει μονο με την εμπειρια. Επειδη είσαι νέος δύτης δεν σου επιτρεπουν να πας πιο βαθια.
Δηλαδη αν εχεις πρωτο αστρο, εχεις κανει 1000 βουτιες, κ ολες είναι μέχρι 18 μετρα, τότε μαλλον θα είσαι αφελης!

Τα ρασα δεν κανουν τον παππα! Ετσι κ τα αστρα δεν κανουν τους δύτες..
Εχω δει ατομα που να εχουν 500 βουτιες κ 3 αστρα, κ να λενε "μπηκε νερο στη μασκα μου κ δεν ήξερα πως να το βγαλω"...
PPETROSS21
QUOTE(liagasg @ Aug 30 2005, 09:32 AM)
Το μέγιστο βάθος που έχω κατέβει είναι τα 52 μέτρα.

ΑΞΙΟΣ!!!!!!
Το καλοκαίρι είναι η αλήθεια δεν καταλαβαίνεις την διαφορά.

ποια διαφορα???

Αποσυμπιεση χρειάζεται σιγουρα όταν ξεπερνας την "ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ", διαφορετικά κάνεις μια προληπτική αποσυμπίεση. Δεν είναι κ τοσο τραγικό.

εισαι σιγουρος?????

Εξ αλλου ο καθε συλλογος, ομοσπονδοια κλπ, εχουν διαφορετικους πινακες, διαφορετικους χρονους κλπ. Οποτε η αληθεια είναι καπου στην μεση.

ριξε μια ματια στα ψιλα γραμματα που εχουν οι πινακες ή τα dive computer.
πως βγαζεις το συμπερασμα οτι η αληθεια ειναι στη μεση???
στο θεμα αυτο γινονται συνεχως ερευνες απο τον προηγουμενο αιωνα!!(Bulmann,Haldane,us navy κλπκλπ)

Κ εξ αλλου, μετα απο καποια σχετικη εμπειρια, ξερεις ποιος εισαι, κ πως λειτουργεις κατω απο το νερο.

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

Δηλαδη αν εχεις πρωτο αστρο, εχεις κανει 1000 βουτιες, κ ολες είναι μέχρι 18 μετρα, τότε μαλλον θα είσαι αφελης!

wink1.gif χαλαρωσε φιλαρακι wink1.gif

Τα ρασα δεν κανουν τον παππα! Ετσι κ τα αστρα δεν κανουν τους δύτες..
Εχω δει ατομα που να εχουν 500 βουτιες κ 3 αστρα, κ να λενε "μπηκε νερο στη μασκα μου κ δεν ήξερα πως να το βγαλω"...
*

angry1.gifχαλαρωσε,....... μας διαβαζει , μας βλεπει ,μας σχολιαζει κοσμος και βγαζει συμπερασματαangry1.gif
timos
Πετρο προσωπικες αποψεις ειναι και ισως εσυ σαν πιο εμπειρος ωφειλεις να του αποδειξεις οτι δεν ειναι ετσι...

Τα μετρα δεν πρεπει να γινονται αυτοσκοπος , φυσικα θα ερθουν και εκεινα αργα η γρηγορα.

Φυσικα δεν πιστευω οτι υπαρχουν δυτες με μια σχετικη εμπειρια που δεν μπορουν να βγαλουν το νερο απο την μασκα, υπαρχουν ομως δυτες που εχουν καλυτερη υδροβιοτητα απο αλλους, λιγοτερο αγχος , καλυτερη καταναλωση κλπ.Το θεμα ειναι πως τις περισσοτερες φορες οι δυτες που νομιζουν οτι ειναι οι καλυτεροι ειναι επικινδυνοι και για το εαυτο τους και για το ζευγαρι τους.

Το βαθος για πολλους ειναι προεκταση του "ανδρισμου τους" για καποιους ομως ειναι μια εξελιξη στην υποβρ. πορεια τους, δεν μπορουμε να τους βαλουμε ολους στο "ιδιο καζανι".
kimoliatis
Relax....

Γνώμη μου, τα μέτρα δεν κάνουν τον αυτοδύτη.

Ιωσήφ κάτι τέτοιο να ανέβεις απο τα -40 εκπνέοντας είναι κάτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!!!!! και δεν πρέπει να γίνεται ΠΟΤΕ!!!!!!!! Το να ανέβεις εκπνέοντας είναι μία πάρα πολύ επικίνδυνη διαδικασία που μπορεί να επιφέρει ακόμα και τον θάνατο, και έιναι η τελευταία μας επιλογή, αισχατη λύση...

Απ'οσο ξέρω ή διαδικασία αναγκαστικής ανόδου διδάσκετε αλλά σε πολύ πιο λίγα μέτρα..με επίβλεψη απο instructor και χωρίς να έχουμε καθίσει αρκετή ώρα στο νερό...
liagasg
Mr Petros21, οι απαντησεις στις αποριες που υπέβαλλες :

Ποια διαφορά?
Εννοω την διαφορα στην θερμοκρασια του νερου, δηλαδη στα θερμοκλίνια. Το καλοκαιρι οι μεταβολες είναι οχι απλα αισθητες, αλλα κ ορατες!

Οσον αφορα την αποσυμπίεση, απο όσο ξέρω , κ από όσα βιβλία εχω διαβασει (βλέπε UDI, CMAS, BSAC) μιλάνε για υποχρεωτική αποσυμπίεση εφ όσον ο δύτης έχει ξεπεράσει την ώρα μηδεν. Εννοείτε οτι πάντα κανουμε προληπτικες αποσυμπιέσεις κ ούτε παιζουμε με τον οργανισμό μας.

Στο "η αλήθεια είναι κάπου στην μέση" εννόω το εξής :
η κάθε ομοσπονδία εχει δικους τις πίνακες. Ο καθε ανθρωπος έχει διαφορετικό οργανισμό. Ο κάθε ίστός είναι διαφορετικός. Οπότε κ η φυσιολόγια του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετική.
ΤΟ πόσο ξεκούραστος είσαι πριν την καταδυση, το πως κινήσαι κ το πόσο αγχος έχεις παίζουν εξίσου σημαντικο ρόλο στο πως λειτουργείς κάτω απο το νερό.
Τα dive Computers έχουν ακόμη μικροτερα περιθώρια σφάλματος για ευνόητους λόγους. Σκοπος τους είναι η ασφάλεια του δύτη. Κ κάνουν τα παντα για να σε διατηρούν σε αυτα τα πλαίσια. Κ πολύ καλα κανουν! Αλλά μη ξεχνάς ότι κάποια μοντέλα εχουν βγάλει "παιδικες ασθένειες". (δηλαδή παρουσιάσαν σφάλματα)
Πιστεύω είναι καλο να έχεις γνώσεις κ να μπορεις να προγραματίσεις κατάδυση με βάση τους πίνακες κ ένα συμβατικό ρολόι.

Δεν κατάλαβα την απορια σου φιλέ Petro21, όσον αφορα το "μετα απο κάποια εμπειρια ξέρεις τον εαυτό σου κάτω απο το νερό".
Εγώ ξερω ποσα αέρα καταναλώνω, ξέρω τι κινήσεις κάνω, ξέρω πως πρέπει να κινούμαι για να εχω μικρότερη κατανάλωση, ξέρω πότε δεν είμαι καλά, κ ξέρω πότε με παίρνει κ πότε δεν με παίρνει. Τι το περιέργο βρίσκεις σε αυτό?

Ειλικρινα δεν καταλαβα το "χαλαρωσε φιλαρακί" οσον αφορα το 1ο Αστρο κ τα 18 μετρα! Οποιος εχει 1ο αστρο δεν κατεβαίνει πιο βαθιά? κ ειχα πει (που ίσως δεν το προσεξες) οτι το βαθος κλπ εχει να κανει με την εμπειρια. Δεν μπορει ο εκπαιδευτης σου, με το που θα βγαλεις το σχολειο να σου πει "μπορεις να ακολουθησεις οποιο dive group θελεις". Σε εχει παντα υπο την επιβλεψη του καποιος πιο έμπειρος που συνήθως οριζετε "ζευγαρι σου". Κ το ξαναλεω ότι τα αστρα δεν εχουν καμία σχεση με το βαθος. Τα αστρα έχουν να κανουν με το τι γνώσεις έχεις. Κ το Log book δείχνει την εμπειριά σου. Κ όσο πιο έμπειρος γίνεσαι, σε εμπιστεύονται, βελτιώνεσαι κ νιώθεις πιο σιγουρος για τον εαυτό σου.

ΤΟ περιστατικο με την μάσκα κ τον δύτη που δεν ηξερε να βγάλει το νερο είναι περα ως περα αληθινο! Προκειτε για εναν Φινλανδό που ετυχε να βουτηξω περυσι τον Αυγουστο. Είχε πάνω απο 500 βουτιες. Tα συμπερασματα δικά σας.

Petros21, δεν ξέρω γιατι προβληματιστικες. Κ μου φάνηκε κάπως είρωνική η σταση σου απέναντι μου. Εγω αυτα που ξέρω κ αυτα που πιστεύω ειπα.

Δεν θεωρώ το βαθος αυτοσκοπό οπως είπε ο Timos κ συμφωνώ απόλυτα με το post που έχει κάνει. Δεν παιζω με την ασφάλεια μου κ κανείς δεν πρέπει να παιζει!

Ενημερωτικα φιλε Petro21, σου λεώ οτι εχω 2ο αστρο, 2 ειδικά μαθήματα (boat Diving k Deep Diver), Πυτχίο υποβρύχιας Φωτογραφίας καθως κ 55 καταδύσεις στο Log book σε λιγότερο απο 3 χρόνια. Πιστεύω ότι εχω μια ελάχιστη εμπειρια ώστε να μπορω να αξιολογώ καποιες καταστάσεις.
timos
Σωστος...παμε για αλλα.

Γιωργο με ποιον βουτας , σε ποια σχολη πηγες?
liagasg
Μαθηματα εκανα στο καλαμίτσι.
North Aegean λεγεται η βάση κ απο όσο ξέρω είναι απο τις πιο παλιές (αν όχι η παλιότερη) στην βόρεια ελλάδα.

βουτάω με τους φίλους που κάναμε μαζί τα σχολεία. καταλάβαινεις τι εννοώ, τους ξέρω κ με ξέρουν (οσον αφορα την συμπεριφορά κάτω απο το νερό) κ είναι πολύ ανετες οι βουτιές οταν ξέρεις με τι ατομα έχεις να κανεις.

Αλλά δεν βουτάω μονο μαζί τους. με όποιο γκρουπ τύχει!

Γενικα οποτε εχω χρόνο πηγαινω για καταδυσεις, αν κ φετος λόγω υπερβολικής δουλειας εχω κάνει μονο 7 sad.gif .

Εσυ? σε πια βάση πηγαίνεις?
PPETROSS21
QUOTE(liagasg @ Aug 31 2005, 08:51 AM)
Mr Petros21, οι απαντησεις στις αποριες που υπέβαλλες :

Ποια διαφορά?
Εννοω την διαφορα στην θερμοκρασια του νερου, δηλαδη στα θερμοκλίνια. Το καλοκαιρι οι μεταβολες είναι οχι απλα αισθητες, αλλα κ ορατες!

Mr liagasg,

πολυ σωστα!!!
αλλα στο post γραφεις οτι "δεν καταλαβαινεις τη διαφορα".

Οσον αφορα την αποσυμπίεση, απο όσο ξέρω , κ από όσα βιβλία εχω διαβασει (βλέπε UDI, CMAS, BSAC) μιλάνε για υποχρεωτική αποσυμπίεση εφ όσον ο δύτης έχει ξεπεράσει την ώρα μηδεν. Εννοείτε οτι πάντα κανουμε προληπτικες αποσυμπιέσεις κ ούτε παιζουμε με τον οργανισμό μας.

Στο "η αλήθεια είναι κάπου στην μέση" εννόω το εξής :
η κάθε ομοσπονδία εχει δικους τις πίνακες. Ο καθε ανθρωπος έχει διαφορετικό οργανισμό. Ο κάθε ίστός είναι διαφορετικός. Οπότε κ η φυσιολόγια του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετική.
ΤΟ πόσο ξεκούραστος είσαι πριν την καταδυση, το πως κινήσαι κ το πόσο αγχος έχεις παίζουν εξίσου σημαντικο ρόλο στο πως λειτουργείς κάτω απο το νερό.
Τα dive Computers έχουν ακόμη μικροτερα περιθώρια σφάλματος για ευνόητους λόγους. Σκοπος τους είναι η ασφάλεια του δύτη. Κ κάνουν τα παντα για να σε διατηρούν σε αυτα τα πλαίσια. Κ πολύ καλα κανουν! Αλλά μη ξεχνάς ότι κάποια μοντέλα εχουν βγάλει "παιδικες ασθένειες". (δηλαδή παρουσιάσαν σφάλματα)
Πιστεύω είναι καλο να έχεις γνώσεις κ να μπορεις να προγραματίσεις κατάδυση με βάση τους πίνακες κ ένα συμβατικό ρολόι.

yes.gif ΤΩΡΑ μιλας σωστα yes.gif

Δεν κατάλαβα την απορια σου φιλέ Petro21, όσον αφορα το "μετα απο κάποια εμπειρια ξέρεις τον εαυτό σου κάτω απο το νερό".
Εγώ ξερω ποσα αέρα καταναλώνω, ξέρω τι κινήσεις κάνω, ξέρω πως πρέπει να κινούμαι για να εχω μικρότερη κατανάλωση, ξέρω πότε δεν είμαι καλά, κ ξέρω πότε με παίρνει κ πότε δεν με παίρνει. Τι το περιέργο βρίσκεις σε αυτό?

τιποτε περιεργο,
απλα ηθελα να τονισω οτι ολα τα παραπανω ειναι καποιες παραμετροι οσο αφορα την καταδυση και την παρουσια μας στη θαλασσα.
τη λεξη "ξερω" κατα την ταπεινη μου γνωμη καλο ειναι να αποφευγεις να την λες και πολυ περισσοτερο να την πιστευεις οταν αναφερεσαι στη θαλασσα.

Ειλικρινα δεν καταλαβα το "χαλαρωσε φιλαρακί" .

αναφερομαι σ αυτο που γραφεις "Δηλαδη αν εχεις πρωτο αστρο, εχεις κανει 1000 βουτιες, κ ολες είναι μέχρι 18 μετρα, τότε μαλλον θα είσαι αφελης"

ΤΟ περιστατικο με την μάσκα κ τον δύτη που δεν ηξερε να βγάλει το νερο είναι περα ως περα αληθινο! Προκειτε για εναν Φινλανδό που ετυχε να βουτηξω περυσι τον Αυγουστο. Είχε πάνω απο 500 βουτιες. Tα συμπερασματα δικά σας.

σε πιστευω αλλα ειναι η εξαιρεση οχι ο κανονας.Και εμεις ακολουθουμε παντα τους κανονες οπως γραφεις και παραπανω.

Petros21, δεν ξέρω γιατι προβληματιστικες. Κ μου φάνηκε κάπως είρωνική η σταση σου απέναντι μου. Εγω αυτα που ξέρω  κ αυτα που πιστεύω ειπα.

liagasg, καμπανακι χτυπαω για την απλοικη αντιμετωπιση καποιων σοβαρων θεματων ,γιατι ετσι οπως τα γραφεις και τα διαβαζει ο οποιοσδηποτε εχει προσβαση στο διαδικτυο,τι συμπερασματα θα βγαλει για την αυτονομη καταδυση, την εκπαιδευση κλπ

δεν θεωρώ το βαθος αυτοσκοπό οπως είπε ο Timos κ συμφωνώ απόλυτα με το post που έχει κάνει. Δεν παιζω με την ασφάλεια μου κ κανείς δεν πρέπει να παιζει!

yes.gif τωρα καταθετεις μια πολυ σωστη αποψη. yes.gif

Ενημερωτικα φιλε Petro21, σου λεώ οτι εχω 2ο αστρο, 2 ειδικά μαθήματα (boat Diving k Deep Diver), Πυτχίο υποβρύχιας Φωτογραφίας καθως κ 55 καταδύσεις στο Log book σε λιγότερο απο 3 χρόνια. Πιστεύω ότι εχω μια ελάχιστη εμπειρια ώστε να μπορω να αξιολογώ καποιες καταστάσεις.
*

σ ευχομαι ολοψυχα να συνεχισεις την εκπαιδευση σου ,να συνεχισεις να βουτας αδιακοπα, και να φωτογραφιζεις.
σημερα Τεταρτη 31/8 θα παμε Παλιουρι για απογευματινη και προγραμματιζουμε βουτια και για την Κυριακη.εισαι ευπροσδεκτος στην παρεα.
liagasg
Σε καμία περιπτωση δεν πιστευω ότι οι ανθρωποι παίρνουν "τοις μετρητοις" πράγματα που αφορουν την ασφάλεια τους! Πόσο μάλλον οσον αφορά το υγρό στοιχείο που είναι ακόμη πιο επικίνδυνα τα πράγματα!
Κ το λέω αυτό γιατι όπως είπες παρουσιάζω κάπως απλοίκα καποια σοβαρά θεματα.

θα ήθελα να σας ακολουθήσω στην κατάδυση που οργανώνετε , αλλα δυστυχώς δεν μπορώ απόψε ( κ γενικά καθημερινές λόγω δουλειάς).

Την Κυριακη έχει Gran Prix F1, κ δεν σκοπεύω να το χάσω tounge1.gif
Άσε που περιμένω να παραλάβω τον ρυθμιστή μου, κ μέχρι τότε δεν βουταω! tounge1.gif

Κάποια αλλη φόρα σιγουρα, γιατι όχι?
timos
Εκανα σχολεια στον Μαυροχωριδη ( sea world) για τον οποιο εχω παντα να πω τα καλυτερα...

Ειχα ζευγαρι σταθερο εναν πολυ καλο φιλο με αρκετα πτυχια και δικο του σκαφος , ετσι παντα βουτουσαμε οι δυο μας.Εχω καμια τετραετια να παω για βουτια γιατι οσο και να το θελω παντα με κερδιζει η πρωτη μου αγαπη, το ψαροντουφεκο...
liagasg
Εχω πάει στο Sea world κ μπορώ να πω ότι τα παιδια είναι αψογα.
Πολύ καλο περιβάλλον, πολυ εξυπηρετικοί κ πολύ σωστοι.
Αλλά Σάνη, δεν έχει κ πολλά μέρη για βουτιές από ότι μου είπανε. Εξ άλλου η attraction του Sea World είναι το ναυάγιο :)

Για τον εκπαιδευτή του ο καθένας τα καλύτερα λέει παντα! :)
Ψαροτουφεκάς είσαι δηλαδη ε? Οπως αγαπάει ο καθένας!
rabea
Η δημοσιεύση διαγράφηκε κατόπιν αιτήματος του συντάκτη. Το μέλος Rabea διαγράφηκε κατόπιν επιθυμίας του.
dive
Symfono me tin parea echo kani polles bouties epitopliston bathies kai to megisto bathos ta 62.5m meta apo chronia tora me endiaferi na mino osoi perisoteri ora mporo ston bitho na estanome aneta kai pano apo ola me kali parea
gmav
Καλημέρα σε όλους....

και εγώ στην παρέα των αυτόνομων απο το '94.
το μέγιστο βάθος μου στα -45μ. για εκπαιδευτικούς σκοπούς. (προγραμματισμός κάταδυσης, κατανάλωσης αερίων, ταχύτητας καθόδου, ανόδου, αποσυμπίεσης κτλ)

συνήθως βουτάω στα -20μ έως -35μ.

το 1* (εουδαατκ) το πήρα απο το Atlantis (Κυριάκο Σαββόπουλο) και
το 2* (cmas) απο το Βασίλη Μυλωνά.

απο το 2000 ασχολούμαι με το υποβρύχιο video.

Για τον εκπαιδευτή του ο καθένας τα καλύτερα λέει παντα!

για τον εκπαιδευτή του θα συμφωνήσω........ για τις καταδυτικές σχολές (όλες της θεσσαλονίκης) όμως έχω πάρα πολλά παράπονα τα οποία θα τα συζητήσουμε σε άλλο θέμα για να μη βγούμε off topic.

ΥΓ.
καλος σας βρήκα....
timos
Καλως ηρθες φιλε στην παρεα μας, ο Μυλωνας που ειναι? εχεις κανενα νεο του?

Τον εχασα απο τοτε που εφυγε απο τα καστρα.

Και μια που ανοιξαμε θεμα με χρονο να πω πως η μεγαλυτερη καταδυση σε χρονο που εχω κανει ειναι 63 λεπτα.

Και η καταδυση που θα 'θελα να κανω ειναι σε μια μεσοπελαγη ξερα που μπορει να ειναι και ναυαγιο ( απο αναφορες ) στα 75 μετρα. Σκεφτομασταν μια βουτια περιπου στα 60 για να ...δουμε , για να μας φυγει η περιεργια. Οι λιγοι ψαραδες που το ξερουν πιανουν πολλα ψαρια...Ποτε δεν το καναμε, το γεγονος οτι ειναι καμια 10 μιλια ανοιχτα, χωρις υποβρ.σημειο αναφορας, την εκανε καταδυση με αρκετα μεγαλο συντελεστη δυσκολιας για τα δικα μας δεδομενα.

Οι χαλαρες ομως απογευματινες βουτιες μεχρι τα 30 ( βλεπε ακτη καλογριας) ειναι οτι καλυτερο...
joseph
QUOTE(kimoliatis @ Aug 30 2005, 05:45 PM)
Relax....

Γνώμη μου, τα μέτρα δεν κάνουν τον αυτοδύτη.

Ιωσήφ κάτι τέτοιο να ανέβεις απο τα -40 εκπνέοντας είναι κάτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!!!!! και δεν πρέπει να γίνεται ΠΟΤΕ!!!!!!!! Το να ανέβεις εκπνέοντας είναι μία πάρα πολύ επικίνδυνη διαδικασία που μπορεί να επιφέρει ακόμα και τον θάνατο, και έιναι η τελευταία μας επιλογή, αισχατη λύση...

Απ'οσο ξέρω ή διαδικασία αναγκαστικής ανόδου διδάσκετε αλλά σε πολύ πιο λίγα μέτρα..με επίβλεψη απο instructor και χωρίς να έχουμε καθίσει αρκετή ώρα στο νερό...
*

Βρε Χρηστάκο. Συμφωνώ και επαυξάνω.
Απλά ανέφερα τί μου είπε ο Νίκος ,οτι κάνει στους μαθητές του και έμεινα καγκελο dontknow.gif ,όπως καταλαβαίνεις.
Εγώ καμιά σχέση με το άθλημα. Και ούτε τρελαίνωμαι. Απλά μιά φορά θέλω να το κάνω,για να δώ πώς είναι στα -30. (εκεί που μερικοί-μερικοί ψαρεύουν με ελεύθερη).
Θέλω να δώ την ηρεμία που επικρατεί εκεί. Θέλω να ανοίξω αχινούς,να ταϊσω τα ψαράκια. Καθαρά εμπειρικά. Τίποτ'άλλο. yes.gif
gmav
QUOTE(timos @ Sep 1 2005, 04:10 PM)
Καλως ηρθες φιλε στην παρεα μας, ο Μυλωνας που ειναι? εχεις κανενα νεο του?

Τον εχασα απο τοτε που εφυγε απο τα καστρα.

Τελευταία τον είδα προς το Μάρτιο. Εχει σταματήσει τη σχολή. ασχολείται με θαλάσσια έργα. μου είπε ότι είχε κατέβει αθήνα για θαλάσσια έργα εξαιτιας των ολυμπιακών αγώνων... τώρα δε ξέρω που βρίσκεται..

κρίμα που έκλεισε τη σχολή στην επταπυργίου.... ήταν δίπλα στο σπίτι μου και με βόλευε αφάνταστα...

Αν ερχόσουν στον Μυλωνά, είναι πιθανόν και να γνωριζόμαστε... είμουν απο τους θαμώνες εκει!
PPETROSS21
QUOTE(gmav @ Sep 1 2005, 02:19 PM)
για τις καταδυτικές σχολές (όλες της θεσσαλονίκης) όμως έχω πάρα πολλά παράπονα τα οποία θα τα συζητήσουμε σε άλλο θέμα για να μη βγούμε off topic.

ΥΓ.
καλος σας βρήκα....
*

καλως ηρθες συντοπιτη,
ξεκινα το θεμα εσυ και εδω ειμαστε να το συζητησουμε.
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.