Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Σμέρνα και Επικινδυνότητα
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Ψαριές και Εμπειρίες
George Gikas
Παιδιά δεν έχω χτυπήσει σμέρνα, διστάζω αν και έχω δει αμέτρητες φορές μπροστά μου ενώ κυνηγώ.
Μπορεί κάποιος που το έχει ξανακάνει να μου πει για τις αντιδράσεις της και αν είναι εύκολο να το κανείς χωρίς να χάσεις κάτι πολύτιμο από τον εαυτό σου;
kpk
Τρως σμέρνες;
Aν δεν πρόκειται να την φας , γιατί να τη χτυπήσεις. Αμαρτία δεν είναι;
Nightfall
Ρίξε μια ματιά εδώ :
http://www.greekdivers.com/forum/index.php?showtopic=91
Μίχας
ακου να δεις φιλε μου. εγω τις τρωω και για αυτο αμα βρω καμια καλη μπορει και να την βαρεσω. συνηθως το κανω προς το τελος του ψαρεματος γιατι ειναι και μπελας και μπορει να σου χαλασει το ψαρεμα, ειδικα αμα χρειαστει να βγεις εξω για να την βγαλεις απο την βεργα...

ενασ φιλος που τις κυνηγαει συστηματικα μου ειπε το εξης , καθεσαι/ξαπλωνεις μπροστατης και το οπλο συμαδευει το στομα, αυτη θα κοιταει την βεργα και θα ανοιγοκλεινει το στομα (αφου ετσι αναπνεει) σε ενα ανοιγμα της την ριχνεις μεσα στο στομα...

εχω ριξει σε καναδυο ετσι και τις πηρα ακινδυνα σχετικα. δεν περναει σουβλακι μιας και το ψαρι δεν καθεται λαμπαδα αλλα θα περασει στομα/κεφαλι, θα βγει και θα ξανακαρφωθει σε καποιο μερος του σωματος στο επομενο γυρισμα που κανει πισω απο το κεφαλι.

μετα κοβεις το κεφαλι οσαν κοκορετσι και τελειωνεις. αν αστοχησεις η δεν την παρεις καλα ..... φυγε...γρηγορα laugh.gif laugh.gif πλακα κανω, το πιο πιθανο ειναι να κρυφτει στην πρωτη τρυπα που θα βρει η αν δαγκωσει κατι μαλον την βεργα θα δαγκωσει μιας και αυτη την απηλει.

αυτο μονο με ταιτιεν ετσι.. με πανταενα η τριαινα ειναι πιο ευκολα τα πραματα.

μολις την χτυπησεις αυτη θα κουλουριαστει και θα δεθει κομπο στην βεργα, μην εχεις ονοιρα οτι θα την ξερανεις.. εδω της κοβεις το κεφαλι και ακομα κουνιεται.

συνφωνω με τον kpk οτι αμα δεν τις τρως μην τις βαρας.

προς Θεου μην θεωρηθει οτι λεω πως να βαραμε σμερνες.. απλα λεω πως τις βαραει ενας φιλος (εκτος φορουμ) και πως εχω εγω βαρεσει κανα δυο.
stayros1984
Το μέλος διαγράφηκε
Alkiviadi
φιλε αν δεν τις τρώς αστες. αλλα και ν ατις τρως πάλι αστες, σου παιρνει πολύ ώρα για να την ξεψαρισεις, και χανεις το μισό ψάρεμα wink1.gif
christodoulatos
Είναι μπελάς. Για να χτυπήσω σμέρνα θα πρέπει να μην έχω βγάλει ψάρια και να τύχει να δώ καμία αρκετά μεγάλη ώστε το ξεπέτσιασμα να αξίζει τον κόπο.

Υ.Γ. Η σμέρνα κομένη ροδέλες και τηγανισμένη με χοντρό αλάτι είναι όλα τα λεφτά.
DIONYSIS
Το μέλος και οι δημοσιεύσεις του διαγράφτηκαν κατόπιν επιθυμίας του (member and related material where deleted)
.
Xaos_22
Αν δεν ξέρεις να την "αρμέξεις" μην την χτυπήσεις. Μην φοβάσαι.

Δες το DVD "Απο τα μάτια του κυνηγού". Θα δεις πόσο κοντά περνάει το πόδι του απο την σμέρνα.... Τα λόγια περιττά.
mimisno1
QUOTE(stayros1984 @ May 20 2005, 05:19 PM)
OI SMERNES DEN PEITITHONTAI...

vara vara....varese tes den prokete na sou kanoun tpt....

to poly poly na kryftoun...

i smerna einai kakos kolymbitis kai den afinei sinithws tin trypa tis...(px gia na se parei sto kynigi...)

yes.gif
*

φιλε σταυρο θα διαφωνησω μαζι σου μιας και σμερνες μου εχουν επιτεθει και μαλιστα στα μεσονερα καθως εκτελουσα βουτια σε βαθος 16 μ μια φορα και η αλλη2-3μ απο τον βυθο. η πρωτη με αρπαξε στον καρπο που κρατουσα το οπλο και μετα απο μερικα τιναγματα που εκανε με αφησε και εξαφανιστικε στα βραχια του βυθου. η δευτερη [που ηταν περσυ] μου επιτεθηκε στην μασκα [μαλον στο λουρακι που περισευε] αφου τραβηξα και ξεκαρφοσα μια βεργα απο τον βυθο που καποιος ειχε χασει.
unregister
Συνιθος δεν ενοχλουν ,την πετρα τους ομως την αφηνουν ευκολα και βολταρουν για μασα .Φετος το χειμωνα κολυμπουσα με μια , τουλαχιστον για κανα 10 λεπτο .Μεχρι να παρω χαμπαρι οτι το τραβηγμα στην ζωνη δεν ηταν απο την σημαδουρα αλλα απο σμερνα ειχα χασει το μισο χταποδι απο την ψαροκρεμαστρα .Επικυνδινη γινεται κατα την περιοδο του ζευγαροματος οπως και τα περισσοτερα οντα του πλανητη μας .Πως θα καταλαβεις οτι ειναι περιοδος ζευγαροματος ?Απλα ,απο την σχισμη θα εξεχουν 2 κεφαλια και οχι ενα .Σε αυτη τη περιπτωση καλο ειναι να μην τις ενοχλησεις και να συνεχισεις παραπερα το ψαρεμα σου .

Κατα τα αλλα δεν σε ενοχλει αν δεν την ενοχλησεις και δεν βλεπω το λογο ν ατο κανεις απο τη στιγμη που δεν εχει να σου προσφερει τιποτα τοσο απο πλευρας φαγητου οσο και απο επιπεδο δυσκολιας κατα την συληψη της .

Φιλικα
Νικος
stayros1984
Το μέλος διαγράφηκε
kpk
φιλε σταυρο θα διαφωνησω μαζι σου μιας και σμερνες μου εχουν επιτεθει και μαλιστα στα μεσονερα καθως εκτελουσα βουτια σε βαθος 16 μ μια φορα και η αλλη2-3μ απο τον βυθο. η πρωτη με αρπαξε στον καρπο  που κρατουσα το οπλο και μετα απο μερικα τιναγματα που εκανε με αφησε και εξαφανιστικε στα βραχια του βυθου. η δευτερη [που ηταν περσυ] μου επιτεθηκε στην μασκα [μαλον στο λουρακι που περισευε] αφου τραβηξα και ξεκαρφοσα μια βεργα απο τον βυθο που καποιος ειχε χασει.

A ρε Μίμη , ακόμα και οι σμέρνες σε παίρνουν στο κυνήγι...
Χαζά-χαζά πρέπει να είσαι ο μόνος μέσα στο forum που του έχουν επιτεθεί σμέρνες. Υπάρχουν περιπτώσεις που επιτέθηκαν στα ψάρια που κουβαλούσε κάποιος , αλλά στον καρπό και στο λουρί της μάσκας νομίζω δεν υπάρχει άλλη περίπτωση.
Λογικά κάποιος λόγος θα πρέπει να υπάρχει για να σου την πέσουνε έτσι οι σμέρνες. Μήπως είχες ξεψαρίσει και ο καρπός σου είχε αίμα από ψάρι; Αλλά το λουρί της μάσκας δεν κολλάει πουθενά. Δεν μπορείς να θυμηθείς κάτι που να αιτιολογεί τέτοια συμπεριφορά;
mimisno1
A ρε Μίμη , ακόμα και οι σμέρνες σε παίρνουν στο κυνήγι...
Χαζά-χαζά πρέπει να είσαι ο μόνος μέσα στο forum που του έχουν επιτεθεί σμέρνες. Υπάρχουν περιπτώσεις που επιτέθηκαν στα ψάρια που κουβαλούσε κάποιος , αλλά στον καρπό και στο λουρί της μάσκας νομίζω δεν υπάρχει άλλη περίπτωση.
Λογικά κάποιος λόγος θα πρέπει να υπάρχει για να σου την πέσουνε έτσι οι σμέρνες. Μήπως είχες ξεψαρίσει και ο καρπός σου είχε αίμα από ψάρι; Αλλά το λουρί της μάσκας δεν κολλάει πουθενά. Δεν μπορείς να θυμηθείς κάτι που να αιτιολογεί τέτοια συμπεριφορά;
*

κωστα να σημειωσω οτι ψαρευω απο το79 και αυτα μου συνεβησαν το πρωτο με τον καρπο το99 και το αλλο με την βεργα περση. εως τοτε και εγω πιστευα οτι δεν επιτιθεντε, συναντησης και απλες [στενες επαφες]μαζι τους ειχα παρα πολλες ολα αυτα τα χρονια εως και εχθες. οσο για τις αιτιες και λογους δεν καταλαβενω και εγω ισως να φοβηθικαν οτι απειλο το θαλαμι τους αν ειχαν εκει κοντα, ισως ειχε προηγηθη καποια αλλη μαχη πριν με ανθρωπους και ξεσπασαν σε εμενα, δεν ξερω και εγω, ειναι οντως πολυ παραξενο. απο τοτε παντως ειμαι πολυ πιο επιφυλακτικος με της σμηνερες και οταν δω καποια κοντα σε καποιο ροφο πρωτα σκοτωνο αυτη και μετα τον ροφο. γραφω για ροφο γιατη ισως αργοτερα χρειαστη ξεβραχωμα και με μια σμηνερα διπλα σε ενα ψαρι που αιμοραγει και προσπαθης να ξεβραχωσης δεν ειναι και οτι καλυτερο, ειδικα μετα της εμπειριες μου.
XTAPODIS
Από τι ξερό και διαθέτω και DVD που λέει για την ζωή της σμέρνας είναι παντελώς ακίνδυνη επιτίθεται μόνο όταν νιώσει ότι απειλείται πολλές επίθεσης που δέχτηκαν ψαροκηνηγη ήταν γιατί η είχαν κρεμασμένα ψαριά στην ψαροβελονα η πλησίασαν πόλη στην φωλιά της έχω ακούσει ότι πόλη ψαροκηνηγη στο τέλος του ψαρέματος αφού καθάρισαν τα ψαριά τους τάισαν της σμέρνες όποτε αν δεν θες μια τέτοια συναντήσει φρόντισε να μην έχεις κρεμασμένο τίποτα πάνω σου παρά μόνο την ζώνη τον βαρέων και αν την δεις στην άκρη της φωλιά της να σε κοιτά και να ανοιγοκλείνει το στόμα της μην φοβηθείς απλά αναπνέει εκείνη την ώρα όποτε αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα την φας μην την χτυπάς αφησετην και συνέχυσε το ψάρεμα σου.

Φιλικά χταπόδης
christz
QUOTE(XTAPODIS @ May 23 2005, 03:22 PM)
Από τι ξερό και διαθέτω και DVD που λέει για την ζωή της σμέρνας είναι παντελώς ακίνδυνη επιτίθεται μόνο όταν νιώσει ότι απειλείται πολλές επίθεσης που δέχτηκαν ψαροκηνηγη ήταν γιατί η είχαν κρεμασμένα ψαριά στην ψαροβελονα η πλησίασαν πόλη στην φωλιά της  έχω ακούσει ότι πόλη ψαροκηνηγη στο τέλος του ψαρέματος αφού καθάρισαν τα ψαριά τους τάισαν της σμέρνες όποτε αν δεν θες μια τέτοια συναντήσει φρόντισε να μην έχεις κρεμασμένο τίποτα πάνω σου παρά μόνο την ζώνη τον βαρέων και αν την δεις στην άκρη της φωλιά της να σε κοιτά και να ανοιγοκλείνει το στόμα της μην φοβηθείς απλά αναπνέει εκείνη την ώρα όποτε αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα την φας μην την χτυπάς αφησετην και συνέχυσε το ψάρεμα σου.

Φιλικά χταπόδης
*

yes.gif yes.gif
George Gikas
Telika simera xtupisa tin proti Smerna mou...
auta pou akousa apo olous sas malon me Boithisan arketa oste na to apofasiso
kai telika itan eukolo
espasa tin partheniaaaaa teeth.gif teeth.gif teeth.gif
George Gikas
kai itan kai 1 Metro rolleyes.gif
mad
και ομως η σμερνα επιτιθετε η τουλαχιστον επιτεθηκε σε μενα για 2η φορα
πριν λιγο καιρο [τοσο λιγο που βρωμαει παρανομια] μετα απο βουτια η οποια ειχε μετρια αποτελεσματα αποφασισα να καθαρισω τα ψαρια στην θαλασσα πριν τα παω σπιτι εκει λοιπον που τα ξεπλενα νιωθω εναν οξυ πονο στο χερι το βγαζω αποτομα εξω και μαζι του βγαινει και μια μικρη σμερνιτσα 300 γραμαριων η οποια περασε τα δαχτυλα μου για μεζε !!!! ohmy.gif
χμμμμ αλλο ενα ψαρι που επιασα με τα χερια wink1.gif
Fotini
QUOTE(mad @ May 24 2005, 09:14 AM)
πριν λιγο καιρο [τοσο λιγο που βρωμαει παρανομια] μετα απο βουτια η οποια ειχε μετρια αποτελεσματα
*

teeth.gif teeth.gif teeth.gif
σε πηρε μαλλον χαμπαρι η σμερνα οτι ψαρευες Μαη μηνα,
και σου την επεσε για τιμωρια!!!!!! tounge1.gif tounge1.gif tounge1.gif
rabea
Η δημοσιεύση διαγράφηκε κατόπιν αιτήματος του συντάκτη. Το μέλος Rabea διαγράφηκε κατόπιν επιθυμίας του.
nmoiras
Και εμένα μου την έχει πέσει σμέρνα.

Και μια φορά βγήκε ένα μουγκρί από τη τρύπα και με κυνήγησε. Έφτασε στην επιφάνεια και με ακολουθούσε και εκεί.

ΠΟΛΥ ΝΙΛΑ
Thanasis
Μήπως είχατε κάνει πολλά τσισάκια σας, εσείς που λέτε ότι δεχτήκατε επίθεση???
Η οσμή από τα ουρά είναι και αυτό μια αιτία επίθεσης.

Υ.Γ
Αλευρωμένη, καλά τηγανισμένη και σβήσιμο με ουζάκι, είναι μεζές super!!!!!
lemming
QUOTE(mad @ May 24 2005, 09:14 AM)
πριν λιγο καιρο [τοσο λιγο που βρωμαει παρανομια] μετα απο βουτια η οποια ειχε μετρια αποτελεσματα αποφασισα να καθαρισω τα ψαρια στην θαλασσα πριν τα παω σπιτι εκει λοιπον που τα ξεπλενα νιωθω εναν οξυ πονο στο χερι το βγαζω αποτομα εξω και μαζι του βγαινει και μια μικρη σμερνιτσα 300 γραμαριων η οποια περασε τα δαχτυλα μου για μεζε !!!! ohmy.gif
χμμμμ αλλο ενα ψαρι που επιασα με τα χερια  wink1.gif
*

Etsi prin apo merika xronia me mia megalyterh smerna paraligo na xasw ena daxtylo. O aristeros moy deikths akoma ligo strabos. Ayto omws de to pairnw ws epi8esh. Apla dagkwse ton sargo poy krataga kai phre kai ligo daxtylo. Molis katalabe ti dagkwse me afhse kai thn ekane. To symban egine sthn steria, ekei poy skaei to kymataki.
Mh ka8arizetre psaria konta se braxia eidika thn wra poy peftei o hlios h' argotera. Egw pantws de to ksanakanw!
Xaos_22
Σμέρνα μου επιτέθηκε μόνο μια φορά και αυτή έξω απο το νερό!!!!
Χτυπούσαμε χταπόδια και απο τον αφρό που δημιουργείται απο το παραγούλιασμα τράβηξε μία σμέρνα. Είμασταν πάνω σε μια γλίστρα. Βγήκε σχεδόν ολόκληρη έξω και όρμηξε στο χταπόδι. Για αυτό το λόγο πάντα έχω ένα 60άρι με 5άαινα όταν παραγουλιάζω χταπόδια έτοιμο για βολή. Απο τότε έχω πάρει πολλές σμέρνες έτσι.

Ποτέ δεν ξαναείχα πρόβλημα με σμέρνα.
Rofoktonos
Gia sou re Xaos. "Paragouliasma", kairo poly eixa na tin akouso afti ti leksi. E re Dodekanisa...
Xaos_22
Νίκο, τα χταπόδια τα κάναμε "Συμιακά". Λιαστά στο νοτιά και την σμέρνα μαζί. Άπαιχτος μεζές για αυτούς που ξέρουν....!!!!!
Rofoktonos
cool.gif Afta einai mezedes Grigori. Kai i smineri liasti agdarti kommeni fetes me retsina pagomeni eklektos mezes.
Σπύρος-Ιάσων
Το ξέθαψα το θέμα γιατί βρήκα αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=3_TsKqKoAXc

scare.gif scare.gif scare.gif scare.gif
jurgenvas13
Επειδή πάντα υπάρχει η δράση και η αντίδραση,δείτε και αυτό
kounavi
QUOTE(Σπύρος-Ιάσων @ Feb 15 2008, 08:03 PM) *
Το ξέθαψα το θέμα γιατί βρήκα αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=3_TsKqKoAXc

scare.gif scare.gif scare.gif scare.gif

Μεγαλη μουφα!!! Η σμερνα ειναι ψοφια!!! οαχοχαοοχαοχοαοχαοοχ laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.