Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Αδεια ερασιτεχνικής Αλιείας
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Νομοθεσία
aLaNi
Pedia epidi den exw vgali akomi adia, thelw na mou pite ti xriazete gia na tin vgalw, apo thema dikeologitikwn alla kai xrimatwn. Episis, kata poso ine aparaititi k ean me piasoun xwris autin ti tha mou kanoun?
Menw stin Athina an kseri kanis k pou na paw kala tha itan.

Vagelis Sotirlis
stelioskom
alani 2 fotografies taytotitas,tin taftotita sou kai 25€ einai ola osa xreiazesai apo dikaiologitika. An se piasoun xoris adeia tha se grapsoun kai to prostimo einai apo midamino os tsouxtero analoga me ta kefia tous mia kai den iparxei timokatalogos.... laugh.gif sad.gif sad.gif
aLaNi
euxaristw poli na sai kala (sorry pou den apantisa alla den iha katholou xrono ) :)
geogiann
Εμένα όταν με έγραψαν γιατίο δεν είχα πάντως πλήρωσα:

60 ευρώ το πρόστημο και λίγα μου πήραν ευτυχώς
27 ευρώ να βγάλω άδεια
αρααα βγάλε μιά αδειούλα, όχι τίποτε άλλο να την μοστράρεις σε αυτούς που λένε ότι δεν είσαι ψαράς,

γιατι δεν με θες κυρά μου έπειδή ειμαί ψαρας...ειμαι λίγο αλανιάρης σα ψαράς και σα βαρκάρης.... ΣΤΕΛΑΡΑΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ Αθάνατος!!!!!
nectarinos
ASE FILE MOY LIMENIKO...MEGALH NILA! PANTOS KALA POY EBGALES ADEIA GIA NA EXEIS KAI THN SYNIDISH SOY YSHXH KAI NA KLEINEIS KAI STOMATA!
gdeme
A ) Ypirxe idi thema gia tin adeia alieias.
B ) Epeidi ebgala prosfata ta dikaiologitika einai ta eksis : 2 photo , taytotia kai fwtotpia tis apodosis afm.Apo kei kai pera se promitheyei to limenarxeio e to analogo bibliaraki kai plirwneis 25 euro

Ston Peiraia kanoun 8-10 meres gia na einai etoimo.
Stin Glyfada 1-2 to polu kai an tous parakaleseis kai den exoun douleia tha sto kanoun amesws.

to limenarxeio tis Glyfadas einai: Akribws apenanti apo tin ekklisia stin plateia yparxei mia marina.Mpaineis kai stribeis deksia (proxwras parallila me tin thalassa) gyrw sta 500-800 metra sto aristero sou xeri tha to deis. Gia na eisai pio sigouros,molis mpeis stin marina kai stripseis deksia exei ena periptero.Rwta ekei.

To oti den yparxei sygkekrimeno prostimo den isxyei giati ayto einai aythairesia,apla einai se ti limeniko tha peseis.Mporei na min sou kanei tpt mexri kai na plirwseis 1 xarti gia xilious dyo logous pou tha brei.

Ayta ta oliga :)
aresmares
Η Δημοσίευση διαγράφηκε κατά την επιθυμία του συντάκτη
Alkiviadi
argyrh etsi einai, to tsekara kai ego angry1.gif angry1.gif angry1.gif angry1.gif
Epinephelus
Ετσι ακριβως και μη χειροτερα .Τουλαχιστων ειναι η ατομικη γιατι του σκαφους ληγει καθε 2 χρονια στις 31/12.Ανεξαρτητα με το ποιο μηνα την εβγαλες ,για παραδειγμα αν καποιος βγαλει αδεια στις 15 δεκεμβριου 2003 η αδεια του θα ληξει στις 31/12/2004 . Αν δεν ανανεωσεις εγκαιρα και ληξει ,πληρωνεις απο την αρχη παραβολο για την μηχανη και φυσικα εντυπα ΝΑΤ .Το γα...σι ειναι αν εχεις και καμια 150 μηχανη που τοτε θα πρεπει να πλειρωσεις κανα 300 euro wacko.gif παραβολο στην εφορια για να ξανα βγαλεις αδεια αλιειας angry1.gif .
LittleJohn
Etsi einai opws ta leei o filtatos epinephelus...Makari na to ksera oti ama lhksei h adieia alieias tou skafous den paizei ananewsh alla kainourgia ekdosh. Alla entaksu den eitan 300 eurw, 250 eitan :) :) (gia 150ara)...

Twra oson afora thn prwsopikh adeia alieias? Epeidh den pisteuw ston thesmo etsi opws ton exoun kanei, polu apla den bgazw pote...Ypotithetai oti mia adeia shmainei oti exeis krithei oti eisai ikanos (afou exeis perasei apo kapoies eksetaseis) gia na kaneis to hobby sou(opws px me thn adeia kunhgiou)...Me to na plhrwsw 25 eurw theoroumai kai ikanos? Den nomizw,,,etsi as pane na pnigoune, egw tsampa lefta den dinw se kanenan...
Kai mia fora pou me piasane (to 2001 pou eixe ginei kai panikos sthn samo me tis adeies kai eixe gemisei to limenarxeio me psarotoufekades pou estazan kuriolektika ,afou tous eixan bgalei apo thn thalassa) tous apeilhsa me munhsh (afou den uparxei sxetikos pshfismenos nomos, mono ekremei mia apofash) kai me afhsan xwris na dwsw dekara...
zantespear
little john τι εννοείς ότι δε υπάρχει ψηφισμένος νόμος? Δηλαδή ουσιαστικά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να βγάλουμε άδεια?
geogiann
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει τα σκάφη να έχουν άδεια αλιείας από την στιγμή που χρεισιμοποιούνται αποκλειστικά για την μετάβαση και όχι για το ψάρεμα, το ψάρεμα γίνεται, από εμάς τουλάχιστον, από την στιγμή που θα εγκαταλέιψουμε το σκάφος. Βέβαια άν υπάρχουν καθετές στο σκάφος αλλάζει το πράγμα, τότε το σκάφος χρησιμοποιείται για αλιεία.

όσο για τον έλεγχο πρέπει να γίνεται σε ΟΛΟΥΣ, αλλά ειδικά για το θέμα των αλιευμάτων, δεν είναι δυνατό ο κάθε παπάρας, όσο και αρχάριος να είναι, να χτυπάει νεογνά ροφάκια ή στηράκια, που στο κάτω κάτω δεν προσφέρουν καμία γευστική απόλαυση.
moredeeper
re paidia thelo na rotiso aytoi pou tha erthoun to kalokeri oi touristes gia toys olimpiakous kai tha kseskisoun ta psarakia mas (anaferome se italous se ispanous kai galoys ) aytoi kanonika den prepei na tous tsakosi to limeniko anti na asxolite me emas
npol
Το λιμενικό δεν μπορεί να κάνει έλεγχο στους Έλληνες....στους ξένους θα κάνει....

Νικόστρατος.
geogiann
Και όμως μία ιστορία που είχα ακούσει για έναν Ιταλό που τον έπιασε το λιμενικό (με μπουκάλα παρακαλώ) του έκλασε μία μάντρα ξέρετε από τι.. του Ιταλού, ο μόνος που έχει αρμοδιότητα νομίζω είναι η τουριστική αστυνομία και αυτή δεν έχει σκάφη ξέρετε.
Alkiviadi
sthn limno to kalokairi piasane kai apelasane 2 italoys poy psarevan me boukala sthn perioxh fakos. moy to eipan oi idioi oi limenikoi poy irthan gia na mas elenxoun. elpizo na einai kai alitheia..............
GALADION
Ας πω και εγώ μια κουβέντα για το θέμα.
Η υποχρέωση για έκδοση άδειας αλιείας ισχύει για τους υποβρύχιους αλιείς ανεξάρτητα αν ψαρέυουν με σκάφος ή όχι.

Επίσης έχουμε και ακόμη μιά υποχρέωση που ενώ τυπικά υπάρχει κατά κανόνα δεν ελέγχεται. Αυτή είναι ότι πρέπει να θεωρούμε την άδειά μας σε κάθε Λιμεναρχείο στην περιοχή ευθύνης του οποίου βουτάμε.

Δεν είναι σοβαρό έξοδο (κάτι ψιλά ουσιαστικά είναι) αλλά καλό είναι να το κάνουμε γιατί ούτε μπελάς είναι γιατί γίνεται αμέσως και είμαστε και καλυμένοι για την περίπτωση που πέσουμε σε στραβόξυλο.
geogiann
QUOTE(geogiann @ Mar 23 2004, 11:42 AM)
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει τα σκάφη να έχουν άδεια αλιείας από την στιγμή που χρεισιμοποιούνται αποκλειστικά για την μετάβαση και όχι για το ψάρεμα, το ψάρεμα γίνεται, από εμάς τουλάχιστον, από την στιγμή που θα εγκαταλέιψουμε το σκάφος. Βέβαια άν υπάρχουν καθετές στο σκάφος αλλάζει το πράγμα, τότε το σκάφος χρησιμοποιείται για αλιεία.

Galadion μπορείς να μου λύσεις την απορεία που έχω?
sakisf1gr
εγω παιδια εχω φαει τον κοσμο να βρω απο κρατικες πηγες για την αδεια του ψαροτουφεκα,. αλλα δεν υπαρχει, παρα μονο για αδεια αλειιας με σκαφος και διαφορα αλλα.
παρακαλω αν υπαρχει κατι ασ γραφτει.
ενεκε οτι δεν υπαρχει σκαφος και ψαρευω αυτονομα
ευχαριστω.
την υπομονη σας :)
Alex
Ακούστε μιά καλή φάση .

Βρίσκομαι εδώ και μισή περίπου ώρα σε γνωστό μου μέρος όπου υπάρχει ένας μεγάλος ροφός (>10kg) . Λόγω των πολλών προηγούμενων επαφών μου γνωρίζω ότι έχω μόνο μία ευκαρία αφού άν μπεί στο σκαμμένο θαλάμι του ...καληνύχτα .
Έχω αφήσει που λέτε τη σημαδούρα καμιά 30ριά μέτρα πίσω μου και χαλαρώνω βαθιά για να κάνω συρτή προσέγγιση μήπως και...
Εκεί που είμαι έτοιμος ακούω τη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ σειρήνα στη ζωή μου . Σηκώνω απότομα το κεφάλι και τι να δω ? Το μεγάλο σκάφος του λιμενικού (αυτά που καταδιώκουν τους λαθρομετανάστες) είναι δίπλα μου και τρώω στη μάσκα τα νερά που πετάγονται για τη ψύξη της μηχανής.
- Τί έγινε μεγάλε ? μου λέει ο πρώτος μάγκας με ύφος και καλά θα σε φάμε...
- Τί κάνεις τόσο βαθια ?
Απάντηση Alex :
- Tί θες ρε φίλε? Τόση ώρα ηρεμώ το ψάρι και ήρθατε απο πάνω μου κα το τρομάξατε!
- Το όνομά σου γρήγορα . Έχεις άδεια αλιείας ?
- Πού πάνω μου ? (έχω αρχίσει και διασκεδάζω τώρα χε,χε)
- ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ !!!
Τους λέω το όνομα και κάνουν ότι το σημειώνουν σε ένα χαρτί.
-Να έρθεις στο λιμεναρχείο με την άδειά σου !
-Yes SIR !! λέω. Τί να πώ τώρα να αρχίσω να λέω για νυχτομπουκαλήκηδες, για δυναμιτιστές , για ναργιλεδες?
Τέλος πάντων απο τότε έχω πάει δύο φορές στο λιμεναρχείο αλλά δε φαίνεται να με θυμάται κανείς....

Υ.Γ. Το ροφό τον έχασα sleep.gif
zantespear
Ακούστε και μια καλύτερη φάση. (δυστυχώς sad.gif )

Σε νησί Αιγαίου ως άμοιρος ΔΕΑ (ΠΖ) υπηρετώ τη θητεία και παράλληλα ψαρεύω. Μετά από βολή ΒΟΠ πάω να δω το μέρος όπου ψαρευω γιατί έχω εντοπίσει κάποιους κέφαλους. Εκεί που κολυμπάω βλέπω ένα ασκαστο βλήμα από Α/Τ πύραυλο στο βυθό. Ο κίνδυνος μεγάλος γιατί το βλήμα είναι σε μια μύτη όπου ως γνωστόν την κλείνουν με δίχτυα που ξεκινούν από τη παραλία <έρασιτέχνες> ψαράδες. Την άλλη μέρα ειδοποιώ μέσω του διοικητή μου το λιμενικό.
Κουφαμάρα πρώτη : Πως περίμεναν να τους δώσω στίγμα? Απ. Τηλεφωνικός!!!
(Στρίψε δεξιά πρώτο στενό μετα την ευθεία).
Μετά από καμιά δεκαριά τηλεφωνήματα που με πήραν κάνω το λάθος και τους ρώτω αν έχουν ρίξει καμιά συμαδούρα.
Κουφαμάρα δεύτερη (διαλογος δικός μου με λιμενάρχη)
-Το εντοπίσατε ριξατε σημαδούρα?
-Εγώ φίλε μου δεν το πλησιάζω!!!
-Μα είναι επικυνδηνο σας έχω εξηγήσει γιατί, να πάω να ρίξω μια σημαδούρα να το βρείτε?
-Κάνε οτί θέλεις γιατί εγώ δεν μπορώ
Πήγα με 6 μποφόρ και πόντισα σημαδούρα
Κουφαμάρα τρίτη
Πότε το έσκασαν? Μέτα από 22 μέρες και αφού με πήραν και τους έδειξα το σημείο.
Σημειώνω οτί όλες οι ερασιτεχνικές <βαρκούλες> μπαζώνουν τους όρμους ακουμπυτά με την παραλία και το βλήμα έστεκε παράλληλα με το βυθό με τα πτερύγια του ανοικτά. Λίγο να το γαντζωνε το δίχτυ και στο τράβηγμα μπαμ.
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΜΑΣ
dimitris3
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΕΝΤΥΠΟ

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΛΙΕΙΑΣ – ΛΕΜΒΟΛΟΓΙΩΝ

ΤΗΛΕΦΩΝΟ 210-4593238

ΘΕΜΑ: ΕΚ∆ΟΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ Α∆ΕΙΑΣ ΑΛΙΕΙΑΣ
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ – ∆ΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

• Αίτηση για την ατομική άδεια αλιείας
• Έντυπο ερασιτεχνικής ατομικής άδειας αλιείας από το ΝΑΤ (Εθνικής
Αντιστάσεως 1 Πειραιάς)
• Τριπλότυπο ΜΤΝ τριών (03) EURO.
• Τριπλότυπο ΕΚΟΕΜΝ τριών (03) EURO.
• ∆ύο φωτογραφίες ενδιαφερόμενου
• ∆ελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ενδιαφερόμενου
• Αριθμός Φορολογικού Μητρώου ενδιαφερόμενου
• Αυτοπρόσωπη παρουσία ή έτερου ατόμου με εξουσιοδότηση θεωρημένη από
∆ημόσια Υπηρεσία.

Η χρονική διάρκεια ισχύος της άδειας αυτής είναι διετής.
ΧΡΟΝΟΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ Ή ∆ΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ

• Πέντε ημέρες εργάσιμες από την κατάθεση των δικαιολογητικών.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Τα ανωτέρω δικαιολογητικά – προϋποθέσεις ισχύουν και για ανάλογο αίτημα σε
οποιαδήποτε Λιμενική Αρχή.
GALADION
Φίλε geogiann η απάντησή μου μπορεί να μην σου αρέσει αλλά για κάποιον με νομικές σπουδές θα ήταν 100% κατανοητή και αποδεκτή. Δεν είναι θέμα προσωπικής ευφυίας απλώς τριβής με τους νόμους.

Η απορία που έχεις είναι σε μεγάλο βαθμό λογική αλλά ο νόμος δεν χρειάζεται να είναι απόλυτα (όπως εν προκειμένω). Σκοπός της ύπαρξής του είναι να γενικεύσει τις απαιτήσεις από όλους όσους ψαρεύουν με οποιοδήποτε τρόπο ούτως ώστε να μπορεί να είναι εφικτός και απλούστερος ο έλεγχος από τις λιμενικές αρχές.

Αν ίσχυε κάτι διαφορετικό, θα έπρεπε το λιμενικό να ερευνά τα στοιχεία τις καθε μιας περίπτωσης εξατομικευμένα, πράγμα που θα ήταν τροχοπέδη στον άμεσο και γρήγορο έλεγχο από το λιμενικό. 'Ετσι "μεταφέρει" ο νόμος ένα ποσοστό ταλαιπωρίας σε εμάς για να διευκολυνθούν οι έλεγχοι του κράτους.

Συνέβαινε, συμβαίνει και θα συμβαίνει.
geogiann
ΟΚ ευχαριστώ
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.