Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Στρατός...
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Διάφορα > Aσχετα
zantespear
Μια και γνωστό (και επιτυχημένο) μέλος του GD την κάνει για τη μαμά πατρίδα, ανοίγω το παρακάτω τόπικ με θέμα το στρατό. Γράψτε λοιπόν:
1. Τι σειρά είσασταν?
2. Που υπηρετήσατε?
3. Καμιά παλαβή ιστορία?
4. Πόσες καμπάνες φάγατε?
george-diver
Tι μας θυμισες τωρα.... :) :) :)

ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ 93Δ ΕΣΣΟ

Σκαραμαγκα (κ.ε. Κανελλοπουλος ) λογω βυσματος.... wink1.gif

30 μερες περιορισμο και 5 μερες στερηση εξοδου

Σιγουρα ολοι εχουμε πολλες ιστοριες ... wink1.gif
zantespear
Λοιπόν εγω:
278 σειρά δόκιμος πεζικού (πυροβολητής)
Ηράκλειο Σεαπ (5 μήνες), Σάμος (13)
4 μέρες κράτηση Σεαπ
JohnH
Απολύθηκα πριν έξι μήνες!!

Σειρά 2003 Γ'
Ξεκίνησα πυροβολικό (Αλέξ/πολη 2μήνες, Ξάνθη 1 μήνα για Λοχίας) και κατέληξα Προεδρική Φρουρά - ΜΛΑΤ (Μικτός Λόχος Απόδοσης Τιμών)

Απο ποινές μόνο 6 μέρες κράτηση
Yiannis
Περασμενα ξεχασμενα αλλα αφου το θεσατε:

2003Α ΕΣΣΟ

1) ΚΕΔΒ (Διαβιβασεις) Χαιδαρι(παρουσιαστηκα)
2)ΚΕΕΜ / Σχολη Αξιωματικων (Σπαρτη, εγινα Δοκιμος) (-8κιλα σε μια εβδομαδα.......)
3)96 ΤΥΠΕΘ / ΛΕΜ (Χιος) (Ταγμα Υποστηρηξης Εθνοφυλακης......πολυκλαμα!! ειχα καθηκοντα 1)Αξιωματικου Δαπανων (τρεχα Βεγγοοοοο) 2)Διοικητης Διμοιριας Διοικησεως)
4)862 ΑΒΕΤ / Πειραιας (Αρχοντας.....10 λεπτα απο το σπιτι μου) καθηκοντα ΕΑΣ στρατοπεδου 4 φορες το μηνα και Διαχειρηστης ΚΨΜ.... τρεχαααααααααα)

Ποινη: Μονο μια 3ημερη κρατηση με γερμανικο συνεχομενο στη σχολη επειδη δεν ειχε το κρανος μου υποσιαγωνο wacko.gif wacko.gif wacko.gif

Για ιστοριες αφηστε το μπορω να γραφω ενα μηνα.....
Chris Manousopoulos
2001 ΣΤ
ΝΑΥΤΙΚΟ
Α. Ν/Α ΠΛΕΙΑΣ
Β. ΔΝΕ(Γρ. μεταθέσεων)
Γ. 15 μέρες Π
ε ρε τι ράμματα έχω για τις γούνες των ναυτών (και των πολιτικών.) wink1.gif
Spazar
θα το ξανάκανα ευχαρίστως

1. Σειρά 222 (93α εσο αν δεν κάνω λάθος)
2. Ναύπλιο - Λουτράκι - Σάμος (Σώμα: Μηχανικό, Ειδικότητα: Χειριστής Grader)
3. Παλαβή ιστορία: Σας περιγράφω ποινή από το PAY book " Ποινή φυλάκισης 4 ημέρες διότι Ενώ ήταν σε εντεταλμένη υπηρεσία εύρεσης φασιανών και ορτυκιών ohmy.gif Επέστρεψε πίσω αφενός καθυστερημένος κατά 8 ώρες αφετέρου χωρίς τα πτηνά για τα οποία ήταν εντεταλμένος να βρει)"

Μετάφραση των παραπάνω:

Είπα στον Διοικητή ότι είχα άκρη για να βρω πτηνά από τον θείο μου (ήθελε να κάνει Zoo κήπο στο στρατόπεδο ο τρελός). Μου έδωσε λοιπόν άδεια , πήγα στον θείο μου που είναι κυνηγός και εκτρέφει θηράματα αλλά για κακή μου τύχη τα είχαν αμολήσει όλα στο βουνό λίγες ημέρες πριν

Όπως καταλάβατε γύρισα πίσω άψαρος (συγγνώμη άπραχτος)

Συνολική ποινή θητείας τα γνωστά: το Maximum όπου δεν υπηρετείς πρόσθετη

Υ.Γ Στην Σάμο αφού "πάλιωσα" αρκετά κουβάλησα και όλο τον εξοπλισμό. Μιλάμε για απίστευτες ψαριές (1993). Είχα γεμίσει την κατάψηξη του λόχου και τα κουβάλαγα σε ψυγειάκι στην άδεια απολύσεως teeth.gif teeth.gif
kpk
95B' ΕΣΟ , αν θυνάμαι καλά
Χειριστής αντιαρματικού Milan. Οσο τό 'δατε εσείς άλλο τόσο τό 'δα και γω.Και πάλι καλά δηλαδή γιατί τα βλήματά του μπροστά έχουν απεμπλωτισμένο ουράνιο.
Μεσολόγγι , Χαιδάρι (ειδικότητα και ΛΥΒ) , Καλπάκι (14 μήνες)
Καμπάνες : καμία , εκτός αν δεν θυμάμαι καλά
Ιστορίες : πάρα πολλές , τη μισή μου θητεία την πέρασα ενεδρεύοντας Αλβανούς λαθρομετανάστες. Το highlight του γέλιου ήταν μια άσκηση 4 ημερών με πραγματικά πυρά και συμμετοχή επίστρατων

Ο στρατός ήταν , εκ των υστέρων κρίνοντας πάντα , από τις καλύτερες περιόδους της ζωής μου
timos
99 στ'

Ειδ/Δυναμεις για 1 μηνα , εφυγα απο προβλημα στην μεση (τελικα καλυτερα)

Αυλωνα για 1.5 μηνα , εγινα οδηγος οχηματων.

Θεσ/νικη 6 μηνες , στην πιο δυσκολη μοναδα τεθωρακισμενων ολης της Ελλαδας.ΠΟΛΥ κλαμα. Τρεχανε και τα στελεχη.Ο διοικητης πρωτος και πολυ δικαιος αλλα πολυ αυστηρος.Οι καμπανες πεφτανε βροχη καθε μερα.

Πρωτοκκλησι-Σουφλι για 9.5 μηνες ( μακρια....πολυ μακρια)
Πολυ ωραια μερη...ωραια δαση με πολλους λαγους αλλα απο ζωη...750 κατοικους περιπου και αυτοι πανω απο 65 χρονων. Αστα να πανε.Ευτυχως μας εκανε σχετικα καλο χειμωνα.

Στον εβρο καλυτερα ... κανεις φιλιες και δεν χωνει ο ενας τον αλλον για την εξοδο.(που να πας ? δεν ειχε και τιποτα)

Εχω οδηγησει απο stayer μεχρι leo και Μ 60 οπως εχω κανει και βολες με αυτα...αλλη κ@υλα.

Απο ποινες, ουτε μια...
mike_m
ΕΣΣΟ 2000 ΣΤ'
Λοχίας Μηχανικού

Πηγα μεγάλος στο στρατό 28χρ, αλλά γυρισα ολη την Ηπειρωτική Ελλαδα

1. Κεντρο ΚΕΥΠ Λαμία (καταταξη Σωμα Ερευνας Πληροφορικής)
2. ΚΕΕΜ Σπαρτης (μεταταξή στο Μηχανικό)
3. Αποσπαση Γυθειο (Απόσπαση για ενα μήνα).
4. ΚΕΜΧ Ναυπλιο για να γινω λοχίας
5. 22 ΛΜΧ Ασσυρος (Μετάθεση)
6. 22 ΤΜ στην Καλαμαριά (Απόσπαση στο Α3 για να σχεδιάζω χάρτες)
7. 3 ΛΜΧ στα Βρυσσικά (Τοποθέτηση Εβρος )
8. 503 ΤΠ/ 3 ΕΦΠ στις Καστανιές (Απόσπαση από το λόχο Μηχανικού)

Απολύθηκα με καμιά 10 μέρες φυλακή.
Καλά ηταν δε λέω. Καλυτερη περίοδος στα Βρυσσικά
Χειρώτερα στην Καλαμαριά.

mix
anikolog
01B εσσο

ΚΕΕΜ Σπαρτη (ΥΚΟΑ)
95 ΤΕΜΕΘ ΡΟΔΟΣ
και ΒΟΛΟ δε θυμαμαι τη μοναδα. υπηρχαν πολλες εκει.

εγω κατα τη θυτεια μου τρακαρα σε ενα πευκο στη σπαρτη ενα ΡΕΟ (σπασανε τα φρενα) και τουμπαρα ενα πυροσβεστικο ΣΤΕΥΕΡ στη Ροδο (υποχωρησε το εδαφος) πολυ γελιο. μετα ο χαμος.... teeth.gif teeth.gif teeth.gif teeth.gif
tpapag
ΕΣΣΟ : E1991
Σώμα : αεροπορία
Υπηρέτησα : Τρίπολη (Κεντρο εκπαίδευσης), 251 ΓΝΑ και μετά παραμεθόριο στη Σκύρο (5 λεπτά από το σπίτι μου) tounge1.gif tounge1.gif

Κατά τη θητεία μου 3 φάσεις βασικά θυμάμαι :
1. Οι φαντάροι μιας ολόκληρης μονάδας Ραντάρ (55 άτομα) έπαθαν τροφική δηλητηρίαση από χαλασμένη φέτα και σαν νοσοκόμος τρελάθηκα καθώς έπρεπε ταυτόχρονα να φροντίσω 55 άτομα που κάθε 2 λεπτά έκαναν εμέτους και καμιά 10αριά πιο σοβαρά να αερομεταφερθούν με C-130 στο ΓΝΑ. ΤΟ ΛΟΥΚΙ...ακόμα το θυμάμαι.

2. Μπροστά από το αεροδρόμιο που υπηρετούσα έχει τον καλύτερο ψαρότοπο της Σκύρου. Με μερικά ψαράκια στο Δκτ και λίγο μουλοχτά κάθε μέρα από της 2-3 και μετά είχε ψάρεμα.

3. το πέρασα τόσο cool που δεν κατάλαβα τελικά ότι πήγα φαντάρος.
Stavros
2001Α 271
Μεγ. Πευκο παρουσιαστηκα το αλιευμα dontknow.gif
Σχολη Αλεξιπτωτιστων
μετα εμεινα εκπαιδευτης angry1.gif στη σχολη αλεξιπτωτιστων μεχρι που βαρεθηκα τις μαμακιες και το τρεξημο και την εκανα πλαγιως και εγινα επιλοχιας rolleyes.gif λοχου δοιηκισεως.
Γενικα μαμακια σαν θητεια δεν θα το ξαναεκανα...το μονο καλο ειναι οτι σαν επιλοχιας εφευγα πριν τον δοιηκιτη...
Ποινες...αρκετες...μια 15Φ γιατι κατι επαθαν μια διμηρια υποψηφιων απο το Πευκο και μια 10Φ γιατι ενω ο λοχος δοιηκισεως ειχε απογραφη της ΑΣ εγω ειχα παει να παρω κατι προμηθειες και κατελλιξα με μια πρωην wink1.gif χαμενος καπου σε γνωστο χοτελ της εθνικης και με εψαχνε ο υποδηκας γιατι αυτος ηταν μεσα και εγω εξαφανισμενος....
Ψιλο λουφα και παραλλαγη

Σταυρος
Giorgos K.
Παρουσιάστηκα το 1993 (Γ)
Σειρά 224
Ωραίες εποχές....
Παρουσιάστηκα Χαιδάρι στο σώμα των Διαβιβάσεων, μετάθεση στο Διδυμοτειχο (!) και απο κεί απόσπαση κατευθείαν 5 μήνες στο χωριό Πλάτη Ορεστιάδας, κοντα στα Βουλγαρο-Τουρκικά.
Επόμενη μετάθεση στη Λαμία (ΜΕΡ.ΥΠ.) δίπλα στο κέντρο εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου και απο εκεί νέα απόσπαση 7 μήνες στο Βόλο στο τάγμα Πεζοναυτών, απο εκεί πήρα απολυτήριο.

17 συναρπαστικοί μήνες...
patrinos
σειρα 236

τριπολη-χιος-καστορια.

καπου 2.5 μηνες φυλακη, ολη απο τη χιο (228 μ/κ τε), οπου ειχα παρει μαζι μου μοτοσικλετα και συχνα πυκνα επαιρνα τα βουνα και καθυστερουσα να γυρισω, εχω αγορασει και ενα καταπληκτικο οικοπεδο κοντα στα μεστα. την καταρα μου ναχει το νοσοκομειο της χιου.

"καλη" περιπετεια επισης ηταν η μερα που εγινε το επεισοδιο στα ιμια....

στην καστορια στο 90 συνταγμα πεζικου, συνταγμα 7 νοματαιων, πηρα 15 κιλα απο την πολυ ξαπλα-μασα.
ΓΛΑΥΚΟΣ
239 ή 95στ ή Απαλαγή τπυ Patrinou

Πεζικό ΤΦ

Μεσολογγι - Λίμνος - Φιλιάτες θεσπρωτίας
Στη Λίμνο τα καλήτερα.................
Epinephelus
Σειρα 206
15-5-90 Κορινθος -Πεζικο -Καλαματα -Νεα Σαντα (οδηγος Α/Τ) ->Χιος .96 ΛΑΤΕΘ
Στρατοπεδο Γκιαλα Α.Μ για 7 μηνες και απιστευτα ψαρεματα με λαβρακια -σαργους ....
Ποινη 5 ημερες κρατηση .

Ιστορια ??,τι Ιστορια?? επρεπε να βλεπατε την μουρη του Διοικιτη οταν ζητησα υπηρεσιακο την πρωτη φορα για να παω για ψαρεμα Γεναρη μηνα wacko.gif .Το ιδιο απογευμα πηγα απο το σπιτι του και του αφησα κατι ""ψαρακια"" Απο την επομενη ειχα το 1 νουμερο Α.Μ στην πυλη και απο τις 11:00 και μετα υπηρετουσα την πατριδα στην δασκαλοπετρα Χιου ...ΤΑ ΛΑΒΡΑΚΙΑ ΛΕΜΕ .....Αφηστε τις αδειες 5 κανονικη με 15 οδοιπορικα wink1.gif ,κολυμπωντας να γυρναγα απο τον Πειραια στην Χιο λιγοτερο θα εκανα !!
YARIS-RS
seira 282 ESSO 03A logo spoudon

katataxtika aulona te8orakismena meta apo ena mina perasa ILYB
stin aylona emeina allous 3 mines kai orkistika loxias
eidikotita arxigos pliromatos mesou armatos M48 A5 MOLF
meta8esi gia ena mina aleksandroupoli 21EMA
kai meta8esi kipro 5 EMA ma8iati (pipa pipa pipa pipa me oli tin simasia tis lekseos) paraliponte i istories logo apofigis anamniseon

5 meres filakisi

epistrofi stin aulona gia ena mina kai tin paralavi tis asproulas (LELE KAI TRELELE)
afou vevea apoklistika apo ta xionia 3 meres prin apoli8o stin aulona..
DIONYSIS
Το μέλος και οι δημοσιεύσεις του διαγράφτηκαν κατόπιν επιθυμίας του (member and related material where deleted)
.
deepblue
94 Β ή 229
Δόκιμος πεζικού με ειδικότητα χειριστής-εκπαιδευτής των αντιαρματικών ΠΑΟ 106 και MILLAN.
Πέρασα από Κοζάνη, Ηράκλειο, Λιτόχωρο και Κατερίνη.
Από ποινές καθαρός.
Σαν εντυπώσεις γενικά αρνητικές καθώς είχα πολύ τρέξιμο και άγχος. Το μόνο θετικό έκανα καλές φιλίες που μένουν μέχρι και σήμερα.
nomos
Πολεμικό Ναυτικό
2001A (η πρώτη σειρά με μειωμένη θητεία =>19μηνο).
Α/Γ ΧΙΟΣ και Διοικηση Πλοίων Αποβάσεως (νυν ΔΑΔ).
1-2 στερήσεις εξόδου είχα.
Ένα από τα πιο περίεργα είναι το εξής:
παλιός αρχικελευστής (ας πούμε αρχιλοχίας) βρίσκεται στο επίστεγο αρματαγωγού και ανεβάζει με πολυάγγιστρο και ψωμάκι 5-5 κάτι κεφαλόπουλα >κιλό το καθένα. Το Πλοίο ήταν στο Ναύσταθμο Σαλαμίνας μέσα στα απόβλητα και στα χημικά. Ρωτάω: θα τα φάς τα ψάρια;
Απάντηση: Όχι μωρε. Θα τα πουλήσω στη λαϊκή...
dontknow.gif
Chris Manousopoulos
Μπακαούκας ήταν?? teeth.gif
Δουβόγιαννης
Το μέλος διαγράφηκε
christz
mixaniko
sira 213 91/d
xeiristis mixanimaton mixanikou
perioxes: nafplio loutraki ksanthi
klimakia: ksanthi kavala komotini ksilagani(komotini)
a efiaksa kai xiliades kivika xomata ekso apo to ergostasio zaxareos stin ksanthi
thitia 12 mines (eime megaliteros apo ta ipolipa 4 aderfia mou)
filaki kratisi sterisi den eixa giati apla den eimoun pote sto tagma
panta eleftheros enoplis ipiresias....visma den ixa apla ekana tin idia doulia prin parousiasto (ikogeniaki doulia)
genika thimame tin thitia mou me mia boldoza D7 paramasxala
plota ston evro: eki kapios me goustare kai me ekane navagososti(ksapla oli mera se ena fouskoto)
XTAPODIS
ego ymoun 95a eso kai hmoun sths edikes dynamhs prasinoskoyfhs apo to peyko efyga gia tpen sthn naoysa xaphga sto peyko gia lyb egina dekaneas kai piga xana sthn naoysa opoy kai apo ki apolithika timitika me to batmo toy loxia kai 18 askhshs giati den eixa oute mia kampana ayto poy thimame einai otan gyrisame apo adeia xristoygenon to proi psaxname na broyme poy einai enas ths dimirias moy afoy den eixe epistrepsi kai htan aa ystera hrthe o loxagos kai mas eipe oti ton brikan eixe pesei se ena xantaki me to aytokinito toy epistrefontas apo thn adeia toy kai eixe skotothei eprepe loipon na pame agima sthn kideia toy htan mia frikth empiria xereis ti einai na eisai epi 10 mhnes mazi na koimaste dypla dypla kai xafnika ola na xanontai ayto thimame pio poly ap ton strato bebaia eixame kai poly gelio poles fores alla kai polh pikra ayta poy klyronomisa apo ths katadromes einai ena problhma sto ena gonato poy otan alazei o kairos me trelenei alla phra kai poles kales empiries.

psila psila ta prasina mpere!!!!!!!

filaka xtapodis.
Alkiviadi
93Α, 222 Σειρά (μέχρι και εδώ εύκολο νούμερο!) ΤΓ λοχίας.

ΣΥΠ στην λαμία, 6 μήνες παρααααα πολυ ωραία, μετάθεση σύνορο βουλγαρίας (ρουκετα for ever) 6 μηνες +14κιλά, και μετα σύνορο με μπουζουκτσίδικο μούσες Θεσσαλονίκης (3η Ταξιαρχία υποστηρίξεως) όλα τα λεφτά.

Το πιο απιθανο ήταν όταν μια μέρα γύρισα στο φυλάκιο για να πάρω την άδεια μου και είδα 22500 ρουκέτες απο έξω να περιμένουν τακτοποίηση στις αποθήκες μου. angry1.gif angry1.gif angry1.gif

Ποινές 0

ξαναπήγαινα μόνο σαν υπασπιστης του Δουβόγιαννη laugh.gif
gkarras
94Α(μετα απο πολλες αναβολες) πολεμικο ναυτικο πρωτη μεταθεση Α/Γ Οινουσσαι Στους 6 μηνες και μετα απο ασκηση 1 ΜΗΝΑ ΕΝ ΠΛΩ με κυβερνητη τον γνωστο στο ναυσταθμο με το παρατσουκλι ΑΠΑΤΣΙ, στην Κορσικη μαζι με ολο τον στολο του ΝΑΤΟστην μεσογειο και επωνιμια ασκησης DRACON HAMMER (ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ !) γνωριζω τυχαια τον σωτηρα μου ΔΠΑ (ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ) ο οποιος κατα διαβολικη συμπτωση ειναι ψαροντουφεκας . Με κανει μεταθεση στη Ναυκρατουσα (γνωστη και ως κουραδοκαστρο) και αναλαμβανω χρεη κολλητου στο ψαρεμα του διοικητη Καμπανες? ΚΑΜΙΑ στερησεις εξοδου ? ΚΑΜΙΑ. ΠΣΚ ΟΛΑ ,καθημερινη εξοδου Αδεια οποτε ηθελα Ψαρεμα σε καθε ασκηση Σκυρος ,Παγασιτικος,Χιος,Πελλοπονησος,Ιονιο ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΠΑΡΤΕ ΞΑΝΑ ΝΑ ΠΑΘΩ ΛΑΜΑΡΙΝΙΑΣΗ ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΣΟ ΟΣΟ
kgian
Αεροπορία 2001Ε.
Τρίπολη βασική εκπαίδευση και μετά 251 ΓΝΑ για ειδικότητα (οδοντίατρος).
Αυτό με κάνει σειρούλα με τον Θοδωρή Παπαγρηγόρη αλλά δεν τον θυμάμαι καθόλου!
Στην συνέχεια 6 μήνες Τρίπολη, 5 μήνες Άραξο και το καλύτερο απο όλα 5 μήνες Λάρισα. Κάθε μήνα ήμουν 20 μέρες σπίτι μου εκτός απο τους 3 τελευταίους μήνες που ήμουν συνεχώς σπίτι μου. Σε αυτά δεν υπολογίζω και τις μέρες που ήμουν στον Άραξο και το απόγευμα γύριζα σπίτι μου.

Ποινή καμία φύσικά. Nobody fucks with the doctors!
Heli
Απολύθηκα από το ναυτικό αρχές του 96.
Σειρές και τέτοια δεν θυμάμαι.
1ο χρόνο Σαλαμίνα, κίνηση ναυστάθμου, βαρκάρης του ΔΤΝ.
Ταξίδια! στο δίαυλο Πέραμα-Σαλαμίνα και μόνη ασχολία η φροντίδα της βάρκας cool.gif .
Τρελά πιώματα και ξάπλες, κάθε βράδυ έξω και η καλύτερη ήταν όταν βγάλαμε τη βάρκα στο καρνάγιο οπότε φεύγαμε κουρασμένοι μεν, από το μεσημέρι δε.
Στη συνέχεια 5 μήνες (καλοκαίρι) στη Αγία Μαρίνα και στο τέλος πεντάγωνο με σκοπιές 12-4 wacko.gif
profodik
92Α στο ΚΕΥΠ στη Λαμία.Ειδικότητα Αποθηκάριος-οδηγός.

Έμεινα εκεί 4 μήνες.Το απόλυτο καφενείο.Τον πρώτο μήνα πήρα 5 κιλά και μια χοντρή ίωση.Στο θάλαμο με φωνάζανε βουντού γιατί αφού έφτασα να κάνω αιμοπτύσεις από τον πολύ βήχα , είχα δίπλα στο κρεβάτι μου το βράδυ μια κούτα για τα χαρτομάντηλα τα οποία γίνονταν κόκκινα.Τους υπόλοιπους μήνες έκανα δίαιτα και ξαναέφτασα στα κιλά μου.Ο Λοχαγός με φώναζε κωπηλάτη επειδή έπαιρνα άδειες για να πηγαίνω σε αγώνες ιστιοπλοίας.

1η μετάθεση παραμεθόρια .... της Θεσσαλονίκης στην Άσσυρο.Πολύ φαί στο λόχο, πολύ ξενύχτι στη Θεσσαλονίκη (είχα διανυκτέρευση). Από τις καλές στιγμές ήταν όταν σε σκοινάκια στη Χαλκιδική με φώναξε ο μάγειρας (σε όλη τη θητεία μου είμουν άτυπος σύμβουλος σεφ) γιατί δεν ήξερε να φτιάξει αυγολέμονο για τα γιουβαρλάκια και το φτιάξαμε σε πλαστικό κουβά με χτυπητήρι ένα κλαδί.Μετά βάλαμε καταλάθος φωτιά στο γειτονικό χωράφι με στάχυα!

2η μετάθεση τέλος του 92 παραμεθόρια ... της Αθήνας στον Αγ .Στέφανο σ΄ένα γραφείο.Εκεί έκοψα το τσιγάρο και πήρα 20 κιλά.Φυλακή : 4 ημέρες τις 4 τελευταίες μέρες πριν απολυθώ εξαιτίας μιας 20χρονης λοχιοφανταρίνας , η οποία ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ήθελε από μένα (’ισως γάμο).

Συμπέρασμα: αν πας μεγάλος, χαμένος χρόνος - αν πας μικρός, πολύ κακό σχολείο: μαθαίνεις τη λούφα , το ψέμα , το βίσμα , το να επιπλέεις κάνοντας τον άχρηστο ή το γλύφτη, όλα τα «καλά».
tpapag
QUOTE(kgian @ Feb 3 2005, 04:42 PM)
Αεροπορία 2001Ε.
Τρίπολη βασική εκπαίδευση και μετά 251 ΓΝΑ για ειδικότητα (οδοντίατρος).
Αυτό με κάνει σειρούλα με τον Θοδωρή Παπαγρηγόρη αλλά δεν τον θυμάμαι καθόλου!
Στην συνέχεια 6 μήνες Τρίπολη, 5 μήνες Άραξο και το καλύτερο απο όλα 5 μήνες Λάρισα. Κάθε μήνα ήμουν 20 μέρες σπίτι μου εκτός απο τους 3 τελευταίους μήνες που ήμουν συνεχώς σπίτι μου. Σε αυτά δεν υπολογίζω και τις μέρες που ήμουν στον Άραξο και το απόγευμα γύριζα σπίτι μου.

Ποινή καμία φύσικά. Nobody fucks with the doctors!
*

Ρε συ Κώστα εγώ είμαι 1991Ε απολύθηκα αρχές 93 και συ πήγες 2001 που να βρεθούμε στο ΓΝΑ. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Αλήθεια οι Ιατροί/οδοντίατροι φυλάνε ακόμα τις σκοπιές στο ΓΝΑ ή το αλλάξανε το σύστημα?
LittleJohn
97Α ,Πολεμικό Ναυτικό, Παλάσκα (πρώτη παρουσίαση) ,έφτασα μεχρί το κέντρο εκπαιδέυσεως στον Πόρο, αλλά την 3ή μέρα πήρα αναβολή λόγω υγείας.

Ξαναπαρουσιάστηκα σειρά 98Β. Έφαγα 3 μήνες χαρτούρα στο γραφείο του υποδιοικητή του Παλάσκα (βύσμα). 3 μήνες στο αντιτορπιλικό Κουντουριώτης ,πυροβολητής πρυμνιαίου (έφυγα νωρίτερα πάλι λόγω βύσματος) και το υπόλοιπο της θητείας το πέρασα με βαθμό (πάλι βύσμα) σε ναυτικό κλιμάκειο στο Βαθύ Σάμου. 5 λεπτά από το σπίτι μου...Πήγαινα στη μονάδα στις 10 το πρωί και έφευγα στις 1 το μεσημέρι. :)...Πολύ ψάρεμααα !!!

Συνολικά έχω φάει μόνο 5 μέρες φυλακή. Και αυτό επειδή έκατσε μια μέρα επιθεώρησης στο κλιμάκιο (μαζί με επίσκεψη του ταξίαρχου), να είμαι στην παραλιακή με τον σκοπό βάρδιας και να πίνουμε καφέ...:) :)
Viper
Ενδοξο καί τιμημένο Πολεμικό Ναυτικό 90Α ΕΣΣΟ 204 Σειρά μετά απο 5 χρόνια
αναβολή κανονική σειρά 85Δ. cool.gif
Παρουσιάστηκα Κανελόπουλο στη συνέχεια Μεταβατικό ΔΝΕ ακολούθησε ΣΔΑΜ
(Αγ.Παρασκευή)-Πήγα για 15 μέρες ΠΕΝΤΑΓΩΝΟ(ΥΔΡΟΓΡΑΦΙΚΗ) και στην συνέχεια
επιτέλους μετατέθηκα οριστικά στην ΝΒΝΕ(ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑ) όπου καί πήρα το απολυτήριο. wink1.gif
panestis
97Δ ΕΣΣΟ,249 σειρά.
Πυροβολικό,μάγειρας.
Θήβα,Γύθειο,Ξάνθη,Έδεσσα.

Το καλύτερο διάστημα της θητείας στην Ξάνθη 10 μήνες όπου έκανα τις
καλύτερες φιλίες.

Ποινή 10 μέρες φυλακή επειδή με έπιασε ο διοικητής να τρώω τις καρδιές από τα καρπούζια!!!
GSFAK
88ΣΤ ΕΣΣΟ 197 ΣΕΙΡΑ. Ψαρώστε!
Υπηρετησα Θήβα - Χίο - Χανιά
Στη Χίο πέρασα 7 μήνες και τον περισότερο χρόνο ήμουν σε ένα φυλάκιο στην Κοινή ( Νότια Χίος ) . Η απόλυτη Νιρβάνα. Αν και δεν ξαναπήγα από τότε , το μέρος το έχω αγαπήσει.
Με ξαναπήραν για μια εβδομάδα το 1996 στην Κω. Ηταν σαν να πήγαινα εκδρομή με σκηνές . Πέρασα καταπληκτικά.
Ποινές έφαγα πολλές , στα Χανιά , γιατί την κοπανούσα ή γιατι δίαβαζα εφημερίδα , αλλα καθότι ήμουν γραφέας στη Διοίκηση Πυροβολικου , δεν μου έγραψα ούτε μέρα.
filakhs
ΣEIΡΑ 206 (90γ εσσο)
πυροβολικο παρουσιαστικα,
μετα την ορκωμοσια μεγ,πευκο ειδ δυναμης ,
μετα αλεξ/τα ασπροπυργο,
μετα κωπικα ,
μετα λεσβο,9 μηνες ,2o ΕΤΕΘ
μετα ρεντινα 10 μηνες Δ ΜΙΡΑ ΚΑΤΑΔΡΟΜΩΝ
72 ημερες φυλακη ...δεν ξερω αλλα της φυλακες της τραβαγε ο οργανισμος μου. mad.gif
ρεντινα περασα πολυ καλα . yes.gif
ψαρεμα στα βρασνα ολη ημερα,και βραδακη σταυρο για καμια γκομενα

πολυ καλη η σαλονικα yes.gif

τωρα που περνα και η εγνατια απο μπρωστα απο δ'μιρα στην ρεντινα τους βλεπω και αναπολω τα ωραια χρονια που περασα εκει ,
αν δεν καθομουν 2,5 μηνες παραπανω θα περναγα ακομα καλητερα αλλα τι να κανεις...οπιος πουλα μαγκια στο στρατο ειναι το λιγοτερο χαζος....... dontknow.gif
space
χμ
Λόγω ειδικότητας υπηρέτησα στο πιο μάχιμο σώμα..το υγειονομικό tounge1.gif
1. Κευγ Αρτα (καλά ήταν)
2. Κεεμ Σπάρτη (ανάθεμα την ώρα)
3. 98 τυεθ Μυτιλήνη (ξαναανάθεμα την ώρα)
4. Κετχ Πάτρα (1 km απ' το σπίτι μου teeth.gif )

Σειρά πρόσφατη 285

Πιο απάλευτο φαντάρο δεν έχετε ξανασυναντήσει....
theo-attack
Σώμα: Αεροπορία
Σειρά: 97Γ
Ειδικότητα: Πυροβολητής (ή χιΜΠΑΤΖΗΣ laugh.gif )

124 ΠΒΕ Τρίπολη, 117 ΠΜ Σούδα (με απόσπαση), 124 ΠΒΕ Τρίπολη, ΕΜΥ (διερμηνέας με απόσπαση), 124 ΠΒΕ Τρίπολη, ΓΝΑ (διερμηνέας με απόσπαση), ΕΜΥ, Ομάδα Χάντμπολ Αεροπορίας (με απόσπαση), ΓΕΝ (διερμηνέας με απόσπαση), ΕΜΥ, Θέρετρο Αγ. Ανδρέα (διερμηνέας με απόσπαση), ΕΜΥ dontknow.gif

Ουφ! Με ένα χαρτί πορείας είμουνα συνέχεια laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Από ιστορίες, δείτε της Ελλάδος τα παιδιά και θα με καταλάβετε. laugh.gif

Θεόφιλος

ΥΓ. Δυστυχώς τότε ψάρεμα μηδέν
Nikos23
286 Τεθωρακισμενος στην Αυλωνα, καθησα εκει 4 μηνες και μετα εφυγα για Λημνο.
Καλυτερη ιστορια, μα φυσικα ολοι οι μονιμοι στρατιωτικοι να μας δειχνουν τα αλειευματα τους, σε ενα πολυ πλουσιο,σε αυτον το τομεα νησι.

Απολυθηκα στο 9μηνο, αφου πρωτα προλαβα να τσιμπησω 5 μερες φυλακη...
mad
πρωτα ρεθυμνο μετα σεαπ μετα ρεντινα και τωρα συμη!
πολλα ψαρεματα και για την ωρα 2 μερες φυλακη διοτι κατα την ωρα της υπηρεσιας μου συνελφθηκα να παιζω ηλεκτρονικο παιχνιδι!!!!!
παντως συμη ολα τα λεφτα η μαλλον ολα τα ψαρια.
arkadios
Ωρε τι θυμηθηκα ....

1. Τι σειρά είσασταν?
1994 (Δ)

2. Που υπηρετήσατε?
Ναυτικο ( Παλασκα , κανελλοπουλο ( και καλα εκπαιδευση ,Αβερωφ και ΝΔΑ για 1 μηνα περιπου ααα το ξεχασα και 17 μηνες ΣΑΜΟ )
ΗΝ/ΣΝ ( radar επιφανειας )

3. Καμιά παλαβή ιστορία?
Οταν φιλοξενησαμε 2-3 μηνες περι τα 15 ατομα 'λαθρομεταναστες και τους δωσαμε το βραδυνο μας φαγητο , τι τραβηξανε οι ανθρωποι'
Α και μην ξεχασω ΙΜΙΑ μιας και το βραδυ που εγινε το σκηνικο ημουν με αδεια απολυσης και ταξιδευα προς θεση μαχης...

4. Πόσες καμπάνες φάγατε?
Κονταψα να φαω 1 μηνα επειδη χασαμε απο το radar 2 τουρκικες πλοια , αλλα το λαθος ηταν απο το 1ο radar αλλου νησιου.
argy-ris
94α, 228 για να καταλαβαινομαστε

περιεργη ιστορια? χμ! απλα εκει κολησα την αρρωστια του ψαροντουφεκου
μετα την αυλωνα πηγα στον Λαγο και εφυγα γ αποσπαση στα ΚΑΥΥ κομοτηνης κ εκει μυηθηκα στα μυστικα του ψαρεματοςαπο μια σειρα μου
dartmed74
Μαύρη ώρα.... sad.gif

Σειρά 264, 2000α ΕΣΟ, ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

Τρίπολη (Βασική εκπαιδευση) ψαράδες χαιρετούσαμε και τις πέτρες... tounge1.gif ,
251 ΓΝΑ (εκπαίδευση για ειδικότητα-σ.σμιας ιατρός) εκεί καλά περάσαμε!!!,
1η μετάθεση Λευκάδα, Φρίκη, Ραντάρ 1100m , ψυχοπαθής διοικητής angry1.gif , μοναδικός ιατρός στη μονάδα , πολυήμερες εμπλοκές χωρίς έξοδο (Μπήκα μια μέρα άγημα για να βγώ από τη μονάδα). Είχαμε μεγάλες ιστορίες με το Δοίκα.... Τέλος πάντων.
2η μετάθεση Τατόι , γέλιο πολύ , σχολή ικάρων, Χαμός ....
Τελική μετάθεση στο 251ΓΝΑ όπου έκανα ειδικότητα χειρουργική (λειτούργησε επιτέλους το βύσμα...)και δεν είχα μεγάλη πλέον σχέση με το στράτευμα....

Και τη μέρα που απολύθηκα , χτύπησε η Αλ Κάιντα τους Πύργους ohmy.gif ohmy.gif

Φυλακές δεν είχα, τώρα πως έγινε αυτό ....
arkadios
QUOTE(dartmed74 @ Jul 9 2005, 02:33 PM)
Μαύρη ώρα.... sad.gif

Σειρά 264, 2000α ΕΣΟ, ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

Τρίπολη (Βασική εκπαιδευση) ψαράδες χαιρετούσαμε και τις πέτρες... tounge1.gif ,
251 ΓΝΑ (εκπαίδευση για ειδικότητα-σ.σμιας ιατρός) εκεί καλά περάσαμε!!!,
1η μετάθεση Λευκάδα, Φρίκη, Ραντάρ 1100m , ψυχοπαθής διοικητής  angry1.gif , μοναδικός ιατρός στη μονάδα , πολυήμερες εμπλοκές χωρίς έξοδο (Μπήκα μια μέρα άγημα για να βγώ από τη μονάδα). Είχαμε μεγάλες ιστορίες με το Δοίκα.... Τέλος πάντων.
2η μετάθεση Τατόι , γέλιο πολύ , σχολή ικάρων, Χαμός ....
Τελική μετάθεση στο 251ΓΝΑ όπου έκανα ειδικότητα χειρουργική (λειτούργησε επιτέλους το βύσμα...)και δεν είχα μεγάλη πλέον σχέση με το στράτευμα....

Και τη μέρα που απολύθηκα , χτύπησε η Αλ Κάιντα τους Πύργους ohmy.gif  ohmy.gif

Φυλακές δεν είχα, τώρα πως έγινε αυτό ....
*

cool teeth.gif teeth.gif teeth.gif teeth.gif teeth.gif teeth.gif
Archon
92 ΣΤ (221σειρα) πεζικο.
Κορινθος
Ηρακλειο (ΣΕΑΠ)
Ρεντινα (Σχολειο ΕΔ)
Κυπρος
Συνολο 23 μηνες απ' ολλα .Καλλα περασα δεν εχω παραπονα.
Ποινες 3 κρατηση και αυτο μονο.
joseph
Τεθωρακισμένος κι'εγώ.
'95 Α , 234 σειρά

Αυλώνα 2 μηνάκια,
Σ.Ε.ΤΗΛ(πύργος Ηλίας) 3 μηνάκια
Κομμοτηνή.....(τζάμπα μου..) (8μηνες 211ΕΜΑ και 6μήνες στην ταξιαρχεία=) 14 Μήνες.

(14+3+2= 19 ???) Μάλλον εχω φυλακή έ ??? (κανονικά επρεπε να κανουμε 18μηνο,ΤΟΤΕ)
Να'ναι καλά ο ΚΑΡΑΒΑΝΑΣ που με στραβωκοιτούσε.
Βλέπεις ουτε κούρεμα έπαιζα,ούτε ήθελα ποτέ μου να έχω κάποιον,πάνω στον σβέρκο μου.
Η στολή παραλλαγής έφυγε σύντομα απο την "καρνταρόμπα μου" και ήρθε η φαιοπράσινη,απο εναν παλιό που απωλήθηκε.

Δεν μπόρεσα να αντισταθώ σε αυτη την πόλη. Ετσι οι φυλακές λόγο "σκασιαρχείου" ήταν σύνηθες φαινόμενο !!!!!!!!!

Περίεργα περιστατικά??
Οταν ο ανθύπας,στην ταξιαρχεία,εβαλε μαζί μου στοίχημα,οτι το Πάσχα θα είμουν μέσα ή σπίτι μου. Κέρδισα και απο τότε δεν μου ξαναμίλησε !!!!!
ΕΥΤΥΧΙΑ !!!!! Εκανα οτι ήθελα,ξυπνούσα όποτε γούσταρα ,γιατι βάραγα τους θαλαμοφύλακες που ερχόντουσαν να με ξυπνήσουν και το είχαν "κόψει" το πρωϊνό ξύπνημα και όποτε ήθελα καφέ εξω,τσίμπαγα ενα υπηρεσιακό σημείωμα,για κάτι δήθεν,και ήμουν "πλατεία".

ΑΚΟΜΑ ΕΚΕΙ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΚΑΡΑΒΑΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!

Νά'ναι καλά το βισματάκι μου,ήρθε η μετάθεση για Αυλώνα,αλλα την επόμενη μέρα εγινε "ΤΩΝ ΙΜΙΩΝ ΤΟ ΚΑΓΚΕΛΟ" και ακυρώθηκαν οι μεταθέσεις. Δεν μπορώ να πώ οτι με χάλασε,μιάς και κυκλοφορούσα στα σκυλάδικα με βόλβο 850 turbo,με τον ξάδερφο ενος φίλου μου ,ο οποίος εχει ένα εργοστάσιο εκεί. Πολύ καλή ζωή η Κομμοτηνάρα,σε σχέση με τις άλλες μονάδες που ήταν πιό "ψηλά" (πχ 212 ΕΜΑ κτλ)
Βλέπεις η "Γυμναστική ακαδημία" ,κάνει την διαφορά στη ζωή μιάς πόλης !!!!!!!!!!!!!

ΗΧΟΔΡΟΜΙΟ rulezzzZZZZZZzzzzzzz !!!!!!!!! wink1.gif
z360
A ρε τι μου θυμησατε..παλιες καλες μερες..
λοιπον εχουμε και λεμε

Πολεμικό Ναυτικό

88 Β..
ΠΑΛΑΣΚΑ...
ΜΥΚ...2,5 μηνες
Δ/Δ OΠΛΟΝΟΜΙΟ για κανα 2 μηνο (βισματακι)
ΥΔΡΕΥΣΗ ΝΑΥΣΤΑΘΜΟΥ 15 ΜΗΝΕΣ...(εκει πηρα 20 κιλακια)
δυσμενη 4 μηνες στο Φ/Θ ΘΕΤΙΣ (ΕΚΕΙ ΠΕΡΑΣΑ ΖΩΗ)

Φυλακη περιπου τη μιση θητεια μου κανονικα
λογο καθημερινης κοπανας επαιρνα το παπι το βραδυ ανεβαινα στο φυλακιο της "βροκης" οι εχωντες κανει στο Π.Ν το ξερουν παιρνουσα κατω απο τα συρματα με το παπι ..!!!! και γυρνουσα το πρωι
λογο βισματος αν εξαιρεσει κανεις οτι εφαγα φυλακη πισω απο τα καγκελα 45 μερες λογο κοπανας (ολη η υδρευση δηλ 4 ατομα) αλλα επειδι εμεινε 2 μερες ο στολος χωρις νερο μας εβγαζαν εξω ολη μερα
και το βραδυ υπνο πισω απο τα καγκελα και εμεις φυσικα παιρναμε το υδροφορο ολη μερακαι βουρ εξω στη σαλαμινα να δινουμε νερο για το χαρτζιλικι μας στους σαλαμινιωτες
τελικα εκατσα 24 μηνες και 2 μερες η φυλακΗ μου ηταν οτι δεν πηρα αδεια απολυσεως αλλα περασα καλα ...
και ειχε και πολλες μεγαλες τσιπουρες ρε παιδια ειδικα στην Π 7 ΚΑΙ Π 10
ΤΕΡΑΤΑ
καλα ηταν ξαναπηγαινα...
unseen
200E (268)

Ειδ/Δυν. Πεζοναυτης

Μεγ. Πευκο
Πυργος
505 Ταγμα Πεζοναυτων

Μακρια και αγαπημενοι.... :)
kimoliatis
257 Σειρά

Τεχνικό Σώμα
Τεχνίτης Τηλετύπων

Κορινθος
Πύργος (ΣΕΤΤΗΛ)
Λεσβος 12 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΛΕΕΛΕΕ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΕΛΕΛΕΛΕΛΕΕ
aLaNi
ΕΣΣΟ ΣΤ' 03 ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
*Τριπολη 124 ΠΒΕ Βασική εκπαίδευση
--ψαρούκλες καλως ήλ8ατε...
*Καβούρι 128 ΣΕΤΗ Εκπαίδευση στην ειδικότητα ΜΕΤΗ (Μηχανικός Ενσύρματων Τηλεπικοινωνιών)
--Πολύ γέλιο πολύ σκοπιά ΖΗΤΩ η ΣΤΥΑ (συστεγαζόντουσαν στο καβούρι μετά απο το σεισμό του 99 και το στρατόπεδο ήταν απλά γεμάτο γυναίκες...φανταστείτε την συνέχεια )
*Καισαριανή 350 ΠΚΒ (Πτέρυγα κατευ8υνόμενων Βλημάτων)
--Αγγαρεία, προβλεπε, χωσέ ΚΟΥΕΡΒΟ, 4 μέσα μισή έξω... μέχρι και 3 μέρες πριν πάρω άδεια έκανα αγγαρείες.. μάλιστα είχα πάρει΄ένα αλυσοπρίονο κ έκοβα ένα δέντρο 30 μέτρων///
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.