Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ Τίτλος: Ψάρια - σφουγγάρια - δυναμίτες: 'Ενα ρεπορτ
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Διάφορα
billgk
Ποια μυστικά κρύβουν οι θάλασσες μας; Γιατί οι σφουγγαράδες στην Κάλυμνο συνεχίζουν τις βουτιές; Τι δικαιολογίες έχει αυτός που ψαρεύει με δυναμίτες; Οι Αθηναίοι τι ψάρια τρώνε; Είναι υγιεινά τα ψάρια των ιχθυοτροφείων; Ποιος σκοτώνει τα μωρά του ξιφία; Γιατί η Ευρωπαϊκή 'Ενωση πληρώνει πολλά δεκάδες χιλιάδες ευρώ για να καταστρέψουμε τα παλιά καΐκια; Γιατί οι 'Ελληνες δεν μπορούν να ψαρέψουν τόνο και οι Ιταλοί μπορούν; Γιατί οι ψαράδες της Καλύμνου δεν θέλουν να ψαρεύουν τον Μάιο; Ως πότε οι ανεμότρατες θα θερίζουν τον βυθό των θαλασσών;
Ο Σταύρος Θεοδωράκης και οι κάμερες της εκπομπής «Πρωταγωνιστές» ταξίδεψαν στους ψαρότοπους ανοιχτά της Αττικής, αλλά και στην Κάλυμνο, το νησί του σφουγγαράδων, με τα 658 καΐκια της, τον μεγαλύτερο δηλαδή αλιευτικό στόλο παράκτιας αλιείας στη Μεσόγειο.
Στις δύο εκπομπές, μεταξύ άλλων, μιλούν:
Ο Σπύρος Γεωργαντής, ο πιο παλιός σφουγγαράς της Καλύμνου που είναι σήμερα 97 χρόνων. Διηγείται την ιστορία του γιου που έχασε στον βυθό της Σάμου. «Εγώ τη θάλασσα την αγαπώ. Στο νερό δε χρειάζεται μαγκούρα. Στη θάλασσα όταν μπω γίνονται φτερά τα ποδάρια».
Ο Παντελής Γεωργαντής, ο γιος του κυρίου Σπύρου. Περιγράφει πως έχασε το πόδι του από μια γρήγορη ανάδυση. Ο θάλαμος αποσυμπίεσης στο νοσοκομείο της Καλύμνου δεν λειτουργούσε, ούτε κι ο θάλαμος της Κρήτης όπου μεταφέρθηκε. 'Οταν έφυγε για Αθήνα ήταν πλέον αργά. «Ο Θεός δεν με άφησε όμως» , λέει και συνεχίζει να βουτάει.
Ο Μιχάλης Καρδούλιας, ο καπετάνιος του «'Αρχοντα» που μόλις επέστρεψε από ταξίδι 40 ημερών στην Ανατολική Μεσόγειο, φορτωμένος με τόνους ξιφία. Ο Μιχάλης θέλει να απαγορευθεί το ψάρεμα του ξιφία και τον Δεκέμβριο. Είναι γενοκτονία λέει «μόνο "μωρά" ψαρεύουμε».
Ο Γιώργος Κατσοτούρχης, ο «πολυμήχανος» πρόεδρος των ψαράδων της Καλύμνου. Ζητά να μπουν οι τουρίστες στα καΐκια, να μην ρίχνουν ούτε ένα αγκίστρι οι ψαράδες τον Μάιο και να διαπραγματευτεί καλύτερα το ελληνικό κράτος το δικαίωμα των ψαράδων στον κόκκινο τόνο.
Ο Ιωάννης Χειλάς, ο υπεύθυνος του Ναυτικού Μουσείου Καλύμνου. Ανάμεσα σε ασπρόμαυρες φωτογραφίες εξηγεί πως οι Καλύμνιοι σφουγγαράδες έχουν περπατήσει τον βυθό όλης της Μεσογείου. Ο καθένας τους περπατούσε 250 ώρες τον χρόνο στον βυθό, επί 30 χρόνια.
Η Φανερωμένη Σκυλλά που δημιούργησε «το καλύμνικo σπίτι». Σκάφανδρα, μάσκες, φωτογραφίες, μαντίλια, φορεσιές και προικιά. Η Φανερωμένη διηγείται τη στιγμή του αποχαιρετισμού: Στο λιμάνι οι γυναίκες αποχαιρετούσαν τους σφουγγαράδες φορώντας λευκά μαντίλια και μόλις τα καΐκια χάνονταν, έβαζαν τα μαύρα και περίμεναν, μαυροφορούσες όλο το καλοκαίρι, την επιστροφή των σφουγγαράδων.
Ο Γιώργος που από μικρό παιδί πετάει δυναμίτες στην θάλασσα. Γνωρίζει ότι καταστρέφει τη ζωή, ξέρει ότι κινδυνεύει να σακατευθεί αλλά δηλώνει ότι δεν πρόκειται να σταματήσει. Ο δυναμίτης είναι το δικό του «ναρκωτικό». «Ο δυναμίτης όμως είναι στο αίμα μου».
Ο Γιώργος και ο Βασίλης Λύρας που φεύγουν κάθε βράδυ μετά τα μεσάνυχτα για να επιστρέφουν το πρωί με μπαρμπούνια, σκορπίνες και αστακούς. Μέχρι το μεσημέρι ξεμπλέκουν και μπαλώνουν δίχτυα και το βράδυ σαλπάρουν ξανά. Οι τιμές έχουν πέσει όμως και πολλές φορές τα έσοδα δεν καλύπτουν ούτε τα έξοδα.
Ο Νικόλας Κατσίλης που από μικρός ήθελα να γίνει μόνο ψαράς και τίποτε άλλο. Σήμερα ο 20χρονος ψαράς ταξιδεύει με τα ξιφιάδικα και γυρνάει σπίτι του κάθε 30-40 μέρες. Η κοπέλα του η Ειρήνη όμως, ξέρει ότι αυτή είναι η μοίρα των γυναικών σε τούτο το νησί και δεν διαμαρτύρεται.
Ο Νικόλας Πεταλάς, ιχθυοκαλλιεργητής που ήταν μετανάστης στην Αυστραλία, έβγαλε λεφτά και ήρθε στην Ελλάδα για να κάνει ένα από τα πιο σύγχρονα ιχθυοτροφεία. Απαντάει σε όλα τα απαγορευμένα ερωτήματα σε σχέση με τα ψάρια ιχθυοτροφείου - τα ψάρια του είναι ανάρπαστα στο εξωτερικό. Θέλει να φύγει και να γυρίσει πίσω στην Αυστραλία, την «ωραία πατρίδα» όπως την ονομάζει, γιατί η Ελλάδα δεν είναι χώρα για καθαρές επιχειρήσεις.
Ο Χρήστος Χιώτης ο ψαράς από την Αίγινα που περιμένει τις μπουλντόζες για να του καταστρέψουν το καΐκι. Ο «Γιάννος» του θα γίνει συντρίμμια κι αυτός θα πάρει 90.000 ευρώ από την ΕΕ που επιδοτεί την απόσυρση και την καταστροφή των παλιών καϊκιών της Ευρώπης.
Η Μαρία Δαμανάκη Επίτροπος της Ευρωπαϊκής 'Ενωσης αρμόδια σε θέματα θαλασσών και αλιείας - η οποία θα απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα που έχουν προκύψει από τις μαρτυρίες των ψαράδων αλλά και το ρεπορτάζ των «Πρωταγωνιστών». Σημερα 11'50 p.m
fotis
την είδα την εκπομπή. πολύ άνετος αυτός με τους δυναμίτες...
ενταξει τωρα λέει οτι δεχεται πως καταστρέφει τα πάντα αλλα δεν θα σταματησει να το κανει..
αν όμως φαει μια διετια φυλακη και καθε μερα του γαμ... και άλλος το κωλαρ... ίσως αναθεωρήσει την άποψή του...
δεν κρατήθηκα...
billgk
...απαντηση δυναμιτηστι στον σταυρο..δεν θελω τα νεα παιδια να βαρανε δυναμιτες, αλλα εγω δεν σταματαω....ρε κατι μ@λ@κ5@ς..
alexaras
εδω ο τυπας ελεγε οτι η κορη του κανει ψαρ/κο και οτι παραπονιεται που δεν εχιε ψαρια αλλα αυτον δεν τον νοιαζει αν θα παει η κορη του να ψαρεψει αυριο εκει που θα χει ριξει αυτος δυναμιτη και δεν θα βρει τιποτα!!!! πραγματικα η***ος!!! (σορρυ κιολας αλλα ελεος!!!)
takolas
Ενδιαφέρον ρεπορτάζ,
σχετικά με το δυναμιτιστή, τι να πω...περίπτωση....
δεν περίμενα βέβαια να αναπτύξει κάποια ορθολογική
επιχειρηματολογία σχετικά με αυτό που κάνει...
Το πιο απίστευτο είναι ότι νομίζει ότι ο δυναμίτης
τελικά κάνει καλό σε μια περιοχή γιατί προσελκύει
μεγάλα ψάρια που έρχονται να τραφούν από το
μακελειό που έχει κάνει...
Απορίας άξιο είναι πως μπόρεσε να τον βρει ο Θεοδωράκης
με μια επίσκεψη στο νησί και το λιμενικό όχι....
alexaek1
αυτοσ με τους δυναμιτες ειναι για μενα καραγκιοζης βγηκε και το λεει και στην τηλεοραση ΘΡΑΣΟΣ επισης οι ανεμοτρατες λενε για τους δυναμιτες μπουκαλακηδες και οι δυναμιτακιδες και αυτοι με τα καικακια τους φτεναι οι ανεμοτρατες δεν βγαζεις ακρη η γνωμη μου ειναι οτι φτεναι αυτοι που μασ κυβερνανε δεν υπαρχει οριο απο την στιγμη που επιτρεπουν στισ ανεμοτρατες να ψαρευουν και το καλοκαιρι ολα καταστρεφονται

ο δυναμιτακησ λεει εχω σκεφτει να το σταματησω αλλα θα το κανω για hobby ????????????????????????????
s2k
400 χρονια σκλαβια ειναι πολλα παιδια... οταν η ευρωπη ειχε διαφωτισμο, εμεις καναμε τσιμ@υκια στους τουρκους. Γι αυτο δεν θα αλλαξει ποτε αυτο το κωλοχανειο που λεγεται ελλαδα
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(fotis @ Mar 11 2013, 12:55 AM) *
την είδα την εκπομπή. πολύ άνετος αυτός με τους δυναμίτες...
ενταξει τωρα λέει οτι δεχεται πως καταστρέφει τα πάντα αλλα δεν θα σταματησει να το κανει..
αν όμως φαει μια διετια φυλακη και καθε μερα του γαμ... και άλλος το κωλαρ... ίσως αναθεωρήσει την άποψή του...
δεν κρατήθηκα...

Έλα μου ντε και εγώ την είδα την εκπομπή. Αυτόν τον άνθρωπο πραγματικά δεν τον καταλαβαίνω. Μόνο στον Κορυδαλλό βάζουν μυαλλό κάτι τέτοιοι.

QUOTE(s2k @ Mar 11 2013, 12:52 PM) *
400 χρονια σκλαβια ειναι πολλα παιδια... οταν η ευρωπη ειχε διαφωτισμο, εμεις καναμε τσιμ@υκια στους τουρκους. Γι αυτο δεν θα αλλαξει ποτε αυτο το κωλοχανειο που λεγεται ελλαδα

Για πήγαινε Τουρκία σήμερα να δεις τι νόμοι εφαρμόζονται για την αλιεία εκεί, και μετά μου ξανά λες. Ξεκινάνε με υπερσύγχρονα μεγαθήρια σκάφη για αλιεία γαρίδας στο Αιγαίο γιατί στην χώρα τους θα τους έκοβαν τον Κ@λ@ και εμείς εδώ τους καμαρώνουμε και τους αφήνουμε ανενόχλητους. Ψαρεύουν δίπλα στα νησιά μας (Μυτιλήνη -Χίο) με στόλους 40 αλιευτικών και βγάζουν χιλιάδες τόνους γαρίδα και εμείς τους κοιτάμε σαν περίεργα πουλιά.
s2k
QUOTE(Γιώργος Δεμέτης @ Mar 12 2013, 12:06 AM) *
Για πήγαινε Τουρκία σήμερα να δεις τι νόμοι εφαρμόζονται για την αλιεία εκεί, και μετά μου ξανά λες. Ξεκινάνε με υπερσύγχρονα μεγαθήρια σκάφη για αλιεία γαρίδας στο Αιγαίο γιατί στην χώρα τους θα τους έκοβαν τον Κ@λ@ και εμείς εδώ τους καμαρώνουμε και τους αφήνουμε ανενόχλητους. Ψαρεύουν δίπλα στα νησιά μας (Μυτιλήνη -Χίο) με στόλους 40 αλιευτικών και βγάζουν χιλιάδες τόνους γαρίδα και εμείς τους κοιτάμε σαν περίεργα πουλιά.

Nαι Δεμετη τα ιδια λεμε...ακομη κ οι τουρκοι εχουν νομους...στο μπουρδελο μας ερχονται ολοι κ γαμ@νε ενω εμεις βγαζουμε κραυγες κ κουναμε σημαιακια... Εξαλλου τι μπορουμε να κανουμε?Στην καλυτερη να τρομαζουμε τις γαριδες να πανε προς τα κει, μην τυχον κ φτασει κανα αλιευτικο τους στη βαρκιζα κ μετα μας κανουν πολεμο!
JIANNIS21P
QUOTE(takolas @ Mar 11 2013, 10:56 AM) *
Ενδιαφέρον ρεπορτάζ,
σχετικά με το δυναμιτιστή, τι να πω...περίπτωση....
δεν περίμενα βέβαια να αναπτύξει κάποια ορθολογική
επιχειρηματολογία σχετικά με αυτό που κάνει...
Το πιο απίστευτο είναι ότι νομίζει ότι ο δυναμίτης
τελικά κάνει καλό σε μια περιοχή γιατί προσελκύει
μεγάλα ψάρια που έρχονται να τραφούν από το
μακελειό που έχει κάνει...

Απορίας άξιο είναι πως μπόρεσε να τον βρει ο Θεοδωράκης
με μια επίσκεψη στο νησί και το λιμενικό όχι....

αυτό ακριβώς λένε και υποστηρίζουν όσοι κάνουν αυτό το χόμπι ας το πω έτσι rolleyes.gif
xm μα δεν είναι δουλειά του λιμενικού αυτό ??πρέπει να το καταγγείλει κάποιος πρώτα laugh.gif
αστειεύομαι βεβαια ,απλά είναι γνωστό πως λειτουργεί το λιμενικό 99% "άμα δεν μας κάνει ο λιμενικός ??τον διώχνουμε ""αυτά άκουσα κάποτε στο πήλιο από επαγγελματία αλιέα rolleyes.gif
Ichthyologist
Ορίστε τι κάνουν οι γείτονες. Αλλά οι δικοί μας που να κολλήσουν κανένα αυτοκόλητο ή να καρφώσουν καμμία αφίσα
Όπως γράφει αν σε πιάσουν παράνομα σε σικτιριάζουν tounge1.gif
fotisamor
QUOTE(Ichthyologist @ Mar 12 2013, 04:20 PM) *
Ορίστε τι κάνουν οι γείτονες. Αλλά οι δικοί μας που να κολλήσουν κανένα αυτοκόλητο ή να καρφώσουν καμμία αφίσα

Να οργανωθούμε!!!!Πάρα πολύ ωραία ιδέα!!!!!!
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(fotisamor @ Mar 12 2013, 06:49 PM) *
QUOTE(Ichthyologist @ Mar 12 2013, 04:20 PM) *

Να οργανωθούμε!!!!Πάρα πολύ ωραία ιδέα!!!!!!

Καλά τα άλλα αλλά αυτό δεν το έχουμε ξαναδεί σε αφίσα πουθενά. wub.gif
JIANNIS21P
το λέει ο νόμος και σε εμάς ,και οποιος πει ότι δεν το ξέρει θα πω ότι η άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται laugh.gif
άρα ?????
χιούμορ .
το θέμα δεν είναι να γεμίσουμε τα παραθαλάσσια μέρη με τέτοιες πινακίδες ( όχι ότι το απορρίπτω?? ίσα ίσα ) αλλά να κάνει απλά καλά τη δουλειά του ο κρατικός μηχανισμός .
Τώρα θα μου πείτε ?? με το μηνιάτικο στην μέση ,τι ????
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(JIANNIS21P @ Mar 13 2013, 03:08 PM) *
το λέει ο νόμος και σε εμάς ,και οποιος πει ότι δεν το ξέρει θα πω ότι η άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται laugh.gif
άρα ?????
χιούμορ .
το θέμα δεν είναι να γεμίσουμε τα παραθαλάσσια μέρη με τέτοιες πινακίδες ( όχι ότι το απορρίπτω?? ίσα ίσα ) αλλά να κάνει απλά καλά τη δουλειά του ο κρατικός μηχανισμός .

Παιδιά οι αφίσες ενημερώνουν τους απλοϊκούς ανθρώπους όχι τους ψαροτουφεκάδες, γιαυτό έχει τα τηλέφωνα της αστυνομίας και του λιμεναρχείου πάνω της. Επιπλέον τους λέει να μην αγοράζουν ψάρια από ψαροτουφεκάδες.
synagridakias
Αγνοια νόμου δεν υφίσταται.Νόμοι υπάρχουν, απλώς δεν εφαρμόζονται.Οι τούρκοι λαθρέμποροι που εκμεταλεύονται τον πόνο των παράνομων μεταναστών, είναι στο ''απυροβόλητο'' της τουρκικής ακτοφυλακής.Οσο για την ναυτοσύνη...Μάλτα γιόκ laugh.gif
yoragistri
Παρά την ύπαρξη των νόμων των σχετικών με το ψάρεμα, υπάρχει άγνοια στον υπόλοιπο κόσμο πλην υμών και λογικό είναι, αφού δεν υπάρχει ενημέρωση. Είναι γνωστό ότι για τον περισσότερο κόσμο, το ψάρεμα νύχτα και με μπουκάλα είναι κάτι το φυσιολογικό. Οταν πριν 3-4 χρόνια είχαμε φτιάξει τα αυτοκόλλητα τα σχετικά με τα 150 μ από τη σημαδούρα, σχεδόν κανένας δεν γνώριζε το νόμο, ούτε καν εμείς. Πιστεύω πως είναι κάτι που αν ξεκινούσε από εμάς (συλλόγους), θα βοηθούσε στην βελτίωση της εικόνας μας.
INTZ
Είναι τελικά και άγνοια,αλλά και αυτό που λέει ο Δημήτρης παραπάνω και η υπογραφή μου παρακάτω.
JIANNIS21P
QUOTE(INTZ @ Mar 13 2013, 10:27 PM) *
Είναι τελικά και άγνοια,αλλά και αυτό που λέει ο Δημήτρης παραπάνω και η υπογραφή μου παρακάτω.

η υπογραφή σου κάτω πρέπει να είναι πάντα φάτσα κάρτα όταν ανοίγουμε το site rolleyes.gif wub.gif

QUOTE(Γιώργος Δεμέτης @ Mar 13 2013, 07:58 PM) *
QUOTE(JIANNIS21P @ Mar 13 2013, 03:08 PM) *
άρα ?????
χιούμορ .

Παιδιά οι αφίσες ενημερώνουν τους απλοϊκούς ανθρώπους όχι τους ψαροτουφεκάδες, γιαυτό έχει τα τηλέφωνα της αστυνομίας και του λιμεναρχείου πάνω της. Επιπλέον τους λέει να μην αγοράζουν ψάρια από ψαροτουφεκάδες.

to YASAKTIR είναι αεί σιχτίρ στα τουρκικα wacko.gif rolleyes.gif
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(JIANNIS21P @ Mar 13 2013, 11:05 PM) *
to YASAKTIR είναι αεί σιχτίρ στα τουρκικα wacko.gif rolleyes.gif

YASAKTIR = ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ
Το άλλο αν το πεις στην Τουρκία θα σε δείρουν. Σημαίνει άντε γ@μήσου
tdrackos
ειδα την εκπομπη κ απογοητευτικα.

Ενταξει ήξερα (στο περιπου) τί γινεται με τα καϊκια, τις τρατες κ τους δυναμιτες, αλλά δεν το περίμενα κ έτσι.

Ειδικά με τους μικρούς ξιφίες.. σφαγή.

Για τον μπουρλοτιερη δεν το συζητω....
Ο ορισμός του άθλιου "σας γράφω όλους σταρχιδιαμου και κοιταω την πάρτη μου..."

Εκει ο πελεκης του νόμου θα πρέπει να πέφτει βαρυς...
newind
Ο θεοδωράκης είπε σχιζοφρενή τον μπουρλωτιέρη.
Τους επαγγελματίες τους βρήκε μια χαρά!
Αναρωτιέμαι δεν είναι σχιζοφρενείς αυτοί;
Λένε ότι το ξέρουν ότι κάνουν καταστροφή (30.000 μικρούς ξιφίες σε ένα χρόνο!!!) και ότι πρέπει ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ να απαγορέψει τους συγκεκριμένους μήνες!!!!!!! Ομολογούν ότι έχουν αλιευτικές επιλογές αντί του ξιφία εκείνους τους μήνες. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ;;;;; ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ;;;;
Μας δουλεύουν κανονικότατα! Θέλουν να δείξουν ευαισθησία; Υπευθυνότητα πάντως δε δείχνουν ούτε στο ελάχιστο. Γαργάρα το έκανε ο θεοδωράκης το θέμα. Δεν το κατάλαβε άραγε;
Προφανώς είναι θέμα κονόμας το ότι δε σταματάνε από μόνοι τους την καταστροφή...

Για να μην παρεξηγηθώ, κατανοώ τα προβλήματα που υπάρχουν στην αλιεία γενικώς. Όμως σε πολλά θέματα βγάζουν μόνοι τους τα μάτια τους και ζητάνε και τα ρέστα.

Υ.Γ. Υπήρξε νομίζω και μια υποψία για το ποιοι τελικά σκοτώνουν με καραμπίνες φώκιες δελφίνια κλπ. Δεν υπήρξε όμως κάποια "ενοχλητική" ερώτηση από το δημοσιογράφο...
fotis
ελα βρε Δημητρη και εσυ τωρα....
σαν πολλά δεν περιμένεις απο τον Θεοδωράκη????
ελα ενταξει ενας δημοσιογραφισκος του συστηματος και των καναλαρχών ειναι!
κατι σαν τον Κούλογλου, αλλά όχι τοσο επαναστάτης....χαχαχαχαχαχαχα
chtsanti
Οι ψαράδες δεν φταίνε για τους ξιφίες, πόσο μάλλον άμα ζητάνε και περιορισμούς οι ίδιοι.

ΔΕΝ ψαρεύουν μόνοι τους, αλλά υπάρχουν και ιταλοί, και γάλλοι, και οι τούρκοι , και αιγύπτιοι και άλλοι. Δεν έχει νόημα να σταματήσουν μόνο αυτοί να ψαρεύουν , το πολύ πολυ να χάσουν αγορές.
Άσε που οι Ελληνες θα ψαρεύουν και μικρές ποσότητες σε σχέση με το σύνολο (αν πετάξανε 30000 ξιφιάκια οι δικοί μας φανταστείτε πόσα ήταν τα συνολικά). Και οι Έλληνες δεν ψαρεύουν με παρασυρόμενα αφρόδιχτα όπως άλλοι...
Αντίστοιχα και στους τόνους...

Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με την υπεραλείευση. Κάτι ψιλά ειπώθηκαν για τις τράτες, θα περίμενα ποιο εκτενές ρεπορτάζ, εκεί γίνεται επίσης μεγάλη καταστροφή. Και είπαν αλήθεια ότι οι τράτες ΔΕΝ ανοίκουν σε ψαράδες (σε ένα μεγάλο βαθμό) αλλά σε εταιρίες που έχουνε αρκετά καλές διασυνδέσεις.

Κατά τα άλλα οι οικολόγοι μας έχουν κολλήσει με το ψαροντούφεκο...

Όσον αφορά τους δυναμίτες. ΔΕΝ είναι μόνο οι καλύμνιοι. Άσε που εκεί μπορεί να έχουν λιγότερους από άλλα μέρη τώρα ποια. Και στο κορινθιακό βλέπω συχνά και σε όχι τίποτα φοβερά απομακρυσμένα μέρη.
Πάντως το πρόβλημα δείχνει βαθύτερο, δεν είναι μόνο τα λεφτά ή η ψαριά, ο τύπος που μίλαγε ήταν για τρελοκομείο, κάτι σαν πυρομανής.
alexaek1
κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει προβλημα εξαιτιασ των τρατων οι των καικιων αυτοι την δουλεια τουσ κανουν και πολλοι νομιμα δεν μπορειτε να πειτε κατι γι αυτουσ εγω πιστευω οτι φτεναι αυτοι που ειναι στα κυκλωματα και εχουν συμφεροντα απο αυτες τισ καταστροφες απο κι και περα δεν ξερω απλα εγω αυτο πιστευω
vtolis
για εμένα ο πρώτος λόγος στην καταστροφή τις θάλασσας είναι ο ανθρώπινος παράγοντας .και αναλυτικά :
(υπεραλίευση : οι Τράτες κάνουν φοβερή ζημιά και όσοι λένε το αντίθετο είναι βαθιά νυχτωμένοι .
Επειδή είμαι και ζω σε νησί η τράτα κάθε φορά τραβάει ότι υπάρχει από κάτω της . πχ χιλιάδες σιναγριδακια χιλιάδες ροφαδάκια χιλιάδες σαργουδάκια και πάει λέγοντας ακόμα και του ενός πόντου που φυσικά δεν τα χρειάζεται και τα πετάει ψόφια μέσα στην θάλασσα ή πάνε για γάτο τροφές )+ κρανίου τόπος όπου περάσει .
(δυναμίτης ) όπου πέσει , τέλος κρανίου τόπος . Και η βλακεία που άκουσα ότι το ψόφιο ψάρι φέρνει ψάρι μεγάλη παπαριά .
Λύματα . κάποια νησιά που δεν έχουν βιολογικούς ρίχνουν εδώ και χρόνια όλη την σαβούρα τους μέσα (πετρέλαια , μπαταρίες, λάδια, οξύ, απορρυπαντικά, χλωρίνες ,λιπάσματα στην θάλασσα οικολογική καταστροφή όπου πέφτουν κρανίου τόπος .

Αυτά είναι τα σοβαρά προβλήματα και όχι ο ψαροντουφεκάς ούτε ο επαγγελματίας του μεροκάματου ούτε ο ερασιτέχνης ψαράς .

Δεν θέλει και πολύ μυαλό ούτε πρέπει να είσαι επιστήμονας να το καταλάβεις .
s2k
QUOTE(alexaek1 @ Mar 14 2013, 04:51 PM) *
κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει προβλημα εξαιτιασ των τρατων οι των καικιων αυτοι την δουλεια τουσ κανουν και πολλοι νομιμα δεν μπορειτε να πειτε κατι γι αυτουσ εγω πιστευω οτι φτεναι αυτοι που ειναι στα κυκλωματα και εχουν συμφεροντα απο αυτες τισ καταστροφες απο κι και περα δεν ξερω απλα εγω αυτο πιστευω

Προφανως αστειευεσαι...Το νομιμο ειναι κ ηθικο ε? Σιγα μην ειναι κ οι εξωγιηνοι πισω απ τις οδηγιες. Η Ε.Ε. εχει θεσπισει νομους τους οποιους η ελληνικη βουλη-κυβερνηση γραφει στ @ρχιδια της κανονικα.Ολες οι προοδευτικες χωρες κανουν οτι μπορουν για να αποτρεψουν την υπεραλιευση, φτιαχνουν καταφυγια κλπ κλπ κ εμεις ριχνουμε ακομη δυναμιτες κ οι τρατες καλαρουν στα 10 μετρα απ την ακτη...μην λεμε οτι θελουμε, ειμαστε για κλωτσιες
alexaek1
QUOTE(s2k @ Mar 14 2013, 08:59 PM) *
QUOTE(alexaek1 @ Mar 14 2013, 04:51 PM) *

Προφανως αστειευεσαι...Το νομιμο ειναι κ ηθικο ε? Σιγα μην ειναι κ οι εξωγιηνοι πισω απ τις οδηγιες. Η Ε.Ε. εχει θεσπισει νομους τους οποιους η ελληνικη βουλη-κυβερνηση γραφει στ @ρχιδια της κανονικα.Ολες οι προοδευτικες χωρες κανουν οτι μπορουν για να αποτρεψουν την υπεραλιευση, φτιαχνουν καταφυγια κλπ κλπ κ εμεις ριχνουμε ακομη δυναμιτες κ οι τρατες καλαρουν στα 10 μετρα απ την ακτη...μην λεμε οτι θελουμε, ειμαστε για κλωτσιες

εχεισ δικιο και δεν ξερω τι κανουν ολες οι τρατες αλλα απο προσωπικη εμπειρια δεν καταστρεφουν τοσο πολλυ τωρα δεν ξερω και πολλα οποτε τι να πω
xtapodas
ΑΛΙΕΙΑ και ΑΛΙΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ

http://egialos.blogspot.gr/2012/09/blog-post_17.html
JIANNIS21P
Δυστυχώς ,όλοι βάζουμε το χεράκι μας .
kostas-sti
QUOTE(vtolis @ Mar 14 2013, 08:15 PM) *
για εμένα ο πρώτος λόγος στην καταστροφή τις θάλασσας είναι ο ανθρώπινος παράγοντας .και αναλυτικά :
(υπεραλίευση : οι Τράτες κάνουν φοβερή ζημιά και όσοι λένε το αντίθετο είναι βαθιά νυχτωμένοι .
Επειδή είμαι και ζω σε νησί η τράτα κάθε φορά τραβάει ότι υπάρχει από κάτω της . πχ χιλιάδες σιναγριδακια χιλιάδες ροφαδάκια χιλιάδες σαργουδάκια και πάει λέγοντας ακόμα και του ενός πόντου που φυσικά δεν τα χρειάζεται και τα πετάει ψόφια μέσα στην θάλασσα ή πάνε για γάτο τροφές )+ κρανίου τόπος όπου περάσει .
(δυναμίτης ) όπου πέσει , τέλος κρανίου τόπος . Και η βλακεία που άκουσα ότι το ψόφιο ψάρι φέρνει ψάρι μεγάλη παπαριά .
Λύματα . κάποια νησιά που δεν έχουν βιολογικούς ρίχνουν εδώ και χρόνια όλη την σαβούρα τους μέσα (πετρέλαια , μπαταρίες, λάδια, οξύ, απορρυπαντικά, χλωρίνες ,λιπάσματα στην θάλασσα οικολογική καταστροφή όπου πέφτουν κρανίου τόπος .

Αυτά είναι τα σοβαρά προβλήματα και όχι ο ψαροντουφεκάς ούτε ο επαγγελματίας του μεροκάματου ούτε ο ερασιτέχνης ψαράς .

Δεν θέλει και πολύ μυαλό ούτε πρέπει να είσαι επιστήμονας να το καταλάβεις .

ναι !πολυ δεν θελει! αλλα θα πρεπει να υπαρχει και λιγο!
εσυ πως το κοβεις? υπαρχει ? mad.gif
JIANNIS21P
όταν βλέπεις ότι τα καΐκια μεγαλώνουν,η βιομηχανίες έρχονται στα εδάφη σου η δήμαρχοι βρίσκονται με βίλες και παραθαλάσσια εξοχικά όπως και πολλοί ΔΥ ,βουλευτές υπουργοί και πάει λέγοντας ( που τώρα λόγο τρόικας φανερώνονται ) θα έλεγα ότι ίσως ισχύει το αντίθετο.
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.