Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Αποφασισα να αγορασω το RAYO 100cm.Διαφωτιστε με παρακαλω
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Εξοπλισμός > Ψαροτούφεκο
Thodoras
Πριν λιγες μερες εκανα βολες με το Beuchat Mundial 90cm που εχω με ολοκαινουρια 17.5Χ24 gorilla kai 6.25 βεργα ταιτης.
Απο την ευθυβολια του ειμαι ευχαριστιμενος και γενικα ειμαι ευχαριστιμενος απο αυτο το οπλακι.
Εκανα σκοποβολη σε μια περκα και στα 3 μετρα σημαδευοντας κεφαλι,την πετιχα στο ματι.(ψαρια αξιολογα δεν ειχε οποτε απλος κοιταξα να εξοικειωθω στην σκοποβολη)
Τα μονα 2 πραγματα που δεν μου πολυ αρεσουν ειναι οτι τα σκοπευτικα του ειναι λιγο δυσκολα(χοντρη κεφαλη)και οτι η βολη ειναι λιγο "ξερη".
Τελος παντον τα θεωρω λεπτομεριες...ισως αν "στρωσουν" λιγο τα λαστιχα να ειναι πιο "γλυκια" η βολη.

Το θεμα ειναι οτι θελω να παρω και ενα πιο μακρυ οπλο και αφου κοιταξα πολλα(διαβασα και τα ειδα και σε μαγαζια)κατεληξα στο να παρω θελω να παρω ενα Rayo ...εχω διαβασει και απο εδω πολυ καλα σχολια.Επισης επιασα την λαβη του και μου καθεται απιστευτα καλα στο χερι και τα σκοπευτικα του οντος δειχνουν πολυ καθαρη εικονα και εχει και καλη τιμη.

Εχω ομως καποιες ερωτησεις σχετικα με αυτο το οπλο που με προβληματιζουν και θεωρω οτι ειμαι τυχερος γιατι εδω στο φορυμ μας εχουν πολλοι αυτο το οπλο ,οποτε ελπιζω να με διαφωτισετε.Επισης θεωρω οτι θα γινει ενα πολυ ωραιο τοπικ για τους μελλοντικους υποψιφιους αγοραστες του Rayo.

Οι ερωτησεις ειναι οι εξης

1)rayo plus η x-act? και ποιες ακριβως ειναι οι διαφορες τους?
2)Το plus απο οτι διαβασα και ειδα εχει 16,9 λαστιχο...δεν ειναι λιγο για 100αρι?
3)Αφου το οπλο δεν εχει οδηγο βεργας ,αμα του βαλεις 2ο λαστιχο περαστο που πιεζει την βεργα προς τα κατω,δεν ειναι προβλημα στην βολη?
4)Λογο διαφορας υψους της βεργας απο λαβη σε κεφαλη, δεν γρατζουνιεται ο σωληνας σε καθε βολη? Ο ιδιοκτητης του μαγαζιου που το ειδα μου ειπε πως και εκεινος αυτο το οπλο εχει και πως εχει τρελαθει με την ευθυβολια του και πως δεν το αλλαζει με τιποτα,αλλα λεει οτι ο σωληνας ειναι 1000γρατζουνισμενος για τους λογους που ειπα.
5)Με την πλαστικη σχοινοπιαστρα του που εχω διαβασει εδω οτι καποιες φορες δεν λειτουργει σωστα και επισης σπαει ευκολα ,τι κανουμε?
6)Πιο ειναι το καλυτερο σετ απ που εχετε κανει σε αυτο το οπλο?
7)Το οπλο οταν το ειδα στο μαγαζι,εχει μεγαλο περιθωριο στο να παιξει η βεργα αριστερα-δεξια εκει που κουμπωνει! Δεν ειναι προβλημα αυτο?Μηπως οταν οπλιζεται ερχεται η βεργα παντα κεντρο?

Ευχαριστω
Ανυπομονω να διαβασω απαντησεις για να δω τελικα αν θα το παρω η αν θα συνεχιστει η αναζητηση αλλου 100-105εκ οπλου.

ΥΓ. Τελικα Δεμετη ειχες παλι δικιο laugh.gif
Το 90αρι που το ψαρεψα 2 φορες,εχω αρχισει κι εγω να το θεωρω οπλο μεσαιου μεγεθους και οχι μεγαλο.
Thodoras
8)Γιατι στις αγγελιες εδω .κατα καιρους πωλουνται αμετρητα rayo?

tas
Κατά την άποψή μου προτρέχεις. Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι μάλλον νέος στο υποβρύχιο ψάρεμα και βιάζεσαι υπερβολικά. Θέλω να σου πω το εξής:1) Τα ψάρια δεν πιάνονται με τα όπλα αλλά με τη γνώση και την ικανότητα του ψαρά. 2) Το beusat, όπως το έχεις στήσει, είναι σχεδόν αδύνατο να βαράει σωστά. Το σωστό στήσιμο για 6,25 βέργα είναι μονό λάστιχο 18άρι και με κάποιες προϋποθέσεις 19άρι. Αν θέλεις να έχεις 2 διπλά 16άρια λάστιχα τότε οπωσδήποτε 7άρα ή το πολύ 6,75 βέργα. Ομως πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεσαι διπλά λάστιχα. 3) Για το 90% των ψαριών που θα συναντήσεις, σαν νέος κυνηγός ένα 90άρι όπλο με ένα λάστιχο 18άρι ή 19άρι με βέργα 6,25 και 6,5 αντίστοιχα θα σε καλύπτει πλήρως. Για το υπόλοιπο 10% χρειάζεσαι μικρότερο και όχι μεγαλύτερο όπλο. 4) Τώρα όλα τα σημερινά όπλα είναι μια χαρά και με το σωστό στήσιμο ρίχνουν πάνω-κάτω τα ίδια. Πάρε όποιο σου κάθεται καλύτερα στο χέρι και στο μάτι (εννοώ να έχεις την καλύτερη σκοπευτική γραμμή). 5) Ζημιές και γρατζουνιές θα πάθουν όλα τα όπλα που θα πάρεις και αυτό είναι άσχετο με την απόδοσή τους. 6) Το rayo 90 το χρησιμοποιούσα ΜΕ ΜΟΝΟ ΛΑΣΤΙΧΟ 15 χρόνια (το ίδιο όπλο) και μαυτό έχω πιάσει ψάρια από 100 γραμ. (μπαρμπούνια) μέχρι 10 κιλά. Σήμερα, λόγω παλαιότητας, το έχω αντικαταστήσει με ένα 95άρι κρέσσι και εξακολουθώ με τον ίδιο τρόπο να πιάνω ψάρια. 7) Το 100άρι και ειδικά με διπλά δεν θα σε βοηθήσει καθόλου, σαν νέο ψαροντουφεκά, αντίθετα μάλλον θα σε δυσκολέψει και θα σε απογοητεύσει.
ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΆΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΑΠΌ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 χρόνια ψάρεμα. Πιθανόν κάποιος άλλος όμως να έχει άλλη άποψη σωστότερη για τα δικά του δεδομένα.
Thodoras
Δεν καταλαβες κατι σωστα γιατι μαλλον εγω το εθεσα λαθος!
Οταν λεω ΛΑΣΤΙΧΑ 17.5 εννοω ΒΙΔΩΤΑ λαστιχα 17.5...δηλαδη 1 ζευγαρι.
Και το σετ απ του ειναι υπεροχο. cool.gif
Αλλιως οι βολες μου δεν θα ηταν τοσο καλες.

Μα που ειναι οι Apneaδες Rayades? tounge1.gif
Kelen
ένα όπλο με +10 εκατοστά όπλισης θα σου δώσει απλά 30 εκατοστά βεληνεκούς.......Σκέψου το όσο για διπλα κλπ ξεχνα τα στο ράγιο.μείνε όπως είσαι kia μάθε το όπλο σου καλύτερα
Thodoras
QUOTE(Kelen @ Jan 14 2013, 04:48 PM) *
ένα όπλο με +10 εκατοστά όπλισης θα σου δώσει απλά 30 εκατοστά βεληνεκούς.......Σκέψου το όσο για διπλα κλπ ξεχνα τα στο ράγιο.μείνε όπως είσαι kia μάθε το όπλο σου καλύτερα

To οπλο μου ριχνει πολυ καλα και δεν εχω ουσιαστικα παραπονα οπως ειπα και πιο πανω...πριν ειχε πανω αλλα λαστιχα και δεν ειμουν καλυμενος...τωρα με τον "γοριλα" ειναι καλυμενος για 90αρι.
Απλος ενδιαφερομαι να εχω και ενα ακομα μακρυ οπλο για spear γενικα και στην σημαδουρα...και αφου θα ειναι μακρυ,γιατι να μην ειναι και 10-15 ποντους μακρυτερο?

Οποτε ολα αυτα που μου λετε τα εχω ηδη υποψιν.
Αλλα εμενα με ενδιαφερουν οι απαντησεις για το Ραιο...
leshi cy
για σου φιλε !!
τα ράγιο είναι τα καλύτερα kate εμενα (klsti κεφάλι ) "μονολαστιχα" !!
τώρα είναι κρίμα να πας από 90 σε 100 !!
καλύτερα παρε ενα 105-110
...8a σου συνιστούσα ένα 75 στην σημαδούρα για τις τρύπες!
...τώρα αν επιμένεις να paris πάρε το x act , αν δεν κάνω λάθος είναι στα exra η διαφορες !
όπως τακούνι όπλισις καμπάνα λάστιχα !!
κάπου διάβασα πως τα έχει προσφορα η apnea και δίνη δώρο το μουλινέ !!
για μένα το καλύτερο στίμα ήταν 17.,5 ντέμκα και 6,3 !
η 19 blue και 6,5 !!
αυτά πάντα από προσωπική άποψη !
είχα 90 -110 για αρκετα χρονια , (τωρα τα εχει φιλος ) και εχο πλεον μονο ένα τροποποιημένο 82 !

ομος το οπλο ειναι ετοιμο απο το εργοστασιο με στημα που εχει !!
...αν οντος το παρης στο μελλον ενα απο τα 2 οπλα 8α σου μεινη στο ραφι laugh.gif

κρηνης και πραττεις
φιλικα
μαριος
Thodoras
QUOTE(leshi cy @ Jan 14 2013, 05:15 PM) *
για σου φιλε !!
τα ράγιο είναι τα καλύτερα kate εμενα (klsti κεφάλι ) "μονολαστιχα" !!
τώρα είναι κρίμα να πας από 90 σε 100 !!
καλύτερα παρε ενα 105-110
...8a σου συνιστούσα ένα 75 στην σημαδούρα για τις τρύπες!
...τώρα αν επιμένεις να paris πάρε το x act , αν δεν κάνω λάθος είναι στα exra η διαφορες !
όπως τακούνι όπλισις καμπάνα λάστιχα !!
κάπου διάβασα πως τα έχει προσφορα η apnea και δίνη δώρο το μουλινέ !!
για μένα το καλύτερο στίμα ήταν 17.,5 ντέμκα και 6,3 !
η 19 blue και 6,5 !!
αυτά πάντα από προσωπική άποψη !
είχα 90 -110 για αρκετα χρονια , (τωρα τα εχει φιλος ) και εχο πλεον μονο ένα τροποποιημένο 82 !

ομος το οπλο ειναι ετοιμο απο το εργοστασιο με στημα που εχει !!
...αν οντος το παρης στο μελλον ενα απο τα 2 οπλα 8α σου μεινη στο ραφι laugh.gif

κρηνης και πραττεις
φιλικα
μαριος

Ευχαριστω.
Ναι γι αυτο εγραψα πανω οτι 100-105 θελω να παρω.Μαλλον οπως λες καλυτερα 105. Πανω απο κει εχω δυσκολια στο οπλισμα και ειναι κριμα να σκεφτεσαι να ριξεις για να μην ξαναοπλισεις.

Κανεις να απαντησει στις πολυ συγκεκριμενες ερωτησεις μου?
leshi cy
φιλε μια χαρα παλλικαρι εισαι μην σ ανυσηχη το οπλισμα !!
8ελει τροπο οχι δυναμη!
εγω ειμαι ενα 1.69 και οπλιζο 115 χορισ προβλημα laugh.gif

τωρα για τις ερωτησεις σου!

2 . το οπλο το δινει ετσι η εταιρεια με 17 και 6,25 για τα ρηχα και οχι μονο , αλλα και για να εχεις επιλογη στο χ ακτ με 17,5 και 6,5 !

3. το οπλο δεν συνειστατε με διπλα λαστιχα , οποσ ειχα πει και πιο πανω ειναι καταπληχτικο μονολαστιχο αλλα δεν κανει για διπλα , ειναι ελαφρυ γενικα και με το καιρο ισος κανεις ζημια στο σωλήνα , υπαρχει επιλογη για σωληνα καρπον αλλα εκει μπαινεις σε αλλα νερα !..( γνωμη μου παντα ) , αν θες διπλα να δεις αλλα οπλα η ραγιο ρολλερ!!

4.ο σωληνας σιγουρα 8α γρατσουνίθει οτι και αν κανεις, ειτε στο οπλισμα η απο βραχια κτλ!
στην βολη η βεργα δεν εχει επαφη με το σωλήνα !(καθε οπλο που το ψαρευεις θα παθει καποια ελαφρια ζημια )

5.υπαρχουν στην αγορα σχοινοπιαστρες μονες για αγορα !
για τυχον προβληματα μιλας με το κατασκευαστη ( 2 χρονια εγω δεν ειχα προβλημα)

6.το αναφερα στο αλλο ποστ

7. με το οπλισμα η βεργα παει σε θεση μαχησ laugh.gif ( μιν σ ανησυχα αυτο προβλημα ισωσ εχεις αν βαλεις πολυ χοντη πετονια!

αυτα !!
τα ψαρια ερχονται με την εμπειρια φιλε και οχι μονο απο το οπλο!
ενα καλο οπλο ειναι απαραιτητο , χωρις να σημαινει πος το μεγαλο ειναι το καλυτερο!!
πολλες φορες με τα μεγαλα οπλα χανεις ψαρια παρα να περνεις!

ελπιζω να σε καλυψα φιλε
μαριος
tsipouroktonos
Θοδωρα το κάτι παραπάνω που θα σου δώσει ένα όπλο 100 από ένα 90 δεν θα το πάρεις σίγουρα από ένα ράγιο.
Εφόσον έχεις συμβατικό 90ri σαν αγορά θάταν καλλίτερο ένα 105 αλλα στο ψάρεμα σου δεν θα σε βολέψει πιστεψεμε.
Ένα όπλο 100ri με διπλα θα σε παιδέψει πολύ στο ψάρεμα σου, στήσιμο , μπετονιές μήκη κλπ και άμα έχεις και το μουλινέ θα σου φανεί ακόμα ποιο δύσχρηστο.

Όμως όταν κάποιος έχει την χαρά του να αγοράσει κάτι καινούριο κατανοώ απόλυτα στο να έχει κάποιους ενδιαμους και να ρωτάει 2 γνώμες!
Οποτε μαζί με τις παρατηρήσεις σας (καλή η κακή αγορά) γραφτέ όσοι έχετε το όπλο μερικές εντυπώσεις.

1. μια χαρά είναι και το 17ρι ειδικά για 6.25 αλλα και 6.5 βέργα για άσπρα αποδίδει.
2. Είναι πρόβλημα στη βολή το δεύτερο λάστιχο, αλλα δεν έχω δει -εγώ τουλάχιστον- ποτε ράγιο δυλάστιχο, αμφιβάλλω αν αντέχει ο σωλήνας.
3. Θοδωρή ο μαγαζάτορας και να μην είναι ικανοποιμένος από το όπλο, σπανια θα σου το πει για ευνόητους λόγους.
(Αναφέρομαι σε μικροπωλητές και όχι σε γνωστούς κατασκευαστές στο χώρο.)
4. Για την σχοινοπιαστρα προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι, αλλα λύσεις υπάρχουν πολλές:
http://i44.tinypic.com/ofqclk.jpg
http://www.greekdivers.com/forum/index.php...st&id=33299
5. Στο περιθώριο που γραφεις για τη βέργα δεν έχει θέμα.
6. Στις αγγελίες μαζί με τα πολλά ράγιο πωλούνται και πολλές οπλαρες-κανόνια οι λόγοι ποικίλλουν.
7. Το όπλισμα θέλει τέχνη και όχι δύναμη (όπως σωστά έγραψε ο φίλος) το ίδιο ισχύει και σε αεροβόλα

Τέλος έχω κάνει 2-3 βολές με ράγιο αλλα στο δικό μου χέρι δεν καθότανε καθόλου καλά.
Δεν χώραγε καθόλου το χέρι κάτω από το τακουνάκι, δεν με βόλευε έχω και λίγο χερούκλα (όχι ότι χωρίς γάντι ήταν καλλίτερα).

Όλα αυτά τελείως φιλικά επειδή σε γνωρίζω.
Καλές αγορές!
Thodoras
Ευχαριστω Μαριε και Τσιπουροκτονε.
Τα 15.9 λαστιχα του PLUS ειναι για να τα αλλαξεις αμεσως με το που το παιρνεις?

Θα ηθελα παρακαλω να διευκρινισω οτι εδω δεν ειναι το τοπικ για να δουμε αν κανω καλα που θελω να παρω και 2ο οπλο laugh.gif
Το 1 θα γινει το κυριο οπλο μου και το αλλο το θελω σπεαρ στη σημαδουρα για την περιπτωση που θα παθει κατι το αλλο κατα την ωρα του ψαρεματος...σπασιμο κεφαλης,κοψιμο λαστιχου κτλ.
Το τοπικ ειναι για να μιλησουν οι ιδιοκτητες των Ραιο και να μας πουν(σε εμας τους ενδιαφερομενους για το Ραιο) τι γινεται με τις αποριες που εξεφρασα.

Ευχαριστω.
Margaritis
QUOTE(Thodoras @ Jan 14 2013, 08:28 PM) *

rayo pllus με το setup του x-act ,δλδ το plus με 17,5mm gorillα και 6,25 ή 6,5 βεργα . Στο x-act το τακουνι ειναι απαραδεκτο (χαλαει την απιστευτη σκοπευτικη εικονα του οπλου) και οι σκανδαλες οι μεταλικεες μου εβγαζαν προβληματα (τωρα λενε οτι τις στρωσαν αλλα δεν ξερω)
2)Το plus απο οτι διαβασα και ειδα εχει 16,9 λαστιχο...δεν ειναι λιγο για 100αρι?
λιγο ειναι αλλα να ξερεις και τι οπλο θες , το Rayo ειναι ενα οπλο θρυλος με απιστευτη ευθυβολια λλα δεν ειναι για βαρυ φορτιο
3)Αφου το οπλο δεν εχει οδηγο βεργας ,αμα του βαλεις 2ο λαστιχο περαστο που πιεζει την βεργα προς τα κατω,δεν ειναι προβλημα στην βολη?
το 20 λαστιχο ειναι γενικοτερα προβλημα στο Rayo εκτος και αν ειναι πολυ μαλακο
4)Λογο διαφορας υψους της βεργας απο λαβη σε κεφαλη, δεν γρατζουνιεται ο σωληνας σε καθε βολη? Ο ιδιοκτητης του μαγαζιου που το ειδα μου ειπε πως και εκεινος αυτο το οπλο εχει και πως εχει τρελαθει με την ευθυβολια του και πως δεν το αλλαζει με τιποτα,αλλα λεει οτι ο σωληνας ειναι 1000γρατζουνισμενος για τους λογους που ειπα.
τον σωληνα καλο ειναι να τον ντυσεις (λιγοτερος θορυβος) , παντως τις γρατζουνιες δεν τις δημιτουργει η βεργα αλλα η καμπανα κατα την εκτονωση στο τελος της διαδρομης των ελαστικων
5)Με την πλαστικη σχοινοπιαστρα του που εχω διαβασει εδω οτι καποιες φορες δεν λειτουργει σωστα και επισης σπαει ευκολα ,τι κανουμε?
τιποτα , αν σπασει που θα φταις εσυ την αντικαθιστας πολυ ευκολα
αυτο που δινει η εταιρια 17,5mm με ελαφρια βεργα
7)Το οπλο οταν το ειδα στο μαγαζι,εχει μεγαλο περιθωριο στο να παιξει η βεργα αριστερα-δεξια εκει που κουμπωνει! Δεν ειναι προβλημα αυτο?Μηπως οταν οπλιζεται ερχεται η βεργα παντα κεντρο?
μνημιο ευθυβολιας ειναι , κανενα προβλημα

Ευχαριστω
Ανυπομονω να διαβασω απαντησεις για να δω τελικα αν θα το παρω η αν θα συνεχιστει η αναζητηση αλλου 100-105εκ οπλου.

Το 90αρι που το ψαρεψα 2 φορες,εχω αρχισει κι εγω να το θεωρω οπλο μεσαιου μεγεθους και οχι μεγαλο.

Thodoras
Thanks Margarith.
Πολυ κατατοπιστηκες απαντησεις.
Margaritis
QUOTE(Thodoras @ Jan 14 2013, 09:02 PM) *
8)Γιατι στις αγγελιες εδω .κατα καιρους πωλουνται αμετρητα rayo?

Γιατι το οπλο εχει πουλησει ΑΠΕΙΡΑ , οποτε λογικο ειναι να υπαρχουν τοσα μεταχειρισμενα οπλα .
Thodoras
Το Plus απο το x-act εχουν καμια διαφορα στην λαβη? Περα απο το τακουνι και την σκανδαλη?
Γιατι στις φωτο του X-act δειχνει σαν να εχει τρυπα η λαβη πισω και να φενεται το τελειωμα της βεργας. confused.gif
Μαλλον υα καταλαβαινω κατι λαθος?
Thanos.k
Αγαπημενο οπλο γενιας ολοκληρης !! Ειδικα το 90 και το 100 ,επισης ειναι ενα οπλο το οποιο το παιρνεις και ψαρευεις. Στο θεμα οπτικων στοχευσης και χειρολαβης ειναι μακραν απο τα πρακτικοτερα και κορυφαια . Αγαπημενο μου setup λαστιχο apnea gold (Δεν εχω δοκιμασει καλυτερο σε συμπεριφορα γραμμικοτητα και αντοχη) 18mm και 6.5 Βεργα Αλλα και Goriilla 19mm ασπρο με 6.5 παλι δινουν φοβερες βολες υπερ ακριβειας . Εχουν περασει 8 οπλα απο τα χερια μου ..(C4-demka-geronimo p95,picasso κτλ) 2 Οπλα εμειναν σταθερα το rayo και το εκπληκτικο Seatek gabbiano aguatto .... και αν κρατουσα ενα παο τα 2 αυτο θα ηταν το rayo το οποιο ειναι και το παλιο με μη ενισχυμενο σωληνα που ειχε το καινουριο. Εκλεισε 12 χρονια και το μονο που ζηταει ειναι αλλαγη σκανδαλης καθε χρονο (πλαστικη) αλλιως βαζεις inox και ξεμπερδευεις... Δεν το αλλαζω !!!!!!
Thodoras
QUOTE(Thanos.k @ Jan 14 2013, 06:48 PM) *
Αγαπημενο οπλο γενιας ολοκληρης !! Ειδικα το 90 και το 100 ,επισης ειναι ενα οπλο το οποιο το παιρνεις και ψαρευεις. Στο θεμα οπτικων στοχευσης και χειρολαβης ειναι μακραν απο τα πρακτικοτερα και κορυφαια . Αγαπημενο μου setup λαστιχο apnea gold (Δεν εχω δοκιμασει καλυτερο σε συμπεριφορα γραμμικοτητα και αντοχη) 18mm και 6.5 Βεργα Αλλα και Goriilla 19mm ασπρο με 6.5 παλι δινουν φοβερες βολες υπερ ακριβειας . Εχουν περασει 8 οπλα απο τα χερια μου ..(C4-demka-geronimo p95,picasso κτλ) 2 Οπλα εμειναν σταθερα το rayo και το εκπληκτικο Seatek gabbiano aguatto .... και αν κρατουσα ενα παο τα 2 αυτο θα ηταν το rayo το οποιο ειναι και το παλιο με μη ενισχυμενο σωληνα που ειχε το καινουριο. Εκλεισε 12 χρονια και το μονο που ζηταει ειναι αλλαγη σκανδαλης καθε χρονο (πλαστικη) αλλιως βαζεις inox και ξεμπερδευεις... Δεν το αλλαζω !!!!!!

"""""""""Στο θεμα οπτικων στοχευσης και χειρολαβης ειναι μακραν απο τα πρακτικοτερα και κορυφαια """""""""

Στην θεωρια(επιδη δεν εχω ριξει με το Ραιο) ετσι πιστευω κι εγω που το ειδα και το επιασα στο μαγαζι.
Τι παθαινει η σκανδαλη? σπαει?
warl0ck
Έχω ένα rayo 90 εδώ και 3 χρόνια.
Το setup που έχει τώρα είναι 19 gorilla άσπρα, με βέργα 6,3 στα 140 εκ, που είναι πάρα πολύ γρήγορο αλλά έχει ανάκρουση.
Θα του βάλλω τα 18 gold να τα δοκιμάσω μήπως μειωθεί η ανάκρουση.
Ναι στο όπλο γίνονται γραντζουνιές. Σκέφτομαι να αντικαταστίσω την καμπάνα με δετή.

Πρόσφατα έφτιαξα και ένα rayo 100, με gorilla μαύρα 19 και βέργα 6,3 στα 140 εκ. που είχα. Αυτό δεν το έχω βουτήξει ακόμα για να σου πω εντυπώσεις.

Το τακούνι έχει άνοιγμα για να μην εμποδίζει την σκόπευση.

Τα xact έχουν διαφορετικό στήσιμο από τα Plus.

Αν μπορείς να πας στην Bigblue στην Καλιθέα, που είναι το μαγαζί της Apnea, τα παιδιά είναι πολύ εντάξει και ίσως να σου στήσουν το όπλο όπως το θες εσύ.

Εκεί μου είπαν ότι τα καινούργια όπλα μπορούν να πάρουν και 2 χ 16 άνετα καθώς ο σωλήνας έχει πάχος 2,5 χιλιοστά.

QUOTE(Margaritis @ Jan 14 2013, 06:10 PM) *

rayo pllus με το setup του x-act ,δλδ το plus με 17,5mm gorillα και 6,25 ή 6,5 βεργα . Στο x-act το τακουνι ειναι απαραδεκτο (χαλαει την απιστευτη σκοπευτικη εικονα του οπλου) και οι σκανδαλες οι μεταλικεες μου εβγαζαν προβληματα (τωρα λενε οτι τις στρωσαν αλλα δεν ξερω)
λιγο ειναι αλλα να ξερεις και τι οπλο θες , το Rayo ειναι ενα οπλο θρυλος με απιστευτη ευθυβολια λλα δεν ειναι για βαρυ φορτιο
τον σωληνα καλο ειναι να τον ντυσεις (λιγοτερος θορυβος) , παντως τις γρατζουνιες δεν τις δημιτουργει η βεργα αλλα η καμπανα κατα την εκτονωση στο τελος της διαδρομης των ελαστικων

Ευχαριστω

Μια βοήθεια: Με τι έντυσες τον σωλήνα;
synagridakias
Καλησπέρα!Εχω το όπλο πάρα...πολλά χρόνια σε διάφορα μήκη.Μιλώντας τελείως υποκειμενικά το θεωρώ πάρα πολύ καλό.Ιδίως το 100άρι με διάφορα σετ απ μου έχει ''δώσει'' αμέτρητα ψάρια συναγρίδες, ροφούς, στήρες και μαγιάτικα.Το είχα με διπλά 16άρια και 7άρα.Του είχα βάλει και διπλά 17μισάρια, είχε όμως πολύ ανάκρουση.Με ένα 19άρι και 6μισάρα πιστεύω πως μπορεί να τρυπήσει κάθε μεσογειακό θήραμα...εκτός απο...τούνες στα τρία μήκη.Φιλικά Δημήτρης...

...
Margaritis
QUOTE(warl0ck @ Jan 15 2013, 12:21 AM) *

Ειτε με αρκετες στροσεις μονωτικης ταινιας , ειτε με πολυ λεπτη σαμπρελα ποδηλατου , Ειδικα αν το εξοπλισεις με το full metal jacket ή καποιο αλλο βαρυ μουλινε , η σαμπρελιτσα στρωνει και την πλευστοτητα.
JIANNIS21P
QUOTE(warl0ck @ Jan 14 2013, 07:21 PM) *
Έχω ένα rayo 90 εδώ και 3 χρόνια.
Το setup που έχει τώρα είναι 19 gorilla άσπρα, με βέργα 6,3 στα 140 εκ, που είναι πάρα πολύ γρήγορο αλλά έχει ανάκρουση.
Θα του βάλλω τα 18 gold να τα δοκιμάσω μήπως μειωθεί η ανάκρουση.
Ναι στο όπλο γίνονται γραντζουνιές. Σκέφτομαι να αντικαταστίσω την καμπάνα με δετή.

Πρόσφατα έφτιαξα και ένα rayo 100, με gorilla μαύρα 19 και βέργα 6,3 στα 140 εκ. που είχα. Αυτό δεν το έχω βουτήξει ακόμα για να σου πω εντυπώσεις.

Το τακούνι έχει άνοιγμα για να μην εμποδίζει την σκόπευση.

Τα xact έχουν διαφορετικό στήσιμο από τα Plus.

Αν μπορείς να πας στην Bigblue στην Καλιθέα, που είναι το μαγαζί της Apnea, τα παιδιά είναι πολύ εντάξει και ίσως να σου στήσουν το όπλο όπως το θες εσύ.

Εκεί μου είπαν ότι τα καινούργια όπλα μπορούν να πάρουν και 2 χ 16 άνετα καθώς ο σωλήνας έχει πάχος 2,5 χιλιοστά.

QUOTE(Margaritis @ Jan 14 2013, 06:10 PM) *

Ευχαριστω

ο αλουμινίου έχει 2,5 mm πάχος ?????
Thodoras
Κι εμενα με ενδιαφερει να μαθω αν ο σωληνας ειναι 2.5mm παχος.
Γιώργος Δεμέτης
Θοδωρή στις 25 Ιανουαρίου γίνεται έκθεση ψαροτούφεκου οπότε πριν αγοράσεις ρίξε μια ματιά εκεί. Θα παρουσιαστούν νέα πράγματα όπως μαθαίνω από πολλές εταιρείες.
Η κρίση έκανες πολλές εταιρείες να βγάλουν νέα προϊόντα πολύ προσιτά σε τιμές.
Κάνε λοιπόν υπομονή μερικές ημέρες και μετά αγόρασε οτιδήποτε. wink1.gif
Thodoras
ευχαριστω Γιωργο...αυτο θα κανω.
warl0ck
QUOTE(Thodoras @ Jan 15 2013, 12:27 AM) *

Ναι ναι 2,5 ή 25,5 εσωτερική διάμετρο και 28 εξωτερική
STRATOS PIRAEUS
Εδω και 15 χρονια δουλευω ολα τα RAYO απο το plus μεχρι και το carbon με το metal jacket μουλινε.Ολα τα οπλα τα εχω δοκιμασει με διαφορα set up ομως παντα καταλληγο στο μαμα set up.
Εχω να πω τα καλυτερα για το οπλο το οποιο μου εχει χαρησει τα καλυτερα θηραματα και πολυ ευκολα αφου η ευθηβολια του τα σπααει ειδικα το τελευταιο με την 6.5 βεργα και τα black killer λαστιχα
Για εμενα το καλυτερο ever cool.gif
Thodoras
QUOTE(STRATOS PIRAEUS @ Jan 15 2013, 01:21 PM) *
Εδω και 15 χρονια δουλευω ολα τα RAYO απο το plus μεχρι και το carbon με το metal jacket μουλινε.Ολα τα οπλα τα εχω δοκιμασει με διαφορα set up ομως παντα καταλληγο στο μαμα set up.
Εχω να πω τα καλυτερα για το οπλο το οποιο μου εχει χαρησει τα καλυτερα θηραματα και πολυ ευκολα αφου η ευθηβολια του τα σπααει ειδικα το τελευταιο με την 6.5 βεργα και τα black killer λαστιχα
Για εμενα το καλυτερο ever cool.gif

Ευχαριστω φιλε
mezger
QUOTE(warl0ck @ Jan 15 2013, 12:18 PM) *

2,5/2 = 1,25
leshi cy
...όπως και να έχει τα κοινά όπλα "αλουμινiου" στο παζάρι είναι 28 έξω και 26 μέσα !!

προσπάθησα να βάλω μια άλλη κεφάλι στο ράγιο και "ετριφα" 2 μέρες με γυαλόχαρτο !... laugh.gif
άρα είναι κατά κάτι χιλιοστά πιο χοντρή η σωλήνα από αλλα όπλα!

όμως εγώ δεν θα έβαζα σε "αλουμινiο" "στρογγυλό " σωλήνα διπλα!

...ούτος η αλλιώς η εταιρία δίνη και καρμπόν σωλήνα για πιο δυνατά set up!
DARVIN
QUOTE(mezger @ Jan 15 2013, 03:44 PM) *
QUOTE(warl0ck @ Jan 15 2013, 12:18 PM) *

2,5/2 = 1,25

ο αλλουμινένιος έχει πάχος 1,3 mm ο carbon 1.8 mm.Eσωτερικά και δυο 25.4mm.
warl0ck
οπα
κάτι πρέπει να είναι λάθος

εξωτερική διάμετροσ = 28mm
εσωτερική διάμετρος = 25,5mm
------------
πάχος σωλήνα = 28 - 25,5 = 2,5mm

αυτά λένε τα νούμερα κύριοι wink1.gif
dodos_1
QUOTE(warl0ck @ Jan 15 2013, 01:18 PM) *

δηλαδη εχει παχος το τοιχωμα του σωληνα 1,25χιλ.
DARVIN
QUOTE(warl0ck @ Jan 15 2013, 08:11 PM) *
οπα

------------

φτιαξε δυο ομοκεντρους κυκλους διαμετρου 25,5 και 28mm η διαφορα τους ειναι 1,25 mm.
chtsanti
Θα σου έλεγα από 90αρι να πας σε 100αρι όχι σε μεγαλύτερο. Το 100αρι αρκετά μεγαλύτερο, ρίχνει δυνατότερα και λίγο μακρύτερα.

Σε 100αρι δεν θα πρότεινα 2 λάστιχα, αλλά εξαρτάτε από το ψάρεμα σου.

Τώρα ειδικά για το ράγιο αν θες 2 λάστιχα πάρε άλλο όπλο.

Ανάλογα τι ψάρια στοχεύεις τα λάστιχα και η βέργα. Γνώμη μου είναι ότι με 17.5 λάστιχα και 6.25/130 βέργα το 100αρι ρίχνει καλά.

Για το τακούνι όπλισης ο Margaritis δεν έχει άδικο, αλλά στο 100αρι αρχίζει να χρειάζεται, ειδικά καλοκαίρι με ποιο λεπτή στολή...

Τέλος η μαμα αν δε κάνω λάθος δίνει το ραγιο100αρι με 140 βέργα. Θα σου πρότεινα να ζητήσεις 130 βέργα, προσωπική μου άποψη είναι ότι ρίχνει καλύτερα.
Thodoras
Λοιπον περασα πριν απο το μαγαζι της Apnea στην Καλλιθεα.
Το παλικαρι εκει μου ειπε τα εξης:

1)Τα καινουρια Rayo εχουν ΟΛΑ πλαστικη σκανδαλη πλέον και ειναι βελτιωμενη απο την προιγουμενη για να ειναι πιο ανθεκτικη.Λεει οτι κατηργησε την μεταλικη γιατι ηταν σκληρη με χοντρα λαστιχα.

2)Οντος οπως μου ειχε πει και ο αλλος μαγαζατορας,μου ειπε και αυτος οτι η βεργα κατα την βολη κοπαναει στον σωληνα και γι αυτο γινονται και οι γρατζουνιες...και με διαβεβαιωσε οτι θα κανει πολλες.
Ειναι και λογικο...απο την στιγμη που εχει μεγαλυτερο υψος στην λαβη απο οτι στην κεφαλη και αφου τα βιδοτα ειναι στο ιδιο υψος με την κεφαλη,πως ειναι δυνατον να μην κοπαναει...κοινη λογικη...Αυτο το ειχα δει και με τα ματια μου στο Μπαλκο αροου που εχω που και αυτο εχει αυτην την διαφορα υψους της βεργας απο λαβη σε κεφαλη....
επισης αμα δειτε και το βιντεο με τις βολες ,κατα την βολη ακουγετε ο μεταλικος ηχος που σκαει ι βεργα πανω στον σωληνα ,ενω με βιντεο απο βολες με αλλα οπλα δεν ακουγετε αυτο.(ειδικα με τα οπλα που εχουν οδηγο σε ολο τον σωληνα)

3)Το τακουνακι οπλησης δεν κρυβει για κανεναν λογο τα σκοπευτικα γιατι εχει γουβα αλλα οπως μου ειπε και οπως κι εγω διαπιστωσα στην δικη μου παλαμη,καποιους λεει τους ενοχλει στο πιασιμο της λαβης το τακουνι στο πανω μερος της παλαμης...οντως καμια σχεση η λαβη χωρις τακουνι.Για εκεινους που εχουν μεγαλη παλαμη ειναι καλυτερη η λαβη με το τακουνι.Εγω που εχω νορμαλ με βολευει αυτη που δεν εχει.

4)Μου ειπε οτι εχει τον πιο χοντρο σωληνα απο ολα τα συμβατικα.

Πολυ καλο παιδι και πολυ εξυπηρετικος.

Το 100αρι εχει 155 ευρω. Σε ιντερνετικα μαγαζια εχει 145.
Γιατι να μην παρει καποιος το OMER CAYMAN G.I
που εχει αναποδο μηχανισμο,οδηγο βεργας σε ολο τον σωληνα και εχει και αυτο 18αρι λαστιχο και βεργα 6.5?Και εχει μονο 100 ευρω.
Και σηκωνει και 2ο λαστιχο.

http://www.campingcaravansud.it/upload/art...OMER-122741.jpg

Αναμεσα σε αυτα τα 2 ειμαι και ο μονος λογος που ειναι στην μεση το Rayo ειναι επιδη κατα μαρτυρια πολλων,εχει πολυ καλα σκοπευτικα.
tsipouroktonos
Τι σχέση έχει η ευαισθησία σκανδάλης από το είδος του υλικού (πλαστικό-ατσάλι) καμια!
Δηλαδή στα τριλαστιχανα βάλουμε πλαστικό μηχανισμό πέστου tounge1.gif

Επειδή με 150 έχεις διαφορες επιλογές, γιατί λοιπόν να μη πάρεις ένα bucanero II η πάθος προ. Ελληνικά και δοκιμασμένα και βάζεις και τα διλαστιχα σου στο μέλλον.
Thodoras
QUOTE(tsipouroktonos @ Jan 15 2013, 11:05 PM) *
Τι σχέση έχει η ευαισθησία σκανδάλης από το είδος του υλικού (πλαστικό-ατσάλι) καμια!

Επειδή με 150 έχεις διαφορες επιλογές, γιατί λοιπόν να μη πάρεις ένα bucanero II η πάθος προ. Ελληνικά και δοκιμασμένα και βάζεις και τα διλαστιχα σου στο μέλλον.

Τι να σου πω?
Οτι ειπε σου λεω.
Ναι με 150 παιρνεις πολλα οπλα.
Και με λιγοτερο απο 150 παιρνεις το Cayman με moyline tounge1.gif

μα καλα ολοι οι ομεραδες εχουν τα HFs και κανεις το 2000 η το G.I?
warl0ck
QUOTE(DARVIN @ Jan 15 2013, 08:53 PM) *
QUOTE(warl0ck @ Jan 15 2013, 08:11 PM) *
οπα

------------

φτιαξε δυο ομοκεντρους κυκλους διαμετρου 25,5 και 28mm η διαφορα τους ειναι 1,25 mm.

Σωστός υποκλίνομαι !!
Είναι 1,25
KOSTAS P
Φίλε μου καλήσπέρα!Αν θυμάμε καλά πιο πάνω είπες ότι όταν έπιασες το rayo στο χέρι σου, σου έκατσε πολύ καλά!!Είναι συμαντικό πιστεύω να κάθεται καλά το όπλο στο χέρι σου γιατι οι γρήγορες αλλα και δύσκολες βολές θέλουν καλό και δυνατο κράτημα.
Εγω θα σου πρότεινα ένα Rayo 90cm και ένα Rayo 105cm με carbon σωλήνα το δεύτερο.Εχεις σε αυτη την περίπτωση δύο όπλα με ίδια σκοπευτικά και ίδιες λαβές.Θα μπορείς να έχεις κρεμασμένο το 105 σου με δυνατό set up και έτσι θα καλύψεις ένα μεγάλο μέρος των ψαρεμάτων σου.
Προσωπικά στην αρχη είχα δυσκολευτεί αρκετά στα σκοππευτικά όταν άλλαζα από όπλο σε όπλο λόγω διαφορετικών λαβών, κεφαλων και άλλων και έχασα αρκετα θηράματα μέχρι να συνηθίσω τα όπλα μου.
Στο 90αρι θα σου πρότεινα 6,3βέργα με 16αρι Gorilla 22cm!Είναι πάρα πολύ γρήγορη η βολή με μηδενική ανάκρουση.!! Για το 105 θα πρότεινα 6,5βέργα με 19αρι Gorilla 34cm!Ωραία δυνατή βολή!Βεβαια θα μπορούσες να παίξεις και με 7αρα βέργα και δύο 17,5 Gorilla!!
Tα set up είναι πολλά και στην πορεία θα βρεις αυτο που θα σου κάνει στο χέρι σου και στο ψαρεμά σου!!Πάντως θα εκπλαγείς από τα σκοπευτικά του και θα τα κρατάς στα ψαρέματα σου πάρα πολύ καιρό!!
Margaritis
QUOTE(chtsanti @ Jan 16 2013, 03:07 AM) *
Για το τακούνι όπλισης ο Margaritis δεν έχει άδικο, αλλά στο 100αρι αρχίζει να χρειάζεται, ειδικά καλοκαίρι με ποιο λεπτή στολή...

Τo τακουνι και η ασφαλεια πρεπει να ... καιγονται !
Το τακουνι ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αχρηστο μιας και η λαβη τυ οπλου προσφερει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ μεγαλη επιφανεια σε συγκριση με τα περισσοτερα οπλα της αγορας . (Ασε που το ασχημαινει)
Για την ασφαλεια ... στην πυρα .
Thodoras
"""Τo τακουνι και η ασφαλεια πρεπει να ... καιγονται !"""

Evvοεις σε ΟΛΑ τα τουφεκια? Η μονο στο Rayo?

Το θεμα το να αφαιρεις την ασφαλεια απο ενα οπλο δεν το καταλαβα ποτε...
Δηλαδη,αμα δεν την βαζεις ποτε την ασφαλεια,ποια ειναι η διαφορα απο να την αφαιρεσεις?
leshi cy
QUOTE(tsipouroktonos @ Jan 15 2013, 11:05 PM) *

φιλε στην ευαισθησία για κάποιο λόγο η μεταλλική σκανδάλη είναι πιο σκληρή !!
φυσικά ίσος μιλάμε και για διαφορετικό μηχανισμό διότι τα όπλα δεν είναι τις ίδιας παραγωγής!!
ο νέος μηχανισμός είναι πολύ καλύτερος και πιο μαλακός σε πιο βάρη φορτίο αν και το όπλο μέχρι ένα 19 ari δεν έχει πρόβλημα!!
για διπλα σύμφωνο μαζί σου !
θα του σύστηνα ένα "βουκανερο" 2 που τραβα και πιο δυνατά set up!

για "μονολαστιχο" ( αν σου κάθεται η λαβή ) το ράγιο είναι το καλύτερο από ότι έχω δοκιμάσει!

QUOTE(Thodoras @ Jan 18 2013, 11:37 AM) *

Δηλαδη,αμα δεν την βαζεις ποτε την ασφαλεια,ποια ειναι η διαφορα απο να την αφαιρεσεις?

η ασφάλεια του όπλου είναι αχρείαστη δεν μπορείς να βασιστείς πάνω τις!
όλα τα καλά ,ακριβά , όπλα και μηχανισμοί δεν έχουν!!

όπλο ασφαλισμένο είναι μονο όταν δεν είναι οπλισμένο !

την αφαιρείς γιατί κάποιες φορες το ασφαλίζεις κατά λάθος και χάνονται ψαράκια laugh.gif

Margaritis
QUOTE(Thodoras @ Jan 18 2013, 05:37 PM) *

Το τακουνι στο Rayo , δεν νομιζω οτι εχει λογω υπαρξης .
Την ασφαλεια σε ΟΛΑ τα οπλα αλλα στο Rayo ακομα παραπανω , μιας και ηταν πολυ ευκολο να σπασει το πλαστικο "πυρακι" που την κρατουσε στην θεση της και να την εχεις να "παιζει" μεσα στον μηχανισμο.
Βγαλσιμο ακι καψιμο υπο το φως της σεληνης ... τι ρομαντικο ! tounge1.gif
Rofoktonos
Γεια σου

Προτίμησε το plus.

Βέργα μονο 140cm για κατοστάρι.

Λάστιχα δοκίμασε G20 τις Κρέσι 26 cm, με 6.5 βέργα 140cm. Οι βεργες που προτιμώ είναι Ντέμκα κλασσικές.

Λύση για διπλα δοκίμασε βιδωτό και περαστό gorilla λευκό 15.9 με 6.75 Riffe euroshaft βέργα 140 cm. Θεόσκληρη και βαριά με αδράνεια με χαμηλό προφίλ στα φτεράκια τις.

Τακουνάκι και ασφάλεια τα αφαιρείς άμεσος.

Την αυτόματη "σχινοπιαστρα" την κόβω επίσης και δεν την "χρισιμοπιο". Αντίθετα το "κροκοδειλάκι" του λειάνω τα δόντια εντελώς για να συγκρατεί ισα ισα τι πετονιά.

Το ολόμαυρο χρώμα στα νέα μοντέλα είναι βλακεία. Δε βοηθα στα θολά νερά η αργά το απόγευμα τι σκόπευση και ένα αφήσεις το όπλο κάτω στο βυθό δε φαίνεται καθόλου. Βάψε τι λάβει έντονα και τι κεφάλι ελαφρά με κάποιο διακριτικό και φιλικό στα ψαρια χρωμά (μπλε).

Η λάβει στα νέα μοντέλα είναι πιο λεπτή και τα πλαστικά άλλης σύστασης. Αν μπορείς να ντύσεις τι λάβη για να σου κάθεται πιο καλά στο χέρι είτε με επαγγελματική δουλειά ανατομική εντελώς η με υπομονη και sicaflex βοηθα τα μεγιστα στη σκοπευση και με τη ανακρουση.

Δουλευω Rayo 100αρι 20 χρόνια. Αυτά.
synagridakias
Σωστά όλα τα παραπάνω.Αντί για λειασμένο κροκοδειλάκι, μπορούμε να δέσουμε μια λωρίδα απο σαμπρέλα, ώστε να φρακάρουμε εκεί την πετονιά.Αυτή μπορεί να περαστεί στο πίσω μέρος του σωλήνα, ή στο τακουνάκι εάν θέλουμε μεγαλύτερο έκταμα πετονιάς.
homodelphinus
QUOTE(synagridakias @ Jan 21 2013, 07:07 PM) *
Σωστά όλα τα παραπάνω.Αντί για λειασμένο κροκοδειλάκι, μπορούμε να δέσουμε μια λωρίδα απο σαμπρέλα, ώστε να φρακάρουμε εκεί την πετονιά.Αυτή μπορεί να περαστεί στο πίσω μέρος του σωλήνα, ή στο τακουνάκι εάν θέλουμε μεγαλύτερο έκταμα πετονιάς.

εχεις αρχισει να γινεσαι εκνευριστικος με αυτες τις συναγριδες σε καθε σου ποστ(ναι ζηλευω,καλα κανω sleep.gif )
synagridakias

εχεις αρχισει να γινεσαι εκνευριστικος με αυτες τις συναγριδες σε καθε σου ποστ(ναι ζηλευω,καλα κανω sleep.gif )
...Εγώ...ζηλεύω, ζεις σε ένα απο τα καλύτερα συναγριδοτόπια της επικράτειας...
Στο...θέμα μας, με το 100άρι διπλά 16άρια silver, 7άρα και άσχημη ψηλή βολή...
homodelphinus
ζουσα,στα καλητερα συναγριδοτοπια cry.gif τωρα στην Αλεξ/πολη ειμαι στα καλητερα λασποτοπια cry.gif
offtopic.gif
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.