Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Ξανά ρόλλερ
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Εξοπλισμός > Ψαροτούφεκο
σελίδες: 1, 2, 3, 4, 5, 6
yoragistri
Δημήτρη, σε ότι αφορά τη συγκριτική διαφήμιση, δεν είπα ότι γενικά απαγορεύεται, εντός φόρουμ όμως γνωρίζεις ότι υπάρχουν σχετικοί κανόνες. Εκτός φόρουμ τώρα επιτρέπεται αλλά υπό προϋποθέσεις: ‘’Ο νόμος επιτρέπει υπό ορισμένες προϋποθέσεις τη συγκριτική διαφήμιση, δηλαδή τη διαφήμιση που προσδιορίζει άμεσα ή έμμεσα ή υπονοεί την ταυτότητα συγκεκριμένου ανταγωνιστή ή των αγαθών ή υπηρεσιών που εκείνος προσφέρει, εφόσον το διαφημιστικό μήνυμα συγκρίνει με αντικειμενικό τρόπο τα ουσιώδη, συναφή, επαληθεύσιμα και επιλεγμένα με αμεροληψία χαρακτηριστικά ανταγωνιστικών αγαθών ή υπηρεσιών’’. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι με βάση την τελευταία παράγραφο, έχει κάθε δικαίωμα όποιος κρίνει ότι δεν υπήρξε αμεροληψία και θίγεται, να κινηθεί δικαστικά εναντίον σου, αλλά και εναντίον του φόρουμ. Άλλωστε, το φόρουμ δεν κατέβασε το θέμα με το βίντεο, εσύ ο ίδιος το έκανες από το youtube. Γιατί άραγε;
Αναφέρεις ότι αν έδινες το όπλο σου για τεστ, θα το έδινες σε ‘’κάποια ανεξάρτητη και πιστοποιημένη αρχή’’ . Φαντάσου να έβλεπες αύριο ένα αντίστοιχο τεστ με αυτό που έκανες, που να είχε το όπλο σου και να το έβγαζε χάλια. Τι θα έκανες;
Δεν μου αρέσει να λογοκρίνω, αλλά ο χαρακτηρισμός του Γιώργου για το όπλο σβήνεται, μέχρι να επιληφθεί του θέματος ο Διαχειριστής.
Υ.Γ. Αποστόλη, ποιος είναι ο mr c4;
PARAS
ρε δεμετη ποσα θελεις να μας τρελανεις ??????????????

εχεις φτασει αυτο το θεμα στις 16 σελιδες και σχεδον ολες οι απαντησεις σου εχουν να κανουν με το <<πιστολακι>> του μητσου ,αν βαραει, πως βαραει ,γιατι βαραει ,και ερχεσε μετα και λες οτι δεν ασχολησε με το <<πιστολακι>> του

αληθεια πιστευεις οτι με το να κατακρινεις κατι που απλα δεν το εχεις δοκιμαση και να το συγκρινεις με αυτο που εφτιαξες εσυ βγαζει κανα συμπερασμα ??????

υστερα βαζεις και μια φωτο απο ενα ψαρεμα σου και λες οτι το πηρες στα τεσσερα μετρα , αν σου πω εγω λοιπον οτι δεν σε πιστευω και το ψαρι το εβγαλες με συρτη και μετα βγηκες φωτο με το οπλο σου που απλα δεν βαραει τι θα πει ο κοσμος ???????

αν εισαι τοσο σιγουρος αν βαραει το οπλο σου γιατι δεν κανεις ενα συγκριτικο τεστ με το <<πιστολακι >> του μητσου και να δουμε ολοι τι φτιαχνεις εσυ και τι κανει του μητσου ????

πιστευω οτι δεν το κανεις γιατι απλα δεν αντεχεις την συγκριση και ισως μετα δεν θα εχεις τα κακαλα που λεμε και στο νησι μου ωστε να του ζητησεις συγνωμη μετα για οτι μπαρουφα εχεις γραψει μεχρι τωρα για το <<πιστολακι >>

αυτο που εχω διαπιστωση μεχρι τωρα ειναι οτι αφου μπηκες σε ολα τα φορουμ και ειδες τι γραφανε για τα ρολλερ ξεκινησες να φτιαχνεις το δικο σου και μολις το εφτιαξες πιστευες οτι ανακαλυψες το σουπερ ντουπερ οπλο που μαμει και δερνει και βγαινεις να κατακρινεις πραγματα που απλα το ξανατονιζω ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΗ

δες, δοκιμασε,συγκρινε,και για καλο και για κακο βγαλε κανα βιντεο με μαρτυρες και υστερα βγες να γραψεις οτι γραφεις και ασε εμας να κρινουμε ποιο βαραει καλυτερα και ποιο οχι

αλλα ξεχασα δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο γιατι απλα δεν σε ενδιαφερουνε τα αλλα <<πιστολακια>>

αλλα τουλαχιστον μην γραφεις μπαρουφες για να γεμιζεις σελιδες

εκτος αν σε πληρωνουνε απο το φορουμ για να κανεις ντορο

αν και το βλεπω χλωμο και αυτο ,οποτε μην γραφεις τσαμπα και ζοριζεις αδικα το πληκτρολογιο αχχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχχ
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(PARAS @ Nov 7 2012, 03:20 PM) *
ρε δεμετη ποσα θελεις να μας τρελανεις ??????????????

εχεις φτασει αυτο το θεμα στις 16 σελιδες και σχεδον ολες οι απαντησεις σου εχουν να κανουν με το <<πιστολακι>> του μητσου ,αν βαραει, πως βαραει ,γιατι βαραει ,και ερχεσε μετα και λες οτι δεν ασχολησε με το <<πιστολακι>> του

αληθεια πιστευεις οτι με το να κατακρινεις κατι που απλα δεν το εχεις δοκιμαση και να το συγκρινεις με αυτο που εφτιαξες εσυ βγαζει κανα συμπερασμα ??????

υστερα βαζεις και μια φωτο απο ενα ψαρεμα σου και λες οτι το πηρες στα τεσσερα μετρα , αν σου πω εγω λοιπον οτι δεν σε πιστευω και το ψαρι το εβγαλες με συρτη και μετα βγηκες φωτο με το οπλο σου που απλα δεν βαραει τι θα πει ο κοσμος ???????

αν εισαι τοσο σιγουρος αν βαραει το οπλο σου γιατι δεν κανεις ενα συγκριτικο τεστ με το <<πιστολακι >> του μητσου και να δουμε ολοι τι φτιαχνεις εσυ και τι κανει του μητσου ????

πιστευω οτι δεν το κανεις γιατι απλα δεν αντεχεις την συγκριση και ισως μετα δεν θα εχεις τα κακαλα που λεμε και στο νησι μου ωστε να του ζητησεις συγνωμη μετα για οτι μπαρουφα εχεις γραψει μεχρι τωρα για το <<πιστολακι >>

αυτο που εχω διαπιστωση μεχρι τωρα ειναι οτι αφου μπηκες σε ολα τα φορουμ και ειδες τι γραφανε για τα ρολλερ ξεκινησες να φτιαχνεις το δικο σου και μολις το εφτιαξες πιστευες οτι ανακαλυψες το σουπερ ντουπερ οπλο που μαμει και δερνει και βγαινεις να κατακρινεις πραγματα που απλα το ξανατονιζω ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΗ

δες, δοκιμασε,συγκρινε,και για καλο και για κακο βγαλε κανα βιντεο με μαρτυρες και υστερα βγες να γραψεις οτι γραφεις και ασε εμας να κρινουμε ποιο βαραει καλυτερα και ποιο οχι

αλλα ξεχασα δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο γιατι απλα δεν σε ενδιαφερουνε τα αλλα <<πιστολακια>>

αλλα τουλαχιστον μην γραφεις μπαρουφες για να γεμιζεις σελιδες

εκτος αν σε πληρωνουνε απο το φορουμ για να κανεις ντορο

αν και το βλεπω χλωμο και αυτο ,οποτε μην γραφεις τσαμπα και ζοριζεις αδικα το πληκτρολογιο αχχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχχ

Ρε παιδιά ήμαρτον πιά.
Έφτιαξα και εγώ ένα πιστολάκι ρόλλερ που με ικανοποιεί στις βολές τ έ λ ο ς.

Δεν θέλω να συγκρίνω κανένα ρόλλερ με αυτό που έφτιαξα.
Το μόνο που έγραψα είναι ότι με ένα 14άρι εξτρά λαστιχάκι παίρνω ψάρια και με το δικό μου ρόλλερ.
Δεν είπα ότι είναι καλλίτερο η χειρότερο από άλλο ρόλλερ. Εσείς με έχετε βγάλει τρελό που ανέφερα για εξτρά λάστιχο.

Βγήκαν οι <<ειδικοί>> να πουν ότι τα λάστιχα που χρησιμοποίησα δεν είναι γραμμικά αλλά μαϊμού γραμμικά γιατί δεν τα ψώνισα από το μαγαζί τους, αλλά από το μαγαζί του Κάλιτς.
Μετά βγήκαν άλλοι να λένε ότι ξέρεις κάτι το βίντεο που ανέβασες και μας δείχνεις ότι βαράς ένα ψαράκι των 200 γραμμαρίων στα 4 μέτρα δεν είναι και τόσο 4 μέτρα αλλά κάντα 3 και βγάλε.
Τώρα εσύ μου λες ότι έβγαλα το ψάρι με συρτή (μακάρι να είχα την βάρκα μου φίλε μου που μου την έφαγε η κρίση και ας το έβγαζα με συρτή) και όχι με το ψαροτούφεκο. Επιπλέον αν δεις καλά την φωτό γιατί το ψάρι είναι ακόμα σχεδόν ζωντανό και φαίνονται τα χρώματα του το χρώμα του είναι αλλαγμένο στην τρύπα της βολής που σημαίνει ότι την έφαγε σπονδυληκή στήλη και παρέλυσε. Μου λες λοιπόν επειδή δεν είχα πάρει την κάμερα μαζί ότι γύρισα σπίτι ντύθηκα ψαράς πήρα το όπλο στο χέρι, έκανα και μία τρύπα στο ψάρι και βγήκα φωτό.
Φίλε μου δεν θα το έκανα αυτό ακόμα και αν εμπορευόμουν ρόλλερ. Γιατί να το κάνω όταν έχω ένα όπλο που ήδη εγώ το αποκαλώ πιστολάκι και όχι υπερόπλο?
Δεν το πουλάω φιλαράκο και μην μου το ζητήσεις γιατί είναι το παιχνιδάκι μου και κάνω χάζι και πλάκα με αυτό tounge1.gif tounge1.gif
Αυτά τα απλά, ....για σκέψου το έτσι........
DjCool
Πολυ καλα τα λες αλλα μιας και αφήνεις και εσυ υπονοούμενα για πες μου μιας και το έχεις δει τι ακριβώς συμπέρασμα γράφτηκε στο βίντεο? είδες κάπου να λέει πως αυτο είναι καλύτερο απο κάτι ΆΛΛΟ?

Μήπως δεν προσεξες ότι μάρκες και ονόματα δεν φαίνονταν πουθενα? Μήπως τα μήκη και τα βαρη των οπλων τα μήκη και τα βάρη των βεργων δεν τα συνεκρινε με αντικειμενικό τρόπο? μήπως δεν ήταν επαληθευσιμα μεγεθη? μήπως δεν ήταν όπως λες ουσιώδη;

Άρα βλέπεις ότι δεν ευσταθούν τα όσα πολυ κομψά λες!
Άρα στην τελική αν το βίντεο αυτο δεν το είχα κάνει εγω που ήμουν ο εισαγωγέας - αντιπροσωπος αλλα το είχε κάνει ο οποιασδήποτε άλλος για την πλάκα του θα υπήρχε πρόβλημα; ΜΆΛΛΟΝ ΌΧΙ.

Tο βίντεο δεν έθιγε κανένα....και όχι μόνο αυτο έφαγα την γιουχα του αιώνα με μαθηματικούς τύπους υπολογισμούς που έκανε ο κάθε ένας χωρίς να λαμβάνει υπόψιν του αυτα που επρεπε, βγηκαν στα καπακια και παρουσιασαν οπλα που σε εμενα ελεγαν οτι ελεγα Μ@Λ@ΚΙΕΣ και τελικα φτανουμε στο σημερα οπου ολοι πια μιλουν, φτιαχνουν ρολλερ απο μονοι τους, παραδεχονται την δυναμη τους και οτι αλλο παρατηρει ο καθε ενας, ακομα και πουλανε ειτε αντιγραφα των δικων μου ειτε δικα τους που ακομα περισσοτερο μεγαλες εταιριες του χωρου και δεν μιλω για Ελληνικες μιλω για πιο μεγαλες βλεπε OMER παρουσιαζουν ολοκληρες γραμμες παραγωγης με οπλα ρολλερ.

Τελικα μηπως δεν ημουν οσα μου καταλογιζαν και πολλοι μου καταλογιζουν ακομα γιατι απλα εγω εβλεπα πιο μπροστα απο αυτους? Δεν εφταιγα εγω ομως γι' αυτο. Ετσι ειναι το εμποριο. Αυριο καποιος αλλος θα δει κατι πριν απο εμενα και εγω θα μεινω πισω θα παραγκωνιστω. Αυτα εχει η ζωη.

Απλα εγω βγηκα οσο πιο εντιμα μπορουσα και ενημερωσα για κατι καινουργιο. Το ιδιο θα κανω και παλι στο μελλον. Και ισως στην αρχη μου να μην ηθελα να δημιουργησω θεμα και να βρεθω στον χωρο με αντιπαραθεσεις και διαφορα αλλα και να εκανα πισω αυτο ομως πιστεψε με δεν θα γινει στο μελλον. Ξερω πολυ καλα τα δικαιωματα μου και πως να κανω χρηση του νομου για να υπερσπιστω τον εαυτο μου αν πασα ωρα και στιγμη σε οποιονδηποτε χωρο και αν ειμαι.

Τωρα οσο αφορα τα Γραμμικα λαστιχα που με ρωτησε ενας φιλος. ΝΑΙ αυτα για ΤΩΡΑ τα εχω ΜΟΝΟ εγω στην Ελλαδα.
Αυτο δεν σημαινει πως τα αλλα λαστιχα δεν ειναι καλα.
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ γιατι εγω δεν θα πεσω σε καμια παγιδα λεω ξεκαθαρα οτι τα Γραμμικα ειναι οτι καλυτερο μεχρι ΣΗΜΕΡΑ για οπλα ρολλερ. Για αλλου τυπου οπλα ΙΣΩΣ να μην ειναι. Αυτο θα το κρινεται εσεις. Δοοκιμαστε και βγαλτε συμπερασματα. Εγω που τα εχω δοκιμασει στα ρολλερ σας απαντω τα παραπανω.
ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ που ΛΕΩ ειναι οτι γραμμικα ελαστικα τα εχω εγω και δεν τα δινω σε μαγαζια.

Τωρα εχω πει χιλιαδες φορες οτι οποιος θελει μου ζητα οπλο και το κανει τεστ. Δεν το εχω αρνηθει σε κανενα, πολλοι απο εδω μπορουν να το επιβεβαιωσουν μιας και τους τα εχω δωσει χωρις να απαιτω ή να ζητω και αγορα ταυτοχρονα. Μαλιστα εχω δωσει και σε μαγαζια "ανταγωνιστες" μου. Ο αυτοσκοπος μου δεν ειναι να πλουτισω. Για οσους με γνωριζουν ξερουν οτι η δουλεια μου ειναι "προισταμενος σε καρδιολογικο τμημα μεγαλης εταιριας που δραστηριοποιειται και εκτος ελλαδος" για 14 συναπτα ετη και αρα δεν ζω απο αυτο. Αυτο το κανω γιατι το ΓΟΥΣΤΑΡΩ και ναι βγαζω και καποια χρηματα.

Κατα διαστηματα εχετε δει οτι βγαζω και οπλα οπως και αλλα προιοντα μας σε τιμη προσφορας ως προιοντα demo. Ολα αυτα ειναι προιοντα που εσεις εχετε παρει για δοκιμες. Αυτο θα συνεχιστει για οσο μπορουμε και οσο μας το ζητατε γιατι καταλαβαινουμε απολυτα οτι τα χρηματα ολων μας ειναι λιγοστα και δεν ειναι για πεταμα σε κατι που δεν το εχουμε πιασει στα χερια μας αλλα απλα ακουμε απο αλλους οτι ειναι καλο.
Agguatos
Γιωργο οταν γραφεις με υφος : "Δειτε εγω τι εφτιαξα και ασε τους αλλους να λενε για γραμμικα και οπλακια του κ****" συγκριση υπονοεις στην οποια το δικο σου οπλο υπερεχει. Ειναι μια προοδος σε σχεση με το παλιοτερο τοπικ που αμφισβητουσες γενικα τα ρολλερ παρολα οσα σου τονιζαν οσοι ξερουν πολλα παραπανω, αλλα και παλι απαραδεκτο για μενα..

Κατανοητο απολυτα οτι ο καθε ιδιωτης δε μπορει να κανει δοκιμες σε επιπδο τοσο καλο ωστε να ειναι οσο αξιοπιστες ειναι εκεινες καποιου κατασκευαστη. Ποιος εχει τοσα διαφορετικα λαστιχα, βεργες, οπλα ωστε να βγαλει ασφαλη συμπερασματα? Κανεις..

Αν ξεκινουσες λεγοντας οτι θες να στησεις ξανα ενα ρολλερακι και στην πορεια ειτε εφαρμοζες οσα σε συμβουλευαν ειτε ΠΑΡΑΔΕΧΟΣΟΥΝ οτι το project σου υποχρεωτικα θα ειναι κατι διαφορετικο αλλα παρολα αυτα επιτυχες, κανεις δε θα σου ελεγε τιποτα. Γιατι στο κατω κατω το αποτελεσμα -σε συναρτηση του κοστους- ειναι εκεινο που μετραει. Ψαρια κυνηγαμε ρε γαμωτο, οχι βολες :)

Παραθετω εδω ενα βιντεο που βρηκα με βολες απο ρολλερ του Alemanni, ενδεικτικα του τι μπορουν να κανουν "πιστολακια" 95 και 105 σωστα στημενα.

http://vimeo.com/7625541

Αυτα που ξεχωρισα ως εντυπωσιακα ειναι
Στα 9:00, ενα 95αρι με ενα 14αρι και 8αρα(!) που στα 5 μετρα πετυχαινει την καλυτερη διατρηση απο αλλα διπλα ρολλερ και ρολλερ με κοτσιδια.
Και στα 10:38 ενα "ταπεινο" 70αρι με ενα 14αρι και 7αρα που πετυχαινει κεντρο στα 4 μετρα με πολυ καλη διατρηση.

Και εδω ενα βιντεο με συμβατικο 95αρι (νομιζω Seasub Thunder X-fire) με κεφαλη ρολλερ, 16αρι λαστιχο και 7αρα

http://www.youtube.com/watch?v=DvnnSXj6TbA...feature=related

Στα 5 μετρα περναει το στοχο στην πετονια αλλα δε φαινεται αν ειναι DOW

Τι θελω να πω με τα βιντεο? Οτι τα ρολλερ δουλευουν για οποιον θελει να το ψαξει και να στησει ενα μονος του η να αγορασει. Αν ειναι καλυτερα η οχι απο συμβατικα, δε περιμενω κανενα να μου το αποδειξει συγκρινοντας τα μεταξυ τους, καθενας βγαζει τα δικα του συμπερασματα και ψαρευει οπως τον βολευει και στο χερι και στην τσεπη.

Προσωπικα, αρχισα παντως να ψαχνομαι για κεφαλες ρολλερ για το HF 95 μου :)
fireman
QUOTE(DjCool @ Nov 7 2012, 07:23 PM) *
Τωρα οσο αφορα τα Γραμμικα λαστιχα που με ρωτησε ενας φιλος. ΝΑΙ αυτα για ΤΩΡΑ τα εχω ΜΟΝΟ εγω στην Ελλαδα.
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ γιατι εγω δεν θα πεσω σε καμια παγιδα λεω ξεκαθαρα οτι τα Γραμμικα ειναι οτι καλυτερο μεχρι ΣΗΜΕΡΑ για οπλα ρολλερ. Για αλλου τυπου οπλα ΙΣΩΣ να μην ειναι. Αυτο θα το κρινεται εσεις. Δοοκιμαστε και βγαλτε συμπερασματα. Εγω που τα εχω δοκιμασει στα ρολλερ σας απαντω τα παραπανω.
ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ που ΛΕΩ ειναι οτι γραμμικα ελαστικα τα εχω εγω και δεν τα δινω σε μαγαζια.

τα λάστιχα της cressi είναι γραμμικά ή οχι. Αν δεν είναι, τι είναι αυτό που τα κάνει να μην είναι; Από την περιγραφή που έχεις κάνει για τα λάστιχα σου και τις ιδιότητες τους, εγώ δεν βλέπω διαφορά. Εσύ που τα ξέρεις καλύτερα, ποια είναι η διαφορά που δεν τα κάνει γραμμικά;
yoragistri
Δημήτρη στο βίντεο όλοι νομίζω κατάλαβαν για ποιά όπλα επρόκειτο. Οσο για το αν έγιναν με αντικειμενικό τρόπο, ή αν ήταν επαληθεύσιμα κ.λ.π. καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά ακόμα κι αν μπορούσες να τα υποστηρίξεις σε μιά δίκη (που αμφιβάλω), θα πέρναγες τέτοια ταλαιπωρία και έξοδα που θα το μετάνιωνες τελικά. Πώς π.χ. θα υποστήριζες ότι το χ όπλο ήταν στημένο σωστά, με καινούργια λάστιχα, βέργα κ.λ.π. αν δεν ήταν παρών στο τεστ και ο αντιπρόσωπος ή ο κατασκευαστής του; Εδώ θεωρείται από το νόμο δυσφήμηση ακόμα και αυτό που μπορεί να αποδειχθεί ως αληθινό. Οπότε πολύ καλά έκανες πίσω και πιστεύω ότι πλέον έχεις την εμπειρία να αποφεύγεις παρόμοιες καταστάσεις.
Ας συνεχίσουμε παρακαλώ τώρα την κουβέντα για το θέμα και ας σταματήσουμε τον εκτός θέματος διάλογο.
DjCool
Φιλε μιχαλη κεφαλη για το οπλο σου εβγαλε η ιδια η OMER
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(DjCool @ Nov 7 2012, 06:23 PM) *
Τελικα μηπως δεν ημουν οσα μου καταλογιζαν και πολλοι μου καταλογιζουν ακομα γιατι απλα εγω εβλεπα πιο μπροστα απο αυτους? Δεν εφταιγα εγω ομως γι' αυτο. Ετσι ειναι το εμποριο. Αυριο καποιος αλλος θα δει κατι πριν απο εμενα και εγω θα μεινω πισω θα παραγκωνιστω. Αυτα εχει η ζωη.

Απλα εγω βγηκα οσο πιο εντιμα μπορουσα και ενημερωσα για κατι καινουργιο. Το ιδιο θα κανω και παλι στο μελλον. Και ισως στην αρχη μου να μην ηθελα να δημιουργησω θεμα και να βρεθω στον χωρο με αντιπαραθεσεις και διαφορα αλλα και να εκανα πισω αυτο ομως πιστεψε με δεν θα γινει στο μελλον. Ξερω πολυ καλα τα δικαιωματα μου και πως να κανω χρηση του νομου για να υπερσπιστω τον εαυτο μου αν πασα ωρα και στιγμη σε οποιονδηποτε χωρο και αν ειμαι.

Κατα διαστηματα εχετε δει οτι βγαζω και οπλα οπως και αλλα προιοντα μας σε τιμη προσφορας ως προιοντα demo. Ολα αυτα ειναι προιοντα που εσεις εχετε παρει για δοκιμες. Αυτο θα συνεχιστει για οσο μπορουμε και οσο μας το ζητατε γιατι καταλαβαινουμε απολυτα οτι τα χρηματα ολων μας ειναι λιγοστα και δεν ειναι για πεταμα σε κατι που δεν το εχουμε πιασει στα χερια μας αλλα απλα ακουμε απο αλλους οτι ειναι καλο.

Λοιπόν πάμε στο φαινόμενο Κολοκοτρώνης.
Μήτσο εμφανίζεσαι στην αγορά με ένα προϊόν νέο πολλά υποσχόμενο. Μέχρι εδώ οκ.
Ξεκινάς μία επιθετική πολιτική διαφήμισης μέχρι ενός σημείου. Μέχρι εδώ οκ.
Μετά από συζητήσεις στα φόρουμ θέλεις να παρουσιάσεις τις δυνατότητες του προϊόντος που πουλάς με τρόπο μάλλον αθέμιτο. Εκεί λοιπόν αρχίζω να σηκώνω τρίχα για σένα φίλε μου.
Βάζεις σε ένα βίντεο συγκριτικά τέστ με όπλα καταξιωμένα χρόνια να ρίχνουν άσχετα με το δικό σου 85αράκι ενώ αυτά είναι διλάστιχα 100άρια αν θυμάμαι καλά.

Γενικά είσαι αιχμηρός στον λόγο σου σε σημείο προσβολής. Επιπλέον θεωρείς αποκλειστικότητα στην Ελλάδα τα δικά σου προϊόντα ως τα κορυφαία. Αυτό ενοχλεί φίλε μου κάποιους που διαβάζουν τα λεγόμενα σου. Ακόμα και κάποια δίκια να έχεις με τον τρόπο σου εμένα με έχεις χάσει σαν πελάτη και ίσως και άλλους.

Πάμε παρακάτω.
Τα προϊόντα που βλέπω στο διαφημιστικό της εταιρείας σας είναι σε εξωπραγματικές τιμές για τα σημερινά δεδομένα.
Πιο κάτω παραθέτω και φωτό από το σάϊτ σου με τιμές ρόλλερ.

Με αυτό το δεδομένο λοιπόν κάποιοι από εμάς πάμε να φτιάξουμε όπλα ιδιοκατασκευής με προϊόντα εκτός από δικά σου.
Εκεί λοιπόν εσύ βγαίνεις και μας λες ότι οτιδήποτε φτιάξουμε είναι για τα μπάζα, τα λάστιχα είναι άχρηστα, οι κεφαλές άλλων εταιρειών για πέταμα (πολύ βαριές και λάθος στημένες) κλπ νόστιμα.
Δεν σου επιτιθέμεθα λοιπόν φίλε μου αλλά προσπαθούμε να αντιδράσουμε σε έναν επαγγελματία που θεωρεί ότι έχει μονοπωλιακή την διάθεση ρόλλερ και υλικών για ρόλλερ στην Ελλάδα.

QUOTE(Agguatos @ Nov 7 2012, 06:33 PM) *
Γιωργο οταν γραφεις με υφος : "Δειτε εγω τι εφτιαξα και ασε τους αλλους να λενε για γραμμικα και οπλακια του κ****" συγκριση υπονοεις στην οποια το δικο σου οπλο υπερεχει. Ειναι μια προοδος σε σχεση με το παλιοτερο τοπικ που αμφισβητουσες γενικα τα ρολλερ παρολα οσα σου τονιζαν οσοι ξερουν πολλα παραπανω, αλλα και παλι απαραδεκτο για μενα..

Κατανοητο απολυτα οτι ο καθε ιδιωτης δε μπορει να κανει δοκιμες σε επιπδο τοσο καλο ωστε να ειναι οσο αξιοπιστες ειναι εκεινες καποιου κατασκευαστη. Ποιος εχει τοσα διαφορετικα λαστιχα, βεργες, οπλα ωστε να βγαλει ασφαλη συμπερασματα? Κανεις..

Αν ξεκινουσες λεγοντας οτι θες να στησεις ξανα ενα ρολλερακι και στην πορεια ειτε εφαρμοζες οσα σε συμβουλευαν ειτε ΠΑΡΑΔΕΧΟΣΟΥΝ οτι το project σου υποχρεωτικα θα ειναι κατι διαφορετικο αλλα παρολα αυτα επιτυχες, κανεις δε θα σου ελεγε τιποτα. Γιατι στο κατω κατω το αποτελεσμα -σε συναρτηση του κοστους- ειναι εκεινο που μετραει. Ψαρια κυνηγαμε ρε γαμωτο, οχι βολες :)

Παραθετω εδω ενα βιντεο που βρηκα με βολες απο ρολλερ του Alemanni, ενδεικτικα του τι μπορουν να κανουν "πιστολακια" 95 και 105 σωστα στημενα.

Αυτα που ξεχωρισα ως εντυπωσιακα ειναι
Στα 9:00, ενα 95αρι με ενα 14αρι και 8αρα(!) που στα 5 μετρα πετυχαινει την καλυτερη διατρηση απο αλλα διπλα ρολλερ και ρολλερ με κοτσιδια.
Και στα 10:38 ενα "ταπεινο" 70αρι με ενα 14αρι και 7αρα που πετυχαινει κεντρο στα 4 μετρα με πολυ καλη διατρηση.

Επειδή κυνηγάμε ψάρια τα λέω φίλε μου όλα αυτά.
Σε ψάρεμα έκανα τις διαπιστώσεις μου πάντα και οι οποιεσδήποτε παρεμβάσεις έγιναν και δοκιμάζονται σε ψάρια και όχι στο μπιτόνι.

Παρεπιπτόντως σέβομαι απόλυτα ότι γράφει ο κύριος Αραβαντινός που πάντα μιλάει με πολύ χαμηλό τόνο και πάντα τεκμηριωμένα.

Τώρα από τα βιντεάκια σου στο πρώτο, εγώ πρόσεξα πάλι ένα άλλο σημείο πολύ εντυπωσιακό. Στο 2,20 ρίχνει με ρόλλερ 95άρι απλό και η βέργα περνάει τον στόχο ίσα μέχρι το φτεράκι. Στο 3,20 έχει βάλει στο ίδιο όπλο ένα 14αράκι έξτρα όπως αυτό που έχω κάνει εγώ. Η βέργα φτάνει μέχρι την μέση στο στόχο. huh.gif
DjCool
Γιωργο ΠΟΤΕ δεν ειπα οτι τα οπλα ειναι στημενα σωστα. Άλλωστε τι σημαινει σωστα στημενο?

Εγω εγραφα πως ειναι στημενο το καθε οπλο. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΣΙΜΟ.

Ποιος μπορει να το πει και να το πιστοποιησει? ΚΑΝΕΝΑΣ, Εχει παρει κανεις κανενα CE, ISO κατι τετοιο?
Εκανε κανεις κανενα τεστ? Ολοι προτεινουν στησιματα. Μεχρι εκει.

Εχεις παρει ποτε κανενα οπλο που να σου εδωσαν κανενα επισημο χαρτι για το πιο ειναι το ΤΕΛΕΙΟ, ΣΩΣΤΟ, ΒΕΛΤΙΣΤΟ στησιμο?
Εμενα κανεις δεν μου εδωσε .....

Στο βιντεο για καθε οπλο εγραφε βαρος και διαστασεις οπως το ιδιο ηταν και για τις βεργες για τα λαστιχα για ολα.....Ολα επαληθευσιμα....

Δεμετη σε ευχαριστω για την τσαμπα διαφήμιση....

δεν ηξερα με τι τροπο να βαλω τις τιμες μου....

Σε ευχαριστω και παλι.
fireman
QUOTE(fireman @ Nov 7 2012, 08:34 PM) *

τα λάστιχα της cressi είναι γραμμικά ή οχι. Αν δεν είναι, τι είναι αυτό που τα κάνει να μην είναι; Από την περιγραφή που έχεις κάνει για τα λάστιχα σου και τις ιδιότητες τους, εγώ δεν βλέπω διαφορά. Εσύ που τα ξέρεις καλύτερα, ποια είναι η διαφορά που δεν τα κάνει γραμμικά;

Αφού δεν απαντάς θεωρώ οτι τα λάστιχα της cressi είναι γραμμικά .Άρα δεν είσαι ο ΜΟΝΟΣ έμπορας στην ελληνική αγορά που εχει γραμμικά λάστιχα
DjCool
QUOTE(fireman @ Nov 7 2012, 10:15 PM) *

Αφού δεν απαντάς θεωρώ οτι τα λάστιχα της cressi είναι γραμμικά .Άρα δεν είσαι ο ΜΟΝΟΣ έμπορας στην ελληνική αγορά που εχει γραμμικά λάστιχα

τρυφωνα μου σου απαντησα αλλα μαλλον δεν το καταλαβες. Για δες λιγακι πιο πανω.

Εγραψα οτι Γραμμικα εχω ΜΟΝΟ εγω και δεν δινω σε κανενα μαγαζι.
Τα λαστιχα που λες ειναι GOMMA και ειναι παρα πολυ καλα. Δεν ειναι ομως Γραμμικα (linear)

μαλιστα εχω στο μαγαζι μου εδω και 3 μηνες τα scarlet και τα εχω δοκιμασει κιολας και σε ρολλερ και δουλευουν πολυ καλα
fireman
QUOTE(DjCool @ Nov 7 2012, 10:18 PM) *

Τα λαστιχα που λες ειναι GOMMA και ειναι παρα πολυ καλα. Δεν ειναι ομως Γραμμικα (linear)

μαλιστα εχω στο μαγαζι μου εδω και 3 μηνες τα scarlet και τα εχω δοκιμασει κιολας και σε ρολλερ και δουλευουν πολυ καλα

Δημήτρη, θυμάμαι καλά ότι το όνομα των ελαστικών σου, το είχες δώσει λόγο των χαρακτηριστικών τους και λόγο της συμπεριφοράς τους στον χρόνο, στην επιμήκυνση και στην εκτόνωση. Λες ότι το ένα λάστιχο είναι γόμα, που είναι το υλικό κατασκευής του και το άλλο, όταν το μεταφράσεις στα αγγλικά γίνεται linear. Την διαφορά τους που σε ρώτησα δεν κατάλαβα. Γιατί ως τώρα αυτό που διαφοροποιούσε τα λάστιχα σου, από τα υπόλοιπα της αγοράς, ήταν τα εν γένει χαρακτηριστικά τους. Τώρα τα διαφοροποιεί το όνομα;

JIANNIS21P
τώρα εγώ ειλικρινά και δίχως καμία διαθέσει κακιάς έχω μπερδευτεί με τα original γραμμικά που όμως είναι τα μόνα γραμμικά που υπάρχουν στην Ελλάδα γιατί τα αλλά είναι goma και όχι linear ?? η scarlet ??? τι είναι αυτό που τα διαφοροποιεί από τα αλλά λάστιχα για να μη νομίζω εγώ ο καταναλωτής ότι είναι ένα ακόμα λάστιχο που ο εισαγωγέας το βαφτίζει με ένα όνομα της αρεσκείας του ( όπως συνηθίζετε rolleyes.gif ) και το πουλάει στην αγορά σαν δικό του μιξαρισμα υλικού ?? κάτι σαν το μαγικό φίλτρο του πανοραμιξ rolleyes.gif ενώ είναι γνωστό ότι η ελάχιστη ποσότητα είναι τα 1000 m (1 km) για κατασκευη ελαστικού βάση προδιαγραφών του πελάτη ( στοιχεία που έψαξα στο ΝΕΤ εγώ ο ίδιος πέρσυ )
Τώρα όσον αφορά το ρολλερ του Δημήτρη ?? το 85 αρι ?' θυμάμαι πολύ καλά το βίντεο τότε διότι δεν ξεχνιέται ένα τέτοιο όπλο laugh.gif το οποίο ομολογώ με εντυπωσίασε πάρα πολύ αλλά είναι γαμοτο για χοντρά budget..
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(DjCool @ Nov 7 2012, 09:07 PM) *
Γιωργο ΠΟΤΕ δεν ειπα οτι τα οπλα ειναι στημενα σωστα. Άλλωστε τι σημαινει σωστα στημενο?

Εγω εγραφα πως ειναι στημενο το καθε οπλο. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΣΙΜΟ.

Ποιος μπορει να το πει και να το πιστοποιησει? ΚΑΝΕΝΑΣ, Εχει παρει κανεις κανενα CE, ISO κατι τετοιο?
Εκανε κανεις κανενα τεστ? Ολοι προτεινουν στησιματα. Μεχρι εκει.

Εχεις παρει ποτε κανενα οπλο που να σου εδωσαν κανενα επισημο χαρτι για το πιο ειναι το ΤΕΛΕΙΟ, ΣΩΣΤΟ, ΒΕΛΤΙΣΤΟ στησιμο?
Εμενα κανεις δεν μου εδωσε .....

Στο βιντεο για καθε οπλο εγραφε βαρος και διαστασεις οπως το ιδιο ηταν και για τις βεργες για τα λαστιχα για ολα.....Ολα επαληθευσιμα....

Δεμετη σε ευχαριστω για την τσαμπα διαφήμιση....

δεν ηξερα με τι τροπο να βαλω τις τιμες μου....

Σε ευχαριστω και παλι.

Έλα μου ντε 85αράκι με 600+ ευρούλια λες και είναι στραγάλια. scare.gif
Ενώ εμείς με 100-120ευράκια τροποποιήσαμε το παλιό μας 85άρι και βαράει μια χαρά. wub.gif wub.gif
DjCool
QUOTE(fireman @ Nov 7 2012, 10:48 PM) *
QUOTE(DjCool @ Nov 7 2012, 10:18 PM) *

Δημήτρη, θυμάμαι καλά ότι το όνομα των ελαστικών σου, το είχες δώσει λόγο των χαρακτηριστικών τους και λόγο της συμπεριφοράς τους στον χρόνο, στην επιμήκυνση και στην εκτόνωση. Λες ότι το ένα λάστιχο είναι γόμα, που είναι το υλικό κατασκευής του και το άλλο, όταν το μεταφράσεις στα αγγλικά γίνεται linear. Την διαφορά τους που σε ρώτησα δεν κατάλαβα. Γιατί ως τώρα αυτό που διαφοροποιούσε τα λάστιχα σου, από τα υπόλοιπα της αγοράς, ήταν τα εν γένει χαρακτηριστικά τους. Τώρα τα διαφοροποιεί το όνομα;

Τρυφωνα κανεις λαθος. Το ονομα στα λαστιχα δεν το εχω δωσει εγω, ουτε εχει δοθει λογο συμπεριφορας στον χρονο, στην επιμηκυνση και στην εκτονωση. Το ονομα εχει δωθει λογο της γραμμικοτητας που εχει κατα την επαναφορα του στην αρχικη του κατασταση και οχι οπως λανθασμενα λες κατα την εκτονωση. Δεν μας ενδιαφερει τι κανουν τα ελαστικα στην εκτονωση αλλα στην επαναφορα τους αφου εκει μας αποδιδουν εργο.
εχω λοιπον εξηγησει και εδω και σε αλλο φορουμ πως δουλευει αλλα για να μην τα λεω εγω γιατι δεν ρωτατε αυτους που τα εχουν παρει? Να δεις τι θα σου πουν για το τι αισθανθηκαν με το που τα ακουμπησαν.

Αν καποιοσ δεν το πιστευει δεν θελει ειναι ευχαριστημενος με τα δικα του τα θεωρει ακριβα οπως και τα οπλα μου δεν εχει παρα να μην παρει. Δεν αναγκασαμε κανενα.

Δεμετη πηγαινε ρε φιλε στην φεραρι και πες τους για την κριση στην ελλαδα να ριξουν τις τιμες γιατι θελω να παρω μια......αν δεν σε ακουσουν πηγαινε στη audi και αν και εκει δεν βρεις ανταποκριση πηγαινε στην opel ενα OPC δεν με χαλαει.....
Σοβαρεψου φιλε ....εχεις και μια ηλικια.....

Ξεχασες δε να βαλεις και φωτογραφια απο τα πιο ακριβα οπλα μου.

Θα μπορουσα δεν και εγω να σου βαλω φωτογραφιες απο οπλα αλλων με πιο ακριβες τιμες απο τις δικες μου που στην τελικη κοστιζουν πολυ πιο φτηνα για να τα φτιαξουν και ειναι και ελληνικα. Οπως θα μπορουσες να δεις και τις τιμες που τα ιδια τα οπλα (ελληνικα) τα πουλανε στο εξωτερικο.........................

Μιας και ειναι στραγαλια σου εχω κρατησει ενα σακουλακι με ολη την σειρα....ποτε θα περασεις να τα παρεις?
Καρχαριας
QUOTE(DjCool @ Nov 7 2012, 09:18 PM) *

Πραγματικά ποτέ δε κατάλαβα τι εννοείς "γραμμικά".
(Στο λέω χωρίς εμπάθεια η κακία)

Ένα λάστιχο εκτείνεται πάντα γραμμικά ακολουθώντας το νόμο του Hook
(F ίσο με kΔχ).

Εκτός αν εννοείς κάποιο υλικό...σε αυτή τη περίπτωση ο όρος "γραμμικό" είναι λάθος,καθώς όπως μόλις σου εξήγησα όλα τα λάστιχα είναι γραμμικά...
αφού μπορούν να τανυστούν γραμμικά!
RFman
QUOTE(Καρχαριας @ Nov 7 2012, 11:04 PM) *

(F ίσο με kΔχ).

Εκτός αν εννοείς κάποιο υλικό...σε αυτή τη περίπτωση ο όρος "γραμμικό" είναι λάθος,καθώς όπως μόλις σου εξήγησα όλα τα λάστιχα είναι γραμμικά...

Να μας εξηγήσει επίσης ο φίλος αν θέλει την διαφορά εκτόνωσης και επαναφοράς. Και πότε αποδίδεται έργο. Άντε γιατί θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε
tdrackos
Ένα έχω καταλαβει...

ο Μήτσος έχει φάει κάποια γκόμενα που γουστάρει ο Δεμετης... στανταρ... laugh.gif

[Μιλάει ο Δεμετης στο Μήτσο για ακριβα όπλα που έχει αγοράσει το Raptor 110/115...
(αυτο που "κοτευει" να βαλει διπλα στο 85αρι του Μητσου...)

μάλιστααα.... ]

http://www.bleutec.eu/el/spearguns/dark/it...tor-carbon.html
"
Τιμή:
100cm 698,00 €
105cm 703,00 €
110cm 714,00 €
115cm 719,00 €"

τί πίνεις..?
fireman
QUOTE(DjCool @ Nov 7 2012, 11:34 PM) *
Τρυφωνα κανεις λαθος. Το ονομα στα λαστιχα δεν το εχω δωσει εγω, ουτε εχει δοθει λογο συμπεριφορας στον χρονο, στην επιμηκυνση και στην εκτονωση. Το ονομα εχει δωθει λογο της γραμμικοτητας που εχει κατα την επαναφορα του στην αρχικη του κατασταση και οχι οπως λανθασμενα λες κατα την εκτονωση. Δεν μας ενδιαφερει τι κανουν τα ελαστικα στην εκτονωση αλλα στην επαναφορα τους αφου εκει μας αποδιδουν εργο.
εχω λοιπον εξηγησει και εδω και σε αλλο φορουμ πως δουλευει αλλα για να μην τα λεω εγω γιατι δεν ρωτατε αυτους που τα εχουν παρει? Να δεις τι θα σου πουν για το τι αισθανθηκαν με το που τα ακουμπησαν.

επαναφορά, εκτόνωση όπως θες δεν θα διαφωνήσω. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως μετράτε αυτή η γραμμικότητα στην επαναφορά; Με ποιο τρόπο δηλαδή, μηχανήματα, κάμερα υψηλής ταχύτητας, τι; Είναι με κάποιο τρόπο μετρήσιμη η γραμμικότητα ή είναι θεωρητική. Μπορούμε να μετρήσουμε ένα λάστιχο με κάποιο τρόπο και να πούμε οτι δεν είναι γραμμικό αλλά είναι λογαριθμικό και με ποιο τρόπο;
tsipouroktonos
QUOTE(tdrackos @ Nov 7 2012, 11:50 PM) *
Ένα έχω καταλαβει...

ο Μήτσος έχει φάει κάποια γκόμενα που γουστάρει ο Δεμετης... στανταρ... laugh.gif

[Μιλάει ο Δεμετης στο Μήτσο για ακριβα όπλα που έχει αγοράσει το Raptor 110/115...

μάλιστααα.... ]

"
Τιμή:
100cm 698,00 €
105cm 703,00 €
110cm 714,00 €
115cm 719,00 €"

τί πίνεις..?

λιώνωωω laugh.gif
K. Δεμέτη αν είναι ότνως έτσι τι να πω!

Δεν είπε κανένας ότι είναι φτηνά αλλα οποιος θέλει αγοράζει στη τελική ρε παιδιά!
Λες και αλλα προϊόντα είναι φτηνά ας πούμε!Ρακόρ για Δετά λάστιχα 12 ευρώ...κληπαδορος 40ευρώ κλπ...
Η πλακα ποια είναι? άμα έκανε κάνα οπλακι των 85 εκατοστών, 100 ευρώ θα λέγαμε.. EE! για τον φούτσο θάναι! ΝΑΙ Η ΟΧΙ? tounge1.gif
Agguatos
Οπως το καταλαβαινω εγω η διαφορα γραμμικου-λογαριθμικου μπορει να δειχθει σε ενα γραφημα οπως το παρακατω

Κάντε κλίκ για εμφάνιση επισυνάψεων

Οπου το λογαριθμικο λαστιχο απο ενα συντελεστη και πανω δεν αποδιδει περισσοτερα αναλογα με την αυξηση της επιμηκυνσης, ενω το γραμμικο το κανει -εξ ου και η ονομασια-
Ετσι, αν για ενα ορισμενο -υψηλο- συντελεστη επιμηκυνσης παρουμε τα εμβαδα απο τη μια του γραμμικου (τριγωνο με πλευρες την καμπυλη του γραμμικου, τον οριζοντιο και τον καθετο αξονα ) και απο την αλλη του λογαριθμικου (γραμμοσκιαση "επιπλεον εργο λογαριθμικου" και λευκο μη σκιασμενο σχημα μεταξυ των αξονων) το επιπλεον εργο του γραμμικου στη βεργα προκυπτει απο τη διαφορα των σκιασμενων εμβαδων.

Συγνωμη προκαταβολικα απο τους φυσικους για το "περιπου" του πραγματος, δε ξερω και τις καμπυλες των κατασκευαστων, απλα υποθετω..Αν εχει ο Δημητρης κανενα σχηματακι απο Seawolf, Sigal κλπ θα βοηθουσε :)

Οσο για τις τιμες των roller, εισαι αδικος Γιωργο. Μια χαρα ειναι αυτες των Seawolf στη DC, αλλα ρολλερ ειναι ακριβοτερα! (βλ Itio Alemanni). Αν κατσεις και σκεφτεις "ποσο οπλο" παιρνεις για δεδομενα ευρω, το Bastard σου ειναι σπαταλη γιατι δε μπορει να κανει κατι παραπανω απο ενα Rob Allen Caranx η ενα Seatec Snake η το δικο σου ρολλερ που κοστιζουν τα μισα. Γκρινιαξες ποτε? Οχι, και καλα εκανες γιατι γουσταρεις το Μπασταρδακι και ειναι δικαιωμα σου. Ομως ειναι και δικαιωμα των αλλων να δωσουν 700 για ενα 85αρι που πιθανως να παιρνει τα ιδια ψαρια με ενα ακριβοτερο Bluetec η t******** η C4 η και γω δε ξερω τι..

Δημητρη το ξερω για την OMER και το Cayman ET roller που θα κυκλοφορησει, κανει στο HF η κεφαλη οντως αλλα θα αργησει να τη φερει το καταστημα στη Σικελια απο οπoυ παραγγελνω..Ευχαριστω παντως για την επισημανση.
DjCool
QUOTE(Καρχαριας @ Nov 8 2012, 12:04 AM) *

(F ίσο με kΔχ).

Αυτο που λες ισχύει για ελατηρια όχι για ελαστικα που έχουμε πλαστικές παραμορφωσεις
DjCool
QUOTE(Agguatos @ Nov 8 2012, 05:30 AM) *
Οπως το καταλαβαινω εγω η διαφορα γραμμικου-λογαριθμικου μπορει να δειχθει σε ενα γραφημα οπως το παρακατω

Οπου το λογαριθμικο λαστιχο απο ενα συντελεστη και πανω δεν αποδιδει περισσοτερα αναλογα με την αυξηση της επιμηκυνσης, ενω το γραμμικο το κανει -εξ ου και η ονομασια-
Ετσι, αν για ενα ορισμενο -υψηλο- συντελεστη επιμηκυνσης παρουμε τα εμβαδα απο τη μια του γραμμικου (τριγωνο με πλευρες την καμπυλη του γραμμικου, τον οριζοντιο και τον καθετο αξονα ) και απο την αλλη του λογαριθμικου (γραμμοσκιαση "επιπλεον εργο λογαριθμικου" και λευκο μη σκιασμενο σχημα μεταξυ των αξονων) το επιπλεον εργο του γραμμικου στη βεργα προκυπτει απο τη διαφορα των σκιασμενων εμβαδων.

Συγνωμη προκαταβολικα απο τους φυσικους για το "περιπου" του πραγματος, δε ξερω και τις καμπυλες των κατασκευαστων, απλα υποθετω..Αν εχει ο Δημητρης κανενα σχηματακι απο Seawolf, Sigal κλπ θα βοηθουσε :)

Οσο για τις τιμες των roller, εισαι αδικος Γιωργο. Μια χαρα ειναι αυτες των Seawolf στη DC, αλλα ρολλερ ειναι ακριβοτερα! (βλ Itio Alemanni). Αν κατσεις και σκεφτεις "ποσο οπλο" παιρνεις για δεδομενα ευρω, το Bastard σου ειναι σπαταλη γιατι δε μπορει να κανει κατι παραπανω απο ενα Rob Allen Caranx η ενα Seatec Snake η το δικο σου ρολλερ που κοστιζουν τα μισα. Γκρινιαξες ποτε? Οχι, και καλα εκανες γιατι γουσταρεις το Μπασταρδακι και ειναι δικαιωμα σου. Ομως ειναι και δικαιωμα των αλλων να δωσουν 700 για ενα 85αρι που πιθανως να παιρνει τα ιδια ψαρια με ενα ακριβοτερο Bluetec η t******** η C4 η και γω δε ξερω τι..

Δημητρη το ξερω για την OMER και το Cayman ET roller που θα κυκλοφορησει, κανει στο HF η κεφαλη οντως αλλα θα αργησει να τη φερει το καταστημα στη Σικελια απο οπoυ παραγγελνω..Ευχαριστω παντως για την επισημανση.

Έχεις πιάσει το νόημα.... Και το θέμα είναι όπως έχω πει με τα ρολλερ που ισχύει γενικα για όλα τα όπλα ότι η Βέργα έχει κάποια μάζα για την οποία μπορει να δεχτεί μια συγκεκριμενη ποσότητα ενέργειας. Όσο και να δώσεις παραπάνω αυτή δεν θα μετατραπεί ΠΟΤΕ σε κινητική. Βάλε όσα λάστιχα θες....κανε τα λάστιχα ραστα η Βέργα σου εκει μου είναι να φτάσει εκει θα φτάσει. Αν βάλεις Βέργα πιο μεγάλης μάζας θα παει καλύτερα
Για να την δεχτεί όμως πρέπει να την πάρει σταδιακά.....δεν μπορείς να την δώσεις με έκρηξη ενέργειας.....θα παει χαμένη.....

Οποίος κατάλαβε κατάλαβε. Κάντε τεστ μόνοι σας και θα δείτε.
dolfin2

μάλιστααα.... ]

"
Τιμή:
100cm 698,00 €
105cm 703,00 €
110cm 714,00 €
115cm 719,00 €"

τί πίνεις..?
[/quote]

Σωστοοοοοςςςς!!!! Αυτη η επιλεκτικη μνυμη ρε παιδι μου.....Αληθεια Δεμετη σου προταθηκε να παρεις το 'σουπερ ντουπερ' οπλο σου και δεν εχεις παει ακομα?????

Αν ναι, τοτε οτι λες φιλε ειναι αερα κοπανιστος και κριμα για την ηλικια σου.Και κατι τελευταιο.Μια χαρα μας πενευεις ανα διαστηματα κατι carbon μπασταρδακια [και καλα κανεις εαν σου αρεσουν].Ποσο κανουν κομπλε φιλε μου ξερεις? [εαν τα αγοραζεις οπως μας λες τοτε σιγουρα θα ξερεις...].Ενα salvi τροποποιημενο απο την deepcarbon απο οτι ειδα σε ενα τευχος του deep κανει 260 κομπλε με μουλινε και σχοινι.Και η βολη του φυσικα και δεν εχει καμια σχεση [ανακρουση-δυναμη]. Σταματα να προσπαθεις να παρουσιαζεις τα πραγματα οπως εσυ θες,γιατι μπορει να μην μιλαμε ευκολα καποιοι στο forum,αλλα καταλαβαινουμε πολλα.Πηγαινε για μια δοκιμη με τα παιδια,παρε μαζι μια καμερα και μετα ελα φιλε να μας παρουσιασεις τα οποια συμπερασματα σου.
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(dolfin2 @ Nov 8 2012, 07:53 AM) *

μάλιστααα.... ]

"
Τιμή:
100cm 698,00 €
105cm 703,00 €
110cm 714,00 €
115cm 719,00 €"

τί πίνεις..?

Σωστοοοοοςςςς!!!! Αυτη η επιλεκτικη μνημη ρε παιδι μου.....Αληθεια Δεμετη σου προταθηκε να παρεις το 'σουπερ ντουπερ' οπλο σου και δεν εχεις παει ακομα?????

Αν ναι, τοτε οτι λες φιλε ειναι αερα κοπανιστος και κριμα για την ηλικια σου.Και κατι τελευταιο.Μια χαρα μας παινευεις ανα διαστηματα κατι carbon μπασταρδακια [και καλα κανεις εαν σου αρεσουν].Ποσο κανουν κομπλε φιλε μου ξερεις? [εαν τα αγοραζεις οπως μας λες τοτε σιγουρα θα ξερεις...].Ενα salvi τροποποιημενο απο την deepcarbon απο οτι ειδα σε ενα τευχος του deep κανει 260 κομπλε με μουλινε και σχοινι.Και η βολη του φυσικα και δεν εχει καμια σχεση [ανακρουση-δυναμη]. Σταματα να προσπαθεις να παρουσιαζεις τα πραγματα οπως εσυ θες,γιατι μπορει να μην μιλαμε ευκολα καποιοι στο forum,αλλα καταλαβαινουμε πολλα.Πηγαινε για μια δοκιμη με τα παιδια,παρε μαζι μια καμερα και μετα ελα φιλε να μας παρουσιασεις τα οποια συμπερασματα σου.

Τις τιμές των όπλων της κάθε εταιρείας βρείτε τις μόνοι σας όπως πολύ εύκολα το έκανα εγώ και ο Δρακόπουλος.
Το κάρμπον 100άρι μπαστρδάκι κοστίζει 350 ευρούλια και όχι 650.
Μην μου πεις φιλαράκο ότι το 85αράκι ρόλλερ της όποιας εταιρείας βαράει καλλίτερα από το 110 ράπτορ με τα τριπλά 16άρια και 7άρα βέργα που αναφέρεις πιο πάνω γιατί.... να το δω και θα πάω να το βάλω στο τζάκι το δικό μου.

Τώρα ένα 85αράκι ρόλλερ το συγκρίνω με ένα καρμπονένιο 100άρι μονολάστιχο (μπασταρδάκι έχω με αυτό το συγκρίνω) και βλέπω ότι βαράνε στα ίδια δεδομένα.
Μάλιστα στο βιντεάκι από κάτω όπως το δημοσίευσε δύο σελίδες πριν κάποιος βλέπουμε στο 2΄ να δοκιμάζεται ένα 95άρι ρόλλερ στα 5 μέτρα απόσταση και η βέργα ίσα που περνάει τον στόχο στη συνέχεια ο Ιταλός βάζει ένα κοτσιδένιο 14άρι και ξανά ρίχνει και η βέργα φτάνει μέχρι την μέση τον στόχο. Κάτι αντίστοιχο έχω φτιάξει και εγώ. Έχω ξαναγράψει και πιο πάνω ότι δέχομαι πως μπορεί με τα καλά τα γραμμικά να ρίχνει ίδια χωρίς τα κοτσιδάκια, (αν και δεν το πολυπιστεύω γιατί η δύναμη πρόωσης με τα κοτσιδένια είναι σημαντικά μεγαλύτερη).

Η τροποποίηση σε ένα συμβατικό με υλικά διαφόρων εταιρειών πολύ καλής ποιότητος στοιχίζει 160 ευρώ φίλε μου (κεφαλή-[λάστιχα+ κοτσιδάκια]-ιδιοκατασκευή άγγιστρα στο δικό μου-βέργα μεγαλύτερη-μουλινέ) και όχι 260 ευρώ που λες εσύ. Ακόμα και γραμμικά από τα καλά tounge1.gif να έβαζα να πήγαινε άντε άλλα 20 ευρώ παραπάνω.

Chris Manousopoulos
ατερμονη κουβεντα, ανακυκλωση των ιδιων επιχειρηματων. Χωρις ουσια...

Ποιο βαραει πιο μακρια και ποιο πετυχαινει καλογρια στα 6 μετρα...

Ψαρευτε με οποιο οπλο γουσταρετε. αυτο που σας ταιριαζει στο χερι και στην ψυχοσυνθεση.
fireman
QUOTE(DjCool @ Nov 7 2012, 11:34 PM) *

QUOTE(Agguatos @ Nov 8 2012, 05:30 AM) *

φίλε μου εχω μπερδευτεί. Εγώ απο αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πολλά, αν όχι όλα .Άλλα όπως βλέπεις ποιο πάνω ο Δημήτρης τα αναιρεί. ΛΈΕΙ οτι το όνομα τους το παίρνουν απο την γραμμικότητα στην επαναφορά και οχι απο τους συντελεστές επιμήκυνσης ή την εκτόνωση ,την διάρκεια της δύναμης στον χρόνο. Οπότε το γράφημα σου για τον Δημήτρη ειναι λάθος γιατί δεν μας ενδιαφέρει τι γίνεται με το λάστιχο όταν τεντώνεται ή εκτονώνεται ,άλλα όταν επαναφέρεται.

QUOTE(fireman @ Nov 8 2012, 12:55 AM) *
επαναφορά, εκτόνωση όπως θες δεν θα διαφωνήσω. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως μετράτε αυτή η γραμμικότητα στην επαναφορά; Με ποιο τρόπο δηλαδή, μηχανήματα, κάμερα υψηλής ταχύτητας, τι; Είναι με κάποιο τρόπο μετρήσιμη η γραμμικότητα ή είναι θεωρητική. Μπορούμε να μετρήσουμε ένα λάστιχο με κάποιο τρόπο και να πούμε οτι δεν είναι γραμμικό αλλά είναι λογαριθμικό και με ποιο τρόπο;

τελικά Δημήτρη μπορείς να απαντήσεις στις πιο πάνω πολύ απλές ερωτήσεις; Συμμερίζεσαι και συμφωνείς με την απάντηση του Agguatos ;Η απαντηση σου στις πιο πανω ερωτησεις ειναι αυτη του Agguatos ;Δεν σε ρώτησα για την βέργα ,για τα ρολλερ και τον τρόπο λειτουργίας τους, σε ρώτησα για τα λάστιχα. Αν συμφωνείς με το γράφημα του Agguatos η γραμμικότητα είναι μετρήσιμη . Αν είναι μετρήσιμη μπορούμε να κάνουμε τεστ και να μην μιλάμε στον αέρα ,αλλά με στοιχεία και νούμερα.

dolfin2

Η τροποποίηση σε ένα συμβατικό με υλικά διαφόρων εταιρειών πολύ καλής ποιότητος στοιχίζει 160 ευρώ φίλε μου (κεφαλή-[λάστιχα+ κοτσιδάκια]-ιδιοκατασκευή άγγιστρα στο δικό μου-βέργα μεγαλύτερη-μουλινέ) και όχι 260 ευρώ που λες εσύ. Ακόμα και γραμμικά [b]από τα καλά tounge1.gif να έβαζα να πήγαινε άντε άλλα 20 ευρώ παραπάνω.
[/quote][/b]

Μαλλον δεν καταλαβες καλα....Και στο ξαναλεω λοιπον.Το οπλο κανει 260 ευρο το 95αρι ολοκληρο καινουριο,οχι τροποποιηση και λοιπες ιστοριες.Και εχει και τα ακριβα λαστιχα που λες.Και ναι τα 4 μετρα απο την ακρη της βεργας,για ψαρια μεχρι και 5 κιλα [πχ λαυρακι],τα χει ανετα.Βελινεκες που το οπλο που αναφερεις χλωμο το κοβω να ταχει και κανει και μια 100 ευροπουλα παραπανω.Φυσικα σε καμια περιπτωση δεν κατηγορω το μπασταρδακι σου [το καθε ενα απο τα δυο οπλα εχει τα πλεονεκτηματα του],ομως στα αναφερω μπας και καταλαβεις την λαθος σκοπια περι τιμολογισης προιοντων που παρουσιαζεις τα πραγματα.
spi_ge
QUOTE(fireman @ Nov 8 2012, 10:29 AM) *
τελικά Δημήτρη μπορείς να απαντήσεις στις πιο πάνω πολύ απλές ερωτήσεις; Συμμερίζεσαι και συμφωνείς με την απάντηση του Agguatos ;Η απαντηση σου στις πιο πανω ερωτησεις ειναι αυτη του Agguatos ;Δεν σε ρώτησα για την βέργα ,για τα ρολλερ και τον τρόπο λειτουργίας τους, σε ρώτησα για τα λάστιχα. Αν συμφωνείς με το γράφημα του Agguatos η γραμμικότητα είναι μετρήσιμη . Αν είναι μετρήσιμη μπορούμε να κάνουμε τεστ και να μην μιλάμε στον αέρα ,αλλά με στοιχεία και νούμερα.

Αν θεωρούμε όλοι δεδομένο ότι η δυναμική ενέργεια ελατηρίου (ή ελαστικού), είναι ανάλογη με το ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ της επιμήκυνσης (Ενέργεια=1/2*σταθερά*μήκος στο τετράγωνο), τότε θα μπορούσα να αποδεχτώ ότι το συγκεκριμένο λάστιχο μπορεί να είναι λιγότερο παραβολικό από τα συνηθισμένα της αγοράς. Γραμμικό όμως... θα πρέπει να τσακωθούμε με τον Χούκ.

Και για να προλάβω απαντήσεις, επιλογή του προμηθευτή είναι να βαφτίσει το προϊόν του Θανάση-Μπάμπη-Μήτσο. Όταν οικειοποιείσαι επιστημονικούς όρους, τότε είναι επόμενο να κληθείς να τεκμηριώσεις.

Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(dolfin2 @ Nov 8 2012, 07:53 AM) *
Ποσο κανουν κομπλε φιλε μου ξερεις? [εαν τα αγοραζεις οπως μας λες τοτε σιγουρα θα ξερεις...].Ενα salvi τροποποιημενο απο την deepcarbon απο οτι ειδα σε ενα τευχος του deep κανει 260 κομπλε με μουλινε και σχοινι.Και η βολη του φυσικα και δεν εχει καμια σχεση [ανακρουση-δυναμη]. Σταματα να προσπαθεις να παρουσιαζεις τα πραγματα οπως εσυ θες,γιατι μπορει να μην μιλαμε ευκολα καποιοι στο forum,αλλα καταλαβαινουμε πολλα.Πηγαινε για μια δοκιμη με τα παιδια,παρε μαζι μια καμερα και μετα ελα φιλε να μας παρουσιασεις τα οποια συμπερασματα σου.

QUOTE(dolfin2 @ Nov 8 2012, 03:25 PM) *
Η τροποποίηση σε ένα συμβατικό με υλικά διαφόρων εταιρειών πολύ καλής ποιότητος στοιχίζει 160 ευρώ φίλε μου (κεφαλή-[λάστιχα+ κοτσιδάκια]-ιδιοκατασκευή άγγιστρα στο δικό μου-βέργα μεγαλύτερη-μουλινέ) και όχι 260 ευρώ που λες εσύ. Ακόμα και γραμμικά από τα καλά tounge1.gif να έβαζα να πήγαινε άντε άλλα 20 ευρώ παραπάνω.

Μαλλον δεν καταλαβες καλα....Και στο ξαναλεω λοιπον.Το οπλο κανει 260 ευρο το 95αρι ολοκληρο καινουριο,οχι τροποποιηση και λοιπες ιστοριες.Και εχει και τα ακριβα λαστιχα που λες.Και ναι τα 4 μετρα απο την ακρη της βεργας,για ψαρια μεχρι και 5 κιλα [πχ λαυρακι],τα χει ανετα.Βελινεκες που το οπλο που αναφερεις χλωμο το κοβω να ταχει και κανει και μια 100 ευροπουλα παραπανω.Φυσικα σε καμια περιπτωση δεν κατηγορω το μπασταρδακι σου [το καθε ενα απο τα δυο οπλα εχει τα πλεονεκτηματα του],ομως στα αναφερω μπας και καταλαβεις την λαθος σκοπια περι τιμολογισης προιοντων που παρουσιαζεις τα πραγματα.

Ρε Δελφίνι εσύ τα γράφεις όχι εγώ. Δεν έγραψες <<Ενα salvi τροποποιημενο απο την deepcarbon απο οτι ειδα σε ενα τευχος του deep κανει 260 κομπλε με μουλινε και σχοινι>>?
Επί αυτού απάντησα. Δεν μας είπες ότι τροποποιήθηκε και πωλείται καινούριο ολόκληρο scare.gif
Έπρεπε να το είχα διαβάσει στο περιοδικό για να καταλάβω τι εννοείς?
Θα ξεχάσουμε τα Ελληνικά που ξέρουμε με εσάς εδώ μέσα.
Το όπλο αυτό το έχεις εσύ και το δουλεύεις ή μας δουλεύεις γιατί έτσι διάβασες ή σου είπε ένας φίλος?

Φιλαράκο εγώ σε ότι γράφω... έχω τουλάχιστον προσωπική γνώμη γιατί τα έχω και τα δουλεύω και μάλιστα σε ψαρέματα και όχι σε στόχους. Αν το έχεις αυτό το όπλο έλα να σου δώσω όποιο από τα δύο συγκρίνω (το ρόλλερ μου ή το μπασταρδάκι) να κάνεις μόνος σου συγκρίσεις σε ψάρεμα. Εννοείται ότι εσύ θα μου δώσεις αυτό που περιγράφεις. Θα είμαστε και μαζί στη θάλασσα.

Αν θέλεις μπορώ χωρί ανδοιασμούς να γράψω τα υπέρ και τα κατά των δύο δικών μου όπλων για να καταλάβεις ότι δεν προσπαθώ να εκτιμήσω κάποιο περισσότερο από το άλλο. Και τα δύο έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
Agguatos
Ο Νομος του Χουκ περιγραφει "ιδανικα" ελατηρια (που δεν ξεχειλωνουν απο ενα συντελεστη επιμηκυνσης και μετα) και δινει ακριβεις τιμες για πραγματικα.
Στα λαστιχα δεν ισχυει για καθε συντελεστη επιμηκυνσης γιατι πολυ απλα ειναι τετοιο το υλικο που δεν φορτιζεται και αποφορτιζεται ομοιομορφα.
Εικαζω -και αυτο ηθελα να δειξω στο γραφημα που εκανα παραπανω- οτι οι κατασκευαστες λαστιχων με γραμμικη συμπεριφορα επιτυγχανουν τα ζητουμενα χαρακτηριστικα με τα καταλληλα μιγματα latex-γομας
RFman
QUOTE(Agguatos @ Nov 8 2012, 05:28 PM) *
Ο Νομος του Χουκ περιγραφει "ιδανικα" ελατηρια (που δεν ξεχειλωνουν απο ενα συντελεστη επιμηκυνσης και μετα) και δινει ακριβεις τιμες για πραγματικα.
Στα λαστιχα δεν ισχυει για καθε συντελεστη επιμηκυνσης γιατι πολυ απλα ειναι τετοιο το υλικο που δεν φορτιζεται και αποφορτιζεται ομοιομορφα.
Εικαζω -και αυτο ηθελα να δειξω στο γραφημα που εκανα παραπανω- οτι οι κατασκευαστες λαστιχων με γραμμικη συμπεριφορα επιτυγχανουν τα ζητουμενα χαρακτηριστικα με τα καταλληλα μιγματα latex-γομας

Επειδή ακριβώς εικάζεις μια μέτρηση γραμμικότητας είναι πολυ απλό να γίνει με μια δυνατή ζυγαριά με γάντζο και μια μεζούρα...
tsipouroktonos
ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΠΟΙΟ ΒΑΡΕΤΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ TOPIC, ΜΕ ΑΝΟΥΣΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ!

dolfin2

[b]
Ρε Δελφίνι εσύ τα γράφεις όχι εγώ. Δεν έγραψες <<Ενα salvi τροποποιημενο απο την deepcarbon απο οτι ειδα σε ενα τευχος του deep κανει 260 κομπλε με μουλινε και σχοινι>>?
Επί αυτού απάντησα. Δεν μας είπες ότι τροποποιήθηκε και πωλείται καινούριο ολόκληρο scare.gif

Έπρεπε να το είχα διαβάσει στο περιοδικό για να καταλάβω τι εννοείς?
Θα ξεχάσουμε τα Ελληνικά που ξέρουμε με εσάς εδώ μέσα.[/b]

Kαλα εσυ δεν παιζεσαι... Τι διαβαζεις εδω με τα Ελληνικα που ξερεις......οτι πουλανε την τροποποιηση η' μαζι και το οπλο? Και το μουλινε με σχοινι τι σου λεει και η λεξη κομπλε...Μου φαινεται πως ετσι που τα εμπλεξες τωρα κανεις λιγο τον Κινεζο,μπας και παει η κουβεντα αλλου....

[b]
Το όπλο αυτό το έχεις εσύ και το δουλεύεις ή μας δουλεύεις γιατί έτσι διάβασες ή σου είπε ένας φίλος?

Φιλαράκο εγώ σε ότι γράφω... έχω τουλάχιστον προσωπική γνώμη γιατί τα έχω και τα δουλεύω και μάλιστα σε ψαρέματα και όχι σε στόχους.[/b]

Το παραπανω οπλο [σε 85αρι] το εχω αγορασει και εγω και γνωριζω κατοπιν δοκιμων σε σταθερους στοχους πως ρηχνει [μονο σε σταθερο στοχο μπορεις να συμπερανεις και να συγκρινεις ενα τουφεκι πως ρηχνει-και καλο ειναι να γινονται εκει οι οποιες δοκιμες εκει ουτως η αλλως και οχι σε σχησμενα ψαρια που τρεχουν δεξια και αριστερα να σωθουν,γιατι πιθανον δοκιμαζεις το οπλο σου...],πλεον και σε κατι σαργο-λαυρακια.

Αν το έχεις αυτό το όπλο έλα να σου δώσω όποιο από τα δύο συγκρίνω (το ρόλλερ μου ή το μπασταρδάκι) να κάνεις μόνος σου συγκρίσεις σε ψάρεμα. Εννοείται ότι εσύ θα μου δώσεις αυτό που περιγράφεις. Θα είμαστε και μαζί στη θάλασσα.
Αν θέλεις μπορώ χωρί ανδοιασμούς να γράψω τα υπέρ και τα κατά των δύο δικών μου όπλων για να καταλάβεις ότι δεν προσπαθώ να εκτιμήσω κάποιο περισσότερο από το άλλο. Και τα δύο έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
[/quote]

Μενω επαρχια και δεν γινεται να βρεθουμε οπως καταλαβαινεις λογο αποστασης.Τοσο καιρο σου λεει ο djcool να παρεις τα οπλα σου και να βρεθειτε,το δικο μου σε μαρανε?Αληθεια γιατι δεν πας? Εμενα θα ταν χαρα μου μια τετοια προσκληση.Να δοκιμασω,να συγκρινω και μετα να βγω και να μιλαω.....
fireman
QUOTE(spi_ge @ Nov 8 2012, 05:53 PM) *
Και για να προλάβω απαντήσεις, επιλογή του προμηθευτή είναι να βαφτίσει το προϊόν του Θανάση-Μπάμπη-Μήτσο. Όταν οικειοποιείσαι επιστημονικούς όρους, τότε είναι επόμενο να κληθείς να τεκμηριώσεις.

Εδώ ακριβώς βρίσκεται η ουσία. Πες τα λάστιχα σου όπως θες, αλλά μην λες ότι είναι τα μοναδικά γιατι εσύ χρησιμοποίησες πρώτος τον όρο. Σημασία δεν έχει το όνομα αλλά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους. Ο Δημήτρης ως τώρα αποφεύγει να μου απαντήσει σε πολύ απλές συγκεκριμένες ερωτήσεις. Δεν του ζήτησα να μου αποδείξει την γραμμικότητα του σχεδιαγράμματος του Agguatos, είναι κατανοητό οτι αν συνεχίσουμε να τεντώνουμε ένα λάστιχο πάνω απο το 5 συντελεστή, δεν πρόκειται η δύναμη να συνεχίσει να αυξάνεται με τέτοιο ρυθμό έτσι ώστε το γράφημα να συνεχίσει να είναι γραμμικό. Άλλωστε αν συνεχίσεις να τεντώνεις κάποια στιγμή το λάστιχο θα κοπεί. Καταλαβαίνω τι θέλει να πει με τον ορο γραμμικό (αν και δεν είναι ο ποιο ακριβής όρος) και καταλαβαίνω οτι η γραμμικότητα υφίσταται έως κοντά στον συντελεστή επιμήκυνσης 4, πράγμα που πολλά λάστιχα της αγοράς δεν μπορούν να έχουν. Αυτό που με ενοχλεί είναι οτι εσκεμμένα προσπαθεί να προσδώσει ενα μυστικιστικό χαρακτήρα και μια μοναδικότητα στα λάστιχα του που στην πραγματικότητα δεν υφίσταται. Ο αλλεμανι εχει τα αντίστοιχα L400 που και αυτός τα χαρακτηρίζει GOMMA , κάνα δυο ακόμα Ιταλοί εισαγωγείς έχουν λάστιχα με δυνατότητα επιμήκυνσης στο 400% και κόστος μάλιστα για το 16αρι στα 13 ευρώ και τέλος η cressi εχει 15,5αρια ,16αρια ,18αρια και 19αρια με αντίστοιχους συντελεστές ,στην ΕΛΛΑΔΑ ,με κοστος 11 με 13 ευρω. Ο Αμπελαν μάλιστα έχει στην σελίδα του και τεστ για τα λάστιχα της αγοράς συγκριτικά με τα cressi, που δείχνει τις δυνάμεις σε αντίστοιχους συντελεστές και την διατήρηση της δύναμης στο χρόνο.

οπότε τα λάστιχα του Δημήτρη μπορεί να είναι τα μοναδικά ΓΡΑΜΜΙΚΑ (όπως λέμε Mπαμπης- Kωστας- Γιώργος) λάστιχα στην Ελλάδα αλλά δεν είναι τα μοναδικά με αυτά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Καταλαβαίνω ότι η μοναδικότητα εξαφανίζει τον ανταγωνισμό και ανεβάζει τις τιμές, αλλά πως να το κάνουμε, δεν είναι τα μοναδικά. Είναι ιδιαίτερα, αλλά όχι ΜΟΝΑΔΙΚΆ

fireman
QUOTE(tsipouroktonos @ Nov 8 2012, 06:45 PM) *
ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΠΟΙΟ ΒΑΡΕΤΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ TOPIC, ΜΕ ΑΝΟΥΣΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ!

επειδή εσύ δεν μπορείς να παρακολουθήσεις την συζήτηση δεν σημαίνει οτι συμβαίνει το ιδιο και με τους υπολοίπους. Αν σου φαίνεται βαρετό το τοπικ γιατί κάνεις κλικ πάνω του και το ανοίγεις; Έχει κάποια μαγική δύναμη που σε κάνει να μην μπορείς να αντισταθείς; πως μπορείς και χαρακτηρίζεις ενα τοπικ βαρετό, οταν σε αυτό έχουν συμμετάσχει τα περισσότερα ίσως άτομα που έχουν συμμετάσχει το τελευταίο καιρό σε κάποιο τοπικ στο gd. Δεν καταλαβαίνεις οτι γίνεσαι προσβλητικός για όλους αυτούς που συμμετείχαν;
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(dolfin2 @ Nov 8 2012, 06:15 PM) *
Το παραπανω οπλο [σε 85αρι] το εχω αγορασει και εγω και γνωριζω κατοπιν δοκιμων σε σταθερους στοχους πως ρίχνει [μονο σε σταθερο στοχο μπορεις να συμπερανεις και να συγκρινεις ενα τουφεκι πως ριχνει-και καλο ειναι να γινονται εκει οι οποιες δοκιμες εκει ουτως η αλλως και οχι σε σχισμενα ψαρια που τρεχουν δεξια και αριστερα να σωθουν,γιατι πιθανον δοκιμαζεις το οπλο σου...],πλεον και σε κατι σαργο-λαυρακια.

Αν το έχεις αυτό το όπλο έλα να σου δώσω όποιο από τα δύο συγκρίνω (το ρόλλερ μου ή το μπασταρδάκι) να κάνεις μόνος σου συγκρίσεις σε ψάρεμα. Εννοείται ότι εσύ θα μου δώσεις αυτό που περιγράφεις. Θα είμαστε και μαζί στη θάλασσα.

Μενω επαρχια και δεν γινεται να βρεθουμε οπως καταλαβαινεις λογο αποστασης.[b]Τοσο καιρο σου λεει ο djcool να παρεις τα οπλα σου και να βρεθειτε,το δικο μου σε μαρανε?Αληθεια γιατι δεν πας? Εμενα θα ταν χαρα μου μια τετοια προσκληση.Να δοκιμασω,να συγκρινω και μετα να βγω και να μιλαω.....

Ο Μήτσος πουλάει όπλα εγώ φίλε μου ψαρεύω. Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθούμε με κάποιον για να κάνουμε εμπορικά παιχνιδάκια προς ώφελος του.

Δοκιμάζω ένα όπλο στο ψάρεμα σημαίνει ότι εκεί βλέπω αν έχει την ανταπόκριση που περιγράφει ο κατασκευαστής στην οποιαδήποτε διαφήμιση του. Αν δεν προλαβαίνει η βολή το ψάρι στα 3 μήκη τι να το κάνω που στα τεστ ρίχνει στα 7 μέτρα? Εγώ δεν τρώω φελιζόλ αλλά ψάρια. Αν λοιπόν τα ψάρια μου τα δίνουν τα απλά οπλάκια χωρίς όλα αυτά τα μπράβο των δοκιμών δεν θα κάτσω να το πολυψάξω τι πήγε λάθος ή που είναι το διαφημιστικό τρυκ της ιστορίας.

QUOTE(fireman @ Nov 8 2012, 06:20 PM) *
QUOTE(spi_ge @ Nov 8 2012, 05:53 PM) *

Εδώ ακριβώς βρίσκεται η ουσία. Πες τα λάστιχα σου όπως θες, αλλά μην λες ότι είναι τα μοναδικά γιατι εσύ χρησιμοποίησες πρώτος τον όρο. Σημασία δεν έχει το όνομα αλλά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους. Ο Δημήτρης ως τώρα αποφεύγει να μου απαντήσει σε πολύ απλές συγκεκριμένες ερωτήσεις. Δεν του ζήτησα να μου αποδείξει την γραμμικότητα του σχεδιαγράμματος του Agguatos, είναι κατανοητό οτι αν συνεχίσουμε να τεντώνουμε ένα λάστιχο πάνω απο το 5 συντελεστή, δεν πρόκειται η δύναμη να συνεχίσει να αυξάνεται με τέτοιο ρυθμό έτσι ώστε το γράφημα να συνεχίσει να είναι γραμμικό. Άλλωστε αν συνεχίσεις να τεντώνεις κάποια στιγμή το λάστιχο θα κοπεί. Καταλαβαίνω τι θέλει να πει με τον ορο γραμμικό (αν και δεν είναι ο ποιο ακριβής όρος) και καταλαβαίνω οτι η γραμμικότητα υφίσταται έως κοντά στον συντελεστή επιμήκυνσης 4, πράγμα που πολλά λάστιχα της αγοράς δεν μπορούν να έχουν. Αυτό που με ενοχλεί είναι οτι εσκεμμένα προσπαθεί να προσδώσει ενα μυστικιστικό χαρακτήρα και μια μοναδικότητα στα λάστιχα του που στην πραγματικότητα δεν υφίσταται. Ο αλλεμανι εχει τα αντίστοιχα L400 που και αυτός τα χαρακτηρίζει GOMMA , κάνα δυο ακόμα Ιταλοί εισαγωγείς έχουν λάστιχα με δυνατότητα επιμήκυνσης στο 400% και κόστος μάλιστα για το 16αρι στα 13 ευρώ και τέλος η cressi εχει 15,5αρια ,16αρια ,18αρια και 19αρια με αντίστοιχους συντελεστές ,στην ΕΛΛΑΔΑ ,με κοστος 11 με 13 ευρω. Ο Αμπελαν μάλιστα έχει στην σελίδα του και τεστ για τα λάστιχα της αγοράς συγκριτικά με τα cressi, που δείχνει τις δυνάμεις σε αντίστοιχους συντελεστές και την διατήρηση της δύναμης στο χρόνο.

οπότε τα λάστιχα του Δημήτρη μπορεί να είναι τα μοναδικά ΓΡΑΜΜΙΚΑ (όπως λέμε Mπαμπης- Kωστας- Γιώργος) λάστιχα στην Ελλάδα αλλά δεν είναι τα μοναδικά με αυτά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Καταλαβαίνω ότι η μοναδικότητα εξαφανίζει τον ανταγωνισμό και ανεβάζει τις τιμές, αλλά πως να το κάνουμε, δεν είναι τα μοναδικά. Είναι ιδιαίτερα, αλλά όχι ΜΟΝΑΔΙΚΆ

Μην τον στριμώχνεις Τρύφωνα, γιατί θα σε βγάλει τρελό σε λίγο laugh.gif
DjCool
Δεμετη εμενα δεν με στριμωχνουν τα παιδια οταν με ρωτανε και απαντω σε ολους

ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ 1000 ΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΑ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ

Ο κοσμος ειναι μικρος βλεπεισ και μαθαινονται πολλα
yavorsub
Να κανο μια εροτιση? Τα γραμηκα ειναι ιδια με τα progressiv στην Ιταλικη αγορα?
tsipouroktonos
QUOTE(fireman @ Nov 8 2012, 06:35 PM) *
QUOTE(tsipouroktonos @ Nov 8 2012, 06:45 PM) *

επειδή εσύ δεν μπορείς να παρακολουθήσεις την συζήτηση δεν σημαίνει οτι συμβαίνει το ιδιο και με τους υπολοίπους. Αν σου φαίνεται βαρετό το τοπικ γιατί κάνεις κλικ πάνω του και το ανοίγεις; Έχει κάποια μαγική δύναμη που σε κάνει να μην μπορείς να αντισταθείς; πως μπορείς και χαρακτηρίζεις ενα τοπικ βαρετό, οταν σε αυτό έχουν συμμετάσχει τα περισσότερα ίσως άτομα που έχουν συμμετάσχει το τελευταίο καιρό σε κάποιο τοπικ στο gd. Δεν καταλαβαίνεις οτι γίνεσαι προσβλητικός για όλους αυτούς που συμμετείχαν;

Προσβάλω, όταν λέω ότι μου φαίνεται βαρετό το θέμα? Μμμμμάλιστα...Το ακούσαμε και αυτό!!

Aδερφέ, αν εσύ έβγαλες κάποιο συμπέρασμα παραπάνω περι ρόλλερς, μέσα από το συγκεκριμένο topic, πέστο και σε μένα που δεν το κατάλαβα!
Ντόρος γινεταi κατά τα 3/4 του topic μεταξύ του Δεμέτη και του Δημήτρη για λάστιχα. tounge1.gif
fireman
QUOTE(yavorsub @ Nov 8 2012, 08:10 PM) *
Να κανο μια εροτιση? Τα γραμηκα ειναι ιδια με τα progressiv στην Ιταλικη αγορα?

yavor απ οτι καταλαβαίνω αυτά είναι. Αλλά ας μας πει ο Δημήτρης αν είναι άλλα
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(DjCool @ Nov 8 2012, 07:10 PM) *
Δεμετη εμενα δεν με στριμωχνουν τα παιδια οταν με ρωτανε και απαντω σε ολους

ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ 1000 ΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΑ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ

Ο κοσμος ειναι μικρος βλεπεισ και μαθαινονται πολλα

Να σου πω τι σχέση έχω λοιπόν με τους παρακάτω:
Αδερφοί Ζωνομέση είμαστε φίλοι εδώ και 7-8 χρόνια
Χάλαρης φίλοι από το 1990
Κάλιτς φίλοι από το 2008
Μηνόγιαννης πελάτης του για αρκετά χρόνια έως ότου άρχισε ο γυιός μου να φτιάχνει ξύλινα.
Μπέκας φίλοι από το 2009
Κουκούλας -Μπέλος γνωστοί και μου είναι πολύ συμπαθείς από το 2006.Έχω παρακολουθήσει και δύο σχολεία τους για ασφάλεια κατάδυσης.
Πέτρος Κουτσογιώργος κατασκευαστής, φίλοι από το 2006

Δημήτρης Κολοκοτρώνης μόνιμα αντιπαθής γιατί δεν ξέρει να συζητάει, τα θέλει όλα δικά του.

Έγινα σαφής τώρα στις ερωτήσεις σου?
tsipouroktonos
Να κάνω μια ερώτηση και εγώ τώρα που το θυμήθηκα?

Δοκίμασα ένα συμβατικό roller με σωλήνα πάθος 100 και το όπλο έριχνε στο γαμo του καραγκιόζη στα 3-4 μετρα. wacko.gif
16 gorilla (τάχω 2-3 χρονια blush.gif ) και 6.75

Σκέφτομαι να κόψω το σωλήνα ώστε να μικρύνω και το φαινόμενο ταλαντώσεων της βέργας, γιατί μου φαίνεται μεγάλο για roller αλλα δε ξέρω ποσο! 85, 90cm?

Γενικά τι μέγεθος προτείνεται για roller?
yoragistri
Παιδιά αφήστε τα προσωπικά που δεν ενδιαφέρουν κανέναν. Πείτε τα αλλού.
Καρχαριας
QUOTE(DjCool @ Nov 8 2012, 05:52 AM) *
QUOTE(Καρχαριας @ Nov 8 2012, 12:04 AM) *

(F ίσο με kΔχ).

Αυτο που λες ισχύει για ελατηρια όχι για ελαστικα που έχουμε πλαστικές παραμορφωσεις

Αυτό που λέω ισχύει για όλα τα τα υλικά που εκτείνονται όπως το ελα-τήριο,ένα από αυτά είναι και το ελα-στικό όπου ο νομος του Hook ισχύει κατά βάση,εκτός αν γνωρίζεις άλλο τρόπο που εκτείνεται ένα ελαστικό εκτος από το γραμμικό τον κυκλικό και τον κατά φόρμα σε ειδικές περιπτώσεις.

Τέλος "γραμμική έκταση ονομάζεται η έκταση κατά μια φυσική ευθεία".
Δηλαδή ακόμη και το λαστιχάκι του μπακάλη μπορεί να τελέσει γραμμική έκταση.

Όλα αυτά φυσικά βάση της Ελληνικής γλώσσας,όπως όμως υποθέτω,ο όρος έχει δοθεί σε αλλοδαπή χώρα όπου όπως μου/μας είναι γνωστό δεν είναι "πλούσιες" σε λεξιλόγιο και πολλές φορές αναγκαζόμαστε να δώσουμε λάθος λέξη στη μετάφραση η λέξη που κατέχει άλλο νόημα.
Καρχαριας
QUOTE(tsipouroktonos @ Nov 8 2012, 08:08 PM) *

Δοκίμασα ένα συμβατικό roller με σωλήνα πάθος 100 και το όπλο έριχνε στο γαμo του καραγκιόζη στα 3-4 μετρα. wacko.gif

Σκέφτομαι να κόψω το σωλήνα ώστε να μικρύνω και το φαινόμενο ταλαντώσεων της βέργας, γιατί μου φαίνεται μεγάλο για roller αλλα δε ξέρω ποσο! 85, 90cm?

Μου χάλασες το όνειρο τώρα...και εγώ σε 100 ήθελα να βάλω κεφαλή!
gellaki
Έχω παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση και βλέποντας κάποιο από τα τελευταία ποστ όπου αναφέρεται ο όρος "progressive" ως τον τύπο ελάστικών που χρησιμοποιείται σε roller guns, θα ήθελα αν βοηθάει να κάνω μια συνεισφορά στη μετάφραση. Αν αποδίδονταν λοιπόν ο όρος στα ελληνικά τότε περισσότερο θα ταίριαζε ο όρος "προδευτικά" παρά "γραμμικά".
tsipouroktonos
QUOTE(Καρχαριας @ Nov 8 2012, 09:22 PM) *
QUOTE(tsipouroktonos @ Nov 8 2012, 08:08 PM) *

Μου χάλασες το όνειρο τώρα...και εγώ σε 100 ήθελα να βάλω κεφαλή!

Έτσι έλεγα και εγώ αλλα αυτά μονο σε ξύλινο που έχει τρελή άνοση για να εξισορροπήσει την 8άρα!
ναι καλά διάβασες, παίζουν τρελες ταναντοσεις με τα rollers ρε γαμώτο! Ακόμα και στο 85 seawolf 7.5 έχει ένα ζευγάρι μου!

Ένα άλλο παλικάρι στο 100ri του με στήσιμο 7ρα και γραμμικά λέει ότι ρίχνει χωρίς απώλειες. Τι να πω ίσως νάναι το setup!

Πάντως νομίζω πάνω από 90 για roller είναι υπερβολή και εγώ ρωτάω γνώμες!
dolfin2
QUOTE(tsipouroktonos @ Nov 8 2012, 09:08 PM) *

Μην βιαστεις! Στην πρωτη δοκιμη το ιδιο παθενα και εγω [χαμηλοτουφεκαγε].Στο οπλο εβαλα εγω κατι λαστιχα που ειχα και τελικα εφτεγε η κοντη σχοινο καμπανα 4-5 εκ μηκους.Την μακρινα στα 7 εκατοστα και τωρα ρηχνει μια χαρα.Δοκιμασε πρωτα.Το οπλο μου εχει 6,75 και ειναι 85αρι.
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.