Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Black Cobra...
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Εξοπλισμός
panosb
Φετος το Μαιο αποφασίσαμε να κανουμε συντηρητικη προπόνηση γιατι καθε χρόνο λιωναμε και τον Ιουνιο ξεκουραζόμασταν!

Ετσι ειχα αρκετό χρόνο στη διάθεση μου για να προχωρησω αυτό που είχα στο μυαλόμου απο περυσι το καλοκαίρι: Να μετατρεψω ενα ξυλινο που ειχα σε ρόλλερ.

Το ξυλινο ηταν ενα 127αρι τριγωνικης διατομής το οποίο το μου το εφτιαξε ενας φίλος αλλα αφού ζυγιστηκε εμεινε στον τοίχο λογω πληθώρας οπλων.

Αρχικά κόπηκε στα ετσι ωστε να εχει 112εκ Μ.Ο. γεμισα κάτι φαλτσα που ειχε μπροστα με σιδηρόστοκο και εφτιαξα ενα δακτυλιδι ανοξειδωτο πανω στο οποίο εβαλα τα ραουλα. Λογω διατομης επελεξα να βαλω τα ραουλα σε γωνία για να αποφύγω μεγαλα κοψίματα κλπ κλπ καθως τοτε δεν ειχα καν σκεφτει να βαλω καρμπον.

Κάντε κλίκ για εμφάνιση επισυνάψεων

Το οπλο σεταρίστηκε με 2χ 17,5αρι Γοριλλα κομμενα στο 3.3. και 7,25 1,40μ

Αποδειχτηκε ομως βαρύ με ολο αυτό το σιδερο μπροστά και ετσι ξαναμπηκε στο εργαστηριο και αποφασισα περα απο την αφαιρεση οσο πιο πολυ σιδερου μπορουσα να γεμισω με ρυτινη+glass bubbles οτι διαθεσιμες κυλοτητες ειχα ετσι ωστε να δωσω ανωση. Γεμισα και διαμορφωσα την κεφαλή και 2 ακομα κυλοτητες κοντα σε αυτη αλλα και πριν το μουλινε για να διορθωσω και εκει την πλευστοτητα.

Απο εκει και περα, περασα το οπλο ενα πανί στα σημεια που ηθελα να ενισχυσω ( εγκοπες στο σωμα, κεφαλή ) και αλλο ενα απο κάτω για να το κάνω λιγο πιο εμφανίσιμο. Το τελικό φινιρισμα ειναι λιγο απαράδεκτο αλλα ηταν η πρωτη φορά! Το επομενο προτζεκτ του χειμώνα θα ειναι καλύτερο!

Το οπλο δοκιμαστηκε σε μπουκάλι 1,5 λιτρο με καταπληκτικα αποτελέσματα σε σημειο που και ο συνηθεις "απιστος Θωμας" Trelos αναφωνησε με δέος: "μλκ αυτο ριχνει πολυ γρηγορα!" Εκανα βολες στα 3 , 5 και 7 μηκη και ολες πηγαν κεντρο και με ταχυτητα που το μπουκαλι δεν κουνηθηκε! Στα 3 μηκη βαρεσε λιγο ψηλά ( 1-2εκ) αλλα στις αλλες 2 ηταν καταπληκτικο. Ανακρουση φυσικά ανυπαρκτη. Τωρα μενει να το δουμε στην πραξη!

Ευχαριστω τον Volkan για τις συμβουλες του και τον φιλο Ηλια για την καθοδηγηση καθόλη τη διαρκεια του προτζεκτ.
tsipouroktonos
Αυτά είναι! wub.gif
οπλάρα! αν φτιάξεις και το φινίρισμα είναι μπιμπελό! yes.gif
καλές βολές!
panosb
Δημητρη το θεμα ειναι να ριχνει οπως πρεπει. Στο επομενο μαλλον θα φτιάξω καλουπι.
tsipouroktonos
QUOTE(panosb @ May 27 2012, 09:58 PM) *
Δημητρη το θεμα ειναι να ριχνει οπως πρεπει. Στο επομενο μαλλον θα φτιάξω καλουπι.

Σίγουρα αυτό έχει προπαντός σημασία!

Έχω μια απορία Πάνω, ο άξονας των ραουλων πως μπαίνει μέσα στο όπλο?
Εννοώ ότι δεν είναι παράληλλος όπως στα περισσότερα rollers.
panosb
Καπως ετσι:

J.D.P
Ωραιο και εξυπνος τροπος για ρολλερ δεν το εχω ξαναδει αλλα δεν ασχολουμαι και με το θεμα
DjCool
Πανο πολυ χαιρομαι που τελικα το τελειωσες και ηρθες και εσυ και ο φιλος σου στον μαγικο κοσμο των ρολλερ.

Αντε τωρα μολις τελειωσεις το χειμερινο σου προτζεκτ να παμε για βολες παρεα εσυ με το Black Cobra και εγω με το πρωτοτυπο SeaWolf Sub.

Και παλι πολλα μπραβο ασχετα απο το φινιρισμα. Το θεμα αλλωστε ειναι να περνανε ψαρια στο κορδονι και με τα μηκη που ριχνουν τετοιου ειδους ρολλερ αυτο ειναι σιγουρο. ΟΛΑ ΚΟΡΔΟΝΙ

Πανο και μια συμβουλη....Αλλαξε το λαστιχο με 16αρι η ανεβα σε παχος στην βεργα 7,5 και πανω. Θα παρεις ακομα καλυτερες βολες φιλε
panosb
Εχω παραγγειλει ηδη 7,5αρα. Θα τις δοκιμασω ολες τις εναλλακτικες.
DjCool
QUOTE(J.D.P @ May 27 2012, 10:13 PM) *
Ωραιο και εξυπνος τροπος για ρολλερ δεν το εχω ξαναδει αλλα δεν ασχολουμαι και με το θεμα

Ο τροπος οπλισης με τα ραουλα στις 45 μοιρες εγινε πρωτα απο την Seawolf Sub
To μειονέκτημα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις οπλο με διπλη διαταξη ραουλων (ή τουλαχιστον ευκολα)

DjCool
QUOTE(panosb @ May 27 2012, 10:45 PM) *
Εχω παραγγειλει ηδη 7,5αρα. Θα τις δοκιμασω ολες τις εναλλακτικες.

Πανο προσεξε κατι ομως. Αν θες ευθυβολια και μακρυνες βολες μονοδρομος ειναι να βαλεις βεργα οσο το δυνατον πιο σκληρη. Ασο πιο μαλακια ειναι τοσο περισσοτερη ενεργια θα χανει λογο ταλαντωσης (αν και μικρη).
Εκανα δοκιμες σε σταθερο στοχο με το ιδιο οπλο και τα ιδια ελαστικα αλλα με αλλης σκληροτητας βεργες. Δεν πιστευα στα ματια μου........
panosb
Ναι μου το ειχες πει και παλιοτερα αυτο. Δυστυχως οι 7,5αρες στην Ελληνικη αγορα ειναι μια πικρη ιστορια. Μια bucanero πηρα αν και προτιμω τις seagull sub αλλα δεν ειχε ο αντιπροσωπος.
DjCool
QUOTE(panosb @ May 27 2012, 10:56 PM) *
Ναι μου το ειχες πει και παλιοτερα αυτο. Δυστυχως οι 7,5αρες στην Ελληνικη αγορα ειναι μια πικρη ιστορια. Μια bucanero πηρα αν και προτιμω τις seagull sub αλλα δεν ειχε ο αντιπροσωπος.

Sigal Sub εχω 7,5μμ και εγω

πες μου μονο μηκος

Τωρα οσον αφορα το carbon με προλαβες..... Αλλα για δες και εδω...

Εδω την ωρα του infusion

Ακριβως μετα την σακουλα...

Αντε σε Λιγες μερες θα μπουν και οι τελειωτικες

Το οπλο ειναι το 85αρι ρολλερ SeaWolf Sub που ταραξε τα νερα με εκεινο το τεστ....
INTZ
Ωραία η μαύρη κόμπρα Πάνο,θα σπείρει τον θάνατο. laugh.gif
panosb
Μερικες ακόμα απο τη φαση του σχεδιασμου:

Gilgames
Επτα μηκη????Δηλαδη 8 μετρα???
Αστα να πανε!
Πολυ ωραιο το οπλο!!
dousmike
Φοβερή δουλειά Πάνο!!!!
Καλομάτωτο yes.gif yes.gif yes.gif
fantomas
ohmy.gif 7 μήκη είναι όντως απίστευτο!!! Good Job
DjCool
Παιδια ολα τα ρολλερ αυτου του τυπου τοσο ριχνουν και μαλιστα βεργες μεγαλων διαμετρηματων 7μμ 7,5μμ 8μμ
tdrackos
..ακουσα καλα..?
7 μηκη..?

υγ.. στα 5 πως εριχνε?
Βαλατε αμμο στο μπουκάλι..?
panosb
Γεμισαμε το μπουκάλι με αμμο Θοδωρη.

Στα 5 μηκη εριχνε αστραπιαία χωρις να μπορείς να δείς τη βολή και χωρις κουνησει το μπουκάλι οσες φορές περασε πετονια.

Στα 7 μηκη εκανε το ιδιο αλλα μετα την εξοδο απο το μπουκάλι επεσε χωρις να τεντωσει την πετονια.

Τα 7 μηκη ειναι μονο για να συζηταμε εδω, δεν ειναι για ψαρεμα. Εκει μεχρι 5 και αυτο με οτι δυσκολιες συνεπαγεται σε ψαρεμα μαυρων. Απλα αν βαλεις 3 θα κλαις το μουλινέ σου.

Το οπλισμα του ειναι παιχνιδάκι, γιατι δε χρειάζεται να γυρναω αναποδα το οπλο.

Το μονο αρνητικό που παρατηρησα ειναι οτι κανει λιγο θορυβο οταν τερματιζουν τα λαστιχα στις αψιδες, αλλά οχι κατι ενοχλητικό, απαγορευτικο. Αλλωστε, οταν ακουγεται ο θορυβος το ψαρι ηδη χορευει στη βεργα...

Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(panosb @ May 29 2012, 07:08 AM) *
Το μονο αρνητικό που παρατηρησα ειναι οτι κανει λιγο θορυβο οταν τερματιζουν τα λαστιχα στις αψιδες, αλλά οχι κατι ενοχλητικό, απαγορευτικο. Αλλωστε, οταν ακουγεται ο θορυβος το ψαρι ηδη χορευει στη βεργα...

Γιατί δεν βάλατε τις αψίδες του σχεδίου?
Εμένα μου φαίνονται πιο λειτουργικές και μάλλον αθόρυβες.
panosb
Κατασκευαστικές δυσκολίες σε αυτή τη φάση Γιωργο. Ειναι στα υπόψιν. Αλλαγές θα γίνονται συνεχεια αλλά με πιο αργούς ρυθμους.

Ηδη αλλαξα χθες τα συρματινα προστατευτικά των ραουλων και λαμαρινάκι για καλύτερη εμφανιση.

Αληθεια, γιατί θα ειναι πιο αθόρυβο με τη διάταξη του σχεδιου?
tdrackos
QUOTE(panosb @ May 29 2012, 08:08 AM) *
Γεμισαμε το μπουκάλι με αμμο Θοδωρη.

Στα 5 μηκη εριχνε αστραπιαία χωρις να μπορείς να δείς τη βολή και χωρις κουνησει το μπουκάλι οσες φορές περασε πετονια.

Στα 7 μηκη εκανε το ιδιο αλλα μετα την εξοδο απο το μπουκάλι επεσε χωρις να τεντωσει την πετονια.

Το οπλισμα του ειναι παιχνιδάκι, γιατι δε χρειάζεται να γυρναω αναποδα το οπλο.

θα μας τρελανεις πρωι πρωι... shades.gif
στα 7 μηκη περνουσε στο σχοινακι μπουκαλι με αμμο ..?
και όλα αυτα με δύο 17,5αρια??
ΚΑΝΟΝΙ !!!
yes.gif yes.gif
μπραβο !!
panosb
Ναι ρε 1,5αρι μπουκαλι ηταν. Αερα το περνανε πολλα οπλα.

Με 2x17,5 gorilla κομμενα 3.3 με ΜΟ 2μ!

Ειναι ιδιαίτερα οπλα τα ρόλλερ. Αυτο ειναι σιγουρο. Τωρα ολα τα υπολοιπα στις δοκιμές και ελπίζω με βιντεο.
tdrackos
χαιρομαι που το πετυχες με την πρωτη (δευτερη δλδ..),
περιμενουμε κ βιντεο.
Εαν εχει κ καλη συγκέντρωση στα 5-6μέτρα, τότε από μεγάλο όπλο καθάρισες.

ξεχασα, τα 17,5αρια, τωρα που ειναι πολυ μακρυα και α τραβας κ τα δύο ταυτόχτονα,
οπλίζουν δύσκολα..?
φανταζομαι πιο δυσκολα απ οτι σε συμβατικό που τα οπλίζουμε ένα - ένα..
panosb
3η! χααχα

Το οπλισμα ειναι πολυ πιο ευκολο απο οποιόδηποτε όπλο εχω οπλισει.

Τα ραουλα διευκολυνουν παρα πολύ την οπλιση. Εν τω μεταξυ το δικο μου λογω οπλισης με εγκοπες δε χρειάζεται να γυρισεις το οπλο ανάποδα για να οπλισεις απο κάτω. Μεγαλη υπόθεση.

Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(panosb @ May 29 2012, 07:59 AM) *
Κατασκευαστικές δυσκολίες σε αυτή τη φάση Γιωργο. Ειναι στα υπόψιν. Αλλαγές θα γίνονται συνεχεια αλλά με πιο αργούς ρυθμους.

Ηδη αλλαξα χθες τα συρματινα προστατευτικά των ραουλων και λαμαρινάκι για καλύτερη εμφανιση.

Αληθεια, γιατί θα ειναι πιο αθόρυβο με τη διάταξη του σχεδιου?

Tα λαμάκια δεν ακουμπάνε στα ράουλα όπως τα σύρματα και επιπλέον είναι χαμηλότερα οπότε έχει εκτονωθεί περισσότερο το ελαστικό.
panosb
Μερικες αλλαγες:

Ντυσιμο λαβης:

Κάντε κλίκ για εμφάνιση επισυνάψεωνΚάντε κλίκ για εμφάνιση επισυνάψεων

Αλλαγη προστατευτικων ράουλων:

Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.