Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:ερωτηση για φουσκωτο
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Σκάφος και πλεύση > Φουσκωτά σκάφη
σελίδες: 1, 2
kyklopas
Αφού έχεις την άδεια χειριστή ταχύπλοου, κοίτα να την εκμεταλευτείς και μην σκέφτεσε αν θα πουληθεί ευκολα το 15άρι μηχανάκι μετά σε κάποιον άλλο που δεν έχει άδεια

Οπότε κοίτα για φουσκωτό και μέχρι 30hp μηχανές. Η ασφάλεια πραγματικά δεν ξέρω πόσο κάνει και παντα το είχα απορία. Καταρχάς είναι υποχρεωτική για πχ 25hp μηχανή?

Δεύτερον, προσωπική γνώμη πάντα. Τι να το κάνεις το συμβατικό αφού έχεις αποφασίσει ότι θα έχεις trailer? Για να γλιτώσεις κάποια ευρώ? προσωπική γνώμη ότι δεν αξίζει. Για μένα trailer -> RIB

Μπαλόνι, είναι λογικό κάποιος να ψάχνει το hypalon. Η αντοχή χρειάζεται ειδικά όταν τα αφήνεις 'έξω'.

Θα κοίταζα και εγώ να είναι αβέρτο. Αμα έχει consola, καλώς, εάν δεν έχει δεν χάθηκε και ο κόσμος!
Ταμπούκι να έχει όμως τουλάχιστον μπροστά!

Τώρα για το εάν θα βρέχεσε, εάν θα κοπανάει, εμένα προσωπικά δεν με πολυαπασχολεί. Για ψαροντούφεκο πας, ντυμένος θα είσαι και στο έμπα και στο έβγα σε αυτά τα μέτρα, δεν πρόκειται να λιώσεις.

Μεταχειρισμένα υπάρχουν ειδικά αυτή την περιόδο.....πάρρρραααα πολλααααααααααα
Stelios_Rjk
Ναι ρε παιδια, με την ασφαλεια τι παιζει? Απο ποια κατηγορια και πανω πρεπει να ειναι ασφαλισμενο το σκαφος?

Το orizon πολυ αμφιβαλω αν εχει την πιο βαθια γαστρα για την κατηγορια του. Το 4.70 πχ γιατι εχει ρηχη γαστρα και το 3.90 εχει βαθια? Και για το 4.70 το ξερω 1000000%.
billsot
Φίλε μου θα συμφωνήσω σε πολλά με τους προηγούμενους.

Εγώ θα σου πω μερικές σκέψεις από την πείρα μου επειδή είμαι στα μέτρα σου και εχω δοκιμάσει δυο απο αυτά τα σκάφη που ανέφερες

Είχα στην αρχή το QuicksilverHD 380 με 15άρα και ση συνέχεια με 25αρα δίχρονη. Έμεινα ευχαριστημένος, μου χάρισε παράκτιες βόλτες, ψαροντούφεκα, γύρους νησιών, δεν προβληματίστηκα με διαδρομές με τρειλερ (να φανταστείς έχω κάνει τη διαδρομή Αθήνα - Λευκάδα - Άρτα - Θεσσαλονίκη - Χαλκιδική - ΑΘήνα κατα τη διάρκεια των διακοπών μου) καθόλου, ήταν σαν να πήγαινα κανονικά και παντού

Τώρα πήρα ένα orizon 390 και του έβαλα την yamaha 25 δίχρονη που είχα από το HD. Πολλοί μου είπαν ότι δεν θα πήγαινε καθόλου με 25αρα. Εν μέρει είχαν δίκιο, δεν είχα λεφτά όμως και την έβαλα. Το σκαφάκι και με αυτή τη μηχανή πάει αξιοπρεπώς. Σε σχέση με συμβατικό είναι ΣΑΦΩΣ ανώτερο και για τα μέτρα του είναι από τα καλύτερα θεωρώ. Με αυτό κάνω πάλι πολλά χιλιόμετρα με το αμάξι απροβλημάτιστα. Επιπλέον κάνω μικρά ταξιδάκια που πρίν δεν έκανα (πχ απο Β.Ευβοια > Σκιάθο περίπου 8ν.μ, από Λαύριο > Κέα περίπου 10ν.μ φυσικά με καλό καιρό, το πολύ μέχρι 3 bf). Το έχω καταευχαριστηθεί. Τα ταξίδια αυτά τα έκανα με +1 άτομο και φουλ μπαγάζια. Ταχύτητα πορείας είχα γύρω στα 17-19knots (gps) για να μην καίω και πάρα πολύ. Πλανάρει μέχρι τρια άτομα με αυτή τη μηχανή (τέσσερα όχι, το δοκίμασα ανεπιτυχώς)

Το συμπέρασμα για να μην πολυλογώ (αν και το έκανα ήδη) είναι το εξής:

--Το σκάφος για μένα είναι τέλειο (δηλαδή για ψ/τ, και μικρές βόλτες/ταξιδάκια)
--Είμαι σε διαδικασία μπας και βρω κανα 30-40αρι δίχρονο μοτέρ αλλά αν μείνω και με το 25αρι δεν με χαλάει καθόλου (άλλωστε τεσσερα άτομα δεν βάζω σχεδόν ποτέ μέσα) όμως για ασφάλεια προτίμησε το με 30αρι μοτέρ δίχρονο
--Με καλή τάξη στους χώρους έχεις άπλετο χώρο
--Μεταφέρεται παντού και πανεύκολα
--Έχει πολύ καλή συμπεριφορά στη θάλασσα για τα μέτρα του
--Αν βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση και τιμή πάρτο, θα το ευχαριστηθείς (η οικογένεια λίγες φορές θα ακολουθεί, και για παράκτιες βόλτες μια στο τόσο μια χαρά κάνει)
jurgenvas13
Φίλε Γιώργο δυστυχώς το fost πουλήθηκε μέσα σε 6 ώρες από τη στιγμή που βγήκε σε αγγελία.Τώρα όσον αφορά τις ασφάλειες,είναι υποχρεωτική σε όσες κατηγορίες είναι υποχρεωτικό και το δίπλωμα.Δηλαδή μπορείς να οδηγείς χωρίς ασφάλεια φουσκωτό με μοτερ μέχρι 15 ίππους και πολυεστερικό με μοτερ μέχρι 30 ίππους.Από εκεί και πάνω χρειάζεσαι και δίπλωμα και ασφάλεια.Αφού όμως το δίπλωμα το έχεις,καλό θα είναι και να το εκμεταλλευτείς,οπότε θα συμφωνήσω και εγώ για το 3.9 orizon που έγραψες πιο πάνω,το οποίο στα μέτρα του είναι πολύ καλό,αν και θα συμφωνήσω και με τον Γιάννη πιο πάνω για λίγο μεγαλύτερο.
Τώρα αν θες για φθηνή ασφάλεια,όταν με το καλό το πάρεις,επικοινώνησε με το 2108119000 και ζήτα την κυρία Γιάννακα.(εσωτερικό τηλέφωνο 205)
Η κυρία Γιάννακα εργάζεται στην Intrnational Life και οι τιμές για την υποχρεωτική ασφάλιση(όχι μικτή κτλ) είναι:

ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ <100ΗΡ € 63
ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ 101ΗΡ - 200ΗΡ €79
ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ 201ΗΡ - 300ΗΡ €94
ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ 301ΗΡ - 400ΗΡ €125
JET SKI €190

Η ασφάλεια περιέχει: (ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ: ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ € 300.000, ΥΛΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ: €150.000 & ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΡΥΠΑΝΣΗ €90.000)

drinks.gif
JIANNIS21P
QUOTE(jurgenvas13 @ Jan 18 2012, 07:20 PM) *
Φίλε Γιώργο δυστυχώς το fost πουλήθηκε μέσα σε 6 ώρες από τη στιγμή που βγήκε σε αγγελία.Τώρα όσον αφορά τις ασφάλειες,είναι υποχρεωτική σε όσες κατηγορίες είναι υποχρεωτικό και το δίπλωμα.Δηλαδή μπορείς να οδηγείς χωρίς ασφάλεια φουσκωτό με μοτερ μέχρι 15 ίππους και πολυεστερικό με μοτερ μέχρι 30 ίππους.Από εκεί και πάνω χρειάζεσαι και δίπλωμα και ασφάλεια.Αφού όμως το δίπλωμα το έχεις,καλό θα είναι και να το εκμεταλλευτείς,οπότε θα συμφωνήσω και εγώ για το 3.9 orizon που έγραψες πιο πάνω,το οποίο στα μέτρα του είναι πολύ καλό,αν και θα συμφωνήσω και με τον Γιάννη πιο πάνω για λίγο μεγαλύτερο.
Τώρα αν θες για φθηνή ασφάλεια,όταν με το καλό το πάρεις,επικοινώνησε με το 2108119000 και ζήτα την κυρία Γιάννακα.(εσωτερικό τηλέφωνο 205)
Η κυρία Γιάννακα εργάζεται στην Intrnational Life και οι τιμές για την υποχρεωτική ασφάλιση(όχι μικτή κτλ) είναι:

ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ <100ΗΡ € 63
ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ 101ΗΡ - 200ΗΡ €79
ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ 201ΗΡ - 300ΗΡ €94
ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ 301ΗΡ - 400ΗΡ €125
JET SKI €190

Η ασφάλεια περιέχει: (ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ: ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ € 300.000, ΥΛΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ: €150.000 & ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΡΥΠΑΝΣΗ €90.000)

drinks.gif

και εγώ θα του έγγραφα για την anytime που πληρώνω 80 τον χρόνο για το δικό μου 4metro olympic
μιλάμε για ετήσια ασφάλιστρα έτσι και όχι εξαμηνιαία ?? rolleyes.gif

και εδώ λέει 80 τον χρόνο από φέτος ??

http://www.inlife.com.gr/greek/index4.php?...&Itemid=566
zodiac 340s
Η παλιό tsoula ,και εμενα μου πήρε 150 euro όταν δεν το ήξερα ότι δεν ήταν υποχρεωτικό για 15 hp' sad.gif(
JIANNIS21P
QUOTE(zodiac 340s @ Jan 19 2012, 10:35 AM) *
Η παλιό tsoula ,και εμενα μου πήρε 150 euro όταν δεν το ήξερα ότι δεν ήταν υποχρεωτικό για 15 hp' sad.gif(

150 ευρώ τον χρόνο ???σε έσφαξε όχι μονο σε κορόιδεψε αλλα δεν φταίει και αυτή ??δεν ήξερες ,δεν ρώταγες ?? laugh.gif
και εδώ που τα λέμε ούτε εγώ ήξερα ότι δεν ισχύει για μέχρι 15 ίππους laugh.gif
yio
δηλαδη σε φουσκωτο με 15αρα μηχανη (η μικροτερη) , ασχετως μηκους, δεν ειναι αναγκαια η ασφαλεια;
kyklopas
Αυτό είναι ξεκαθαρο ότι δεν χρειάζεται ασφάλιση για μηχανή 15άρα σε φουσκωτό.
kosmas
αν πας σε ασφαλιστή και το ψάξεις θα δεις ότι υπάρχουν αξιόπιστες ασφαλιστικές εταιρείες με λιγότερα από 100 ευρώ το χρόνο για απλή ασφάλιση. Πάντως γενικά ακόμα και οι πιο ακριβές άντε να παίζουν γύρω στα 120 σε αυτά τα μέτρα, βλέπεις το 'χω ψάξει πρόσφατα.

Γενικά τώρα σε αυτά τα μέτρα μην περιμένεις και μεγάλες διαφορές στην πλεύση λόγω κατασκευής της γάστρας. όλα κοπανάνε όταν το αεράκι πλησιάσει τα 4 μποφωράκια, είναι σκαφάκια που θα αποφασίσεις να τα ταξιδέψεις με καλό καιρό. Εσύ θα κοιτάξεις να είναι σε καλή κατάσταση το σκάφος και η μηχανή του. Μοντέλο 1997 είναι αρκετά παλιό, μπορεί φυσικά να είναι σε καλή κατάσταση και να αξίζει, μηχανή όμως 15 χρονών δε θα έπαιρνα με τις ευκαιρείες που παίζουν
nako
για 15 αλογα δεν απαιτειται ασφαλεια, πλην ομως θα κανεις (οπως και εγω) για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.....
τιμες παιζουν και κατω απο 100 ευρω , ψαξου!
Stelios_Rjk
Εμενα παντως μου φαινεται υπερβολη η ασφαλεια σε φουσκωτο με 15αρα μηχανη. Τι δλδ σε λιγο θα ασφαλισουμε και τα ποδηλατα?
JIANNIS21P
80 ευρώ τον χρόνο εγώ στην anytime
jurgenvas13

Καταρχήν το ότι έκανες ασφάλεια ακόμη και αν δεν είναι αναγκαστικό καλά έκανες,όπως καλά θα έκανες αν έβγαζες και άδεια χειριστή η οποία επίσης δεν είναι αναγκαστική.Τώρα για να σου πήρε 150 ευρώ,μάλλον δεν έκανες την απλή ασφάλεια που θέλει το λιμεναρχείο,αλλά θα έβαλες και άλλα πράγματα μέσα όπως κλοπή,πυρκαγιά ή οτιδήποτε άλλο,οπότε είναι λογικό να αυξάνει το ποσό της αφάλισης.Όσα περισσότερα πράγματα προσθέτεις,τόσο μεγαλύτερο είναι το ασφαλιστήριο.

JIANNIS21P Ναι για τον χρόνο είναι όχι εξάμηνο και εσύ ειδικά που είσαι γραμμένος και στο hrf δεν δικαιολογείσαι,θα έπρεπε να το ξέρεις. bangin.gif lol_2.gif

jurgenvas13
QUOTE(Stelios_Rjk @ Jan 19 2012, 06:55 PM) *
Εμενα παντως μου φαινεται υπερβολη η ασφαλεια σε φουσκωτο με 15αρα μηχανη. Τι δλδ σε λιγο θα ασφαλισουμε και τα ποδηλατα?

Παιδιά κακά τα ψέματα,από την στιγμή που η βάρκα μπορεί να κινηθεί με 15-20 κόμβους,μπορεί να γίνει ζημιά και μάλιστα μεγάλη,οπότε αν υπάρχει η δυνατότητα της ασφάλισης,(οικονομικά εννοώ),μόνο καλό κάνει η ύπαρξή της και ας μην χρειαστεί ποτέ.Εγώ θα έλεγα να γινόντουσαν αναγκαστικά και τα διπλώματα,αλλά έτσι κι αλλιώς και που το παίρνεις δεν μαθαίνεις και τίποτα το σοβαρό.
JIANNIS21P
QUOTE(jurgenvas13 @ Jan 19 2012, 11:53 PM) *

Καταρχήν το ότι έκανες ασφάλεια ακόμη και αν δεν είναι αναγκαστικό καλά έκανες,όπως καλά θα έκανες αν έβγαζες και άδεια χειριστή η οποία επίσης δεν είναι αναγκαστική.Τώρα για να σου πήρε 150 ευρώ,μάλλον δεν έκανες την απλή ασφάλεια που θέλει το λιμεναρχείο,αλλά θα έβαλες και άλλα πράγματα μέσα όπως κλοπή,πυρκαγιά ή οτιδήποτε άλλο,οπότε είναι λογικό να αυξάνει το ποσό της αφάλισης.Όσα περισσότερα πράγματα προσθέτεις,τόσο μεγαλύτερο είναι το ασφαλιστήριο.

JIANNIS21P Ναι για τον χρόνο είναι όχι εξάμηνο και εσύ ειδικά που είσαι γραμμένος και στο hrf δεν δικαιολογείσαι,θα έπρεπε να το ξέρεις. bangin.gif lol_2.gif

sad.gif embaressed.gif

Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.