Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Πατέντες και όρια
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Διάφορα
Γιώργος Δεμέτης
Παιδιά τελευταία με απασχολεί ένα θεματάκι που έχει σχέση με την ασφάλεια μας.
Βλέπω εδώ και χρόνια το Ελληνικό δαιμόνιο να πατεντάρει οτιδήποτε πάνω στον υποβρύχιο εξοπλισμό μας. Αναρωτήθηκα λοιπόν το εξής.
Αν αγοράζοντας ένα όπλο αρχίσουμε να του κάνουμε διάφορες πατέντες ιδιοκατασκευής και όχι από κάποιο εξειδικευμένο και μελετημένο προϊόν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο έως που μπορούμε να κινηθούμε?

Υποθετικό παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός.
Αγοράζω ένα όπλο το οποίο ο κατασκευαστής του φοράει ένα 17,5 λάστιχο μία βέργα 6,5 και δεν είναι μονομπλόκ ανθρακόμημα ή ξύλινο με τεράστιες αντοχές στην θραύση που πρακτικά δεν κινδυνεύουμε ότι και να του αλλάξουμε πάνω του.
Αυτό λοιπόν το οπλάκι αρχίζουμε να το σκαλίζουμε.
Του κάναμε ένα δικό μας σετάπ γιατί δεν μας ικανοποιούσε η βολή. Του φορέσαμε λοιπόν 1χ20 λάστιχο και του βάλαμε και μία 7άρα βέργα για να τρυπάμε ρινόκερους της θάλασσας. Μετά από μερικές βολές λοιπόν σπάει η κεφαλή και τρώμε το λάστιχο στα μούτρα, ή δεν αντέχει ο μηχανισμός της σκανδάλης και κάνει ακούσια βολή τραυματίζοντας τον συνάδελφο μας. Εμείς λοιπόν ή ο συνεργάτης μας κάνουμε μετά μήνυση στην εταιρεία κατασκευής ότι το όπλο της είναι επικίνδυνο και ζητάμε 200.000ευρώ αποζημίωση γιατί μας τραυμάτισε η κακή ποιότητα του όπλου.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Προστατεύει ο νόμος τόσο τον κατασκευαστή όσο και τον χρήστη με κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές που να αναγράφονται σε κάποιο χαρτί έως πού μπορούμε να κινηθούμε τροποποιόντας κάτι πάνω σε ένα όπλο?
Στα κυνηγετικά όπλα για παράδειγμα αναγράφεται πάνω στην κάνη το όριο αντοχής πιέσεων των αερίων της έκρηξης του φυσιγγίου, ώστε να γνωρίζει ο χρήστης αν μπορεί να χρησιμοποιήσει φυσίγγια ημιμάγκνουμ ή μάγκνουμ ή μόνο απλά γιατί η κάνη θα ανοίξει σαν τριαντάφυλλο αν ξεπεράσει κάποιες πιέσεις.

Υποθετικό παράδειγμα δεύτερο.
Κάποιοι κάνουν κάποιες δομικές τροποποιήσεις από μόνοι τους στα όπλα που αγοράζουν. Βάζουν ας πούμε αυτοσχέδιες σχοινοπιάστρες, ή τοποθετούν εξαρτήματα πάνω στο όπλο που δεν έχουν μελετηθεί από γνώστες μηχανολογίας και έμπειρους ψαράδες που έχουν την γνώση των συστημάτων λειτουργίας ενός όπλου σε βάθος και λειτουργούν με γνώμονα την ασφάλεια του χρήστη.

Κάποιοι άλλοι κατασκευάζουν όπλα μόνοι τους. Υπάρχουν κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές ασφαλείας που καλύπτουν τέτοιες κατασκευές αν προορίζονται να βγούν σαν παραγωγή?
Παράδειγμα η παρακάτω φωτογραφία.

Είναι βέβαια όλα αυτά διαφορετικές περιπτώσεις αλλά αφορούν τις πατέντες. Γνωρίζει κάποιος να μας απαντήσει πάνω σε τέτοια θέματα τι προβλέπουν οι νόμοι?
profodik
Γιατί δε ρωτάς τον Μοίρα?
INTZ
Μου έδωσες ιδέα τώρα Γιώργο,
ΚΤΕΟ για ψαροντούφεκα. laugh.gif

Πέρα από την πλάκα ένα τόξο είναι το ψαροντούφεκο,
το πειράζεις υπ'ευθύνη σου και είσαι εσύ που το κρατάς
υπόλογος για τις συνέπειες.
Το να πυροβολίσεις το ζευγάρι σου το βρίσκω παρατραβηγμένο
γιατί ακόμη και εγγυήσεις από τον κατασκευαστή να έχεις,δε πρέπει
να το στρέφεις πάνω σε κανέναν.
Να φάς κανένα λάστιχο στη μούρη παίζει αλλά αυτό μπορείς να το πάθεις και με
βιδωτό λάστιχο με ρακόρ που έχει χαλάσει.

Το θέμα είναι σε λίγο που μπαίνει ο Ιούνης να πάμε όλοι μυαλομένοι και συνετοί
στη θάλασσα παρέα με το ζευγάρι μας και να έχουμε το νού μας.
Όλα τα άλλα είναι για κουβέντα να γίνεται.

Edit Το όπλο με τον μάνταλο δε θα πάει,δέν είναι ανάποδος ο μηχανισμός. laugh.gif
Miker
να πουλησεις λιγο δυσκολο αλλα κανεις δεν σε εμποδιζει να κανεις οτι θελεις στα δικα σου οπλα!
Οπως και στο στρατο ολα επιτρεπονται μεχρι να σε πιασουν!
ztakisg16
Και εγω νομιζω πως οτι και να αλλαξεις σε ενα οπλο το κανεις με δικη σου ευθυνη!Απο εκει και περα οτιδηποτε προκυψει αν το οπλο ειναι πειραγμενο δεν νομιζω να το αναγνωριζει η εταιρεια!
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(profodik @ May 17 2011, 07:38 AM) *
Γιατί δε ρωτάς τον Μοίρα?

scare.gif scare.gif scare.gif

QUOTE(INTZ @ May 17 2011, 08:45 AM) *
Edit Το όπλο με τον μάνταλο δε θα πάει, δέν είναι ανάποδος ο μηχανισμός. laugh.gif

Κωστή αυτό το όπλο έχει παίξει σε έκθεση στο Παρίσι το 1996. Τότε ήταν ίσως το ακριβότερο όπλο που είχα δει στην έκθεση. Τα έφτιαχνε ένας βιοτέχνης και έλεγε ότι ήταν αντίγραφα από όπλα στην Νότια Αφρική όπου εκεί κατασκευάζονταν από έβενο και το μάνταλο μαζί με την μύτη το φτεράκι, και την ουρά της βέργας, ήταν τα μοναδικά μεταλλικό εξαρτήματα πάνω τους. Ακόμα και η βέργα ήταν από άλλο υλικό (κάποιο ειδικό καλάμι). Μάλιστα έλεγε ο άνθρωπος ότι διέθεταν μόνο ένα καρχαριάκι κολλημένο στο μεταλλικό στέλεχος της βέργας. Βέβαια αυτό που είχε φτιάξει αυτός ήταν από ΤΕΑΚ και ΙΝΟΧ.

Στο θέμα τώρα.
Θεωρώ ότι οι διεθνείς κανονισμοί που καλύπτουν την εμπορία ψαροτούφεκων ανά τον κόσμο έχουν κάποιες προδιαγραφές. Αν έχω δει καλά σε όπλα κολλάται ένα ταμπελάκι πάνω που γράφει ότι <<απαγορεύεται να οπλίζονται τα όπλα εκτός θάλασσας>> και <<επιτρέπεται η χρήση των όπλων από άτομα ηλικίας άνω των 18 ετών>> αν θυμάμαι καλά.
Τώρα για το τι πρέπει να έχει ένα όπλο ως ελάχιστο σύστημα ασφάλειας πάνω του και ποιές αντοχές καλύπτουν το υλικό κατασκευής μάλλον πρέπει να ακολουθούνται κάποια στάνταρς που προβλέπονται από τις χώρες στις οποίες θα γίνει η εξαγωγή.
Εδώ στην Ελλάδα ας πούμε υπάρχουν αυτές οι ελάχιστες προδιαγραφές ή ο καθένας μπορεί να κατασκευάζει και να εμπορεύεται όπλα ανεξέλεγκτα??
georgev
Υποθέσεις, φανταστικά συμπεράσματα, λογικοί ακροβατισμοί και ανυπόστατοι χαρακτηρισμοί.

Το θέμα κλειδώνεται έως της αποφάσεως της ομάδας διαχείρισης και συντονισμού.
georgev
Επειδή το θέμα κατά το ένα μέρος του άπτεται ολόκληρου του κλάδου των κατασκευαστών, δεν προσφέρεται γιά "αναζητήσεις" και υποθέσεις. Δεν θα επιτρέψουμε να γίνει καμμία κουβέντα επ'αυτού αν δεν παρατεθεί πρωτίστως η σχετική Ελληνική και Ευρωπαϊκη νομοθεσία που διέπει τέτοια θέματα.

Στο άλλο μέρος της συζήτησης που αφορά τα της ασφάλειας στις προσωπικές μας πατέντες και ιδιοκατασκευές που κάνουμε στα όπλα μας, μπορούμε να συνεχίσουμε κανονικά.

Προς Γιώργο Δεμέτη,
Κάτι παρόμοιο προσπάθησες να κάνεις και στο διπλανό φόρουμ και αφού σε έκοψαν (διότι δεν παρουσίασες όπως σου ζήτησαν την νομοθεσία ως απόδειξη των ανυπόστατων ισχυρισμών σου), τώρα το μεταφέρεις εδώ.
Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ήδη έχεις λάβει τοποθέτηση επί του θέματος από τους εκεί συναδέλφους-φίλους, η οποία φυσικά ισχύει και εδώ αυτούσια.

Εκ της ομάδας διαχείρισης και συντονισμού.
pappasaz
Καλησπερα και απο μενα!Θας σας αναφερω την προσωπικη μου εμπειρια απο ενα θεμα που μαλλον μοιαζει σχετικο...

Προσφατα,φιλος μουσικος αγορασε λαουτο απο γνωστο μουσικο οικο που εμπορευεται οργανα,παραδοσιακα και μη.Παρολο που ο κατασκευαστης οριζε συγκεκριμενο παχος χορδων,μηκος και υλικο,ο "πονηρος" φιλος μου δεν καλυπτοταν απο το εν λογω "σετ απ" και εκανε το εξης...

Εβαλε πιο χοντρες και σκληρες χορδες για πιο μπασο ηχο,ανακατεψε το υλικο κατασκευης βαζοντας μικτο σετ απο ναυλον και συρμα και τελικα ετριψε με γυαλοχαρτο τον καβαλαρη φερνοντας τον πιο κοντα στο καπακι.Αποτελεσμα?Για λιγο κερδισε τον ηχο που ηθελε,αλλα το οργανο καταντησε...τοξο!Το ξυλο σκεβρωσε,το καπακι βυθιστηκε και φυσικα ο ηχος ακολουθησε που πηγε...περιπατο.

Πηγαινοντας εξαλλος να διεκδικησει το δικιο του απο την εν λογω εταιρια,εφαγε μια πορτα που ηταν ολη δικη του!Του ειπαν...Εμεις,αρματωσαμε το οργανο με συγκεκριμενο παχος,μηκος και υλικο χορδων ξεροντας ποια θα ειναι η συμπεριφορα του σε βαθος χορνου και πως δεν θα επηρεαστει.Εσυ εκανες τα δικα σου.Μας αγνοησες.Η εταιρια μας,δε φερει καμια ευθυνη για την καταντια του οργανου και φυσικα καμια αποζημιωση δεν προκειται να αποδωθει....

Σας θυμιζει κατι?Αν αντι για οργανο και χορδες,βαλουμε οπλο,λαστιχα βεργα,ειναι ακριβως το ιδιο παραδειγμα!Ο επιχειρηματιας θεωρησε πολυ λογικα,πως απο τη στιγμη που ο πελατης θελησε να κανει του...κεφαλιου του,η ευθυνη ειναι αποκλειστικα και μονο δικη του.

Επιπροσθετα δεν καταλαβαινω τον ορο προδιαγραφες και γιατι ο κατασκευαστης πρεπει να ειναι υποχρεωμενος να τις αναφερει απο τη στιμη που εκδιδει ενα προιον με μια συγκεκριμενη μορφη.Αυτο απο μονο του δε φτανει για να καταλαβουμε οτι υπαρχουν ορια?

Για μενα λοιπον,δεν τιθεται θεμα ουτε για νομικο πλαισιο,ουτε για θεματα ασφαλειας,ουτε προδιαγραφων...Στην ουσια ολα αυτα προυπαρχουν απο τη στιγμη που ενα προιον βγαινει στην αγορα!Απλα τιθεται θεμα αναγκων,πραγματικων και μη.Τιθεται θεμα σωστων αγορων,επιλογων και μη.Και πανω απ ολα,τιθεται θεμα εμπιστοσυνης στον κατασκευαστη.

Τα ορια της πατεντας ειναι τοσο λεπτα που η παραμικρη αλλαγη στοιχειοθετει ενα καινουργιο συνολο.Γιατι λοιπον,ψαχνουμε ευθυνες οπουδηποτε αλλου εκτος απο τον ευατο μας?Γιατι συνεχιζουμε να παιζουμε το παιχνιδι της μεταβιβασης ευθυνης οπουδηποτε αλλου εκτος απο μας?Ο καθενας κανει τις επιλογες του και ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.Ο ιδιος.Κανενας αλλος.

Ευχαριστω για το χρονο σας.
egea
QUOTE(pappasaz @ May 19 2011, 02:35 PM) *
..Πηγαινοντας εξαλλος να διεκδικησει το δικιο του απο την εν λογω εταιρια,εφαγε μια πορτα που ηταν ολη δικη του!Του ειπαν...Εμεις,αρματωσαμε το οργανο με συγκεκριμενο παχος,μηκος και υλικο χορδων ξεροντας ποια θα ειναι η συμπεριφορα του σε βαθος χορνου και πως δεν θα επηρεαστει.Εσυ εκανες τα δικα σου.Μας αγνοησες.Η εταιρια μας,δε φερει καμια ευθυνη για την καταντια του οργανου και φυσικα καμια αποζημιωση δεν προκειται να αποδωθει....

Σας θυμιζει κατι?Αν αντι για οργανο και χορδες,βαλουμε οπλο,λαστιχα βεργα,ειναι ακριβως το ιδιο παραδειγμα!Ο επιχειρηματιας θεωρησε πολυ λογικα,πως απο τη στιγμη που ο πελατης θελησε να κανει του...κεφαλιου του,η ευθυνη ειναι αποκλειστικα και μονο δικη του...

Μου θυμίζει κάτι, αλλά θεωρώ άστοχο τον παραλληλισμό, όσο και αν η αλλαγή χορδών στο μουσικό όργανο 'παραπέμπει' στα setup με τα λάστιχα. Θα έγραφα και γιατί, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ, γιατί θέλω να 'είμαι διακριτικός' σε σχέση με το "κάτι που μου θυμίζει" wink1.gif
ekotzag
για να ειμαι ειλικρινης προσωπικα δεν διεκρινα κατι μεμπτο στο θεμακαι στο ποστ του Γιωργου.

Νομιζω αντιθετως οτι ειναι ευλογα τα ερωτηματα.πχ κατα ποσο μια "πατεντα" στο οπλο το καθιστα εκτος εγγυησης, ή στο εαν υπαρχουν προδιαγραφες.
Δεν αναφερομαι στις προδιαγραφες παραγωγης που θελω να πιστευω καθε σοβαρη εταιρεια εχει και ακολουθει.
Φυσικα αναφερομαι σε προδιαγραφες χρησης αν θελετε κατ'αναλογια πχ με τα ελαστικα των αυτοκινητων-σου λεει πχ πιεση 30-40psi (τυχαιο παραδειγμα),ή μιας ηλεκτρικης συσκευης οπου καθοριζεται η ταση λειτουργιας. δεν φανταζομαι γιατι ειναι παραλογο αυτο. ειναι τα ορια μεσα στα οποια το προιον διατηρει τα χαρακτηριστικα του και την αποδοση του.

αυτες οι "προδιαγραφες χρησης" αφορουν στον καταναλωτη- χρηστη και ειναι αυτονοητες για παρα πολλα προιοντα. καποιες δε απο αυτες αναμφιβολα καθοριζονται απο το νομο.(δεν μπορει κανεις να εισαγει/ πουλησει συσκευη που λειτουργει στα 110volt οταν το δικτιο ειναι 220-240. αλλοτε παλι συγκεκριμενα ειδη υποκεινται σε προδιαγραφες συμφωνα μεδιθνη προτυπα.βλεπε τα προιοντα με ενδειξη CE για παραδειγμα.

δεν ισχυριζομαι οτι θα πρεπει οι προδιαγραφες για τον εξοπλισμο μας να προβλεπονται απο νομο,αλλα οι κατασκευαστες θα επρεπε να τις παρεχουν και εμεις να τις απαιτουμε. το οφελος απο κατι τετοιο ειναι αμοιβαιο και δεν ειναι μονο οικονομικο.

ταπεινη μου αποψη
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(ekotzag @ May 20 2011, 12:05 AM) *
για να ειμαι ειλικρινης προσωπικα δεν διεκρινα κατι μεμπτο στο θεμακαι στο ποστ του Γιωργου.

Νομιζω αντιθετως οτι ειναι ευλογα τα ερωτηματα.πχ κατα ποσο μια "πατεντα" στο οπλο το καθιστα εκτος εγγυησης, ή στο εαν υπαρχουν προδιαγραφες.
Δεν αναφερομαι στις προδιαγραφες παραγωγης που θελω να πιστευω καθε σοβαρη εταιρεια εχει και ακολουθει.
Φυσικα αναφερομαι σε προδιαγραφες χρησης αν θελετε κατ'αναλογια πχ με τα ελαστικα των αυτοκινητων-σου λεει πχ πιεση 30-40psi (τυχαιο παραδειγμα),ή μιας ηλεκτρικης συσκευης οπου καθοριζεται η ταση λειτουργιας. δεν φανταζομαι γιατι ειναι παραλογο αυτο. ειναι τα ορια μεσα στα οποια το προιον διατηρει τα χαρακτηριστικα του και την αποδοση του.

αυτες οι "προδιαγραφες χρησης" αφορουν στον καταναλωτη- χρηστη και ειναι αυτονοητες για παρα πολλα προιοντα. καποιες δε απο αυτες αναμφιβολα καθοριζονται απο το νομο.(δεν μπορει κανεις να εισαγει/ πουλησει συσκευη που λειτουργει στα 110volt οταν το δικτιο ειναι 220-240. αλλοτε παλι συγκεκριμενα ειδη υποκεινται σε προδιαγραφες συμφωνα μεδιθνη προτυπα.βλεπε τα προιοντα με ενδειξη CE για παραδειγμα.

δεν ισχυριζομαι οτι θα πρεπει οι προδιαγραφες για τον εξοπλισμο μας να προβλεπονται απο νομο,αλλα οι κατασκευαστες θα επρεπε να τις παρεχουν και εμεις να τις απαιτουμε. το οφελος απο κατι τετοιο ειναι αμοιβαιο και δεν ειναι μονο οικονομικο.

ταπεινη μου αποψη

Επιτέλους αρχίζω να γίνομαι αντιληπτός.
Εγώ λοιπόν πάνω στο σκεπτικό του συναδέλφου να αναφέρω τον δικό μου προβληματισμό.
Αγοράζω εγώ ο ασχετίδης από μηχανολογία ένα ψαροτούφεκο με μία τρύπα για περαστό λάστιχο, και βέργα με εγκοπές. Επειδή λοιπόν άκουσα για το σετάπ που σκοτώνει καλλίτερα τον ροφό στα 32 μέτρα βάθος, ότι είναι όπλο με 3Χ16άρια και βέργα 7άρα θέλω να κάνω και το δικό μου ίδιο κανόνι.
Του βάζω λοιπόν ένα αυτοσχέδιο σύστημα με αναρτημένα με κοτσιδάκια τρία 16άρια, φτιάχνω και μία ακόμα εγκοπή μόνος μου στη βέργα, και έτοιμο το κανονάκι μου. Μέχρι εδώ όλα καλά.
Οπλίζω το όπλο μου λοιπόν και στην αυτοσχέδια εγκοπή οπλίζω το τελευταίο λάστιχο.
Κάποια στιγμή μπορεί να συμβούν τα παρακάτω.
1. Το αυτοσχέδιο σύστημα με τα κοτσιδάκια να μην αντέξει τις εξασκούμενες δυνάμεις και να διαλυθεί. Μοιραία το τεντωμένα λάστιχα θα έρθουν στα μούτρα μου.
2. Επειδή έφαγα περισσότερο την εγκοπή από αυτό που έπρεπε, αδυνάτισα το υλικό της βέργας τόσο πολύ που σε μία ανύποπτη στιγμή η βέργα κόπηκε στην εγκοπή αγγούρι και έχω ακούσια βολή με δυσάρεστα αποτελέσματα.
3. Να μην αντέξει δομικά κάποιο άλλο σύστημα του όπλου γιατί δεν είναι σχεδιασμένο για τέτοια καταπόνηση και να έχουμε θραύση υλικού.

Η απορία μου λοιπόν.
Υπάρχουν γραμμένες οι τεχνικές προδιαγραφές και οι προειδοποιήσεις πάνω σε ένα όπλο (ή να συνοδεύονται κατά την αγορά από κάποιο εγχειρίδιο με αυτές τις προειδοποιήσεις)? Δεν θα πρέπει να φαίνεται κάπου ότι το όπλο αυτό αντέχει τόση δύναμη έλξης συνολικά π.χ. η σκανδάλη του, η κεφαλή του κλπ?
Ο σωλήνας είναι κατασκευασμένος για να αντέχει τόση δύναμη ελαστικών που πρακτικά μπορεί ο χρήστης να του αλλάξει τα σετάπ έως εκεί?

Εγώ όταν αγόρασα το αυτοκίνητο μου και ήθελα να αλλάξω λάστιχα ο κατασκευαστής μου γράφει ότι μπορώ να βάλω μέχρι τέτοια διάσταση. Πέραν αυτού μου λέει μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα τόσο στις αναρτήσεις όσο και στην πηδαλιούχηση γιατί οι μπροστινοί τροχοί βρίσκουν εσωτερικά στα φτερά, σε ακραίες θέσεις του τιμονιού.
plits plits
QUOTE(Γιώργος Δεμέτης @ May 20 2011, 07:26 AM) *
Αγοράζω εγώ ο ασχετίδης από μηχανολογία ένα ψαροτούφεκο

QUOTE(Γιώργος Δεμέτης @ May 20 2011, 07:26 AM) *
Του βάζω λοιπόν ένα αυτοσχέδιο σύστημα με αναρτημένα με κοτσιδάκια τρία 16άρια, φτιάχνω και μία ακόμα εγκοπή μόνος μου στη βέργα, και έτοιμο το κανονάκι μου

Φαντάσου να ήξερες και από μηχανολογικά τι θα έφτιαχνες .
Στην Αμερική (που αλλού?) κάποιος με αυτοκινούμενο τροχόσπιτο έκανε μήνυση στη εταιρεία γιατί δεν έγραφε στο εγχειρίδιο ότι δεν κάνει να σηκωθείς από την θέση του οδηγού όταν οδηγός.
Ακραίο παράδειγμα για ακραίες παρερμηνείες.
Aris Inox
Αγοράζω ένα ζευγάρι MIGATO ξέρετε αυτές τις λαστιχένιες παντόφλες αλλά επειδή είμαι άσχετος και δεν έχω ξαναφορέσει MIGATO τις φοράω ανάποδα και πάω παραλία. Τα πόδια μου πονάνε , ρε γαμώτο , και ξεκινώ επιτόπου πίσω γιά το κατάστημα. Κατεβαίνοντας το πεζοδρόμιο να περάσω απέναντι στο δρόμο που είναι το κατάστημα , δεν προσέχω τη λακούβα με τα νερά και πατάω μέσα. Στο αμέσως επόμενο βήμα γλυστράει το πόδι μου μέσα στην βρεγμένη παντόφλα και πέφτω καταμεσίς του δρόμου. Πονάω φρικτά στο γόνατο και προσπαθώντας να σηκωθώ ... περνά μία νταλίκα με γυναίκα οδηγό μεθυσμένη και με πατάει ... και ερωτώ:
Δεν έπρεπε να μου έχει ο κατασκευαστής MIGATO οδηγίες χρήσης της παντόφλας;;;
Δεν έπρεπε να υπάρχει πινακίδα στο πεζοδρόμιο που να προειδοποιεί γιά πιθανές θανατηφόρες παγίδες;;;
Ρώτησα τον Αγιο Πέτρο πώς να κάνω μύνηση , αλλά μου είπε ότι όλοι οι δικηγόροι είναι στην κόλαση.
Δεν έπρεπε να με είχε προειδοποιήσει όταν με δέχτηκε στον παράδεισο;;; Μπορεί να είχα αποφασίσει διαφορετικά.
Miker
QUOTE(Aris Inox @ May 20 2011, 11:00 AM) *
Αγοράζω ένα ζευγάρι MIGATO ξέρετε αυτές τις λαστιχένιες παντόφλες αλλά επειδή είμαι άσχετος και δεν έχω ξαναφορέσει MIGATO τις φοράω ανάποδα και πάω παραλία. Τα πόδια μου πονάνε , ρε γαμώτο , και ξεκινώ επιτόπου πίσω γιά το κατάστημα. Κατεβαίνοντας το πεζοδρόμιο να περάσω απέναντι στο δρόμο που είναι το κατάστημα , δεν προσέχω τη λακούβα με τα νερά και πατάω μέσα. Στο αμέσως επόμενο βήμα γλυστράει το πόδι μου μέσα στην βρεγμένη παντόφλα και πέφτω καταμεσίς του δρόμου. Πονάω φρικτά στο γόνατο και προσπαθώντας να σηκωθώ ... περνά μία νταλίκα με γυναίκα οδηγό μεθυσμένη και με πατάει ... και ερωτώ:
Δεν έπρεπε να υπάρχει πινακίδα στο πεζοδρόμιο που να προειδοποιεί γιά πιθανές θανατηφόρες παγίδες;;;
Ρώτησα τον Αγιο Πέτρο πώς να κάνω μύνηση , αλλά μου είπε ότι όλοι οι δικηγόροι είναι στην κόλαση.
Δεν έπρεπε να με είχε προειδοποιήσει όταν με δέχτηκε στον παράδεισο;;; Μπορεί να είχα αποφασίσει διαφορετικά.

αυτο λεγεται κοινη λογικη!
την αμερικη γινονται τετοια πραγματα αλλα εδω ευτηχως εχουμε ακομα σε υψηλο επιπεδο την κοινη λογικη!
leshi cy

γι αυτό ο θεός μας έδωσε την λογική , τα ματια μας τα αυτιά μας!
να σκεφτόμαστε να βλέπουμε να ακούμε και να μαθαίνουμε...αν πάω και πέσω από το κρεμνώ θα κινήσω αγωγή του κράτους γιατί δεν έβαλε "ταπελα" προσοχή αν πέσεις θα χτυπήσεις!
άντε να τελειώνει ο μάης γιατί δεν πάμε καλά ! laugh.gif
egea

Ωραίο!! φαντάζομαι ότι είναι ιστοριούλα που κυκλοφορεί στις 'προηγμένες' χώρες με τα ευτράπελα που συμβαίνουν εκεί για τους όρους χρήσης και τις προφυλάξεις.
Άγγλος μου είχε πει το παρακάτω παράδειγμα: σε συσκευασία φυστικιών (nuts) έγραφε:
'caution; it may contain nuts' !! tomato.gif
xtapodas
Σε εξετάσεις Φυσικής σε κάποιο πανεπιστήμιο ο καθηγητής εξέταζε τους φοιτητές του προφορικά και έναν έναν. Περνάει ο πρώτος, του λέει ο καθηγητής:
Είσαι σε ένα τρένο που κινείται με σταθερή ταχύτητα u=100 km/h και κάθεσαι δίπλα στο παράθυρο. Ξαφνικά ζεσταίνεσαι. Τι κάνεις τότε; '
Ο φοιτητής απαντάει: - Ανοίγω το παράθυρο
Οπότε του λέει ο καθηγητής: - Ποια η αντίσταση του αέρα που αναπτύσσεται μετά το άνοιγμα του παραθύρου, ποια η μεταβολή της τριβής μεταξύ τρένου και γραμμών και τέλος ποια η νέα ταχύτητα του τρένου;
Ο κακόμοιρος ο φοιτητής μην ξέροντας να απαντήσει κόβεται. Αυτό συνεχίζεται με όλους τους φοιτητές ώσπου μπαίνει ο τελευταίος, ο οποίος είναι μεγάλο έτος.
Του λέει ο καθηγητής: - Είσαι σε ένα τρένο που κινείται με σταθερή ταχύτητα u=100 km/h και κάθεσαι δίπλα στο παράθυρο. Ξαφνικά ζεσταίνεσαι. Τι κάνεις τότε;
Οπότε ο φοιτητής του λέει: - Βγάζω το σακάκι μου.
Ο καθηγητής του λέει: - Ζεσταίνεσαι πολύ!
Φοιτητής: - Ε τότε βγάζω και τη μπλούζα μου.
Καθηγητής: - Ζεσταίνεσαι πάρα πολύ!
Φοιτητής: - Ε βγάζω και το παντελόνι μου αν ζεσταίνομαι τόσο πολύ. Καθηγητής: - Μα μιλάμε καίγεσαι!
Φοιτητής: - Ε τότε βγάζω και το σώβρακό μου, τι να κάνουμε.
Καθηγητής: - Ωραία... Είναι κι ένας αράπης εκεί και αν το βγάλεις θα σε γαμ*σει... Ακόμα θες να γδυθείς;
Φοιτητής: - Κοιτάξτε κύριε καθηγητά εγώ προσπαθώ να πάρω πτυχίο εδώ και πόσα χρόνια και συνέχεια με κόβετε. Και ΟΛΟ το τρένο να με γαμ*σει εγώ το παράθυρο ΔΕΝ το ανοίγω!
niksig
QUOTE(xtapodas @ May 20 2011, 12:32 PM) *
Σε εξετάσεις Φυσικής σε κάποιο πανεπιστήμιο ο καθηγητής εξέταζε τους φοιτητές του προφορικά και έναν έναν. Περνάει ο πρώτος, του λέει ο καθηγητής:
Είσαι σε ένα τρένο που κινείται με σταθερή ταχύτητα u=100 km/h και κάθεσαι δίπλα στο παράθυρο. Ξαφνικά ζεσταίνεσαι. Τι κάνεις τότε; '
Ο φοιτητής απαντάει: - Ανοίγω το παράθυρο
Οπότε του λέει ο καθηγητής: - Ποια η αντίσταση του αέρα που αναπτύσσεται μετά το άνοιγμα του παραθύρου, ποια η μεταβολή της τριβής μεταξύ τρένου και γραμμών και τέλος ποια η νέα ταχύτητα του τρένου;
Ο κακόμοιρος ο φοιτητής μην ξέροντας να απαντήσει κόβεται. Αυτό συνεχίζεται με όλους τους φοιτητές ώσπου μπαίνει ο τελευταίος, ο οποίος είναι μεγάλο έτος.
Του λέει ο καθηγητής: - Είσαι σε ένα τρένο που κινείται με σταθερή ταχύτητα u=100 km/h και κάθεσαι δίπλα στο παράθυρο. Ξαφνικά ζεσταίνεσαι. Τι κάνεις τότε;
Οπότε ο φοιτητής του λέει: - Βγάζω το σακάκι μου.
Ο καθηγητής του λέει: - Ζεσταίνεσαι πολύ!
Φοιτητής: - Ε τότε βγάζω και τη μπλούζα μου.
Καθηγητής: - Ζεσταίνεσαι πάρα πολύ!
Φοιτητής: - Ε βγάζω και το παντελόνι μου αν ζεσταίνομαι τόσο πολύ. Καθηγητής: - Μα μιλάμε καίγεσαι!
Φοιτητής: - Ε τότε βγάζω και το σώβρακό μου, τι να κάνουμε.
Καθηγητής: - Ωραία... Είναι κι ένας αράπης εκεί και αν το βγάλεις θα σε γαμ*σει... Ακόμα θες να γδυθείς;
Φοιτητής: - Κοιτάξτε κύριε καθηγητά εγώ προσπαθώ να πάρω πτυχίο εδώ και πόσα χρόνια και συνέχεια με κόβετε. Και ΟΛΟ το τρένο να με γαμ*σει εγώ το παράθυρο ΔΕΝ το ανοίγω!

γαμάτο! laugh.gif
ekotzag
απιστευτο πως κατεληξε το θεμα.
θα μπορουσε να βγει κατι ενδιαφερον....αλλά...
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.