Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Το ένστικτο του κυνηγού, ή και κάτι άλλο?
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Τεχνικές
imprigos
QUOTE(spearhunter 79 @ Apr 14 2011, 10:09 AM) *
QUOTE(inblue @ Apr 14 2011, 07:48 AM) *
αμα εισαι καλος ψαρας με καλη τεχνικη...................παντου βγαζεις ψαρια............!!!

Οπως τα λες.Αλλά όχι πάντα. Όταν και ο τόπος είναι dead και τάβλι να παίζεις εκεί κάτω..

Καλημέρα , θα συμφωνίσω και εγώ με τον Μίλτο....αλλά ............"Όταν και ο τόπος είναι dead και τάβλι να παίζεις εκεί κάτω.."......το συνεχίζω και λέω ότι μπορείς να πάίξεις καλή μπάλα και ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ...στα ρηχά.

Δεν υπάρχει για μένα Dead τόπος.....απλά ο κάθε τόπος έχει την εποχή και τις ιδιοτροπίες του.Άλλοτε πρέπει να τον ψαρέψεις ρηχά και άλλοτε βαθιά...άλλοτε πάλι καθόλου. Είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες που μπορούν να επιρεάσουν ένα τόπο......τι εννοώ.

Πριν χρόνια πήγα με δυό πολύ καλούς μου φίλους και πολύ άξιους ψαροκυνηγούς την 1η Ιουνίου στη Λήμνο. Ανοιγώμαστε στα 2 μίλια σε μια ξέρα να ξεκινήσουμε το ψάρεμα. Με το που βουτάμε διαπιστώνω ότι με τις συγκεκριμένες συνθήκες που επικρατούσαν στα ανοιχτά κομμάτια και στις ξέρες μύριζε παπ@ρα..Τους λέω να βγούμε γυαλό θα είναι καλύτερα.......
....μου λένε καλά!!! ήρθαμε εώς εδώ για να σερνώμαστε στα βράχια!!!
...Οκ αφήστε με έξω και μετά γυρίστε να με πάρετε......Μετά από καμιά ώρα έρχονται με ένα παντελή και εγώ έχω γεμίσει το κορδόνι.....τους λέω ότι έχει πολύ κίνηση να κάνουμε σκάλες στα ρήχά ...αλλά και πάλι με άφησαν λίγο πιό κάτω και συνέχισαν στα ανοιχτά να βρούν ροφούς και συναγρίδες..........Μετά από καμιά ώρα πάλι μόνο ένα σαργό αυτοί ...γεμάτος εγώ...
....Ξανά...ρρεε παιδιά τσάμπα τραβιέστε κ.τ.λ.π......αυτοί το δικό τους......

Ο απολογισμός στο τέλος ......εγώ ένα ψυγείο και αυτοί 1 παντελή και ένα σαργό και αυτό λόγω ξεροκεφαλιάς. Στο τέλος φύγαμε και αυθημερών γιατί δεν είχε ψάρια!!!!! Η εμονή τους να βρούν τον μεγάλο ροφό ή τις τεράστιες συναγρίδες στις ξέρες που συνήθως έπαιρναν τις προηγούμενες χρονιές μη λαμβάνωντας υπόψιν τις συνθήκες εκείνη τη φορά που ήταν διαφορετικές τους οδήγισε στο συμπέρασμα ότι δεν είχε ψάρια.Τα συμπεράσματα δικά σας.

Μέρος της ψαριάς τα οποία βγήκαν μέχρι τα 5 μέτρα βάθος...!!!.......κατά τα άλλα δεν είχε ψάρια
panosb
Γιάννη δε διαφωνω με αυτά που γράψεις. Απλα δε συγκρινονται τα 0-5 του Ρεθυμνου με τα 0-5 απο Σαρωνιδα μεχρί Σουνιο.

Ο Βαγγελης ειναι εξαιρετικός ψτ και η ταινια εκ των κορυφαίων, αλλά... μετραει και ο τοπος.
pavos
aς ερθει και 0-5 στην Ξανθη laugh.gif laugh.gif laugh.gif
georgev
QUOTE(imprigos @ Apr 14 2011, 11:24 AM) *
αμα εισαι καλος ψαρας με καλη τεχνικη...................παντου βγαζεις ψαρια............!!!

Οπως τα λες.Αλλά όχι πάντα. Όταν και ο τόπος είναι dead και τάβλι να παίζεις εκεί κάτω..

Είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες που μπορούν να επιρεάσουν ένα τόπο......τι εννοώ.

Με το που βουτάμε διαπιστώνω ότι με τις συγκεκριμένες συνθήκες που επικρατούσαν στα ανοιχτά κομμάτια και στις ξέρες μύριζε παπ@ρα..

Γιάννη απομόνωσα κάποιες φράσεις σου ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες, γιά να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες.
πχ ανέφερε μερικούς παράγοντες και πώς επηρρεάζουν ένα τόπο, ποιές είναι οι συνθήκες που σε κάνουν να αποφασίσεις σε ποιά ζώνη θα κινηθείς? και ότι άλλο σχετικό νομίζεις.

ΥΓ: Αν θές το διασπώ και το κάνω νέο θέμα, δώσε μόνο ένα τίτλο wink1.gif
stayros
Καλη ιδεα... yes.gif
pavos
QUOTE(stayros @ Apr 14 2011, 12:51 PM) *
Καλη ιδεα... yes.gif

πολυ ωραιο θεμα
timos
Γιαννη, μην πεις τιποτα σε κανεναν tounge1.gif
georgev
QUOTE(timos @ Apr 14 2011, 12:55 PM) *

Μονοφαγά ... tounge1.gif
stayros
[quote name='stayros' date='Apr 14 2011, 12:51 PM' post='383302']
ΠΕριμενουμε το νεο θεμα, για να μαθαινουμε κ εμεις οι νεοι.. rolleyes.gif
imprigos
.............Θα σας πώ 1 μόνο από τους 4 που παρατήρησα εκείνη τη φορά (γιατί κρατάω ημερολόγιο και τα θυμάμαι)τον πιό απλό..........ΤΟ ΘΕΡΜΟΚΛΙΝΕΣ !!!.

....θα είναι στα 5 στα 7 στα 10 ....μέχρι εκεί θα ψαρέψεις...άμα πας παρακάτω παίζει πα@άρα. Αρχές σεζόν όπως πολοί γνωρίζεται αρχίζει να ζεστένεται το επιφανιακό στρώμα νερού με αποτέλεσμα να δημιουργείται στη επιφάνεια αυτή η διαφορά θερμοκρασίας με τα "χειμερινά παγωμένα νερά" το λεγόμενο θερμοκλινές...το οποίο σιγά σιγά όσο αυξάνει η επιφανειακή θερμοκρασία τόσο μεγαλώνει(βαθαίνει) το στρώμα του ζεστού νερού.....από κάτω ακριβώς είναι ο χειμώνας!!!

Επίσης κάτι που το γνωρίζουν λίγοι ....είναι ότι έχουμε 3 θερμοκλινοί.΄
1ο) το οποίο δεν μεταβάλεται καθόλου είναι μόνιμα τα νερά κόκαλο αλλά πεντακάθαρο
2ο) το οποίο δημιουργήται την άνοιξη με τα βρόχινα νερά και από τα χιόνια που λιώνουν τα οποία είναι σχεδόν υφάλμυρα συνήθως θολά και φυσικά κρύα
3ο)το κλασικό από Μάιο και μετά

Αυτά πολύ επιγραμματικά γιατί περιέχει το καθένα πάρα πολλές λεπτομέριες οι οποίες επιδρούν διαφορετικά με πικοίλους τρόπους στο οικοσύστημα.

.......Επίσης το θερμοκλινές από περιοχή σε περιοχή διαφέρει ακόμη και από κάβο σε κάβο την ίδια ημέρα !!! Προσοχή

Οπότε όταν πήγαμε στη Λήμνο και έπεσα στο νερό με βάθος στα 12μ και το θερμοκλινές ήταν στα 6 (από εκεί και κάτω χειμώνας) αυτομάτος κατάλαβα ότι οι πιθανότητες να πάρουμε ψάρια ήταν ελάχιστες..οπότε ψάχνεις για μέρη των οποίων το επιχειρησιακό βάθος να αγγίζει το θερμοκλινές.....βγήκα στο γυαλό και τα ΜΟΥΔΙΑΣΑ!!!

Επίσης υπάρχει τρόπος να προσδιορίσουμε σε ένα ισοβαθή τόπο π.χ τα 6μ βάθος είναι για 500μ εύρος προς τα ανοιχτά ...σε πιό ύψος θα παίζουν τα ψάρια...στα 100? στα 200?. στα 400? ...που οέέέο ......αλλά αυτό next time ....λίγα λίγα για να έχει suspense....

...Σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό να γράψω ένα βιβλίο με πράγματα και θαύματα που θα ξεπερνάει κατά πολύ όλα τα δεδομένα αλλά....πότε θα με πιάσει η προκοπή μου.
georgev
Δεν πρότεινε κανείς τίτλο και είπα να βάλω εγώ wink1.gif

Γιάννη εδώ είμαστε και περιμένουμε, ευκαιρία είναι να ξεκινήσεις από εδώ το βιβλίο σου.
Δηλώνω και εγώ μαθητής!
pavos
και σε μορφή DVD δεν θα μας χαλούσε tounge1.gif tounge1.gif
για κανένα σεμινάριο στην Ξάνθη άμα θες το συζητάμε
Καρχαριας
Είναι αλήθεια ότι το θερμοκλινές είναι το A και το Ω στο ψαροντούφεκο.
Υπάρχουν κανόνες που πρέπει να σεβαστείς.
Με τα χρόνια εγώ δημιούργησα ένα "ταμπλό" θερμοκρασιών
που μου επιτρέπει να ξεκαθαρίζω την κατάσταση αρκετά γρήγορα.
Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι φοράω ΜΟΝΟ ρολόι με θερμόμετρο και ποτέ δεν με ενδιέφερε το βυθόμετρο!

Υποσημείωση: Ότι ισχύει για τα κρύα νερά του χειμώνα,ισχύει και για τα πολύ ζεστά του καλοκαιριού.

Ας κάνουμε ένα ολοκληρωμένο θέμα για το θερμοκλινές
και να δώσουμε τις εμπειρίες μας ο καθένας.
imprigos
............να χαρώ το φίλο μου....πολύ καλή ιδέα .....αλλά παιδιά από Δευτέρα....φεύγω και δεν προλαβαίνω !!!

fishing_h4h.gif
Χρηστάκος
QUOTE(imprigos @ Apr 14 2011, 10:24 AM) *

Καλημέρα , θα συμφωνίσω και εγώ με τον Μίλτο....αλλά ............"Όταν και ο τόπος είναι dead και τάβλι να παίζεις εκεί κάτω.."......το συνεχίζω και λέω ότι μπορείς να πάίξεις καλή μπάλα και ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ...στα ρηχά.

Δεν υπάρχει για μένα Dead τόπος.....απλά ο κάθε τόπος έχει την εποχή και τις ιδιοτροπίες του.Άλλοτε πρέπει να τον ψαρέψεις ρηχά και άλλοτε βαθιά...άλλοτε πάλι καθόλου. Είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες που μπορούν να επιρεάσουν ένα τόπο......τι εννοώ.

Πριν χρόνια πήγα με δυό πολύ καλούς μου φίλους και πολύ άξιους ψαροκυνηγούς την 1η Ιουνίου στη Λήμνο. Ανοιγώμαστε στα 2 μίλια σε μια ξέρα να ξεκινήσουμε το ψάρεμα. Με το που βουτάμε διαπιστώνω ότι με τις συγκεκριμένες συνθήκες που επικρατούσαν στα ανοιχτά κομμάτια και στις ξέρες μύριζε παπ@ρα..Τους λέω να βγούμε γυαλό θα είναι καλύτερα.......
....μου λένε καλά!!! ήρθαμε εώς εδώ για να σερνώμαστε στα βράχια!!!
...Οκ αφήστε με έξω και μετά γυρίστε να με πάρετε......Μετά από καμιά ώρα έρχονται με ένα παντελή και εγώ έχω γεμίσει το κορδόνι.....τους λέω ότι έχει πολύ κίνηση να κάνουμε σκάλες στα ρήχά ...αλλά και πάλι με άφησαν λίγο πιό κάτω και συνέχισαν στα ανοιχτά να βρούν ροφούς και συναγρίδες..........Μετά από καμιά ώρα πάλι μόνο ένα σαργό αυτοί ...γεμάτος εγώ...
....Ξανά...ρρεε παιδιά τσάμπα τραβιέστε κ.τ.λ.π......αυτοί το δικό τους......

Ο απολογισμός στο τέλος ......εγώ ένα ψυγείο και αυτοί 1 παντελή και ένα σαργό και αυτό λόγω ξεροκεφαλιάς. Στο τέλος φύγαμε και αυθημερών γιατί δεν είχε ψάρια!!!!! Η εμονή τους να βρούν τον μεγάλο ροφό ή τις τεράστιες συναγρίδες στις ξέρες που συνήθως έπαιρναν τις προηγούμενες χρονιές μη λαμβάνωντας υπόψιν τις συνθήκες εκείνη τη φορά που ήταν διαφορετικές τους οδήγισε στο συμπέρασμα ότι δεν είχε ψάρια.Τα συμπεράσματα δικά σας.

Μέρος της ψαριάς τα οποία βγήκαν μέχρι τα 5 μέτρα βάθος...!!!.......κατά τα άλλα δεν είχε ψάρια

και ερωτώ μετά το παραπάνω post: δεν είναι ΣΧΟΛΕΙΟ αυτός, ο άνθρωπος αυτός;;
Narval
Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον τόπικ!!!! Θα το παρακολουθήσω όσο τραβήξει!
synagridakias
Υπαρχουν παρα πολλες παραμετροι εαν ενας τοπος ''κανει'' ψαρια ή οχι.Καποιος που θα βουτηξει για...αυτα, κι οχι για την...βολτα πρεπει να μπορει να αποκωδικοποιει τα σημαδια της φυσης.Σαν τον Γιαννη, με τον οποιο εχουμε ψαρεψει μαζι πριν απο...18 χρονια!!! εχω κι εγω ψαρευτικα ημερολογια αρκετων...ετων!Ακομα παντως η θαλασσα εξακολουθει να με...εκπλησει.Υπαρχουν ορισμενες σταθερες, αλλα τιποτα προκαθορισμενο.Οσο για το dvd του φιλου απο την Κρητη, πρεπει να ειναι πολυ καλο, αν και δεν το εχω δει ακομα, κρινοντας απο τις περιγραφες μελων του φορουμ.Στο νοτιο Ρεθυμνο υπαρχουν φοβεροι τοποι με ρηχα κι ευκολα ψαρια!Ημουν εκει δυστηχως για λιγο με την οικογενεια.Συναντησα δε σε μια απομερη παραλια μεσα στον δεκαπενταυγουστο φιλο απο το φορουμ που χτυπησε μεγαλη συναγριδα στα 10μ. περιπου νερο!Ο τοπος παιζει μεγαλο ρολο, ειδικα σε καποιον νορμαλ ψαροτουφεκα που κινηται στα 0 με 20μ. περιπου.Για αυτον που ψαρευει τα 30βαλε πιστευω πως οπου και να πεσει θα παει ψαρι στο σπιτι.Επισης οποιοσδηποτε εχει συχνη επαφη με το νερο, σιγουρα θα εχει σε διαστημα ενος μηνα περιπου καποιο πολυ καλο θηραμα.Φιλικα Δημητρης.
kostas-sti
QUOTE(timos @ Apr 14 2011, 11:55 AM) *

ουστ!!! mad.gif για πες ρε γιαννη tounge1.gif ,γιατι ο τιμος μονο στιγματα δινει bleh.gif
pavos
Επίσης υπάρχει τρόπος να προσδιορίσουμε σε ένα ισοβαθή τόπο π.χ τα 6μ βάθος είναι για 500μ εύρος προς τα ανοιχτά ...σε πιό ύψος θα παίζουν τα ψάρια...στα 100? στα 200?. στα 400? ...που οέέέο ......αλλά αυτό next time ....λίγα λίγα για να έχει suspense....

αντε Γιαννη!!!! bounce.gif bounce.gif bounce.gif
imprigos
QUOTE(synagridakias @ Apr 15 2011, 06:53 PM) *
Υπαρχουν παρα πολλες παραμετροι εαν ενας τοπος ''κανει'' ψαρια ή οχι.Καποιος που θα βουτηξει για...αυτα, κι οχι για την...βολτα πρεπει να μπορει να αποκωδικοποιει τα σημαδια της φυσης.Σαν τον Γιαννη, με τον οποιο εχουμε ψαρεψει μαζι πριν απο...18 χρονια!!! εχω κι εγω ψαρευτικα ημερολογια αρκετων...ετων!Ακομα παντως η θαλασσα εξακολουθει να με...εκπλησει.Υπαρχουν ορισμενες σταθερες, αλλα τιποτα προκαθορισμενο.Οσο για το dvd του φιλου απο την Κρητη, πρεπει να ειναι πολυ καλο, αν και δεν το εχω δει ακομα, κρινοντας απο τις περιγραφες μελων του φορουμ.Στο νοτιο Ρεθυμνο υπαρχουν φοβεροι τοποι με ρηχα κι ευκολα ψαρια!Ημουν εκει δυστηχως για λιγο με την οικογενεια.Συναντησα δε σε μια απομερη παραλια μεσα στον δεκαπενταυγουστο φιλο απο το φορουμ που χτυπησε μεγαλη συναγριδα στα 10μ. περιπου νερο!Ο τοπος παιζει μεγαλο ρολο, ειδικα σε καποιον νορμαλ ψαροτουφεκα που κινηται στα 0 με 20μ. περιπου.Για αυτον που ψαρευει τα 30βαλε πιστευω πως οπου και να πεσει θα παει ψαρι στο σπιτι.Επισης οποιοσδηποτε εχει συχνη επαφη με το νερο, σιγουρα θα εχει σε διαστημα ενος μηνα περιπου καποιο πολυ καλο θηραμα.Φιλικα Δημητρης.

Άρε Μητσάρα χαθήκαμε ρε γαμ@τ@.......πιθύμησα ψάρεμα στο νησί. Έχω να έρθω πολλά χρόνια.

....Πάντως εντάξει με την ποιότητα ενός τόπου για καλύτερη απόδοση........αλλά έχω δει με τα μάτια μου και πολλές φορές ..... ότι οι νορμαλ ψαροτοτουφεκάδες και μη δεν ψαρεύουν σωστά όπως πρέπει έναν τόπο και τον περνάνε στο ντούκου. Περιμένουν να δουν ένα ψάρι για να ασχοληθούν...αλλιώς βάζουν το κεφάλι κάτω και τρέχουν....η κολυμπάνε μόνο την αποχή απαξιώνοντας το υπόλοιπο μέρος (τα ρηχά) περιμένοντας να δουν τον ροφό να στρίβει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο τόπος δεν έχει ή ότι δεν κάνει ψάρια.

....Η κάθε περιοχή κρατάει τα δικά της καλά ψάρια....και πρέπει να είμαστε σε θέση όταν δοθεί η ευκαιρία να προσπαθήσουμε να τα πάρουμε.....καλό ψάρι δεν είναι μόνο οι ροφοί και οι συναγρίδες .....είναι και ένας κέφαλος του κιλού , ένα λαυράκι , μιά μεγάλη μουρμούρα , μιά χιόνα κ.τ.λ.π.....οπότε όταν σε μια απέραντη αμμουδιά πάρω 2-3 μουρμούρες και 1-2 κέφαλους για μένα είναι επιτυχία......ή όταν σε ένα γκρεμό πάρω την στήρα με πονηριά στο πρώτο σκαλοπάτι εκεί που καρτερεύει το ψιλό, πριν με αντιληφθεί και χαθεί στα βαθιά στην ηρεμία του θαλαμιού της ....που με ένα φακό εάν έχω τα μέτρα θα την εκτελέσω εύκολα.

.....για θυμηθείτε πόσες φορές όταν κολυμπούσατε κολητά στα ντουβάρια πόσα ψάρια σας έφευγαν κάτω από τα πόδια σας προς τα βαθιά πριν προολάβετε να τα αντιληφτείτε........

...έσκασε δουλειά...θα το τελειώσω next time.
.
Νικος Α.
οπως τα λες Γιαννη,

το ψαροντουφεκο ειναι περισσοτερο απο επιδοσεις και καρμπον οπλα, ωραιο τοπικ Γιαννη ευχαριστω!
pavos
QUOTE(imprigos @ Apr 21 2011, 01:00 PM) *
.

έσκασε δουλειά..... σκάσαμε κι εμείς στο περίμενε tounge1.gif
ελα Γιάννη πες μας πως μπορούμε να καταλάβουμε που παίζουν τα ψάρια σε ισοβαθείς βυθους bounce.gif bounce.gif
imprigos
QUOTE(pavos @ Apr 29 2011, 12:33 PM) *
.

ελα Γιάννη πες μας πως μπορούμε να καταλάβουμε που παίζουν τα ψάρια σε ισοβαθείς βυθους bounce.gif bounce.gif

............με παίρνεις μαζί σου στο ψάρεμα !!!....και θα καταλάβεις....

Ας τελειώσουμε πρώτα με το Θερμικλινές......
pavos
QUOTE(imprigos @ Apr 29 2011, 02:26 PM) *
QUOTE(pavos @ Apr 29 2011, 12:33 PM) *
.

............με παίρνεις μαζί σου στο ψάρεμα !!!....και θα καταλάβεις....

Ας τελειώσουμε πρώτα με το Θερμικλινές......

ωραία λοιπόν, ιουνιο που θα έρθω με αδεια Θεσσαλονίκη θα παμε όλοι μαζί με το φιλαράκι και το φουσκωτό για ενα ψάρεμα. μου το υπόσχεσαι???

υ.γ για εκείνο που σε ρώτησα ιδιαιτέρως δεν απάντησες
pavos
ξαναείδα την ταινία πριν χαθει το κόκκινο τωρα στη δουλειά, και εχω κολλήσει σε κατι που λεει ο Τόλης.
ενας τοπος κανει ψαρια με τις κατάλληλες συνθήκες. και συνεχίζει λέγοντας τον καιρο, την εποχη, την παλίρροια,τον ηλιο, το φεγγάρι και το θερμοκλινες που συζητήσαμε (λιγο mad.gif )πρόσφατα.
και αναρωτιέμαι πόσοι απο εμας ξέρουμε να ερμηνεύσουμε αυτα τα σημάδια?? μήπως απλα τα παπαγαλίζουμε και η επιλογη του τοπου ψαρέματος γινεται με άσχετα κριτήρια??? πχ πιο κοντα, πιο βολικά, που εχει καλύτερη ταβέρνα οταν βγούμε κ.α??
ξερει κανεις πως επηρεάζουν εναν ψαρότοπο αυτοι οι λόγοι και γιατι??
nick81
εγω οχι αλλα ξερω που εχει καλες ταβερνες..... tounge1.gif tounge1.gif
pavos
QUOTE(nick81 @ May 3 2011, 09:28 PM) *
εγω οχι αλλα ξερω που εχει καλες ταβερνες..... tounge1.gif tounge1.gif

αυτο κι εγω το ξερω tounge1.gif

εγω το μονο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι οταν τα νερα ειναι τραβηγμένα εξω δεν εχει ψάρια.
ειναι πιο ανοιχτά για κάποιο λογο
xristos391
αντι να συζηταμε τετοια πραγματα ολοι ρωταμε ποιο οπλο ειναι καλυτερο ποια πανακριβα πεδιλα ειναι ποιο καλα κτλ κτλ
δεν λεω πως αυτα δεν ειναι χρησιμα αλλα πολυ απο εμας δεν εχουν ιδεα για να ερμηνευουν τετοια συμαδια και ακομα ποιο ευκολα απο αυτα!

υ.γ.pavos οταν τα νερα ειναι χαμηλα τα μαντατα ειναι ΚΑΚΑ , αυτο μου το εμαθε μια ενας παλιος :) !
pavos
QUOTE(xristos391 @ May 3 2011, 10:21 PM) *
υ.γ.pavos οταν τα νερα ειναι χαμηλα τα μαντατα ειναι ΚΑΚΑ , αυτο μου το εμαθε μια ενας παλιος :) !

αυτο το εχω μάθει καλά cry.gif cry.gif .
το θεμα ειναι ΓΙΑΤΙ????
τετοια θεματα πρεπει να μας προβληματίζουν, καλα και τα σεταπ.......
dicentrarchus
οταν τα νερα ειναι χαμηλα τα μαντατα ειναι κακα δεν ισχυει αναγκαστηκα.ισως στο μερος που ψαρευει αυτος που το ειπε να ισχυει αλλα φετος παρατηρησα λογω βορειαδων κατα την πανσεληνο,τα νερα να παραμενουν χαμηλα σχεδον οποτε πηγενα για ψαρεμα.παρολα αυτα ειδα περισσοτερα ψαρια απο τις κανονικες ημερες κατα τις ημερες τις αμπωτης(χαμηλα νερα).για την παλοιρια(ανεβασμενα νερα) δεν κανω λογω γιατι φετος ψαρεψα ελαχιστα με αυτη συμμαχο.με αμπωτη κ πανσεληνο (με καθαρο ουρανο το βραδυ,βορειαδες γαρ) πετυχα τα λαυρακια τις πρωινες ωρες να χονευουν απο τις βραδινες επιδρομες στους 50 ποντους (ισως και λιγοτερο).τα κοπαδια των γνωστων σαργων φετος ηταν λιγο τραβηγμενα ποιο ανοιχτα,αλλα παρολα αυτα με τις ηλιοφανειες τα πετυχενα συχνα ανεβασμενα προς το μεσιμερι να λιαζονται.συναγριδες τωρα αρκετη κινηση φετος απο μοναχικα ή 2 ψαρια μαζι ,μεσαιων προς μεγαλων μεγεθων (πανω απο 3-4 κιλα) τις πρωινες και απογευματινες ωρες,εντοπισμος απο επιφανεια παντα (βεβαια κινουμε μονο με επιφανειακο κολιτα στα βραχια) παροτι ειχα παρατηρησει οτι τα ψαρια πλησιαζαν ρηχα μονο με παλοιρια.τεσπα ειναι και αναλογα την διαμορφωση και του βυθου και 1002 αλλα που χρειαζετε ν ξερουμε για την καλη γνωση του τοπου.
pavos
το φαινόμενο αυτο μπορεί να μας το εξηγήσει λίγο καλύτερα κάποιος που το ξέρει καλα??(αμπωτη-παλοιρια)
ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ
QUOTE(pavos @ May 3 2011, 10:13 PM) *
το φαινόμενο αυτο μπορεί να μας το εξηγήσει λίγο καλύτερα κάποιος που το ξέρει καλα??(αμπωτη-παλοιρια)

http://el.wikipedia.org/wiki/Παλίρροια cool.gif
pavos
οποτε εχουμε
πλημμυρίδα και άμπωτη αποτελούν το φαινόμενο της παλίρροιας. Το φαινόμενο αυτό που επαναλαμβάνεται δύο φορές το 24ώρο (ακριβέστερα 24ώρες 50' και 30") οφείλεται στη βαρυτική έλξη της Σελήνης αλλά και του Ήλιου πάνω στη Γη, καθώς και στη περιστροφή των ουρανίων σωμάτων αυτών.

αρα το φαινόμενο δεν ειναι σταθερό, και επηρεάζεται απο παράγοντες τέτοιους που δύσκολα θα τους υπολογίσουμε απο τόπο σε τόπο.
οποτε ειναι πολυ δύσκολο να ξέρουμε ανα πάσα στιγμή έστω και στον τόπο μας σε τι κατάσταση θα είναι τα νερα, πανω ή κατω.....
ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ
QUOTE(pavos @ May 3 2011, 11:24 PM) *
αρα το φαινόμενο δεν ειναι σταθερό, και επηρεάζεται απο παράγοντες τέτοιους που δύσκολα θα τους υπολογίσουμε απο τόπο σε τόπο.
οποτε ειναι πολυ δύσκολο να ξέρουμε ανα πάσα στιγμή έστω και στον τόπο μας σε τι κατάσταση θα είναι τα νερα, πανω ή κατω.....

ολα έτοιμα τα θέλετε....
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=18167 cool.gif
pavos
πλάκα μου κάνεις!!!

τι να πω σου βγάζω το καπέλο που λένε.....
δείχνει σωστά ή οτι να ναι laugh.gif laugh.gif
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(imprigos @ Apr 21 2011, 12:00 PM) *
QUOTE(synagridakias @ Apr 15 2011, 06:53 PM) *

Άρε Μητσάρα χαθήκαμε ρε γαμ@τ@.......πιθύμησα ψάρεμα στο νησί. Έχω να έρθω πολλά χρόνια.

....Πάντως εντάξει με την ποιότητα ενός τόπου για καλύτερη απόδοση........αλλά έχω δει με τα μάτια μου και πολλές φορές ..... ότι οι νορμαλ ψαροτοτουφεκάδες και μη δεν ψαρεύουν σωστά όπως πρέπει έναν τόπο και τον περνάνε στο ντούκου. Περιμένουν να δουν ένα ψάρι για να ασχοληθούν...αλλιώς βάζουν το κεφάλι κάτω και τρέχουν....η κολυμπάνε μόνο την αποχή απαξιώνοντας το υπόλοιπο μέρος (τα ρηχά) περιμένοντας να δουν τον ροφό να στρίβει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο τόπος δεν έχει ή ότι δεν κάνει ψάρια.

....Η κάθε περιοχή κρατάει τα δικά της καλά ψάρια....και πρέπει να είμαστε σε θέση όταν δοθεί η ευκαιρία να προσπαθήσουμε να τα πάρουμε.....καλό ψάρι δεν είναι μόνο οι ροφοί και οι συναγρίδες .....είναι και ένας κέφαλος του κιλού , ένα λαυράκι , μιά μεγάλη μουρμούρα , μιά χιόνα κ.τ.λ.π.....οπότε όταν σε μια απέραντη αμμουδιά πάρω 2-3 μουρμούρες και 1-2 κέφαλους για μένα είναι επιτυχία......ή όταν σε ένα γκρεμό πάρω την στήρα με πονηριά στο πρώτο σκαλοπάτι εκεί που καρτερεύει το ψιλό, πριν με αντιληφθεί και χαθεί στα βαθιά στην ηρεμία του θαλαμιού της ....που με ένα φακό εάν έχω τα μέτρα θα την εκτελέσω εύκολα.

.....για θυμηθείτε πόσες φορές όταν κολυμπούσατε κολητά στα ντουβάρια πόσα ψάρια σας έφευγαν κάτω από τα πόδια σας προς τα βαθιά πριν προολάβετε να τα αντιληφτείτε........

.

Πέστα ρε δάσκαλε γιατί με αυτή την ιστορία έχω πραγματικά τρελαθεί εδώ και πολλά χρόνια, όταν βλέπω ψαροτουφεκάδες να κολυμπάνε λες και κάνουν 100άρι στην πισίνα.

Η ταχύτητα κίνησης του ψαρά στην επιφάνεια ειδικά σε βάθη μέχρι τα 5-6 μέτρα, νομίζω ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην επιτυχημένη έρευνα.
Ένα ψαράς που κινείτα αργά με κινήσεις των πεδίλων που δεν κάνουν φασαρία, με ενέργειες που δεν προξενούν πανικό στον υποβρύχιο μικρόκοσμο μόνο πλεονέκτημα έχουν.

Έχω παρατηρήσει ότι σε συρτό πάνω στα φύκια αν έκανα σωστά τις κινήσεις μέσα στο νερό (με αρνητική πλευστότητα, χωρίς να κουνάω πέδιλα και κινούμενος τραβηχτά με το αριστερό χέρι από τα φύκια) με προσέγγιζαν μικρόψαρα από παντού. Αυτό προκαλούσε μία περιέργεια σε μεγαλύτερα ψάρια που έβλεπαν το μικρόψαρα να παρατηρούν κάτι με ενδιαφέρον και τα προσέλκυε πολύ γρήγορα. Αν μάλιστα αφουκροζόμουν τα σημάδια δίπλα μου από την κίνηση των μικρόψαρων ήταν σαν να έχω ένα κυνηγόσκυλο που <<φερμάρει μπεκάτσα>> και μου έδειχνε από που να περιμένω τα μεγαλύτερα ψάρια να έρθουν ενώ εγώ δεν είχα σηκώσει το κεφάλι μου και ουσιαστικά ήμουν αθέατος αλλά και δεν είχα οπτικό ορίζοντα πέραν των 2-3 μέτρων γύρω μου.
ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ
QUOTE(pavos @ May 4 2011, 12:21 AM) *
πλάκα μου κάνεις!!!

οχι ρε συ ειναι αξιόπιστο, ειναι απλή η λειτουργία του αλλα μην περιμένεις να πιάσεις ψάρια απο το ρολόι laugh.gif
pavos
QUOTE(ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ @ May 4 2011, 11:31 PM) *
QUOTE(pavos @ May 4 2011, 12:21 AM) *
πλάκα μου κάνεις!!!

οχι ρε συ ειναι αξιόπιστο, ειναι απλή η λειτουργία του αλλα μην περιμένεις να πιάσεις ψάρια απο το ρολόι laugh.gif

oxi αλλα μπορει να καθυστερήσω ενα ψάρεμα μερικες ωρες και να κανω απογευματινό πχ, αν τα νερα ειναι κατω και δείχνει σωστά το ρολοι
pavos
Φωτεινέ.....
παρήγγειλα το ρολοι. αμα παω στη θάλασσα και δείχνει αλλ-αντ-αλλον θα σου στείλω το τσεκ να το πληρώσεις laugh.gif laugh.gif laugh.gif
dicentrarchus
γραψε λαθος.οπου παλιροια εννοουσα πλημυριδα μαγκες.το ρολογακι παντως δεν με χαλαγε(αν λεει και θερμοκρασια).και επεισης απ'οτι θυμαμε να λεμε στο μαθημα δυναμικης ωκεανογραφιας η σταθμη της θαλασσας δεν εξαρταται μονο απο το φαινομενο της παλιροιας αλλα και απο τις πιεσεις της ατμοσφαιρας.τωρα μην μπλεξω βαρομετρικα και δυναμεις coriolis γιατι πρεπει να ανοιξω βιβλια και θα ξεφυγω και απο το θεμα,ενστικτο κυνηγου..
ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ
QUOTE(pavos @ May 5 2011, 04:47 PM) *
Φωτεινέ.....
παρήγγειλα το ρολοι. αμα παω στη θάλασσα και δείχνει αλλ-αντ-αλλον θα σου στείλω το τσεκ να το πληρώσεις laugh.gif laugh.gif laugh.gif

XAXAXA ΟΚ αλλα αν δείχνει σωστά περιμένω πσάργια.... laugh.gif
georgev
QUOTE(ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ @ May 6 2011, 12:39 AM) *
Φωτεινέ.....

Καλά τα ρολόγια και όλα τα σχετικά γκατζετάκια, αλλά ο τίτλος λέει "Το ένστικτο του κυνηγού, ή και κάτι άλλο?"
Μην μένουμε στο "κάτι άλλο" ... wink1.gif
Σαν ΦουΠου δώσε μας τα φώτα σου, δηλώνω και εγώ μαθητής!
Αντε έστω και κανένα λινκ από τα ωραία που διαθέτεις...
ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ
QUOTE(georgev @ May 6 2011, 12:56 AM) *
Φωτεινέ.....
παρήγγειλα το ρολοι. αμα παω στη θάλασσα και δείχνει αλλ-αντ-αλλον θα σου στείλω το τσεκ να το πληρώσεις laugh.gif :

Καλά τα ρολόγια και όλα τα σχετικά γκατζετάκια, αλλά ο τίτλος λέει "Το ένστικτο του κυνηγού, ή και κάτι άλλο?"

Κύριε διαχειριστά καί σείς, μεγάλη μας τιμή rolleyes.gif
pavos
QUOTE(georgev @ May 6 2011, 01:56 AM) *
Φωτεινέ.....

Γιωργο στο "κάτι άλλο" ειναι και το ρολοι!!!
βλεπεις οτι τα νερα ειναι πεσμενα αλλα ειναι στη φαση που φουσκωνουν.
οπτε αναστελεις μερικες ωρες το ψαρεμα γιατι η πειρα λεει οτι δεν θα εχει ψαρια( με πεσμενα νερα)

αλλα για να πω κι εγω την αληθεια περιμενω με αγωνια τι θα γραψει ο Φωτεινος για το "κάτι άλλο"
pilot
Φωτεινέ.....

Σταυρο το ρολογακι δουλευει μια χαρα, απλως ειναι ολο πλαστικο να ξερεις , υπαρχουν και αναλογα με κανενα 50αρι που ειναι ανοξειδοτα wink1.gif
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.