Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:FRENZEL
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ελεύθερη Κατάδυση > Τεχνικές > Γενικές τεχνικές
dimitris33
Γεια χαρα σε ολους,

Συζητωντας με φιλο τα προβληματα που εχω στις βουτιες μου λογω της ρινιτιδας και των στενων μετωπιαιων αναφερθηκε και το θεμα της εξισωσης. Επειτα απο την κουβεντα που καναμε διαπιστωσα οτι εδω και 20 χρονια ειχα λαθος εντυπωση ως προς τον τροπο που εξισωνω. Βουταω απο μικρος και παντα εξισωνα με το χερι στην μυτη πιστευοντας οτι κανω Frenzel και οχι Valsalva. Μετα λυπης μου διαπιστωσα οτι τελικα εξισωνω με Valsalva και οχι με Frenzel οπως πιστευα.

Ισως ειναι και αυτος ενας απο τους λογους που οι βουτιες μου περιοριζονται στα 8-10 μετρα.. Η Frenzel ειναι πολυ πιο ισχυρος τροπος εξισωσης και δεν απαιτει καμια πιεση στον θωρακα. Γινεται πολυ αβιαστα και ειναι τρομερα αποτελεσματικη, μεχρι που σπαει τυμπανα... H μεθοδος αυτη ισως να ειναι το εισητηριο μου για βαθυτερες πιο ανετες βουτιες χωρις να νιωθω το κρανιο μου να πιεζεται απο παντου...

Υπαρχουν πολλοι τροποι να ανακαλυψει κανεις αν κανει Frenzel. Διαβασα απειρα αρθρα στο Deeperblue και εψαξα ολο το διαδυκτιο. Για να μη μακρυγορω, φαινεται οτι οι περισσοτεροι δυτες εχουν την ιδια εντυπωση που ειχα και εγω επι 20 χρονια και δεν εχουν μελετησει την μεθοδο Frenzel γιατι απλα νομιζουν οτι αυτη κανουν..

Η μεθοδος ειναι τοσο δυσκολο να την μαθεις οσο το να προσπαθεις να κουνησεις τα αυτια σου η να προσπαθεις να σηκωσεις το ενα σου φρυδι. Διαβασα για ατομα που καταφεραν να την μαθουν μετα απο εναμιση χρονο... Οι οδηγιες του Fattah αναφερουν οτι χρειαζεται επιμονη και υπομονη αλλα κανεις δεν δινει σημασια μαλλον και τα παραταει..

Συγκεκριμενα στην παραγραφο 6 αναφερονται τα εξης (παραθετω την Ελληνικη μεταφραση):

[b]Βήμα 6: Μάθετε να ελέγχετε την επιγλωττίδα και την μαλακή υπερώα ανεξάρτητα
Δυστυχώς, η επιγλωττίδα και η μαλακή υπερώα «συνδέονται» με την ίδια ευαισθησία που «συνδέονται» τα δύο αυτιά μας. Είναι δύσκολο να κουνήσεις το ένα αυτί χωρίς να κουνηθεί και το άλλο. Είναι δύσκολο να κινήσεις το ένα φρύδι χωρίς να επηρεάσεις και το άλλο. Βέβαια αν το πετύχεις τότε θα έχεις πετύχει την ανεξαρτησία του κάθε μυ που συνδέεται με το κάθε φρύδι. Είναι δύσκολο λοιπόν αλλά όχι ακατόρθωτο. Έτσι λοιπόν συνδέεται η επιγλωττίδα με τη μαλακή υπερώα. Όταν κλείνεις την επιγλωττίδα αυτόματα ανυψώνεις και την μαλακή υπερώα, πρέπει όμως να μάθεις να κλείνεις την επιγλωττίδα κρατώντας τη μαλακή υπερώα σε ουδέτερη θέση. Είναι δύσκολο και θέλει χρόνο να μαθευτεί και είναι συχνά το δυσκολότερο μέρος της τεχνικής
1. τοποθετήστε το δείκτη και τον αντίχειρα σας στα ρουθούνια σας έτσι ώστε η μύτη σας να είναι κλειστή.
2. κατά την εκπνοή θα πρέπει να αισθάνεστε στα ρουθούνια σας κάτι σαν «κάψιμο»
3. γεμίστε τα μάγουλά σας με αέρα έως ότου να αισθανθείτε ότι θα «εκραγούν»
4. κλείστε την επιγλωττίδα σας
5. προσπαθήστε να συμπιέσετε τα μαγουλά σας και ωθήστε το αέρα προς τη ΜΥΤΗ σας
6. θα πρέπει να αισθανθείτε την πίεση του αέρα στο δείκτη και τον αντίχειρα σας και τα ρουθούνια σας θα πρέπει να έχουν αίσθηση «καψίματος»
7. Εάν δεν υπάρχει πίεση αέρα και τα ρουθούνια δεν έχουν την αίσθηση «καψίματος», ο αέρας κατευθύνθηκε στους πνεύμονες σας διότι η επιγλωττίδα δεν είχε κλείσει σωστά.
8. Εάν ο αέρας δεν πάει πουθενά τότε έχει ανυψωθεί η μαλακή υπερώα και εμπόδισε την είσοδο στην ρινική κοιλότητα (ο αέρας ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΗΚΕ στην στοματική κοιλότητα) – σε αυτήν την περίπτωση επαναλάβετε τις ασκήσεις ελέγχου της μαλακής υπερώας.
9. Επαναλάβατε αυτό το παραπάνω βήμα, προσέχοντας την μαλακή υπερώα να βρίσκεται σε ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΘΕΣΗ! Ο μόνος τρόπος για να περάσει ο αέρας στη ρινική κοιλότητα είναι η ουδέτερη θέση της μαλακής υπερώας.
10. Εάν ακόμη δυσκολεύεστε να ελέγχετε την παραπάνω άσκηση, ακολουθείστε το παρακάτω:
11. Για μια ακόμη φορά κρατείστε τη μύτη σας προσεκτικά
12. Εκπνεύστε στο στόμα σας περίπου στο 90% της χωρητικότητας του.
13. Κλείστε τα μαγουλά σας και εκπνεύστε το υπόλοιπο 10% του εναπομείναντος αέρα στο στόμα σας έτσι ώστε να αισθάνεστε ότι θα «εκραγούν»
14. Κλείστε την επιγλωττίδα
15. Τώρα οι πνεύμονες σας θα πρέπει να είναι εντελώς άδειοι από αέρα και τα μαγουλά σας έτοιμα να «σκάσουν». Ο αέρας είναι εγκλωβισμένος στο στόμα σας επειδή η επιγλωττίδα είναι κλειστή.
16. Τώρα, εισπνεύσατε ενάντια στο κλειστό λαιμό σας. Φυσικά κανένας αέρας δεν θα εισχωρήσει στους πνεύμονές σας επειδή η επιγλωττίδα είναι κλειστή. Αντίθετα δημιουργείτε ένα δυσάρεστο κενό στους πνεύμονες σας.
17. Διατηρήστε το κενό των πνευμόνων σας. Προσπαθήστε τώρα να συμπιέσετε τα μαγουλά σας και ωθήστε τον αέρα προς τη μύτη σας. Συγκεντρωθείτε στη μαλακή υπερώα. Κρατήστε στην ουδέτερη θέση χαλαρά. Εάν το πετύχετε ο αέρας θα «ορμήσει» στα ρουθούνια σας, μην τον αφήσετε να φύγει προς τους πνεύμονες σας.
18. Συνεχίστε τις παραπάνω ασκήσεις έως ότου μπορείτε να τις εκτελέσετε σωστά.

[/b]Μεχρι σημερα δεν βρηκα κανεναν που να μπορει να κανει τα παραπανω. Προσπαθηστε και θα καταλαβετε τι εννοω...

Το ιδιο μπορειτε να προσπαθησετε ως εξης:

Παρτε ενα μπαλονι και φουσκωστε το μεχρι την μεση και κρατηστε το στομιο του μη ξεφουσκωσει. Καντε μια δυνατη εκπνοη βγαζοντας οσο περισσοτερο αερα μπορειτε απο μεσα σας και κλειστε την επιγλωτιδα. Βαλτε το μπαλονι στο στομα και αφηστε το στομιο. Φροντιστε ο αερας να μη παει στους πνευμονες εφοσον εχετε κλειστη την επιγλωτιδα. Προσπαθηστε να βγαλετε τον αερα απο την μυτη ανοιγοντας την μαλακη υπερωα. Μπορειτε???? Μαλλον οχι....

Για να πετυχουμε εξισωση Frenzel πρεπει να μαθουμε να χειριζομαστε ανεξαρτητα την επιγλωτιδα και την μαλακη υπερωα κατι που ειναι παρα πολυ δυσκολο...

Ξερω πολλοι θα πεσετε απο τα συννεφα οταν διαπιστωσετε οτι η Frenzel δεν ειναι και τοσο ευκολη οσο νομιζαμε και οτι μαλλον πολλοι απο μας ειχαμε λαθος εντυπωση εως τωρα....

Αυτες τις μερες διαβαζω το νεο βιβλιο του Federico Mana "Equalization techniques for freedivers" το οποιο επιβεβαιωσε τους φοβους μου, οτι δηλαδη δεν μπορω να κανω Frenzel. Το βιβλιο ειναι φανταστικο οπως ολα τα βιβλια του Federico και ελπιζω να βοηθησει να τα καταφερω να μαθω την τεχνικη.

Παραθετω επισης δυο μαρτυριες χαρακτηριστικες απο το deeperblue:

"Don't forget to "test" the frenzel... in order to test it put a little bit of water (enough to fill up your throat up to the back of your tongue) in your mouth, tilt your head back so the water goes to your throat (therefore closing the entrance to your lungs), do the frenzel, if your ears pop without the water bubbling you're getting it right."

kai,

"In my opinion the easiest way to determine whether you do frenzel or not is to exhale as MUCH as possible AND SUCK THE DIAPHRAGM UPWARDS. If you can equalize in this state without releasing the "suck" you are doing a frenzel. "

Ποσο σιγουροι ειστε λοιπον οτι εξισωνετε με Frenzel...????

Οχι πολυ φανταζομαι...
Yiorgos_M
Δημήτρη γεια χαρά,
κι εγώ είχα πρόβλημα με την valsalva κ δε μπορούσα ούτε μέχρι τα 10 μέτρα να πάω. Μετά από διάφορες ιατρικές εξετάσεις για να αποκλείσω το ενδεχόμενο ανατομικής αιτιολογίας άρχισα να μελετάω την μέθοδο του Fattah η οποία με βοήθησε πάρα πολύ ως ένα σημείο. Μετά από κει, "κόλλησα". Κάποια μέρα επαναλαμβάνοντας τις ασκήσεις που περιγράφει κ ενώ ήμουν μπροστά στον καθρέφτη κατάφερα κ την έκανα. Την επανέλαβα πολλές φορές για να μην ξεχάσω τον τρόπο μέχρι να πάω στη θάλασσα για να διαπιστώσω αν δουλεύει κι εκεί. Φυσικά κ δούλεψε κ από τότε με "πήραν οι κατηφόρες" ...
Είναι (για μένα τουλάχιστον ) αδύνατον να σου περιγράψω πως την κάνω αλλά πανεύκολο πια να την κάνω. Δε συγκρίνεται από καμία άποψη με τη valsalva. Πολύ πιο ισχυρή, λιγότερο "ενεργοβόρα", δε σου χαλάει τη χαλάρωση. Μην απελπίζεσαι κ κάποια στιγμή θα "το βρεις".
Χαιρετώ, Γιώργος.
homodelphinus
Ωπα ρε παιδια !...ποιος σας ειπε πως οποιος κανει βαλσαλβα μενει μεχρι τα δεκα-δεκαπεντε μετρα και τον ποναει το κρανιο του?μυπως κανετε και κατι αλλο λαθος?καναν υπεραερισμο ας πουμε?η ελλυψη αυτοπεπηθισης?(για το βαθος)πολλοι απο εδω να μην πω οι περισσοτεροι εξισωνουμε με βαλσαλβα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα,βεβαια η βαλσαλβα ειναι σαν δυναμητης στα αυτια μας και ακουγετε στο περηβαλον.
Yiorgos_M
Γιάννη εγώ δεν είπα πως η valsalva δε σε πάει βαθύτερα. Εμένα δεν μπορούσε να πάει βαθύτερα για λόγους που ούτε τώρα μπορώ να εξηγήσω. Διάφοροι ΩΡΛ & έμπειροι δύτες μου είπαν ο καθένας τη δική του εκδοχή οπότε .... μάλλον δε θα μάθω ποτέ.
dimitris33
Ετσι ακριβως Γιωργο.

Πιστευω πλεον οτι ειναι το κλειδι για να σε παρει η "κατρακυλα"....

Θα συνεχισω να παλευω και καποια στιγμη ελπιζω να την πετυχω... Και μονο φανταζομαι ποση ενεργεια θα γλυτωσω και ποσο πιο χαλαρος θα ειμαι συνεχιζω να προσπαθω να την μαθω.

Νιωθω οτι ουσιαστικα διαχωριζεις το σωμα σου σε δυο μερη κλεινοντας την επιγλωτιδα, το πανω μερος (το κεφαλι) και το κατω μερος (το σωμα).

Το κατω μερος ειναι γεματο φυσικα με αερα εφοσον υπαρχουν οι πνευμονες εκει, και το πανω μερος ειναι και αυτο γεματο με αερα επειτα απο γεμισμα του στοματος/μαγουλα οποτε και αυτος ο αερας χρησιμοποιειται για την Frenzel χωρις να επηρεαζει καθολου το κατω μερος. Το κατω μερος ειναι απλα η αποθηκη αερα που χρειαζεται να τροφοδοτησει το πανω για "mouthfill" οποτε χρειαστει ωστε να συνεχισεις την καθοδο.

Το μυστικο ειναι πρωτα να μαθεις να διαχωριζεις τα δυο μερη και να τα κρατας σε αυτη την κατασταση ενω παραλληλα πραγματοποιεις αλλες κινησεις μεσα στο στομα οι οποιες δεν επηρεαζουν καθονου το κατω μερος οποτε και την χαλαρωση του και οτι αλλο συνεπαγεται...

Το εχω "πιασει" τι συμβαινει και προσπαθω να το κανω πραξη, σιγουρα θεμα χρονου και επιμονης...

Προσπαθηστε να κανετε αυτα που περιγραφονται στην αρχη του θεματος και θα καταλαβετε τι εννοω.

Παρακαλω μεινετε στο θεμα. Δεν συγκρινουμε Valsalva και Frenzel εδω.

Ας μεινει το thread στην Frenzel και μακαρι να βοηθησει κοσμο να την μαθει απ'αυτα που θα γραψουν οι εμπειροτεροι που την καταφερνουν και οχι αυτοι που νομιζουν οτι την καταφερνουν οπως ημουν εγω...

Ο Γιωργος εκανε την αρχη.
Yiorgos_M
Προς το παρόν το mouthfill δε σου χρειάζεται. Αφιερώσου αποκλειστικά στον έλεγχο της επιγλωττίδας. Μια περιγραφή που ταιριάζει στο κλείσιμό της είναι αυτό που νιώθεις ελάχιστο χρόνο πριν πεις το γράμμα κ (κάπα).
dimitris33
Ναι το ξερω Γιωργο, απλα περιεγραψα την διαδικασια.

Αληθεια με ενα mouthfill απο την επιφανεια ποσα μετρα βγαζεις?

Εννοω, παιρνεις την τελευταια σου ανασα, κλεινεις επιγλωτιδα και φευγεις με γεματα τα μαγουλα κανοντας Frenzel. Στα ποιο βαθος αντλεις αερα για να ξαναγεμισεις τα αδεια πλεον μαγουλα?

Ρωταω απλα για να ξερω πανω κατω τι βαθος βγαζει η πρωτη "μαγουλια".
psarontoyfekas
μπραβο ρε δημητρη!! για να δουμε τωρα μηπως και το πετυχω.. το παλευα ενα φεγγαρι αλλα απογοητευτικα και το παρατησα..

μπραβο ρε δημητρη!! για να δουμε τωρα μηπως και το πετυχω.. το παλευα ενα φεγγαρι αλλα απογοητευτικα και το παρατησα..
georgev
Ενα από τα σημαντικότερα και το πλέον συνήθες λάθος που γίνεται από πολλούς κατά τον χειρισμό Valsalva είναι ότι πιέζονται πολύ. Γι'αυτό και χάνουν τη χαλάρωσή τους, σπαταλούν πολύ ενέργεια, νιώθουν εκρηκτική και θορυβώδη την εξίσωση. Δεν φταίει η μέθοδος, η πρακτική της είναι που δεν γίνεται σωστά.
Ο πρωταθλητής Ελλάδος Μ.Γιάνκος στα σταθερά με 100μ, χρησιμοποιεί αποκλειστικά Valsalva...
dimitris33
Πιστευω οτι η καθε μεθοδος βολευει τον καθε δυτη αναλογα με τις ιδιαιτεροτητες του.

Απλα φαινεται οτι η Frenzel ειναι πιο αποτελεσματικη στον περισσοτερο κοσμο, τουλαχιστον αυτο δηλωνουν οι πολυ εμπειροι βαθυτες, απ'οτι η Valsavla.

Προφανως ο Γιανκος αποτελει μια απο τις εξαιρεσεις και ειναι αξιος συγχαρητηριων οχι μονο για τον τροπο που εξισωνει σ'αυτα τα βαθη αλλα και για τις επιδοσεις του σαν Ελληνας αθλητης.
andys
QUOTE(dimitris33 @ Mar 18 2011, 05:35 PM) *

Εννοω, παιρνεις την τελευταια σου ανασα, κλεινεις επιγλωτιδα και φευγεις με γεματα τα μαγουλα κανοντας Frenzel. Στα ποιο βαθος αντλεις αερα για να ξαναγεμισεις τα αδεια πλεον μαγουλα?

Οι περισσότεροι άνθρωποι περίπου στα 15-20 μετρα, ανάλογα ποσο αέρα χωράνε τα μαγουλα σου ποσο καλά θα χειριστείς τον αέρα που έβαλες στα μαγουλα σου και φυσικά ποσο αέρα θα θέλει το έσω αυτi για να εξισώσει.

για την frenzel για να σιγουρευτείτε ότι την κάνετε σωστά,μπροστά σε ένα καθρέφτη εξισώνοντας θα δείτε ότι το μήλο που έχουμε στο λαιμό ανεβοκατεβαίνει,τότε εξισώνεται με frenzel.
dimitris33
Παρεπιπτοντως ο Fattah αναφερει στο κειμενο του οτι η πρωτη "μαγουλια" crasharei γυρω στα -25μ οποτε εκει χρειαζεται γεμισμα με αντληση παλι η μπουκαλα, δηλαδη το στομα.
melanikos
Καλησπέρα Δημήτρη
Έχω διαβάσει και εγώ μερικά από τα άρθρα που έχουν στο διαδίκτυο και ομολογώ ότι δεν έβγαλα συμπέρασμα.
Έχω πάρει εδώ και ένα μηνά το otovent και το χρησιμοποιώ όποτε θυμάμαι, είδα μια διαφορά ως το ευκολότερο άνοιγμα των ευσταχιανων.
Να σου πω και εγώ βάζω το χέρι στην μύτη και με λαρυγγισμούς (κουνώ πάνω- κάτω το καρύδι στο λαιμό) γίνεται σαν τρόμπα και εξισώνω, αφήνοντα και λίγο αέρα στην μάσκα.
ύστερα αβίαστα αφήνω λίγο αέρα να πέραση και πάλι την προαναφερθέν διαδικασία.
Ως το σημείο που δεν έχω αέρα και δεν μπορώ να εξισώσω .
Έτσι το καλοκαίρι είδα τα 38 μετρά σε πλανάρισμα .
Ελπίζω να σε βοήθησα ως προς την εξίσωση.
Τώρα πως την λένε δεν ξέρω.
Παντός αν την κάνεις και ονόμασε της Δημήτρης
Φιλικά Κώστας
dimitris33
Αυτο που λες με το μηλο andys δεν νομιζω οτι ειναι απολυτο.

Προσπαθησε να κανεις αυτα που ανεφερονται στο ανοιγμα του θεματος ετσι απο περιεργεια για να δεις αν τα καταφερνεις...

Ειναι η καλυτερoi τροποι να βεβαιωθειτε οτι οντως κανετε Frenzel.
Yiorgos_M
QUOTE(dimitris33 @ Mar 18 2011, 05:35 PM) *

Και πάλι εδώ θα σου απαντήσω τι συμβαίνει σε μένα. Όσες φορές λοιπόν δοκίμασα να δω πόσο θα κατέβω με μια "μαγουλιά" αντιμετώπισα στα πρώτα μέτρα βουλωμένες ευσταχιανές. Γιατί; Δεν ξέρω. Όταν χρειάζομαι mouthfill φέρνω επάνω λίγο αέρα για να μην βουλώσουν. Ευτυχώς που μπορώ και "ανεβάζω" αέρα κ σε μεγάλα βάθη. Κι αυτό το τελευταίο εξαρτάται από την "ελαστικότητα" του καθενός, την χωρητικότητα των πνευμόνων, τη χρήση ή μη packing, τη χαλάρωση κλπ.
sealoupis
Ερώτηση.......κάνεις το 1-2-3-4 στο 5 δεν φτάνεις και εχει ολοκληρωθεί η διαδικασία με ολα τα συμπτώματα,ο αέρας στο στόμα μένει ατόφιος μετα απελευθερώνω τον μισό απο την μύτη στην μάσκα(εσκεμμένα για αποσυμπίεση της)και τον άλλο μισό τον επιστρέφω πίσω
Αυτό ειναι σωστό;;;;ή πρέπει να γυρνάει όλος;;;;;;;

Ωραίο θέμα
newbreathe
Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα φίλε Δημήτρη! Οι περισσότεροι από εμάς έχουν την εσφαλμένη αυτή εντύπωση....Για μένα το μυστήριο αυτό λύθηκε τον περασμένο Μάιο όταν αρακολούθησα το σεμηνάριο του Fede Mana! O παγκόσμιος πρωταθλητής μας εξήγησε πάρα πολλά πράγματα και μας έβγαλε από εσφαλμένες εντυπώσεις που είχαμε όπως ότι κάνουμε την εξίσωση που νομίζουμε αλλά και ακόμη πιο βασικές όπως ότι ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΞΙΣΩΣΗ ΔΕΝ ΕΞΙΣΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΑΥΤΙ ΜΙΑΣ ΚΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ,ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΑΥΤΙΟΥ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΠΙΕΖΕΙ ΤΟ ΤΥΜΠΑΝΟ!!!Το βιβλίο που μελετάς λοιπόν,μέχρι πέρυσι τουλάχιστον ήταν ότι πιο μοντέρνο και ψαγμένο υπάρχει στο χώρο της ε.κ.!Πολύ καλό θέμα έθεσες και πραγματικά αξίζει να ασχοληθούν όλοι με αυτό!
Clubistas
Σύμφωνα με τα όσα έμαθα σε σχολείο ελευθερης κατάδυσης ο πιο απλός τρόπος για να καταλάβει κανείς αν εξισώνει με Frenzel ή Valsava είναι να προσπαθήσει να εξισώσει (εκτός νερού) με το χέρι στην μύτη και κρατώντας το στόμα του λίγο ανοιχτό.
Αν καταφέρει να εξισώσει, τότε χρησιμοποιεί Frenzel άν όχι Valsava.
Maistros
QUOTE(Clubistas @ Mar 18 2011, 10:04 PM) *
Σύμφωνα με τα όσα έμαθα σε σχολείο ελευθερης κατάδυσης ο πιο απλός τρόπος για να καταλάβει κανείς αν εξισώνει με Frenzel ή Valsava είναι να προσπαθήσει να εξισώσει (εκτός νερού) με το χέρι στην μύτη και κρατώντας το στόμα του λίγο ανοιχτό.

Δηλαδη εγω που εξισωνω αυτη την στιγμη ανετα και οσες φορες θελω με την ανωτερω διαδικασια εξισωνω με frenzel?
panosb
Δημητρη συνεχισε να κανεις τις ασκησεις ασταματητα μεσα και εξω απο το νερο. Καποια στιγμη θα το καταφερεις. Εμενα μου πηρε 2,5 χρονια.

Παθαινω με το mouthfill το ιδιο με τον γιωργο, αν γεμισω απο την επιφανεια μπλοκαρω. Γεμιζω μια γυρω στα 5 και μια 20-22. Οσο θα βαθαινεις τοσο θα προσαρμοζεται το ωρλ συστημα στην πιεση και θα εξισωνεις καλυτερα.
andys
QUOTE(dimitris33 @ Mar 18 2011, 06:27 PM) *
Αυτο που λες με το μηλο andys δεν νομιζω οτι ειναι απολυτο.

Προσπαθησε να κανεις αυτα που ανεφερονται στο ανοιγμα του θεματος ετσι απο περιεργεια για να δεις αν τα καταφερνεις...

Ειναι η καλυτερoi τροποι να βεβαιωθειτε οτι οντως κανετε Frenzel.

Aν όντως μιλάμε για την κοινή frenzel αυτός είναι ο πιο διαδεδομένος τρόπος να ελεξουμε ότι το κάνουμε σωστά ..
gmegani
Eμένα η Βαλσάβα δεν μου πετύχεναι πάντα πιεζόμουν με αποτέλεσμα να σπάει τη χαλάρωση.
Πιθανόν κάτι δεν έκανα σωστά ίσως. Να προσθέσω ότι είχα και ένα ατύχημα από χτύπημα στη μύτη.

Διαβάζοντας τυχαία ένα άρθρο για την frenzel την προσπάθησα και μου βγήκε.

Μετά από 4-5 ψαρέματα είχα αποκτήσει τον έλεγχο, είμουνα ήρεμος με συνέπεια να μπορώ να κατέβω και πιο βαθιά
εκμεταλευόμενος την ανάσα μου απερίσπαστος
Clubistas
QUOTE(Maistros @ Mar 18 2011, 10:15 PM) *
QUOTE(Clubistas @ Mar 18 2011, 10:04 PM) *

Δηλαδη εγω που εξισωνω αυτη την στιγμη ανετα και οσες φορες θελω με την ανωτερω διαδικασια εξισωνω με frenzel?

Θεωρητικά ναι φίλε Μαίστρο. Ενώ έχω διαβάσει αρκετά για το συγκεκριμένο θέμα δεν μπορώ να ειμαι 100% σίγουρος πια τεχνική ακολουθώ.
Πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα στις εξισώσεις μου πλέον και ο τρόπος με τον οποίο τις κάνω δεν ειναι καθόλου ενεργοβόρος.
dimitris33
Αγαπητοι φιλοι,

Δωστε βαση!!! Διαβασα το βιβλιο του Federico και διαπιστωσα τα εξης τα οποια ειναι πραγματικοτητα.

- Οι περισσοτεροι δυτες δεν ξερουν ποια μεθοδο εξισωσης χρησιμοποιουν γιατι απλα εξισωνουν χωρις προβληματα. Αρα δεν εχουν μπει ποτε στην διαδικασια να μαθουν πως εξισωνουν και ουτε μπορουν να το μεταδωσουν σε καποιον που εχει προβληματα με την εξισωση.

- Οι περισσοτεροι δυτες που εχουν προβληματα με την εξισωση βρισκονται να ειναι πιο ενημερωμενοι απο αυτους που μπορουν να εξισωσουν γιατι πολυ απλα ψαχνουν λυση στο προβλημα τους, διαβαζουν, πειραματιζονται και μαθαινουν πραγματα που πολλοι εμπειροι δυτες δεν γνωριζουν επειδη δεν εχουν αντιμετωπισει ποτε προβλημα σε αυτο το θεμα.

Αυτα που γραφω σας τα μεταφερω μεσα απο αυτα που εμαθα, πειραματιστικα και διαπιστωσα ο ιδιος μεσα σε 3 μερες. Διαβασα πολλες ωρες και εκανα πολλες ασκησεις και πειραματα.

Εξισωση Valsalva μπορει να γινει ακομα και με ανοιχτο στομα γι’αυτο αυτο που σας λενε ειναι λαικος μυθος τελέια και παυλα και παω 1 εκατομυριο Ευρω στοιχημα.

Εξισωση Frenzel μπορει να γινει με διαφορους τροπους, με διαφορα «κλειδωματα» της γλωσσας και δεν ειναι παντα απαραιτητο να ανεβοκατεβαινει το καρυδι οπως πολλοι λενε. Τα «κλειδωματα» της γλωσσας γινονται ειτε με Κ ειτε με Τ. Το κλειδωμα με Κ γινεται οταν εχουμε την γλωσσα μας και ακουμπαει τα κατω μπροστινα δοντια ενω το κλειδωμα με Τ γινεται οταν η γλωσσα μας ακουμπαει τα πανω μπροστινα δοντια μας. Το κλειδωμα με Τ δινει πολυ πιο ισχυρη εξισωση Frenzel απ’οτι το κλειδωμα με Κ.

Διαβαζοντας ολο το βιβλιο και κανοντας απειρες ασκησεις επι 3 μερες σερι διαπιστωσα οτι τελικα εξισωνα με Frenzel και οχι με Valsalva οπως ξαφνικα νομιζα. Αναφερεται πολλες φορες στο βιβλιο οτι ειναι πολυ ευκολο καποιος να μπερδευτει και να νομιζει οτι κανει Frenzel αντι για Valsalva η το αντιθετο. Περα απο τις ασκησεις που αναφερονται στο βιβλιο πειραματιστικα με δικους μου τροπους τους οποιους παραθετω για να βοηθηθουν οσοι δεν εχουν γνωση του τι κανουν.

Βασικη προυποθεση για να κανεις Frenzel ειναι να μπορεις να χειριζεσαι την μαλθακη υπερωα ανεξαρτητα απο την επιγλωτιδα. Εγω επειδη ειμαι περιεργος τυπος και θελω να ξερω τι κανω, πως το κανω και γιατι το κανω απλωσα τα εξης βιβλια επανω στο τραπεζι και τα εστιψα κυριολεκτικα. Του Federico Mana, το αρθρο του Fattah, το Bloodshift του Sebastian Naslund, το manual of freediving του pelizzari και πολλα αρθρα απο το deeperblue.

Κατεληξα σε μια σειρα ασκησεων η οποια μπορει να σας επιβεβαιωσει αν κανετε Frenzel η οχι.

Παραθετω προσωπικες ασκησεις τις οποιες αξιζει να κανετε ετσι για να πειραματιστειτε.

Πρωτη ασκηση,

- Βρειτε εναν μεγαλο καθρεφτη φωτεινο που να μπορειτε να δειτε την στοματικη σας κοιλοτητα μεχρι το λαρυγγι που λεμε καθαρα και φωτεινα, στο μπανιο για παραδειγμα αν εχετε καλο φωτισμο.

- Παρτε μια πολυ βαθια αναπνοη και γεμιστε τους πνευμονες σας. Κρατηστε την αναπνοη σας κλεινοντας την επιγλωτιδα.

- Ανοιξτε το στομα χαλαρα μεχρι εκει που παιρνει χωρις να στο τσιτωσετε (η σταση του Χανου!). Βγαλτε εξω την γλωσσα επισης χαλαρα και αφηστε να κρεμαστει, να αραξει στο κατω χειλι σας χαλαρα χωρις να την τεντονετε.

- Κοιταξτε διαγωνια προς τα πανω και κλειστε την μυτη σας με τον δεικτη και τον αντιχειρα.

- Εστιαστε την οραση σας στην μαλακη υπερωα/σταφυλη και προσπαθηστε να την κουνησετε πανω κατω χωρις να αφησετε καθολου αερα να περασει απο την επιγλωτιδα σας.

- Αν τα καταφερετε θα δειτε οτι οταν την ανεβοκατεβαζετε κανει εναν περιεργο ηχο σαν αναρροφηση καθως βεντουζαρει στον φαρυγγα.

- Αν δεν τα καταφερετε προσπαθηστε ξανα απο την αρχη. Εγω το καταφερα μεσα σε ενα τεταρτο. Σιγουρα μπορειτε να την κουνησετε απλα το μυαλο κολαει οταν κοιτας ενα μυ και προσπαθεις να τον κουνησεις. Λες και ντρεπεται που τον βλεπεις και παγωνει!!!

Αν καταφερετε αυτη την ασκηση περαστε στη επομενη. Αυτη η ασκηση ειναι μια παραλλαγη της ασκησης του Fattah (η νουμερο 6 στην οποια ολοι κολανε και δεν μπορουν να την πετυχουν, ακομα και εγω μεχρι προχτες). Η διαφορα ειναι οτι αντι για τον αερα που εχεις στα μαγουλα που ζηταει ο Fattah να τον βγαλεις απο την μυτη βαζεις μια περισσοτερη ποσοτητα αερα, αυτη του μπαλονιου, ετσι ωστε να καταλαβαινεις πιο ευκολα αν κανεις σωστα την ασκηση η οχι. Λογω της μεγαλυτερης ποσοτητας αερα που εχει το μπαλονι απ’οτι σκετα τα μαγουλα μας μπορουμε να καταλαβουμε καλυτερα που παει ο αερας, αν βγαινει απο τα ρουθουνια και δεν δεν πηγαινει στους πνευμονες.

- Παρτε ενα μπαλονι μεσαιου μεγεθους.

- Φουσκωστε το στο μεγεθος μπαλας ποδοσφαιρου και κρατηστε με τα δαχτυλα ωστε να μη ξεφουσκωσει.

- Καντε μια δυνατη εκπνοη με το στομα και βγαλτε οσο περισσοτερο αερα μπορειτε απο μεσα σας και κλειστε την επιγλωτιδα.

- Βαλτε το μπαλονι στο στομα και απελευθερωστε το στομιο του. Στιγμιαια θα γεμισει το στομα σας αερα και τα μαγουλα σας θα φουσκωσουν.

- Τωρα καντε την κινηση που κανατε πριν στον καθρεφτη, ανοιγοκλειστε δηλαδη την μαλακη υπερωα η κρατηστε την συνεχομενα ανοιχτη αν μπορειτε.

- Θα δειτε οτι ο αερος θα ξεχυθει απο τα ρουθουνια σας παραγοντας εναν αστειο ηχο η μαλακη υπερωα καθως παιζει απο τον αερα που περνα.

Αν ο αερας δεν βγαινει απο την μυτη σας και μενει στο στομα με φουσκωμενα μαγουλα, προσπαθηστε ξανα και ξανα, ειναι θεμα χρονου. Αν ο αερας παει στους πνευμονες τοτε δεν εχετε κλεισει καλα την επιγλωτιδα. Προσπαθηστε ξανα απο την αρχη.

Οταν τα καταφερετε θα ειστε πλεον σιγουροι οτι μπορειτε να κουνησετε την μαλακη υπερωα απο την επιγλωτιδα ανεξαρτητα. Οταν τα καταφερετε αντι να εχετε ανοιχτα τα ρουθουνια πιαστε την μυτη σας και ανοιξτε παλι την μαλακη υπερωα. Ο αερας τωρα τα παει στα τυμπανα σας και θα νιωσετε οτι εξισωνετε.

Καντε το ιδιο χωρις μπαλονι τωρα.

- Καντε μια δυνατη εκπνοη με το στομα και κλειστε την επιγλωτιδα.

- Φουσκωστε τα μαγουλα σας με αερα ειτε απο το στομα ρουφωντας απ’εξω σαν να ρουφατε απο αορατο καλαμακι ειτε απο τους πνευμονες που σ’αυτη την περιπτωση θα νιωσετε να αδειαζουν ακομα περισσοτερο.

- Κλειστε τα χειλη και βαλτε την ακρη της γλωσσας να ακουμπαει πισω απο τα πανω μπροστινα δοντια. Κλειστε και την μυτη και σπρωξτε με την γλωσσα τα δοντια σας και προς τα πανω καθως ανοιγετε παραλληλα και την μαλακη υπερωα.

Αυτο ειναι Frenzel με κλειδωμα Τ. Μπορει να γινει με κλειδωμα Κ δηλαδη την γλωσσα την βαζετε στα κατω μπροστινα δοντια και σπρωχνετε προς τα πισω απλα η εξισωση δεν ειναι τοσο δυνατη οσο με το κλειδωμα Τ.

Για την ασκηση με το μπαλονι μπορειτε να κανετε δυο πραγματα που σκεφτηκα για να βεβαιωθειτε οτι οντως ο αερας βγαινει απο την μυτη. Ο ενας τροπος ειναι ανθυγιεινος με δικη σας ευθυνη για την αηδια που μπορει νσ σας προκαλεσει (δεν το εκανα αλλα σιγουρα δουλευει) και ο αλλος φυσιολογικος.

Ο ενας ειναι αν δεν ειστε σιγουροι οτι βγαζετε τον αερα απο την μυτη παρτε ενα μικρο καθρεφτακι και βαλτε το μπροστα στα ρουθουνια σας ακριβως. Αν βγαινει απο την μυτη σας ο αερας τοτε το καθρεφτακι θα θαμπωνει!

Ο αλλος ειναι ο εξης. Αν καπνιζετε αναψτε ενα τσιγαρο. Παρτε μια καλη τζουρα στο στομα και φουσκωστε ενα μπαλονι αδειαζοντας τον καπνο μεσα του. Γεμιστε λιγο ακομα αλλη μια τζουρα και ξανα παλι να γινει το μπαλονι ισα με το κεφαλι σας το οποιο τωρα εκτος απο αερα περιεχει και καπνο.

Καντε παλι την ασκηση αλλα αυτη τη φορα αντι για αερα απο την μυτη ετοιμαστειτε να βγαλετε αερα με καπνο απο την μυτη, δηλαδη ορατο αερα! Ετσι ειστε 100% σιγουροι οτι ο αερας βγαινει απο την μυτη και δεν παει στους πνευμονεςς και αρα μπορειτε να χειριζεστε την μαλακη υπερωα και την επιγλωτιδα ανεξαρτητα. Τις ασκησεις να τις κανετε ολες μπροστα σε καθρεφτη, βοηθαει πολυ.

Η ιδια ασκηση με το μπαλονι μπορει να γινει και μεσα στο νερο οπως αναφερει το βιβλιο του Federico και ειναι καλη ασκηση γιατι εκει δεν σηκωνει λαθη!!

Οποιος εχει προβληματα με τις εξισωσεις του και μπορει να διαβαζει Αγγλικα του προτεινω να το αγορασει το βιβλιo. Αξιζει να το εχετε ακομα και αν δεν εχετε προβληματα εξισωσης. Δεν αφηνει καμια απορια σχετικα με τις εξισωσεις και ξεκαθαριζει απολυτα και αναλυτικα τι τελικα ειναι Valsalva, τι Frenzel πως γινονται και ολες τις παραλλαγες τους (με ανοιχτο στομα, με κλειστο, με την γλωσσα εξω, με την γλωσσα μεσα, με αδεια πνευμονια, με γεματα, στο νερο, στην στερια, κτλπ κτλπ).

Χαιρομαι για μενα που ξεκαθαρισα μια και καλη το θεμα της εξισωσης στα αυτια μου και πλεον γνωριζω απολυτα τι κανω ομως ακομα δεν εχω βρει τροπο να λυσω τα προβληματα ρινιτιδας που εχω και των στενων μετωπιαιων. Γνωριζω σχεδον τα παντα απο μπαλονακια, πλυσεις, φαρμακα, medinose, neti, ματζουνια κτλπ και οτι μπορειτε να φανταστειτε και να μη φανταστειτε και ακομα οριστικη λυση δεν εχει βρεθει. Αυτο ειναι αλλο θεμα και ανηκει σε αλλο thread.

Ευχαριστω που με διαβασατε και ιδιαιτερα ευχαριστω τα παιδια που απαντησαν.

Ενα τελευταιο που ειπα και παραπανω, αγοραστε το βιβλιο και διαβαστε το προσεκτικα (δεν εχω βιβλιοπωλειο ουτε παιρνω μιζα). Θα καταλαβετε οτι ειχατε λαθος εντυπωση σε παρα πολλα πραγματα που αφορουν την εξισωση και τους τροπους αυτων. Τα προβληματα ρινιτιδας και εξισωσης στους μετωπιαιους με εχουν κανει να διαβαζω ασταματητα και να πειραματιζομαι με αποτελεσμα να εισπρατω γνωση, επιγνωση και συνειδητοποιηση και ελπιζω καποια στιγμη και μετρα εφοσον εξοντωσω την ρινιτιδα!

Χεραιτω!

Δημητρης
manosROFOS
παροτι το χαιρετω το εγραψε λαθος (χωρις παρεξηγηση) οφειλω να ομολογισω οτι εισαι ατομο με αναζητησεις πολλες .προσεξε εισαι πολυ κοντα σε αυτο που ψαχνεις ,ευχομαι μονο να κανεις σωστη χρηση σε αυτο που θα καταληξεις.Να συμπληρωσω οτι με την τσιχλα και την ψυχα απο το ψωμι εμαθα να εξισωνω χωρις χερια και με ενα τρικ να αδειαζω τα ιγμορεια απο οτι μαζευει (δεν περιγραφω τι μαζευει)μια και οδηγαω μηχανη χωρις κρανος.
σε επομενο επεισοδιο η αποκαλυψη..
see u
lixsys
άντε ρε Μάνο...μη κρατάς το κοινό σε αγωνία. Πότε είναι το επόμενο επεισόδιο?
newbreathe
Φίλε Dimitris 33 τα όσα υποστηριξες είναι πολύ χρήσιμα για όλους όσους θέλουν να μάθουν την αλήθεια για ένα ζήτημα μερικώς ανεξερεύνητο! Αν θέλεις μπορείς να συμετάσχεις στο σεμινάριο που θα κάνει ο Fede Mana στο τέλος του μήνα 30-4 με 07-5 νομίζω....Εγώ είχα πάει πέρυσι και είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα απ'αυτά που άκουσα!Είναι απίστευτο σεμινάριο με παραδείγματα κι ασκήσεις μέσα και έξω απ'το νερό.Πραγματική ευκαιρία!Για πληροφορίες πάρε το Χάλαρη ο οποίος διοργανώνει το σεμινάριο 6977737374 ή 210-6618008.
dimitris33
Αντρεα ευχαριστω για την πληροφορια. Ημουν ενημερος κατ'ευθειαν απο τον Federico για τον ερχομο του και τα σεμιναρια που θα δωσει.

Απλα θεωρησα σωστο να μη το αναφερω μιας και αυτο θα επρεπε να το κανει ο ιδιος ο Χαλαρης με ανακοινωση στο φορουμ. Δεν ειναι υποχρεωμενος βεβαια αλλα τετοιου ειδους σεμιναρια απο τετοιους αθλητες καλο ειναι να τα μαθαινει ο κοσμος ωστε να μην ειναι για τους λιγους.

Εαν το εχει ανακοινωσει και μου διεφυγε τοτε ανακαλω! Αλλα ως τωρα δεν εχω δει κατι..

Η ελευθερη καταδυση δεν ειναι μυστικο και καλο ειναι να μοιραζομαστε τα "μυστικα" που κραταμε.... Ισως βοηθησουν αλλους να βελτιωσουν τις βουτιες τους και την τεχνικη τους χωρις τραυματισμους και αλλα πολλα..

Η θαλασσα μας χωραει ολους...
yio
Δημητρη μηπως ειναι ευκολο να δωσεις λινκ απο αυτο:

το Bloodshift του Sebastian Naslund

που ανεφερες πριν;

QUOTE(manosROFOS @ Mar 21 2011, 07:12 PM) *
παροτι το χαιρετω το εγραψε λαθος (χωρις παρεξηγηση) οφειλω να ομολογισω οτι εισαι ατομο με αναζητησεις πολλες .προσεξε εισαι πολυ κοντα σε αυτο που ψαχνεις ,ευχομαι μονο να κανεις σωστη χρηση σε αυτο που θα καταληξεις.Να συμπληρωσω οτι με την τσιχλα και την ψυχα απο το ψωμι εμαθα να εξισωνω χωρις χερια και με ενα τρικ να αδειαζω τα ιγμορεια απο οτι μαζευει (δεν περιγραφω τι μαζευει)μια και οδηγαω μηχανη χωρις κρανος.
σε επομενο επεισοδιο η αποκαλυψη..
see u

φιλε μην οδηγεις χωρις κρανος...!

αναμενουμε την αποκαλυψη
dimitris33
http://www.freediving.biz/education/bloodshift.html

ειναι out of stock για την ωρα..

ενα μικρο βιβλιαρακι τσεπης ειναι αλλα τεραστιο απο αυτα που γραφει μεσα... Ο ανθρωπος ειναι ιδιαιτερος και πραγματικα βλεπει απο αλλη γωνια..
Ichthyologist
Ρε παιδιά εμένα μου βγαίνει στη στεριά, ακόμη και στο αεροπλάνο χωρίς πρόβλημα. Ακόμη και τώρα δοκιμάζοντας το Τ και το Κ οι ευσταχιανές ανοίγουν και κάνουν κρατς-κρατς. Στη θάλασσα δεν μου βγαίνει όμως με τίποτα και πρέπει να βάλω το χέρι στη μύτη και να φυσίξω...
Δώστε καμμιά ιδέα....
georgev
QUOTE(dimitris33 @ Mar 31 2011, 09:53 AM) *
Εαν το εχει ανακοινωσει και μου διεφυγε τοτε ανακαλω! Αλλα ως τωρα δεν εχω δει κατι..

Θα σας μαλώσω tounge1.gif όσα δελτία τύπου μου στέλνουν οι επαγγελματίες αναρτώνται στο μαγκαζίνο όπως και αυτό γιά το σεμινάριο http://www.greekdivers.com/mag/el/content/...n-federico-mana

Δημήτρη, πολύ ενδιαφέρουσες οι αναζητήσεις σου!
panosb
QUOTE(Ichthyologist @ Mar 31 2011, 10:15 AM) *
Ρε παιδιά εμένα μου βγαίνει στη στεριά, ακόμη και στο αεροπλάνο χωρίς πρόβλημα. Ακόμη και τώρα δοκιμάζοντας το Τ και το Κ οι ευσταχιανές ανοίγουν και κάνουν κρατς-κρατς. Στη θάλασσα δεν μου βγαίνει όμως με τίποτα και πρέπει να βάλω το χέρι στη μύτη και να φυσίξω...
Δώστε καμμιά ιδέα....

η ΦΡΕΝΖΕΛ προυποθέτει χέρι στη μυτη απο οτι θυμαμαι.

Αν το παλέψεις πάντως σιγα σιγα παιζει να αρχίσει να γίνεται και χωρίς ΄χερι. Και εγω εξψ τις ανοιγω ευκολα χωρις χερι, αλλα μεσα και αναποδα αλλάζουν πολλά. Σε οριζοντιες μετακινησεις στο βυθο με πολυ μικρες αλλαγες στην πίεση μπορω και εξισωνω χωρίς χερι μερικες φορές. Σε κανονικη βουτιά όχι.
georgev
QUOTE(panosb @ Mar 31 2011, 11:27 AM) *
QUOTE(Ichthyologist @ Mar 31 2011, 10:15 AM) *
Δώστε καμμιά ιδέα....

η ΦΡΕΝΖΕΛ προυποθέτει χέρι στη μυτη απο οτι θυμαμαι.

Αν το παλέψεις πάντως σιγα σιγα παιζει να αρχίσει να γίνεται και χωρίς ΄χερι. Και εγω εξψ τις ανοιγω ευκολα χωρις χερι, αλλα μεσα και αναποδα αλλάζουν πολλά. Σε οριζοντιες μετακινησεις στο βυθο με πολυ μικρες αλλαγες στην πίεση μπορω και εξισωνω χωρίς χερι μερικες φορές. Σε κανονικη βουτιά όχι.

Πάνο μπορεί να γίνει και χωρίς χέρι, αρκεί να ανοίγουν εύκολα οι ευσταχιανές.
Τον ρόλο του χεριού μπορεί να παίξει η πίεση που εφαρμόζεται στη μάσκα και ο λίγος αέρας που ισως διαφύγει από τη μύτη να εξισώσει και τη μάσκα.
manosROFOS
να βοηθησω μονο λιγο....
σε τι σταση ειμαστε στην θαλασσα την ωρα της καταδυσης? εφαρμοζουμε στην στερια μαζι με καποια αλλα.
θελω να ακουσω δοκιμες
πλησιαζουμε !!!!! αντε να εχει σασπενς.Βεβαια εξισωση χωρις χερια δεν ειναι δυσκολη αρκει.........
tdrackos
αρκειιι......????????
Kartas
QUOTE(Ichthyologist @ Mar 31 2011, 11:15 AM) *
Δώστε καμμιά ιδέα....

Υδροβιοτητα φιλε μου.Αν εχεις συνηθησει να κανεις συνεχεια εξισωση με το χερακι στην μυτη ο εγκεφαλος σου καπου κολαει γιατι του χαλας μια συγκεκριμενη διαδικασια (αυτο σκευτομαι εγω δηλαδη,δεν μπορω να το εξηγισω διαφορετικα)

Πολυ ωραιο το αρθρο και μπορω να πω πως προβλημα με εξισωση δεν ειχα ποτε και για αυτο δεν ειχα ασχοληθει με το θεμα.Τωρα διαβαζοντας τα οσα γραψατε εχω ψηθει να μαθω τι ακριβως γινετε μεσα στο κεφαλι μου την ωρα που εξισωνω και θελω να το κανω σωστα.

Ελπιζω πλεον να τα εχετε καταφερει με τις εξισωσεις σας.

Καλες θαλασσες σε ολους.
johnbakk
Επειδη εχω μπερδεψει τα μπουτια μου διαβαδοντας το ποστ (οχι οτι φταιει το ποστ).Εγω εξισωνω με το στομα ανοιχτο και με το χερι στην μυτη μεσα και εξω απο το νερο.Τωρα οσο αφορσ το βαθος ειναι αρκετο ως μεγαλο.Τι μεθοδο χρησιμοποιω?
Yiorgos_M
Γιάννη, εφ' όσον την στιγμή που εξισώνεις κοιλιακοί κ διάφραγμα είναι χαλαρά τότε είναι frenzel.
Αν αντίθετα "σφίγγουν" τότε είναι valsalva.
johnbakk
Χαλαρα ειναι Γιωργο μου.Ευχαριστω πολυ.
dimitris33
Απο πιτσιρικας παλευα να βουτηξω βαθυτερα απο -7μ αλλα δεν τα καταφερνα για τους λογους που εχω αναφερει σε αλλα thread. Τα τελευταια δυο χρονια παλεψα με το προβλημα μου, μελετησα ωρες ατελειωτες περι εξισωσεων και φυσιολογιας της ελευθερης καταδυσης, πειραματιστικα, δοκιμασα πολλες τεχνικες και πολλους εξοπλισμους. κτλπ

Ο κοποι μου δικαιωθηκαν στα 36 μου χρονια οταν το Σαββατο το ρολοι μου για πρωτη φορα εγραψε -17μ στο πιγαδι Βουλιαγμενης χωρις εγχειρησεις, νυστερια, μπαλονακια, και αλλα τετοια (για οσους εχουν εχουν διαβασει τις παλαιοτερες αναρτησεις μου καταλαβαινουν).

Ειναι μια ωραια Δευτερα σημερα!
perone75
http://www.skandalopetra.com/forums/thread...s=1&start=1

Με αυτόν τον οδηγό αυτή την ώρα βγάζω αέρα από τα αυτιά μου και ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο όσες φορές θέλω. Είναι καταπληκτικό συναίσθημα. το δεξί αυτί μου αργεί την δεύτερη φορά αλλά γέρνοντας το κεφάλι λίγο αριστερά ακολουθεί χωρίς πρόβλημα. Βέβαια μετριάζω τη χαρά μου για να το δοκιμάσω και στο νερό μια από αυτές τις μέρες. Στα 4 μέτρα τα αυτιά μου θα έσπαζαν. Θέλει προπόνηση να μπορείς να το κάνεις πολλές φορές με μια ανάσα. έφτασα στις 3 μέσα σε 25 δέυτερα. Θα σας γράψω τα αποτελέσματα των προσπαθειών.
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.