Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Καταρμενος τοπος; Οχι, απλα επικινδυνος!
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Ψαριές και Εμπειρίες
Ektor
Φιλοι μου καλημερα,
με αφορμη το τοπικ που αναφερεται στο χαμο ενος νεου συναδελφου, σε τοπο που δεν ειναι καινουριος σε τετοια φαινομενα, ανοιγω αυτο το τοπικ με σκοπο να μας ενημερωσουν οι πιο εμπειροι για τους παραγοντες που καθιστουν εναν τοπο επικινδυνο αλλα προπαντως για την διαδιακσια η οποια μπορει να μας θεσει σε κινδυνο.
Αυτο που εννοω ειναι οτι αν και (σχεδον) ολοι μας γνωριζουμε μεμονομενα τους τροπους με τους οποιους μπορουμε να θεσουμε τον εαυτο μας σε κινδυνο (υπεραερισμος, μοναχικο ψαρεμα κλπ), ισως οι νεοτεροι απο μας να μην συνειδητοποιουμε οτι υπαρχουν και εξωγενεις παραγοντες που μπορουν να επιφερουν προβληματα που δεν τα φανταζομαστε αρχικα.
Για μια καλυτερη επεξηγηση του τι περιμενω να γραφει απο του παλιους, παραθετω την ερωτηση μου και τις δυο απαντησεις που ελαβα στο προαναφερθεν τοπικ:

Ερωτηση: ..υπαρχουν συγκεκριμενοι παραγοντες που καθιστουν εναν τοπο επικινδυνο για τον ψαροτουφεκα; Ας πουμε το εντονο ρευμα, στο οποιο αναφερετε ο Αρης, πως και γιατι μπορει να πνιξει (και οχι απλα να τον παρασυρει μακρια απο την σημαδουρα του) καποιον;

Απαντηση1: έντονο ρεύμα =καθόλου η κακή χαλάρωση,με συνέπεια να βουτάς χωρίς να έχεις κανονικό κύκλο αναπνοής άρα κάνεις υπεραερισμό,οπότε θέτεις υποψηφιότητα για πιθανή υποξία. Όμως αυτό που φταίει δεν είναι το ρεύμα αλλά η έλλειψη ζευγαριού

Απαντηση2: Συνηθως ειναι κατω απο τα 30-35μ εκει περα κ πολυ κυνηγημενα,πραγμα που τα καθιστα σχεδον απιαστα.
Στην προσπαθεια του ο ψαροκυνηγος να τα πιασει κ αφου εχει την καλη γνωση του βυθου της εκαστοτε περιοχης που ψαρευει θεωρει ευκολη τη προσεγκιση,
ΟΜΩΣ το ρευμα μας ξεγελαει ενω στη πραγματικοτητα μας κουραζει πολυ στη καθοδο κ δεν αφηνει το σωμα να ειναι χαλαρο οταν καταδυεται ουτε οταν χαλαρωνει αφου προσπαθουμε να σταθουμε σε ενα σημειο,αυτο εχει σαν αποτελεσμα να καιμε πολυ οξυγωνο,το ιδιο δυσκολη ειναι κ η αναδυση γιατι το ρεμα σε σπρωχνει πλαγια ενω ανεβαινεις καθετα.
Αντε πες οτι εφτασες κ βαρεσες το ψαρι κ βραχωσε,το να πας στη τρυπα πχ στα 15-20μ ειναι σα να πηγανεις ακυμαντος πολυ πολυ παρακατω.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ τα μερη που εχουν ρεμα εντονο ακομα κ αν εχει ψαρια σε μικρα βαθη,δεν ειναι χαζα τα ψαρια οταν ανεβαινουν με ρευμα ξερουν οτι ειναι λιγοτερο ευαλωτα σε αυτες τις συνθηκες εμεις ομως δεν ειμαστε ψαρια να αντιδραμε το ιδιο σε ολα τα θαλασσια φαινομενα

Ελπιζω να μην σας κουρασα και να υπαρξει ανταποκριση απο τους εμπειρους!

Καλες αναδυσεις, παντα!
panosb
Εκτορ επειδη ψαρεύω την Αττικη καθε βδομάδα θέλω να πω τα εξής:

Καθε μα κάθε φορά βλέπω μοναχικούς ψαροτουφεκάδες σε κάτι μερη που δεν τολμω να κοιτάξω την αποχή! Ειναι φοβερό!

Και το πιο θλιβερο κομμάτι ότι οταν πας να πεις κατι θυμώνουν και απο πάνω κίολας!

Η ανατολικη αττικη ειναι βαθύς τοπος, και με ρεύματα! Την προηγουμενη βδομάδα στο 9 με 1 μποφόρ χρειάστηκε να ανέβουμε το ρεύμα με το σκουτερ και να επιστρεψουμε κολυμπώντας. Μετα τα 25μ σε πίεζε κατω.

Το πιο σημαντικό θεμα για μενα ειναι το ζευγάρι. Ακόμα και να γνωρίζεις τα ρευματα όπως λεει και ο φιλτατος ΦΕ, αμα εισαι μόνος δε λεει και πολλά. Εκτος αν εισαι ο γιος του Ποσειδώνα, οπως νομίζουν μερικοι μερικοί, οπότε αλλάζει το θέμα.

Σιγουρα αυτο που κανουμε εχει μια επικινδυνοτητα παραπάνω απο το πλεξιμο και το κέντημα. Αλλα μην προκαλουμε και την τύχη μας.
Phoevos
Δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι παράγοντες που να οδηγούν σε υποξία με μαθηματική ακρίβεια. Δεν υπάρχει ιδανικός τρόπος αναπνοής, δεν υπάρχουν ιδανικές συνθήκες. Δεν υπάρχουν παράγοντες που θα μας οδηγήσουν οπωσδήποτε σε υποξία.

Το μόνο που μπορεί να μας σώσει, απο τη κακιά την ώρα, είναι το ζευγάρι.

Όλοι πιστεύουν ότι σε εκείνους δε θα συμβεί "γιατί δε ζορίζονται" και κάνουν μια βουτιά ρουτίνας και πνίγονται.

Ακόμα και η ίδια η ερώτηση σου Εκτωρα δείχνει πόσο εσφαλμένη αντίληψη υπάρχει: αναζητάς παράγοντες που να οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην υποξία για να τους αποφύγεις. Μα δεν υπάρχουν, γιατί ο οργανισμός είναι χαοτικό σύστημα. Όλοι βουτάμε ήρεμα, χωρίς να ζοριζόμαστε και κάποια στιγμή βλέπεις ότι παθαίνεις. Χωρίς να ξέρεις γιατί, η μάλλον, μαθαίνεις μετά. Και ας μη ζορίστηκες, και ας ήταν βουτιά ρουτίνας.
kyklopas
QUOTE(Phoevos @ Jul 7 2010, 03:32 PM) *
Δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι παράγοντες που να οδηγούν σε υποξία με μαθηματική ακρίβεια. Δεν υπάρχει ιδανικός τρόπος αναπνοής, δεν υπάρχουν ιδανικές συνθήκες. Δεν υπάρχουν παράγοντες που θα μας οδηγήσουν οπωσδήποτε σε υποξία.

Το μόνο που μπορεί να μας σώσει, απο τη κακιά την ώρα, είναι το ζευγάρι.

Όλοι πιστεύουν ότι σε εκείνους δε θα συμβεί "γιατί δε ζορίζονται" και κάνουν μια βουτιά ρουτίνας και πνίγονται.

Ακόμα και η ίδια η ερώτηση σου Εκτωρα δείχνει πόσο εσφαλμένη αντίληψη υπάρχει: αναζητάς παράγοντες που να οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην υποξία για να τους αποφύγεις. Μα δεν υπάρχουν, γιατί ο οργανισμός είναι χαοτικό σύστημα. Όλοι βουτάμε ήρεμα, χωρίς να ζοριζόμαστε και κάποια στιγμή βλέπεις ότι παθαίνεις. Χωρίς να ξέρεις γιατί, η μάλλον, μαθαίνεις μετά. Και ας μη ζορίστηκες, και ας ήταν βουτιά ρουτίνας.

Ετσι όπως τα λεει ο Φοίβος!
Ektor
Φιλε Φοιβο, αφου σε ευχαριστησω (οπως και τον Πανο) για την συμμετοχη στο τοπικ, θα πρεπει να διευκρινησω κατι το οποιο μαλλον δεν καταφερα να εξηγησω στην πρωτη μου δημοσιευση.

Επουδενι δεν αναζητω παραγοντες που να οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην υποξία ωστε να τους αποφευγω και να ψαρευω χωρις ζευγαρι!!
Αλλωστε λιγο πολυ τα πραγματα που πρεπει να αποφευγω μου τα ειπαν (σε θεωρητικο βεβαια επιπεδο) στο σχολειο και αυτο εννοω οταν γραφω:
"(σχεδον) ολοι μας γνωριζουμε μεμονομενα τους τροπους με τους οποιους μπορουμε να θεσουμε τον εαυτο μας σε κινδυνο (υπεραερισμος, μοναχικο ψαρεμα κλπ)"

Υπενθυμιζω οτι αφορμη για το παρον τοπικ ειναι το γεγονος οτι διαβασα (στο σχετικο με τον θανατο του συναδελφου τοπικ) την φραση "ειναι καταραμενος αυτος ο τοπος, εχουν χαθει πολλοι"..Επειδη λοιπον δεν πιστευω στις καταρες, ηθελα να καταλαβω ποιοι ειναι οι αληθινοι παραγοντες που καθιστουν το συγκεκριμενο τοπο (οπως πιθανοτατα και καποιους αλλους) επικινδυνο για πνιγμο!
Π.χ. σε ενα ποστ του ο Αρης αναφερθηκε στα ρευματα που επικρατουν εκει και γω (οντας απειρος) δεν μπορουσα να καταλαβω με ποιον τροπο το ρευμα μπορει να σε πνιξει..κατι που μου εξηγησαν τα παιδια με την απαντηση1 και την απαντηση2..
μπορει να φαινεται παραξενο αλλα η "μαθηματικη εξισωση"

έντονο ρεύμα =καθόλου η κακή χαλάρωση,με συνέπεια να βουτάς χωρίς να έχεις κανονικό κύκλο αναπνοής άρα κάνεις υπεραερισμό

για μενα δεν ειναι "ευκολως εννοουμενο" παρ'ολο που γνωριζω μεμονομενα τους παραγοντες της (ρευμα=bad, χαλαρωση=must, υπεραερισμος=very very bad).

Αυτο που λοιπον επιζητουσα μεσα απο αυτο το τοπικ, ειναι οι πιο εμπειροι (που εχουν δει στην πραξη αυτα που εμεις οι απειροι γνωριζουμε σε θεωριτικο επιπεδο και μεμονομενα) να μας κρουσουν τον κωδωνα του κινδυνου για καποιες καταστασεις που (εμεις οι απειροι) ουτε θα μπορουσαμε να φανταστουμε οτι μπορει να οδηγησουν σε κινδυνο!
Phoevos
QUOTE(Ektor @ Jul 7 2010, 05:15 PM) *
Φιλε Φοιβο, αφου σε ευχαριστησω (οπως και τον Πανο) για την συμμετοχη στο τοπικ, θα πρεπει να διευκρινησω κατι το οποιο μαλλον δεν καταφερα να εξηγησω στην πρωτη μου δημοσιευση.

Επουδενι δεν αναζητω παραγοντες που να οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην υποξία ωστε να τους αποφευγω και να ψαρευω χωρις ζευγαρι!!
Αλλωστε λιγο πολυ τα πραγματα που πρεπει να αποφευγω μου τα ειπαν (σε θεωρητικο βεβαια επιπεδο) στο σχολειο και αυτο εννοω οταν γραφω:
"(σχεδον) ολοι μας γνωριζουμε μεμονομενα τους τροπους με τους οποιους μπορουμε να θεσουμε τον εαυτο μας σε κινδυνο (υπεραερισμος, μοναχικο ψαρεμα κλπ)"

Υπενθυμιζω οτι αφορμη για το παρον τοπικ ειναι το γεγονος οτι διαβασα (στο σχετικο με τον θανατο του συναδελφου τοπικ) την φραση "ειναι καταραμενος αυτος ο τοπος, εχουν χαθει πολλοι"..Επειδη λοιπον δεν πιστευω στις καταρες, ηθελα να καταλαβω ποιοι ειναι οι αληθινοι παραγοντες που καθιστουν το συγκεκριμενο τοπο (οπως πιθανοτατα και καποιους αλλους) επικινδυνο για πνιγμο!
Π.χ. σε ενα ποστ του ο Αρης αναφερθηκε στα ρευματα που επικρατουν εκει και γω (οντας απειρος) δεν μπορουσα να καταλαβω με ποιον τροπο το ρευμα μπορει να σε πνιξει..κατι που μου εξηγησαν τα παιδια με την απαντηση1 και την απαντηση2..
μπορει να φαινεται παραξενο αλλα η "μαθηματικη εξισωση"

έντονο ρεύμα =καθόλου η κακή χαλάρωση,με συνέπεια να βουτάς χωρίς να έχεις κανονικό κύκλο αναπνοής άρα κάνεις υπεραερισμό

για μενα δεν ειναι "ευκολως εννοουμενο" παρ'ολο που γνωριζω μεμονομενα τους παραγοντες της (ρευμα=bad, χαλαρωση=must, υπεραερισμος=very very bad).

Αυτο που λοιπον επιζητουσα μεσα απο αυτο το τοπικ, ειναι οι πιο εμπειροι (που εχουν δει στην πραξη αυτα που εμεις οι απειροι γνωριζουμε σε θεωριτικο επιπεδο και μεμονομενα) να μας κρουσουν τον κωδωνα του κινδυνου για καποιες καταστασεις που (εμεις οι απειροι) ουτε θα μπορουσαμε να φανταστουμε οτι μπορει να οδηγησουν σε κινδυνο!

Φίλε Εκτωρ,

η απάντηση μου δεν είναι επιθετική προς εσένα σε καμία περίπτωση, ελπίζω να μην εκλειφθεί έτσι. Πήρα πάσα για να σχολιάσω αυτό που πρέπει να ειπωθεί. Δεν μπορείς να μιλήσεις για παράγοντες με ένα τρόπο.

Π.χ. μπορεί το έντονο ρεύμα να είναι αρνητικό για τη βουτιά λένε κάποιοι και για την ασφάλεια. Εγώ θα σου πω όχι πάντα, εξαρτάται πως θα το διαχειριστείς. Π.χ. το έντονο ρεύμα, αν δεν έχεις κάποιον να σε κρατάει στην επιφάνεια, σε αναγκάζει να κάνεις συνεχώς πεδιλιές, άρα να είσαι σε φάση υπερκαπνίας (εξ ου και η ανάγκη για γρηγορότερες εισπνοές) κάτι που δυσκολότερα σε οδηγεί σε υποξία. Το ρεύμα, δεν είναι κακό αν κινείσαι μόνο κάθετα (και δεν προσπαθείς να το υπερνικήσεις υποβρυχίως). Αρκεί να ξέρεις να κατέβεις και να ανέβεις εκεί που πρέπει ξεκινώντας απο εκεί που πρέπει. Αυτό έχει σχέση με την ανεξαρτησία των κινήσεων σε διαφορετικές διευθύνσεις, και έχει να κάνει με φυσική. Αν δε ξέρεις, το ρεύμα μπορεί να γίνει πολύ κακό (π.χ. καταδύεσαι σε λάθος πόστο και κάνεις πεδιλιές (δυναμική δηλαδή οριζόντια/παράλληλα με το πυθμένα) για να φτάσεις στο σωστό πόστο οπότε καταναλώνεις πολύ Ο2.

Αλλο: μίλησες για τον υπεραερισμό. Και θα σου πω, με το χέρι στη καρδιά, ότι ο τρόπος ανάσας για κάθε δύτη είναι διαφορετικός. Μπορεί να δεις δύτες να κάνουν βαθιές και γρήγορες (κάποιες) αναπνοές, και να είναι μια χαρά. Μπορεί να δεις άλλους να μη το κάνουν και να είναι χάλια. Ο οργανισμός είναι ένα μηχάνημα που μαθαίνεις να το "ακούς" μετά απο πολλές ώρες βουτιάς. Ξέρουμε πολύ λίγα μέχρι σήμερα.

Μία συμβουλή μόνο μπορεί να δώσει κανείς σε κάποιον για να βουτάει με ασφάλεια, και εννοώ κάθε λέξη μου: βούτα για να απολαύσεις τη βουτιά, πάντα με ζευγάρι. Ήρεμα, χωρίς άγχος. Απλά απόλαυση, και όλα θα πηγαίνουν καλά.

Σε χαιρετώ
Φοίβος
panosb
Ένας άλλος παράγοντας στο συγκεκριμένο μέρος είναι ότι κρατάει εντυπωσιακά σε μέγεθος αλλά και σε εμπειρία ψάρια. Ωραίες στηρες που τις πλαναρεις ενώ βρίσκονται στα 15μ και με τη βοήθεια του ρεύματος χωρίς να καταλάβεις τπτ βρίσκεσαι στα 30μ και τα ψάρια ακόμα πιο ήρεμα στα 40μ.

Αν δε έχεις και κανά κιλό παραπάνω στη μέση τα πράγματα γίνονται δύσκολα πολύ, επίσης να πω ότι έχει και εξαιρετικές ορατότητας το μέρος, που πάντα παρασύρουν.
asterisk
QUOTE(Ektor @ Jul 7 2010, 05:15 PM) *

Μη κανονικος κυκλος αναπνοης δεν σημαινει υπεραρισμος αναγκαστικα. Υπεραρισμος γινεται με συγκεκριμενο τροπο ειτε απο αγνοια ειτε επιτιδες

Απο εκει και περα οι παραγοντες στη βουτια ειναι παρα πολλοι και μη μετρισιμοι
Απο τη διατροφη σου, τον υπνο σου, τα ψυχολογικα σου, αν τσακωθηκες με το πατερα σου ή το κοριτσι σου, τον τοπο,το ρευμα,το βαθος κτλ κτλ

Γιαυτο καθε βουτια ειναι διαφορετικη απο μερα σε μερα. Οι αντιξοες συνθηκες που αναφερθηκαν οπως και το πολυ κρυο, κυμα κτλ μειωνουν τις δυνατοτητες του δυτη.

Σιγουρα το ζευγαρι μπορει να σε βγαλει απο μια ασχημη ηπια κατασταση στην οποια μονος εισαι χαμενος, και να προσπαθησει να σε σωσει απο μια δυσκολη κατασταση που μονος εισαι χαμενος απο χερι. Ζευγαρι σημαινει και καλυτερη ψυχολογια οποτε και καλυτερη αποδωση στη βουτια.
drakos13
O Phoevos εγραψε ..
Π.χ. μπορεί το έντονο ρεύμα να είναι αρνητικό για τη βουτιά λένε κάποιοι και για την ασφάλεια. Εγώ θα σου πω όχι πάντα, εξαρτάται πως θα το διαχειριστείς. Π.χ. το έντονο ρεύμα, αν δεν έχεις κάποιον να σε κρατάει στην επιφάνεια, σε αναγκάζει να κάνεις συνεχώς πεδιλιές, άρα να είσαι σε φάση υπερκαπνίας (εξ ου και η ανάγκη για γρηγορότερες εισπνοές) κάτι που δυσκολότερα σε οδηγεί σε υποξία.
Αν μπορεις φιλε Φοιβο το εξηγεις αυτο?
Ektor
:)
Dont worry Φοιβο, "σε εχω διαβασει" οταν επιτηθεσαι (στον Ζακ σε ενα παλιο ποστ, αν δεν κανω λαθος) και σε καμια περιπτωση δεν εξελαβα την απαντηση σου σαν επιθετικη laugh.gif
Επισης γνωριζω οτι αυτο που ρωταω ειναι δυσκολο να διατυπωθει (ιδιως με τα ελληνικα μου) και ισως δεν υπαρχει ουτε απαντηση..

Απλοποιωντας, στο μυαλο μου περιμενα κατι αναλογο με τις συμβουλες που δινουν οι εμπειροι σε σχεση με ψιλο:

"αμα δεις τις καλογριες να κανουν κωλοτουμπες, περιμενε να σκασουν συναγριδες" (λεμε τωρα)

αλλα συσχετισμενο με τους κινδυνους, τυπου:

"αμα εχει ρευμα, προσοχη στην χαλαρωση" ή κατι τετοιο...!

Οπως και να εχει, ενα τοπικ που εχει σαν θεμα την ασφαλεια και οι συζητησεις που επακολουθουν μονο καλο μπορει να μας κανει...οποτε...

γραφε κοσμε στο τοπικ του Εκτορα... laugh.gif
INTZ
Έχει δίκιο ο Φοίβος,εγώ δε το διατύπωσα σωστά.
Όταν είσαι λαχανιασμένος,δηλ.έχεις αυξημένο CO2 δεν είσαι σε κατάσταση υποκαπνίας που είναι και το επικύνδυνο.
Οπότε στην εξίσωση όπου υπεραερισμός βάλε ΄''κάθε τρόπος αναπνοής που μας θέτει σε κατάσταση υποκαπνίας''.
Ektor
QUOTE(drakos13 @ Jul 7 2010, 03:35 PM) *
O Phoevos εγραψε ..
Π.χ. μπορεί το έντονο ρεύμα να είναι αρνητικό για τη βουτιά λένε κάποιοι και για την ασφάλεια. Εγώ θα σου πω όχι πάντα, εξαρτάται πως θα το διαχειριστείς. Π.χ. το έντονο ρεύμα, αν δεν έχεις κάποιον να σε κρατάει στην επιφάνεια, σε αναγκάζει να κάνεις συνεχώς πεδιλιές, άρα να είσαι σε φάση υπερκαπνίας (εξ ου και η ανάγκη για γρηγορότερες εισπνοές) κάτι που δυσκολότερα σε οδηγεί σε υποξία.

Νομιζω οτι αυτο που εννοει ο Φοιβος ειναι το εξης:
Μαγαλυτερος κινδυνος για υποξια κατα την αναδυση υπαρχει οταν για τον Α η Β λογο εχουμε κανει by passing το συστημα συναγερμου του οργανισμου μας, που ειναι οι διαφραγματικοι σπασμοι..οι διαφραγματικοι σπασμοι επερχονται οταν η Pp του CO2 υπερβει ενα επιπεδο. Οταν κανουμε υπεραερισμο, αυτο που κανουμε ειναι να μειωσουμε την αρχικη τιμη της Pp του CO2. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εχουμε περισσοτερο Ο2 και αρα ο περισσοτερος χρονος που εχουμε στην διαθεση μας πριν χτυπησει ο συναγερμος απλα ειναι πολυς για το Ο2 που εχουμε και ετσι επερχεται η υποξια..
Αν αντιθετως ειμαστε σε κατασταση υπερκαπνιας (πολυ CO2 στο αιμα πριν την καταδυση) οι διαφραγματικοι σπασμοι απλα θα ερθουν πιο γρηγορα και θα μας αναγκασουν να ανδυθουμε πριν τελειωσει το οξυγονο μας!
latsas40
ο νους πανω απο ολα ................

μετα το ζευγαρι...........................

γιατι ακομα και η ιδια μας η μανα κανει λαθος στο αγαπημενο μας φαει

ετσι και το ζευγαρι μπορει να κανει ΛΑΘΟΣ οτι εκπαιδευση και να εχει

τα ορια τα θετουμε εμεις και ΟΧΙ η παρουσια ενως ατομου,

βρητετα με τον εαυτο σας,ΠΡΩΤΑ

και μετα βρητε και ενα ατομο,που οταν του λετε κατι να το καταλαβαινει,

αυτα ειναι για ολη την ζωη και οχι μονο για το ψαρεμα

γιατι χωρις μυαλο, δεν υπαρχει ζωη,αλλα ουτε και ψαρεμα
καλες βουτιες κυριοι

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΚΟΥΩ-ΑΚΟΥΜΕ
Ektor
Παντως οταν εγραφα "υπεραερισμο" στα πρωτα ποστ εννοουσα "ηθελημενο υπεραερισμο" (κατι που μου εχουν μαθει οτι απαγορευεται δια ροπαλου) και απο την αλλη ο Πανος και ο Φοιβος εννοουν "αντανακλαστικο υπρεαερισμο" (υπο την εννοια οτι εχεις κλασει απο την κουραση και λαχανιασες.. roll2.gif )

Cheers boys wink1.gif
latsas40
QUOTE(Ektor @ Jul 7 2010, 06:01 PM) *
Παντως οταν εγραφα "υπεραερισμο" στα πρωτα ποστ εννοουσα "ηθελημενο υπεραερισμο" (κατι που μου εχουν μαθει οτι απαγορευεται δια ροπαλου) και απο την αλλη ο Πανος και ο Φοιβος εννοουν "αντανακλαστικο υπρεαερισμο" (υπο την εννοια οτι εχεις κλασει απο την κουραση και λαχανιασες.. roll2.gif )

Cheers boys wink1.gif

εδω κωλαει και το μυαλο
αφου εχεις κλασει,γιατι δεν πας για μια φραπεδαρα με τον φιλο σου να χαλαρωσεις?
εχει και αυριο...μεθαυριο.............?

παω για cod4 στον ORION θαρθει κανεις

ip: 62.38.105.23:28960
Aris fe
H ιστορια θα μας κρινει ολους..
Δυστηχως στην υποβυχεια δραστηριοτητα ολα ειναι ρευστα,ελαχιστα standar υπαρχουν.
Το θεμα ειναι ΠΩΣ διαχειριζεσαι το ΜΥΑΛΟ σου στο ψαρεμα.
Ο εγκεφαλος καιει το περισσοτερο οξυγωνο λενε στα σχολεια κ οι εκπαιδευτες που εχω μιλησει.
Προσωπικα εχω μαθει σε καποιες βουτιες να κατεβαζω το γενικο κ να πηγαινω κατω υπνωτισμενος κυριολεκτικα,αυτο οσον αφορα τη βουτια.Χαλαρωωωστεεε.
Οσον αφορα την ασφαλεια τη θεωρητικη ασφαλεια,υπαρχει πρωτα το ΕΓΩ μας,που ΠΡΕΠΕΙ να μπενει στην ακρη οταν βραχουμε.Παντα σκεφτομαστε με τη λογικη,ποτε με τη παρορμιση.
Υστερα ερχεται ο ΧΡΟΝΟΣ επιφανειας αναμεσα στις βουτιες, να ειναι τουλαχιστον 3φορες το χρονο βουτιας κ επιβαλεται να νιωθουμε ετοιμοι για βουτια,προσωπικα κανω 2λεπτες βουτιες ανετα κ στα επομενα 2λεπτα νιωθω ετοιμος για κατω,ομως παντα καθομαι 6λεπτα επιφανεια ετσι ωστε να ηρεμησει κ ο οργανισμος μου.Αυτο πιστευω βοηθαει στο να μη κουραζομαστε ασυνηδειτα.
Τωρα στο θεμα ζευγαρι,μπορει το ζευγαρι να γινει το χερι του θεου για μας ΑΝ τηρει καποιες προυποθεσεις. Ομως ποσο δυσκολο ειναι να εχεις μονιμα οταν ψαρευεις συνεχεια ενα σωστο ζευγαρι που να ψαρευει ΚΑΙ για σενα εκτος απο τη παρτη του,να μπορει να βουταει κ να σε προσεχει,να μπορει να μη σε χανει απο τα ματια του,να εχει τα ιδια μετρα με σενα κτλ.
θεωρητικα μιλαμε για εναν επαγγελματια διασωστη.Υπαρχουν ικανα ζευγαρια ψαξτε τα..
Ομως το να σε βγαλει καποιος με υποξια σημαινει οτι κατι εκανες λαθος,σημαινει οτι καπου περασες τα ορια,καπου εσυ δε σεβαστηκες το σωμα που σε παει εκει κατω,δε σημαινει οτι τραβηξες τη βουτια αναγκαστικα,μπορει να κρεπαλιζες,μπορει να επερνες φαρμακα κ 1002 ακομη,γιαυτο σεβαστειτε το σωμα σας για να σας σεβεται.
Οσο για το Πορτο 9 οποιος παει κ δεν ειναι αξιος να διαχειριστει τη παρορμιση κ τον ενθουσιασμο του,ειναι καταδικασμενος. Το ιδιο ισχυει για ολη την Αττικη ειναι μεγαλο σχολειο κ εχει ισως τα δυσκολοτερα ψαρια στην Ελλαδα.
Καλα ψαρεματα κ χααααλαααρααα εχουμε πολλα χρονια μπροστα μας να τουφεκαμε...
Phoevos
QUOTE(drakos13 @ Jul 7 2010, 05:35 PM) *
O Phoevos εγραψε ..

Όντας υπερκαπνικός έχεις περισσότερο CO2 στον οργανισμό σου και άρα η έναρξη της αναπνοής γίνεται πιο γρήγορα. Οπότε μειώνεται η πιθανότητα να φτάσεις σε όρια samba/blackout. Αυτό φυσικά επαναλαμβάνω αν ξοδεύεις την ενέργεια σου κατά τη διάρκεια της βουτιάς μόνο για κάθετες μετατοπίσεις (και ας έχεις drag απο το ρεύμα, δε σε νοιάζει αυτό). Το ρεύμα γίνεται πολύ επικίνδυνο όταν: α) σε κρατάει κάποιος στην επιφάνεια και είσαι χαλαρός, β) πέσεις λάθος και αναγκαστείς να καταβάλεις πολύ μυικό έργο (δυναμική) για να έρθεις στο σωστό σημείο υποβρυχίως, σε κίνηση παράλληλη με το βυθό. Επίσης το ρεύμα είναι επικίνδυνο και γιατί καθιστά συνήθως (όχι πάντα) δύσκολο απο το ζευγάρι σου να διατηρεί οπτική επαφή. Ιδίως σε συνθήκες που χάνεται η οπτική επαφή.

Χαιρετώ
Φοίβος
asterisk
QUOTE(Phoevos @ Jul 8 2010, 11:18 AM) *
Το ρεύμα γίνεται πολύ επικίνδυνο όταν: α) σε κρατάει κάποιος στην επιφάνεια και είσαι χαλαρός

Aυτο γιατι μπορει να ειναι επικινδυνο?
Οταν σε κραταει το ζευγαρι σου στο σημειο που πρεπει να βουτηξεις για να προσγειωθεις στο ποστο σου, για να καταφερεις να χαλαρωσεις και να βουτηξεις οπως θα βουτουσες αν δεν ειχε ρευμα..
Phoevos
QUOTE(asterisk @ Jul 8 2010, 12:46 PM) *
QUOTE(Phoevos @ Jul 8 2010, 11:18 AM) *
Το ρεύμα γίνεται πολύ επικίνδυνο όταν: α) σε κρατάει κάποιος στην επιφάνεια και είσαι χαλαρός

Aυτο γιατι μπορει να ειναι επικινδυνο?
Οταν σε κραταει το ζευγαρι σου στο σημειο που πρεπει να βουτηξεις για να προσγειωθεις στο ποστο σου, για να καταφερεις να χαλαρωσεις και να βουτηξεις οπως θα βουτουσες αν δεν ειχε ρευμα..

συνδυάζεις α+β μσζί για να προκύψει η επικινδυνότητα. Στο α είσαι χαλαρός, νορμοκαπνικός ιδανικά (αν όχι υποκαπνικός λόγω εσφαλμένων αναπνοών). Στο β παράγεις μυικό ε΄ργο στα βαθιά και δε καταλαβαίνεις πόσο "καις". Ο συνδυασμός είναι trouble. . . .
georgev
Ρεύμα και καιρός είναι δύο καταστάσεις κάτω από τις οποίες πολύ εύκολα μπορεί να εξελιχθεί επικίνδυνο περιστατικό γιά τον δύτη.
Ειδικά το χειμαρρώδες ρεύμα πάνω και γύρω από μεσοπέλαγα κεφάλια, όπου τα ψάρια συνήθως είναι πολλά, και δύσκολα ο ψαροκυνηγός θα αντισταθεί στο να προσπαθήσει "λίγο" παραπάνω...

Πρόσφατη εμπειρία μου σε τέτοιο κεφάλι, όπου το μεγάλο κοπάδι με τα κιλίσια μελανούρια είχε στριμωχθεί στην κορφή από τα μεγάλα μαγιάτικα βαθύτερα, επιβεβαιώνει τον κανόνα ότι ακόμη και απλά πράγματα όπως το ρίξιμο και μάζεμα της άγκυρας, όχι απλά δυσκολεύουν αλλά μπορεί να γίνουν και άκρως επικίνδυνα. Πόσο μάλλον βουτιές και πάλη με μεγάλα θηράματα...

Επικίνδυνη κατάσταση επίσης που δεν πρέπει να υποτιμούμε είναι και η υπερκαπνία, η οποία προκαλείται από υπερβολικό ή συνεχές έργο του σώματος, όπως πχ κολύμπι με καιρό ή ρεύμα ή επαναλαμβανόμενες καταδύσεις με μικρούς χρόνους επιφανείας ακόμη και στα ρηχά.

Δεν θα το αναλύσω περισσότερο αλλά γιά να το καταλάβετε δοκιμάστε έπειτα από άσκηση η οποία σας κάνει να λαχανιάσετε έντονα, να κάνετε κάποια απλή και συνηθισμένη κίνηση όπως να δέσετε τα κορδόνια των παπουτσιών σας ή να γράψετε ένα κείμενο σε ένα φύλλο χαρτί wink1.gif
Καρχαριας
QUOTE(panosb @ Jul 7 2010, 04:28 PM) *
επίσης να πω ότι έχει και εξαιρετικές ορατότητας το μέρος, που πάντα παρασύρουν.

Πολύ σωστό,ένας έμπειρος δύτης που έχει απόλυτα προσαρμοστεί με το υγρό στοιχειο,είναι σίγουρο ότι θα parasirthi από τη διαύγεια. Κάποτε στη Ζάκυνθο,έκανα μια βουτιά ρουτίνας σε ένα σκαλοπάτι,από εκεί ξεκόλλησε ένα μαύρο και πήγε λίγο πιο κάτω.
Το ακολούθησα λοιπόν ώσπου κάποια στιγμή δεν μπορούσα να κατεβω άλλο γιατί δεν είχα άλλο σκοινί στη σημαδούρα!!!
Μπλοκάρισε το μυαλό μου,δεν μπορούσα ποτε να φανταστώ ότι είμαι τόσο βαθιά.
Από τότε μείωσα 10 μετρα το σκοινί...
panosb
Ποσο μα λλον όταν δεν την έχεις δεμένη επάνω σου. Έτυχε να βουτηξουμε τον τόπο πριν 10 μέρες και βρεθήκαμε να κάνουμε τις βουτιές βαθύτερα από ότι συνήθως χωρίς να το καταλάβουμε λογ ορατότητας.
Καρχαριας
QUOTE(panosb @ Jul 8 2010, 09:28 PM) *
Ποσο μα λλον όταν δεν την έχεις δεμένη επάνω σου. Έτυχε να βουτηξουμε τον τόπο πριν 10 μέρες και βρεθήκαμε να κάνουμε τις βουτιές βαθύτερα από ότι συνήθως χωρίς να το καταλάβουμε λογ ορατότητας.

Τα δυο πράγματα που θεωρώ τραγικό λάθος είναι τα εξής.

Το πόντισμα της σημαδούρας δίχως λόγο
και τη χρήση βάρους κατά την κάθοδο (πυραυλάκια τα λέτε?).

Δεν τα έκανα δεν θα τα κάνω και δεν συμφωνώ με όσους τα κάνουν.
panosb
Τις βραζιλιάνες θα λές. Δες τις γουστάρω (προτιμώ τις original!!!! στο καρναβάλι) προτιμω τα σταθερά βάρη αντε και με λιγο σπρώξιμο απο το ζευγάρι κατα την τούμπα στην επιφάνεια.

Αλλα οταν κατεβαινεις για συρτό και καρτερι απο τα 25μ και κατω, ειναι λίγο δύσκολο και μπορεί τελικά να γίνει και πιο επικίνδυνο το να εχεις τη σημαδούρα επάνω σου. Στο ψακτήρι αλλάζουν πολλά.
Phoevos
QUOTE(panosb @ Jul 8 2010, 10:28 PM) *

Γαμάτα δεν είναι, όταν νιώθεις άνετα να βουτάς όπου και όσο θες, και ας λέει άλλα το ρολόι ?

ROCK ON! :)
panosb
Τις βραζιλιάνες θα λές. Δες τις γουστάρω (προτιμώ τις original!!!! στο καρναβάλι) προτιμω τα σταθερά βάρη αντε και με λιγο σπρώξιμο απο το ζευγάρι κατα την τούμπα στην επιφάνεια.

Αλλα οταν κατεβαινεις για συρτό και καρτερι απο τα 25μ και κατω, ειναι λίγο δύσκολο και μπορεί τελικά να γίνει και πιο επικίνδυνο το να εχεις τη σημαδούρα επάνω σου. Στο ψακτήρι αλλάζουν πολλά.

QUOTE(Phoevos @ Jul 9 2010, 10:21 AM) *
QUOTE(panosb @ Jul 8 2010, 10:28 PM) *

Γαμάτα δεν είναι, όταν νιώθεις άνετα να βουτάς όπου και όσο θες, και ας λέει άλλα το ρολόι ?

ROCK ON! :)

Ειναι απίστευτο συναίσθημα! Η απόλυτη ελευθερία! Εκει καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό ρόλο παίζει το μυαλό στην Ε/Κ. Αλλα μόνο οταν μπορεις να το διαχειριστεις! Αλλιως τα πρωτα δευτερολεπτα ευφορίας γίνονται εφιάλτης στην ανάδυση.

Προτιμώ το lanyard στο σκοινι γιατί ειναι πιο ελεγχόμενο οπότε μπορώ να λιώσω στη χαλάρωση στο κατέβασμα και να με σταματησει ο κρίκος όταν φτάσει στο βάρος κατω κατω.
nick the Greek
το να πονταρεις καπου την σημαδούρα γιατι ειναι επικίνδυνο ; εγώ προσωπικα την χρησιμοποιώ και πάνω μου και σε πονταρισμα. τις περισσότερες φορές βεβαια την βγάζω από πάνω μου tounge1.gif tounge1.gif
Ektor
QUOTE(nick the Greek @ Jul 9 2010, 09:12 AM) *
το να πονταρεις καπου την σημαδούρα γιατι ειναι επικίνδυνο ; εγώ προσωπικα την χρησιμοποιώ και πάνω μου και σε πονταρισμα. τις περισσότερες φορές βεβαια την βγάζω από πάνω μου tounge1.gif tounge1.gif

Νομιζω πως "πρεπει" να την εχεις πανω σου ωστε το (θεωρητικο) ζευγαρι σου να ειναι σε θεση να σε βρει στον βυθο ακολουθωντας το σχοινακι, στην περιπτωση που για τον Α ή Β λογο (χαμηλη ορατοτητα, απροσεξια) χασει την οπτικη επαφη μαζι σου!
JIANNIS21P
QUOTE(Ektor @ Jul 9 2010, 11:46 AM) *
QUOTE(nick the Greek @ Jul 9 2010, 09:12 AM) *

Νομιζω πως "πρεπει" να την εχεις πανω σου ωστε το (θεωρητικο) ζευγαρι σου να ειναι σε θεση να σε βρει στον βυθο ακολουθωντας το σχοινακι, στην περιπτωση που για τον Α ή Β λογο (χαμηλη ορατοτητα, απροσεξια) χασει την οπτικη επαφη μαζι σου!

και βεβαια να την πετάξεις την ζώνη με τα βαρίδια από πάνω σου (προσεκτικά για να μην μπλεχτεί επάνω σου)όταν έκανες την "μακακια" και έχεις μια υποψία ότι ίσως δεν προλαβαίνεις για επάνω(για πολλούς και διαφορους λόγους) ????για αυτό λέω ,ποτές μην ξεπερνάμε το 80% τον ορίων μας σε μετρα είτε σε βάθος είτε σε απόστασης κολυμπητού
κανένα ψάρι δεν αξίζει την ζωή μας
JIANNIS21P
QUOTE(Καρχαριας @ Jul 8 2010, 10:23 PM) *
QUOTE(panosb @ Jul 7 2010, 04:28 PM) *
επίσης να πω ότι έχει και εξαιρετικές ορατότητας το μέρος, που πάντα παρασύρουν.

Πολύ σωστό,ένας έμπειρος δύτης που έχει απόλυτα προσαρμοστεί με το υγρό στοιχειο,είναι σίγουρο ότι θα parasirthi από τη διαύγεια. Κάποτε στη Ζάκυνθο,έκανα μια βουτιά ρουτίνας σε ένα σκαλοπάτι,από εκεί ξεκόλλησε ένα μαύρο και πήγε λίγο πιο κάτω.
Το ακολούθησα λοιπόν ώσπου κάποια στιγμή δεν μπορούσα να κατεβω άλλο γιατί δεν είχα άλλο σκοινί στη σημαδούρα!!!
Μπλοκάρισε το μυαλό μου,δεν μπορούσα ποτε να φανταστώ ότι είμαι τόσο βαθιά.
Από τότε μείωσα 10 μετρα το σκοινί...

δηλαδή ρε ζακ ποσο σχοινί είχες πριν αφαίρεσης τα 10 μετρα??????
xtapodas
Στο πορτο 9 κανω ψαροντουφεκο απο το 1985 γνωριζω την μορφολογια πετρα πετρα.
Στους καβους τα νερα ειναι κοφτα και βαθεια.
Το ψαροντουφεκο γινεται με ατομικη ευθήνη καθε ενος.
Ειναι σαν να υπογραφεις χαρτι οτι ,σε αυτο που κανεις καμια ευθηνη δεν φερει οποιοσδηποτε
σε οτι μου συμβει.
Εισαι εξω απο το στοιχειο σου , μονο μια ανασα.
Φυσικα συμβαινουν και ατυχηματα απο παρατημενα αλιευτικα εργαλεια για αυτο πρεπει
οταν επισημαινονται να αποφευγονται και αν ειναι δυνατον με της συνδρομη 3 δυτων
και πανω να απομακρυνονται.
Για παραδειγμα στην Κυπρο στον κολπο του Ακαμα Βορειο Δυτικα βρισκονται 3 οβιδες
1 μετρο η καθε μια στον βυθο σε βαθος 5-7 μετρων.
Αν καποιος ψαροντουφεκας χτυπησει την οβιδα μπορει να σκασει.
xtapodas
Ακαμας Κυπρος
Δειτε οτι βαρκες αγκυροβολουν στον συγκεκριμενο κολπο που ειναι οι οβιδες.
Αν η αγκυρα τους, χτυπησει την κεφαλη της οβιδας μπορει να εκραγει.
Απιθανο οσο και πιθανο.
leshi cy
Κάντε κλίκ για εμφάνιση επισυνάψεων
QUOTE(xtapodas @ Jul 12 2010, 02:41 AM) *
Ακαμας Κυπρος
Απιθανο οσο και πιθανο.

"οχταποδας" από κύπρο είσαι ρε φιλε ?
...σε είδa που έγραψες για το ακάμα !
το μέρος που εxής pi το ψαρεύω αρκετά χρονια !
θα πάμε 2 μέρο σύντομα και 10 μέρο τον αύγουστο θα βγάλω φωτό από βλήματα ...όντως επικίνδυνα !
την πρώτη for που eida οβίδα ήταν πριν ρίξω ...άστα μόλις κατάλαβα τι είχα διπλα μου την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια !
και μια φωτό από το υπέροχο μέρος !
xtapodas
QUOTE(leshi cy @ Jul 12 2010, 12:40 PM) *
Ακαμας Κυπρος
Απιθανο οσο και πιθανο.

θα πάμε 2 μέρο σύντομα και 10 μέρο τον αύγουστο θα βγάλω φωτό από βλήματα ...όντως επικίνδυνα !
την πρώτη for που eida οβίδα ήταν πριν ρίξω ...άστα μόλις κατάλαβα τι είχα διπλα μου την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια !

Πηρα γυναικα απο την Πολη Χρυσοχου αλλα ειμαι απο ελλαδα και εχω ερθει 3 φορες κυπρο
και ψαρεψα 4-5 σημεια της περιοχης μεσα σε αυτα και ο Ακαμας, απογοητευτηκα πληρως
οταν ακουγα τους ντοπιους να υπερηφανευονται για τα μασουρια και τις μπουκαλες την νυχτα.
leshi cy
QUOTE(xtapodas @ Jul 12 2010, 01:16 PM) *
QUOTE(leshi cy @ Jul 12 2010, 12:40 PM) *
Ακαμας Κυπρος
Απιθανο οσο και πιθανο.

Πηρα γυναικα απο την Πολη Χρυσοχου αλλα ειμαι απο ελλαδα και εχω ερθει 3 φορες κυπρο
και ψαρεψα 4-5 σημεια της περιοχης μεσα σε αυτα και ο Ακαμας, απογοητευτηκα πληρως
οταν ακουγα τους ντοπιους να υπερηφανευονται για τα μασουρια και τις μπουκαλες την νυχτα.

για σου φιλε !
έτσι είναι όμως τα ψαρια έχουν μειωθεί τραγικά τα τελευταία 2 χρονια εκεί !
πριν 2 χρονια τον ιούνιο ήμασταν 3 βάρκες ...φέτος αν πω 15-20 ίσος να είναι και λίγες !
όμως το μέρος βγάζει ψαρια !...εκείνο που με πείραξε πολύ ήταν να βλέπω άτομα γνωστά του χώρου να χτυπάνε 3-4 άτομα 10-12 μαύρα !
...για τις οικογένειες πρέπει να ήταν !
ότι πάθουμε μας αξίζει γιατί οι ίδιοι τα προκαλούμε στους εαυτούς μας !

οι παράνομοι υπάρχουν παντού και πάντα θα παρανομούν μέχρι να "αποθοδι" η δικαιοσύνη!
...τώρα για μας που είμαστε νόμιμοι και κάνουμε χειρότερα τι να πω!
...αν ρθείς από τις 20 -30 αυγούστου θα είμαστε στο amoui shades.gif ...κοπιάστε smile2.gif
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.