Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Κατασκευή τέντας πλεύσης
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Σκάφος και πλεύση > Διάφορα
argirosnikos
Καλημέρα φίλτατοι!
Λοιπόν Ιούλιος μπαίνει, ανεβαίνει το θερμόμετρο και ο ήλιος γίνεται όλο και πιο καυτός , UVA UVB και δε συμμαζέυεται...
Τι μας σώζει σε αυτή την περίπτωση??? Μια τεντα! Το θέμα είναι ότι είναι σχετικά ακριβές για τα προσόντα τους.(Τι είναι...6 σωλήνες και ένα πανί). Έτσι αποφάσισα μα φτιάξω μόνος μου μια τεντούλα. Το θέμα μου είναι τα υλικά.
Βάσεις και πλαστικά (γωνίες ένωσης κλπ) βρήκαμε!
Ψάχνουμε τώρα για πανί (περιπου 2mΧ1.4m)και σωλήνες αλουμινίου διαμέτρου 22mm(περίπου 9 μέτρα).
Για ρίξτε ιδέες και τιμές!

Άντε και καλό μας καλοκαίρι!
Miker
για το πανι πηγαινε σε ενα που κανει τεντες να σου φτιαξει μια απο λεπτο πανι! Σιγουρα θα ειναι πιο οικονομικη απο τις αλλες!
tdrackos
ετσι !
Για Αλουμινοσωληνες θα μας πει ο Λουπης ,
ΛΟΥΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ.........................
JIANNIS21P
ξεκινάνε από τα 80-90 ευρώ???εδώ πειραιά βεβαια,αρραγές ποσο θα κοστίσει μια ιδιοκατασκευή???αν βάλεις και την προσωπική εργασία βεβαια.
argirosnikos
QUOTE(JIANNIS21P @ Jun 30 2010, 10:14 PM) *
ξεκινάνε από τα 80-90 ευρώ???εδώ πειραιά βεβαια,αρραγές ποσο θα κοστίσει μια ιδιοκατασκευή???αν βάλεις και την προσωπική εργασία βεβαια.

Μα είναι και η χαρά της δημιουργίας στη μέση Γιάννη. rolleyes.gif
koskour
Πανιά πουλάνε φτηνά στην Αθήνα στην οδό Καλαμιώτου και πιο ειδικά πανιά για καλύματα κλπ στου Ψυρρή.
JIANNIS21P
QUOTE(argirosnikos @ Jun 30 2010, 10:37 PM) *
QUOTE(JIANNIS21P @ Jun 30 2010, 10:14 PM) *

Μα είναι και η χαρά της δημιουργίας στη μέση Γιάννη. rolleyes.gif

έχεις δίκιο φιλε μου αλλα

πω πω ρε γαμώτο μου γέρασα τόσο πολύ laugh.gif
grila
Σε κάποια στιγμή είχα ρωτήσει σε ένα τεντα για πανί,δεν θυμάμαι τιμή,απλα μιας και θα κάνεις την κατασκευή ρώτα σε ένα τεντά σπιτιών για πανί διατρητο,αυτό που είναι σαν διχτυ.Θεωρώ ότι θα είναι καλύτερο στις κόντρες με τον αέρα και απο σκιά είναι άριστο χωρίς να σου κόβει τον ουρανό.Θέλω κι εγώ να φτιαξω μια μόνιμη δεμένη πάνω στο ρολ μπάρ της κονσόλας αλλα φοβάμαι ότι θα είναι παράτερη στο 5,5αρι φουσκωτό λόγω διαστάσεων.Μεχρι τώρα τη βολεύω με τέντα παγωτό,σαν της παραλίας που μαζεύει γρήγορα.
xtapodas
Πρεπει να υπολογισεις καλα τι θα φτιαξεις.
Δες καποιες τεντες ηδη ετοιμες να παρεις μια ιδεα. Σιγουρα ειναι ευκολο.
Χρειαζεσαι ραπτομηχανη , φερμουαρ μεγαλα, μετρο , σιδηροπριονο , σωληνες αλουμινιου 5-6 μετρα,βασεις για το φουσκωτο, κολλα για τις βασεις , ετοιμες συνδεσεις (Τ) στην αγορα , καποιες ροδελες που μπενουν στο πανι, σχοινι ελαστικο, πλαστικα V για τον κυματροθαυστη, ναυλον και σιτα αν θελεις να φτιαξεις παραθυρα.
Πρεπει να μαζευει ευκολα.
Δεν εχω φτιαξει ποτε αλλα εχω δει κανα δυο.
Μολις τελειωσεις να φτιαξουμε και μια σε εμενα.
Γιώργος Δεμέτης
Πάντως και οι ομπρέλες παραλίας με αλουμινένιες μπανέλες σαν αυτές που χρησιμοποιούν στις οργανωμένες παραλίες, με την προσθήκη ανοξείδωτης βάσης στο σκάφος για να μπαίνει μέσα, είναι πολύ οικονομικές (50 έως 80 ευρώ στοιχίζουν οι πολύ καλές).

Επιπλέον αν θέλεις να βγεις και παραλία με δύο ψάθες έκανες μια χαρούλα μεσημεριανό κατάλυμα.

Εγώ με ανοιχτή μία τέτοια ταξιδεύω με ταχύτητα έως 10 KNOTS πιο πολύ δεν έχω πιάσει γιατί την φοβάμαι. Επιπλέον παίρνει και κλίσεις όταν ο ήλιος είναι στο πλάι.
timos
Μπορω να σας δωσω ολες τις πληροφοριες αλλα για θεσ/νικη...Ειχα κανει μια μονος μου ...ετσι οπως την ηθελα ...με δυο σωληνες σε διαφορετικη διαμετρο ετσι ωστε να μπαινει η μια μεσα στην αλλη κερδιζοντας σκια οταν την ανοιγα και χωρο οταν ηταν κλειστη...
argirosnikos
QUOTE(timos @ Jul 1 2010, 03:40 PM) *
Μπορω να σας δωσω ολες τις πληροφοριες αλλα για θεσ/νικη...Ειχα κανει μια μονος μου ...ετσι οπως την ηθελα ...με δυο σωληνες σε διαφορετικη διαμετρο ετσι ωστε να μπαινει η μια μεσα στην αλλη κερδιζοντας σκια οταν την ανοιγα και χωρο οταν ηταν κλειστη...

Τίμο εμένα με ενδιαφέρει μια απλή κατασκευή όπως αυτή της φωτογραφίας. Το μόνο που δεν έχω βρει μέχρι τώρα είναι σωλήνες αλουμινίου. Υπολογίζω να χρειαστώ γύρω στα 9 μέτρα σωλήνα Φ22μμ. Εκεί είναι το μόνο πρόβλημα. Έχεις ιδέα πόσο μπορεί να μου κοστίσει?
Στα υπόλοιπα λίγο πολύ είμαστε σε καλό δρόμο.
JIANNIS21P
νίκο έχεις υπολογίσει ποσο περίπου θα σου στοιχίσει σε χρήμα????
argirosnikos
QUOTE(xtapodas @ Jul 1 2010, 09:59 PM) *

Είναι αυτό που ψάχνω, θα πάρω αύριο τηλ να ρωτήσω τιμή.

QUOTE(JIANNIS21P @ Jul 1 2010, 10:32 PM) *
νίκο έχεις υπολογίσει ποσο περίπου θα σου στοιχίσει σε χρήμα????

Γιάννη υπολογίζω να μου βγει 50-60 ευρώ η όλη κατασκευή, αλλά ακόμα δεν ξέρω να σου πω ακριβώς.

Επίσης , κάπου διάβασα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθει για την κατασκευή αντί μεταλλικου σωλήνα πλαστικός σωλήνας από σκληρό PVC με τουμπόραμα. Αυτό το είπε άνθρωπος που δούλευε σε τεντά. Δεν γνωρίζω πάντως κατα πόσο αυτά τα υλικά μπορούν να ανταποκριθούν στη χρήση αυτή. Αν όντως μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο συνδυασμός, τότε το κόστος κατασκευής πέφτει αρκετά.
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.