Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Άπνοια-βλάπτει τον οργανισμο;
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ελεύθερη Κατάδυση > Φυσιολογία και Ιατρική
σελίδες: 1, 2
Venom
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι, καθώς κρατάμε την αναπνοή μας και δεν παίρνουμε οξυγόνο για 3, για 4, για 5 λεπτά δεν προκαλούμε καμία βλάβη στον οργανισμό μας; Μήπως καταστρέφονται εγκεφαλικά κύτταρα; Μήπως δημιουργούνται προβλήματα που θα φανούν μακροχρόνια; Δεν έχω ιδέα. Διαφωτίστε με!
Ευχαριστώ.
ΗΠΑΝΙΜΑΣ
QUOTE(Venom @ Feb 7 2010, 03:36 PM) *
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι, καθώς κρατάμε την αναπνοή μας και δεν παίρνουμε οξυγόνο για 3, για 4, για 5 λεπτά δεν προκαλούμε καμία βλάβη στον οργανισμό μας; Μήπως καταστρέφονται εγκεφαλικά κύτταρα; Μήπως δημιουργούνται προβλήματα που θα φανούν μακροχρόνια; Δεν έχω ιδέα. Διαφωτίστε με!
Ευχαριστώ.

Δεν ξερω αδελφε αλλα ας κρατουσα την ανασα μου για 3 εστω λεπτα και ας κατεστρεφα και μερικα εγκεφαλικα κυτταρα.. (τσιγαρα ποτα ξενυχτια ειναι χειροτερα)
Miker
Δεν νομιζω να καταστρεφεις εγκεφαλικα κυτταρα, οσο βεβαια εχεις τις αισθησεις σου, αμα παθεις υποξια αλλαζει το πραγμα! Το μονο σιγουρο ειναι οτι η ελευθερη καταδυση προκαλεί αριθμιες στην καρδια!
timos
Εγω παντως ...ξεχναω....
T-Factor
QUOTE(timos @ Feb 7 2010, 07:07 PM) *
Εγω παντως ...ξεχναω....

Αυτό είναι ένα θέμα. Και εγώ το έχω πάθει. Δεν λέω οτι φταίει το ψάρεμα αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
timos
Γιωργο ...δεν ειμαστε οι μονοι και αυτο ειναι σιγουρο...Εχω την εντυπωση οτι εχει σχεση με την απνοια ...ισως και με μια υποξια που ειχα...
T-Factor
Τίμο,

ήμουν τυχερός και δεν την έχω γνωρίσει την κυρία ποτέ. Από την άλλη η μνήμη μου είναι...χρυσόψαρου.
timos
Αλλος κανεις??? παντα ειχα αυτην την απορια...
JIANNIS21P
QUOTE(T-Factor @ Feb 7 2010, 08:36 PM) *
Τίμο,

ήμουν τυχερός και δεν την έχω γνωρίσει την κυρία ποτέ. Από την άλλη η μνήμη μου είναι...χρυσόψαρου.

τιμο και γιώργο ούτε εγώ έχω γνωρίσει την κυρια μέχρι τώρα και ούτε επιθυμώ ,αλλα μετά από 30 χρονια ψαροτούφεκο αυτό που είναι σίγουρο πια είναι ότι το χρυσόψαρο έχει καλύτερη μνήμη από εμενα.

μονο μην το διάβαση η γυναικα μου αυτό γιατί ??? scare.gif
Γιώργος Δεμέτης
Στο σεμινάριο του Γιάγκου αναφέρθηκε ότι τα περιστατικά υποξίας τελευταία αναφέρεται στα ιατρικά δεδομένα ότι αφήνουν στίγμα στον εγκέφαλο που αναγνωρίζεται από κοινά καταγραφικά μηχανήματα (αξονικό τομογράφο κλπ). Αν αυτό στο μέλλον είναι κάτι θα το μάθουμε στην πορεία.

Γιώργο και Τίμο το θέμα <<ξεχνάω>> εκτός από το <<δεν ακούω καλά>> το έχω και εγώ. Δεν ξέρω αν είναι λόγω ηλικίας ή λόγω κατάδυσης πάντως. cry.gif cry.gif
timos
Γιαννη η κοπελα μου το εχει παρει χαμπαρι...το δουλεμα που πεφτει αλλο πραγμα...Φυσικα πολλες φορες εχω μια καλη δικαιολογια...

Γιωργη ουτε εγω ακουω αλλα δεν το κανω θεμα μηπως ειναι απο την δουλεια...

Οσον αφορα το στιγμα στο εγκεφαλο δεν ξερω ...ελπιζω να μην ειναι τιποτα ιδιαιτερο γιατι αν ηταν οι αθλητες θα ειχαν μεινει φυτα με τοσες υποξιες...

Αραγε οι αθλητες της ελευθερης εχουν προβληματα μνημης???
kasba
Επίσης, έχω 2-3 χρόνια που δεν ακούω καλά τις υψηλές συχνότητες μόνο.
Όσο αναφορά το ξεχνάω:ξεχνάω να βγω άμα βουτήξω,και να σταματήσω να τρώω άμα βγω!!
timos
Ας κανει καποιος ενα γκαλοπ ...νομιζω οτι εχει ενδιαφερον ...
T-Factor
QUOTE(Γιώργος Δεμέτης @ Feb 7 2010, 07:50 PM) *
Στο σεμινάριο του Γιάγκου αναφέρθηκε ότι τα περιστατικά υποξίας τελευταία αναφέρεται στα ιατρικά δεδομένα ότι αφήνουν στίγμα στον εγκέφαλο που αναγνωρίζεται από κοινά καταγραφικά μηχανήματα (αξονικό τομογράφο κλπ). Αν αυτό στο μέλλον είναι κάτι θα το μάθουμε στην πορεία

Ώπα ώπα.
Αυτό είναι άλλο. Πρόσεχε τι λες. Είσαι σίγουρος οτι ειπώθηκε κάτι τέτοιο και οτι υπάρχουν ιατρικά δεδομένα; Αυτό αλλάζει πράγματα. Επαναλαμβάνω είσαι σίγουρος;
JIANNIS21P
QUOTE(kasba @ Feb 7 2010, 09:02 PM) *
Όσο αναφορά το ξεχνάω:ξεχνάω να βγω άμα βουτήξω,και να σταματήσω να τρώω άμα βγω!!

laugh.gif laugh.gif
victor1
Την ερωτηση του τοπικ την εχω κανει μεχρι τωρα σε ενα πνευμονολογο, σε καρδιολογο, σε ακτινολόγο και παθολογο. Κανεις δεν εδωσε σιγουρη απαντηση και συμφωνησαν μαζι μου (ειδικα ο πνευμονολογος) στο ποσα λιγα γνωριζουμε για το θεμα αυτο. Πριν 2 χρονια εψαχνα και διαβασα μερικα ξενογλωσσα pappers γυρω απο το θεμα καποια απο τα οποια μιλουσαν για ενδειξεις μονιμης επιπτωσης (στην καρδια κυριως) της παρατεταμενης απνοιας αλλα δεν ελεγαν ποσο σοβαρες/εντονες ηταν οι ενδειξεις. Δυστυχως δεν εχω αρκετες γνωσεις ωστε να μεταφερω τα συμπερασματα τους εδω με ασφαλεια. Το μονο που μπορω να πω επειδη μου εκανε μεγαλη εντυπωση, ειναι το φαινομενο μνημης που παρουσιασε σε καποια ατομα η υποξια. Παρατηρήθηκε δηλαδη οτι η υποξια εχει την ταση να επανεμφανιζεται σε καποια ατομα και η πιθανοτητα εμφανισης υποξιας ειναι μεγαλυτερη σε ατομα που εχουν περασει τετοιο περιστατικο στο παρελθον. Αυτο αφηνει τουλαχιστο υπονοιες για παρουσια μονιμων αποτελεσματων μετα απο ενα περιστατικο υποξιας και δεν μπορει να δικαιλογηθει μονο απο τη συμπεριφορα των συγκεκριμενων δυτων καθως παρατηρηθηκε ξαφνικη αυξηση της συχνοτητας εμφανισης χωρις αλλαγη του τροπου και της συχνοτητας των καταδυσεων!!!

Το τελευταιο ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο κατα τη γνωμη μου ωστοσο απ' οτι καταλαβα δεν εχει ακομα τουλαχιστο αποδειχθει (τουλαχιστο τοτε που ειχαν δημοσιευτει τα συγκεκριμενα pappers)
JIANNIS21P
κάποιος επιστήμονας να μας pi αν πράγματι έχει να κάνει η απώλεια μνήμης με τις καταδύσεις???
τόρα για απώλεια ακοής φαντάζομαι να φταίει και ο χώρος εργασίας .και εγώ δεν ακούω καθόλου καλά πια αλλα θεωρώ ότι είχε να κάνει με τον χώρο εργασίας μου ,βαριά βιομηχανία "οποτες" αφάνταστα πολύ θόρυβος παρότι βάζαμε ωτασπίδες.
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(T-Factor @ Feb 7 2010, 08:23 PM) *
Στο σεμινάριο του Γιάγκου αναφέρθηκε ότι τα περιστατικά υποξίας τελευταία αναφέρεται στα ιατρικά δεδομένα ότι αφήνουν στίγμα στον εγκέφαλο που αναγνωρίζεται από κοινά καταγραφικά μηχανήματα (αξονικό τομογράφο κλπ). Αν αυτό στο μέλλον είναι κάτι θα το μάθουμε στην πορεία

Ώπα ώπα.
Αυτό είναι άλλο. Πρόσεχε τι λες. Είσαι σίγουρος οτι ειπώθηκε κάτι τέτοιο και οτι υπάρχουν ιατρικά δεδομένα; Αυτό αλλάζει πράγματα. Επαναλαμβάνω είσαι σίγουρος;

Για πιο σίγουρα καλλίτερα να ερωτηθεί ο ίδιος ο άνθρωπος. Εσείς που τον γνωρίζετε προσωπικά κάντε του την ερώτηση.

Για το θέμα βαρυκοήας θα επικοινωνήσω με τον Λουλούδη να βγεί και να γράψει τεκμηριωμένα ιατρικά αποτελέσματα.
Αν θυμάμαι καλά η αιτιολογία είναι: ότι ο οργανισμός για να προστατεύσει την πιθανότητα διάρηξης τυμπάνου λόγω της τακτικής αυξομοίωσης της εξωτερικής πίεσης χονδραίνει τον ακουστικό υμένα (τύμπανο)
grlong0303
Γιώργο και Τίμο το θέμα <<ξεχνάω>> εκτός από το <<δεν ακούω καλά>> το έχω και εγώ. Δεν ξέρω αν είναι λόγω ηλικίας ή λόγω κατάδυσης πάντως. cry.gif cry.gif

Και εγώ μια απο τα ίδια...αλλά παίζω μόνο ρηχά γιατί πάω μόνος.

---------------------------------------------
Όσο πιο θολά, τόσα πιο πολλά fish_h4h.gif
Johnkok
Kι εγώ ξεχνάω, αλλά ποιό πολύ επηρρεάζει το κινητό στο αυτί νομίζω παρά η άπνοια.
Ουτως η άλλως, το οτι κάνουμε άπνοια δεν σημαίνει οτι ο εγκέφαλος μένει χωρίς οξυγόνο στις βουτιές μας, για να κάψει εγκεφαλικά κύτταρα.
dodos_1
[quote name='grlong0303' date='Feb 8 2010, 11:18 AM' post='326651']

μπορει να ειναι και λογω γαμου laugh.gif laugh.gif
Manolis70
QUOTE(timos @ Feb 7 2010, 07:21 PM) *
Γιωργο ...δεν ειμαστε οι μονοι και αυτο ειναι σιγουρο...Εχω την εντυπωση οτι εχει σχεση με την απνοια ...ισως και με μια υποξια που ειχα...

ΒΑΛΕ ΜΕ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ cool.gif
LittleJohn
Σε περιόδους που πήγαινα πολύ συχνά για ψάρεμα, το μυαλό μου δουλέυε σα καλοκουρδισμένο ελβετικό ρολόι...
Τώρα που πηγαίνω ελάχιστα ή καθόλου, αρχίζω και παθαίνω κάτι κουλά. Με σοβαρότερο, το να μιλάω και να θέλω να
εκφραστώ με μια συγκεκριμένη λέξη και να μη την θυμάμαι... Σαν γεροντικές διαλείψεις ένα πράγμα... laugh.gif scare.gif tounge1.gif

Οπότε δε παίζει, αυτό που συζητάτε, το αντίθετο... rolleyes.gif rolleyes.gif wink1.gif
TROMOS
Στο σεμινάριο του Γιάγκου αναφέρθηκε ότι τα περιστατικά υποξίας τελευταία αναφέρεται στα ιατρικά δεδομένα ότι αφήνουν στίγμα στον εγκέφαλο που αναγνωρίζεται από κοινά καταγραφικά μηχανήματα (αξονικό τομογράφο κλπ). Αν αυτό στο μέλλον είναι κάτι θα το μάθουμε στην πορεία.

Ωπα παιδια εγω τωρα ξεκιναω το αθλημα! τοσα χρονια παντα ξεχναω......αν με την ελευθερη καταδυση ξεχνας γεγονοτα....τοτε σε λιγο καιρο δεν θα θυμαμαι ουτε το ονομα μου.......!!!αληθεια ποιος ειπαμε ειμαι??? dontknow.gif
Γιώργος Ιώβης
Παιδια σιγουρα δεν ειναι συμπτωση,και εγω ξεχναω σε ανυσηχιτικο βαθμο.
Τελευταια βεβαια αποφασισα να μην κανω πανω απο 5 λεπτα απνοια και ειδα βελτιωση,προσπαθηστε το και εσεις και θα με θυμηθητε! lol.gif
aristos1978
Καταρχήν, όσο αφορά το θέμα μνήμης, είναι κάτι φυσιολογικό με το πέρασμα των χρόνων. Παρατηρείται και σε άτομα που δεν κάνουν Ε.Κ. Δηλαδή δεν υπάρχει μόνο η παράμετρος ψάρεμα στην καθημερινή ζωή μας ώστε να το αποδόσουμε εκεί. Η φθορά των νευρικών κυττάρων είναι καθημερινή και οφείλεται σε απίστευτα πολλούς παράγοντες (άγχος, στρες,γάμος tounge1.gif , κούραση, διατροφή και πάρα πολλά άλλα). Ο μόνος τρόπος εξακρίβωσης αν δημιουργούνται βλάβες στον εγκέφαλο και το σώμα γενικά απο την Ε.Κ. είναι μία ερευνητική μελέτη με συγκριτικές ιατρικές εξετάσεις (μαγνητικές, αξονικές, αιματολογικές κ.α εξετάσεις ) αλλά και τεστ μνήμης, ακρίβειας μπλα,μπλα,μπλα στο ίδιο άτομο μετά από μακρόχρονη έκθεση σε συνθήκες Ε.Κ. Με λίγα λόγια θέλει χροοοοοόνια. Από οτι μου έχει πει καρδιολόγος του Π.Ν. η Ε.Κ. προκαλεί διάταση αορτικού τόξου, υψηλότερο αιματοκρίτη, μερική μείωση ακοής και αρρυθμίες. Αυτά ήταν προσωπικές διαπιστώσεις του από εξετάσεις σε άτομα των ειδικών δυνάμεων του ναυτικού. Τώρα αν ισχύει ή όχι δεν το γνωρίζω με σιγουριά.
Και μην ξεχνάτε οτι η νόσος των δυτών στην Ε.Κ έγινε αποδεκτή σαν ιδέα μόλις πριν λίγα χρόνια.
panosb
και εγώ ξεχνάω αλλά ξεχναγα και απο πρίν! Επίσης δεν ακούω καλά οπωςκαι ο πατέρας μου που και αυτός βουτούσε απο μικρός.

Βεβαια εχω/ειχα και αλλα βαρβαρα χόμπι που επιρεαζουν την ακοή οπότε!

Παντως τα τελευταία 2 χρόνια που προπονούμουν μεχρι τελικής πτώσεως το 2μηνο Απρίλης-Μαιος ΕΚΕΙΝΗ την περίοδο και μόνο είμαι σαν πρόβατο. Δεν θυμάμαι τπτ και κοιμαμαι όρθιος , αλλά πιστευω ότι ειναι απο την κούραση και οχι απο την άπνοια΄.
timos
QUOTE(LittleJohn @ Feb 8 2010, 12:18 PM) *
Σε περιόδους που πήγαινα πολύ συχνά για ψάρεμα, το μυαλό μου δουλέυε σα καλοκουρδισμένο ελβετικό ρολόι...
Τώρα που πηγαίνω ελάχιστα ή καθόλου, αρχίζω και παθαίνω κάτι κουλά. Με σοβαρότερο, το να μιλάω και να θέλω να
εκφραστώ με μια συγκεκριμένη λέξη και να μη την θυμάμαι... Σαν γεροντικές διαλείψεις ένα πράγμα... laugh.gif scare.gif tounge1.gif

Οπότε δε παίζει, αυτό που συζητάτε, το αντίθετο... rolleyes.gif rolleyes.gif wink1.gif

Ανωμαλε...tounge1.gif tounge1.gif tounge1.gif
hariska
QUOTE(JIANNIS21P @ Feb 7 2010, 09:11 PM) *
κάποιος επιστήμονας να μας pi αν πράγματι έχει να κάνει η απώλεια μνήμης με τις καταδύσεις???
τόρα για απώλεια ακοής φαντάζομαι να φταίει και ο χώρος εργασίας .και εγώ δεν ακούω καθόλου καλά πια αλλα θεωρώ ότι είχε να κάνει με τον χώρο εργασίας μου ,βαριά βιομηχανία "οποτες" αφάνταστα πολύ θόρυβος παρότι βάζαμε ωτασπίδες.

τι διαφορά έχει το 'πει' από το 'pi';
Κι ένα φιλαράκι δεν ακούει καθόλου καλά. Είναι κωδονοκρούστης στην εκκλησία της ενορίας μας. Θα του προτείνω να επισκεφτεί κάποιον ειδικό σχετικά με καταδύσεις.

Υ.Γ. Εγώ το βράδυ μετά τη βουτιά δεν ακούω σχεδόν τίποτα... (λίγα πράματα, τη δίψα μου και τέτοια κουφά).
Και αυτό το φαινόμενο κρατεί χρόνια (καμιά 20αριά). Τον υπόλοιπο καιρό, όντως έχω παρατηρήσει μία μείωση της ακοής, αλλά πέρυσι που έκανα ακοόγραμμα (πως λέγεται αυτό το πράμα) με έδειξε σούπερ! Περίεργα πράματα...
George_B
Κατι ηθελα να γραψω αλλα το ξεχασα.. unsure.gif
hariska
QUOTE(George_B @ Feb 8 2010, 03:34 PM) *

τι είπες;
kasba
QUOTE(hariska @ Feb 8 2010, 03:50 PM) *

τι είπες;

Άλλοι πίνουν για να ξεχάσουν, άλλα από το πολύ ποτό ξεχνούν τι ήθελαν να ξεχάσουν!!!.
Εγώ απλώς ξέχασα να πιώ!! δεν χρειάζετε, ξεχνάω κι έτσι.

Έχει τόση ησυχία στα 15mt (καρτέρι), που ακούς τα μαλλιά σου να μεγαλώνουν (με το αριστερό, το δεξί δεν παίζει).Πρέπει οπωσδήποτε να θυμηθώ να μην ξεχάσω να αναδυθώ.
Venom
Κοιτάξτε εγώ παρατήρησα -δεν ξέρω αν είναι από αυτό- οτι από τότε που ξεκίνησα τις άπνοιες δεν είμαι πια τόσο εύγλωττος, δηλαδή στον προφορικό λόγο άλλοτε μασάω τα λόγια μου ή μπερδεύω τη σειρά των λέξεων ή ακόμη και τις λέξεις κάτι που παλιότερα δεν είχα και αντίθετα ήμουν πολύ έυγλωττος. Από προβλήματα μνήμης δεν έχω κανένα, μπορώ να πω ότι έχω και πάρα πολύ καλή μάλιστα. Από προβλήματα ακοής πάλι κανένα. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με την άπνοια και σκέφτομαι μήπως δημιουργεί προβλήματα μακροχρόνια. Αυτό που έχω δει είναι ότι οι Καλύμνιοι (δύτες, σφουγγαράδες) παρουσιάζουν πολύ γρηγορότερα προβλήματα στο μυαλό από ότι οι άνθρωποι που δεν κάνουν άπνοια. Δηλαδή αν ο μέσος άνθρωπος παθαίνει μαλάκυνση στα 85 ξέρω γω ο Καλυμναίος βαθύτης παθαίνει στα 65. Επιπρόσθετα ένας φίλος μου που δεν ασχολείται καθόλου με Ε.Κ. είχε διαταραχές ύπνου. Πήγε λοιπόν στο Συσμανόγλείο για εξετάσεις. Εκεί τον βάλανε να κοιμηθεί και παρατηρήσαν ότι έκανε 3 άπνοιες κάτα τη διάρκεια του ύπνου (της αστείας τάξης των 30 δευτερολέπτων περίπου) και του είπαν για να αποφύγει εγκεφαλικές βλάβες να κοιμάται με μάσκα οξυγόνου. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται γιατί έιναι και στον κάθε άνθρωπο διαφορετικά και στη συγκεκριμένη περίπτωση ο άνθρωπος αυτός έκανε ναι μεν μικρές αλλά καθημερίνα δε άπνοιες.
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(kasba @ Feb 8 2010, 05:50 PM) *

τι είπες;

Άλλοι πίνουν για να ξεχάσουν, άλλα από το πολύ ποτό ξεχνούν τι ήθελαν να ξεχάσουν!!!.

Έχει τόση ησυχία στα 15mt (καρτέρι), που ακούς τα μαλλιά σου να μεγαλώνουν (με το αριστερό, το δεξί δεν παίζει).Πρέπει οπωσδήποτε να θυμηθώ να μην ξεχάσω να αναδυθώ.

roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif
Μου έφυγε το φλυτζάνι με τον καφέ από το χέρι, από τα γέλια.

Εγώ δεν ξεχνάω να πληρώσω λογαριασμούς ρε γαμώτο ενώ ξεχνάω ονόματα πολύ εύκολα cry.gif
Μπορεί να ρωτήσω κάποιον πως τον λένε μετά από 3-4 ημέρες που συναντηθήκαμε. Επίσης η μνήμη μου κάνει επιλεκτική αποθήκευση μπορεί να θυμάμαι το κινητό καρακουκλάρας που συνάντησα πριν 1 μήνα και να ξεχάσω το σταθερό της μάνας μου cry.gif cry.gif
Γιατρέ είμαι πολύ βαριά??????
George_B
QUOTE(Γιώργος Δεμέτης @ Feb 8 2010, 08:15 PM) *
QUOTE(kasba @ Feb 8 2010, 05:50 PM) *

τι είπες;

roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif
Μου έφυγε το φλυτζάνι με τον καφέ από το χέρι, από τα γέλια.

Εγώ δεν ξεχνάω να πληρώσω λογαριασμούς ρε γαμώτο ενώ ξεχνάω ονόματα πολύ εύκολα cry.gif
Μπορεί να ρωτήσω κάποιον πως τον λένε μετά από 3-4 ημέρες που συναντηθήκαμε. Επίσης η μνήμη μου κάνει επιλεκτική αποθήκευση μπορεί να θυμάμαι το κινητό καρακουκλάρας που συνάντησα πριν 1 μήνα και να ξεχάσω το σταθερό της μάνας μου cry.gif cry.gif
Γιατρέ είμαι πολύ βαριά??????

Για πες το τηλ της καρακουκλαρας και θα σου πω αν εισαι η οχι...
Trelos
όση ξεχνάνε εκτος από το ψάρεμα δεν φαντάζομαι πίνουν μπαφους και παίζουν προ? laugh.gif
ελευθερη βουληση
εγω αυτο που εχω ακουσει ειναι πως ελεθερωνονται ελευθερες ριζες που κανουν διαφορα κακα στον οργανισμο τα οποια ελπιζω να εξουδετερωνονται απο την ευτυχια του πραγματος ( εννοωντας κυριως τις ενδορφινες που εκλυονται οταν εχουμε αυτο ηλιθιο χαμογελο στη βαρκα μετα απο το ψαρεμα
Miker
Αυτο με τα ονοματα το εχω και εγω! Ξεχναω το ονομα μολις μου το πουνε!!! Μετα την χειραψια σπανια το θυμάμαι!
johnbakk
Ολοι εχετε δικιο για ολα.
Πριν πολλα χρονια που καπνιζα αρκετα τσιγαρα την ημερα (και βουταγα κιολας) το μυαλο μου ηταν σε μια κατασταση αποσυνθεσης.
Και ηταν απολυτα φυσικο αφου του ελειπε οξυγονο.
Οταν αντικατεστησα το τσιγαρο με αρκετα (εως πολλα) χιλιομετρα τρεξιμο -ποδηλατο (τρομερη οξυγονωση των ιστών του εγκεφαλου-και οχι μονο) την εβδομαδα ηρθε στα ισα του.
gatsi
Μπράβο ρε παιδιά, μου φτιάξατε άλλοθι!!
Θα δείξω το ποστ στη γυναίκα μήπως σταματήσει να με λέει χασονούση, αφηρημένο και κουφό!!
Αν και τα είχα πριν ξεκινήσω το ψαροτούφεκο, τώρα θα έχω και πάτημα... whistling2.gif
hristpa
Πάντως παρατηρείται μία γενική νωχελικότητα στους ψαροντουφεκάδες και σε μερικές περιπτώσεις αρκετά έντονη.

Εγώ το αποδίδω στην διαρκή προσπάθεια για χαλάρωση που έχουμε συνηθίσει να υποβαλλόμαστε, αλλά αυτό μάλλον είναι απλή παρηγοριά.

Πάντως αν έσπαγα τα νεύρα των πέριξ μου μία φορά, από τότε που άρχισα το ψτ τους τα σπάω δέκα.

Το ίδιο, αλλά σε αφάνταστα χειρότερο βαθμό παρατηρώ και σε άλλα μέλη της κοινότητάς μας, όπως για παράδειγμα στον Τόλη τον Καμπούρα (kabouras).

Ο ίδιος τονίζει ότι απλά "γεννηθήκαμε κουρασμένοι...". sleep_1.gif
aias
Ἀγαπητοὶ φίλοι

Τὸ θέμα τῶν ἐγκεφαλικῶν ἐπακολούθων τῆς ἐλεύθερης καταδύσεως μὲ ἄπνοια, πράγματι, δὲν ἔχει ἐπαρκῶς μελετηθῆ καὶ τεκμηριωθῆ. Σᾶς παραθέτω τὰ ἀποτελέσματα δύο χαρακτηριστικῶν μελετῶν:

Ἡ μία μελέτη λαμβάνει ἀρχικῶς ὑπ' ὄψιν της τὸ δεδομένο ἀπὸ ἄλλες μελέτες ὅτι ἀσθενεῖς (ὄχι δύτες) μὲ βαρεία ρογχοπάθεια καὶ ἄπνοιες κατὰ τὸν ὕπνο παρουσιάζουν πράγματι νευροψυχικὲς διαταραχές. Ἐξήτασε λοιπὸν 21 ὑγιεῖς elite δύτες (χωρὶς ρογχοπάθεια) μὲ καλὰ προτυποποιημένες ψυχομετρικὲς μεθόδους (πχ χρόνος ἀντιδράσεως σὲ ἐρεθίσματα, ταχύτητα κατανοήσεως ὁμιλίας, βραχυπρόθεσμη μνήμη κλπ) καὶ δὲν βρῆκε κάτι παθολογικό, σὲ σύγκρισι μὲ τὸν γενικὸ πληθυσμό.

Ἡ ἄλλη μελέτη προσδιώρισε τὸ πῶς ἐπηρεάζεται ἡ τιμὴ τῆς πρωτεΐνης S100b στὸ αἶμα, σὲ σχέσι μὲ τὴν παρατεταμένη ἄπνοια. Ἡ συγκεκριμένη πρωτεΐνη ἀποτελεῖ ἀξιόπιστο δείκτη τῆς ἀκεραιότητος τοῦ αἱματοεγκεφαλικοῦ φραγμοῦ. Βρέθηκε λοιπὸν ὅτι ἡ πρωτεΐνη αὐτὴ αὐξάνεται παροδικῶς κατὰ 25%, μὲ τὸ τέλος τῆς ἀπνοίας. Οἱ ἐρευνηταὶ συμπεραίνουν ὅτι ἡ ἄπνοια ἔχει βλαπτκὴ ἐπίδρασι στὸν ἐγκέφαλο, ἀλλὰ πρὸς τὸ παρὸν δὲν εἶναι σὲ θέσι νὰ ποῦν πόσο σημαντικὴ εἶναι ἡ ἐπίδρασι ἀπὸ κλινικῆς ἀπόψεως.

Νομίζω ὅτι μὲ βάσι τὰ παραπάνω πρέπει κανεὶς νὰ εἶναι, ὡς ἐπιστήμων, ἐπιφυλλακτικὸς στὸ θέμα αὐτό, ἐν ἀναμονῇ περισσοτέρων στοιχείων. Ὡς ἁπλὸς ἄνθρωπος βέβαια, μπορεῖ ὁ καθένας νὰ προσδιορίσῃ τὴ δική του στάσι, παίρνοντας ἢ μή παίρνοντας τὸ ἀνάλογο ρίσκο, μὲ βάσι τὰ ἐπιστημονικά, ἀλλὰ καὶ τὰ ἄλλα δεδομένα, ὅπως ἀκριβῶς ἀποφασίζει πχ ἂν θὰ καπνίζῃ ἢ ὄχι (στὴν περίπτωσι αὐτὴ μάλιστα εἶναι ἀποδεδειγμένο τὸ κακὸ ποὺ προκαλεῖ στὸν ἑαυτόν του καὶ στοὺς ἄλλους, κι ὅμως πολλοὶ τὸ κάνουν).

Νὰ εἶστε πάντα καλά

Δρ. Αἴας-Θεόδωρος Παπασταύρου
Χειρουργὸς Ὤτων, Ρινός, Λάρυγγος
timos
ΑΨΟΓΟΣ...

Σας ευχαριστουμε πολυ....
tdrackos
Επιτελους, και κατι παραπανω απο φημες !

κ.Παπασταυρου ευχαριστουμε...

και εγω ξεχναω εκνευριστικα,
αλλα δεν ξερω αν φταιει το ψαρεμα ή
το οτι τελειωσα τις σπουδες μου (και εκοψα το διαβασμα).
georgev
κε Παπασταύρου ευχαριστούμε γιά την ευγενική σας συμβολή.

Θοδωρή εγώ ξεχνάω σε μεγάλο βαθμό πρίν ακόμη ξεκινήσω να ψαρεύω συστηματικά!
Εγώ το αποδίδω στην ιδιαίτερα κουραστική δουλειά μου ...
αλλά γενικότερα ο ανθυγιεινός τρόπος ζωής μας, σε συνδυασμό με την καθημερινή πίεση από την ολοένα και αυξανόμενη "ταχύτητα" των θεμάτων που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε, πρέπει να παίζουν κάποιο σημαντικό ρόλο στην απώλεια μνήμης...
Johnkok
QUOTE(aias @ Mar 3 2010, 09:14 PM) *
...

Ἡ ἄλλη μελέτη προσδιώρισε τὸ πῶς ἐπηρεάζεται ἡ τιμὴ τῆς πρωτεΐνης S100b στὸ αἶμα, σὲ σχέσι μὲ τὴν παρατεταμένη ἄπνοια.

...

To ερώτημα βέβαια εδώ, είναι ποιά θεωρείται ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΗ, άπνοια.
Alkiviadi
εγω προσωπικα οσα και να χανω με το ψαροντουφεκο, πιστευω οτι κερδιζω πιο πολλα. και μονο οτι το σκι μειώνω το καπνισμα κατα 50-60% μου φτάνει!!!!

και εγω ξεχνάω, αλλα πατησα και τα 42 !!!!!
MKOUME

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...
κ το απολαμβάνω..!
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(MKOUME @ Mar 4 2010, 12:59 PM) *

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...
κ το απολαμβάνω..!

Σε πρήζει η κυρά και έχει και ψιλή φωνή οπότε δεν την ακούς και τόσο καλά και μετά ξεχνάς και γιατί μουρμούριζε?
Δεν είναι από τις βουτιές πάντως το φαινόμενο....από τον γάμο είναι laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
aias
QUOTE(Johnkok @ Mar 4 2010, 11:41 AM) *
QUOTE(aias @ Mar 3 2010, 09:14 PM) *
...

Ἡ ἄλλη μελέτη προσδιώρισε τὸ πῶς ἐπηρεάζεται ἡ τιμὴ τῆς πρωτεΐνης S100b στὸ αἶμα, σὲ σχέσι μὲ τὴν παρατεταμένη ἄπνοια.

...

To ερώτημα βέβαια εδώ, είναι ποιά θεωρείται ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΗ, άπνοια.

Γιὰ πρακτικοὺς λόγους, παρατεταμένη θεωρεῖται ἡ ἄπνοια ποὺ τελειώνει μὲ ἀναγκαστικὴ εἰσπνοή. Αὐτὸ τὸ κριτήριο τὸ πληροῖ τὸ 95% τῶν ἀπνοιῶν ποὺ κάνουμε γιὰ ψάρεμμα. Αὐτὸ ὑποστηρίζεται καὶ ἀπὸ τὰ στοιχεῖα ποὺ ὑπάρχουν διαθέσιμα σὲ ἀφθονία ἀπὸ τὶς παθολογικὲς ἄπνοιες κατὰ τὴ διάρκεια τοῦ ὕπνου, γιὰ τὶς ὁποῖες ὑπάρχουν μετρήσεις ὅλων τῶν εἰδῶν.

Μεγαλύτερο ἀκόμη ἐνδιαφέρον ἔχει τὸ ἐρώτημα: "Πόσες παρατεταμένες ἄπνοιες μπορεῖ νὰ διαχειρισθῇ τὸ σύστημα;" Σίγουρη καὶ ἐπιστημονικὴ ἀπάντησι μήν περιμένετε. Μπορῶ ὅμως νὰ τολμήσω μία προσέγγισι, ἀξιοποιώντας τὴν ἐμπειρία μου ἀπὸ τὶς περιπτώσεις μὲ ὀξεία κώφωσι τῶν ἐλευθέρων δυτῶν. Ὅταν γιὰ πρώτη φορὰ εἶχα περιγράψει τὴ νοσολογικὴ αὐτὴ ὀντότητα σὲ παγκόσμιο ἀκοολογικὸ συνέδριο στὴν Τενερίφη, ἡ πρωτεΐνη S100b μᾶς ἦταν ἐντελῶς ἄγνωστη. Διαισθητικὰ ἀπέδωσα τότε τὶς βλάβες τοῦ αἱματολαβυρινθικοῦ φραγμοῦ στὶς ἐλεύθερες ρίζες τοῦ ὀξυγόνου, τὶς ὁποῖες τὸ σύστημα δὲν μποροῦσε μετὰ ἀπὸ πολύωρες ἐπαναλαμβανόμενες ἀπνοϊκὲς καταδύσεις νὰ διαχειρισθῇ. Φαίνεται ὅτι οἱ ἐξελίξεις πᾶνε νὰ ἐπιβεβαιώσουν τὴν παλαιά μου ἐπιστημονικὴ ὑπόθεσι. Ποιά εἶναι λοιπὸν ἡ ἐμπειρία μου ἐπ' αὐτοῦ; Δὲν ἔχω δεῖ ποτὲ τέτοιου εἴδους ὀξεία κώφωσι σὲ ψαρέμματα ποὺ κράτησαν λιγότερο ἀπὸ 3 ὧρες (ἐννοεῖται πρωτοπαθῆ περιστατικά, ὄχι ὑποτροπές)· τὰ περισσότερα ἦταν μεταξὺ 5 καὶ 8 ὡρῶν. Ἐπειδὴ ὁ αἱματολαβυρινθικὸς καὶ ὁ αἱματοεγκεφαλικὸς φραγμὸς εἶναι σχεδὸν ταυτόσημοι, δὲν θὰ κάναμε σοβαρὸ λάθος, ἂν προεκτείνουμε τὴν ἐμπειρία αὐτὴ καὶ στὶς ἐγκεφαλικὲς βλάβες ἀπὸ ἄπνοια. Φυσικά, δὲν πρέπει νὰ εἴμαστε ἁπλοϊκοί: Ὁ ἐγκέφαλος καὶ ὁ λαβύρινθος ἔχουν πληθώρα ἄλλων διαφορῶν, ποὺ σίγουρα ἔχουν τὴ σημασία τους. Ἡ διαφορὰ πχ στὸν τρόπο τῆς αἱματώσεως θὰ μποροῦσε νὰ διακαιολογήσῃ τὴ μεγαλύτερη ἀντοχὴ τοῦ ἐγκεφάλου. Θὰ χρειαστῇ ἀρκετὴ ὑπομονὴ μέχρι νὰ ξακαθαρίσῃ τὸ τοπίο μὲ ἐπιστημονικὸ τρόπο. Μέχρι τότε δὲν βλάπτει νὰ εἴμαστε λίγο ἐπιφυλλακτικοί, γιὰ νὰ εἴμαστε πιό ἀσφαλεῖς.

Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.