Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Διάφορα
Viper
Ρε παιδιά θέλω να πώ μια ιστορία που δυστυχώς είναι αλήθεια.Καί λέω δυστυχώς
γιατί δεν μπορεί σε μία χώρα με τόσες ακτές καί με τέτοια ιστορία στην θάλασσα να
υπάρχουν τόσο ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ που χειρίζονται κάποιο ταχύπλοο.Καί μάλιστα
συνοδεύονται απο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ. angry1.gif
Πριν 3 μέρες πήγα με την σύζυγό μου για μπάνιο καί θεώρησα καλό να το συνδιάσω
καί με μια "γρήγορη" βουτιά.Φούσκωσα τη σημαδούρα ντύθηκα καί μπλούμ στο νερό.Αφου κολύμπησα καμιά 150 μέτρα στα ανοιχτά σε κάποια μικρή ξέρα χαλαρώνω καί ετοιμάζομαι να βουτήξω.Ξαφνικά ακούω θόρυβο προπέλας που
ολοένα δυναμώνει.Σηκώνω το κεφάλι καί βλέπω ένα σκάφος να έρχεται κατευθείαν
πάνω μου.Καταλαβαίνω ότι δεν με έχει αντιληφθεί καί αναγκαστικά σηκώνω το
ψαροντούφεκο καί το κουνώ.Για καλή μου τύχη με βλέπει κόβει ταχύτητα έρχεται
κοντά μου καί μου λέει:"Κάλα ρε μ....κα γιατί απομακρύνθηκες τόσο πολύ απο την
ακτή;Πρόσεχε λίγο που να σε δώ εγώ.Ολόκληρο σκάφος δεν το βλέπεις για να το
αποφύγεις;Ευτυχώς που σε είδε ο φίλος απο δώ καί δεν σε πατήσαμε.Δεν σου είπαν
ότι οι κολυμβητές δεν απομακρύνονται απο την παραλία;"Καί πρίν πρόλάβω να μιλήσω ανοίγει το γκάζι καί γίνεται καπνός.Δίνω τόπο στην οργή προσπαθώ να χαλαρώσω καί αφου τα καταφέρνω βουτώ για να εξερευνήσω την κίνηση στον βυθό.
Επαναλαμβάνω τα πλαναρίσματα καί εντοπίζω "κάτι".Ετοιμάζομαι χαλαρώνω καί
αρχίζω την κατάδυση.Δεν έχω φτάσει στον στόχο καί ακούω προπέλα που "δυναμώνει".ΠΑΝΙΚΟΣ αρχίζω καί αναδύομαι με γωνία για να βγώ δίπλα στην
σημαδούρα καί βλέπω ενα σκάφος να έχει σταματήσει ακριβώς δίπλα της καί να την σηκώνει για να δεί τι υπάρχει απο κάτω .Βγαίνω στην επιφάνεια έντρομος καί πανικοβλημένος.Πρίν καλά καλά αναπνεύσω ακούω μέσα απο το σκάφος."Τι χαμπάρια ρε φίλε κυκλοφορεί κάνα ψαράκι;Είναι βαθειά εδώ;Απο δώ είσαι;"Καί ότι άλλο μπορεί να χωρέσει ο ανθρώπινος νους.Οταν ηρέμησα προσπάθησα να τους εξήγήσω ότι η σημαδούρα είναι για να την βλέπουν τα σκάφη καί να περνούν μακριά της καί όχι να "πλαγιοδένουν".Εκεί να δείτε τι άκουσα.Οτι είμαι άσχετος καί δεν έχω δίπλομα ταχυπλόου καί ότι αν είχα δεν θα το έλεγα αυτό καί κάτι πράγματα ασυνάρτητα. angry1.gif
Ερχομαι καί αναρωτιέμαι πώς έχουν πάρει δίπλωμα κάτι κάφροι σαν καί αυτούς;
Δεν ξέρω ρε παιδιά συμβαίνουν τέτοια πράγματα καί σε άλλα μέρη εκτός απο δώ
ή εγώ είμαι ο τυχερός;
Αυτά είναι δύο απο μερικά περιστατικά παρόμοια που έζησα για πρώτη φορά φέτος
και ελπίζω καί τελευταία. angry1.gif
meliti
Μην έχεις ρε συ Αλέξανδρε τον Ιο του

ΜΑΛΑΚΟΜΑΖΟΧΤΗ και τους έλκεις ??????
Epinephelus
""Δεν ξέρω ρε παιδιά συμβαίνουν τέτοια πράγματα καί σε άλλα μέρη εκτός απο δώ
ή εγώ είμαι ο τυχερός;""

Αλεξανδρε μην σαλταρεις και δεξου το σαν πραγματικοτητα .Οι καπετανεοι του καλοκαιριου ηταν ειναι και θα ειναι πραγματικοτητα .

Παρομοιο περιστατικο εζησα στις Σπετσες .Το σκηνικο ιδιο παρεα με την γυναικα σε παραλια για μπανιο ο σακος με τα πραγματα μαζι καποια στιγμη αποφασιζω να βουτηξω ανοιγομαι καμια 50 αρια μετρα απο την ακτη στα ορια του κολπου που ηταν η παραλια μεσα στην αμμο βρισκω ενα κεφαλι στα 19 μετρα η ορατοτητα καταπληκτικη στριμωχνω σε μια σχισμη 2 ωραιαους σαργους και μετα απο 10 λεπτα τους εχω κρεμασει στην σημαδουρα .Στην επομενη βουτια και ενω ψαχνω διπλανη σχισμη ο θορυβος απο την μηχανη ολοενα και δυναμωνει .Ξεκιναω την αναδυση και κοιτωντας την επιφανεια βλεπω την γαστρα απο ενα φουσκωτο να κανει γυρω γυρω απο την σημαδουρα αφεινω το αποσπομενο και με διαγωνια βουτια και σχεδον σκασμενος ανεβαινω στην επιφανεια ετοιμος να ξεχεσω τον "περιεργο" .Σηκωνοντας το κεφαλι βλεπω 2 χαζογκομενες τουριστριες σε ενα tender να κοιτουν τους σαργους που χτυπιοντουσαν στην σημαδουρα .Φυσικα δεν μπηκα στον κοπο να τους πω τιποτα διοτι πολυ απλα δεν θα καταλαβαιναν ολο νευρα πηρα την σημαδουρα και γιαλοσα .
Το χειροτερο ομως απ ολλα ειναι αυτα τα τσογλανια με τα jet ski που για να κανουν μοσταρ περνουν στα 5 μετρα απο την σημαδουρα και το χειροτερο φτανουν τοσο γρηγορα πανω σου που δεν προλαβαινεις να τα ακουσεις.

Κουραγιο ο Σεπτεμβρης ερχεται και οι βαρβαροι θα εξαφανιστουν .,..
Angelos
Dystyxos asxetoi yparxoyn pantoy. Ayto symbainei kathimerina sta meri mas edo stin Ameriki. Moy exei tyxei para polles fores na perasoyn konta skafi edo gi'ayto psareyo mono me kapoio na odigei to skafos moy. An plisiazei kapoios m....kas, bazoyme to skafos metaksy ton dyton kai to skafoys. Par'ola ayta mou exoyn symbei ta eksis:
1. Psareya se ena yfalo edo konta. Akoyo ena fobero thorybo kai blepo na perna me foberi taxytita 20 metra para pera to taxyploo tis LIMENIKIS ASTYNOMIAS me tis triples 300ares mixanes. Peritto na po oti eixa katadytiki simaia kai sto skafos kai sti simadoyra moy
2. Boytagame treis se ena nayagio. Oloi eixame simadoyres kai to skafos mas htan dipla. Plisiazei ena megalo katadytiko skafos na riksei aytodytes. Mas pernei tis simadoyres sbarna kai kontepse na mas xtypisei. H apantisi toy: "Den epitrepetai na boytate edo. Einai gia...aytodytes oxi eleytheroys" wacko.gif wacko.gif . Oi filoi moy hthelan na toy xosoyn mia 7ara sti karina alla toys eipa na kanoyn topo stin orgi.
Prosoxi paidia kai opos exo pei kai pio palia: Skafi exoyn skotosei poly perissoteroys psarotoyfekades/loyomenoys para oi kakomoiroi oi karxaries.
meliti
Παιδιά εγώ που ξέρω πολλούς με φουσκωτά λόγο της άλλης μου ΛΟΞΑΣ
δεν μπορείτε να φανταστήτε τι άγνοια έχουν .............. δεν μπορούν να φανταστούν ότι υπάρχει ψαροντουφεκάς πάνω απο 10 -20 μέτρα μακριά απο ακτή ......... και μιλάμε για ανθρώπους που ξέρουν πολλά απο θάλασσα !
να περνάνε στα 100-150 μέτρα απο βράχια με τα "" ΟΣΑ "" και να φώναζω εγώ ανοίξουυυυυυυυυυυυυυ θα φας κανα ψαροντουφεκάαααα
και να μου λεεί ...............ρε πας καλά εδώ είναι χάος απο κάτω .......ειναι πάνω απο 20 μέτρα ....................

και να φανταστείτε οτι αυτοί που σας λέω εγώ είναι κάθε σκ στην θάλασσα χειμώνα καλοκαίρι και έχουν φάει την θάλασσα με το κουτάλι

Σκέψου τι γίνεται με αυτούς που βγαίνουν μια φορά το χρόνο με καπέλο αλλά Γιάννης Λάτσης
patrinos
Επιστρεφω προς την ακτη βλαστημωντας μετα απο απωλεια βεργας απο πελαγισιο για να παρω αλλο οπλο απο το αμαξι. Τα νερα ειναι κοφτα και κινουμαι διπλα στην ακτη οταν ακουω θορυβο απο εξωλεμβια πισω αλλα μακρια μου. Σηκωνω το κεφαλι και βλεπω 2 ατομα σε ενα μικρο φουσκωτο να με δειχνουν και να φωναζουν ‘ανθρωπος στη θαλασσα’ σκεφτομαι τι διαολο μου λενε και κοιτω απ την αλλη.
Ενα ξυλινο ασπρο καικι ειναι 4-5 μετρα μπροστα μου και ερχεται σιγα σιγα με σβηστο τον κινητηρα κατευθειαν επανω μου. Παιρνω ενα βραχο αγκαλια και παρακολουθω καθως περνα δυο μετρα μακρια μου, ενας γεροντας βγαινει απο την καμπινα χωρις να δωσει την παραμικρη σημασια σε εκεινους που φωναζαν (δεν ειχαν δει αν με πατησε η οχι.)
Αρχιζω και εγω...
ΡΕ ΜΠΑΡΜΠΑΑΑΑΑΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΡΕΕΕΕΕΕ, ΘΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ!!!
Εντελως αταραχος ο γερος ξεκινα να ριχνει τα δυχτυα του πανω απο το σχοινι της σημαδουρας μου η οποια ακουμπουσε στο πλαι του καικιου, βαζει μπρος τον κινητηρα και απομακρυνεται σαν να μην εχει συμβει τιποτα, αφηνοντας με με τη σημαδουρα κουβαρι στο δυχτι, με το βραχο αγκαλια και το στομα ανοιχτο σαν ροφο που εφαγε εφταρα στο δοξα πατρι.
Μαζευω τα κομματια μου, κοβω οτι βρισκω και ελευθερωνω τη σημαδουρα και την κανω σιγα σιγα προς την εξοδο οπου βρισκω τα δυο παλικαρια με το φουσκωτο και καταληγουμε στο συμπερασμα οτι εκτος απο στραβος πρεπει να ηταν και κουφος....

σε καταλαβαινω απολυτα......
Johnkok
Ερχομαι καί αναρωτιέμαι πώς έχουν πάρει δίπλωμα κάτι κάφροι σαν καί αυτούς;

Ασε, εχω γνωστό που του το στείλανε σπίτι του και δεν εχει ανοίξει ποτέ του ούτε το βιβλίο των εξετάσεων. wacko.gif
zantespear
Εδώ στη Ζάκυνθο τι να πω? Κάθε παραλία και ενοικιαζόμενα τζετ σκι. Απο τα λεγόμενα τουριστικά? Έχουμε και λέμε τουριστικά για το γύρω του νησιού, Τουριστικά σε όλο το κόλπο του Λαγανά, στις σπηλιές του Κεριού, Απο τον Αγιο Νικόλα βολιμών για ναυάγιο και δεν ξέρω γαι που αλλόυ. Εντωμεταξύ αν βάλεις και τους σκαφάτους και σκεφτείς οτί ξύνουν τα βράχια το 70% οτυ νησιού ειναι επικύνδινο για Υ/Ψ.
Πάντως δεν είναι όλοι οι επαγκελματίες έτσι. Πρόσφατα σε βουτια μου στα βόρεισ του νησιού ετυχε να πέσω σε ένα τουριστικό που έμπενε σε μια σπηλιά. Ο τύπος μου ζήτησε συγνωμη που πέρασε τόσο κόντα (μου είχε κάνει νόημα από πριν). Οταν βγήκα έξωήρθε και αυτός να το δέσει και μου ζήτησε να τον βοηθήσω. Πραγματικά μου έδωσε να καταλάβω οτί από αυτό το πράγμα ζει και μάλιστα μου είπε αν θελω την επόμενη φορα να με πάρει τσάμπα και να με μεταφέρει σε ποιο ασφαλή μερια
geogiann
Μήπως είναι σωστό να αρχίσουμε να κρατάμε τους αριθμούς των σκαφών, του πούστ.. δεν θα τους κάνουν τουλ μια σύσταση οι λιμενικοί???, άλλωστε όπως είναι παράνομο να μην έχεις σημαδούρα είναι παράνομο και να πλησιάζεις σε μία σε απόσταση λιγότερη των 50 μέτρων με το σκάφος. Όσο για τα jet ski το μονο που τους αξίζει είναι μια βέργα στην καρίνα, άντε μην πώ τίποτα χειρότερο με το κάθε μαλάκα που νοικιάζει σε παντελώς ανέυθυνους , και χωρίς φυσικά άδεια ταχυπλόου.
george-diver
QUOTE(Epinephelus @ Aug 19 2004, 05:10 PM)
Το χειροτερο ομως απ ολλα ειναι αυτα τα τσογλανια με τα jet ski που για να κανουν μοσταρ περνουν στα 5 μετρα απο την σημαδουρα και το χειροτερο φτανουν τοσο γρηγορα πανω σου που δεν προλαβαινεις να τα ακουσεις.

Κουραγιο ο Σεπτεμβρης ερχεται και οι βαρβαροι θα εξαφανιστουν .,..

Παιδια οι μεγαλυτεροι ηλιθιοι ειναι με τα jet ski.
Θελει μεγαλη προσοχη με αυτους. angry1.gif
Στο προηγουμενο ψαρεμα μου σταματησα εναν και του λεω¨"καλα δεν ξερεις τι ειναι αυτο"(για τη σημαδουρα του ελεγα),και φυσικα δεν ηξερε. angry1.gif

ps:εχω γνωστο που ειναι σκετος εγκληματιας με το ιδιοκτητο jet ski του... dontknow.gif
Cthulhu
Έχω δεί τρεις φορές να περνάει μερικά μέτρα πανω μου ταχύπλοο και αρκετά καικια απο λιγα μέτρα διπλα μου. Για ένα χαίρομαι όμως! Δίοτι φέτος δεν έχω δει ενοικιαζομενο jet ski... λέτε να τα απαγόρευσαν???
GSFAK
Σκηνικό: Ο τόπος που ψαρεύω τα τρία τελευταία χρόνια . Μια ώρα δρόμος απο το σπίτι μου , ανεβαίνεις βουνά , κατεβαίνεις ράχες και στη άκρη του πουθενά , τρια χιλόμετρα βραχώδους παραλίας που πατάει άνθρωπος μία φορά κάθε ολυμπιάδα.
Το βασικό μου πρόβλημα εκεί ήταν ότι αν πάθω τίποτε , θα με βρούν οι αρχαιολογοι την επόμενη χιλιετία.
Σάββατο ( που μας πέρασε ) πρωί , και εγώ ολομόναχος απολαμβάνω την τέλεια λαδιά και την απίστευτη διαύγεια. Δεν έχω δεί ακόμη τίποτε στο βυθό , αλλά δεν πειράζει , είναι μόλις μισή ώρα που έπεσα.
Ξαφνικά , και ενώ έχω βουτήξει , όσο κατεβαίνω προς τα κάτω ακούω τον ήχο από κινητήρα.Ανεβαίνω πάνω , και ένας κύριος με την οικογένειά του πάνω σε ένα φουσκωτό περνάει 10-20 μέτρα δίπλα μου και μου χαμογελάει καλοσυνάτα.
Βρίζω , χαλαρώνω και ξαναβουτάω. Η φάση επαναλαμβάνεται . Αυτή τη φορά δύο 'κομάντα' με μαύρες στολές ανεβασμένα στα μπαλόνια ( ουτε που με είδαν)
τρέχουν πλακωμένοι λίγο πιο μακριά από 'μένα.
Ξαναβρίζω , ξαναχαλαρώνω , ξαναβουτάω. Μετά από 10 λεπτά βουτιές περνάνε 2 σκάφη ταυτόχρονα , και με έχουν στη μέση σε απόσταση γύρω στα 50 μ από 'μενα.
Α ναι , μήν ξεχάσω και τον παπούλη με το πρα -πρα που κάνει συρτή ( ακριβώς πάνω στην πορεία μου)
Σκέφτομαι ότι έχω ώρα να την κοπανήσω και να πάω στην Ελούντα που είναι κοντά. Αλλα εκεί θα με περιμένουν τα jet ski . Αστο καλύτερα!
Δεν έχω προλάβει να ολοκληρώσω τη σκέψη , και από μακρυά ακούγεται το χαρακτηριστικό γκουχ - γκουχ που κάνει το ( φτου! φτού! ) jet ski όταν τρεχει πλακωμένο και αναπηδάει πάνω στο νερό.
Σε δύο λεπτά βλέπω να έρχονται καταπάνω μου 3 διαόλοι φορτωμένοι με 2 πιτσιρικάδες ο καθένας. Αρχίζω να κουνάω τη σημαδούρα πρώτα και το ψαροντούφεκο μετά. Ευτυχώς με βλέπουν και απομακρύνονται . Από τότε και για τα επόμενα 15 λεπτά ( τόσο πολύ άντεξα ) , ακούω στο βάθος το αγκομαχητό των μηχανών και τα μαρσαρίσματα. Βγαίνω έξω βρίζοντας και πάω σπίτι και πνίγω τον πόνο μου στό φαί.
GSFAK
Και κάτι πιό σοβαρό: Για να καβαλήσει κάποιος jet ski πρεπει να έχει άδεια χειριστή ταχυπλόου ( ή όπως αλλοιώς λέγεται ). Εδώ στην Κρήτη έχει σκοτωθεί κόσμος από τους άσχετους
Κόβω το κεφάλι μου , ότι κανένα από τα καταραμένα εγγλεζάκια δεν έχει κάτι τέτοιο.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον άν μπορουσε κάποιος να τους δώσει στο λιμενικό , τι θα γινόταν !
aquatix_guru
QUOTE(GSFAK @ Aug 20 2004, 03:04 PM)
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον άν μπορουσε κάποιος να τους δώσει στο λιμενικό , τι θα γινόταν !

Minos Imperial Water Sports,

Ο Ιταλος που εχει τα Jet τα δινει χωρις αδεια στα εγγλεζακια...
αν θελεις πηγαινε δωσε τον...

εγω αν παω θα του σπασω το κεφαλι...
filakhs
Ρε παιδια καντε λιγο κουραγιο unsure.gif
ο αυγουστος παει ,,,αντε και ο σεπτεμβριος
θα ηρεμησουν η καραγκιοζιδες και θα τα βαλουνε στα παρκιν για του χρονου
ασε που οι μιση απο αυτους στον προτο πενταρη εξαρη που βρεικαν κανανε ταμα να βγουν εξω και να το πουλησουν την επομενη ημερα wink1.gif
καθε σεπτεμβρη αν δεις της αγγελιες θα βρεις ενα σορο wink1.gif
koskour
Δυστυχώς δεν είναι μόνο οι άσχετοι. Είναι και οι επαγγελματίες, αυτοί για παράδειγμα με τα θαλάσσια σπορ (σκι κλπ) που θεωρούν ότι όλη η θάλασσα τους ανήκει αφού έχουν στήσει εκεί την «επιχείρησή» τους. Έτυχε και σε μένα στη Ζάκυνθο, στον Αγ. Νικόλαο προς την πλευρά του Γέρακα που κάνει κάποια καλά κομμάτια σε απόσταση 20-30 μέτρων από τη στεριά να έχω βουτήξει έχοντας δίπλα σημαδούρα, σκούτερ με τον ειδικό αναπνευστήρα που ξεχωρίζει και συμβατικό φουσκωτό χρώματος πορτοκαλί (για στραβούς). Είχα φέρει τη βάρκα κοντά γιατί ξεβράχωνα ένα μεγάλο ροφό και ήθελα νά έχω κοντά άφτερες, γάτζους κλπ. Να μην τα πολυλογώ, ακούω μηχανή και βλέπω ταχύπλοο που τραβάει σκι να έρχεται καταπάνω μου, ενω ο χειριστής κοιτούσε πίσω το κορίτσι που έκανε σκι. Μάταια, κούναγα ότι είχα και δεν είχα αφού στο τέλος πέρασε ακριβώς δίπλα μου στους 20 πόντους, αφού μη μπορώντας να το πιστέψω σάστισα και δεν βούτηξα. Φώναξα τόσο δυνατά τις βρισιές που με άκουσε και σταμάτησε. Όταν κατάλαβε τι έγινε τάπαιξε και αυτός και άρχισε να μου λέει ότι εδώ δεν επιτρέπεται το ψαροντούφεκο γιατί κάνουν θαλάσσια σπορ. Είχα θολώσει τόσο πολύ και μάλλον γυάλισε και το μάτι μου (είδα το χάρο με τα μάτια μου), και ο τύπος την έκανε (ευτυχώς). Εννοείται ότι τα παράτησα όλα σύξιλα ανέβηκα στη βάρκα και βγήκα στη στεριά. Στον πανικό μου έβαλα το όπλο στο σάκο οπλισμένο. Το βρήκα την άλλη μέρα και πάγωσα.
Είναι να αναρωτιέται κανείς : Ποιος θα μας προστατέψει από τους απανταχού «ιδιοκτήτες» της θάλασσας, και τι κάνεις σε μιά τέτοια περίπτωση; (αν φυσικά επιβιώσεις.

Φιλικά Κώστας
atatarak
Κώστα,

τι να κάνεις προσοχή και υπομονή...Τελικά τον ροφό τον πήρες? wink1.gif yes.gif
TerleMakis
Σαββατο 21/08/2004 ... το σκηνικό επαναλαμβανεται για 20η φορα αλλα αυτην την φορα δεν αντεξαμε. Ξεχείλησε το ποτήρι.
Παμε λιγο ποιο πισω χρονικα. Μαιος 2004 τηλεφωνικη επικοινωνια με λιμεναρχη Π. Λαγους. ... Μας ανακοινωνεται και εγγραφως οτι εφοσον υπαρχει καταδυτικη σημαια στο σκαφος δεν απαιτειται σημαδουρα ...θεωρειται το σκαφος πλωτο μεσο με σημανση.
Παμε παλι στο Σαββατο.
Ψαρευω με καρτερι στο ρευμα και το σκαφος με το ζευγαρι μου επανω στα 20 ΤΟ ΠΟΛΥ μετρα. Ακουγεται μηχανη χαλαρος εγω.. βγαινω εξω δίπλα σε αγνωστο σκαφος με τον χειριστη να διαπλικτιζεται ΕΝΤΟΝΟΤΑΤΑ με το ζευγαρι μου .... γνωριμο γεγονος (το βαρεθηκα) ..ωσπου πεφτει η απειλη ..."παω να σας κανω μυνηση στο λιμεναρχειο που δεν εχεται σημαδουρα και οτι ψαρευετε με ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΟ!!!" και φευγει προς το λιμανι. ΦΟΥΝΤΩΣΑ ...ανεβαινω τρεχουμε τον προλαβαινουμε και του λεωωω.... μυνησηηη??? Ελα γρηγορα στο λιμεναρχειο τωρα παλιο@@ να δουμε ποιος θα κανει μυνηση ποιον ... η ιστορια συνεχιζεται στο λιμανι οπου ξαναμιλαει για φακους κλπ ...Ε αυτο ηταν ...παμε στο λιμεναρχειο οπου συντασω μια ωραιοτατη μυνηση οτι περασε διπλα σπο σκαφος με καταδυτικη σημαια και συκοφαντικη δυσφημιση περι νυχτας κλπ. Συνταση και αυτος μυνηση για το οτι δεν ειχαμε σημαδουρα. Εκεινη την στιγμη και ενω ολα περνουν τον δρομο τους ...τον βλεπω να μιλαει στο τηλ και σε λιγο ερχεται και ζηταει συγνωμη δεν ηξερα καλα για καταδυτικη σημαια ...μεχρι τοτε ηταν ο ΕΙΔΙΚΟΣ. wacko.gif
Προφανως συμβουλευτηκε καποιον, εγω ομως εχω 200 σφιγμους απο τα νευρα μου και δεν υσηχαζω ..ειδικα για αυτο με το νυχτα φακο κλπ (τα λεω και συντομα τωρα βεβαια)..
Με πιανει ο λιμενικος ο οποιος και αυτος στο μεσοδιαστημα ενημερωθηκε περι σημαιας καθως δεν γνωριζε wacko.gif και μου λεει σε παρακαλω κλπ. Τον βαζω να πει μπροστα σε οσο κοσμο ηταν εκει οτι δεν ειδε φακο και οτι ηταν η ωρα 7:40 και φευγω μην γνωρίζοντας εαν εκανα καλα που απεσυρα μυνηση.
Σημερα πρωι - πρωι συνεταξα την παρακατω επιστολη προς τα λιμεναρχεια της Θρακης εκ μερους του ΣΕΥΑΘ. Ο λόγος είναι οτι εχουμε πολλες φορες κινδυνεψει και αλλες τοσες μαλωσει ειδικα εφετος. Το ιδιο και αλλα μελη του συλλογου.

Κομοτηνή 23 Αυγούστου 2004
Αριθμός Πρωτοκόλλου: 23

(εδω είναι τ αλογότυπα του συλλόγου)

ΘΕΜΑ: «Καταδυτική σημαία σε πλωτό συνοδευτικό μέσο»
ΣΧΕΤ.:
Σε Γενική Συνέλευση που πραγματοποίησε ο Σύλλογος μας τον Μάιο του 2004 έγινε προτροπή και αποφασίσθηκε να εξοπλιστούν τα σκάφη των μελών μας με ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ. Έτσι πολλά από τα μέλη μας εφοδιάστηκαν ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ και της τοποθέτησαν στον πλέον εμφανές σημείο του σκάφους τους. Σκοπός ήταν 1ον η τήρηση της νομοθεσίας που το επιβάλει (Παρ. 3 του Αρθρου 3 του Π.Δ. 373/85 Ερασιτεχνική – Αθλητική Αλιεία παραθέτουμε «Εάν ο υποβρύχιος ψαράς συνοδεύεται από πλωτό μέσο, η σημαία αυτή πρέπει να είναι στερεωμένη σε εμφανές σημείο πάνω στο μέσο αυτό. Ο υποβρύχιος ψαράς πρέπει να κινείται σε μία ακτίνα 50 μέτρων από τη σημαντήρα ή το πλωτό μέσο.) και 2ον η προστασία μας από διερχόμενα σκάφη.

Ωστόσο εφέτος το καλοκαίρι έγιναν πυκνές αναφορές από τα μέλη μας για συχνές διελεύσεις σκαφών επαγγελματικής αλλά και ερασιτεχνικής αλιείας σε απόσταση μικρότερη των 50 μ από συνοδευτικά πλωτά μέσα που συνοδεύουν τους υποβρύχιους Αλιείς. Τις περισσότερες φορές μάλιστα δημιουργήθηκε και επεισόδιο φραστικό καθώς οι «χειριστές» κινήθηκαν απειλητικά και με έντονες ύβρεις εναντίων των νομιμότατων μελών μας, με το αιτιολογητικό ότι δεν έχουν πλωτήρα παρόλο που το συνοδευτικό σκάφος είχε 1 ή και 2 καταδυτικές σημαίες σε εμφανέστατο σημείο.
Από τα παραπάνω γεγονότα αναδεικνύεται εντονότατο το πρόβλημα άγνοιας νόμου των περισσότερών χειριστών αλλά και η επικινδυνότητα για εμάς από αυτήν την άγνοια νόμου.
¨Όπως αναφέρεται στο ΠΔ 373/85 Ο υποβρύχιος ψαράς πρέπει να κινείται σε μία ακτίνα 50 μέτρων από τη σημαντήρα ή το πλωτό μέσο.) Επίσης στον Γενικό Κανονισμό Λιμένος στην παράγραφο 3 του Άρθρου 241 αναφέρεται επί λέξη:

«3. Πλοία, που πλέουν στην περιοχή, όπου εκτελείται υποβρύχια αλιεία ή δραστηριότης, οφείλουν να απομακρύνονται έγκαιρα της περιοχής.»

Μάλιστα δεν αναφέρεται καν η απόσταση της απομάκρυνσης που για εμάς εννοείται η νόμιμη απόσταση ακτίνας 50 μ που προβλέπεται από το συνοδευτικό πλωτό μέσο με την καταδυτική σημαία, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

Μετά από τα παραπάνω παρακαλούμε να φροντίσετε να τοποθετήσετε σε εμφανές σημείο των γραφείων σας, όπου υπάρχει πυκνότητα προσέλευσης χειριστών σκαφών σχετική ανακοίνωση - παράκληση του συλλόγου μας προς του χειριστές σκαφών την οποία και σας επισυνάπτουμε.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Ο Γραμματέας Ο Πρόεδρος

Νεοπτόλεμος Τερλεμές Κυριάκος Πάφης

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ

ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΘΕ ΠΛΩΤΟΥ ΜΕΣΟΥ

Αγαπητέ Φίλε Χειριστή Σκάφους Ερασιτεχνικής ή Επαγγελματικής αλιείας,

Το χόμπι σου ή η δουλειά σου σε βρίσκει δίπλα μας στην θάλασσα με το σκάφος σου.
Θα σε παρακαλούσαμε, όμως, εφόσον συναντάς σκάφος με καταδυτική σημαία να είσαι τόσο δίπλα μας όσο σου επιτρέπει ο νόμος. Αυτή η απόσταση είναι τα 50 μ. σύμφωνα με τη (Παρ. 3 του Άρθρου 3 του Π.Δ. 373/85 Ερασιτεχνική – Αθλητική Αλιεία η οποία αναφέρει επί λέξη:
«Εάν ο υποβρύχιος ψαράς συνοδεύεται από πλωτό μέσο, η σημαία αυτή πρέπει να είναι στερεωμένη σε εμφανές σημείο πάνω στο μέσο αυτό. Ο υποβρύχιος ψαράς πρέπει να κινείται σε μία ακτίνα 50 μέτρων από τη σημαντήρα ή το πλωτό μέσο.»
Η καταδυτική σημαία είναι

Ορθογώνια κόκκινου χρώματος με μία διαγώνια άσπρη γραμμή

(εδώ έχει φοτο σημαίας καθώς αναφερόμαστε σε καθυστερημένους)

και θα την συναντήσεις αναρτημένη σε εμφανέστατο σημείο του σκάφους μας.
Στον Γενικό Κανονισμό Λιμένος στην παράγραφο 3 του Άρθρου 241 αναφέρεται επί λέξη:
«3. Πλοία, που πλέουν στην περιοχή, όπου εκτελείται υποβρύχια αλιεία ή δραστηριότης, οφείλουν να απομακρύνονται έγκαιρα της περιοχής.»

Για λόγους ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ και μόνο θα σε παρακαλούσαμε να σεβαστείς αυτήν την απόσταση.

Σε ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Στην επιστολη υπάρχουν και οι αναλογες φοτο της σημαιας.
meliti
Μβράβο Μάκης .....

Μιας και το ξεκίνησες κάνε κάτι ακόμα αν θες !

Κάνε πιο γενική την επιστολή , βάλε μέσα και τις συμαδούρες
και στείλε ενα μαιλ στον Ο.Φ.Σ.Ε θα βοηθήσω και εγώ να πείσουμε
τον πρόεδρο του ομίλου φουσκωτών Ελλάδος να μπεί αυτή η ανακοίνωση στο site του Ο.Φ.Σ.Ε !
Επίσεις μπορώ να την Βάλω και στον πίνακα ανακοινώσεων του 2ου μεγαλύτερου συλόγου φουσκωτών σκαφών τον ΙΑΣΩΝ
Μπορούμε ακόμα να την στείλουμε με φαχ και σε αλλους ομίλους ανα την Ελλάδα !

πες αν συμφωνείς !
TerleMakis
QUOTE(meliti @ Aug 23 2004, 01:33 PM)
Μβράβο Μάκης .....

Μιας και το ξεκίνησες κάνε κάτι ακόμα αν θες !

Κάνε πιο γενική την επιστολή , βάλε μέσα και τις συμαδούρες
και στείλε  ενα μαιλ στον Ο.Φ.Σ.Ε θα βοηθήσω και εγώ να πείσουμε
τον πρόεδρο του ομίλου φουσκωτών Ελλάδος να μπεί αυτή η ανακοίνωση στο site του Ο.Φ.Σ.Ε !
Επίσεις μπορώ να την Βάλω και στον πίνακα ανακοινώσεων του 2ου μεγαλύτερου συλόγου φουσκωτών σκαφών τον ΙΑΣΩΝ
Μπορούμε ακόμα να την στείλουμε  με φαχ και σε αλλους ομίλους ανα την Ελλάδα !

πες αν συμφωνείς !

Κώστα σου στελμω με μαιλ την επιστολή με όλες τις φωτογραφίες κλπ.
Κάνε ότι παρέμαβση θέλεις και στείλε την όπου νομίζεις. Η διαδοση θα είναι χρήσιμη για όλους μας. Βασικά μας ενδιαφέρει κυρίως να φτασει παντού η ανακοίνωση - παράκληση προς τους χειριστές σκαφών. ¨Οποιος αλλος επιθυμεί ...ας πάρει την ανακοίνωση ας την κάνει κείμενο word και ας την τυπώσει σε όσα αντίγραφα επιθυμεί να μοιρασει όπου κρίνει σκόπιμο.
koskour
Μπράβο παιδιά, πολύ ωραία πρωτοβουλία αν και αναρωτιέμαι αν το target group μας, για να χρησιμοποιήσω την κατάλληλη έκφραση, γνωρίζει ανάγνωση...
Αχ αυτοί οι βουνήσιοι νεόπλουτοι!!!
meliti
Μάκης δεν έστειλες το mail ! meliti@otenet.gr
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.