Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:μετατροπη φακου
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Ιδιοκατασκευές
tockas
Παιδια ξερει κανεις πως γινεται η μετατροπη του quartz της technisub σε 12 βολτο?
Miker
Θα πρεπει να βαλεις ολες τις μπαταριες στη σειρα οχι σε παραλληλη που ειναι.
Τωρα πως αλλιως να στο εξηγησω. Η καθε σειρα (4αδα) μπαταριων ξεκιναει απο το λαμπακι περναει απο την διακοπτη και ξανακαταληφη στο λαμπακι. Εσυ θα πρεπει να κοψεις την μια τετραδα απο τον διακοπτη και να την συνδεσεις με τις αλλες μπαταριες. Εαν δεν μπορεις πηγαινε σε ενα ηλεκτρονικο να στο κανει, δεν ειναι παντως τιποτα δυσκολο!
DjCool
το δυσκολο ειναι να βρεις λαμπακι 12 volts με τουλαχιστον 20watt και να βγαζει φως σε τετοια δεσμη που να κανει για χρηση σε φακο....

Αν ξερει κανεις απο που ας πει. Η υπολοιπη μετατροπη ειναι θεμα 5 λεπτων ... Την εχω κανει στον δικο μου
Maistros
QUOTE(DjCool @ Apr 8 2009, 02:56 PM) *
το δυσκολο ειναι να βρεις λαμπακι 12 volts με τουλαχιστον 20watt και να βγαζει φως σε τετοια δεσμη που να κανει για χρηση σε φακο....

Αν ξερει κανεις απο που ας πει. Η υπολοιπη μετατροπη ειναι θεμα 5 λεπτων ... Την εχω κανει στον δικο μου

Καποιο απλο σχεδιο για οσους δεν γνωριζουν μπορει να γινει?
paolo
Εγώ ,πάντως ,είχα βρεί με την μία από κατάστημα Cartain Hook.
TEO DIM
QUOTE(paolo @ Apr 8 2009, 07:27 PM) *

το λαμπακι που θελει ειναι 7,2 volt οχι 12 volt.
κατα προτιμηση να δουλευει με επαναφορτιζομενες μπαταριες,
η με 6 μπαταριες αλκαλικες καινουργιες και 2 παλιες,για να μην καει
το λαμπακι.
πρεπει να γεφυρωσεις την μια σειρα με την αλλη σε συνεχεια,
και να καταργησεις την μια αμπουλα.
αλλα πρεπει να το κανει καποιος που ξερει.
το καλυτερο λαμπακι σε αυτα τα volt ειναι το PCA αλλα ειναι 7,0 volt
kai θελει προσοχη.
paolo
QUOTE(TEO DIM @ Apr 8 2009, 08:01 PM) *

το λαμπακι.
kai θελει προσοχη.

Ναί, ήθελα να το γράψω ότι είναι 7,2 και το ξέχασα.
Όσο για το Pca, τιμούλα.....τζίζ..... cry.gif
JIANNIS21P
Σωστα τα γραφει ο τεο .Το λαμπακι αυστηρα 7,2βολτ και οσο ποιο πολλα αμπερ .Ο δικος μου εχει 7,2 βολτ 0,85 αμπερ λαμπακι γιατι αυτο βρηκα μονο μετα απο πολυ ψαξιμο .Και η μια απο της μπαταριες να ειναι παλια οχι πολυ αν ειναι αλκαλικες .Αν ειναι επαναφορτιζομενες δεν χρειαζετε να βαλης παλια διοτι ειναι 1,2βολτ και οχι 1,5βολτ οπος η αλκαλικες ,οποτες αν εχεις επαναφορτιζομενες να ειναι στο φουλ φορτισμενες .
ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΛΑΜΠΑΚΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΑΜΠΕΡ ΑΠΟ 0,85 ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΡΩ.
DjCool
Παιδια προς ενημερωση υπαρχουν 12 volt λαμπακια απο την Osram και μαλιστα πολυ καλα...Δεν υπαρχει λογος να αφαιρεσεις καμια μπαταρια και εχεις και περισσοτερο δυναμη απλα θελουν μια μικρη μετατροπουλα...Αν μπορεσω θα φτιαξω ενα διγραμμα να σας δειξω πως

QUOTE(TEO DIM @ Apr 8 2009, 08:01 PM) *

το λαμπακι.
kai θελει προσοχη.

Φιλε μου κανεις ενα λαθος ως προς τις 2 μπαταριες τιw παλιες που λες....
Οι μπαταριες μεχρι και να πεθανουν κρατανε σταθερη την ταση τους. Παντα 1,2 ή 1,5 Volts...Αυτο που πεφτει ειναι το ρευμα τα Ampere. Αρα ειτε παλιες ειτε νεες θα εχεις 12 Volts!!!!!!!!!!!!!!
Οποτε το πανακριβο λαμπακι το βλεπω συντομα να τα παιζει....
JIANNIS21P
Ενα χρονο και τον εχω ετσι και βαζω της αλκαλικες απο τα ικεα της κιτρινες (πολυ καλες και παρα πολυ φτηνες εχω καταργηση της επαναφορτιζομενες)και δεν βαζω καμια παλια πια (ειπα να το ρισκαρο???).Ιλικρινα μεχρι τωρα (μην το ματιαξω)δεν καηκε .Ισως εχει να κανει και οτι το αναβουμε μονο για μερικα δευτερολεπτα παντα στην τρυπα .
DjCool
QUOTE(JIANNIS21P @ Apr 8 2009, 10:09 PM) *
Ενα χρονο και τον εχω ετσι και βαζω της αλκαλικες απο τα ικεα της κιτρινες (πολυ καλες και παρα πολυ φτηνες εχω καταργηση της επαναφορτιζομενες)και δεν βαζω καμια παλια πια (ειπα να το ρισκαρο???).Ιλικρινα μεχρι τωρα (μην το ματιαξω)δεν καηκε .Ισως εχει να κανει και οτι το αναβουμε μονο για μερικα δευτερολεπτα παντα στην τρυπα .

Και χρησιμοποιεις το λαμπακι του ΙΚΕLITE το 7,2 Volt?
Αν ναι θα το δοκιμασω και εγω γιατι ετσι σιγουρα μιας και το δουλευεις υπο παραπανω ταση απο την ονομαστικη θα ειναι ακομα πιο δυνατος...θα σκοτωνει....
CLIPPER
Θα σας τη "χαλάσω" λιγάκι, αλλά μπλέκετε σε λάθος χωράφια.
Ο φακός αυτός είναι ο αντικαταστάτης του παλιού Raggio. Έχει επομένως μαγνητικό διακόπτη. Ότι κόλπα λοιπόν και να κάνετε, θα "κολλήσετε" στο διακόπτη.
Επειδή από τη φύση τους είναι ευαίσθητοι διακόπτες, η παραπάνω ένταση ρεύματος που θα περνάει από το διακόπτη θα δημιουργεί φαινόμενα παραμένοντος μαγνητισμού με αποτέλεσμα ο διακόπτης να κολλάει ανοιχτός.
Συνήθως για να σβήσει τότε θέλει 1-2 γερά χτυπήματα, αλλά θα είναι αρκετά εκνευριστικό γιατί μερικές φορές ούτε αυτό φτάνει.
DjCool
QUOTE(CLIPPER @ Apr 8 2009, 10:58 PM) *
Θα σας τη "χαλάσω" λιγάκι, αλλά μπλέκετε σε λάθος χωράφια.
Ο φακός αυτός είναι ο αντικαταστάτης του παλιού Raggio. Έχει επομένως μαγνητικό διακόπτη. Ότι κόλπα λοιπόν και να κάνετε, θα "κολλήσετε" στο διακόπτη.
Επειδή από τη φύση τους είναι ευαίσθητοι διακόπτες, η παραπάνω ένταση ρεύματος που θα περνάει από το διακόπτη θα δημιουργεί φαινόμενα παραμένοντος μαγνητισμού με αποτέλεσμα ο διακόπτης να κολλάει ανοιχτός.
Συνήθως για να σβήσει τότε θέλει 1-2 γερά χτυπήματα, αλλά θα είναι αρκετά εκνευριστικό γιατί μερικές φορές ούτε αυτό φτάνει.

Και παλι κανενα προβλημα φιλε μου....μεσα εχει δυο μαγνητικους διακοπτες. Ενα για καθε τετραδα μπαταριων...Απλα συνδεεις και τους δυο μαγνητικους διακοπτες στο νεο σε σειρα κυκλωμα σου αλλα τους συνδεεις παραλληλα οποτε το ρευμα που τους διαπερνα τωρα ειναι το μισο και αρα δεν εχουν προβλημα....Ασε που το ρευμα που τους διαπερνα και στις δυο περιπτωσεις ειναι το ιδιο....

Volts x Ampere = Watt

Τα volts αλλαζουν αλλα τα ampere που καταναλωνουν τα λαμπακια ειναι τα ιδια 0.85 (ονομαστικες τιμες) και αρα αυξανουμε τα watts
Palaimaxos
Καλησπερα

Νομιζω οτι ο συγκεκριμενος ειναι αντικαταστατης του ΜΚΙΙ εκτος και αν ο Raggio ηταν πριν τον ΜΚΙΙ

Η μετατροπη ειναι σχετικα ευκολη. Εγω τον δουλευα (πριν 12 χρονια) με επαναφορτιζομενες μπαταριες 1.2V
και λαμπακι 7.2V νομιζω ηταν 0,85Α. Ειχα αφαιρεσει τελειως τον δευτερο μαγνητικο διακοπτη αλλα μου φαινεται
οτι μερικες φορες κολλαγε.

Φιλε με την πρωτη ευκαιρια θα σου φτιαξω ενα σχεδιο.
Σωστη παντως η παρατηρηση για τον δευτερο διακοπτη, σου προτεινω να μην τον αφαιρεσεις.

Δημητρης
CLIPPER
QUOTE(DjCool @ Apr 9 2009, 12:53 AM) *
Και παλι κανενα προβλημα φιλε μου....μεσα εχει δυο μαγνητικους διακοπτες. Ενα για καθε τετραδα μπαταριων...Απλα συνδεεις και τους δυο μαγνητικους διακοπτες στο νεο σε σειρα κυκλωμα σου αλλα τους συνδεεις παραλληλα οποτε το ρευμα που τους διαπερνα τωρα ειναι το μισο και αρα δεν εχουν προβλημα....Ασε που το ρευμα που τους διαπερνα και στις δυο περιπτωσεις ειναι το ιδιο....

Volts x Ampere = Watt

Τα volts αλλαζουν αλλα τα ampere που καταναλωνουν τα λαμπακια ειναι τα ιδια 0.85 (ονομαστικες τιμες) και αρα αυξανουμε τα watts

Αν έχουν έτσι τα πράγματα, τότε μάλλον γίνεται δουλειά.

QUOTE(Palaimaxos @ Apr 9 2009, 01:05 AM) *
Νομιζω οτι ο συγκεκριμενος ειναι αντικαταστατης του ΜΚΙΙ εκτος και αν ο Raggio ηταν πριν τον ΜΚΙΙ

Δημήτρη έχεις δίκιο. Ο MKII ήταν αυτός με το ημιδιάφανο χρωματιστό σώμα ενώ ο Raggio με το αδιαφανές μαύρο. Αν δε κάνω λάθος η διαφορά τους ήταν στους διακόπτες;;;;
DjCool
Παιδια ο Quartz MK2 που εχω ειναι μαυρο αδιαφανο σωμα......Εχει μεσα δυο μαγνητικους διακοπτες και 8 μπαταριες....
Πιστευω παντως οτι το πιο δυσκολο ειναι να βρει κανεις τον τροπο να γεμισει με αγωγιμο υλικο τον χωρο για τις 2 μπαταριες λιγοτερες που χρειαζεσε για να βγαλεις τα 7,2 Volts συνολικα (θες 6 μπαταριες και οχι 8)
tockas
χαμοσ!!!!!! crazy.gif help.gif
timos
Εμενα γιατι μου κανουν ολοι οι φακοι χωρις μετατροπη?Θεωρω οτι οι περισσοτεροι φακοι εχουν πολυ καλο φως..
DjCool
Μερικες φωτογραφιες απο την μετατροπη.....

Εδω μπορειτε να δειτε που εχει αφαιρεθει ο ενας μαγνητικος διακοπτης

Κάντε κλίκ για εμφάνιση επισυνάψεων

Εδω μπορειτε να δειτε το λευκο καλωδιο που συνδεει την μια σειρα (τετραδα) μπαταριων με την διπλα (δυαδα πλεον)

Εδω βλεπετε το καλωδιο που εχω βαλει για να κλεισει το κυκλωμα με τις δυο λιγοτερες μπαταριες...

Να τονισω οτι πρεπει να κοπει με κοφτη το σημειο που ενωνει τα δυο θετικα μερη των δυο τετραδων διαφορετικα θα εχετε βραχυκυκλωμα!!!!!!!

Ετσι ο φακος λειτουργει με λαμπακι 7,2 Volts 0.85 Amperes
JIANNIS21P
Παιδια ο raggio ειταν το ποιο φθτηνο μοντελο με απλο λαμπακι και ο quqrtz mk2 διαφανες με λαμπακι αλογονου κατα τα αλλα δεν εχουν καμια μα καμια αλη διαφορα.Το λαμπακι δεν ξερω αν ειναι ικελιτε και μαλλον οχι γιατι το πηρα απο καταστημα κοντα στην αγορα του πειραια το οποιο πωλουσε ηλεκτρικα.Εμενα ο ηλεκτρονικος που εκανε την μετατροπη αφερεσε τον εναν διακοπτη μπουκαλα και αφησε μονον εναν και βεβαιως δεν αντιμετοπιζω κανενα προβλημα.Και δεν κολαει ο διακοπτης για να μενει ανοιχτο το φως..Αυτο που που συμβενη λιγες φορες ειναι οτι σε κρισιμες στιγμες εμενα απο φως διοτη ξαφνικα δεν αναβε???και διαπιστωσα οτι μαλλον κατα καποιο παραξενο τροπο δεν εκανε καλη επαφη το λαμπακι στα καλα καθουμενα(υλεκτροληση η πως αλοιος το λενε)γιατι τριβοντας της επαφες με μαχαιρακι η μικρο κατσαβιδη εφτιαχνε το προβλημα.ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟς ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΙΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑΤΗ ΑΦΟΥ ΘΕΛΩ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΛΑΜΠΑΚΙ ΠΟΥ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΒΑΤΤ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ 12ΒΟΛΤΟ??
john87
παιδιά επειδή θέλω και εγω να ανεβάσω τον ΜΚ2 που εχω τι λαμπακι να ζητήσω?
ααααα και κατι τελευταίο το λαμπάκι ειναι ελιά ή βιδωτό γιατι δεν θυμαμαι?
JIANNIS21P
http://www.edive.gr/product_info.php?cPath...roducts_id=3279

Τετιο λαμπακι περνει φιλε 7,2βολτ 0,85αμπερ η αν βρεις με παραπανω αμπερ αν υπαρχει ??
12βολτο τον εχεισ φιλε john
pda
Εντελώς τυχαία είπα και εγώ να φτιάξω το φακό μου που τον είχα εγκαταλελειμένο χρόνια τώρα...

και τσουπ..βλέπω αυτό το πόστ για τον φακό...οπότε

1. Επρεπε να ανοίξω το καπάκι απο το φακό (Technisub mk2). Απο την αχρηστία το καπάκι
είχε σφηνώσει τόσο - χρόνια τέρμα βιδωμένο- που χρειάστηκε μέγγενη και κάβουρας για να
ξεβιδωθεί.

2. Το κάτροπτο μόλις το άνοιξα διαπίστωσα ότι είχε γίνει σκούρο γκρι απο ασημί!!!
Πήρα καινούργιο κάτοπτρο απο το Terra Mare στον Πειραιά. Χίλια ευχαριστώ στον Δημήτρη για τις
οδηγίες και την όμορφη συζήτηση. Το κάτοπτρο δέν είναι του MK2 αλλά άλλου φακού. Δυστυχώς τα πάντα ήταν ίδια εκτός των στροφών που ήταν 1-2 χιλιοστά πιο μεγάλες στο καινούργιο κάτοπτρο

Αριστερά το καινούργιο, δεξιά το παλιό...

3. Σύμφωνα μ ε τις οδηγίες του Δημητρη με πολύ υπομονή και τρίψιμο με Dremel, Λίμα ή ότι άλλο έχετε
'χαλάμε΄τις στροφές και λαιπτένουμε το ώστε να χωρέσει στον φακό μας. Απλά μπαίνει γλυκά μέσα και
δεν βιδώνει...δεν προσφέρει άλωστε τίποτα το βίδωμα.

4. Τελικό αποτέλεσμα
Gofaris
Kαλά,άμα τα διαβάσει κανένας λιμενικός αυτά,θα πάθει ζημιά.
Απαγορεύεται ο φακός,ρε!
pda
Εχεις απόλυτο δίκιο βασίλη...

Ο ΦΑΚΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ !!!

Τελευταία φορά που τον χρησιμοποίησα ήταν να τον έχω να μου φωτίζει όταν ήθελα να βάλω λάμπα
και είχα κλείσει τον γενικό!!!

Με το λέιο κάτοπτρο τώρα θα έχω καλύτερη δέσμη να εστιάζω στον τοίχο!!!! laugh.gif
Gofaris
laugh.gif yes.gif
sotos66
εγώ παδιά δεν ξέρω κανένα να μην έχει φακό μαζί του στο ψάρεμα. και εγώ χρησιμοποιώ είναι απαραίτητος .
DjCool
Θα με τρελανετε? Αν δεν θελει κανεις να το χρησιμοποιει γιατι να μπει στην διαδικασια να το αναβαθμισει και να δωσει τοσα χρηματα και γιατι να τον ενδιαφερει αν θα εχει καλυτερη δεσμη φωτος?
Δεν σας ενοχλει που ολα τα dvd δειχνουν φακους στο ψαρεμα? Δεν σας ενοχλει που στους αγωνες τοσο καιρο ξεκληριζουν οτι κολυμπαει στο νερο?
Ημαρτον πια ............
Maistros
http://www.youtube.com/watch?v=aKMSb1B9sEA
DjCool
Στο χωριο μου τους λεμε αντζαμιδες κατι τετοιους.....
Αυτος δεν ξερει να κανει soldering....Ας καθαρισει ποτε την μυτη μπας και καταφερει τελικα να τελειωσει....χαχαχα

Ασε που μετα απο τοση ωρα αν δοκιμασε να το αναψει με 12 volts και λαμπακι 7,2 volts θα γελασει καθε πικραμενος....και ξαφνικα δεν εχει φως....χαχαχ παει το λαμπακι....χαχαχχα

Η λυση ευκολη βεβαια .....πας και παιρνεις νεο....10 ευρουλακια ΜΟΝΟ!!!!!!!!!!!!!!
DjCool
http://www.youtube.com/watch?v=c4pqNN_UwnA

και εδω το αποτελεσμα !!!!!!!!!!!!
JIANNIS21P
Θα με τρελανετε? Αν δεν θελει κανεις να το χρησιμοποιει γιατι να μπει στην διαδικασια να το αναβαθμισει και να δωσει τοσα χρηματα και γιατι να τον ενδιαφερει αν θα εχει καλυτερη δεσμη φωτος?
Δεν σας ενοχλει που ολα τα dvd δειχνουν φακους στο ψαρεμα? Δεν σας ενοχλει που στους αγωνες τοσο καιρο ξεκληριζουν οτι κολυμπαει στο νερο?
Ημαρτον πια ............

Βγαινω λιγω εκτος θεματος για να πω οτι δεν με ενοχλει ο φακος στο ψαρεμα,αλλα ειμαι αντιθετος στους αγωνες ψαροτουφεκου.
Τωρα για της αναβαθμισεις θα ελεγα οτι παντα ζηταμε το καλυτερο για τον εξοπλισμο μας .Και αφου μπορει να γινη με λιγα χρηματα γιατι να μην το κανουμε .

Kαλά,άμα τα διαβάσει κανένας λιμενικός αυτά,θα πάθει ζημιά.
Απαγορεύεται ο φακός,ρε!
Φιλε μου ποσοι λιμενικοι ψαροτουφεκαδες υπαρχουν???λες να μην δουλεβουν φακο????
Η ξεχνας την φωτο με τον πρωην υπουργο ναυτιλειας τον βουλγαρακη με τον ροφο πανω στο σκαφος και απο πισω να μισοφενονται η μπουκαλες???? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
john87
Παιδιά μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να πάω να μου φτιάξουν το φακο(αλλά να ξέρουν σιγουρα)? αν γινεται στειλτε με pm την διευθυνση
πήρα σήμερα λείο κατοπτρο απο το terramare στο Πειραιά και τον ρώτησα για την μετατροπή
και μου είπε οτι μπορεί να μου την κάνει αλλά θα καθυστερήσει 2-3 μερες τουλάχιστον
πήγα και σε 1 ηλεκτρονικο- ηλεκτρολόγο στο μοναστηράκι αλλά μου έλεγε διάφορα(θα καει το λαμπακι, δεν το εντεχει κτλ) και δεν τον πολυεμπιστευτικα
το φακο τον θέλω μέχρι αυριο γιατι την Παρασκευή παω για βουτιά
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.