Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:ποια ηταν η μεγαλυτερη βλακεια σας στο ψαροντουφεκο
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Διάφορα > Aσχετα
σελίδες: 1, 2
kalesbouties
ολοι εχουμε κανει κατι στραβα π.χ ξεχασαμε εξοπλισμο ,οπλισμενο ψαροντουφεκο εκτος, αστοχια εξεπαφης, φαγωποτη και βουτια1) η μεγαλυτερη βλακεια μου ηταν οταν βουταγα πολυ βαθια χωρις να εχω τα μετρα.. 2)πηγα για βουτια ξεχνωντας να φορεσω τους φακους επαφης
KOSTASR
Κατέβηκα στην κρήτη, ξύπνησα αξημέρωτα και έκανα μαζί με το ζευγάρι 50 χλμ για να φτάσω στην παραλία!! Και τί ανακαλύπτω εκεί?? Ότι έχω ξεχάσει την ζώνη με τα βάρη στο ξενοδοχείο cry.gif cry.gif cry.gif cry.gif .

Έ ρε πέτρα που έβαλα μέσα από την στολή.........
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
Παλια βουτουσα με τηο σχοινι της σημαδουρας δεμενο πανω μου. Κατεβηκα να ψαξω ενα μονοπετρο, το εκανα ολο γυρω γυρω και αφου δεν ειχε ψαρι αρχισα την αναδυση. Το σχοινι της σημαδουρας ομως ειχε τυλιχτει γυρω απο το μονοπετρο.....

Το πηρα χαμπαρι οπως ανεβαινα και παρακαλουσα να φτασει για να βγω επανω....δεν εφτασε και εμεινα μαλακας 2 μετρα απο την επιφανεια. Βεβαια για να ειμαι εδω και να το γραφω αυτο τωρα καταλαβαινετε οτι δεν εχασα την ψυχραιμια μου, ελυσα τη ζωνη και ανεβηκα....απο τοτε ποτε ξανα σχοινι δεμενο πανω μου.
dread.dcs
Βλακεια πρωτη, στις αρχες....πλαναρω σε πολυ μεγαλο σαργο, σε κοφτο βυθο και ενω ακομα κατεβαινα μου ειχε τελειωσει η ανασα. Απλα δεν ξαναγινε ποτε!
Βλακεια δευτερη, ακομα κλαιω, βολη ανετη σε τεραστιο λαυρακι, υπολογιζω 6+κιλα και αστοχια με πολυ μεγαλη αποκλιση απο το ψαρι.
christripoli
βλακεια και μαλιστα φετινη.
κανω ρηχο ψαρεμα στην αρχη να ανοιξω,μιλαμε για αρχες καλοκαιριου.
και ενω ειμαι σε ρηχο ,ανοιγομαι σιγα σιγα και κανει ενα πολυ ωραιο σκαλοπατι.
κανω μια βουτια οπως ειμαι και παω χαλαρα τα πρωτα αντα οποτε αφου κοιταζω και ψαρι δεν, αρχιζω για πανω.
τι πανω που ειχα πανο μου κανα 8αρι κιλα.
αποφασιζω να σωσω τη ζωνη και να λεω μεσα μου συνεχεια ηρεμησε μπορεις.
η βουτια τελικα βγηκε ανετα λογω καλης προπονησης που ειχα ολο το προηγουμενο διαστημα ,αλλα ηταν σκετη βλακεια.
και ημουν μονος.
το ζευγαρι,ποιο ζευγαρι δηλαδη, καμια 200 μετρα μακρυα.
kounavi
QUOTE(christripoli @ Oct 15 2008, 12:27 PM) *
βλακεια και μαλιστα φετινη.
κανω ρηχο ψαρεμα στην αρχη να ανοιξω,μιλαμε για αρχες καλοκαιριου.
και ενω ειμαι σε ρηχο ,ανοιγομαι σιγα σιγα και κανει ενα πολυ ωραιο σκαλοπατι.
κανω μια βουτια οπως ειμαι και παω χαλαρα τα πρωτα αντα οποτε αφου κοιταζω και ψαρι δεν, αρχιζω για πανω.
τι πανω που ειχα πανο μου κανα 8αρι κιλα.
αποφασιζω να σωσω τη ζωνη και να λεω μεσα μου συνεχεια ηρεμησε μπορεις.
η βουτια τελικα βγηκε ανετα λογω καλης προπονησης που ειχα ολο το προηγουμενο διαστημα ,αλλα ηταν σκετη βλακεια.
και ημουν μονος.
το ζευγαρι,ποιο ζευγαρι δηλαδη, καμια 200 μετρα μακρυα.

Ακριβως καρμπον φαση εγινε και με το ζευγαρι μου, την 1η του Ιουνη φετος.
Αυτος ομως ειδε ''ονειρο''..... οπως παντα ημουν διπλα του και ολα καλα!!
TEO DIM
Βαρεσα 40 κιλα μαγιατικο.με 82 αρι.
και παλι καλα που δεν μου πηρε το οπλο.
τα ψαρια κανανε βολτα απο κατω μας,
αλλα τελικα πηραμε ενα 25αρι.
s2k
Φετος το καλοκαιρι στην Κρητη, εχω βουτηξει μονος κ μετα απο 2 ωρες αψαριας, βλεπω εναν ροφο. Κατεβαινω κ προσπαθω να τον σημαδεψω μεσα στην τρυπα. Τελικα βαραω στο περιπου (δεν ειχα φακο) και φευγω. Ανεβαινοντας βλεπω 2 μαγιατικα 10-12 κιλα το καθενα να περνανε απο πανω μου. Κανω να ξανακατεβω να παρω το οπλο, αλλα ο ροφος ειχε χτυπηθει κ μεχρι να τον βγαλω κ να τον σκοτωσω ειχαν φυγει οι μαηδες... Απο τοτε εχω παντα 2ο μεγαλο οπλο στην σημαδουρα...
voudoudi
Το να αναφερω αστοχιες,ξεψαρισματα και ατυχιες με ψαρια ειναι νομιζω φυσικο και αυτα ποτε δε θα λειπουν οσο ψαρευουμε.Επικυνδηνα περιστατικα δεν μου εχουν τυχει γιατι και προσεχω τη φορμα μου και οσον αναφορα την τακτικη μου στη θαλασσα 2 φορες μετραω..1 κοβω...οπως ελεγε και ενας σοφος μπαρμπας μου!!Οι μεγαλυτερες βλακειες μου εχουν να κανουν 2-3 φορες με την επιλογη της παρεας στο ψαρεμα,ενα δυο ατομα χωρις παιδεια απο πολλες αποψεις στις ψαρευτικες τους πρακτικες που πραγματικα μου χαλασαν τη βολτα...Γιατι η βολτα για μενα ειναι σημαντικοτερη απο τη γεματη ψαροβελονα.Εκτοτε προσεχω με ποιους ψαρευω(αλλοι δυο ειναι ζωη να'χουν),και βεβαια σε ποιους κελαιδαω για κοντινα στην Αθηνα μερη.Αμα καεις στο χυλο φυσας και το γιαουρτι!!!
savvaskaf
Φέτος το καλοκαίρι στην Αστυπάλαια. Πρωι μετά απο μια καλή σαργοψαρία και ενώ είμαι έτοιμος να βγω είμαι 2 μέτρα από την παραλία στο μίσο μέτρο βάθος και προσπαθώ να ξεοπλίσω( το ψαροντουφεκό στο στηθος και τα χέρια στα λαστιχά) κοιτάω μπροστά και αντιλαμβανομαι ότι στο 1.5 μέτρο μπροστα μου πανω στο κύμα στα 30 εκατοστά νερό κάθεται μια ΣΥΝΑΓΡΙΔΑ 3-4 κιλά. Ισα ισα που την κάλυπτε το νερό πανω στην άμμο χωρίς καμία κάλυψη. Καταφερά να ξαναοπλισω τεντώθηκα σημάδεψά αλλα την τελευταία στιγμή... καθυστέρησα...το ψάρι τιναχτικε και τελικά δεν έκανα την βολή.....
sporaman22
Εχω ξεχασει τα πεδιλα μου, αλλη φορα τη μασκα, μια αλλη φορα τη ζωνη, ε δεν θυμαμαι κατι αλλο τωρα!!
Ευτυχως τα περιστατικα-βλακειες εγιναν ολα στην Κυπρο και σε κοντινα μερη ετσι επεστρεφα και τα επαιρνα... Α και καλτσακια και γαντια!!! Μια αλλη φορα χτυπησα μαναλι 1,5kg περιπου, χαμηλα στην κοιλια και χωρις να το σκοτωσω το βγαλα απο τη βεργα το κραταγα και προσπαθουσα να του χωσω το μαχαιρι στο κεφαλι....Ε μαλακας ειναι να μεινει?? Μου γλιστρησε και μην τον ειδατε... fish.gif fish.gif fish.gif
Καρχαριας
Βλακια Νο1
Εχω παει μονος
Βλεπω σμερνα να την κανει για τα βαθεια και την περνω απο πισω να δω που θα παει,τρυπωνει σε ενα μονοπετρο στα -25 .
Μπαινει σμερνα βγαινει Ροφος απο τη τρυπα.
Εγω βουταω (μονος) ο Ροφος ετοιμαζεται να τη κανει στο χαος και εγω τη κανω γρηγορα για κατω χωρις να σκευτω.
Θραυση τυμπανου στο δεξι αυτι,στην αναδυση ακουω ολες της μελωδιες της θαλασσας,στη βαρκα τα ακουω ολα απο τον πονο και στο γιατρο οτι μπινελικια μπορεις να φανταστεις (ψ/τουφεκας ο δοκτορ μου).
Νο2
Ειμαστε 25-30 μετρα απο τη βαρκα και ψοφιοι απο κουραση σουρουπο.
Στη βαση της αποχης με κοιταει "καντιλι" ενας γιγαντας.
Το ζευραρι μου λεει να "ποντισουμε" ενα βαριδακι με κορδελα κοντα του και να γυρισουμε το πρωϊ,τετοια ωρα δεν θα παει πουθενα και θα κατσει να καρτερεψει εδω το πρωϊ μου λεει (ειχε δικιο).
Εγω την κανω με τσαμπουκα κατ'ευθειαν πανω του μηπως και μπει στο βελινεκες και τη φαει.
Τελικα μπηκε σε ενα δεδαλοδες διαδρομο με εκατο τρυπες και δεν τον ειδαμε ποτε ξανα.
tonos1
Πρόπερσι το καλοκαίρι...Μετά από δυο ώρες πρωινό ψάρεμα έχω πια αποφασίσει ότι θα παραγγείλω σουβλάκια για μεσημεριανό...Και να σου δυο ρίκια λίγο πάνω από μισό κιλό το καθένα με πλησιάζουν στον αφρό.¨Δε βαριέσαι¨ σκέφτομαι ¨το μεσημεριανό μου...¨ Τα αφήνω να μπούν εντός βολής. Μόλις πλησιάσαν λίγο και πήραν χαμπάρι οτι ...είμαι πεινασμένος, γυρίζουν μεταβολή και δρόμο. Βουτάω ξοπίσω τους, κλέβω λίγη απόσταση με δυο γερές πεδιλιές, σημαδεύω και ρίχνω. Κάνω το πιο μεγάλο σουβλάκι, από την ουρά η βέργα βγαίνει από το μάτι! Έλα όμως που σφήνωσε και δε βγαίνει με τίποτα!...Προσπαθώ να βγάλω το ψάρι..τίποτα. Τραβάω , τραβάω και σιχτιρίζω το ψάρι που σφήνωσε κι, εμένα που του ΄ριξα, όταν κάποια στιγμή νοιώθω αυτήν την αίσθηση..οτι κάποιος με παρακολουθεί...Σηκώνω το κεφάλι και στα δυο μέτρα από τη μύτη μου στέκουν δυο μανάλια 5-6kgr και με κοιτούν παραξενεμένα που παλεύω να ξεκαρφώσω το ψαράκι...Σίγουρα πίστεψαν ότι είμαι χταπόδι γιατί από την ταραχή μου που τα έχασα άλλαξα δέκα χρώματα...
EKTORAS
1η Ιουνίου και έχω πάει στο ονειρικό μέρος για ψάρεμα. Στην Μέκκα των ψαροτουφεκάδων για προσκύνημα. Κοιτάω τα γκρέμια κάτω από τα πόδια μου και νοιώθω να μου γνέφουν ροφοί και μάηδες. Φυσικά την προηγούμενη για να είναι όλα τέλεια έχω γυαλίσει, καθαρίσει, μαστορέψει όλο τον εξοπλισμό και φυσικά έχω βγάλει και καθαρίσει και τα γυαλάκια από την μάσκα. Έλα όμως που με το που κάνω να σκύψω για να βουτήξω φεύγουν οι ασφάλειες και απο πίσω τους τα γυαλάκια στα κατρακύλλια στα 10μ., και φυσικά δεν είχα άλλη μάσκα μαζί. Μόνοι που δεν έκλαψα. Με τιμώρησε/προφύλαξε ο Θεός γιατί ήμουν μόνος
heretis
1) μεχρι προπερσυ βουτουσα ΜΟΝΟΣ!!!!
2)προπερσυ το καλοκαιρι...στα -12 βλεπω κινηση κατω απο ενα μονοπετρο. δεν ειχα φακο θεωρησα οτι ηταν ροφος...μεγαλος μαλιστα...
βαραω βλεπω την βεργα να χτυπιεται λιγο και να σκαλωνει..βραχωσε σκεφτηκα...δεν εβγαινε με τιποτα..αλλεπαληλες βουτιες πανω απο μιση ωρα δεν με ενοιαζαν (τοτε) γιατι φανταζιμουν ροφο τροπαιο...καταφερα να στραβωσω την βεργα απο το πολυ ζορισμα αλλα ο "ροφος" κολημενος εκει!!!να μην τα πολυλογω με τα πολλα βγαζω μια "τεραστια" χειλου και μια σταβωμενη βεργα που απλα ειχε σκαλωσει κατω απο το μονοπετρο..... cry.gif cry.gif cry.gif cry.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Vouniotis
εγω κσεχασα το διχτυ οπου περιειχει και 2 λαβρακια καπου μεσα στη θαλασσα. ακομη αγνοειτε πιοσ τα εφαγε huh.gif huh.gif huh.gif
GREEKDIVER
Μόλις είδα το Topic δυο βλακείες μου ήρθαν στο μυαλό.Η πρώτη οταν ήμουν πολύ μικρός 9 περιπου χρονών που σε βαθος μολις 3 μέτρων που καθώς έψαχνα στις πέτρες βγήκε ένα ΤΕΡΑΣΣΣ και με κοιτούσε...... scare.gif Να μην τα πολυλογώ βγήκα έξω τρέχοντας....πανω στο νερό.....Τελικά ήταν ένας ροφάκος γύρω στα 4-5 κιλα μετά απο εξακρίβωση του πατέρα μου.Η δεύτερη έγινε πρόσφατα το καλοκαίρι.....Φτάνουμε στην παραλία 15λ διαδρομή απο εκεί που μένω και ετοιμαζόμαστε.....αφού τα φόρεσα όλα, ετοιμάζομαι να βάλω την μάσκα....αλλα μάσκα δενννννν....ανεβαίνω στο μηχανάκι ετσι οπως ήμουν και πίσω στο σπίτι...βασικά δεν ξέρω πόσοι με κοροιδεύαν στο δρόμο πάντως η μάνα μου λαχτάρισε όταν με είδε....μετά απο 30 λεπτά διαδρομή και αφού έχασα 3 κιλά ιδρώτα ήμουν έτοιμος για ψάρεμα....:) tounge1.gif
EnTeeTeeUeh
Φέτος τον Αύγουστο.
Βαράω το πρώτο μου ψάρι, μία τσιπούρα περίπου 200 γρ. wub.gif
γυρνάω στην σημαδούρα την βάζω στο δυχτάκι και συνεχίζω. Χτυπάω
μία χειλού happy.gif , γυρνάω να την βάλω στο διχτάκι, είχε ανοίξει
το στόμιο από το διχτάκι και η τσιπούρα την είχε κάνει με ελαφριά... furious.gif

Φτιάχνω την επόμενη μέρα μία βελόνη, με πρόκα μεγάλη οικοδομική και σύρμα
την οποία και δένω στο διχτάκι για μεγαλύτερη ασφάλεια.. imstupid.gif
Πιάνω ψάρι, το περνάω στην πρόκα και το βάζω μέσα στο διχτάκι,
γυρνάω να βάλω δεύτερο και..άφαντο το διχτάκι!!!!! whistling2.gif με την πρόκα μαζί... huh.gif

lol_2.gif
Stefanos
Η υπερτατη μου βλακεια ολων των εποχων

Καλοκαιρι στη Σεριφο, το ζευγαρι εχει βγει ηδη γιατι εχει κουραστει κ εγω κανω ενα πλαναρισμα στα - ... Στηνομαι σε στατικο καρτερι αναμεσα απο δυο ωραια μονοπετρα που με κρυβουν οσο χρειαζεται, τα δευτερολεπτα περνανε και τιποτα δεν φαινεται.
Καποια στιγμη βλεπω εναν ροφο στα αριστερα μου να αιωρειται και να παιζει τις βενταλειες του. Βγαινω κ εγω απο το ποστο και αρχιζω το συρτο κατα πανω του. Τον πλησιαζω αρκετα και του ριχνω. Αστοχω (αργοτερα συνειδητοποιησα οτι η βεργα μου ειχε στραβωσει και το οπλο εριχνε στο γαμο του Καραγκιοζη laugh.gif ). Αρχιζω αναδυση και καπου εκει καταλαβαινω οτι εχω τραβηξει πααααρα πολυ τη βουτια. Στην επιφανεια βγηκα ψιλοζαλισμενος και αμεσως κρατηθηκα απο τη σημαδουρα μου. Η υποξια μου εγνεφε απο μακρια αλλα για καποιο λογο την γλυτωσα.

Βλακεια μικροτερη

Περσυ το καλοκαιρι μετα απο αποχη πολλων μηνων σε ενα απο τα πρωτα μου ψαρεματα. Εκανα συρτο και βλεπω ενα μαυρο ψαρι στην σκια του προθαλαμιου του μονοπετρου του να αιωρειται. Η φιγουρα του μου εμοιαζε για στηρα και ετσι αποφασιζω να του ριξω, δυστυχως ηταν ροφος και μαλιστα λιγοτερο απο το επιτρεπτο οριο.

Ολες οι βλακειες μας προς γνωσην και συμμορφωσην!
GiotisSL
Όταν είδα αυτό το τόπικ, δυο βλακείες μου ήρθαν στο μυαλό! Η πρώτη οταν πήγα στο μικρό-νησί περίπου 2χλμ από την παραλία (στα Μουλιά) Πάφος - Γεροσήπου - Πλαζ. Πηγαίναμε για ψάρεμα καθημερινά το προηγούμενο Καλοκαίρι... Ήμασταν παρέα 5-6 άτομα, ξεκινούσαμε στις 2-3 περπατητοί, πηγαίναμε στον πιο κοντινό Φούρνο, τρώγαμε και μετά ξεκινούσαμε. Κατά τις 5μιση-6 ήμασταν έτοιμοι για το νερό!

Μια μέρα αποφασίσαμε να πάμε στο μικρό-νησί αυτό (για ψάρεμα-κολυμπητό). Εγώ προσωπικά ξεκίνησα από τις 6:00 και ήρθα πίσω στις 9:40. Μόνο να πάω, να κάτσουμε για 15-20 λεπτά στο μικρό-νησί για να πιάσουν κοχύλια κάποιοι φίλοι μου και να έρθουμε πίσω.

(Η δέυτερη) Στο να πάμε το μόνο "καλό" ψάρι που είδαμε ήταν ενα "καλό κομμάτι" που ήταν ένας κέφαλος γύρω στα 2μιση-3 κιλά. Βούτηξε ο ένας, αστόχησε. Βουτάει 2ος, δεν το πρόλαβε, βουτάω και γω και προσπαθώ να το φτάσω για να του ρίξω... Φαίνεται έβαλα τόση πολή δύναμη στα πόδια μου που δεν ήταν έτοιμα για τόση πίεση και με έπιασε κράμπα. Το δεξί πόδι μου τεντώθηκε αλλά ευτυχώς διατήρησα την ψυχραιμία μου και με τα χέρια μου κατάφερα να σταματήσω το πιάσιμο.
GeorgeLarissa
Πρώτη μου βλακεία και η μεγαλύτερη που' χω κάνει στο ψάρεμα, ήταν πριν δέκα χρόνια κάπου στην Ευβοια όταν παραθερίζαμε με τις οικογένειες μας,ο φίλος μου ο Ζαφείρης κι'εγώ.
Είχαμε αποφαφίσει να ψαρέψουμε σε κάποια μέρη ξένα για μας ,μα πολλά υποσχόμενα κατά τους ντόπιους.
Ηταν τόση η τρέλα μου,τέτοια η λαχτάρα μου,που με έκαναν να ξεχάσω το μαχαίρι μου στο σάκο.(πρώτο λάθος)
Σε μια τρύπα βρήκα μια καλή τσιπούρα ,βολή κεφάλι μα βράχωσε η βέργα και καθώς πήγα να την ξεσκαλώσω τυλίχτηκε η ρουφιάνα η πετονία γύρω απ' τα βάρη μου.
Αφου μου τελείωνε η ανάσα ,ξεκίνημα για πάνω,μάταια είχα κολήσει στο βυθό τότε κατάλαβα τι είχε γίνει ακολούθησε πανικός(δεύτερο λάθος),και αντί να βγάλω ζώνη και να φύγω για πάνω ,προσπαθούσα δε ξέρω και γω για τι....
Τελικά πάτησα τα πόδια μου στο βυθό,έδωσα μια δυνατή,έσπασε η πετονία και ελευθερώθηκα.
Στην επιφάνεια έφτασα μπλε και χεσμένος απ'το φόβο.
Το ζευγάρι μου έμαθε το συμβάν αφού με είδε να βγαίνω κακήν κακώς στη στεργιά.(τρίτο λάθος,χωρις ουσιαστηκα ζευγαρι)
Δυστηχώς το πάθημα δεν έγινε μάθημα μιας και εξακολουθώ να ψαρεύω μόνος όλα μου τα χρόνια,ποτέ όμως απο τότε δεν εξαντλώ τα όροια της άπνοιας για κανένα και για τίποτα,και προσέχω τα πάντα γύρω μου(παραγάδια κλπ).
masouras
Μεγαλύτερη βλακεία μου στο ψ/τ ήταν τον Οκτώβριο 2006...
εκανα καρτερι σε ενα βαθύ κόψιμο οπου ειχα δει κάποιες μεγαλες συναγριδες.
μόλις εφτασα κατω τα ψαρια με πλησίασαν άμεσος αλλά παρεμεναν λιγο μακρύτερα απο
βεληνεκές του οπλου μου. Ελα λιγο ακομα... Ελα λιγάκι ακομα και τελικά ξεκόβει μια και έρχεται σε αποσταση βολης. Χωρίς να το σκεφτώ της ρίχνω ενω είδη εχω παρατραβήξει την βουτια μου... στην αναδυση καταφερνω
και μπλεκω το σχοινί στο μαχερι που εχα στο ποδι(σφήνωσε το σχοινακι αναμεσα στο μαχερι και την θήκη) και μεχρι να το βγαλω με καθυστερισε συμαντικα. το ενδεχόμενο να παρατήσω το οπλο και να βγαλω την ζώνη δεν την σκέφτηκα έχοντας στο μυαλό μου μονο το να μην χασω το ψαρι τρόπαιο. οταν βγήκα στην επιφάνεια επαθα υποξια και ευτυχώς το ζευγαρι μου ενεργισε πολυ γρηγορα και σωστα. αυτο το περιστατικό με ταρακουνισε πολυ γερα και μου εμαθε καποια πολυ συμαντικα πραγματα

ΠΟΤΕ δεν πρεπει να αγγίζουμε τα ορια μας!

Κανενα κ0$@οψαρο οσο μεγαλο και αν ειναι δεν αξίζει την ζωη μας!

και το συμαντικοτερο ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μόνος!
Καρχαριας
QUOTE(Stefanos @ Oct 15 2008, 08:12 PM) *

Καλοκαιρι στη Σεριφο, το ζευγαρι εχει βγει ηδη γιατι εχει κουραστει κ εγω κανω ενα πλαναρισμα στα - ... Στηνομαι σε στατικο καρτερι αναμεσα απο δυο ωραια μονοπετρα που με κρυβουν οσο χρειαζεται, τα δευτερολεπτα περνανε και τιποτα δεν φαινεται.
Καποια στιγμη βλεπω εναν ροφο στα αριστερα μου να αιωρειται και να παιζει τις βενταλειες του. Βγαινω κ εγω απο το ποστο και αρχιζω το συρτο κατα πανω του. Τον πλησιαζω αρκετα και του ριχνω. Αστοχω (αργοτερα συνειδητοποιησα οτι η βεργα μου ειχε στραβωσει και το οπλο εριχνε στο γαμο του Καραγκιοζη laugh.gif ). Αρχιζω αναδυση και καπου εκει καταλαβαινω οτι εχω τραβηξει πααααρα πολυ τη βουτια. Στην επιφανεια βγηκα ψιλοζαλισμενος και αμεσως κρατηθηκα απο τη σημαδουρα μου. Η υποξια μου εγνεφε απο μακρια αλλα για καποιο λογο την γλυτωσα.

Βλακεια μικροτερη

Περσυ το καλοκαιρι μετα απο αποχη πολλων μηνων σε ενα απο τα πρωτα μου ψαρεματα. Εκανα συρτο και βλεπω ενα μαυρο ψαρι στην σκια του προθαλαμιου του μονοπετρου του να αιωρειται. Η φιγουρα του μου εμοιαζε για στηρα και ετσι αποφασιζω να του ριξω, δυστυχως ηταν ροφος και μαλιστα λιγοτερο απο το επιτρεπτο οριο.

Εχω κανει καλητερο Στεφανε!
Οταν μαθενα χωρις φακο,(γι'αυτο τα παρατησα) μπαινω στο προθαλαμη και ριχνω στο ροφο,βραχωσε ασχημα και εκατσα εκει 1/2 ωρα να ξευραχωνω ! ο πονηρος εκατσε διπλα απο ενα σφουγγαρι!!! και τη γλυτωσε,ενω εγω ξευραχωνα το σφουγγαρι σαν μαμακας!!! laugh.gif
Gofaris
QUOTE(s2k @ Oct 15 2008, 12:49 PM) *
Φετος το καλοκαιρι στην Κρητη, εχω βουτηξει μονος κ μετα απο 2 ωρες αψαριας, βλεπω εναν ροφο. Κατεβαινω κ προσπαθω να τον σημαδεψω μεσα στην τρυπα. Τελικα βαραω στο περιπου (δεν ειχα φακο) και φευγω. Ανεβαινοντας βλεπω 2 μαγιατικα 10-12 κιλα το καθενα να περνανε απο πανω μου. Κανω να ξανακατεβω να παρω το οπλο, αλλα ο ροφος ειχε χτυπηθει κ μεχρι να τον βγαλω κ να τον σκοτωσω ειχαν φυγει οι μαηδες... Απο τοτε εχω παντα 2ο μεγαλο οπλο στην σημαδουρα...

Απίστευτο.Μέχρι να ξεκρεμάσεις το όπλο...ζήσε Μάη μου...
spi_ge
QUOTE(Καρχαριας @ Oct 16 2008, 06:43 AM) *

Βλακεια μικροτερη

Οταν μαθενα χωρις φακο,(γι'αυτο τα παρατησα) μπαινω στο προθαλαμη και ριχνω στο ροφο,βραχωσε ασχημα και εκατσα εκει 1/2 ωρα να ξευραχωνω ! ο πονηρος εκατσε διπλα απο ενα σφουγγαρι!!! και τη γλυτωσε,ενω εγω ξευραχωνα το σφουγγαρι σαν μαμακας!!! laugh.gif

Crylol.gif ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!! Είναι από τις στιγμές που θέλει κοντινή φωτό η έκφραση του προσώπου και στα καπάκια youtube!!!

Παρεπιπτόντως, δεν κοροϊδεύω, ίσα-ίσα, απλά γέλασα πολύ γιατί έχω κάνει κι εγώ το ίδιο πράγμα ακριβώς αλλά ήταν χειρότερο από σφουγγάρι... ήταν εκείνα τα σιχαμερά μαύρα που μοιάζουν σαν "περιττώματα"... και μόλις τα ξεκολήσεις από το βράχο βγάζουν ένα λευκό κολλώδες υγρό σαν σπέρμα...! Άντε μετά να το βγάλεις από τη βέργα...
Manolis70
καλοκαιρι του 1996 περιοχη σελιανιτικα αιγιο μολις εχω παρει το 1 μου 90αρι ψαροντουφεκο και ειμαι μαζι με ενα ξαδερφο 5 χρονια μικροτερος για ψαρεμα δε ξερω και εγω πως εγινε προσπαθωντας να το οπλισω κατα ενα περιεργο τροπο δε κλειδωνει η βεργα του οπλου και ενω νομιζω οτι ολα καλα αφηνω τα λαστιχα και τσουπ κανει ενα πεταγμα η βεργα καμια 10αρια μετρα εξω απο το νερο σκαει και αρχιζει τη πορεια της... ε λεω δε θα εχει παει μακρια παμε με το ξαδερφο και βλεπω μιση βεργα στο πατο και η αλλη μιση να κρεμετε στο κενο (σε εκεινη τη περιοχη κανει γουβα τρελη) ε λεω θα τη πιασω τα μετρα πανω απο 10+ δε τα ειχα τοτε ξεκιναω παω παω παω βλεπω τη βεργα στο 1μ οταν ξαφνικα καταλαβαινω οτι δεν εχω οξυγονο ξεκιναω τη βολτα απανω στα μισα νιωθω ζαλη βγαζω αναπνευστηρα 2 μετρα πριν την επιφανεια η οραση μειωνετε ολα σχεδον μαυρα στο τσακ βγαινω εγω περνω ανασα παραλιγο να πεθανω για μια βεργα βγαινοντας εξω στο αριστερο μου αυτη σταζει αιμα ευτυχως σταματησε σε λιγο και δε χρειαστηκε νοσοκομειο ολο τον υπολοιπο αυγουστο εμεινα χωρις βεργα και με μια εμπειρια που δε θα τη ξεχασω ποτε αλλα και που μου εμαθε πολλα ποτε μη βουτας πανω απο το οριο σου ουτε για ψαρι ουτε για βεργα μονο για ανθρωπο
INTZ
Η μεγαλυτερη βλακεια μου,ηταν πριν πολλα χρονια,σε μια βουτια ειδα ροφο και βραχωσε.
Περιεγραψα στο ζευγαρι μου που ειναι το ψαρι,ενω επρεπε να περιμεναμε και να ξαναβουτηξω εγω
που ειχα πληρη εικονα.
Το αποτελεσμα ηταν να χτυπηθει το ψαρι απο ενα παραθυρακι του θαλαμιου,που δε χωρουσε να βγει.
Μπλεξαμε σε ενα ξεβραχωμα 5 ωρες.
Τελικα το ψαρι βγηκε,αλλα δεν ειχε καμια αξια πλεον η συλληψη του.
Η μαλλον ειχε, γιατι απο τοτε αλλαξαν πολλα στο ψαρεμα μας,καταργηθηκε ο φακος και ο γαντζος
και πραγματικα δεν ξαναχρειαστηκαν.
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
QUOTE(tonos1 @ Oct 15 2008, 03:32 PM) *
Σηκώνω το κεφάλι και στα δυο μέτρα από τη μύτη μου στέκουν δυο μανάλια 5-6kgr και με κοιτούν παραξενεμένα που παλεύω να ξεκαρφώσω το ψαράκι...

Και δεν το περναγες σχοινι και να ξαναοπλισεις;

QUOTE(Manolis70 @ Oct 16 2008, 10:47 AM) *
ποτε μη βουτας πανω απο το οριο σου ουτε για ψαρι ουτε για βεργα μονο για ανθρωπο

Ουτε για ανθρωπο.
EKTORAS
QUOTE(spi_ge @ Oct 16 2008, 10:44 AM) *
QUOTE(Καρχαριας @ Oct 16 2008, 06:43 AM) *

Βλακεια μικροτερη

Crylol.gif ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!! Είναι από τις στιγμές που θέλει κοντινή φωτό η έκφραση του προσώπου και στα καπάκια youtube!!!

Παρεπιπτόντως, δεν κοροϊδεύω, ίσα-ίσα, απλά γέλασα πολύ γιατί έχω κάνει κι εγώ το ίδιο πράγμα ακριβώς αλλά ήταν χειρότερο από σφουγγάρι... ήταν εκείνα τα σιχαμερά μαύρα που μοιάζουν σαν "περιττώματα"... και μόλις τα ξεκολήσεις από το βράχο βγάζουν ένα λευκό κολλώδες υγρό σαν σπέρμα...! Άντε μετά να το βγάλεις από τη βέργα...

Αυτά "τα σιχαμερά μαύρα που μοιάζουν σαν "περιττώματα"... και μόλις τα ξεκολήσεις από το βράχο βγάζουν ένα λευκό κολλώδες υγρό σαν σπέρμα...!" λέγονται αγγούρια, ψωλιάγκοι, τσουτσούνια, ολοθούρια (πιο επιστημονικό) και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς ανάλογα με τον τόπο και είναι τρομερό δόλωμα για παραγάδι.
dinos_gb
πιανω ωραιο χταποδι...
τελειωνει το ψαρεμα, βγαινω εξω...
αφηνω το χταποδι διπλα μου σε κατι βραχακια και ερχεται ενας σκυλος βολιδα και μου το παιρνει
voudoudi
QUOTE(dinos_gb @ Oct 16 2008, 02:41 AM) *
πιανω ωραιο χταποδι...
αφηνω το χταποδι διπλα μου σε κατι βραχακια και ερχεται ενας σκυλος βολιδα και μου το παιρνει

roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif Δεν ειναι μονο το γεγονος αυτο καθ'αυτο,ειναι και ο τροπος που το αφηγηθηκες!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif ...
B.E.
Βλακεια σημερινή! Πριν δύο ώρες γύρισα σπιτι από βουτια με φίλο, και ξεφόρτωσα στην αύλη τα πράγματα αλλά και τα ψάρια, ένας σαργος κάτι χειλούτες και ένας λάβρακας. Μπήκα σπίτι για ένα λεπτό και βγαίνοντας έξω, είδα μια χοντρόγατα να ξεμακραίνει στα χωράφια με το λαβράκι πιασμένο απ το κεφάλι να το σβαρνίζει μες τα ξερόχορτα.Ακόμα δεν το πιστεύω. cry.gif cry.gif
voudoudi
QUOTE(B.E. @ Oct 16 2008, 04:44 AM) *
Βλακεια σημερινή! Πριν δύο ώρες γύρισα σπιτι από βουτια με φίλο, και ξεφόρτωσα στην αύλη τα πράγματα αλλά και τα ψάρια, ένας σαργος κάτι χειλούτες και ένας λάβρακας. Μπήκα σπίτι για ένα λεπτό και βγαίνοντας έξω, είδα μια χοντρόγατα να ξεμακραίνει στα χωράφια με το λαβράκι πιασμένο απ το κεφάλι να το σβαρνίζει μες τα ξερόχορτα.Ακόμα δεν το πιστεύω. cry.gif cry.gif

Ηταν γατα ...εκπαιδευμενη στα λαυρακια!! Ψαροκυνηγογατα..οπως λεμε κυνηγοκυλο??Προερχεται απο συνδιασμο κεραμιδογατας με ποιντερ που συνουσιαζονται διπλα στο κυμα!!
Παει ο λαυρακας cry.gif cry.gif
ΠΑΓΟΥΡΑΣ
ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΕΤΡΑΠΟΔΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ, ΣΕ ΕΝΑ TOPIC ΑΝΤΙΘΕΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ (ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ) ΤΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΕΡΝΟΥΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ Η ΓΑΤΑ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΜΑΣ ΑΠ'ΔΩ ΜΕΣΑ!!!!!!!!! laugh.gif

SORRY ΓΙΑ ΤΟ offtopic.gif
xamilos
Φέτος το καλοκαίρι έχω πάει με ένα φίλο κολυμπητό.Αφού έχουμε ψαρέψει κάνα 3ώρο κ ετοιμαζόμαστε να ξεκινήσουμε για πίσω σε βάθος περίπου 6μ βλέπω μια τρύπα κ φαίνεται σαν χταπόδι.Κατεβαίνω άδεια η τρύπα όμως μερικά μέτρα πιο πέρα βλέπω ένα χταπόδι σε μια τρύπα.Πλησιάζω,ρίχνω και προσπαθώ να βγαλω τη βέργα για να μην ξανακατεβαίνω.Αφού φτάνω στα όρια μου κ η βέργα δεν βγαίνει ξεκινάω για πάνω αλλά τζίφος.Η μεσίνα έχει τυλιχτεί στον αστράγαλο...από τη μία η κούραση και από την άλλη η ανάσα που τέλειωνε πέρασαν από το μυαλό μου οι χειρότερες σκέψεις...ευτυχώς έσπασε το σύστημα τάνυσης,η "θυλιά" στον αστράγαλο χαλάρωσε κ βγήκα σώος.Μέχρι τότε σνόμπαρα το μαχαίρι...με την αύριο πήγα και αγόρασα μαχαίρι και από τότε, ΠΟΤΕ και για ΤΙΠΟΤΑ ξανά στα όρια.
hdemetris
QUOTE(B.E. @ Oct 16 2008, 04:44 PM) *
είδα μια χοντρόγατα να ξεμακραίνει στα χωράφια με το λαβράκι πιασμένο απ το κεφάλι να το σβαρνίζει μες τα ξερόχορτα

Έχει συμβεί και σε μένα κάτι αντίστοιχο. Η γάτα πήρε το λαβράκι πήρε και την ψαροβελόνα μου μαζί furious.gif
Όταν αντιλήφθηκα τι συνέβη άρχισα να κυνηγώ την γάτα αλλά τελικά μου ξέφυγε ghostrider_h4h.gif
Theo_Hitman
QUOTE(voudoudi @ Oct 16 2008, 03:07 PM) *
πιανω ωραιο χταποδι...

roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif Δεν ειναι μονο το γεγονος αυτο καθ'αυτο,ειναι και ο τροπος που το αφηγηθηκες!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif ...

roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(voudoudi @ Oct 15 2008, 01:05 PM) *
Οι μεγαλυτερες βλακειες μου εχουν να κανουν 2-3 φορες με την επιλογη της παρεας στο ψαρεμα,που πραγματικα μου χαλασαν τη βολτα...Γιατι η βολτα για μενα ειναι σημαντικοτερη απο τη γεματη ψαροβελονα.
Εκτοτε προσεχω με ποιους ψαρευω(αλλοι δυο ειναι ζωη να'χουν),και βεβαια σε ποιους κελαιδαω για κοντινα στην Αθηνα μερη.Αμα καεις στο χυλο φυσας και το γιαουρτι!!!

Και σε εμένα οι χειρότερες στιγμές είναι με κακή επιλογή παρέας. Ευτυχώς τα τελευταία δύο χρόνια μεγάλωσε ο γυιός μου και έχω μόνιμο ζευγάρι καρατσεκαρισμένο.
jj john
[/quote]
εχω κανει το ιδιο.ειναι οτι πιο γλυωδες εχω συναντησει!!!εντωμεταξυ η βεργα βρωμουσε μια βδομαδα και της ειχα ριξει οτι φανταζεσαι!!
moredeeper
νομιζα οτι οσο αποκτας εμπειριες δεν θα κανεις λαθει

απο διαισθηση παω σε ενα καβο και βουτω σχεδον σιγουρα οτι παιζει κατι καλο

κατυθυνομαι προς το μονοπτρο που μου κανει κλικ πλαναρω μεχρι τα 18 τιποτα μπαινω στη σκια

του τρομαζω λιγο μολις τον βλεπω λαμπαδα να με κοιτα δεν τον κοιτω και σβηνω πολυ αργα για επανω του

ειναι σιγουρος τον θεωρω 7-8 κιλα ακουμπαω ευθυγραμιζομαι και ειναι ησυχος σκεφτομαι ακομα και τις φοτο

μετα με κοιταει με τη μουρη στα 3 μετρα περιπου και τι κανω??

σκεφτομαι αστον να γυερισει να του ριξω στα ψαχνα να εχει λιγο σασπενς imstupid.gif

αρχιζει να φευγει σιγα σιγα και λεω καιροσς ειναι μαλ....κα ριχνω και η βεργα ισα ισα τον τρυπησε χωρις να ανοιξουν

τα φτερα ε και με λιγο σπαρταρισμα εφυγε με φανταζεσε οταν βγηκα
drakos13
Μολις εχουμε μπει στο νερο (Χειμωνας) με το ζευγάρι μου όποτε ένας σκύλος κανει ντου και παίρνει το παπαούτσι μου και την κάνει με ελαφρά. Τον βλέπει ο φίλος μου και βγαίνουμε εξω με στολές, οπλα κλπ να κυνηγησουμε το σκύλο. Το ζωντανο, όπως ειναι λογικο, φοβηθηκε και την κανει προς γειτονικο καλοκαιρινο μπαρακι(κλειστο). Την επόμενη μιση ωρα ψάχναμε σκύλο και παπούτσι μεσα κι έξω απ το μπαρ που το καλοκαίρι πίναμε τα ποτα μας, ντυμενοι στο νεοπρεν. Για την ιστορία δε βρέθηκε ούτε σκύλος, ούτε παπούτσι και γυρισα σπίτι ξυπόλητος.
voudoudi
QUOTE(Theo_Hitman @ Oct 16 2008, 01:05 PM) *
QUOTE(voudoudi @ Oct 16 2008, 03:07 PM) *
πιανω ωραιο χταποδι...

roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif

Υπαρχει η παροιμια που λεει.."Μεγαλη μπουκια φαε,μεγαλη κουβεντα μην πεις"...Μια δυναμη λοιπον ανωθεν σημερα αποφασισε να με τιμωρησει για το γελιο που μου βγηκε χθες με την εξιστορηση του Ντινου.Οριστε λοιπον φρεσκια φρεσκια μολις 4 ωρων η δικια μου ιστορια:
Πιανω ωραιο χταποδι..
Τελειωνει το ψαρεμα και βγαινω εξω...
Αφηνω χταποδι σε βραχο...
Λευκη γατα με σταχτι μετωπο βουταει το χταποδι και εξαφανηζεται μεσα στα πευκα..... teeth.gif ... roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif .
sporaman22
QUOTE(voudoudi @ Oct 17 2008, 05:02 PM) *
Υπαρχει η παροιμια που λεει.."Μεγαλη μπουκια φαε,μεγαλη κουβεντα μην πεις"...Μια δυναμη λοιπον ανωθεν σημερα αποφασισε να με τιμωρησει για το γελιο που μου βγηκε χθες με την εξιστορηση του Ντινου.Οριστε λοιπον φρεσκια φρεσκια μολις 4 ωρων η δικια μου ιστορια:
Πιανω ωραιο χταποδι..
Τελειωνει το ψαρεμα και βγαινω εξω...
Αφηνω χταποδι σε βραχο...
Λευκη γατα με σταχτι μετωπο βουταει το χταποδι και εξαφανηζεται μεσα στα πευκα..... teeth.gif ... roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif .

roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif Παιδια νομιζω οτι ορισμενα τετραποδα εχουν προσβαση στο φορουμ μας!!
Dimitris23
βλακεια Ν1.
εχουμε ριξει αγκυρα κ ετοιμαζομαστε να βουτιξουμε.ο φιλος νεος ψαροντουφεκας κοιταει εμενα πως ετοιμαζομαι κ κανει τα το ιδιο.φουσκωνω την σημαδουρα, ξετιλιγω το σκοινακι πιανω το οπλο με το σκοινι κ μετα το αφηνω στη θαλασσα στη συνεχεια πεταω κ την σημαδουρα μεσα.κανει κ ο φιλος μου το ιδιο με το οπλο μονο που δεν προσεξε οτι εγω το ειχα πιασει με την σημαδουρα.ευτυχως ηταν ριχα κ το βρικαμε.

Ν2.πιανω ωραιο μεγαλουτσικο χταποδι, το πιανω στην ψαροβελονα απανω μου γιατι εβγαινα εξω κ βαριομουνα να το βαλω στη σημαδουρα κ μετα απο 5 λεπτα σκαει μυτη μπροστα στο γυαλι της μασκας μου το πλοκανι κ νομιζα οτι μου επιτεθηκε κανα γυγαντιο χταποδι..1 χρονο ζωης εχασα απο την τρομαρα μου
nikws7
Είμαι σε ένα ρηχό ( 2-3 μ) κομμάτι από κατρακύλια σε ένα σημείο που είναι σαν σκαλοπάτι , βλέπω κάτι μεγάλες σάρπες στα 15 μέτρα απόσταση περίπου , ανάμεσα στις σάρπες βλέπω μια φιγούρα διαφορετική να κατεβαίνει προς τον βυθό φεύγοντας από το κοπάδι, λέω κάτι παίζει εδώ πλησιάζω από το πλάι πολύ αργά και βλέπω μια τσιπουρακλα 700-800 γραμμάρια να είναι κολλημένη στο πλάι μιας πέτρας ( έκρυβε απίστευτα τον όγκο της φαντάζομαι πόσες θα μας διαφεύγουν καθημερινά ). Στο χέρι έχω το 110! σκέφτομαι ότι άμα ρίξω κάθετα θα χαλάσω την βέργα και πιθανός θα χάσω και το ψάρι . κάνω βουτιά από πίσω και πλάι, με το αριστερό χέρι πιάνω κάτω και σημαδεύω κεφάλι διαγώνια με την ελπίδα να περάσει ξυστά η βέργα. Βολή και η τσιπούρα ξερή την είχε φάει λίγο πίσω και ψηλα από τον εγκέφαλο ( πανηγυρίζω μέσα μου λέω μίλησε η ΕΜΠΕΙΡΙΑ το ΜΥΑΛΟ σε βολή και εντοπισμό κτλ κτλ) και όντος δεν πέτυχα την πέτρα μετωπικά , στην ίδια βουτιά πιάνω πρώτα το ψάρι το κουνάω τπτ ούτε σπαρτάρισμα πάω να τραβήξω την βέργα είχε σκαλώσει το φτερακι σε μια πέτρα πιο δίπλα.... Με το που ξεκολλάει η βέργα ΣΠΑΡΤΑΡΑΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΕΞΩ ΠΕΡΝΕΙ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΧΙΛΙΑ......

ΜΕ ΞΕΓΕΛΑΣΕ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΕΨΩ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΑΣΑ

ακόμα γελάει η παρέα μου tounge1.gif
kokkino nero
Μια απο τις καλυτερες και αστειες καταστασεις πιστευω ,την εχει παθει ενα φιλαρακι μου που πηγε για ψαροντουφεκο.Ετιοιμος λοιπον ο Ρουλης εβαλε στολη,ζωνη,σημαδουρα και ξεκινησε το ψαρεμα.Καποια στιγμη και αφου ειχε κανα μισαωρο στο νερο περασε σε μια αλλη παραλια εξω εξω για κεφαλοπουλα.Καποια στιγμη και ενω κοιτουσε μπροστα βλεπει καποιον αλλον ο οποιος φορουσε μασκα να τον πλησιαζει γρηγορα και ευθεια,να πηγαινει πανω του.Κατεβαζει το οπλο και βγαζει το κεφαλι εξω απο το νερο.Ο τυπος με την μασκα ειχε φτασει σε αποσταση αναπνοης και ενω ο ρουλης ετοιμαζεται να του μιλησει αυτος αρχιζει να τουλεει μπα μπα μπου[Ηταν ο μουγκος της περιοχης και το φιλαρακι μου δεν τον ηξερε]Μακη μου λεει τον φοβο που πηρα δεν περιγραφεται,δεν μπορουσα να κουνησω τα ποδια να βγω εξω!!]Φανταστητε τον μουγκο να προσπαθει να του μιλησει και ο αλλος να εχει μεινει καγκελο...
Andreas 1453
QUOTE(kokkino nero @ Oct 17 2008, 10:49 PM) *
Μια απο τις καλυτερες και αστειες καταστασεις πιστευω ,την εχει παθει ενα φιλαρακι μου που πηγε για ψαροντουφεκο.Ετιοιμος λοιπον ο Ρουλης εβαλε στολη,ζωνη,σημαδουρα και ξεκινησε το ψαρεμα.Καποια στιγμη και αφου ειχε κανα μισαωρο στο νερο περασε σε μια αλλη παραλια εξω εξω για κεφαλοπουλα.Καποια στιγμη και ενω κοιτουσε μπροστα βλεπει καποιον αλλον ο οποιος φορουσε μασκα να τον πλησιαζει γρηγορα και ευθεια,να πηγαινει πανω του.Κατεβαζει το οπλο και βγαζει το κεφαλι εξω απο το νερο.Ο τυπος με την μασκα ειχε φτασει σε αποσταση αναπνοης και ενω ο ρουλης ετοιμαζεται να του μιλησει αυτος αρχιζει να τουλεει μπα μπα μπου[Ηταν ο μουγκος της περιοχης και το φιλαρακι μου δεν τον ηξερε]Μακη μου λεει τον φοβο που πηρα δεν περιγραφεται,δεν μπορουσα να κουνησω τα ποδια να βγω εξω!!]Φανταστητε τον μουγκο να προσπαθει να του μιλησει και ο αλλος να εχει μεινει καγκελο...

Ρε φιλε τρελαθηκα στο γελιο (αν και δεν ξερω ανεπρεπε να γελαωμε τον μουγκο) Πες καμια ακομα λεπτεμερεια.

Λοιπον και τα δικα μου με χρονολογικη σειρα

1999 Χανω οπλο που ηταν στο πισω μερος του σκαφους το οποιο ξεκινησε χωρις να το περιμενω. Το Οπλο ενα σπαστο λαναρα 90 πατεντα. (εχω το ιδιο σε 60αρι)

2008 Παραλιγο να με χτυπησει συρτακιας μακακας που εκανε συρτη 5 μετρα απο την ακτη (καλα διαβασατε). Στο μεταξυ εγω ημουν στον βυθο και σκεφτηκα να αναδυθω οσο μπορω προς την ακτη με την λογικη οτι οσο πιο ρηχα αναδυθω τοσο πιθανοτερο ειναι να βγω σωος. Να μην σας τα πολυλογω αν τα ειχα καταφερει θα με ειχε κοψει. Η μακακια η δικια μου ηταν (που την θεωρω αρκετα μεγαλη) οτι το μερος ηταν μια μαρινα στον κορινθιακο οπου για ευνοητους λογους δεν ειχα σημαδουρα. Παιδια σας μιλαω για 50-50 πιθανοτητες τωρα οχι αστεια.

2008 Μαγιατικο 10-12 κ το οποιο ενω ερχοταν καταπανω μου με την μουρη δεν εριξα περιμενωντας να μου διξει σωμα. Ετσι και εγινε ριχνω σε αποσταση γυρω στο 1μ απο την βεργα με το παλ και αστοχω. tounge1.gif
REX
Ειμαι πανω στη κορυφή του μεγάλου μονόπετρου στημένος και τα βλέπω να έρχονται φουλαριστά να με φάνε, περνάνε απο μπροστά μου και ρίχνω σε ενα
που μου δίχνει ολόκληρη την πλευρά του, επιδή ομως το ψάρι ειναι λίγο ψηλότερά μου η βέργα μπαίνει απο την κοιλιά και βγαίνει απο τα πλευρά του,παίρνει
σχεδόν το μισό κορδόνι απο το μουλινέ κουράστηκε και αρχίζω να το φέρνω με βλέπει και κάνει δεύτερο φευγιό το ξαναφέρνω και κατορθώνω
να το αγκαλιάσω, εκείνη τη στιγμή βγαίνει η βέργα αφήνοντας του μια τεράστια τρύπα στην κοιλιά και εγω εχω αγκαλιά ενα μεγάλο μαγιάτικο που το κεφάλι
ηταν στο στήθος μου και η ουρά του να χτύπαγε τα πόδια μου στο ύψος του κουτουπιέ,με χίλια ζόρια το κρατάω απο τα βράγχια και με το άλλο χέρι το καρφώνω
στο κεφάλι με το μαχαίρι το ψάρι κάνει ενα δυνατό τρεμούλιασμα και σταματάει, ωραία λέω λασκάρω τη λαβή μου και παω να βάλω το μαχαίρι στη θήκη του και
ξαφνικά το ψάρι δίνει μια και ΠΡΑΦ μου έφυγε ως δια μαγείας εμφανίστηκε το κοπάδι το βάλανε στη μέση και φύγανε. Οσο κι αν έψαξα τίποτα αλλά και δεν
ακούστηκε να πιάστηκε στην περιοχη κάποιο μεγάλο μαγιάτικο. Η βλακεία ηταν που δεν ειδα το ψάρι να ανοίγει το στόμα του μετα το κάρφωμα
ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑ. cry.gif
Καρχαριας
Μαμακιες με βαρκες θελεται?
Ριχνουμε τη βαρκα 05,00 η ωρα το πρωι,φευγουμε και πλαναρουμε αμεσος.
Στο στενο του Πορου που "κοψαμε" βουλιαξαμε εξω απο το λιμεναρχειο!!! ειχαμε ξεχασει να βιδωσουμε τον πυρο.
Γελαγανε και οι μαριδες στο Πορο! laugh.gif
alexaras
καλοκαιρι 2007 πρωτος ουσιαστικα χρονος μου στο υ/ψ βρισκομαι στην Συρο σε μια παραλια διπλα απ την αζολιμνο(αν θυμαμαι καλα)εκει που λενε οτι εχει και φωκιες)βουταω στην θαλασσα και ξεκιναω το ψαρεμα αν και εβλεπα οτι ειχε κυμα προς τα μεσα, αλλα αδιαφορω.στην διαρκεια του ψαρεματος ειχα την στερια στο δεξι μου χερι μεχρι ενα που σ ενα σημειο σταματαει η στεραι και αρχιζουν τα ανοιχτα.ο αερας ηταν τετοιθος που δεν μπορουσα να γυρισω(τον ειχα κοντρα)ευτυχως με εκοψε και κολυπμησα μεχρι την στεραι μετα σκαρφαλωσα καμια 10αρια μετρα βραχια μαζι με ολο τον εξοπλισμο στα χερια και γυρισα μεσω της στεριαςτομ τι αγκαθι πατησα δεν λεγετε!!!!ευτυχως ειχα και τον πατερα μου, το ζευγαρι μου!
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.