Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Να την κάψω? τη μάσκα....
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Εξοπλισμός > Μάσκα-Αναπνευστήρας
dimidekas
Διάβαζα κάποια στιγμή ένα παλιότερο τόπικ μέσα στο φόρουμ, όπου γινόταν λόγος για την οριστική αντιμετώπιση του θολώματος της μάσκας καίγοντας το γυαλί με έναν αναπτήρα(αλλάζει λέει η δομή του γυαλιού και δε θολώνει μετά). Πόσοι το έχετε δοκιμάσει και τι αποτελέσματα είχε? Να το επιχειρίσω ή θα την καταστρέψω? Σημειωτέον η μάσκα μου είναι της seac sub της κατηγορίας των 25ευρώ περίπου και γράφει στο γυαλί tempered glass. Αν έχετε και κάποια άλλη μέθοδο να προτείνετε ευχαρίστως να την ακούσω. Ναι ξέρω, ξέρω....σάλιο και πατάτα κλασικές και πατροπαράδοτες μέθοδοι, αλλά θα ήθελα κάτι πιο επιστημονικό και μόνιμο please.... wub.gif
Manolis70
οδοντοκρεμα με μπολικο φθοριο μερικες ωρες πριν το ψαρεμα η και λιγο πριν... αμα δε πιασει και αυτο τοτε καψε την αλλα η φλογα να μην παει στο πλαστικο και το χαλασει πιανει σχεδον παντα cool.gif
georgev
Το κάψιμο της μάσκας προτείνεται για να καούν τα κατάλοιπα προστατευτικής σιλικόνης που έχει βάλει το εργοστάσιο.
Δεν αλλάζει η σύνθεση του γυαλιού, ούτε μας απαλλάσει από τον κόπο να τρίβουμε τη μάσκα με σάλιο ή κάποιο αντιθαμβωτικό υγρό τουλάχιστον στην αρχή του ψαρέματός μας.
Απλά κάνει το γυαλί να θολώνει πολύ ποιό δύσκολα.
Ο τρόπος:
- Ζεσταίνεις με έναν αναπτήρα τη εσωτερική πλευρά των φακών της μάσκας προσέχοντας μην κάψεις τη φούστα. θα παρατηρήσεις τη σιλικόνη που καίγεται και αφήνει μαύρο κατάλοιπο.
- Την ξεπλένεις καλά να φύγει η καμένη σιλικόνη και επαναλαμβάνεις αν χρειάζεται.
Aktios
laugh.gif laugh.gif laugh.gif δεν αλλάζει η δομή του γυαλλιού (τί είπε ο επιστήμονας tounge1.gif )
Αυτο που γινεται στην ουσια ειναι οτι καις τα μικροσωματιδια της σιλικονης που πεφτουν απο την μασκα στο γυαλλι,
στα οποια οφειλεται και το θαμπωμα!
Αποσυναρμολογησε την μασκα και καψε με ενα αναπτηρα τα κρυσταλα.
Θα μαυρισουν, μετα με ενα πανακι και λιγο νερο θα φυγει η μαυριλα.
Εμενα δεν μου εχει ξαναθαμπωσει ποτε (εννοειτε ομως οτι δεν γλυτωνεις απο το πατροπαραδωτο φτυσιμο!)
Ελπιζω να σε βοηθησα! wink1.gif

Φοιβος
nako
καλημερα
εγω ρε παιδια εχουν περασει απο τα χερια μου καμια ~10αρια μασκες μεχρι τωρα και δεν εχω κανει ποτε κατι ιδιαιτερο γι αυτο το προβλημα
μπολικο σαλιο σε καθε κρυσταλο και λιγο ελαφρυ τριψιμο με το δαχτυλο, ενα γρηγορο βουτηγμα στο νερο να ξεπλυθει και...μπλουμ! yes.gif
B@SILI@$
Εκτός από το κάψιμο των κρυστάλων ,εγώ έχω κάνει το εξής . Σε ένα κουβά νερό με κάποιο ισχυρό απορρυπαντικό άσε την μάσκα ένα βράδυ , το πρωί την ξεπλένεις και ανανεώνεις τον κουβά με σκέτο καθαρό νερό όπου τοποθετείς ξανά την μάσκα για να φύγουν οι μυρωδιές του απορρυπαντικού ,ίσως χρειαστεί να το επαναλάβεις δύο φορές αυτό το στάδιο. Εμένα πάντως χωρίς κάψιμο με αυτό τον τρόπο λύθηκε το θάμπωμα της μάσκας. Απορρυπαντίκό μπορείς να βάλεις π.χ. το Αjax Chloro ή CILLIT BANG ή όποιο άλλο θες εσύ αρκεί να είναι καλό.
GlezosD
Αγαπητοί Συνάδελφοι,
αν και είμαι λίγο εκτός θέματος, εκμεταλλεύομαι την ευκαιρία για να ρωτήσω:

πως στεγανοποιείτε τη σύνδεση φακών και μάσκας σε περίπτωση επανα-συναρμολόγησης.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
panosb
Δημήτρη, προσέχεις να μην σκουπιδάκια, πετραδάκια, τρίχες κλπ μεταξύ της φουστας της μάσκας και του κρύσταλλου και τα τοποθετείς. Δεν χρειάζεται κάτι αλλο. Απλα προσοχή στην αποσυναρμολόγηση να μην σπάσει ή σκιστεί τίποτα.
kingor83
Το να καις την μάσκα το κάνεις για να φύγει μια λεπτή στρώση σιλικόνης που έχουν πάνω τα κρύσταλα και
υπάρχει εκεί από το καλούπι της μάσκας για να μπορεί να ξεκαλουπωθεί ... Δεν λύνει οριστικά το πρόβλημα
θαμπώματος μιας και αυτό οφείλεται στην διαφορά θερμοκρασίας στις δύο πλευρές του τζαμιού ... Ζεστό με
υδρατμούς μέσα λόγω προσώπου και εκπνοών από την μύτη και κρύο απ'έξω λόγω νερού ...

Το κάψημο πάντως βελτιώνει τα πράγματα μιας και στο καθαρό τζάμι οι υδρατμοί "κάθονται" δυσκολότερα ...

Συμπέρασμα ... Μετά τα γιατροσόφια για την απομάκρυνση της σιλικόνης από το τζάμι κάποιο υγρό που θα κάθεται
στα τζάμια και θα εμποδίζει τους υδρατμούς να κάθονται εκεί είναι πάντα απαραίτητο ... Το πιο απλό είναι το σάλιο,
μπορείς να βάλεις οτιδήποτε όμως, αντιθαμβωτικά κυκλοφορούν ένα σωρό ... Α! και σε αυτήν την κατηγορία θα
βρεις πατέντες αν ψάξεις ... (έχω ακούσει για πατάτες, άμυλο κλπ). Όλα θα κάνουν δουλειά αν πριν φορέσεις την
μάσκα της κάνεις ένα πολύ γρήγορο ξέπλυμα με θάλασσα για να μην φύγει όλο το υγρο από τα τζάμια...

Και κάτι ακόμα ... Φρόντισε να κατεβάσεις την θερμοκρασία του προσώπου σου πριν την φορέσεις ... Δηλαδή όταν
βρέχεις τα μαλλιά για να βάλεις την κουκούλα, βρέξε και την μούρη σου με μπόλικο θαλασσινό νερό...

Καλές βουτιές! :)
Andreas 1453
Αρα παιδες δεν στεκουν και τα δυο οσο αφορα το σαλιο. Η σαλιο και βουταμε η την πλενουμε με θαλασσινο και φευγει το σαλιο .
djk
QUOTE(Andreas 1453 @ Oct 8 2008, 04:37 PM) *
Αρα παιδες δεν στεκουν και τα δυο οσο αφορα το σαλιο. Η σαλιο και βουταμε η την πλενουμε με θαλασσινο και φευγει το σαλιο .

κ ομως στεκει. φτυνουμε, τριβουμε, ξεπλενουμε, φοραμε. δυστυχως η ευτυχως ετσι ειναι.
sporaman22
Εγω κανω αυτο που εγραψε ο βυθος καποτε...
Την αφηνω καμποσο μεσα σε azax cloron, ξεπλενω με νερο και μετα την αφηνω εξω στο αερακι για να φυγει η μυρωδια.. Με οποια καινουρια μασκα το εχω κανει, επιασε σε ολες.

Στο ψαρεμα την φτυνω laugh.gif πριν να ντυθω και την ξεπλενω οταν θα την φορεσω.. Βγαζει ολο το ψαρεμα μια χαρα!
voudoudi
QUOTE(sporaman22 @ Oct 8 2008, 05:06 AM) *
Την αφηνω καμποσο μεσα σε azax cloron, ξεπλενω με νερο και μετα την αφηνω εξω στο αερακι για να φυγει η μυρωδια.. Με οποια καινουρια μασκα το εχω κανει, επιασε σε ολες.

Στο ψαρεμα την φτυνω laugh.gif πριν να ντυθω και την ξεπλενω οταν θα την φορεσω.. Βγαζει ολο το ψαρεμα μια χαρα!

Και εγω ακριβως αυτην την πατεντα του βυθου εκανα...και σωθηκα..
jonaras
Εγω παντος χρησημοποιω πριν πεσω για βουτια φυκια και τριβω το εσωτερικο καλα με αυτα αν το κανεις καλα το τριψιμο δεν θα εχεις προβλημα μετα..
hdemetris
QUOTE(jonaras @ Oct 8 2008, 06:10 PM) *
Εγω παντος χρησημοποιω πριν πεσω για βουτια φυκια και τριβω το εσωτερικο καλα με αυτα αν το κανεις καλα το τριψιμο δεν θα εχεις προβλημα μετα..

Κάνει δουλειά αλλά μπορεί να χαράξεις τα κρύσταλλα. Εγώ το κάνω μόνο όταν είμαι ήδη στο νερό και δεν έχω άλλη επιλογή.
kingor83
Στέκει ... απλά δεν μπορούσα να βρω καλύτερη περιγραφή από το "μπολικο σαλιο σε καθε κρυσταλο και λιγο ελαφρυ τριψιμο με το δαχτυλο, ενα γρηγορο βουτηγμα στο νερο να ξεπλυθει και...μπλουμ!" του nako ... Το θέμα είναι απλά μην το παρακάνεις με το πλύσιμο μετά το φτύσιμο ... :)
konstantis
παιδια συγνωμη αλλα δεν καταλβα καλα, σκετο σαλιο πρεπει ή να εχει και λιγο πρασινιλα για ποιο μακροβια αποτελεσματα!!!! bangin.gif bangin.gif bangin.gif bangin.gif
LOUCIA
Καλημέρα Δημήτρη,

Τρίψε εσωτερικά την μάσκα με οδοντόκρεμα και άφησε την μ’ αυτήν 15-20 λεπτά (προσοχή μην την αφήσεις παραπάνω μπορεί να τρυπήσει το ελαστικό-φούστα). Μετά ξέπλυνέ την καλά με νερό και άφησε την να στεγνώσει.

Βεβαίως πριν κάθε ψάρεμα θα την σαλιώνεις.

Φιλικά Θόδωρος
spi_ge
QUOTE(sporaman22 @ Oct 8 2008, 05:06 PM) *

Ακριβώς αυτό! yes.gif
dimidekas
Παιδιά τη μάσκα τη βούτηξα δύο φορές, και για 3 ώρες τουλάχιστον στο νερό ήταν ΤΖΑΜΙ!
Δεν είχα την υπομονή βέβαια να δοκιμάσω ένα-ένα αυτά που μου προτείνατε για να συγκρίνω αποτελέσματα
κι έτσι τα έκανα όλα crazy.gif crazy.gif crazy.gif !! Την έκαψα, την έτριψα με οδοντόκρεμα , την άφησα σε azax, την έπλυνα με υγρό πιάτων,κ.λ.π.(επιβίωσε πάντως).Και φυσικά πριν το μπλουμ της έριξα κι ένα φτύσιμο smokeing.gif . Ευχαριστώ για τη βοήθεια...
sporaman22
QUOTE(dimidekas @ Oct 15 2008, 12:16 AM) *
Παιδιά τη μάσκα τη βούτηξα δύο φορές, και για 3 ώρες τουλάχιστον στο νερό ήταν ΤΖΑΜΙ!
Δεν είχα την υπομονή βέβαια να δοκιμάσω ένα-ένα αυτά που μου προτείνατε για να συγκρίνω αποτελέσματα
κι έτσι τα έκανα όλα crazy.gif crazy.gif crazy.gif !! Την έκαψα, την έτριψα με οδοντόκρεμα , την άφησα σε azax, την έπλυνα με υγρό πιάτων,κ.λ.π.(επιβίωσε πάντως).Και φυσικά πριν το μπλουμ της έριξα κι ένα φτύσιμο smokeing.gif . Ευχαριστώ για τη βοήθεια...

laugh.gif Εισαι δυνατος φιλε..! yes.gif yes.gif yes.gif
Scordi_1
καλημερα παιδες,

σας λυπιθικα με αυτα που διαβασα και ειπα να σας λησω το προβλημα happy.gif

εγω βαζω μια σταγονα σαμπουαν πριν απο καθε βουτια (και ας ειναι και μερες πριν και στεγνοση πανο

στο τζαμι δεν πειραζει), και η μασκα δεν θαμπονει για ορες / το νερο μενει κρυσταλλο,

μονο λιγο ξεπλυμα με θαλασσινο νερο πριν την βουτια μεχρι να μην φενεται αλλο σαμπουαν,

μην κανει φυσαλιδες και τσουκσουνε τα ματια. μην την πλενεται παρα παρα πολυ γιατι λιγο

σαπουνι (μικροσκοπικο) πρεπει να μινι πανο στο τζαμι να μην πιανει η υγρασια.

δικια μου πατεντα και σε οπιους το εδειξα ολοι μονον ετσι βουτανε πια.

- ουτε φτυσηματα, ουτε φικια, αγιασμοι κτλ.

εγω εχω παντα ενα μπουκαλακι μες τον ψαροσακο.

το ειπα και σε εναν δασκαλο αυτονομο και γελουσε - τορα μονο με ¨αντιπυτιριδεξ¨ βουταει.

δοκιμαστε και θα δειτε.

παντα φιλικα - Σταυρος.
to_psema
QUOTE(sporaman22 @ Oct 15 2008, 01:02 AM) *
QUOTE(dimidekas @ Oct 15 2008, 12:16 AM) *

laugh.gif Εισαι δυνατος φιλε..! yes.gif yes.gif yes.gif

Και γω στις μάσκες μου για σιγουριά τα έκανα όλα και είχα τα ίδια αποτελέσματα.
Δεν είναι ταλαιπωρία,ίσα-ίσα είναι ωραίο να ασχολήσε
sporaman22
QUOTE(Scordi_1 @ Oct 15 2008, 08:14 AM) *
καλημερα παιδες,

σας λυπιθικα με αυτα που διαβασα και ειπα να σας λησω το προβλημα happy.gif

εγω βαζω μια σταγονα σαμπουαν πριν απο καθε βουτια (και ας ειναι και μερες πριν και στεγνοση πανο

στο τζαμι δεν πειραζει), και η μασκα δεν θαμπονει για ορες / το νερο μενει κρυσταλλο,

μονο λιγο ξεπλυμα με θαλασσινο νερο πριν την βουτια μεχρι να μην φενεται αλλο σαμπουαν,

μην κανει φυσαλιδες και τσουκσουνε τα ματια. μην την πλενεται παρα παρα πολυ γιατι λιγο

σαπουνι (μικροσκοπικο) πρεπει να μινι πανο στο τζαμι να μην πιανει η υγρασια.

δικια μου πατεντα και σε οπιους το εδειξα ολοι μονον ετσι βουτανε πια.

- ουτε φτυσηματα, ουτε φικια, αγιασμοι κτλ.

εγω εχω παντα ενα μπουκαλακι μες τον ψαροσακο.

το ειπα και σε εναν δασκαλο αυτονομο και γελουσε - τορα μονο με ¨αντιπυτιριδεξ¨ βουταει.

δοκιμαστε και θα δειτε.

παντα φιλικα - Σταυρος.

Η πατεντα αυτη ειναι παναρχαια ρε φιλε... Και εγω αυτην εκανα μεχρι να ανακαλυψω την πατεντα του βυθου. Μια φορα το κανεις και τελειωσες, μετα μονο σαλιο πριν την βουτια ενω εσυ καθε φορα θες σαπουνι-σαμπουαν.
Diver_gr
QUOTE(sporaman22 @ Oct 8 2008, 04:06 PM) *

Όταν λες κάμποσο για πόση ώρα περίπου μιλάμε 2-3 ώρες?
Kwstantinos19
Παιδια εγω εχω την techni-sub new look. Το μονο που εκανα ειναι να την καψω ΜΙΑ φορα απο μεσα και πριν απο καθε βουτια φτυσιμο! Δεν εχω κανενα προβλημα πλεον... Μη σας πω, πως με ενα καλο φτυσιμο πριν τη βουτια θα ειστε οκ. Ουτε καψιματα, ουτε colgate, ουτε τιποτα!
george76
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.

Έχω την Mares Liquid Skin. Το πρώτο πράγμα που έκανα, αν και ακριβή μάσκα, ηταν να κάψω εσωτερικά το πρώτο στρώμα σιλικόνης...
Έκτοτε, και χωρίς φτύσιμο η μάσκα δεν θολώνει για κανέναν λόγο.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα αλλά με προσοχή μην κάψουμε την Σιλικόνη του σωματος της μάσκας.

Φιλικά
Antonakis
Εγώ πάλι αγόρασα πρί 3 χρόνια ένα αντιθαμπωτικό το χρησιμοποίησα 2 φορές και από τότε ροχάλα.Δεν ξέρω αν χρησιμεύει η ροχάλα από συνήθειο το κάνω.Το θεωρώ ανούσιο να καθόμαστε να καίμε να βουτάμε σε κουβάδες και και και από την στιγμή που υπάρχουν τα αντιθαμπωτικά.2 σταγονούλες και καθάρισες ρε αδερφέ..
Chaos3X
Ρε παιδιά εγώ και ροχάλα ρίχνω, και αντιθαμβοτικό σπρέι ρίχνω, και με πατατα και φύκια έχω δοκιμάσει αλλά τίποτα!
Μετά από ένα 10' δεν βλέπω στα 3 μέτρα! Και μίλάμε για μάσκα καινούρια...
Θα δοκιμάσω αυτό με το κάψιμο, Άζαξ και οδοντόκρεμα μπάς και αλλά δεν είμαι αισιόδοξος.
gregormy
σε εμενα και το ζευγαρι μου εχει παρατηρηθει το εξης... μονο το δικο μου σαλιο κραταει τις μασκες μας καθαρες, αρα ειμαι "φτυστης" και τριφτης μασκών...ενω αν τις φτυσει ο αλλος, θαμπωνουν...κατι κανει αυτος καθε βραδυ πριν ερθει για ψαρεμα, και δεν το λεει...
hariska
QUOTE(Chaos3X @ Aug 10 2009, 12:48 PM) *
Ρε παιδιά εγώ και ροχάλα ρίχνω, και αντιθαμβοτικό σπρέι ρίχνω, και με πατατα και φύκια έχω δοκιμάσει αλλά τίποτα!
Μετά από ένα 10' δεν βλέπω στα 3 μέτρα! Και μίλάμε για μάσκα καινούρια...
Θα δοκιμάσω αυτό με το κάψιμο, Άζαξ και οδοντόκρεμα μπάς και αλλά δεν είμαι αισιόδοξος.

δοκίμασε όταν θολώσει, να της βάλεις λίγο νερό επιτόπου (όπως τη φοράς στο νερό), να την κάνεις κάνα δυο περιστροφές να καθαρίσει όλο το γυαλί (βγάλε το κεφάλι απ΄ το νερό) και να βγάλεις το νερό χωρίς να βγάλεις τη μάσκα (όπως τη φοράς στο νερό), με δυνατό φύσημα, ή έστω ανασηκώνοντας λίγο τη μάσκα (με το κεφάλι έξω απ΄το νερό).

Καμιά φορά πιάνει... rolleyes.gif
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.