Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Εγχειρηση στις Κονχες
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ελεύθερη Κατάδυση > Φυσιολογία και Ιατρική
sapios
λοιπον την προηγουμενη εβδομαδα ειμουν αιγιο κ πηγα στην πατρα στο πανεπιστημιακο σε
γιατρο κ μου ειπε οτι οι κονχες στη μυτη ειναι υπερτροφικες κ θελουν λειζερ...ειναι ανενεργες ειπε...
βασικα νιωθω οτι δεν μπορω να ρουφηξω αρκετο αερα απο την μυτη....

Ηθελα να ρωτησω αν εχει κανει κανενας????να μου πει καμμια λεπτομερεια????
panosb
Δεν ειναι τίποτα το ιδιαίτερο η επέμβαση απο θεμα πόνου ή ενοχλησεων. Απλα υπάρχει η πιθανότητα μετα απο κάνα χρόνο να ξαναγίνουν. Δεν εχει παντα επιτυχία 100%. Εγω έκανα την επέμβσαη με Selum.
sapios
πανο σευχαριστω για την γρηγορη απαντηση...
το Selum δεν καταλαβα τι ακριβως ειναι...θεμα πονου κ ενοχλησεων δεν υπαρχει μου το ειπε κ ο γιατρος...
βασικα το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να εξισωσω τα αυτια μου η δυσκολευομαι πολυ μετα τα 5 μετρα...
τα αυτια κ το διαφραγμα ειναι οκ,εκανα διαφραγμα το 2000...κ τα αυτια ειναι οκ μου ειπε αυτος...
Ειδες διαφορα εσυ???
panosb
Ουτε και εγω ξερω τι είναι ακριβως το σελουμ.

Ειδα μεγάλη διαφορά στις μυρωδιές και τις γεύσεις καθώς και στο μονιμο μπούκωμα των ρουθουνιών και βεβαια στον ύπνο. Πάντως επειδή οι κόγχες επιρρεάζονται απο αλλεργιογόνους παράγοντες και γίνονται υπερτροφικές, δεν ειναι τόσο απλό το θέμα. Εμενα παρότι μου έλυσε πάρα πολλά προβλήματα και πλεον βου΄ταω και εξισώνω καλύτερα απο ποτέ, εχω καθ΄ υπόδειξη του γιατρού, τα κορτιζονούχα στο συρτάρι μου έτοιμα για χρηση. Οι γιατροι λενε οτι θα εισαι οκ 100%, αλλα μονο ενας γιατρός που ασχολείται με τον χωρο μας μπορεί να σου πει καποια πράγματα παραπάνω για την πραγματικότητα.
sapios
ωραια πανο...αυτο ηταν που με ενδιαφερει...να δω βελτιωση στις εξισωσεις κ φυσικα κ στα μπουκωματα...
απλα ο γιατρος εκει ηθελε να με βαλει την μεθεπομενη να κανουμε την εγχειριση (καλα,δεν ειναι να πας σε γιατρο..κατευθειαν εγχειριση)
κ μου ειπαν οτι μονο 2 μηχανηματα τετοια υπαρχουν στην ελλαδα κ το ενα ειναι στην πατρα κ δεν ξερω που ειναι το αλλο....
pavos
Φίλε μου εγώ έκανα πριν μερικά χρόνια την ίδια εγχείρηση
Με laser αλλά μετά από κανένα 4μηνο το πρόβλημα
Ξαναδημιουργήθηκε. Με εξίσωση δεν είχα ποτέ πρόβλημα ευτυχώς.
Το πρόβλημα είναι στον ύπνο. Πολύ σπαστική κατάσταση
sapios
ξαναδημιουργηθηκε????ωραιααα....
εγω προβλημα στον υπνο ειχα πριν το διαφραγμα..μετα οκ...αλλα δυσκολευομαι στις εξισωσεις ρε γαμωτο....
το ζευγαρι μου κανενα προβλημα...οποτε παμε εγω ειμαι αυτος που λεει δεν μπορω να κατεβω...δεν εξισωνει το ενα αυτι το αλλο...
κ πολλες φορες πρεπει να μεινω σε ενα συγκεκριμενο βαθος μερικα δευτερολεπτα κ μετα οκ....
panosb
Ο γιατρός τί λέει για την δυσκολία στις εξισωσεις?

Εμένα μου διέγνωσε παχυβλεννηγονίτιδα και πολύποδες αλλά δεν με ενοχλεί τόσο πολύ. Την παλέυω με 2-3 μηνες αγωγη απο Απρίλη εως και Ιούλιο. Δεν μου συνέστησε επέμβαση.
sapios
ο γιατρος με ειδε μυτη κ αυτια...αυτια λεει οκ κ μυτη μου ειπε οτι οι κονχες ειναι υπετροφικες κ
γιαυτο κ ειναι ανενεργες...δεν με βοηθανε...γιοκ...καπουτ..να κανουμε λεει λειζερ τισ κονχες κ
θα κανω λεει κ το διαφραγμα σου λιγο γιατι δεν ειμαι κ πολυ ευχαριστημενος μου λεει ετσι οπως ειναι τωρα..
βεβαια χριστουγεννα που 8α κατεβω παλι αθηνα,θα πας κ αλλου να δω τι θα μου πουν...

πω ρε γαμωτο...τις αδειες μου στους γιατρους θα τις περναω...παλι καλα που επεσα στο νερο στο Αιγιο 2 ολοκληρες φορες σε μια εβδομαδα
εεχεχχεχε
egea
Αντρέα, απ' ότι νομίζω δεν βουτούσες συχνά τελευταία. μήπως φταίει αυτό που δεν μπορείς να κατέβεις εύκολα; Αν έχεις κάνει αρκετές βουτιές τελευταία τότε οκ. διαφορετικά κάνε πρώτα 5-6 βουτιές και μετά δες το σαν πρόβλημα.
john14772
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα στο ένα ρουθούνι η κονχη είναι μπροστά στην ευταχιανη και δεν επιτρεπει να γινει εξίσωση (υπερτροφική)...κανω μια αγωγη για ένα μήνα μήπως απορροφηθεί και θα με ξαναδει ο γιατρος...εχουν περασει 20 μερες και διαφορα 0..δεν γλιτώνουμε την ενχειρηση μου φαίνεται...
sapios
ε αποτι φαινεται παμε για εγχειρηση....
γιαννη κ εσυ δηλαδη δεν μπορεις να εξισωσεις λογω αυτου???
σκεφτομουν μηπως συμβαινει τπτ αλλο...
aias
QUOTE(egea @ Oct 1 2008, 03:42 PM) *
Αντρέα, απ' ότι νομίζω δεν βουτούσες συχνά τελευταία. μήπως φταίει αυτό που δεν μπορείς να κατέβεις εύκολα; Αν έχεις κάνει αρκετές βουτιές τελευταία τότε οκ. διαφορετικά κάνε πρώτα 5-6 βουτιές και μετά δες το σαν πρόβλημα.

Κύριοι χαίρετε.

Ἡ ὑπερτροφία στὶς κόγχες, ὅπως καὶ τὸ στραβὸ διάφραγμα σπανίως ἐνοχλοῦν τὴν ἐξίσωσι, σὲ εἰδικὲς περιπτώσεις. Ἂν τὰ χειρουργοῦμε, δὲν τὸ κάνουμε συνήθως (συνήθως λέω) γιὰ τὴν ἐξίσωσι, ἀλλὰ γιὰ τὴν ἀναπνοή καὶ τὴν εὐεξία μας.

Γιὰ τὶς ὑπερτροφικὲς κόγχες ὑπάρχουν βασικὰ δύο τεχνικές: Ἡ κογχοτομή καὶ οἱ παραλλαγές της καὶ ὁ καυτηριασμὸς καὶ οἱ παραλλαγές του.

Ἡ κογχοτομὴ εἶναι μεγαλύτερη ἐπέμβασι, μὲ μόνιμο ἀποτέλεσμα. Ἔχει διάφορες παραλλαγές, ποὺ δὲν θὰ γίνουν ἀντιληπτὲς ἀπὸ μή ἰατρικὸ κοινό.

Ὁ καυτηριασμὸς εἶναι μικρότερη δουλειά μὲ προσωρινὸ ἀποτέλεσμα. Ἡ προσωρινότης ἐξαρτᾶται ἀπὸ τὴν παραλλαγὴ ποὺ θὰ ἐφαρμοσθῇ, τὴν ἐμπειρία τοῦ γιατροῦ καὶ τὴν ἀντίδρασι τοῦ ἀσθενοῦς. Τὸ LASER ἐφαρμόζεται πολὺ περιωρισμένα πιά, διότι πέρασε ἡ μόδα του, ἐκτὸς ἀπὸ τὸν τῦπο NdYAG, ποὺ δὲν τὸν βλέπω νὰ κυκλοφορῇ. Ἐπίσης ἔχει περάσει ἡ μόδα τῆς κρυοπηξίας. Τώρα χρησιμοποιοῦμε κυρίως ὑπερήχους διαφόρων τύπων καὶ ραδιοσυχνότητες ἐπίσης διαφόρων τύπων, ἕνας ἀπὸ τοὺς ὁποίους λέγεται Celon, καὶ δὲν ἔχει μόνο δύο μηχανήματα στὴν Ἑλλάδα (!!!). Καταλαβαίνετε ὅτι ὅλοι οἱ τύποι αὐτῶν τῶν μηχανημάτων ἔχουν ἐπουσιώδεις μικροδιαφορές, ποὺ δὲν ἀλλάζουν τὴν οὐσία, ἁπλῶς ἐπιτρέπουν σὲ διαφόρους νὰ λένε διάφορα, καὶ στοὺς μή εἰδικοὺς νὰ ἀγχώνωνται ἂν διάλεξαν τὸ σωστό. Τὸ σημαντικότερο εἶναι ὁ ἀσθενὴς νὰ ἐμπιστεύεται τὸ γιατρό του καὶ ὁ γιατρὸς νὰ ἔχῃ ἐμπειρία στὸ συγκεκριμένο ἐργαλεῖο.

Σύντομα θὰ ἑτοιμάσω ἱστοσελίδα καί γι' αὐτὸ τὸ θέμα καὶ θὰ τὴ γνωστοποιήσω στὸ forum. Προσωρινῶς, δεῖτε λίγα πράγματα στὸ http://e-orl.gr/day_surg.htm

Νὰ εἶστε ὅλοι καλά

Αἴας
Gofaris
Φίλε Αία μια ερώτηση.Έχει ειπωθεί από ΩΡΛ στο Βόλο,ότι ο ασθενής έχει υπερτροφικό υπόλειμα κογχοτομής,το οποίο εμποδίζει την εξίσωση.Ακουμπάει στην ευσταχιανή;;;;;Είναι δυνατόν αυτό;
sapios
Αια σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες....και επειδη το θεμα εκρεμει ακομα..
φτανουν κ οι μερες που θα κατεβω αθηνα κ ηθελα να δω τι θα κανω...
john14772
Ναι φιλε μου δε μπορω να εξισωσω απο το ενα αυτι οπου ειναι η κονχη εμπρος τις ευσταχιανης...

εκανα καυτηριασμο και περιμενω να με δει ο γιατρός αυριο και να δουμε τι καναμε.....παντος ανασαίνω καλύτερα...
makis
Πάντως ο καυτηριασμός δεν έχει μόνιμα αποτελέσματα αν και οι γιατροί που έχω πάει λένε ότι είναι μόνιμα. (ευτυχώς όχι όλοι οι γιατροί)
Τώρα για την κογχοτομη έχω ακούσει ότι τα αποτελέσματα είναι μόνιμα αλλά θέλει ο γιατρός να έχει μεράκι για αυτό που κάνει γιατί σε πολλές περιπτώσεις τα αποτελέσματα είναι και αρνητικά

Κύριε Αία ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Νομίζω ότι είστε ο πλέον ειδικός για να μας ενημερώσει για αυτά τα θέματα ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ
aias
Εἶχα ὑποσχεθῆ ἱστοσελίδα γιὰ τὶς κόγχες καὶ τὸ διάφραγμα. Εἶναι ἕτοιμη ἀπὸ καιρό, ἀλλὰ κανεὶς δὲν μοῦ τὸ θύμησε.
http://e-orl.gr/Septum.htm

Κοιτάξτε ἐπίσης γιὰ τὴν Εὐσταχιανὴ σάλπιγγα καὶ τὶς τεχνικὲς ἐξισώσεως
http://e-orl.gr/ET.htm
http://e-orl.gr/ETEqualManeuvres.htm

Δρ. Αἴας-Θεόδωρος Παπασταύρου
Χειρουργὸς Ὤτων, Ρινός, Λάρυγγος
tdrackos
θα τρελαθουμε ρε γαμωτο!!!
και εξηγουμε για να μην παρεξηγηθω...

Καθε χρονο εχω συχνα περιστατικα μπουκώματος , ιγμορίτιδας κ τα σχετικά...
Ιωση με πιάνει?
θα κλεισουν κ τα ιγμόρεια..
Ο λαιμος μου με πιανει?
θα κλεισουν κ τα ιγμορεια...
θα με χτυπησει λιγο αεράκι παραπανω?
θα κλείσουν κ τα ιγμορεια...
εχω παρει κανα δυο-τρεις χρόνιες φαρμακευτική αγωγη.
Περασε το συγκεκριμενο περιστατικο κ μετα παλι τα ιδια !

Στο τελευταιο φετινο περιστατικο πηγα σε εναν διαφορετικο γιατρο να με κοιταξει κ για το διαφραγμα...
"Λιγο στραβο διαφραγμα , κ υπερτροφικές κοχγες!"
¨αυτο ειναι το προβλημα,δεν αερίζονται καλα οι τοπικες κοιλότητες (κάπως ετσι τα πε) και γι αυτο κλεινουν συνεχεια.."
"θα κανουμε μια επεμβασουλα,συρρίκνωση στις κόγχες κ θα ξεμπερδεψεις μια και καλη...! " huh.gif

Φευγω απ το ιατρειο , και σκεφτομαι πως αν ειναι να ξεμπλεξω μια και καλη θα την κανω την ριμαδα !!!
Εχω χασει την οσφρηση μου με τοσο συχνες πλησεις κ κορτιζονες!!

Αποφασιζω ομως να επισκεφθω και εναν τελευταιο γιατρο για τον οποιο ειχα ακουσει καλα λογια...
"κοιτα , το διαφραγμα σου ειναι πουλ λιγο στραβο , και οι κογχες ειναι οντως υπερτοφικες.."
"Αυτο συμβαινει γιατι εχεις αλεργικη ρυνιτιδα,δεν τρεχει τιποτα,πλυσεις..."
Τον ρωταω για επεμβαση συρρικνωσης κ τι αποτελεσματα θα εχω.."
"Κοιτα,λογω της αλεργικης αυτης αντιδρασης του οργανισμου σου,
οι κογχες σου θα διογκωθουν παλι...με το αγχος,την υγρασια,τη σκονη,τον καπνο κτλ
το προβλημα θα ξαναπαρουσιαστει μετα απο καποιους μηνες και δεν θα εχεις μονιμο αποτελεσμα,
οπότε δεν το θεωρω φρονιμο να κανεις επέμβαση..
" ohmy.gif ohmy.gif

Του ειπα οτι αλλος γιατρος μου ειπε για την επεμβαση και η απαντηση του ηταν ..
"κοιτα,καμια φορα εμεις οι γιατροι τις κυνηγαμε τις επεμβασεις...
δεν ειναι παντα καλο,εαν ειχες μονιμο αποτελεσμα θα το συζηταγαμε,αλλα ΔΕΝ..." !!!!

Και τωρα,ρωταω , εγω τι κανω..????

Ειχα ακουσει απο διαφορους οτι πολλες φορες το προβλημα ξαναπαρουσιαζεται , ακομα
και απο πελατες μεγαλων και εμεπιρων γιατρων στο αντικειμενο ,
πχ του Λουλουδη (νομιζω ετσι μου τον ειπαν).....

Βλεπω πως κ μελη του φορουμ το εχουν παθει..
QUOTE(pavos @ Oct 1 2008, 01:07 PM) *

Εσεις κ.Παπασταυρου τι με συμβουλευεταια να κανω...?

ΥΓ.οι πληροφοριες σας ακρως ενδιαφερουσες!!
Μπραβο!
Ευχαριστουμε.
yio
Μπράβο στον κ. Αία για τη δουλειά του!
Πολλές & ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες που μας αφορούν
Σημείο αναφοράς & ωραίο χιούμορ σε μερικά σημεία!
makis
Παιδια δεν θελω να κανω διαφημηση (Μαλλον θελω να κανω διαφημηση)ουτε το λεω γιατι θα το διαβασει ο ανθρωπος ,Ετσι και αλλιως δεν γνωριζομαστε (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ)αλλα ο κυριος Αιας ειναι εξαιρετικος ΑΝΘΡΩΠΟΣ, απλος, και πανω απο ολα καλος επιστιμονας.

Ευχαριστουμε για την ενημερωση κυριε Αια.
tdrackos
Τοτε ειμαστε τυχεροι που εχουμε εναν τετοιο επιστημονα στην παρεα...!

Να διευκρινησω (για να μην παρεξηγηθω) πως η αγανάκτησή μου δεν οφείλετε στα γραφομενα αυτού του τοπικ απο τα μελη,

αλλα στο αδιέξοδο στο οποιο εχω βρεθεί.
makis
Παντως tdrackos δεν πιστευω οτι απο τις πλυσεις εχασες την οσφρηση σου γιατι οι πλυσεις μονο καλο κανουν. Το προβλημα ειναι στην κορτιζονη. Χρησιμοποιουσα και εγω την κορτιζονη και μου εκανε μεγαλο κακο. Τωρα κανω καθημερινα πλυσεις και το προβλημα μου βελτιωθηκε παρα πολυ.Αλλα δεν μπορω να σταματησω τις πλυσεις γιατι μετα απο μια εβδομαδα ξαναμπουκωνω και δεν μπορω ουτε να κοιμηθώ! Γιαυτο πρωι βραδυ κανω πλυσεις και σταματησα τα κορτιζονουχα μετα απο συμβουλη γιατρου.Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με αλλεργικη ρινιτιδα και υπερτροφικες κογχες.
tdrackos
Μακη,μια ζωη ετσι θα την βγαλουμε..? cry.gif
Seadweller
Για πάντα Theo, θα κάνουμε τις πλύσεις. Έχω κάνει 3 επεμβάσεις, όχι μονο διάφραγμα, αλλα 2 φορες κόγχες με καυτηριασμό k'"κρυοπιξια". πράγμα που σίγουρα βοηθησε. προσωρινά.Το πάγωμα του βλεννογόνου δεν είναι μέθοδος που προτείνουν πολλοί, μεταξύ αυτών , κο Dr Λουλούδης γιατί η επίδραση είναι μόνιμη πλέον τι καν είναι.όσο για τις επέμβασης μετά τόσες μου "σινιστησε" stop ο δημήτρης να μην βλάψουμε αντί να βελτιώσουμε την κατάσταση. έχω φτάσει εγώ σε απόγνωση που περιγραφής πριν καιρό αλλα δεν υπάρχει εύκολη λύσης παρα την λεπτομερή,προσωπική για το άτομο σου,υπεύθυνη ανάλογη κουρα. ίσος το πιο σημαντικό σε όλη την "εξισι" είναι η προσωπική αντιμετώπιση k'oi σωστή μεριμνα με τα ανάλογα σωστά κίνητρα του ειδικού ORL που θα κουράρει τον καθέναν μας.
theo stile μου mail να σε ενημερώσω από εμπειρία επί του θέματος.

Συμφωνώ απόλυτος ότι η αντιμετώπιση ιδιου προβλήματος που διαρκεί k'μας περιορίζει είναι πολύ ψυχολογικά κουραστικό, ιδιαιτερα όταν ακούς,σαν ασθενής, έτσι από τον δρα κάλλιος από τον Dr B..
makis
Φίλε Seadweller καλό θα ήταν αν έχεις κάτι να πεις να το πεις δημόσια γιατί από ότι βλέπω έχεις εμπειρία από επεμβάσεις. και μπορεί να βοηθηθεί και κάποιος άλλος .

Τώρα για το άλλο που λες δεν καταλαβαίνω όταν λες στοπ οι ενχειρισεις.Δεν καταλαβαίνω τι σου είπε μετά ο γιατρός που σου έκανε την εγχείριση ότι δεν πέτυχε και μετά ξανάκανες και μετά σου είπε πάλι δεν πέτυχε? Αν μου το έλεγε σε εμένα θα είχα χάσει την υπομονή μου και δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα

Και τι θα πει ότι αντί για να κάνουμε καλό θα κάνουμε κακό?
mad.gif
PSAL
Έχω κάνει και εγώ την εγχείρηση στις ρινικές κόγχες και ο γιατρός μου είπε πως αν η υπερτροφία των κογχών είναι κάποια αλλεργική αντίδραση του οργανισμού, υπάρχει περίπτωση να υποτροπιάσουν πάλι και να έχω παρόμοιο πρόβλημα.
Να πω πως η αρχική θεραπεία με κορτιζόνες δεν βοήθησε καθόλου και την σταμάτησε ο θεράπον ιατρός μετά από 40 ημέρες.
tdrackos
QUOTE(PSAL @ Apr 12 2009, 11:52 AM) *
Έχω κάνει και εγώ την εγχείρηση στις ρινικές κόγχες και ο γιατρός μου είπε πως αν η υπερτροφία των κογχών είναι κάποια αλλεργική αντίδραση του οργανισμού, υπάρχει περίπτωση να υποτροπιάσουν πάλι και να έχω παρόμοιο πρόβλημα.
..

To ερωτημα ειναι , μπορουμε εκ των πρωτερων να ξερουμε εαν ειναι αλεργικη αντιδραση και
να αποφυγουμε μία ασκοπη επέμβαση,
ή θα πρεπει να δοκιμασουμε για να μαθουμε?
pavos
Όταν λέτε καθημερινές πλύσεις τι εννοείτε?
Αυτό το κόλπο με τη χοντρή σύριγγα και θαλασσινό νερό?
yio
απ'ότι καταλαβαίνω πολλοί απο μας έχουν τέτοιου είδους προβλήματα...
εχω διαγνωσμένη αλλεργική ρινίτιδα (την άνοιξη) κ κάνω θεραπεία εδώ και 4 χρόνια. έχω δεί βελτίωση τα τελευταία χρόνια όσον αφορά τις εξισώσεις στο βάθος. Όμως, Θοδωρή, κι εγω κάνω σχεδόν όλο το χρόνο πλύσεις και 3-4 μήνες τουλάχιστο το χρόνο χρησιμοποιώ κορτιζονούχα σπρέι. Και οι πλύσεις με χλιαρό αλατόνερο μου κάνουν πολύ καλό. Τώρα η κορτιζόνη φαινομενικά μου κάνει καλό διότι σταματάνε όλα τα συμπτώματα (φτερνίσματα, μπουκωμένη μύτη, καταρροή κλπ) συν οτι στις βουτιες ειμαι οκ. Την άνοιξη μάλιστα, προληπτικά το βράδυ πριν τη βουτιά παίρνω κ ένα αντιισταμινικό. Δες το ως εξής: όπως πλένεις κάθε μέρα τα δόντια σου, έτσι και με τις πλύσεις. Ασχολούμαστε με ένα χομπυ που πρεπει να ειμαστε καλά από ολες τις απόψεις οποτε ειναι καλό να προσέχουμε τους εαυτους μας..
INTZ
3 χρόνος αλλεργική ρυνίτιδα,ύστατη λύση η ομοιοπαθητική.
Ακόμη δεν έχω δει αποτέλεσμα αλλά έχοντας δοκιμάσει
ανεπιτυχώς όλα τα άλλα,περιμένω υπομονετικά.

Το καλό είναι ότι έκοψα τον καφέ.
tdrackos
QUOTE(pavos @ Apr 12 2009, 10:15 PM) *
Όταν λέτε καθημερινές πλύσεις τι εννοείτε?
Αυτό το κόλπο με τη χοντρή σύριγγα και θαλασσινό νερό?

Ναι.
Οχι απαραιτητα με το παρασκεύασμα που εχει θαλασσινό νερο,
αλλα κ με φυσιλογικο ορο ,
ή με αλατόνερο που θα φτιάξεις σπιτι.

Η συριγγα απαραιτητη...

yio,δυστυχω με τα κορτιζονουχα κ τις συνεχεις πλησεις εχω χασει μεγαλο μερος της οσφρησης μου.
Το χειροτερο απ ολα ομως ειναι οτι αρρωστενω εκει πολυ συχνα λόγω κακου αερισμου της περιοχης..

Κωστα,εαν δεις βελτιωση πες μας.
makis
Εγω πλυσεις κανω με το NASALINE ειναι πολυ καλο και οχι με αλατι μαγειρικης αλλα με αλατι ειδικο για ρινικες πλυσεις επισης NASALINE

Οσοι εχουν προβλημα με μπουκωματα αλλεργιεs και τετοια προβληματα οι πλυσεις επιβαλονται. αλλα τα πρωτα αποττελεσματα τα βλεπεις μετα απο την δευτερη εβδομαδα συνεχομενων πλυσεων.

Το αποτελεσμα σε μενα ειναι οτι αναπνεω εως και 50 % περισσοτερο αλλα αν σταματησω της πλυσεις ξαναμπουκωνω και αυτο με νευριαζει mad.gif
PSAL
Για να δούμε αν είμαστε αλλεργικοί σε κάτι, μπορούμε να κάνουμε patch test ή και αιματολογικά τέστ για αλλεργεία. Ο γιατρός μου μου το πρότεινε σε περίπτωση που ξανάχω πρόβλημα.
tdrackos
QUOTE(PSAL @ Apr 12 2009, 11:52 AM) *

QUOTE(PSAL @ Apr 13 2009, 10:01 AM) *
Για να δούμε αν είμαστε αλλεργικοί σε κάτι, μπορούμε να κάνουμε patch test ή και αιματολογικά τέστ για αλλεργεία. Ο γιατρός μου μου το πρότεινε σε περίπτωση που ξανάχω πρόβλημα.

Πέτρο, μηπως θα επρεπε ο γιατρός να σε οδηγησει πρωτα στα αιματολογικα τεστ πριν σε
βάλει στο χειρουργείο??

Εαν μπορουμε να ξερουμε από πριν εαν η υπρτοφια της κογχης οφείλεται σε αλλεργικη αντίδραση
πριν την επέμβαση,τοτε η εξεταση αυτη θα επρεπε να ειναι υποχρεωτική και όχι
να κανουμε πρωτα το χειρουργείο και μετα βλέπουμε...

Εμενα παντως δεν μου εχει αναφερει κανεις τετοιες εξετασεις... mad.gif
PSAL
Το χειρουργείο ήταν μονόδρομος στην περίπτωσή μου (προκειμένου να διορθωθεί το πρόβλημα)
Από εκεί και πέρα μπορείς να προχωρήσεις σε εξετάσεις για να μην σου επανεμφανιστεί.
pavos
Επαναφέρω ένα παλιό τοπικ.
Έχουν σπάσει στη κυριολεξία τα νεύρα μου με αυτό το θέμα.
Μέσα στο Μάιο έκανα για δεύτερη φορά επέμβαση στις κόγχες.
Την πρώτη φορά έκανα laser και μετά από κάνα δυο μήνες τα ίδια.
Τώρα έκανα καυτηριασμό και ο γιατρός μου είπε ότι σε 6 εβδομάδες
Θα δω τα αποτελέσματα αλλά τα ιδία παντελακι μου τα ιδία παντελή μου.
Δεν γνωρίζω αν έχουμε ΩΡΛ του χώρου μέλος εδώ για να μας πει
2 κουβέντες αλλά ρε παΐδια δεν ξέρω, ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΡΕΙΑ???
Δεν χορταίνω αέρα, δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά, δεν μπορώ να γυμναστώ σωστά
Τι θα γίνει με αυτήν την παλιοκατασταση??? Έχει κάνει κάνεις κάτι
ΜΕ ΜΟΝΙΜΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ??????????
asterisk
Απο οτι ξερω φιλε μου αυτο που ξεμπερδευει μια για παντα με τις κογχες ειναι η κογχεοτομη. Επεμβαση με αναισθησια οπου γινεται αφαιρεση της κογχης. Με καυτηριασμους κτλ οι κογχες ξαναβγαινουν μετα απο ενα χρονικο διαστημα.
rookie_
κογχες ειναι αυτο που λενε οι γιατροι μπακαλικα 'κρεατακια' ?? αυτα που πρηζονται και μπουκωνεις δεν μπορεις να παρεις αναπνοη απο την μυτη? αν ειναι αυτα , τα εχω αφαιρεση και ολα οκ τωρα.
pavos
QUOTE(rookie_ @ Sep 27 2009, 12:41 PM) *
κογχες ειναι αυτο που λενε οι γιατροι μπακαλικα 'κρεατακια' ?? αυτα που πρηζονται και μπουκωνεις δεν μπορεις να παρεις αναπνοη απο την μυτη? αν ειναι αυτα , τα εχω αφαιρεση και ολα οκ τωρα.

νομιζω οτι δεν ειναι το ιδιο. αν ηταν οι γιατροι θα μας λεγαν να βγαλουμε τα κρεατακια
και οχι να τραβαμε τετοια ταλαιπορια με laser και καυτηριασμους
rookie_
δεν ειναι το ιδιο το βρηκα στο Internet τα κρεατακια λεγονται ἀδενοειδεῖς ἐκβλαστήσεις οποτε δεν ειναι το ιδιο ακυρο.[color="#339999"][/color]
rookie_
παντος γινεται και αφαιρεση αλλα αυτα τα ξερει ο γιατρος

δες εδω http://www.e-orl.gr/Septum.htm

για τον καυτηριασμο λεει 'ἔχει γίνει κατάχρησι τῆς ὡραίας καὶ κομψῆς αὐτῆς τεχνικῆς, μὲ κακὰ ἀποτελέσματα, λόγῳ τοῦ ὅτι ἐκτελεῖται προχείρως. '
aias
QUOTE(tdrackos @ Apr 7 2009, 12:51 AM) *
θα τρελαθουμε ρε γαμωτο!!!
και εξηγουμε για να μην παρεξηγηθω...

Καθε χρονο εχω συχνα περιστατικα μπουκώματος , ιγμορίτιδας κ τα σχετικά...
Ιωση με πιάνει?
θα κλεισουν κ τα ιγμόρεια..
Ο λαιμος μου με πιανει?
θα κλεισουν κ τα ιγμορεια...
θα με χτυπησει λιγο αεράκι παραπανω?
θα κλείσουν κ τα ιγμορεια...
εχω παρει κανα δυο-τρεις χρόνιες φαρμακευτική αγωγη.
Περασε το συγκεκριμενο περιστατικο κ μετα παλι τα ιδια !

Στο τελευταιο φετινο περιστατικο πηγα σε εναν διαφορετικο γιατρο να με κοιταξει κ για το διαφραγμα...
"Λιγο στραβο διαφραγμα , κ υπερτροφικές κοχγες!"
¨αυτο ειναι το προβλημα,δεν αερίζονται καλα οι τοπικες κοιλότητες (κάπως ετσι τα πε) και γι αυτο κλεινουν συνεχεια.."
"θα κανουμε μια επεμβασουλα,συρρίκνωση στις κόγχες κ θα ξεμπερδεψεις μια και καλη...! " huh.gif

Φευγω απ το ιατρειο , και σκεφτομαι πως αν ειναι να ξεμπλεξω μια και καλη θα την κανω την ριμαδα !!!
Εχω χασει την οσφρηση μου με τοσο συχνες πλησεις κ κορτιζονες!!

Αποφασιζω ομως να επισκεφθω και εναν τελευταιο γιατρο για τον οποιο ειχα ακουσει καλα λογια...
"κοιτα , το διαφραγμα σου ειναι πουλ λιγο στραβο , και οι κογχες ειναι οντως υπερτοφικες.."
"Αυτο συμβαινει γιατι εχεις αλεργικη ρυνιτιδα,δεν τρεχει τιποτα,πλυσεις..."
Τον ρωταω για επεμβαση συρρικνωσης κ τι αποτελεσματα θα εχω.."
"Κοιτα,λογω της αλεργικης αυτης αντιδρασης του οργανισμου σου,
οι κογχες σου θα διογκωθουν παλι...με το αγχος,την υγρασια,τη σκονη,τον καπνο κτλ
το προβλημα θα ξαναπαρουσιαστει μετα απο καποιους μηνες και δεν θα εχεις μονιμο αποτελεσμα,
οπότε δεν το θεωρω φρονιμο να κανεις επέμβαση..
" ohmy.gif ohmy.gif

Του ειπα οτι αλλος γιατρος μου ειπε για την επεμβαση και η απαντηση του ηταν ..
"κοιτα,καμια φορα εμεις οι γιατροι τις κυνηγαμε τις επεμβασεις...
δεν ειναι παντα καλο,εαν ειχες μονιμο αποτελεσμα θα το συζηταγαμε,αλλα ΔΕΝ..." !!!!

Και τωρα,ρωταω , εγω τι κανω..????

Ειχα ακουσει απο διαφορους οτι πολλες φορες το προβλημα ξαναπαρουσιαζεται , ακομα
και απο πελατες μεγαλων και εμεπιρων γιατρων στο αντικειμενο ,
πχ του Λουλουδη (νομιζω ετσι μου τον ειπαν).....

Βλεπω πως κ μελη του φορουμ το εχουν παθει..
QUOTE(pavos @ Oct 1 2008, 01:07 PM) *

Εσεις κ.Παπασταυρου τι με συμβουλευεταια να κανω...?

ΥΓ.οι πληροφοριες σας ακρως ενδιαφερουσες!!
Μπραβο!
Ευχαριστουμε.

Κατ' ἀρχήν, ἀγαπητὲ φίλε, ζητῶ συγγνώμην ποὺ καθυστέρησα τόσο νὰ ἀπαντήσω, ἀλλὰ δὲν εἶδα τὸ post. Ἂν χρειάζεται κάποιος νὰ μὲ ρωτήσῃ κάτι, ἂς στέλνῃ προσωπικὸ μύνημα, ποὺ θὰ τὸ δῶ σίγουρα.

Στὸ θέμα μας:
Οἱ περισσότεροι ἄνθρωποι ἔχουν διάφορα μικροπροβλήματα στὴ μύτη (οὐδεὶς τέλειος!), χωρὶς αὐτὰ νὰ δημιουργοῦν καταδυτικὴ δυσκολία καὶ νοσηρότητα. Τὸ διάφραγμα ἐνοχοποιεῖται συχνά, ἀλλὰ τὰ πράγματα εἶναι πολὺ πιὸ πολύπλοκα ἀπ' ὅσο φαίνονται μὲ ἁπλοϊκὴ ματιά. Οἱ κόγχες τώρα τελευταῖα έχουν γίνει τὸ εὔκολο θῦμα, ἰδίως ἀπὸ τότε ποὺ κυκλοφόρησαν τὰ φορητὰ μηχανάκια ραδισυχνοτήτων γιὰ τὰ ἰατρεῖα. Γίνεται κατάχρησι, καὶ τὸ χειρότερο, χωρὶς ἐπαρκεῖς ἐξηγήσεις γιὰ τὸ τί πρέπει νὰ περιμένῃ ὁ "ἀσθενής". Αὐτὸ πρέπει νὰ σταματήσῃ, ἀλλὰ πολλοὶ δὲν τὸ σκέπτονται ἔτσι, διότι ἡ ἐπεμβασοῦλα αὐτὴ εἶναι πρωτίστως φθηνή, σὲ σχέσι μὲ τὶς πραγματικὲς ἐπεμβάσεις. Καλὴ εἶναι, ἀλλὰ δὲν παύει νὰ εἶναι κάτι πρόχειρο καὶ μᾶλλον προσωρινό. Ὅταν τὸ πράγμα μπερδεύεται καὶ μὲ ἀλλεργία ἢ ἀτοπία, τότε, πραγματικὰ χρειάζεται καλὲς ἐξηγήσεις, ὥστε ν' ἀποφεύγωνται οἱ παρεξηγήσεις.

Σὲ προσωπικὸ ἐπίπεδο, καταλαβαίνεις ὅτι πολὺ λίγα μπορῶ νὰ σοῦ πῶ ἐξ ἀποστάσεως. Τὸ βασικὸ εἶναι ὅτι, ἐφ' ὅσον τὰ ἱγμόρεια τὴν παθαίνουν σταθερά, μὲ ὅ,τι ἄλλο πρόβλημα ἔχεις, τότε πιθανότατα ὑπάρχει παθολογία στὰ στόμιά τους, ἔστω καὶ σὲ λειτουργικὸ ἐπίπεδο. Αὐτὸ νὰ διαλευκάνῃς πρῶτα, καὶ μετὰ ν' ἀποφασίσῃς νὰ κάνῃς ἄλλες κινήσεις. Πολλὰ ἀπὸ τὰ προβλήματα αὐτὰ εἶναι καλὸ νὰ λύνωνται συντηρητικά.

Νὰ εἶστε ὅλοι καλά

ΙΑΣΩ GENERAL
tdrackos
κ. Παπασταυρου ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Εκανα κ μία αξονική στην περιοχη την ιγμοριων.

Το μονο που βρεθηκε ήταν "πάχυνση του βλεννογόνου",
κάτι μη ανησυχητικό σύμφωνα με τον γιατρο.

Προς αποακτασταση της πραγματικοτητας, ξαναπηγα στον γιατρο
που μου ειχε πει για μονιμα αποτελεσματα.
Μου ειπε πως δεν θα γινει απλα καυτιριασμος,αλλα "ΚΟΝΧΟΠΛΑΣΤΙΚΗ",
η οποια εχει αποτελεσματα μονιμου χαρακτηρα.

Ποια ειναι η αποψή σας για αυτου του τυπου την επεμβαση?
Θα μπορουσε να πετυχει μονιμο αποτελεσμα ακομα και οταν συνδιαζεται αλλεργική ρινίτιδα?

Ξερω πως ειναι ιδιαιτερη περιπτωση, και μια τετοια προβλεψη ειναι πολυ δυσκολη...
aias
Μὲ βάσι τὰ γραφόμενα, ἀρχίζω νὰ ὑποπτεύωμαι ὅτι ἴσως δὲν πρόκειται γιὰ ἀλλεργία, ἀλλὰ γιὰ ἀτοπία (http://e-orl.gr/atopy.htm).

Ὅσο γιὰ τὴν πρόγνωσι τῶν ἐπεμβάσεων αὐτῶν στὶς κόγχες, τὰ ἀποτελέσματα ἐξατομικεύονται.

ΙΑΣΩ GENERAL
Antonakis
QUOTE(aias @ Dec 3 2009, 07:56 PM) *
Μὲ βάσι τὰ γραφόμενα, ἀρχίζω νὰ ὑποπτεύωμαι ὅτι ἴσως δὲν πρόκειται γιὰ ἀλλεργία, ἀλλὰ γιὰ ἀτοπία (http://e-orl.gr/atopy.htm).

Ὅσο γιὰ τὴν πρόγνωσι τῶν ἐπεμβάσεων αὐτῶν στὶς κόγχες, τὰ ἀποτελέσματα ἐξατομικεύονται.

ΙΑΣΩ GENERAL

Κύριε Παπασταύρου να κάνω και γω την ερώτησή μου επί ευκαιρίας..
Με την αγγειοκινητική ρινίτιδα τι λύσεις υπάρχουν??
2 γιατροί έχουν καταλήξει ότι πρέπει να κάνω καυτηρίαση στις κόγχες και ένας ακόμα μου είπε ότι δεν υπάρχει θεράπεια παρά μόνο βελτίωση σε περίπτωση που μειωθεί το στρες.
Έχουν περάσει 3 μήνες και ακόμα δεν έχω αποφασίσει αλλά οδεύω προς την καυτηρίαση.
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.