Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΥΣΗ
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Διάφορα
Fladdy
ΦΙΛΟΙ,

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ (ΒΑΘΟΣ 3-6 ΜΕΤΡΑ) ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ. ΞΑΦΝΙΚΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΑ, ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΕΝΤΟΝΟ ΠΟΝΟ (ΣΑΝ ΣΟΥΒΛΙΑ) 1 ΜΕ 2 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΦΡΥΔΙ. ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΑ ΠΙΟ ΒΑΘΕΙΑ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ Ο ΠΟΝΟΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑ.

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΞΑΝΑΒΟΥΤΗΞΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΟΥΤΙΑ (ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΑΣΑ ΤΟ 1 ΜΕΤΡΟ) Ο ΠΟΝΟΣ ΕΠΑΝΗΛΘΕ. ΤΟ ΑΦΗΣΑ.

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ: ΚΑΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΞΙΣΩΣΗ.

ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ? ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
kounavi
Δεν εξισωνε καλα ο μετωπιαιος κολπος (ιγμορειο) και το σφυριγμα που ενοιωθες ηταν ο αερας που περναγε με δυσκολια. Σε τετοιες περιπτωσεις καλο ειναι να σταματαμε να μην συμβει καποιο βαροτραυμα. Πιες πολλα νερα και αν ξανασυμβει τις επομενες μερες κανε μερικες πλυσεις με φυσιολογικο ορο και θα εισαι οκ.
SPEARO87
Φίλε μου είχα κ γω παρόμοιο πρόβλημα.... Πόνο στο δεξί φρύδι στην κατάδυση που ξεκινούσε σε στα 2 μέτρα... Κ ήταν πολύ έντονος....νόμιζα οτι θα μου πεταχτεί το μάτι στην μάσκα ... Ο πρώτος ωρλ μου είπε οτι δεν μπορεί να δει κάτι στην αξονική .. Πηγα μέχρι κ σε νευρολόγο... Κ οι δύο μου είπαν οτι δεν βρίσκουν κάτι... Δεν ήμουν ευχαριστημένος γιατι πως γίνεται να πονάω κ να μην εχω τίποτα...2 βήμα επίσκεψη σε ωρλ του χώρου.. Μου είπε οτι έχουν φουσκώσει τα τοιχώματα των διαδρομών που συνδέουν τις διάφορες κοιλότητες που υπάρχουν στο κεφάλι.... Πήρα θεραπεία .. Μια 1000 αντιβίωση ένα χάπι για το στομάχι ένα άλλο χάπι κ πλύσεις με ντεξαρινά κ φύσίομερ ...κ μια ένεση ...για τρεις βδομάδες.... .. Μετά να δοκίμαζα να βούτηξω... αν συνέχιζε ... Μόνο με εγχείρηση θα μπορούσε να διορθωθεί..... Τώρα εχω μια μικρή ενόχληση ... Η οποία μετά από ένα 5 ψάρεμα γίνεται πόνος .. Κ δεν μπορώ να παω πάνω από έξι μέτρα.... Μάλλον θα παω για την εγχείρηση γιατι με αυτα τα πράματα δεν παίζουνε...
SPEARO87
επίσης τώρα τελευταία .. Με από κανα 2 στο ψάρεμα... Όταν φτύνω το μυξα από την μύτη μου είναι λίγο κόκκινη γιατι υπάρχει μικρή ποσότητα αίματος...
sotdan
Όπως σας τα είπε ο Βασίλης.
Οι μετωπιαίοι σας είναι κλειστοί.
Να ξέρετε πως αν έχουμε πρόβλημα στην εξίσωση εκτός από τα αφτιά υπάρχουν και οι μετωπιαίοι κόλποι και τα ιγμώρεια τα οποία βρίσκονται εκατέροθεν της ρινικής κοιλότητας και κάτω από τα μάτια.
Οτιδήποτε από αυτά είναι φραγμένο μην το ζορίζετε γιατί το βαρότραυμα καραδοκεί.
Νεράκι μπόλικο.

Σωτήρης.
begleri4karteri
Θα εγραφα και εγώ [ποστ για το θέμα και με πρόλαβες.

Το έπαθα την περασμενη βδομάδα..και συνέχισε και αυτή. Απο το 1 μέτρο κσεκινά ο πόνος ανάμεσα στα φρύδια. 'Εκανα κάτι και το αντιμετόπισα..αλλα με κουράζει και δεν ξέρω πόσο κακο κάνει.

Εξίσωση κάνω χωρίς να κλείνω την μύτη, χρησιμοποιόντας τον αέρα της μάσκας, Τ'ώρα μόλις με πιάσει ο πόνος κλείνω με το χέρι την μύτη και πιέζω αέρα, αλλά κλείνω την οδό προς τα αυτία οπότε η πίέση που νοιώθω στα ιγμόρια φέυγει με ένα ωραίο φσσσσιτ (καθόλου επίπονο)

Ελπίζω να πε΄ρασει σύντομα επείδή εμποδίζει πολύ τις επιδόσεις...έχουμε και το ψαυτικό camping σε λίγες μέρες....:):)
SPEARO87
να παω κατευθείαν γιατην εγχείρηση η με συμβουλεύεται να παω κ κάπου αλλού; κάτι εχω ακούσει για ένα βαρομετρικό κέντρο ... Η κάτι τέτοιο... Ξέρει κανείς που βρίσκεται κ αν θα βοηθήσει κάτι τέτοιο;ευχαριστώ πολύ παιδιά...
Fladdy
QUOTE(SPEARO87 @ Sep 8 2008, 11:11 AM) *
να παω κατευθείαν γιατην εγχείρηση η με συμβουλεύεται να παω κ κάπου αλλού; κάτι εχω ακούσει για ένα βαρομετρικό κέντρο ... Η κάτι τέτοιο... Ξέρει κανείς που βρίσκεται κ αν θα βοηθήσει κάτι τέτοιο;ευχαριστώ πολύ παιδιά...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, φίλοι.

Νομίζω θα κάνω ένα διάλλειμα μέχρι το άλλο Σ/Κ και θα ξαναδοκιμάσω. Αν δώ ότι επιμένει, τότε ΩΡΛ. Πάντως το Φεβρουάριο εμφάνισα βαριά Υγμορίτιδα (γιατί οδηγάω μηχανή). Ίσως συνδέεται...
Chris Manousopoulos
σίγουρα συνδέεται.
κρύωμα είναι. καλύτερα πήγαινε σε ένα ωρλ για να σε βοήθησει με κάποια αγωγή.
Yiorgos_M
Μεγάλη προσοχή!!! Φίλος που ζόρισε τα ιγμόρεια συνεχίζοντας την κατάδυση έχασε την όραση από το ένα του μάτι. Στον παραμικρό πόνο διακόπτουμε την κατάδυση.
GREEKDIVER
εφυγες κατευθειαν σε ωρλ μην το ζοριζεις ειναι ιγμοριτιδα και μαλιστα μετωπιαια αυτο φευγει με φαρμακευτικη αγωγη
το ειχα και εγω. τι να κανουμε τα μηχανακια τα εχουν αυτα πρεπει να φορας full face κράνος γιατι αμα δεν το προσέξεις θα ξαναεμφανιστεί
SPEARO87
QUOTE(GREEKDIVER @ Sep 8 2008, 12:51 PM) *
εφυγες κατευθειαν σε ωρλ μην το ζοριζεις ειναι ιγμοριτιδα και μαλιστα μετωπιαια αυτο φευγει με φαρμακευτικη αγωγη
το ειχα και εγω. τι να κανουμε τα μηχανακια τα εχουν αυτα πρεπει να φορας full face κράνος γιατι αμα δεν το προσέξεις θα ξαναεμφανιστεί

Κ σου πέρασε; εγώ τραβιεμαι όλο το καλοκαίρι... Κ εχω το χάσει κυριολεκτικά... Δεν βουτάω... Κ δεν ξέρω κ τι να κάνω... Θυμάσαι μήπως περίπου τι θεραπεία είχες κάνει; ευχαριστώ εκ των προτέρων...
GREEKDIVER
QUOTE(SPEARO87 @ Sep 8 2008, 01:59 PM) *

Κ σου πέρασε; εγώ τραβιεμαι όλο το καλοκαίρι... Κ εχω το χάσει κυριολεκτικά... Δεν βουτάω... Κ δεν ξέρω κ τι να κάνω... Θυμάσαι μήπως περίπου τι θεραπεία είχες κάνει; ευχαριστώ εκ των προτέρων...

εγω φιλε μου ειχα κάνει φαρμακευτική αγωγη με μια αντιβιωση(spectracef)2 χαπια την ημερα μετα το φαγητο και το πρωϊ ενα laprazol και ενα σπρεϋ. αυτο που εχω να σου πω ειναι πως τα φαρμακα διαφέρουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο επίσης αν είναι πολύ προχωρημένη εχω ακούσει και για εχγείριση. καλυτερα να πας σε έναν καλό γιατρό μην το αφήνεις
yio
QUOTE(SPEARO87 @ Sep 8 2008, 01:59 PM) *

καλημέρα,
είχα ίδιο πρόβλημα πέρσι-πρόπερσι.
ο γιατρός είπε ότι είναι λόγω της εαρινής ρινίτιδας που έχω, και μαζί με τα συνάχια που λίγο πολύ περνάμε όλοι μας κάθε χρόνο, επιδεινώνουν το πρόβλημα. Τα 'σωληνάκια' μέσα στη μύτη που συνδέουν τους μετωπιαίους κόλπους είναι φραγμένα από βλένες και μικροφλεγμονή του βλενογόνου και δεν μπορούν να εξισώσουν.
Ισως και ένα στραβό διάφραγμα να συντελεί.
Φέτος πολύ καλύτερα μιας και πήρα σωστή αγωγή καθ'όλη τη διάρκεια της άνοιξης.
Προληπτικά πριν τη βουτιά με συμβούλεψαν να χρησιμοποιώ τοπικό αποσυμφορητικό στη μύτη.
Το ροζ ή και αίμα στη 'μύξα' είναι από αγγειάκια που σπάνε λόγω των πιέσεων σε εκείνο το σημείο.
Θα σου'λεγα να πάς σε ειδικό γιατρό -καλύτερα να είναι του χώρου- και να πάρεις την κατάλληλη αγωγή πριν αποφασίσεις για εγχείριση που μάλλον θα σε κρατήσει πολύ καιρό μακριά από τη θάλασσα και είναι και αμφίβολο άν θα σου λύσει το πρόβλημα...
Αν θες πολύ να πας θάλασσα, ενδείκνειται ΜΟΝΟ επιφανειακό καρτέρι και κολυμπητό, μέχρι να διορθωθεί.
καλή υπομονή
Γιώργος
SPEARO87
ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ1!!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ!!!ΚΑΛΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.