Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Design Competition sponsored by TRYGONS
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Εξοπλισμός > Πέδιλα
σελίδες: 1, 2, 3
AntonisT
Δείτε τον εδώ

http://www.medfish.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=3190

και αν θέλετε λάβετε μέρος φυσικά! winner_first_h4h.gif
Stefanos
Χρειαζεται να κανεις εγγραφη για να δεις τη σελιδα. Μπορουμε να εχουμε αλλο λινκ η καποιο αλλο τροπο να δουμε το διαγωνισμο? Thnx!
Seadweller
An tyhon ehume kanena industrial engineer/industrial designer h aplos kanena poly praktiko melos,tu forum, o/h opios/pia boresi na parusiasi kamia labri k' pragmotopiisimi (eboriko-tehniki) idea h opia tha epofelisi thn kathe t******** oikonomika tote to vravio 1 zevgari pedila se sigrisi pada me to eboriko ofelos tis sigekrimenis eterias malon "hlomo" mu fenete. H mipos tha iparxi alo kinitro/ofelos gia to atomo me tin petihimeni idea/ebnefsi to opio den fenete?
"It will be up to t******** to decide which the best idea is, and how to use it from that point onwards for the production of their new fins. " ????
Prokiptun pola erotimatika apo tin aneferomeni frasi, gia emena.
tdrackos
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι μία Ελληνική εταιρια δεν ζηταει βοηθεια σε ενα Ελληνικο φορουμ
και ζηταει σε ενα ξενο...

Ναι μεν εκει γραφει κοσμος απο περισσοτερες περιοχες ,
όμως , εδω εχουμε περισσοτερα ενεργα μελη (νομιζω).

Και φυσικα .... η επιβραβευση μαλλον θα ειναι αστεια μπροστα στην αξία της ΠΑΤΕΝΤΑΣ.
Seadweller
haha "Και φυσικα .... η επιβραβευση μαλλον θα ειναι αστεια μπροστα στην αξία της ΠΑΤΕΝΤΑΣ. " pali kala pu to ipe kapios alos logikos na min monologo sinehia scare.gif
mirios
QUOTE(tdrackos @ Apr 18 2008, 11:53 PM) *
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι μία Ελληνική εταιρια δεν ζηταει βοηθεια σε ενα Ελληνικο φορουμ

dirol.gif sostos
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(AntonisT @ Apr 18 2008, 10:04 AM) *
Δείτε τον εδώ

http://www.medfish.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=3190

και αν θέλετε λάβετε μέρος φυσικά! winner_first_h4h.gif

Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις αναπαραγωγή σε γραπτό λόγο τι λέει το άρθρο γιατί δεν θέλουμε να κάνουμε εγγραφή για να το διαβάσουμε?
INTZ
Kαλημερα,αφορμη αυτου του τοπικ του AntonisT,
θα ηθελα να πω καποια πραγματα και ας με συγχωρεσει ο
Αντωνης αν του χαλαω το τοπικ.
Αν η t******** η οποιαδηποτε εταιρια ηθελε να απευθυνθει στον Ελληνα ψαροντουφεκα,
ηξερε πολυ καλα που θα τον βρει.
Νομιζω οτι δεν ειναι o σωστος τροπος προσεγγισης του Ελληνα ψαροκυνηγου και πολυ κακο
marketing απο την εταιρια.
Και να εξηγησω τι εννοω με τη φραση κακο marketing.
Τοσο η t******** τωρα μεσο του διαγωνισμου στο medfish,οσο και η εταιρια blue,σε ενα διαγωνισμο μεγαλυτερου θηραματος με δωρο ενα oceanborn,
απο την μια προβαλλονται και προωθουνται σε μια μεγαλυτερη αγορα απο την Ελληνικη και πολυ καλα κανουν,
αλλα απο την αλλη δειχνουν την αδιαφορια τους και υποτιμουν το κοινο που τους στηριξε και συνεχιζει να τους στηριζει.
Δε λεω,πολυ καλα προιοντα κορυφαια στο ειδος τους και απο τις δυο εταιριες,και μπραβο τους που κανουν ανοιγμα στις διεθνεις αγορες,
αλλα μην γυριζεις την πλατη στο Ελληνικο κοινο,ξεκινα απο εδω και υστερα πηγαινε παραπερα.
Ετσι ειναι σαν να λες ,ξερετε κατι μαγκες εσεις καλα κανατε και αγοραζετε τα προιοντα μου,αλλα συγνωμη τωρα πρεπει να μιλησω με
''σοβαρους ψαροντουφεκαδες'',και εσεις δε μου κανετε.
Αυτη ειναι η αποψη μου και παλι συγνωμη.
panosb
Να ρωτήσω και εγω κάτι απο την μερια΄μου... Τις εταιρείες τις προσέγγισε κανείς να τους πεί κάνω έναν σοβαρό διαγωνισμό θα με σπονσοράρετε? Απο οτι καταλαβαίνω (οχι για την περίπτωση της t******** για την ΒLEU και τις άλλές εταιρείες μιλάω) το ξενο φορουμ προσέγγισε τις εταιρείες.
Stefanos
Το θεμα ειναι απλο, απλα αναρωτηθειτε ποσοι απο το φορουμ που πηγατε στην εκθεση φετος, παραγγειλατε ενα καινουργιο καρμπον απο τις συγκεκριμενες εταιρειες. Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι ηδη αυτες οι εταιρειες εχουν μια αρκετα μεγαλη πελατεια στην χωρα μας και οπως καθε υγιης επιχειρηση που ενδιαφερεται να επεκταθει περισσοτερο προσπαθουν να προσελκυσουν πελατεια και απο αλλες χωρες του κοσμου.

Εξαλλου το παιχνιδι του marketing μεταξυ των δυο αυτων εταιρειων (που ειναι οι δυο κορυφαιες στην κατηγορια των καρμπον οπλων στην Ελλαδα) δεν θα επετρεπε στην μια απο τις δυο να μην συμμετεχει σε αυτους τους διαγωνισμους και συνναμα στην πανευρωπαικη προβολη μεσω του medfish.

ΙΝΤΖ δεν νομιζω οτι υποτιμουν κανεναν οι εταιρειες αυτες με αυτην τους την κινηση. Μην ξεχνας οτι εμεις εχουμε και την ευκαιρια να επισκεφθουμε τα καταστηματα τους και να εχουμε αμεση επαφη με τους ιδιους, ενω η διεθνης πελατεια ισως να μην εχει αυτην την "πολυτελεια". Αν σε τετοια περιπτωση σε αντιμετωπισουν υποτιμητικα τοτε ναι θα συμφωνησω μαζι σου.
timos
Μποικοταζ στην t********
tdrackos
QUOTE(INTZ @ Apr 19 2008, 09:52 AM) *
.............
Τοσο η t******** τωρα μεσο του διαγωνισμου στο medfish,οσο και η εταιρια blue,σε ενα διαγωνισμο μεγαλυτερου θηραματος με δωρο ενα oceanborn,
απο την μια προβαλλονται και προωθουνται σε μια μεγαλυτερη αγορα απο την Ελληνικη και πολυ καλα κανουν,
αλλα απο την αλλη δειχνουν την αδιαφορια τους και υποτιμουν το κοινο που τους στηριξε και συνεχιζει να τους στηριζει.
..........

Υπάρχει ηθική στο εμπόριο??
Μονο το ευρω μετραει.

ΥΓ.Αυτα να τα βλεπουν καποιοι που δεν προλαβαινουν να δουν δημοφιλή κ@λο , τρεχουν να τον γλυψουν....
Λες κ για την ψυχη της μανας τους φτιαχνουν , πουλανε , γραφουν στα φορουμ κτλ κτλ...
Xaos_22
Πολύ απλά η εταιρία θα μπορούσε να έκανε αυτήν την κίνηση και στα Ελληνικά φόρουμ ταυτόχρονα με το MedFish.
Θα μπορούσε να αποφύγει την δυσαρέστηση των πελατών της.

Θοδωρή, συμφωνώ απόλυτα με όσα προείπες.
Johnkok
Θεωρώ οτι είναι ήδη γνωστές εταιρείες στο ελληνικό κοινό και καλά κάνουν και ανοίγονται και διεθνώς.Δεν με ενοχλεί καθόλου, ίσα ισα τους επικροτώ που κοιτάνε και πιο μακρυά.
tdrackos
Γιαννη νομιζω δεν καταλαβες.
Να κοιτανε φυσικα, δεν ειπε κανεις να μην κοιτανε.

Αυτο που προσπαθουμε να πουμε οτι στα οικονομικα / εμπόριο δεν υπαρχει κριτηριο ηθικης , και γενικα δεν υπαρχει ηθικη.
Με βαση αυτο το δεδομενο θα πρεπει κ ο εκαστοτε καταναλωτης / ψαροτουφεκας να ερμηνευει τις επαγγελματικες κινησεις των εταιριων / επαγγελματιων ,
και οχι να βλεπει θεούς , ήρωες , και ψαροτουφεκο-πατεραδες. Κανεις επαγγελματιας δεν ηρθε εδω για να μαθει εσενα να ψαρευεις.
Δεν ειναι "κακο". νομιζω ομως πως ειναι η πραγματικοτητα. Το "κακο" ειναι να σου πλασαρουν αλλη πραγματικοτητα κ ο καταναλωτης να την δεχεται.
AntonisT
Παιδιά δεν μπορώ να μιλήσω ούτε για την t******** ούτε για την Bleu.

Αυτό που έχω να πώ είναι αυτά που ξέρω, και το σκεπτικό του Αλέξανδρου σε αυτή την κίνησή του. Απλά στο Medfish υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μέλη από Ελλάδα (σχεδόν τα μισά!). Επίσης ήθελε να λάβει ιδέες από ένα μεγαλύτερο κοινό και όχι μόνο από το Ελληνικό, λογικό είναι αυτό δεν μου φαίνεται περίεργο. Οπότε κάνοντας τον διαγωνισμό στα Αγγλικά και βάζοντάς τον στο Medfish, μπορούν όλοι (ίσως όχι όλοι αλλά αρκετοί) να τον διαβάσουν και να λάβουν μέρος.

Φυσικά και δεν έχω τον χρόνο να μεταφράσω όλο τον διαγωνισμό, αλλά και να τον είχα δεν θα το έκανα. Η εταιρία έκρινε ότι κάθε μέλος του Medfish μπορεί να λάβει μέρος. Το να γίνεις μέλος είναι απλό, και δωρεάν. Όποιος θέλει γίνεται, και άμα θέλει δεν γίνεται. Ακόμα και να είναι μέλος μπορεί να μην λάβει μέρος στον διαγωνισμό. Πάντως αρκετά μέλη έχουν ήδη λάβει μέρος και βγαίνουν ενδιαφέρουσες ιδέες.

Καλό είναι να μην κρίνουμε κινήσεις με γνώμονα μόνο την ζήλεια και τα κόμπλεξ μας, του στύλ "γιατί εκεί και όχι εδώ" και άλλα τέτοια. Δεν έγινε με ΚΑΜΙΑ τέτοια πρόθεση. Απλά είμαι φίλος με τον Αλέξανδρο, και τον Βασίλη κλπ κλπ κλπ, μιλήσαμε, έριξαν την ιδέα, μου είπαν το στήνουμε?... το στήσαμε. Απλά. Χωρίς σκευωρίες, χωρίς 'περίεργες συμφωνίες', χωρίς συμφέροντα, χωρίς συνωμοσίες...

Κρίμα είναι να την 'πέφτουμε' σε οτιδήποτε διαφορετικό που μας ξενίζει.

Έτσι δεν θα εξελιχτούμε ΠΟΤΕ!

Pano - Τώρα το θυμήθηκα. Δεν προσέγγισε κανένας κανένα. Μια φιλική συζήτηση έγινε, στον χαβαλέ είπαμε "το κάνουμε?" και το κάναμε...
grila
απο εδω μπορουμε να πουμε τη γνωμη μας;

πιστευω οτι ειναι δυσκολο και ανουσιο εγχειρημα.απ τη στιγμη που η περπατημενη εχει δωσει αριστα αποτελεσματα με το συνδυασμο λαστιχενιου πελματος και καρμπον λεπιδας,για ποιο λογο να πατεντιασω ενα καρμπονικο πελμα,με τσιροτα,ιμαντες ή κατι αλλο;ενω το αποτελεσμα αναζητα την απλοικοτητα,τελικα το κανουμε πιο δυσκολο.μου δημιουργει και μια ανασφαλεια το ολο θεαμα.καποιες φορες η πατεντα δεν βγαινει με τα υλικα που εχουμε και διαχειριζομαστε και πρεπει να βγουμε στην αγορα για κατι νεο,αν θελουμε να εξελιγχθουμε.η δικη μου προταση λοιπον ειναι να ψαξετε προς κατι αλλο,κατι ολοκαινουριο.μπορει να βγει κατι ακριβο,αλλα αν ειναι κατι νεο,ουσιαστικο και "φινιρισμενο" τοτε γρηγορα θα αποδωσει καρπους και ευρω.θελει ρισκο το πραμα.
επιπλεον,φαντασου να βρεθει λυση με τον οποιοδηποτε πατεντιαρικο τροπο,και μαλιστα λυση καλη,την οποια θα παρει ενας εξυπνοτερος και αλλαζωντας υλικο να γινει μαγκας.
το θεμα στο medfish δεν το πολυδιαβασα και προτιμησα να απαντησω εδω,καθοτι δεν την παλευω με τα αγγλικα,επειδη μου αποσυντονιζουν την προσωπικοτητα.

τελικα αν οντως δεν βρειτε κατι αλλο,μπορω να με θεωρω νικητη του διαγωνισμου;sorry αν απογοητευσα.
AntonisT
Ντίνο πραγματικά δεν έβγαλα και πολύ νόημα από το πόστ σου, αλλά αν γνώριζες τον Αλέξανδρο προσωπικά θα ήξερες ότι είναι άνθρωπος ΠΑΤΕΝΤΙΑΡΗΣ. Γουστάρει να την ψάχνει, και να το αναλύει μέχρι εκεί που δεν πάει. Αναζητά το διαφορετικό. Το αποτέλεσμα όλου αυτού του διαγωνισμού που διοργάνωσε μπορεί να είναι μια ωραία ιδέα που όμως δεν έχει κανένα εμπορικό ενδιαφέρον (είναι πολύ ακριβή η κατασκευή της πχ). Δηλαδή μπορεί τα πέδιλα τελικά να μην κυκλοφορήσουν ποτέ με αυτή την 'καλή ιδέα' που μπορεί να βγεί από τον διαγωνισμό. Ήθελε να το κάνει όμως, να ψαχτεί, και επειδή το συγκεκριμένο τον βασανίζει 3 χρόνια τώρα, είπε να δεί τι έχουν να πουν και άλλοι πατεντιάριδες... Και όχι να πουν την γνώμη τους δωρεάν, αλλά και με βραβείο...

Δεν βρίσκω πραγματικά κάτι μεμπτό στα παραπάνω.
INTZ
QUOTE(AntonisT @ Apr 21 2008, 04:34 PM) *
Παιδιά δεν μπορώ να μιλήσω ούτε για την t******** ούτε για την Bleu.

Καλό είναι να μην κρίνουμε κινήσεις με γνώμονα μόνο την ζήλεια και τα κόμπλεξ μας, του στύλ "γιατί εκεί και όχι εδώ" και άλλα τέτοια. Δεν έγινε με ΚΑΜΙΑ τέτοια πρόθεση. Απλά είμαι φίλος με τον Αλέξανδρο, και τον Βασίλη κλπ κλπ κλπ, μιλήσαμε, έριξαν την ιδέα, μου είπαν το στήνουμε?... το στήσαμε. Απλά. Χωρίς σκευωρίες, χωρίς 'περίεργες συμφωνίες', χωρίς συμφέροντα, χωρίς συνωμοσίες...

Pano - Τώρα το θυμήθηκα. Δεν προσέγγισε κανένας κανένα. Μια φιλική συζήτηση έγινε, στον χαβαλέ είπαμε "το κάνουμε?" και το κάναμε...

Φιλε Αντωνη,
δε νομιζω οτι ειναι σωστος τροπος απαντησης να κρινεις κομπλεξικους,οσους επισημαναν η αντεδρασαν σε κατι
το οποιο βρηκαν ενοχλητικο.
Ουτε μιλησε κανεις για σκευωριες και θεωριες συνωμοσιας,αλλα ουτε και βγηκε καποιος εναντιον οποιασδηποτε εξελιξης.
Το θεμα που τεθηκε ηταν απλο,ΚΑΚΟ MARKETING απο κει και περα ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει με τους φιλους του,τα πεδιλα του, η τα οπλα του.
Μακαρι να το εξελιξετε το πεδιλο εκει στο medfish και να μαστε καλα εμεις να το αγορασουμε.
AntonisT
Εμένα ρε Κώστα πάλι μου φαίνεται ότι το πιο εύκολο είναι να κάθεται κάποιος σε μια καρέκλα μπροστά στον υπολογιστή του και να κρίνει τους πάντες και τα πάντα.

Ο χαρακτηρισμός ήταν συγκεκριμένα για ανθρώπους που ενστερνίζονται το "γιατί εκεί και όχι εδώ" όπως είπα, δεν ήταν γενικά και αόριστα. Ξέρω πότε και γιατί χρησιμοποιώ συγκεκριμένες λέξεις, και δεν νομίζω ότι ήμουν αγενής στο συγκεκριμένο πόστ. Το κόμπλεξ δεν είναι άσχημη λέξη ετυμολογικά. Είναι βασικά 'σύνδρομο' (ανωτερότητας, κατωτερότητας, whatever). Εγώ το εστιάζω σε σύνδρομο μουρμούρας λοιπόν για να το πούμε πιο μαλακά αν θέλεις. Συγκεκριμένα?

Ο μουρμούρης άνθρωπος, θα βρεί λόγο να μουρμουρίσει, ακόμα και εκεί ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! laugh.gif

Αυτό ήθελα να πώ.
grila
QUOTE(AntonisT @ Apr 21 2008, 06:14 PM) *
Ντίνο πραγματικά δεν έβγαλα και πολύ νόημα από το πόστ σου, αλλά αν γνώριζες τον Αλέξανδρο προσωπικά θα ήξερες ότι είναι άνθρωπος ΠΑΤΕΝΤΙΑΡΗΣ. Γουστάρει να την ψάχνει, και να το αναλύει μέχρι εκεί που δεν πάει. Αναζητά το διαφορετικό. Το αποτέλεσμα όλου αυτού του διαγωνισμού που διοργάνωσε μπορεί να είναι μια ωραία ιδέα που όμως δεν έχει κανένα εμπορικό ενδιαφέρον (είναι πολύ ακριβή η κατασκευή της πχ). Δηλαδή μπορεί τα πέδιλα τελικά να μην κυκλοφορήσουν ποτέ με αυτή την 'καλή ιδέα' που μπορεί να βγεί από τον διαγωνισμό. Ήθελε να το κάνει όμως, να ψαχτεί, και επειδή το συγκεκριμένο τον βασανίζει 3 χρόνια τώρα, είπε να δεί τι έχουν να πουν και άλλοι πατεντιάριδες... Και όχι να πουν την γνώμη τους δωρεάν, αλλά και με βραβείο...

Δεν βρίσκω πραγματικά κάτι μεμπτό στα παραπάνω.

ουτε λογος για μεμπτο.
το βλεπω τελειως εμπορικα το θεμα.αν το ψαχνει για προσωπικη του ευχαριστηση αλλαζει.
απλα επειδη ασχολειται με καρμπονικα και το προσεγγιζει μεσω καρμπον το θεμα(κρινω απ τις φωτο),θελησα να προτεινω να στραφει προς καποιο αλλο υλικο ή συνθεση.μην κολλησει σε αυτο που δουλευει μεχρι τωρα γιατι περιοριζει το εμπορικο μελλον της πατεντας του.κι αν ακομα δεν την βλεπει εμπορικα,τοτε καποιος αλλος μπορει να παρει την ιδεα και να πετυχει.και τοτε θα τραβαει τα μαλλια του(δεν ξερω κι αν εχει mf_laughbounce2.gif )
και τελος λεω οτι δεν τα μπορω τα αγγλικα γιατι δεν μπορω να εκφρασω το χαρακτηρα μου.ειναι κρυα γλωσσα.γιαυτο μαρεσει καλυτερα να γραφω εδω μεσα και προτιμησα να απαντησω εδω.για να μην θεωρησεις οτι δεν γραφω στο medfish αντιδραστικα.
hulk1824
Η αληθεια ειναι οτι πριν καποιο διαστημα θεωρηθηκε σωστο απο καποια μελη του - των forum να δημιουργηθει μιας μορφης εξεγερση , γυρω απο τους εμπορους με τον τιτλο : gun2.gif Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ gun2.gif και αλλα συναφη παλαβα!
Αυτη την στιγμη δινεται σε ολους μας η ευκαιρια να λαβουμε μερος σε καποιον διαγωνισμο στον οποιο ο νοκητης θα λαβει κι ενα επαθλο , κι οχι οπως στις μεταξυ μας συζητησεις περι πατεντας του τυπου : 1) Πως να κανετε ανατομικη την λαβη σας η 2)Πως να κολησετε τις λεπιδες στα πελματα σας.
Αντιθετως θεωρω την κινηση πολυ καλη κι οχι κατακριτεα!
Gofaris
Ρε παιδιά δεν ξέρω για την t******** αλλά η Blue κάθε άλλο παρά μας αγνοεί.Ο Βασίλης είναι ενεργό μέλος του φόρουμ,τώρα αν μπήκε δωροθέτης στο medfish και όχι εδώ,που το πρόβλημα;Στο δικό μας forum δωροθέτης ήταν η apnea νομίζω.
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
QUOTE(mourkas @ Apr 21 2008, 07:14 PM) *
Ο Βασίλης είναι ενεργό μέλος του φόρουμ..

Και εκτος απο αυτο ειναι και εξαιρετικος ανθρωπος, προθυμος παντα να βοηθησει σε οτιδηποτε...
voudoudi
Εχω την εντυπωση οτι καποιες φορες στην σχεση μεταξυ εμπορου/αγοραστη, χανεται το μετρο..
Εχω την απαιτηση αυτο που θα αγορασω να πληρει τις προδιαγραφες ποιοτητας τις οποιες εθεσα εξαρχης στον πωλητη,εχω ασφαλως την απαιτηση για οποιοδηποτε προβλημα προκυψει μετα την αγορα να μην συναντησω την..Σου λι( με αλλα λογια λογια να μην μου κανουν τον Κινεζο), αλλα ειλικρινα δεν βρησκω το λογο γιατι θα επρεπε ο χ Βασιλης η' Αλεξανδρος να με ενημερωσουν η' στη χειροτερη να ζητησουν την αδεια απο εμενα που ειμαι πελατης για την προσεχη προωθητικη τους ενεργεια.
Μακαρι οι ανθρωποι να φθασουν και στο Βορειο πολο και να μοσχοπουλανε το προιον τους φτανει -και αυτο ειναι θεμα ανθρωπου-να μην ξεχνουν και απο που ξεκινησαν, με αλλα λογια οταν θα ξαναπερασω το κατωφλι του μαγαζιου τους να μην νιωσω οτι οι τυποι παει την καβαλησαν τη φλογερα!!
Θα διαφωνησω στο οτι η ηθικη δε συμβαδιζει με το εμποριο, νομιζω οτι ειναι ισοπεδωτικο και αδικο για πολλους ανθρωπους που προσπαθουν οσο μπορουν να κανουν σωστα τη δουλεια τους, και θα εστιασω και στην εξης παραμετρο:Πρεπει και ο καταναλωτης να οξυνει το ενστικτο του και σιγουρα να εμπλουτισει τα κριτηρια επιλογης του.Δεν ειναι νομιζω τυχαιο οτι ειτε μιλαμε για αγορα ψαροτουφεκου ειτε αγορα...τσιγαρων(λεμε τωρα..) υπαρχει μια διαχυτη δυσαρεσκεια απο πλευρας καταναλωτη προς τους εμπορους.Εγω παντως διακρινω και δικες μας ευθυνες
Πολυ, πολυ φιλικα Δημητρης.
tdrackos
Δημητρη , πιστευω πως αν στο εμποριο μπει η ηθικη , τοτε αυτο δεν ειναι κ τοσο πετυχημενο.
Μακαρι παντως να ειναι οπως τα λες.

ΥΓ.Αντωνη χαλαρωσε , δεν τον ειπαμε κ "καμπουρη". Για τους "άτυπους" νόμους της αγοράς μιλάμε. Μη βλεπουμε κ φαντασματα.
Seadweller
"Φιλε Αντωνη,
δε νομιζω οτι ειναι σωστος τροπος απαντησης να κρινεις κομπλεξικους,οσους επισημαναν η αντεδρασαν σε κατι το οποιο βρηκαν ενοχλητικο."+1

"Ουτε μιλησε κανεις για σκευωριες και θεωριες συνωμοσιας,αλλα ουτε και βγηκε καποιος εναντιον οποιασδηποτε εξελιξης." +1

Το θεμα που τεθηκε ηταν απλο,ΚΑΚΟ MARKETING "απο κει και περα ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει με τους φιλους του,τα πεδιλα του, η τα οπλα του." =etsi ine

"των forum να δημιουργηθει μιας μορφης εξεγερση , γυρω απο τους εμπορους με τον τιτλο : Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και αλλα συναφη παλαβα" signomi ala: den prokite peri opiasdipote “exegresis” ala k’ poli sosta kapia sholia peri paralogon timon (250+ EUR gio 5ara Omer made in China px,gia na min sinehiso...) k’ aparadehtu service pu ihan tin atihia merika meloi, k’ ohi mono, na plirosun/adimetopisun. Pu to "palavo" pu krinis? K’ gia na xekuraso as min pesi to sholio”supply & demand” ine toso pathetic pu den axizi ton apetumeno hrono..

Αυτη την στιγμη δινεται σε ολους μας η ευκαιρια να λαβουμε μερος σε καποιον διαγωνισμο στον οποιο ο νοκητης θα λαβει κι ενα επαθλο= signomi ala h sigekrimeni frasi lian epiikos naive ine h parusiazete
AntonisT
Θοδωρή φίλε χαλαρός είμαι, απλά μπορώ και 'διαβάζω' ανάμεσα από τις γραμμές καμιά φορά... whistling2.gif

Κατά τα άλλα, σίγουρα θα υπάρχουν και μέλη που θα επικροτήσουν αλλά και που θα κατακρίνουν την οποιαδήποτε κίνηση. Είναι 'γνώριμο' πλέον να βλέπεις ότι κάποια πράγματα δεν αλλάζουν στα φόρουμ, όπως και στην κοινωνία μας...
XR..
QUOTE(AntonisT @ Apr 22 2008, 10:21 AM) *
Είναι 'γνώριμο' πλέον να βλέπεις ότι κάποια πράγματα δεν αλλάζουν στα φόρουμ, όπως και στην κοινωνία μας...

Eτσι!!
Τα "καλά" μέλη έχουν πάει στα φόρουμς του εξωτερικού!Εμειναν οι κομπλεξικοί εδώ. unsure.gif
Βλέπεις πως κάποια πράγματα δεν αλλάζουν και πας έξω,εκεί έξω στους πολιτισμένους,που έχουν αλλάξει εε;; unsure.gif

Αντώνη,
Λες πως δεν μπορείς ν'απαντήσεις για τους άλλους αλλά το κάνεις,ενώ δεν θ'άπρεπε!

Αυτό που αναρωτιέμαι σαν ζηλιάρης και κομπλεξικός το "γιατί εκεί και όχι εδώ" προσπάθησες να το εξηγήσεις αλλά δεν το κατάλαβα καλά και δεν θα κολλήσω στο αν οι Ελληνες κατασκευαστές επέλεξαν να διαφημίζονται σε ξένα φόρουμς ή αν βγαίνουν να ζητήσουν την άποψη των άλλων και καθόλου την δική μας ,κολλάω με την στάση σου που από την μία σαν μοντ άλλου φόρουμ έρχεσαι στα δικά μας και ζητάς έξτρα "γνώμες" καθώς και το να γίνουν κάποιοι ακόμη μέλη εκεί για να πούν την γνώμη τους!!......και από την άλλη όταν κάποιοι φέρνουν την κουβέντα στο τραπέζι και ρωτάνε γιατί τ'ακούνε κι'από πάνω.

Φιλικά στα λέω όλα αυτά,είχα στεναχωρηθεί πολύ στη αρχή ήμουν έτοιμος να απαντήσω θυμωμένα,αλλά το άφησα να περάσει,μετά τον χαρακτηρισμό είπα να γράψω τις σκέψεις μου πιό ήρεμα,πάντως όταν βλέπω "ενημερωτικά λίνκς" του medfish εδώ και στό s/ff κάτι με πιάνει gun2.gif
AntonisT
Πάνο φίλε,

είναι ΠΟΛΥ ΑΣΤΟΧΑ αυτά που γράφεις για εμένα, ειδικά για το πως υποθέτεις ότι ενεργώ σε σχέση με το Medfish. Δύστυχος δεν έχεις ενημερωθεί για κάποια τελευταία 'συμβάντα' σε εκείνο το φόρουμ και γιαυτό έχεις σχηματίσει αυτή την εντελώς λανθασμένη άποψη για εμένα. Για να σου πω λοιπόν ξεκάθαρα κάποια πράγματα (αυτά που μπορώ να πω δημόσια, για τα άλλα τηλεφωνικώς):

1. Ποτέ δεν έκανα ΚΑΝΕΝΑ πόστ με σκοπό την προσέλκυση μελών στο Medfish
2. Ποτέ δεν κατηγοριοποίησα "εδώ και εκεί" γιατί για εμένα δεν ισχύει, απλά επεσίμανα ότι για κάποιους ισχύει, ΔΥΣΤΗΧΩΣ, και φέρονται με τέτοια συμπεριφορά, ΧΩΡΙΣ λόγο
3. Έγραψα αυτά που έγραψα γιατί τα ξέρω από πρώτο χέρι, δεν μπορώ όμως να μιλήσω ως εκπρόσωπος αυτών των 2 εταιριών
4. Ποτέ δεν σύγκρινα τα φόρουμ σε Ελληνικά και Ξένα, όλα ίδια είναι για εμένα
5. Ξαναδιάβασε αυτό που λέω παραπάνω, μιλάω για ΟΛΑ τα ΦΟΡΟΥΜ, όχι μόνο τα Ελληνικά
6. Αν πραγματικά σε ενοχλεί να βάζω λινκ σχετικά με πράγματα που κάνουμε στο Medfish (συνήθως σε αυτά που οργανώνω εγώ, όχι ο καθένας - όπως πχ το ρεπορτάζ για την έκθεση που έκανα με την Βιβ) ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΠΟΤΕ! Το έκανα απλά με σκοπό την ενημέρωση και των εδώ μελών. Για να έχουν και αυτοί μια ισάξια ευκαιρία να κερδίσουν το έπαθλο, γιατί όχι? Αλλά είπαμε, αν το θέλεις ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΠΟΤΕ στο SFF. Αν το θέλει και ο Γιώργος, ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΠΟΤΕ ούτε στο GD.

Πρέπει να σου πω ότι πίστευα ότι με γνωρίζεις πολύ καλύτερα από ότι αφήνεις να φανεί/εννοηθεί στο παραπάνω πόστ. Είμαι απόλυτα νηφάλιος και πραγματικά για τα φόρουμ δεν αξίζει να χαλάμε τις καρδιές μας. Εγώ το έκανα, μόνο την στιγμή που πήγε να πατήσει αρχές και πιστεύω μου, και το έκανα ΧΟΝΤΡΑ, και εκεί που έπρεπε.

Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο. Θα τα πούμε. Απλά πέσμου και εσύ και ο Γιώργος (γραπτώς και δημόσια αυτό) τι θέλεις να κάνω με το (6) παραπάνω.
XR..
Αντώνη,
Μην τα παίρνεις,δεν υπάρχει λόγος,κουβέντα κάνουμε.

Αυτά που είχα να πώ τα είπα,έτσι ένιωσα έτσι αντέδρασα.

Οσο για αυτά που γράφεις να σου πώ:

1,Εκανες δημοσίευση λίνκ,αυτό το γνωρίζεις πως λειτουργεί σαν αγωγός φεύγει ένα μέλος από εδώ και πάει εκεί,*δεν μίλησα για σκοπιμότητα μίλησα γιά "στεγανά",μιά κίνηση που από την φύση της δεν μπορεί να γίνει αμφίδρομη(λόγω γλώσσας).
2,Σύμφωνώ,δεν είπα κάτι άλλο.
3,Την αποψή μου είπα,πως τελικά απάντησες,.......επειδή είπες πως δεν αντιπροσωπεύεις κανένα.
4,οκ!
5,οκ!
6,Την άποψή την ξέρεις,πιστεύω πρώτα απ'όλα πως τα φόρουμς πρέπει να είναι ελεύθερα και να μην καπελώνονται από αυταρχισμούς,ιδέες,παρέες κλπ,.......επειδή εμένα μ'ενοχλεί κάτι αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να "επιβάλω" να σταματίσει.
Από την στιγμή που δεν ενοχλεί την "κοινή γνώμη",δεν έχω κανένα δικαίωμα ούτε φιλικά να στο ζητήσω! rolleyes.gif

Μην σκάς δεν τρέχει τίποτα και προπαντώς δεν σε "κατηγόρησα" για τίποτα δές εδώ*!!
Το κομπλεξικός και ζηλιάρης πάντως μ'ενόχλησε!
tdrackos
Τελικα ειμαστε πολλοι ζηλιαρηδες κ κομπλεξικοι εδω... winner_first_h4h.gif

Παντως , να επαναλαβω τον προβληματισμο μου..
QUOTE(tdrackos @ Apr 18 2008, 11:53 PM) *

Και φυσικα .... η επιβραβευση μαλλον θα ειναι αστεια μπροστα στην αξία της ΠΑΤΕΝΤΑΣ.

Τωρα , αν πισω απ αυτες τις γραμμες διαβαζεις αυτο...
QUOTE(AntonisT @ Apr 21 2008, 05:34 PM) *
......
Καλό είναι να μην κρίνουμε κινήσεις με γνώμονα μόνο την ζήλεια και τα κόμπλεξ μας, του στύλ "γιατί εκεί και όχι εδώ" και άλλα τέτοια. Δεν έγινε με ΚΑΜΙΑ τέτοια πρόθεση. ......

...

Λυπαμαι.
Να διευκρινησουμε απλα , οτι δεν εχουμε τιποτα να ζηλεψουμε , γιατι , το εδώ δεν ειναι δικο μας μαγαζι (οκ , ο Πανος εξαιρείται , αλλα μπηκε μετα στην κουβεντα).
Μελος ειμαι εδω μελος ειμαι κ εκει.Απλα εδω γραφουμε Ελληνικα κ γι αυτο γραφω εδω περισσοτερο.

Και για να εξηγησω περισσοτερο το σκεπτικο μου , ο μονος χαμενος στην υποθεση (μπορει βεβαια κ να μην τους ενδιαφερει) ειναι η εταιρια t******** ,
καθως ο λαος μας φημιζεται για το "πατεντιακρικο" μυαλο του.Ασε που εδω γραφουν ολοι στη μητρικη τους γλωσσα,αρα ειναι κ ευκολοτερο γι αυτους να αναπτυξουν τις ιδεες τους.

Οπως επαληθευσες κ εσυ , ετσι κ εγω πιστευα πως προκειτε για μια οχι κ τοσο "μελετημένη" (πιθανον κ αστοχη ) κινηση. Σιγουρα θα μπορουσε να γινει πολυ καλυτερα κ πιο οργανωμενα.

ΥΓ>Ελπιζω να μην κολλησες στο θεμα που αναπτυχθηκε παραλληλα περι ηθικής-marketing-σουπερ ηρωες , καθως ΔΕΝ αναφερεται στην συγκεκριμενη κινηση κ εταιρια , αλλα γενικοτερα στη σχεση εμπορου καταναλωτη .
AntonisT
λίγο υπομονή, σε λίγο θα λυθούν αρκετές απορίες... rolleyes.gif
georgev
Καλημέρα συνάδελφοι tounge1.gif ,

Η άποψή μου είναι ότι καλώς ο Αντώνης άνοιξε ενημερωτικό τόπικ για κάτι που πιθανόν να ενδιαφέρει κάποιους από εμάς, άσχετα αν αυτό οργανώνεται από άλλο φόρουμ. Το βλέπω στα πλαίσια μιάς άτυπης συνεργασίας μεταξύ μας.
Από κει και πέρα η επικοινωνία είναι ελεύθερη και ο καθένας από εμάς χαρακτηρίζεται από το πώς την διαχειρίζεται.

Οσο το γιατί η t******** επέλεξε το Medfish για να οργανώσει αυτόν τον διαγωνισμό νομίζω ότι έδωσε επαρκέστατη εξήγηση ο Αντώνης και δεν πιστεύω ότι γεννάται θέμα σνομπαρίσματος των ελληνικών φορουμς, τουλάχιστον όχι από μια συγκυριακή και μεμονωμένη κίνηση.
Αυτό θέλω να πιστεύω και φυσικά θα το δείξει το μέλλον.

Παρεπιπτόντως Αντώνη να θυμίσω ότι το GD έχει και "English speaking forums" wink1.gif .
bill zonomesis
Καλημερα σε ολους ,

Bleu k t******** ειναι πιο κοντα στο υποβρυχιο κυνηγι κ τον ψαροκυνηγο απο οσο καποιοι πιστευουν , γι'αυτο κ αποφασισαμε να κανουμε μια προσπαθεια να λυθουν οσο πιο πολλες αποριες προεκυψαν απο το θεμα.

α) Στην Ελλαδα t******** k Bleu συστηματικα καθε χρονο αθλοθετουν κ υποστηριζουν οικονομικα κ τεχνολογικα , αγωνες , events k αθλητες στο χωρο της ελευθερης καταδυσης κ του υ/β κυνηγιου.Γιατι οχι κ στο εξωτερικο ?

β) Το Medfish ειναι διεθνες forum κ σε αυτο υπαρχουν πολλοι Ελληνες . Η αποψη των ανθρωπων που ζουν διαφορετικες συνθηκες κ εχουν διαφορετικες αναγκες μας ενδιαφερει. Μας ενδιαφερει γιατι η εξελιξη ειναι για εμας διαρκης στοχος . Η πολυφωνια κ η ποικιλια των αποψεων ειναι μεγαλυτερη εκει.

γ) Ενας απο τους σοβαροτερους λογους που αποτελουν ανασταλτικο παραγοντα για την διενεργεια παρομοιων διαγωνισμων σε Ελληνικα forum προκυπτει απο σχολια οπως "...θα επωφελησει την καθε t******** οικονομικα..." "...η επιβραβευση μαλλον θα ειναι αστεια μπροστα στην αξια της πατεντας...." " ...την αδιαφορια τους κ υποτιμουν το κοινο που τους στηριξε..." "...μποικοταζ στη t********..." "....μονο το ευρω μετραει....." κλπ , ειναι πολυ συχνα σε Ελληνικα forum.
Ειναι προσβλητικα κ υποτιμιτικα . Ευκολα τα προβλεπεις. Σε ξενα forum ουδεποτε γιναμε αποδεκτες τετοιων σχολιων.
Bleu tec k t******** εκπροσωπουνται σε πολλες χωρες του εξωτερικου κ εξεθεσαν τα προιοντα τους με μεγαλη επιτυχια σε διεθνεις εκθεσεις.
Για καποιο λογο οι "ξενοι" εχουν μια πολυ πιο θετικη αντιμετωπιση κ σεβασμο προς οποιονδηποτε πρωτοτυπει κ προσφερει κατι που δεν υπαρχει πουθενα αλλου στον κοσμο.
Θετικη αντιμετωπιση δεν ειναι " το χαιδεμα των αυτιων μας" αλλα η κομψη επισημανση των λαθων μας κ η διατυπωση των προτασεων κ επιθυμιων ωστε να υπαρχει συνεχεια στην εξελιξη.

δ) Η "ιδεα" κ η "πατεντα" απεχει χιλιαδες φορες απο την υλοποιηση κ την παραγωγη. Ελαχιστοι απο εσας γνωριζουν το κοστος σε χρονο κ χρηματα της κατασκευης πρωτοτυπων , δοκιμαστικων κ κυριων καλουπιων , της τροφοδοσιας τους με υλικα τεχνολογιας αιχμης κ της επενδυσης σε μηχανηματα κ τεχνικες επεξεργασιας , μεχρι να βγει στην αγορα κατι πραγματικα χρησιμο , αξιοπιστο ασφαλες κ λειτουργικο.
Σχεδον ποτε δεν γινεται αντιληπτη η αγωνια μας στην πιθανοτητα να αποτυχει ενα project η το χειροτερο να αντιγραφει στυγνα οπως διαρκως εως τωρα γινεται. Δυστυχως η Ελληνικη αγορα ειναι πολυ μικρη λογω πληθυσμου κ οικονομικης καταστασης για να δικαιολογει τετοια εξοδα . Προσπαθειστε λιγο να καταλαβετε οτι προιοντα οπως Oceanborn 130 k Dmfr 130 θα πουλησουν πολυ λιγα κοματια για να αποσβεστει ποτε το πραγματικο κοστος της εξελιξης τους.
Ποσο μαλλον αν γρηγορα αρχισουν να εμφανιζονται μερικες η πληρεις κοπιες η απλα βγει κατι καλυτερο.

ε) Ισως καποιοι να πιστευουν οτι ειμαστε αντιπαλοι κ αντιμετωπιζουμε ο ενας τον αλλο εχθρικα κ ανταγωνιστικα.
Δεν ειναι ετσι. Δεν ειναι τυχαιο οτι συνεργαζομαστε τεχνολογικα κ υλικα οχι μονο μεταξυ μας αλλα κ με αλλους Ελληνες κατασκευαστες.Ισως γιατι δεν πιστευουμε οτι ειναι καλο "να πεθανει η κατσικα του γειτονα" , ξεσκαλωσαμε απο τη μιζερια της φυλης που μας κατατρεχει κ πιστεψαμε οτι ειναι "Μεγαλο" κ "Σημαντικο" ξενες πολυεθνικες να αντιγραφουν κ να μιμουνται Ελληνικα οπλα κ πεδιλα. Εξαγει συχνα η Ελλαδα τεχνολογια?
Προσπαθειστε επιτελους να καταλαβετε οτι στην χωρα σας Ελληνες αλλαξαν την ροη των πραγματων στα σπορ αυτα.
Εδω κ χρονια αγωνιζονται κ ιδρωνουν οι απ'εξω να φθασουν αυτα που κρατατε στα χερια σας. Τις ιδεες που πολυ συχνα "ανακαλυπτετε " οταν ενα μεγαλο ονομα τις μιμηθει....

στ) Θα ειμασταν κ θα γινουμε πολυ περηφανοι αν ενας Ελληνας κερδισει εναν διαγωνισμο μας. Με "ξενους" κριτες δεν θα αφηνε κανενα περιτο σχολιο κ αμφιβολια. Προς το παρον η συμμετοχη εχει να κανει μονο με σχολια κ μαλιστα πολλα απο αυτα αρνητικα. Πιστευουμε οτι θα επρεπε να εισαστε κ σεις περηφανοι που ειμαστε "καποιοι απο εσας".
Κατα βαθος απαιτουμε την υποστηριξη σας.Την υποστηριξη που καθε Ιταλος κ Γαλλος κ Ισπανος κατασκευαστης εχει απο την αγορα του. Ειναι καλυτεροι απο εμας?

ζ) Ακομα πιστευουμε οτι ειναι κριμα μελη forum με 2000 κ βαλε posts να ξοδευουν τετοια ενεργετικοτητα σε μικροτητες.
Εισαστε αυτοι που ζειτε περισσοτερο απο τον καθενα τους περιορισμους κ την πιεση που δεχεται το χομπυ μας.
Θα μπορουσατε να βοηθησετε πολυ τα πραγματα να μη γινουμε Γερμανια η Τουρκια.....Αλλα...

Ανοιξαμε αυτο το διαυλο επικοινωνιας για να απαντηθουν ολα σας τα ερωτηματα κ να διευκρινιστουν καποια πραγματα που αφορουν εσας κ πρεπει να λυθουν οριστικα . Γι'αυτο μην διστασετε , ρωτειστε.
Το μονο ομως που δεν αισθανομαστε οτι ειμαστε ειναι "ανηθικοι" κ "φραγκοφονιαδες".....

Αλεξανδρος Σαρασιτης
Βασιλης Ζωνομεσης
AntonisT
QUOTE(bill zonomesis @ Apr 23 2008, 03:25 PM) *
Αλεξανδρος Σαρασιτης
Βασιλης Ζωνομεσης

ΕΤΣΙ! yes.gif

ΜΑΖΙ! yes.gif

πολύ το χάρηκα winner_first_h4h.gif
georgev
Αλέξανδρε και Βασίλη καλησπέρα,
Διαβάζω το ποστ σας και ειλικρινά δεν μου αρέσει σε κάποια σημεία του, με στεναχωρεί...

Με στεναχωρεί διότι διαψεύδει τα πιστεύω μου που εξέφρασα σε νωρίτερο ποστ...
Με στεναχωρεί διότι γνωρίζοντας τουλάχιστον τον Βασίλη -τον Αλέξανδρο δεν είχα την ευκαιρία- δεν περίμενα κάτι τέτοιο..

Κατ'αρχήν όλα τα παραδείγματα που αναφέρετε στο γ) για να καταδείξετε την "κακή" ποιότητα των μελών των ελληνικών φορουμς είναι αντίδραση και αποτέλεσμα της δική σας πράξης να τους αγνοήσετε και όχι ο λόγος για τον οποίο τους αγνοήσατε. Μην τρελαθούμε κιόλας...

Κανείς δεν νομίζω να αντιτίθεται στην επέκταση μιας ελληνικής εταιρείας και στο εξωτερικό. Το αντίθετο μάλιστα.
Αυτό που κτυπάει άσχημα είναι η ανάγκη για την "αποψη των ανθρωπων που ζουν διαφορετικες συνθηκες κ εχουν διαφορετικες αναγκες". Δηλαδή να υποθέσω ότι είτε εξαντλήσατε την ελληνική αγορά και την άποψή της, ή απλά δεν σας ενδιαφέρει πιά...

Αν δεν κάνω λάθος στην ελληνική αγορά βασίζεται η επιχειρηματική σας δραστηριότητα.
Στους Ελληνες ψ/τ που σας στήριξαν αγοράζοντας τα προϊόντα σας.
Στους Ελληνες ψ/τ που υποστηρίζουν τα προϊόντα σας και μέσα και έξω από τα φόρουμ.
Και τέλος πάντων στους Ελληνες ψ/τ που μπορεί κάποια φορά να υπερβάλουν, να τσακώνονται μεταξύ τους το πρωϊ και να πίνουν κρασιά το βράδυ παρεϊτσα.
Αν δεν κάνω λάθος σε αυτούς του Ελληνες ανήκετε και εσείς.
Μην προσπαθείτε να μας αλλάξετε, μας αρέσει που είμαστε Ελληνες. Και σε σας αρέσει...

Φιλικά
Γιώργος
sporaman22
QUOTE(INTZ @ Apr 19 2008, 09:52 AM) *
...Ετσι ειναι σαν να λες ,ξερετε κατι μαγκες εσεις καλα κανατε και αγοραζετε τα προιοντα μου,αλλα συγνωμη τωρα πρεπει να μιλησω με
''σοβαρους ψαροντουφεκαδες'',και εσεις δε μου κανετε....

Συμφωνω απολυτα με τον Κωστα ειδηκα τωρα και με το γ σημειο του πιο πανω κειμενου... Ειμαι νεαρος σε ηλικια και δεν μπορω να κρινω ,ουτε θελω φυσικα, καταξιομενους ανθρωπους στο ψαροτουφεκο και στο εμποριο οπως ειναι οι κυριοι Ζωνομεσης και Σαρασιτης,αλλα διαβαζωντας τα πιο πανω το νεαρο μου μυαλο μονο στην φραση του Κωστα ( ΙΝΤΖ ) παει... Προσωπικα δεν εχω τιποτα να προσφερω στον συγκεκριμενο διαγωνισμο απλα δεν μου αρεσει η αντιμετωπιση που τυγχανουμε... Φιλικα Λαζαρος
bill zonomesis
Καλησπερα κ παλι ,

GeogreV , τα παρακατω αποτελουν προσωπικη μου θεση κ οχι κοινη με τον Αλεξανδρο Σαρασιτη , ο οποιος πιστευω οτι θα εγγραφει , συντομα . Αυτο γιατι δεν θελω να τον παρασυρω πουθενα με τις θεσεις μου.
Πριν διαβασεις το post κ στενοχωρηθεις θα επρεπε να διαβασεις κ να θιχτεις απο θεσεις που ανυποστατα τοποθετουν τους εμπορους κ κατασκευαστες σε εναν "ανηθικο" κοσμο με μοναδικο στοχο το ευρωκυνηγι.
Δεν ειδα να ανησυχεις κ πολυ αν κ ανηκεις στην παραπανω ευγενη ταξη.Εκτος αν ειναι διαφορετικο να πουλας διαφημισεις για ειδη υ/κ απο αυτα καθαυτα τα ειδη......
Γραφεις οτι υπαρχει μια "πραξη" που δειχνει οτι καποιος αγνοει καποιον. Ποια ειναι αυτη?
Η αθλοθετηση ενος προιοντος που ΖΗΤΗΘΗΚΕ , σε εναν διαγωνισμο , δημιουργει δηλαδη υποχρεωση σε εμενα κ δικαιωμα στους αλλους σε καθε διαγωνισμο που θα γινεται απο οπουδηποτε κ οποτεδηποτε να αθλοθετουνται προιοντα??
Να μη τρελλαθουμε τωρα.......οπως λες κ συ....

Θα εισαι υποκριτης αν πιστευεις οτι παρομοια σχολια οπως αυτα που αναφερoνται στο (γ) υπαρχουν μονο εδω.
Για μενα που δεν ειμαι , ειναι η νιοστη φορα που με βριζουν πλαγια απορω πως δεν το εχεις παρατηρησει.
Φυσικα αν καταλαβα καλα συμφωνεις με τα σχολια του (γ)...Σωστα κ δικαιολογημενα για σενα.
Μα τι λεω αν διαφωνουσες θα ειχες ηδη τοποθετηθει με επιμελεια οπως τωρα εκανες.
Φυσικα κ δεν περιμενω απο τον καθε διαχειριστη να ασχοληθει ...με τυπους του ειδους που "...για 500ευρω κ π@@ες θα εκαναν..." κι ας παριστανει το σοφο κ τον υπερανω νουθετωντας τον......καθε AntonisT....
Ειδικα οταν δεν εχει αφησει σχολιο που αφορα περιεχομενα της τσαντας του .....ασχολιαστο...Ναι Πανο....

Ομως επειδη οπως σου ειπα δεν γουσταρω την υποκρισια δεν καταλαβαινω την "τιμωρια" οταν πεις "κακα λογια" στο forum...κ την αδιαφορια οταν θιγονται ανθρωποι που δινουν το "ειναι" τους καθε μερα σε αυτον το στιβο κ κλαδοι ολοκληροι.
Σαφως κ υπαρχουν ανθρωποι που στηριζουν , βοηθουν , κ συνδραμουν τον αγωνα μας.
Σκιζομαι καθημερινα γι'αυτους με πληρη συνειδηση κ σεβασμο στην υποσταση τους.Δεν εχω καταλαβει ακομα απο που προεκυψε οτι τους αγνοω κ ειναι πλεον απαιτηση για μενα να μου το δειξεις.
Ισως θα επρεπε πριν να πληροφορηθεις οτι μονο στην κοπη της πιττας της η Bleu tec απο..... αδιαφορια προσεφερε δωρα που η αξια τους ξεπερνα τα 2000ευρω.
Απο τις δυο εταιριες προσφερθηκαν δωρα σε χορους , κοπες πιττων συλλογων σε Ελλαδα κ Κυπρο , σε αγωνες , οργανωθηκαν κ οργανωνονται σεμιναρια σε ολη την Ελλαδα ..........
Ειλικρινα θελω να μαθω " πως κ ποτε δεν αδιαφορεις". Φαινεται δεν ξερω να ενδιαφερομαι κ δεν ενδιαφερομαι καλα , ειδικα... για το δικο σου το κοινο.
Εισαι ικανος να μου το υποδειξεις?

Aν δεν καταλαβες την παραγραφο που αφορα "ανθρωπους με διαφορετικες αναγκες..." απλα ρωτα.
Ρωτα διχως να " υποθετεις" προκαταβαλωντας κ καθοδηγωντας το συμπερασμα με τροπο που τουλαχιστον εγω δεν σου εχω φερθει κ εχω πλεον το δικαιωμα να υιοθετησω. Ειρωνικο.
Οχι δεν ξεπερασαμε την Ελληνικη αγορα. Τουλαχιστον εγω δεν αισθανομαι ετσι. Ομως το τι θελει η Πορτογαλλικη , η Αμερικανικη , η Τουρκικη αγορα προτιμω να το συζητω με αυτους που ξερουν κ οχι αυτους που "υποθετουν". Εγινε σαφες?

Δωσαμε εξηγησεις μαλλον οχι γιατι αδιαφορουμε ουτε γιατι σκιαχτηκαμε αλλα διοτι ειμαστε εδω. Εχουμε το θαρρος της γνωμης μας κ θεωρουμε αξιο να ληφθει υπ'οψιν το παραπονο των συνανθρωπων μας κ πραγματικα θελουμε να μην υπαρχει παραπονουμενο Ελληνοπουλο.
Αν δεν απαντουσαμε παλι κατηγορουμενοι για αδιαφορια θα ειμασταν.
Περιμενα κ γω να εχεις περισσοτερη "διακριση" κ να καταλαβεις. Ματαια , κ τωρα ειναι σειρα μου να απογοητευτω επειδη κ γω σε γνωριζω κ πραγματικα κ διχως πολιτικη αιφνιδιαστηκα απο την θεση σου.

Sporaman οπως ηδη θα διαπιστωσες δεν ειμαι ανθρωπος που κρυβει την αποψη του.
Ο Intz εχει 100% αδικο. Αν πιστευα οτι δεν εισαστε σοβαροι κ δεν μου κανετε θα σας το ελεγα καταμουτρα.Νομιζω ομως οτι η θεσεις μου στο forum κ η συμμετοχη μου καθε αλλο παρα αυτο αποδεικνυει.Μπορεις να ανατρεξεις σε ολα τα γραφομενα κ θα διαπιστωσεις αυτο ακριβως που σου λεω.Ουδεποτε στερησα καποιον απο την προσοχη κ τις ταπεινες γνωσεις που εχω.
Ουδεποτε χρησιμοποιησα το βημα αυτο για την διαφημιση κ την αυτοπροβολη μου.Αντιθετα παντα εξεφραζα τους φοβους κ τις ανησυχιες μου να μην εκληφθει η παρουσια μου εδω κ σε καθε forum "σκοπιμη" κ μεσα απο αυτη τη λογικη προσβαλω κ αυτους που με φιλοξενουν.
Φαινεται ομως οτι το να σκυβεις διακριτικα το κεφαλι πανω απο τις αναγκες των συναδελφων σου ειναι τεκμηριο......αδιαφοριας κ απαξιωσης.

Οι ιδιοκτητες των δυο forum θιχτηκατε που δωθηκε σημασια στο medfish , τουλαχιστον ο xr το ειπε ξακαθαρα.
Ειναι δικαιωμα σας κ εγω θα το υποστηριξω με ολη μου την καρδια , να μην γουσταρετε στο "σπιτι" σας να προβαλλονται "αλλοτρια"
Το αν ο Αντωνης εκανε λαθος ....δεν ξερω ....θα το αποφασισετε εσεις.
Δεν καταλαβα ακομα γιατι δεν εχει δικαιωμα ο Σαρασιτης να επικοινωνει με τον κοσμο οπως θελει ειδικα οταν εξηγησε το σκεπτικο του κ γι'αυτο σχολιο ....κανενα....
Οι θεσεις που εκφραζετε ομως ως προς τον "παραγκωνισμο" απο τις δυο εταιριες ειναι αδικες .

Κυριοι για να ειναι τα πραγματα ξεκαθαρα κ κανενας να μην εχει το δικαιωμα να τα ερμηνευσει οπως θελει εφεξης , εγω θα κανω σαφη την θεση μου..
Ουδεποτε αγνοηθηκατε. Ουδεποτε παψατε να ειστε σημαντικοι κ οχι σαν οικονομικα μεγεθη αλλα σαν απλοι ...ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Σας ειπα με πληρη συνειδηση οτι μπορειτε να ρωτησετε οτι θελετε.
Ρωτηστε.
Εκεινο που δεν ανεχομαι ειναι να με προσβαλλουν κ γνωριζω αρκετα καλα Ελληνικα για να καταλαβαινω ποτε γινεται αυτο.

Οσο για το "κρασι" η τον "καφε" οπως παντα ελεγε ο Zonobill τον κερναμε ...δεν τον πουλαμε.Καλοδεχουμενοι παντα.....

....ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.

Bill
sporaman22
Καλησπερα κ.Ζωνομεση, εγω απλα ειπα την αποψη μου οπως κανετε και εσεις. Δεν αφησα ουτε υπονουμενα ουτε τιποτα. Απλα επειδη οι αποψεις των παιδιων που ακουστηκαν πριν θεωρηθηκαν υπερβολικες κλπ, εμενα δεν μου αρεσε αυτο και το εξεφρασα. Δεν εχω προσωπικο προβλημα με κανενα ουτε θελω να αποκτησω. Νομιζω οτι ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του και να την εκφραζει ελευθερα εφοσον ειναι κοσμια και αυτο εκανα και εγω. Επαναλαμβανω οτι αυτο που δεν μου αρεσε ειναι να θεωρουνται οι αντιθετες αποψεις λαθος. μονο αυτο. Φιλικα Λαζαρος
kounavi
Μαλλον τα ''αφεντικα-εταιριες'' που πληρωνουν για να υπαρχουν τα φορουμ δεν θελουν αλλες εταιριες να τα χρησιμοποιουν για να προβαλλουν οτιδηποτε που θεωρηται διαφημιση ή προβολη...
Alkiviadi
συμφωνώ σε οσα γράφει ο βασίλης..........συμφωνω σε όσα γράφει ο γιώργος.....πως γίνεται αυτό?βασιλη και αλέξανδρε, νομιζω οτι στην θέση σας θα εκανα το εξης:1) θα εβαζα τον ιδιο διαγωνισμο και στα 3 φορουμ, και αντίστοιχα θα εβγαζα και τα συμπερασματα μου απο διαφορετικές πλευρές. θα προσπαθούσα να κρατησω τα θετικά σημεία και να μην σκάσω( αν μπορουσα) απο οτι ασχετο με το θεμα διάβαζα. θα φιλτραρα και θα σχεδιαζα.2) επίσης θα ανοιγα εγω το θέμα, οχι καποιο μελος, οχι καποιος αντμιν αλλα εγω ο ίδιος. ετσι για να αποφύγω το οτιδήπωτε στραβό θα μου καταλόγιζαν.οι πιο πολλες εταιριες μας εχουν συνηθίσει στο να φτιαχνουν ενα προιον σε συνεργασία με τους αινσταιν-πρωταθλητες και στην συνεχεια να μας το προωθουνε με την ενδειξη με αυτο βουταει ο ταδε. εσεις πείρατε μια προτωβουλια και δώσατε στον καθημερινο ψαρα την δυνατότητα να συμετέχει στην διαμόρφωση ενος προιόντος που χρησιμοποιεί. πολλα ετη φωτός μπροστα η κίνηση σας......αλλα κατα την ταπεινη μου άποψη ήθελε λιγο παραπάνω διπλωματία.
QUOTE(kounavi @ Apr 23 2008, 05:06 PM) *
Μαλλον τα ''αφεντικα-εταιριες'' που πληρωνουν για να υπαρχουν τα φορουμ δεν θελουν αλλες εταιριες να τα χρησιμοποιουν για να προβαλλουν οτιδηποτε που θεωρηται διαφημιση ή προβολη...
μάλλον εισαι φάουλ φίλε.το ολο θέμα ξεκινησε στραβα ακριβώς γιατι ΔΕΝ εγινε αυτο που λες. δηλαδη επειδη ΔΕΝ προβλήθηκε κατι στα φορουμ!!!οσο για τα αφεντικα-εταιριες που λες, για δειξε μου ενα ποστ στα χιλιαδες του gd που να λεει οτι θα μιλατε μονο για τα ταδε ή τα δεινα προιόντα?
georgev
Βασίλη καλησπέρα,
Κατ'αρχήν αν διάβασες καλά το πρώτο μου ποστ, στο οποίο αναφέρω ρητά ότι "δεν πιστεύω ότι γεννάται θέμα σνομπαρίσματος των ελληνικών φορουμς, τουλάχιστον όχι από μια συγκυριακή και μεμονωμένη κίνηση" και αναφερόμουν στο συγκεκριμένο θέμα που προέκυψε με το τοπικ εξέλιξης του νέου πέλματος της t********. Δεν αναφέρθηκα πουθενά στην δική σου περίπτωση στην οποία και καλά έκανες και δωροθέτησες εκεί όπου και όποτε σου ζητήθηκε.

Και διαβάζω αμέσως μετά σε ποστ με την υπογραφή σου στο οποίο αναφέρετε "Η αποψη των ανθρωπων που ζουν διαφορετικες συνθηκες εχουν διαφορετικες αναγκες μας ενδιαφερει" ...

Αυτά όσον αφορά την "πράξη" και ποιά είναι αυτή για την οποία δημιουργήθηκε θέμα.

Τώρα όσον αφορά τις αντιδράσεις νομίζω ότι δίνεις περισσότερη σημασία από όση χρειάζεται και αυτό διότι ακόμη και αυτοί που αντιδρούν, έστω και υπερβολικά κάποιες φορές, ουσιαστικά ανήκουν σε αυτούς τους Ελληνες ψ/τ που το πρωϊ γκρινιάζουν και το βραδυ θα τα πιούν παρέα με το Βασίλη, τον Αλέξανδρο, το Γιώργο κ.α.
Παρ'όλα αυτά μην υποκύπτεις στο λάθος να χαρακτηρίζεις όλα τα μελη του φόρουμ βάση συμπεριφορών ορισμένων λίγων. Ισως να φταίω και εγώ που σαν διαχειριστής έχω αφήσει τα πράγματα αρκετά "λάσκα"... ισως. Αλλά γιατί δεν κοιτάζεις και το πόσα μέλη περιμένουν με δίψα να γράψεις κάτι, το οτιδήποτε?

Με την δική σας τη στάση δεν συμφωνώ, που ενώ έχετε όλη την ευχέρεια να εξηγήσετε με λίγες απλές κουβέντες (όπως κάποιες που περιέχονται στο ποστ σας), αναλώθήκατε κυρίως στον να αποδείξετε ότι τα ελληνικά φορουμς απαρτίζονται από ανθρώπους κομπλεξικούς και ζηλιάρηδες.

Οσον αφορά τις αιχμές στο πρόσωπό μου, περί υποκρισίας και ειρωνίας... μάλλον κάπου με παρεξήγησες.
Φυσικά και δεν συμφωνώ με τους χαρακτηρισμούς απλά τόνισα ότι δεν μπορούν να επικαλεσθούν οι συγκεκριμένοι για να αιτιολογήσουν την¨"πράξη" της οποίας ήταν αποτέλεσμα.
Και η "πραξη" Βασίλη δεν αφορούσε ουσιαστικά εσένα, ακόμη απορώ που εμπλέκεσαι ουσιαστικά εσύ...

Τέλος πάντων, εγώ σου εύχομαι καλή Ανάσταση και αν ο δρόμος σου από αύριο είναι από τη Μάνη κερνάω σύγγλινο και κρασί.
INTZ
QUOTE(INTZ @ Apr 19 2008, 08:52 AM) *
Kαλημερα,αφορμη αυτου του τοπικ του AntonisT,
θα ηθελα να πω καποια πραγματα και ας με συγχωρεσει ο
Αντωνης αν του χαλαω το τοπικ.
Αν η t******** η οποιαδηποτε εταιρια ηθελε να απευθυνθει στον Ελληνα ψαροντουφεκα,
ηξερε πολυ καλα που θα τον βρει.
Νομιζω οτι δεν ειναι o σωστος τροπος προσεγγισης του Ελληνα ψαροκυνηγου και πολυ κακο
marketing απο την εταιρια.
Και να εξηγησω τι εννοω με τη φραση κακο marketing.
Δε λεω,πολυ καλα προιοντα κορυφαια στο ειδος τους και απο τις δυο εταιριες,και μπραβο τους που κανουν ανοιγμα στις διεθνεις αγορες,
αλλα μην γυριζεις την πλατη στο Ελληνικο κοινο,ξεκινα απο εδω και υστερα πηγαινε παραπερα.
Ετσι ειναι σαν να λες ,ξερετε κατι μαγκες εσεις καλα κανατε και αγοραζετε τα προιοντα μου,αλλα συγνωμη τωρα πρεπει να μιλησω με
''σοβαρους ψαροντουφεκαδες'',και εσεις δε μου κανετε.
Αυτη ειναι η αποψη μου και παλι συγνωμη.

Τα παραπανω αφορουν ΜΟΝΟ την συγκεκριμενη κινηση των δυο εταιριων και ΟΧΙ,τη γενικοτερη πορεια τους και παρουσια τους στον χωρο.
Ηταν δικαιωμα τους να κινηθουν ετσι,οπως ειναι και δικαιωμα μας να επισημανουμε τα ''κατα τη γνωμη μας '' κακως κειμενα.

Κυριοι ,τα προιοντα των εταιριων σας εχουν εξυμνηθει απειρες φορες,ΔΙΚΑΙΟΣ,μεσα απο τις σελιδες των φορουμς,μη σας δυσαρεστει τοσο πολυ
ενα κατα τη γνωμη μου δικαιο σχολιο.

Τα πραγματα ειναι τοσο απλα οσο τα αναφερει ο Αλκιβιαδης παρακατω.

Δεν ειναι καθολου υποτιμητικο να βγεις και να πεις Συγνωμη,λαθος,ολοι κανουμε, απο κει και περα ομως το να βγαινεις και να λες τους
αλλους κομπλεξικους και πρωτογονους ''ΜΗ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ'',ε ειναι υποτιμητικο.

QUOTE(Alkiviadi @ Apr 23 2008, 09:57 PM) *
συμφωνώ σε οσα γράφει ο βασίλης..........συμφωνω σε όσα γράφει ο γιώργος.....πως γίνεται αυτό?βασιλη και αλέξανδρε, νομιζω οτι στην θέση σας θα εκανα το εξης:1) θα εβαζα τον ιδιο διαγωνισμο και στα 3 φορουμ, και αντίστοιχα θα εβγαζα και τα συμπερασματα μου απο διαφορετικές πλευρές. θα προσπαθούσα να κρατησω τα θετικά σημεία και να μην σκάσω( αν μπορουσα) απο οτι ασχετο με το θεμα διάβαζα. θα φιλτραρα και θα σχεδιαζα.2) επίσης θα ανοιγα εγω το θέμα, οχι καποιο μελος, οχι καποιος αντμιν αλλα εγω ο ίδιος. ετσι για να αποφύγω το οτιδήπωτε στραβό θα μου καταλόγιζαν.οι πιο πολλες εταιριες μας εχουν συνηθίσει στο να φτιαχνουν ενα προιον σε συνεργασία με τους αινσταιν-πρωταθλητες και στην συνεχεια να μας το προωθουνε με την ενδειξη με αυτο βουταει ο ταδε. εσεις πείρατε μια προτωβουλια και δώσατε στον καθημερινο ψαρα την δυνατότητα να συμετέχει στην διαμόρφωση ενος προιόντος που χρησιμοποιεί. πολλα ετη φωτός μπροστα η κίνηση σας......αλλα κατα την ταπεινη μου άποψη ήθελε λιγο παραπάνω διπλωματία.
QUOTE(kounavi @ Apr 23 2008, 05:06 PM) *
μάλλον εισαι φάουλ φίλε.το ολο θέμα ξεκινησε στραβα ακριβώς γιατι ΔΕΝ εγινε αυτο που λες. δηλαδη επειδη ΔΕΝ προβλήθηκε κατι στα φορουμ!!!οσο για τα αφεντικα-εταιριες που λες, για δειξε μου ενα ποστ στα χιλιαδες του gd που να λεει οτι θα μιλατε μονο για τα ταδε ή τα δεινα προιόντα?
AntonisT
Αυτό το thread πάει να γίνει το πιο παρεξηγημένο σε όλη την ιστορία των φόρουμ!

Κάποια σχόλια μου στο πως έχει εξελιχθεί η κουβέντα :

- Το medfish, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, δεν ανταγωνίζεται ΚΑΝΕΝΑ φόρουμ τοπικού-εθνικού χαρακτήρα, ούτε Ελληνικό, ούτε Ισπανικό, ούτε Ιταλικό ούτε ΚΑΝΕΝΑ. Ανταγωνίζεται άλλα ‘διεθνή’ φόρουμ, αν και προσωπικά αυτού του είδους ο ανταγωνισμός εμένα δεν με ενδιαφέρει. Οπότε μην μπαίνετε στο τριπάκι της σύγκρισης του “εδώ και εκεί” γιατί απλά ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΠΟ.

- Και ο Βασίλης και ο Αλέξανδρος προσπαθούν να εξηγήσουν τα αυτονόητα, και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί. Λες και για κάποιον λόγο πρέπει να απολογηθούν. Πάτε καλά ρε? Δηλαδή άμα είχαμε βαριά βιομηχανία στην Ελλάδα (π.χ. μια εταιρία κατασκευής αυτοκινήτων αμιγώς Ελληνική) που αρχικά πούλαγε Ελλάδα, και μετά από λίγο καιρό αποφάσιζε να επεκταθεί και εκτός συνόρων θα λέγατε τα ίδια? Και αν προσλάμβανε και έναν μηχανικό-σχεδιαστή αυτοκινήτων από το Ζιμπάμπουε, θα λέγατε “δεν ξαναγοράζω αυτό το αυτοκίνητο γιατί ο κατασκευαστής σνομπάρει τους ελληνικούς μηχανικούς-σχεδιαστές αυτοκινήτων”?

- Εκτός των αρνητικών σχολίων που επεσήμαναν πολύ σωστά στο πρώτο τους πόστ ο Βασίλης και ο Αλέξανδρος, τα ‘περίεργα’ σχόλια συνεχίζονται! Και διαβάζοντας ανάμεσα στις γραμμές πάλι εγώ εκλαμβάνω: “ούτε μάρκετινγκ σωστό δεν ξέρετε να κάνετε, δεν έπρεπε να το κάνετε έτσι, έπρεπε να το κάνετε όπως λέω εγώ, έτσι και έτσι και έτσι και αλλιώς!”

- Αφήστε τις υποθέσεις, αποδεχθείτε και καλώς αλλά και κακώς κείμενα στην Ελλάδα μας χωρίς εγωισμούς, και αν έχετε κάτι χειροπιαστό να προσάψετε κάντε το.

- Μουρμουράτε χωρίς ΛΟΓΟ, και ας φανώ κακός που σας το λεω πάλι. whistling2.gif
T-Factor
QUOTE(bill zonomesis @ Apr 23 2008, 02:25 PM) *
Δυστυχως η Ελληνικη αγορα ειναι πολυ μικρη λογω πληθυσμου κ οικονομικης καταστασης για να δικαιολογει τετοια εξοδα . Προσπαθειστε λιγο να καταλαβετε οτι προιοντα οπως Oceanborn 130 k Dmfr 130 θα πουλησουν πολυ λιγα κοματια για να αποσβεστει ποτε το πραγματικο κοστος της εξελιξης τους.
Αλεξανδρος Σαρασιτης
Βασιλης Ζωνομεσης

Καλημέρα σας.
Εγω πάντως νομίζω ότι εδώ είναι όλο το ζουμί.
pavos
Από τότε που άρχισα το ψαροντουφεκο αγοράζω
Ελληνικά προϊόντα γιατί είμαι Έλληνας και στις
Εταιρίες αυτές δουλεύουν πολλοί άνθρωποι τα προϊόντα
Τους είναι πολύ καλά και προσπαθώ να τους στηρίζω.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Θα έπρεπε να το βάλουνε το θέμα και σε ελληνικό forum.
Άσχετα με το δώρο. Δεν θέλω δώρο. Το δώρο μου θα είναι
Ότι η ιδέα μου ήταν η καλύτερη.

Κ. Ζωνομεση
το τι θέλει η Πορτογαλική , η Αμερικανική , η Τουρκική αγορά προτιμώ να το συζητώ με αυτούς που ξερόυν κ όχι αυτούς που "υποθέτουν".

Αν κάνω λάθος για πέλματα θα μιλούσαμε όχι
Για κυνήγι βυσονα

Θα συμφωνήσω με τη φράση του διαχειριστή
Αλλά γιατί δεν κοιτάζεις και το πόσα μέλη περιμένουν με δίψα να γράψεις κάτι, το οτιδήποτε?

Τελικά την χρυσή τομή την βρήκε ο Αλκιβιάδης
INTZ
Aντωνη οταν λες ''περιεργα΄'σχολια μπορεις να εξηγησεις τι ενοεις;
pavos
QUOTE(AntonisT @ Apr 24 2008, 10:13 AM) *
- Και ο Βασίλης και ο Αλέξανδρος προσπαθούν να εξηγήσουν τα αυτονόητα, και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί.

εμεις δεν καταλαβαινουμε γιατι ΔΕΝ το βαλανε κι εδω.
εγω ειμαι γραμενος ΜΟΝΟ εδω και διαβαζω εδω οχι στο medfish
AntonisT
INTZ, βέβαια μπορώ να το εξηγήσω. Εννοώ ότι είναι ακριβώς τέτοια (στο bold):

QUOTE(bill zonomesis @ Apr 23 2008, 03:25 PM) *
γ) Ενας απο τους σοβαροτερους λογους που αποτελουν ανασταλτικο παραγοντα για την διενεργεια παρομοιων διαγωνισμων σε Ελληνικα forum προκυπτει απο σχολια οπως ................., ειναι πολυ συχνα σε Ελληνικα forum.
Ειναι προσβλητικα κ υποτιμιτικα . Ευκολα τα προβλεπεις. Σε ξενα forum ουδεποτε γιναμε αποδεκτες τετοιων σχολιων.

Είναι Υποτιμητικό να λές σε κάποιον ότι εσύ ξέρεις καλύτερα τον σωστό τρόπο να μαρκετάρεις το ΔΙΚΟ ΤΟΥ προιόν, χωρίς βέβαια να γνωρίζεις την στρατηγική του, το τι θέλει να πετύχει, τον απώτερο σκοπό, τα μέσα (χρόνο, σχέσεις, κόστος, οτιδήποτε) που έχει να το κάνει, κλπ κλπ κλπ... και γιαυτό λέω:

- Αφήστε τις υποθέσεις, αποδεχθείτε και καλώς αλλά και κακώς κείμενα στην Ελλάδα μας χωρίς εγωισμούς, και αν έχετε κάτι χειροπιαστό να προσάψετε κάντε το.

Κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας αν πούμε ότι αυτά που λέγονται στο (γ) δεν γίνονται στην Ελλάδα. Το thread αυτό το ίδιο, είναι απόδειξη ότι γίνονται.
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.