Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Pathos open 110 set-up
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Εξοπλισμός > Ψαροτούφεκο
kanellosbali
Πριν 3 μήνες αγόρασα το εν λόγω ψαροντούφεκο..Δυστυχώς όμως το στήσιμο του δεν μου φαίνεται και πολύ καλό..Έχει να μου προτείνει κανείς κάποιο set up; Βέργα-λάστιχα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Antreas.
6.75 και 2 16ρια
εγω εχω το 100ρι με 6,75 t******** και 2 16ρια zono speed με συντελεστή 3.
γλυκιά βολή και μεγάλη ταχύτητα και διάτρηση.
και τα gorilla είναι καλά λάστιχα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει στο εν λόγο όπλο
πες όμως καμιά περισσότερη πληροφορία για τον τρόπο που ψαρεύεις για να ακούσεις ποιο ολοκληρωμένη γνώμη
grlong0303
QUOTE(kanellosbali @ Feb 20 2008, 12:15 AM) *
Πριν 3 μήνες αγόρασα το εν λόγω ψαροντούφεκο..Δυστυχώς όμως το στήσιμο του δεν μου φαίνεται και πολύ καλό..Έχει να μου προτείνει κανείς κάποιο set up; Βέργα-λάστιχα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

ΕΧΩ ΤΟ ΚΑΤΟΣΤΑΡΙ ΜΕ 6,5 BLUE ΚΑΙ ΛΑΣΧΤΙΧΑ 16ΑΡΙΑ ΓΟΡΙΛΑ..ΕΤΣΙ ΡΙΧΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΣΧΤΙΧΑ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ 6,75. ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΕΝΑ 19ΑΡΙ ΚΑΙ 6,5 ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ ΒΟΛΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΜΗΚΗ. ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΑΥΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ. ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΒΟΛΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ. 2Χ17,5 ΚΑΙ 7ΑΡΑ ΒΕΡΓΑ ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ ΣΤΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΛΟ. ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΠΩΣ ΓΙΑ 19ΑΡΙ ΛΑΣΤΙΧΟ Η 6,5 ΒΕΡΓΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΓΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΠΑΣΤΗ ΚΑΜΠΑΝΑ. ΕΤΣΙ ΡΙΧΝΕΙ 20% ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΜΕ ΣΧΟΙΝΟΚΑΜΠΑΝΑ ΣΤΟ ΜΟΝΟΛΑΣΤΙΧΟ ΣΕΤ-ΑΠ

Σ.Σ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΣΩ ΜΕ 2Χ16 ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΕΡΓΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ 7ΑΡΑ. ΑΘΛΙΟ-ΠΑΝ-ΑΡΓΟ.
kanellosbali
QUOTE(omersub @ Feb 20 2008, 12:39 AM) *
πες όμως καμιά περισσότερη πληροφορία για τον τρόπο που ψαρεύεις για να ακούσεις ποιο ολοκληρωμένη γνώμη

Κοίτα να δεις..το συγκεκριμένο προορίζεται για καρτέρια..
asterisk
Φιλε μου εχω ακριβως το ιδιο οπλο το pro. Τωρα το οπλο φοραει 2χ16 "rabitech"(μου ειχε πει ο καταστηματαρχης,αλλα αποτι κοιταξα στο σαιτ του δεν γραφει rabitech-προφανως θα ειναι καποια με παραπλησιες ιδιοτητες) και βεργα 6.5 salvi. Το οπλο βαραει στο γαμο του καραγκιοζη. Μεγαλη διασπορα στη βολη. Μολις προτοπηρα το οπλο οπου ο συντελεστης επιμυκηνσης των λαστιχων ηταν μικρος, το οπλο βαραγε μια χαρα. Μετα απο κανα 2 μηνες που τα λαστιχα εχαναν και τα κοντινα λιγο αρχισε να γινεται το πανυγηρι και να βαραει οπου ναναι. Σκεφτομαι ως λυση μια βεργα 6,75 ή μια 7αρα. Μαλλον θα προτιμησω την 6.75 με τα ιδια λαστιχα.Για μενα μην παρεις με τιποτα 6,5 βεργα. Εκτος αν θελεις να το δουλεψεις μονολαστιχο. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι καναμε το καταναλωτικο λαθος να παρουμε 110 και οχι 100. Για αλουμινιο 110 ποντοι ειναι πολοι.
Antreas.
όχι ρε φίλε νομίζω μια χαρά είναι το όπλο απλά η βέργα λόγω 6,5 δεν σηκώνει μεγάλο συντελεστή.
καλύτερα βάλε μια 6,75 και το όπλο θα ρίχνει μια χαρά
kanellosbali
Δηλαδή προτείνετε βέργα 6,75 και 2 λάστιχα 16άρια..Να προτιμήσω βέργα με καρχαριάκια; Μάρκα;
Antreas.
6,75 2 υπάρχουν.
η μια είναι η riffe και η άλλη η t********

και οι 2 είναι πολύ καλές.
αν το οι βολές σου θα έχουν συχνές επαφές με βράχια πάρε την riffe.
αν όχι τοτε πάρε την t******** που είναι και δυφτερη εχει και πολυ ποιο πισω τα καρχαριακια και εχει πολυ καλυτερα φτερακια
mirios
george tora ida to topic rolleyes.gif
pote pires to pathos......
oti soy lene ta pedia ta 2 16 theloyn 6.75 1.50 tha alaxi telios to oplo ..
an k meta tin alagi iparxi k pali provlima tote ftei o sintelestis sta elastika
(afto tha to katalavis apo tin anakroysi)
genika pantos sta 110 kalo ine kanis na kitazi apo rob allen k pano...kathara prosopikimu apopsi. rolleyes.gif
grlong0303
QUOTE(mirios @ Feb 20 2008, 04:54 PM) *
genika pantos sta 110 kalo ine kanis na kitazi apo rob allen k pano...kathara prosopikimu apopsi. rolleyes.gif

ΕΝΑ ROB ALLEN TUNA ME ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΡΜΠΟΝ TO ZAXAΡΩΝΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΥΛΙΝΕ ΠΑΕΙ 380€.(ΣΩΛΗΝΑΣ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗΣ) ΑΝ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΞΥΛΙΝΟ 110-120 ΜΕ ΑΝΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΞΥΛΟ (ΟΧΙ RIFFE EUROGUN) ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΣΙΜΑΤΑ. ( ΒΕΡΓΕΣ ΛΑΣΤΙΧΑ) ΑΠΟ ΣΥΝΑΓΡΙΔΟ-ΟΠΛΟ ΩΣ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΜΑΓΙΑΤΙΚΑ. ΟΧΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΠΑΘΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΒΑΡΥ ΣΤΗΣΙΜΟ ΘΑ ΚΛΩΤΣΑΕΙ
Antreas.
QUOTE(grlong0303 @ Feb 20 2008, 09:26 PM) *

ΕΝΑ ROB ALLEN TUNA ME ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΡΜΠΟΝ TO ZAXAΡΩΝΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΥΛΙΝΕ ΠΑΕΙ 380€.(ΣΩΛΗΝΑΣ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗΣ) ΑΝ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΞΥΛΙΝΟ 110-120 ΜΕ ΑΝΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΞΥΛΟ (ΟΧΙ RIFFE EUROGUN) ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΣΙΜΑΤΑ. ( ΒΕΡΓΕΣ ΛΑΣΤΙΧΑ) ΑΠΟ ΣΥΝΑΓΡΙΔΟ-ΟΠΛΟ ΩΣ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΜΑΓΙΑΤΙΚΑ. ΟΧΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΠΑΘΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΒΑΡΥ ΣΤΗΣΙΜΟ ΘΑ ΚΛΩΤΣΑΕΙ

γιατί οχι το eurogun ?
το eurogun είναι το καλύτερο όπλο που έπιασα μέχρι σήμερα στο χέρι μου ?
mirios
QUOTE(omersub @ Feb 20 2008, 10:20 PM) *

γιατί οχι το eurogun ?

ela de?

2 opla fimizonte gia tin axiopistiatous apo tik to reef k to tek sea...
grlong0303

γιατί οχι το eurogun ?

ΤΟ EUROGUN ΕΙΝΑΙ SUPER ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΕΡΟΠΛΟ. ΠΧ 3Χ17,5 + 8ρα ΒΕΡΓΑ. ΑΝ ΔΕΙΣ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΥΜΜΕΝΑ ΣΤΗΣΙΜΑΤΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟΝΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ. ΘΕΛΕΙΣ ΑΛΛΟΥ ΤΥΠΟΥ ΞΥΛΙΝΟ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΕΛΑΓΙΣΙΑ. ΕΞ 'ΟΥ ΚΑΙ EUROGUN. ( ΜΕΣΣΟΓΕΙΟΣ) ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ RIFFE ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΑΚ-ΣΕΑ ΑΖΙΜΟΥΘ ΠΑΡΑΦΟΡΤΩΝΩΝΤΑΙ.
ΑΛΛΑ ΤΟ EUROGUN ΓΙΑ ΤΟ 99% ΤΩΝ ΨΑΡΟΚΥΝΗΓΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΦΥΣΑΕΙ. ΙΔΙΩΣ ΓΙΑ ΣΥΝΑΓΡΙΔΕΣ ΜΕ 2Χ16 ΚΑΙ 6,75 ΒΕΡΓΑ. 4 ΜΗΚΗ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ (110+).
ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΞΥΛΙΝΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ-ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.
ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΥΛΙΝΕ 180€
ΤΟ BUNJEE 17€
ΟΙ ΒΕΡΓΕΣ 60€+
ΑΝ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣΕΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 50% ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ. (ΤΕΑΚ-ΣΕΑ 50€-65€)
ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΦΥΣΑΝΕ.

ΤΩΡΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ PATHOS ΕΙΝΑΙ ΤΟ 100αρη.
Antreas.
καλά για τόνους εννοείται δεν κάνει.
για τον μηχανισμό ο ριφις δίνει 3 χρόνια εγγύηση.
για μουλινε βάζεις ενα KM και είσαι άρχοντας.
η βέργα του είναι αθάνατη wink1.gif
grlong0303
QUOTE(omersub @ Feb 21 2008, 12:44 AM) *
καλά για τόνους εννοείται δεν κάνει.
για τον μηχανισμό ο ριφις δίνει 3 χρόνια εγγύηση.
για μουλινε βάζεις ενα KM και είσαι άρχοντας.
η βέργα του είναι αθάνατη wink1.gif

Deal.. happy.gif
Έτσι...μουλινε ΚΜ και OXI Practisub..
PSAL
Για να μην είμαι off topic (Pathos) και μια και από ξύλινα δεν ξέρω τίποτα, το δικό μου 110 το έχω με 7αρα και 2 χ 19αρια gorilla.Έτσι , μην μας βγει και κανα μεγάλο μαύρο στα 3-4 μήκη και λέμε: το τρυπάει, δεν το τρυπάει...
kanellosbali
Λοιπόν, αγόρασα μια βέργα riffe 6.75 με καρχαριάκια.. Τι λάστιχα προτείνετε και με τι συντελεστή;
George_B
QUOTE(kanellosbali @ Dec 6 2008, 01:38 AM) *
Λοιπόν, αγόρασα μια βέργα riffe 6.75 με καρχαριάκια.. Τι λάστιχα προτείνετε και με τι συντελεστή;

Για τα λαστιχα δεν ξερω,

στο βαρος πλατης βαλε μισοκιλα να μπορεις να παιζεις με το βαθος tounge1.gif tounge1.gif crazy.gif

offtopic.gif
kanellosbali
QUOTE(George_B @ Dec 6 2008, 03:11 AM) *
στο βαρος πλατης βαλε μισοκιλα να μπορεις να παιζεις με το βαθος tounge1.gif tounge1.gif crazy.gif

χαχαχαχαχαχα ωραίος.. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
kanellosbali
QUOTE(kanellosbali @ Dec 6 2008, 02:38 AM) *

Κανείς;
Antreas.
βαλε τα με 3 για αρχή και μετα κονταινεις ανάλογα
kanellosbali
16άρια;
grlong0303
Το καλύτερο χύμα δετό που έχω δοκιμάσει είναι το Γορίλα το Μάυρο. θέλει όμως κανα δύο βουτίες για να στρώσει. Το έχω σε ένα 100αρη ΤΟΤΕΜ μονολάστιχο σε μήκος 64εκ 19αρη ( 2εκ < ΜΑΜΑ), βέργα με εγκοπές και το φτεράκι πάνω 6,5αρα και συρμάτινη καμπάνα. Στην πρώτη βουτιά απογοητέυτικα καθώς όπλιζε δύσκολα και έριχνε χάλια. Στην δεύτερη έριχνε καλύτερα και απο την τρίτη βουτία και μετά 30% καλύτερα απο κάθε άλλο που δοκίμασα. Σε μονολάστιχο θα το πρότεινα. Για διπλά όμως σε 19αρια θα προτιμούσα τα λευκά του Ζώνο. Οπλίζουν πιο έυκολα - πιο ελαστικά αλλά εμένα μου έστρωσαν στην 6η βουτιά. Επίσης σε μονολάστιχο αυτό το 19αρη κομμένο στα 64εκ έριχνε με μηδενική ανάκρουση αλλά όχι όπως το Γοριλα. Τώρα τον χειμώνα βάλε 19αρη Γορίλα πιο κοντό και κάντο μονολάστιχο.
manner
Έχω ένα 95ρι open (carbon αλλα αυτό δεν σε πειράζει), 6.75 t******** και 2*16ρια. Κεντάει, προχθές λαυράκι στα 2+ μήκη από όσο είπε και το ζευγάρι μου, και εμεινε παγωμένο, παλαιότερα ζαργάνες στα 2 μήκη, τσιπούρες στα 3 μήκη κλπ. Αρκεί να μην το πιέσεις πάρα πολύ στα λάστιχα (νορμαλ συντελεστή)
dom
Κλασσικη στυνταγη 2χ16 γοριλλα μαυρα κομμενα περιπου στο 3.1 στην αρχη, λιγο κοντεμα μετα απο καποια ψαρεματα.

Εναλλακτικα: 2χ17.5 ζωνο μαυρα

Με τα 2 παραπανω κρατα το καλα, θα εχεις καποιο κλωτσημα, ειδικα σε βολες στα ρηχα.

Η' 1χ19 γοριλλακι μαυρο καλοτεντωμενο. Πιο γλυκια βολη χωρις να χανει ιδιαιτερα σε δυναμη, αλλα πιο δυσκολο οπλισμα. Αν θες κατι παραπανω, προσθετεις και ενα 16αρι, αλλα γινονται οριακα τα πραγματα απο θεμα ανακρουσης.
Antreas.
QUOTE(kanellosbali @ Dec 6 2008, 09:38 PM) *
16άρια;

ναι 16ρια. εγω θα εβαζα τα λευκα με συντελεστη το 3 και μετα απο 3-4 ψαρεματα θα το εβαζα στο 3,1 και λιγο ποιο μετα στο 3,2
kanellosbali
Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.