Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Διατροφη και Ψαροτουφεκο.
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Τεχνικές
σελίδες: 1, 2
INTZ
Ποσο σημαντικη ειναι η διατροφη για το ψαρεμα μας;
Oποιος απαντησει μπορει να βαλει πανω απο μια επιλογες.
Θα ηταν καλο να γραφαμε και τι τρωμε (και τι πινουμε),συνηθως.
Οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μας δωσει τα φωτα του.

Εγω προσπαθω το βραδυ πριν το ψαρεμα να τρωω ενα γευμα πλουσιο σε υδατανθρακες,συνηθως μια σκετη μακαροναδα.
Το πρωι τρωω 2 κουταλιες μελι και μια μπανανα.
Κατα τη διαρκεια του ψαρεματος ισοτονικο διαλυμα,και αν τραβηξει πολυ κατι σε μπισκοτο.
Μετα το ψαρεμα κατι σε κρεας(μπριζολα η κοτοπουλο).
Τα παραπανω βεβαια αφορουν το δικο μου στομαχι και ειναι τελειως εμπειρικα.
josephelena
kalimera kosta. exeretiko thema topic. ego tinxanei na eimai diatrofologos me eidikeusi stin athlitiki diatrofi! kai vevaia einai para poli simantiki h diatrofi sto psarema kai genika se ola ta athlimata. oson afora tis dikes sou sinithies den einai kai poly asximes, apla xexases na anaferthis stin snidatosi (nero) prin kata tin diarkeia kai meta to psarema sou. episis ta geumata meta to psarema prepei pali na einai plousia se ydatanthrakes gia na anplirosoume auta pou xasame sto psarema.
omos h theoria apo tin praxi diaferei etoi fotos. o kathe enas apo emas prepei na peiramatistei ligo gia na vrei tis kataliles trofes pou tha tou epitrepoun tis maximum apodosis simfona panta me tis arxes tis sostis diatrofis.
NA THIMASTE KATI: H SOSTI DIATROFI APO MONI THS DEN MBOREI NA PROSFEREI REKOR, OMOS MBOREI NA KANEI TIN DIAFORA.
sto panepistimio eixa mia sinomilia me ton pelezari anaforika me tin diatrofi pou akolouthi kai pros megali mou ekplixi ematha oti den prosexei katholou ti troei prin tis vouties. ayto omos den simenei oti den prosferei pleonektimata i diatrofi!!!!!!!!
an thelete exo arketes simiosis pou mboro na kano upload sxetika me to thema.
SORRY GIA TO MEGETHOS TOU POST!!!
INTZ
QUOTE(josephelena @ Jan 4 2008, 11:20 AM) *
kalimera kosta. exeretiko thema topic. ego tinxanei na eimai diatrofologos me eidikeusi stin athlitiki diatrofi! kai vevaia einai para poli simantiki h diatrofi sto psarema kai genika se ola ta athlimata. oson afora tis dikes sou sinithies den einai kai poly asximes, apla xexases na anaferthis stin snidatosi (nero) prin kata tin diarkeia kai meta to psarema sou. episis ta geumata meta to psarema prepei pali na einai plousia se ydatanthrakes gia na anplirosoume auta pou xasame sto psarema.
omos h theoria apo tin praxi diaferei etoi fotos. o kathe enas apo emas prepei na peiramatistei ligo gia na vrei tis kataliles trofes pou tha tou epitrepoun tis maximum apodosis simfona panta me tis arxes tis sostis diatrofis.
NA THIMASTE KATI: H SOSTI DIATROFI APO MONI THS DEN MBOREI NA PROSFEREI REKOR, OMOS MBOREI NA KANEI TIN DIAFORA.
sto panepistimio eixa mia sinomilia me ton pelezari anaforika me tin diatrofi pou akolouthi kai pros megali mou ekplixi ematha oti den prosexei katholou ti troei prin tis vouties. ayto omos den simenei oti den prosferei pleonektimata i diatrofi!!!!!!!!
an thelete exo arketes simiosis pou mboro na kano upload sxetika me to thema.
SORRY GIA TO MEGETHOS TOU POST!!!

Θα με ενδιεφερε παρα πολυ ο χρονος πεψης καποιων τροφων που συνηθως καταναλωνουμε πριν τη βουτια.
Το ξερω οτι διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο,αλλα θα ηθελα να ξερω ας πουμε το γαλα η οι μπανανες η το ψωμι,
περιπου ποση ωρα πριν τη βουτια πρεπει να καταναλωθουν ωστε να ειναι ασφαλης η βουτια μας;
plits plits
το βράδι πριν μια βαρβάτη μακαρονάδα η κατι άλλο σε ‘πολύ’
Αποφεύγω πίτσες σουβλάκια και φαγητά με πολύ αλάτι.
Το πρωί αν είναι χειμώνας 1-2 ωρες πριν ψωμί με μέλι ή 1-2 τοστάκια με σοκολατουχο γάλα .καλοκαίρι ποιο light
Κατά τη διάρκεια ισοτονικό και σε πάνω από 5 ωρες ψάρεμα energy bars ή μπισκότα
Μετά τρωω τα πάντα σε ‘πάραπολυ’ κύριος κρέας
Αυτο που με καταστρέφει αν το φάω για πρωινό με τρελές καουρες είναι χυμός πορτοκάλι και τυρόπιτα από φούρνο
Γενικά πάντως χωνεύω γρήγορα
christripoli
ας αλαξουμε θεμα γιατι απο διατροφη σωστη αστα να πανε.
οτι μαγιρεψει η γυναικα η μανα μου η η πεθερα .αναλωγα δηλαδη που θα φαμε.
εχω φαει απο χορτα μεχρι φακες φασολαδες την πρωηγουμενη μερα.
SEAGIRT
προσεχω την διατροφη αλλα οχι για το ψαρεμα-

το μονο που αποφευγω ειναι τηγανητα και ποτα το προηγουμενο βραδυ-

το πρωι βουταω νηστικος γιατι αλλιως εχω προβλημα dizzy.gif -βεβαια εχω ευαισθητο στομαχι
panosb
Εγω λόγω δυσκοιλιότητας το προηγούμενο απόγευμα τρώω κάτι που θα με βοηθήσει σε αυτό γιατί εαν δεν... #%#$% πάει περίπατο η βουτιά. Επειδη βουτάω ξημέρωμα, κοντα στο σπίτι μου και συνήθως για max 4 ωρες, δεν τρώω τίποτα το πρωί αλλα μόνο πίνω 1 λιτρο νερο και προσφατως αντικατέστησα τον μικρό ελληνικό με λίγο τσάι με απίθανα αποτελέσματα. Στη σημαδούρα έχω παντα ισοτονικό ή νερό. Μετα τσακίζω μια μπανάνα στην παραλία και στο σπίτι μια σαλάτα το μεσημέρι. Το βραδυ γίνεται της μπριζόλας το κάγκελο.
Γενικά αποφεύγω το αλκοόλ 2 μερες πριν τη βουτιά, τρώω φαγητά που δεν με πειράζουν και πίνω γυρω στα 6 λίτρα νερο/ημερα.
Frikoulas
Καλημέρα Πάνο.
Τι διαφορά είδες αλλάζοντας τον καφέ με τσάι;;
Και που βουτάς κοντά στο Κορωπί να πάω κι εγώ;;; laugh.gif laugh.gif
TRANTOS
Γεια στους ψαροτουφεκοδιατροφολογους.

Γενικα με καλυψατε αρκετοι ως προς την διατροφη για πριν,κατα την διαρκεια και μετα το ψαρεμα.

Το ψτουφεκο,σε ενεργειακη καταναλωση,παραπεμπει σε μαραθωνοδρομους η και παραπανω,αναλογα με την ενταση και την διαρκεια(και την θερμοκρασια,χειμωνα-καλοκαιρι) της σωματικης δραστηριοτητας.

Σημαντικο λοιπον ειναι,να υπαρχουν και τα αναλογα αποθεματα ενεργειας στο σωμα μας, τα οποια μαζευονται απο τις προηγουμενες 6 μερες με διαφορες διαιτες.

Επειδη ομως δεν παμε για αγωνες, καλο ειναι η προηγουμενη μερα να ειναι πλουσια σε υδατανθρακες (ρυζι,πατατες......με αρχηγο τα μακαρονια,με λιγο λαδι η βουτυρο και σαλτσα λιγη ντοματα με βασιλικο και οχι καρμποναρα η πουτανεσκα η.....και απο τις 2+ ωρες χωνεψης,παμε για 4-5-6 και αν πιουμε και πολλα υγρα συνχρονως ,θελουμε και μια καρφιτσα για να ξεφουσκωσουμε.)

Πρεπει το τελευταιο κυριως γευμα να απεχει 4-6 ωρες, η το κολατσο-πρωινο,2 ωρες(οπως΄ψωμι-μελι η μαρμελαδα).

Τα υγρα,το νερο=15', με σακχαρα(Φρουκτοζιο...ζαχαρη...μελι)= 30',για να αφωμιωθουνε.Μπορουμε να τα πινουμε σε μικρες ποσοτητες και κατα την διαρκεια.(Το γαλα ειναι υγρο φαγητο,με πρωτεινες και λιπος και ανηκει στα κυριως γευματα).

Για καφεινη-τεινη ,λενε οχι.Μοντερνες αποψεις(και εγω),λενε ναι, εφοσον ειναι διατροφικη συνηθεια,και οχι σε μεγαλες αλλαγες που θα επηρεασουν την σωματικη και ψυχολογικη ηρεμια μας.

Το θεμα δεν τελειωνει...συμπληρωστε....διορθωστε....

Κωστας Τραντος.
INTZ
Κωστα καλως ηρθες,
Το θεμα καφες με απασχολει ιδιαιτερα γιατι ενω ειναι καθημερινη συνηθεια και τον προτιμω απο το γαλα,
γνωριζω οτι ο καφες προκαλει ταχυκαρδια,και δε βοηθαει στη χαλαρωση πριν τη βουτια.
Ποιες ειναι οι μοντερνες αποψεις;
TRANTOS
Οι προπονητες λενε οχι καφε στους πρωταθλητες οι οποιοι ομως δεν εχουν συνηθισει σε πρωινους καφεδες(και τσιγαρα).οπως εμεις,οποτε δεν τιθεται θεμα για αυτους

Εμεις ομως που χωρις τον πρωινο καφε, δεν μπορουμε να λειτουργησουμε,η θελουμε 1 ωρα για να παρει μπρος το ψυχο σωματικο μας συνολο, τοτε με τον συνηθη καφε,θα εχουμε καλυτερη αποδοση.Το εχει αναγκη ο οργανισμος μας και μπαινει ευκολοτερα στις συνηθεις λειτουργιες του.

Εαν δεν πινεις καφε το πρωι, η πιεις παραπανω απο την συνηθισμενη ποσοτητα, τοτε θα εχεις υπερκαρδια

Δοκιμασε πρωινο χωρις καφε -τσαι και αν σε χαλαει-εστω και ψυχολογικα- τοτε πιες εναν.Οχι ομως γαλα-κασερι-μορταδελα-αβγο......αυτα ζοριζουν την καρδια.
Del Mare
Το βραδυ πριν το ψαρεμα μια μακαροναδα σκετη χωρις τιποτα αλλο,το πρωι πριν το ψαρεμα μισο σταφιδοψωμο,κατα την διαρκεια πολυ νερο η χυμο διαλυμενο με νερο και αν ειναι μεγαλη η μερα στο διαλλειμα μπισκοτα με μελι,μετα το ψαρεμα αν ειναι χειμωνας εναν ζεστο espresso πριν βγαλω ακομα την στολη(εχω καφετερια και δενω εξω απο το μαγαζι το σκαφος) και μετα ενα κανονικο γευμα.Πιο παλια πριν την βουτια τσιμπαγα ελαχιστο σκορδο πραγμα που δεν το συνεχισα
josephelena
QUOTE(INTZ @ Jan 4 2008, 07:31 PM) *
Κωστα καλως ηρθες,
Το θεμα καφες με απασχολει ιδιαιτερα γιατι ενω ειναι καθημερινη συνηθεια και τον προτιμω απο το γαλα,
γνωριζω οτι ο καφες προκαλει ταχυκαρδια,και δε βοηθαει στη χαλαρωση πριν τη βουτια.
Ποιες ειναι οι μοντερνες αποψεις;

kalimera. kati pou den ipothike gia ton kafe einai oti h kafeini einai diouritiki ousia opotan i katanalosi kafeinis prin tis vouties afxani tin apoleia ugron meso ton ouron. an to soma mas einai arketa enidatomeno prin tis vouties alla kai kata tin diarkeia tou psarematos tote den einai kai eidietero provlima.
KATI SIMANTIKO GIA TIS GINEKES THS PAREAS H KAFEINI PROKALEI KITARITIDA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
panosb
QUOTE(Frikoulas @ Jan 4 2008, 02:36 PM) *
Καλημέρα Πάνο.
Τι διαφορά είδες αλλάζοντας τον καφέ με τσάι;;
Και που βουτάς κοντά στο Κορωπί να πάω κι εγώ;;; laugh.gif laugh.gif

Καλημερα Frik,
Το δοκίμασα στην τελευταία εξόρμηση μόνο με θεαματικά απο τελέσματα στην χαλάρωση. Χαλάρωνα αμέσως και άψογα. Τωρα θα δούμε εαν θα συνεχιστεί αυτό και σε επόμενες εξορμήσεις!
Στο Κορώπί βουτάω στη δεξαμενή ύδρευσης!!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif, συνήθως τη βγάζω στη Ανάβυσσο και τα Λεγραινά.

Panos
mikegr
o καφες οχι μονο προκαλει ταχυκαρδια αλλα και αυξημενη διουρηση δηλ. αποβολη θερμοτητας στην περιπτωση μας.
εννοειται οτι και το τσαι και η σοκολατα και η κοκα κολα εχουν καφεινη, σε μικροτερες βεβαια ποσοτητες.
TRANTOS
ΟΧΙ ΑΛΛΟΙ ΠΝΙΓΜΟΙ ΑΠΟ ΦΑΓΗΤΟ.
Marios Pavlou
Εγώ μια μέρα πριν το ψάρεμα όχι τηγανητά και γενικά όχι βαριά φαγητά. Το πρωί λίγο γάλα και κουλούρι και κατά τη διάρκεια του ψαρέματος μπόλικο νερό και αραιωμένο ισοτονικό ποτό isostar.
ALESSI
ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΡΜΗΣΗΣ

Τροφες πλούσιες σς γλυκόζη ή υδατάνθρακες που διασπώνται γρήγορα απο το μεταβολισμό . ΜΕΛΙ και ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ
Μειονέκτημα οτι μερικά άτομα δεν αντέχουν στο στομάχι τους το μέλι και αποτέλεσμα είναι έντονες καούρες .

ΠΡΩΙΝΟ

Απαγορεύονταο τροφές που μένουν πολύ ώρα στο στομάχι .Κρέας - γάλα- ζαμπόν- σαλάμι-αυγό-τυριά κ.α. απαγορεύονται στο πρωινό ακόμα και σε μικρές δόσεις. Η καφεϊνη προκαλέι υπέρταση και καλό είναι να αποφεύγεται. Επιτρέπεται ένα ποτήρι χυμού αλλα όχι φρούτα καθώς γιατί οι πρωτεϊνες καθυστερούν να χωνευτούν. Βιταμλινη C & Ε σε χάπι ή αναβράζων δισκίο.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΗΜΕΡΩΝ

Τη τελευταία ημέρα πρίν την εξόρμηση σκοπός είναι η αύξηση των αποθεμάτων υδατανθράκων. Δηλαδή Ψωμί, πατάτα, ρύζι.....
ΛΊΓΟ ΈΩΣ ΚΑΘΌΛΟΥ ΓΆΛΑ,ΚΡΈΑς ΌΣΠΡΙΑ.
Στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας χρειάζεται διατροφή πλούσια σε πρωτεϊνες και φτωχή σε λίπη. Πράσσινες σαλάτες εξασφαλίζουν χρήσιμες βιταμίνες και αντιοξειδωτικές ουσίες και ιχνοστοιχεία

Πηγή Φυσιολογία και ιατρική με άπνοια ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΕΤΟΡΑΚΗΣ

Αυτα πολύ χοντρικά ελπίζω να βοήθησα
GABRIELB
Εχω παρατηρησει οτι 2-3 χαπακια σπιρουλινας πριν το ψαρεμα και αλλα τοσα μετα με βοηθουν πολυ και προσφερουν καλυτερη αντοχη χωρης να επιβαρηνεις το στομαχι και την πεψη. Καποιος πιο ειδικος απο εμενα τι γνωμη εχει για την σπιρουλινα? γιατι με τα συμπληρωματα και την φυσιολογια των καταδυσεων και της διατροφης δεν μπορεις να παιζεις με προσωπικες εκτιμησεις.
Stefanos
QUOTE(GABRIELB @ Feb 18 2008, 06:09 PM) *
Εχω παρατηρησει οτι 2-3 χαπακια σπιρουλινας πριν το ψαρεμα και αλλα τοσα μετα με βοηθουν πολυ και προσφερουν καλυτερη αντοχη χωρης να επιβαρηνεις το στομαχι και την πεψη. Καποιος πιο ειδικος απο εμενα τι γνωμη εχει για την σπιρουλινα? γιατι με τα συμπληρωματα και την φυσιολογια των καταδυσεων και της διατροφης δεν μπορεις να παιζεις με προσωπικες εκτιμησεις.

Τι ειναι η σπιρουλινα?

Το καλυτερο (για τον οργανισμο μου) πρωινο πριν τη βουτια ειναι μερικες κουταλιες μελι με ταχυνι και λιγο τσαι αν ειναι χειμωνας. Παιρνεις πολυ ενεργεια και εχεις καλο αποθεμα για τις καυσεις κατα τη διαρκεια του ψαρεματος, δεν βαραινει το στομαχι και χωνευεται ευκολα και γρηγορα.

Ο καφες προκαλει ταχυκαρδια στις περισσοτερες περιπτωσεις ακομα και αν εχεις συνηθισει να πινεις καφε στο πρωινο σου. Επιπλεον ειναι διαφορετικο να πας για ασκηση (ψαρεμα) μετα τον καφε και αλλο να πας στη δουλεια σου.

Del Mare σε τι βοηθουσε το σκορδο πριν τη βουτια? huh.gif
argirosnikos
Σκόρδο μου είχα προτείνει και ένας ηλικιωμένος βουτηχτής, λέγοντας μου ότι πέφτουν οι παλμοί της καρδιάς και έτισ επιτυγχάνονται μεγαλύτερης διάρκειας άπνοιες. Δεν το δοκίμασα ποτέ , διότι ...ε έχουμε και κάποιες υποχρεώσεις wink1.gif
Η σπυρουλίνα ξέρω ότι είναι συμπλήρωμα διατροφής, βοηθάει στον μεταβολισμό κλπ.
ALESSI
Η σπιρουλίνα (Spirulina) είναι ένα φαγώσιμο κυανο-πράσινο μικροφύκος. (= φύκια δηλαδη.........)

Η σπιρουλίνα περιέχει περισσότερες από 100 πολύτιμες θρεπτικές ουσίες, και αποτελεί, εξισορροπημένο και πλήρες τρόφιμο, ένα από τα πιο πλούσια που μας έχει δώσει η φύση, Έχει πολύ μεγάλη πεπτικότητα (95%), σε σύγκριση με αυτή των περισσοτέρων τροφίμων που είναι μόνο 10 - 15%.

Η σπιρουλίνα περιέχει πρωτεΐνη (50 - 70%), λιπίδια (5 - 7%), σάκχαρα (15 - 25%), βιταμίνες (Β1, Β5 και Β6), ιχνοστοιχεία και μέταλλα. Επίσης περιέχει: Βιταμίνη Β12, Σίδηρο, Βιταμίνη Ε, Βήτα Καροτίνη, Αντιοξειδωτικά, Λιπαρά οξέα (βίΑ), Χλωροφύλλη

Ανακαλύφθηκε απο τη NASA για την πιο πλήρη και εύκολη τροφή για τους αστροναύτες . παρα πολύ καλή για την υγεία μαζι με καλη διατροφή..... Η σπιρουλίνα περιέχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός , όχι μόνο βιταμίνες και μεταλλικά στοιχεία . Η σπιρουλίνα είναι η πιο πλούσια πλήρης τροφή της φύσης για τον άνθρωπο. Η σπιρουλίνα περιέχει φυσικά μερικά συστατικά στα υψηλότερα επίπεδα που έχουν βρεθεί ποτέ στα τρόφιμα.
Η σπιρουλίνα είναι η πιο πλούσια της φύσης πλήρης -τροφή , πηγή σε Β12 . Είναι 2 με 6 φορές πλουσιότερη από τον πιο κοντινό της αντίπαλο το ήπαρ του ωμού βοδινού. Πρακτικά η Β12 είναι συνώνυμη της υψηλής ενέργειας . Είναι απαραίτητη για την διατήρηση της ενέργειας και της καλής υγείας του αίματος.
Η σπιρουλίνα είναι η πιο πλούσια της φύσης πλήρης -τροφή, πηγή σε βιοχημικό οργανικό σίδηρο ο οποίος δεν είναι καθόλου τοξικός. Είναι 58 φορές πιο πλούσια σε σχέση με το ωμό σπανάκι και 28 φορές πιο πλούσια σε σχέση με το ήπαρ του ωμού βοδινού.
Η σπιρουλίνα είναι η πιο πλούσια της φύσης πλήρης -τροφής, πηγή σε βιταμίνη Ε. Είναι 3 φορές πιο πλούσια σε σύγκριση με το σπόρο του σιτάλευρου και η βιολογική της αξία είναι 49% μεγαλύτερη σε σχέση με εκείνη της συνθετικής βιταμίνης Ε. Η στπρουλίνα είναι η πιο πλούσια στην φύση πλήρης -τροφή , σε β-καροτένιο (προβιταμίνη Α). Τα αντιοξειδωτικα είναι συστατικά τα οποία βοηθούν στην ελαχιστοποίηση των ζημιών οι οποίες οφείλονται στην οξειδωτική δράση των τοξικών ελευθέρων ριζών. Η σπιρουλίνα παρέχει β-καροτένιο (σε 4 διαφορετικές μοριακές μορφές) σε ένα φυσικό χημικό σύμπλεγμα το οποίο είναι πολύ πιο εύκολα απορροφησιμο από ότι το β-καροτένιο του μπρόκολου ή του καρότου. Είναι 25 φορές πλουσιότερη σε σχέση με εκείνη των ωμών καρότων. Αντίθετα από την συνθετική βιταμίνη Α και εκείνη των ιχθυελαίων , το β-καροτένιο είναι παντελώς μη τοξικό ακόμη και σε μεγάλες δόσεις.
Η σπιρουλίνα είναι η πιο πλούσια στην φύσης πλήρης -τροφή , σε αντιοξειδωικες ουσίες.

Δεν το έχω δοκιμάσει πρίν το ψάρεμα γιατι πρέπει να συνδυάζεται με φαϊ μετα απο 30 λεπτα απο τη λήψη οπότε δε με βολεύει
γενικά όμως πέρνω 2 φορές τη βδομάδα
paolo
QUOTE(ALESSI @ Feb 18 2008, 06:17 PM) *
ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΡΜΗΣΗΣ

Τροφες πλούσιες σς γλυκόζη ή υδατάνθρακες που διασπώνται γρήγορα απο το μεταβολισμό . ΜΕΛΙ και ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ
Μειονέκτημα οτι μερικά άτομα δεν αντέχουν στο στομάχι τους το μέλι και αποτέλεσμα είναι έντονες καούρες .

ΠΡΩΙΝΟ

Απαγορεύονταο τροφές που μένουν πολύ ώρα στο στομάχι .Κρέας - γάλα- ζαμπόν- σαλάμι-αυγό-τυριά κ.α. απαγορεύονται στο πρωινό ακόμα και σε μικρές δόσεις. Η καφεϊνη προκαλέι υπέρταση και καλό είναι να αποφεύγεται. Επιτρέπεται ένα ποτήρι χυμού αλλα όχι φρούτα καθώς γιατί οι πρωτεϊνες καθυστερούν να χωνευτούν. Βιταμλινη C & Ε σε χάπι ή αναβράζων δισκίο.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΗΜΕΡΩΝ

Τη τελευταία ημέρα πρίν την εξόρμηση σκοπός είναι η αύξηση των αποθεμάτων υδατανθράκων. Δηλαδή Ψωμί, πατάτα, ρύζι.....
ΛΊΓΟ ΈΩΣ ΚΑΘΌΛΟΥ ΓΆΛΑ,ΚΡΈΑς ΌΣΠΡΙΑ.
Στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας χρειάζεται διατροφή πλούσια σε πρωτεϊνες και φτωχή σε λίπη. Πράσσινες σαλάτες εξασφαλίζουν χρήσιμες βιταμίνες και αντιοξειδωτικές ουσίες και ιχνοστοιχεία

Πηγή Φυσιολογία και ιατρική με άπνοια ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΕΤΟΡΑΚΗΣ

Αυτα πολύ χοντρικά ελπίζω να βοήθησα

Καλημέρα.
Η καφείνη δεν προκαλεί υπέρταση.Με την συνήθη καθημερινή λήψη ενός ή δύο φλιτζανιών καφέ, ο οργανισμός συνηθίζει την καφεΐνη και η πίεσή σας δεν επηρεάζεται πλέον από αυτή σας την συνήθεια.Σε μεγάλες ποσότητες,(πάνω από 3 φλυτζάνια ημερησίως-200 mg καφείνης),μπορεί σε μερικούς ανθρώπους να προκαλέσει ταχυκαρδία και αρρυθμία.

Φιλικά.
panosb
Πάντως προσφατα ξεκίνησα μια σταδιακή προσπάθεια μείωσης του καφέ με τελικό στόχο το κόψιμο του. Από 3 κούπες Ελληνικό την ημέρα που κατανάλωνα το έχω μειώσει σε 3 μικρούς την εβδομάδα. Τωρα καταναλώνω τσάι πράσινο περίπου 2 κούπες την ημέρα. Εχω δεί μεγάλη διαφορά στην ικανότητα χαλάρωσης, ειδικά όταν έκοψα το μικρό καφεδάκι πριν τη βουτια άρχισα να χαλαρώνω σχεδόν άμεσα. Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση και το παρατήρησα σε ενα διάστημα ΄3 μηνών τώρα με θεαματικά αποτελέσματα. Στην αρχή είχα γίνει junkie χωρίς καφέ αλλά μετα απο μερικές μερες συνιθίζεις και είναι πολύ καλύτερα.
Herco
QUOTE(argirosnikos @ Feb 18 2008, 07:33 PM) *
Σκόρδο μου είχα προτείνει και ένας ηλικιωμένος βουτηχτής, λέγοντας μου ότι πέφτουν οι παλμοί της καρδιάς και έτισ επιτυγχάνονται μεγαλύτερης διάρκειας άπνοιες.

Ενδιαφέρον αυτό και μάλλον θα ισχύει αλλά δεν σου ρίχνει την πίεση... Δεν ξέρω καλό θα ήταν να σου ρίχνει τους παλμούς της καρδιάς αλλά μήπως σε "μαστουρώσει" και μείνεις στον βυθό. tounge1.gif
Spazar
Ψήφισα το ποτέ

Πριν το ψάρεμα πάντως αποφεύγω να τρώω: συκώτι, χόρτα, ζαρζαβατικά, ρεβίθια, κουκιά, αγκινάρες, ροκφορ, πατσά. Όλα τα υπόλοιπα τα τρώω χωρίς πρόβλημα. happy.gif
Herco
Τελικά με το σκόρδο πετυχαίνουμε τίποτα η επιπλέουμε σαν μαστουρωμένοι.
Εγώ πάντως χθες έφαγα αρκετή σκορδαλιά με γαλέο και κοιμόμουν μετά από μισή ώρα για δύο ώρες...χαχαχαχα
diveoceanos
QUOTE(paolo @ Feb 19 2008, 09:18 AM) *
Καλημέρα.
Η καφείνη δεν προκαλεί υπέρταση.Με την συνήθη καθημερινή λήψη ενός ή δύο φλιτζανιών καφέ, ο οργανισμός συνηθίζει την καφεΐνη και η πίεσή σας δεν επηρεάζεται πλέον από αυτή σας την συνήθεια.Σε μεγάλες ποσότητες,(πάνω από 3 φλυτζάνια ημερησίως-200 mg καφείνης),μπορεί σε μερικούς ανθρώπους να προκαλέσει ταχυκαρδία και αρρυθμία.

Φιλικά.

Έχω κάνει μια σύντομη επισκόπηση στην ιατρική βιβλιογραφία. Από μία ανασκόπηση που έχει δημοσιευτεί τον ιανουάριο του 2008:

Η καφείνη φαίνεται ότι προκαλεί αύξηση της αρτηριακής πίεσης μέσω αναστολής υποδοχέων αδενοσίνης και αύξησης της απελευθέρωσης αριθμού νευρομεταβιβαστών. Τα μέγιστα επίπεδα στο πλάσμα του αίματος παρατηρούνται μετά από 30-120 λεπτά από την λήψη καφείνης από το στόμα και ο χρόνος ημιζωής της είναι 3-6 ώρες. Η δράση της καφείνης στην πίεση του αίματος εξετάζεται εδώ και δεκαετίες και τα αποτελέσματα ποικίλουν ανάλογα με τους πλυθησμούς που εξετάστηκαν κατά καιρούς (πχ., υπερτασικοί, άλλοι φυσικοί στεσσογόνοι παράγοντες, ηλικία) καθώς επίσης και ανάλογα με τον σχεδιασμό της μελέτης (πχ, οξεία - άμεσα αποτελέσματα, χρόνια λήψη, αναδρομικές επιδημιολογικές μέλέτες κλπ). Η καφείνη παρουσιάζει το φαινόμενο της ανοχής στα άτομα που την καταναλώνουν και αυτό το φαινόμενο μειώνει τις επιδράσεις της στην πίεση του αίματος και τα υπερτασικά άτομα είναι περισσότερο επιρρεπή σε μεταβολές της πίεσης από την καφείνη. Οι ανασκοπήσεις που υπάρχουν στην βιβλιογραφία για την οξεία επίδραση της καφείνης στην αρτηριακή πίεση δείχνουν αύξηση 3-15 mm Hg της συστολικής και 4-13 mm Hg της διαστολικής πίεσης. Τυπικά οι μεταβολές της πίεσης παρατηρούνται μέσα σε 30 λεπτά και φτάνουν σε αποκορύφωμα μέσα σε 1-2 ώρες, και μπορει να παρατείνονται για πάνω από 4 ώρες.
TRANTOS
QUOTE(TRANTOS @ Jan 4 2008, 05:53 PM) *

Γενικα με καλυψατε αρκετοι ως προς την διατροφη για πριν,κατα την διαρκεια και μετα το ψαρεμα.

Το ψτουφεκο,σε ενεργειακη καταναλωση,παραπεμπει σε μαραθωνοδρομους η και παραπανω,αναλογα με την ενταση και την διαρκεια(και την θερμοκρασια,χειμωνα-καλοκαιρι) της σωματικης δραστηριοτητας.

Σημαντικο λοιπον ειναι,να υπαρχουν και τα αναλογα αποθεματα ενεργειας στο σωμα μας, τα οποια μαζευονται απο τις προηγουμενες 6 μερες με διαφορες διαιτες.

Επειδη ομως δεν παμε για αγωνες, καλο ειναι η προηγουμενη μερα να ειναι πλουσια σε υδατανθρακες (ρυζι,πατατες......με αρχηγο τα μακαρονια,με λιγο λαδι η βουτυρο και σαλτσα λιγη ντοματα με βασιλικο και οχι καρμποναρα η πουτανεσκα η.....και απο τις 2+ ωρες χωνεψης,παμε για 4-5-6 και αν πιουμε και πολλα υγρα συνχρονως ,θελουμε και μια καρφιτσα για να ξεφουσκωσουμε.)

Πρεπει το τελευταιο κυριως γευμα να απεχει 4-6 ωρες, η το κολατσο-πρωινο,2 ωρες(οπως΄ψωμι-μελι η μαρμελαδα).

Τα υγρα,το νερο=15', με σακχαρα(Φρουκτοζιο...ζαχαρη...μελι)= 30',για να αφωμιωθουνε.Μπορουμε να τα πινουμε σε μικρες ποσοτητες και κατα την διαρκεια.(Το γαλα ειναι υγρο φαγητο,με πρωτεινες και λιπος και ανηκει στα κυριως γευματα).

Για καφεινη-τεινη ,λενε οχι.Μοντερνες αποψεις(και εγω),λενε ναι, εφοσον ειναι διατροφικη συνηθεια,και οχι σε μεγαλες αλλαγες που θα επηρεασουν την σωματικη και ψυχολογικη ηρεμια μας.

Κωστας Τραντος.

QUOTE(TRANTOS @ Jan 4 2008, 07:33 PM) *
Οι προπονητες λενε οχι καφε στους πρωταθλητες οι οποιοι ομως δεν εχουν συνηθισει σε πρωινους καφεδες(και τσιγαρα).οπως εμεις,οποτε δεν τιθεται θεμα για αυτους

Εμεις ομως που χωρις τον πρωινο καφε, δεν μπορουμε να λειτουργησουμε,η θελουμε 1 ωρα για να παρει μπρος το ψυχο σωματικο μας συνολο, τοτε με τον συνηθη καφε,θα εχουμε καλυτερη αποδοση.Το εχει αναγκη ο οργανισμος μας και μπαινει ευκολοτερα στις συνηθεις λειτουργιες του.

Εαν δεν πινεις καφε το πρωι, η πιεις παραπανω απο την συνηθισμενη ποσοτητα, τοτε θα εχεις υπερκαρδια

Δοκιμασε πρωινο χωρις καφε -τσαι και αν σε χαλαει-εστω και ψυχολογικα- τοτε πιες εναν.Οχι ομως γαλα-κασερι-μορταδελα-αβγο......αυτα ζοριζουν την καρδια.

QUOTE(diveoceanos @ Feb 22 2008, 01:30 PM) *
QUOTE(paolo @ Feb 19 2008, 09:18 AM) *
Καλημέρα.

Φιλικά.

Έχω κάνει μια σύντομη επισκόπηση στην ιατρική βιβλιογραφία. Από μία ανασκόπηση που έχει δημοσιευτεί τον ιανουάριο του 2008:

Η καφείνη φαίνεται ότι προκαλεί αύξηση της αρτηριακής πίεσης μέσω αναστολής υποδοχέων αδενοσίνης και αύξησης της απελευθέρωσης αριθμού νευρομεταβιβαστών. Τα μέγιστα επίπεδα στο πλάσμα του αίματος παρατηρούνται μετά από 30-120 λεπτά από την λήψη καφείνης από το στόμα και ο χρόνος ημιζωής της είναι 3-6 ώρες. Η δράση της καφείνης στην πίεση του αίματος εξετάζεται εδώ και δεκαετίες και τα αποτελέσματα ποικίλουν ανάλογα με τους πλυθησμούς που εξετάστηκαν κατά καιρούς (πχ., υπερτασικοί, άλλοι φυσικοί στεσσογόνοι παράγοντες, ηλικία) καθώς επίσης και ανάλογα με τον σχεδιασμό της μελέτης (πχ, οξεία - άμεσα αποτελέσματα, χρόνια λήψη, αναδρομικές επιδημιολογικές μέλέτες κλπ). Η καφείνη παρουσιάζει το φαινόμενο της ανοχής στα άτομα που την καταναλώνουν και αυτό το φαινόμενο μειώνει τις επιδράσεις της στην πίεση του αίματος και τα υπερτασικά άτομα είναι περισσότερο επιρρεπή σε μεταβολές της πίεσης από την καφείνη. Οι ανασκοπήσεις που υπάρχουν στην βιβλιογραφία για την οξεία επίδραση της καφείνης στην αρτηριακή πίεση δείχνουν αύξηση 3-15 mm Hg της συστολικής και 4-13 mm Hg της διαστολικής πίεσης. Τυπικά οι μεταβολές της πίεσης παρατηρούνται μέσα σε 30 λεπτά και φτάνουν σε αποκορύφωμα μέσα σε 1-2 ώρες, και μπορει να παρατείνονται για πάνω από 4 ώρες.

Οσοι δεν πινετε καφε,μην τον πιειτε.Μπορει να σας χαλασει.
Οσοι δεν κανετε χωρις καφε,πιεστε εναν.Δεν θα σας χαλασει.
Οσοι μπορειτε και χωρις καφεινη - τείνη,(τις ιδιες παρενεργιες εχουν),ακομα καλυτερα.
Βουτατε με καλη ψυχολογια.Αυτη ανεβαζει τις επιδοσεις.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΒΟΥΤΙΑ.
Οχι μονο χαλαει την διαθεση,αλλα ζοριζει ολλο το κυκλοφορικο μεχρι....ΠΝΙΓΜΟΥ.
homodelphinus
Νοστημοτατη μακαροναδιτσα με λιγο τυρακι ειναι το καλητερο ασχετα αμα καταβροχθιζω σα κροκοδηλας τις καρμποναρες και τις σκορδατες,το καφεδακι καλο ειναι να το πινουμε τουλαχιστο 2 ωρες πριν το ψαρεμα γιατι δεν χωνευεται ευκολα και να παμε νωρις στην τουαλετα για οποιους τους πηραζει οπως εμενα happy.gif 1 φετουλα ψωμακι με μελι μιση ωριτσα πριν το ψαρεμα και κατα την διαρκεια powerade η νερακι ανακατεμενο με ηλεκτρολητες απο το φαρμακειο,μετα το ψαρεμα τσακιστε κρεατικο,σουβλακια,μπριζολιδια κ.α
Medisub
Δυό λόγια, όσον αφορά τον καφέ και την ελεύθερη κατάδυση. Αφορά όλους μας!!!!
Ο καφές περιέχει περίπου 2.000 συστατικά. Τα σημαντικότερα σε ποσότητα είναι: οι υδατάνθρακες, τα λιπίδια, οι πρωτεϊνες, διάφορα οξέα, μεταλλικά άλατα και η καφεϊνη. Για την καφεϊνη λοιπόν είναι γνωστός ο καφές. Περιέχεται όμως και σε άλλα αφεψήματα σε μικρότερη ποσότητα, π.χ.
Καφές φίλτρου 63 mg
Καφές στιγμής 90 mg
Ντεκαφεϊνέ 3 mg
Ντεκαφεϊνέ στιγμής 2 mg
Τσάι 42 mg
Τσάι στιγμής 30 mg
Παγωμένο τσάι 70 mg
Κακάο ρόφημα 4 mg
Σοκολατούχο γάλα 5 mg
Coca-cola 16 mg
Σοκολάτα γάλακτος 6 mg
Μαύρη ημίγλυκη σοκολάτα 20 mg
Σοκολάτα ζαχαροπλαστικής 26 mg
Σιρόπι με γεύση σοκολάτας 4 mg
Ποια είναι τα αποτελέσματα της καφεϊνης στον οργανισμό:
Η καφεϊνη λειτουργεί ως καρδιοτονωτικό και διουρητικό συστατικό. Στο Νευρικό σύστημα(εγκέφαλο) προκαλεί αγγειοσυστολή ενώ στα περιφερικά αγγεία διαστολή. Αυτή ακριβώς την αγγειοδιαστολή, παλαιότερα, ήθελαν να εκμεταλλευθούν, δηλ. την μεγαλύτερη παροχή αίματος και μεγαλύτερη ποσότητα δεσμευμένου οξυγόνου στην ελεύθερη κατάδυση. Μάλιστα θυμάμαι την εποχή του '80 Ιταλοί αθλητές, έπιναν το πρωϊ πικρό-σκέτο(amaro) καφέ για να εκμεταλευθούν πλήρως την μη δεσμευμένη καφεϊνη. Η ημιπερίοδος της καφεϊνης είναι 6 ώρες και το maximum(pick) είναι 30-35 λεπτά. Αμέσως μετά αρχίζουν οι περισσότερες παρενέργειες. Σαν διεγερτική και καρδιοτονοτική ουσία, αυξάνει την αρτηριακή πίεση, οδηγεί τον οργανισμό σε μεγαλύτερη κατανάλωση οξυγόνου, αδυναμία σωματικής και πνευματικής χαλάρωσης που έχουν σαν αποτέλεσμα την μείωση του χρόνου άπνοιας. Σαν διουρητικό, αυξάνει την ούρηση και πιθανώς να μας οδηγήσει σε αφυδάτωση,απώλεια θερμότητος, μυϊκό κλόνο, κράμπες. Όλα αυτά είναι παράγοντες που περιορίζουν τον ολικό χρόνο αλλά και την ασφάλεια μιας κατάδυσής μας. Βέβαια προτού ξεκινήσουμε, σίγουρα ένα καφεδάκι(μικρό) δεν απαγορεύεται. Πρέπει νάχουμε υπ'όψει μας τα αθροιστικά αποτελέσματα από την εξάρτηση και τον εθισμό απ' την καφεϊνη.

Φιλικά
Gofaris
Κύριε medisub,θα σας παρακαλούσα να μας παραθέσετε τις κυριότερες αθροιστικές παρενέργειες του εθισμού στην καφεΐνη.
pavos
πολλοι ειπατε για μελι το πρωι, λενε οτι και λιγοι ξηροι καρποι πριν τη βουτια βοηθανε.
θα δοκιμασω αυτον τον συνδιασμο και τσαι αντι για καφε. πιστευω οτι ειναι καλος συνδιασμος.

εγω θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις με τις ξυνιλες
κατα τι διαρκεια τις βουτιας τι κανουμε??
εγω μεχρι τωρα βουτουσα νυστικος.λετε να φταιει αυτο??

και να χαριτολογισουμε λιγο.
με το σκορδο στα καρτερια αν το ψαρι
δεν ειναι στα ορια της βολης απλα ρευεσαι
και παρτο ξερο
INTZ
Καλο ειναι πριν τη βουτια στο πρωινο να μην πειραματιζομαστε
με κατι διαφορετικο απ'οτι εχουμε συνηθησει.
Βουτια με αδειο στομαχι,θα εξαντλησει πολυ γρηγορα τα
ενεργειακα μας αποθεματα και το χειμωνα θα αναγκαστουμε να διακοψουμε
πιο γρηγορα λογω κρυου.
Τσαι αντι για καφε δε νομιζω να κανει διαφορα τωρα που συγκρινω τις τιμες
απο τον πινακα που μας παραθεσε ο medisub.
Stefanos
QUOTE(pavos @ Feb 23 2008, 12:21 PM) *
πολλοι ειπατε για μελι το πρωι, λενε οτι και λιγοι ξηροι καρποι πριν τη βουτια βοηθανε.
θα δοκιμασω αυτον τον συνδιασμο και τσαι αντι για καφε. πιστευω οτι ειναι καλος συνδιασμος.

εγω θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις με τις ξυνιλες
κατα τι διαρκεια τις βουτιας τι κανουμε??
εγω μεχρι τωρα βουτουσα νυστικος.λετε να φταιει αυτο??

και να χαριτολογισουμε λιγο.
με το σκορδο στα καρτερια αν το ψαρι
δεν ειναι στα ορια της βολης απλα ρευεσαι
και παρτο ξερο

Επειδη βουτας νυστικος εχεις τις ξυνιλες, δοκιμασε να φας κατι ελαφρυ που δεν σε βαραινει 2 ωρες πριν τη βουτια και δεν θα εχεις ξυνιλες, εκτος και αν φας καμμια τυροπιτα για πρωινο και σου ξυνιζει το τυρι. laugh.gif laugh.gif
Medisub
QUOTE(mourkas @ Feb 23 2008, 12:56 PM) *
Κύριε medisub,θα σας παρακαλούσα να μας παραθέσετε τις κυριότερες αθροιστικές παρενέργειες του εθισμού στην καφεΐνη.

Η καφεΐνη λειτουργεί ως καρδιοτονωτικό και ως ήπιο διουρητικό και για την πλειοψηφία των ανθρώπων αποτελεί ένα μέσο ψυχικής και σωματικής εγρήγορσης. Ωστόσο προκαλεί εξάρτηση, καθώς λειτουργεί χρησιμοποιώντας τους ίδιους μηχανισμούς με τις αμφεταμίνες και την κοκαΐνη. Βέβαια τα αποτελέσματα της είναι πιο ήπια, αλλά δεν παύει να 'χειραγωγεί' τα ίδια νευρικά κέντρα του εγκεφάλου.
Και δεν είναι καθόλου δύσκολο να διαπιστώσετε τους παραπάνω ισχυρισμούς. Απλά σκεφτείτε πως θα αισθανθείτε αν μια μέρα δεν πείτε καφέ ή άλλα καφεϊνούχα σκευάσματα. Σίγουρα κάτι θα σας φταίει. Αυτό σημαίνει απλά ότι είστε 'εξαρτημένοι' από την καφεΐνη
Η καφεΐνη είναι για τα νευρικά κύτταρα ότι και η αδενοσίνη, μια ουσία που παράγεται στον εγκέφαλο και προσδένεται στους υποδοχείς αδενοσίνης. Αυτή η διαδικασία προκαλεί 'νωθρότητα' μειώνοντας την δραστηριότητα των νευρικών κυττάρων. Επίσης η αδενοσίνη προκαλεί τη διαστολή των αιμοφόρων αγγείων επιτρέποντας την απελευθέρωση περισσότερου οξυγόνου κατά τη διάρκεια του ύπνου.
Έτσι λοιπόν και η καφεΐνη προσδένεται στους υποδοχείς αδενοσίνης. Ωστόσο δεν επιβραδύνει τη δραστηριότητα των κυττάρων, με αποτέλεσμα αυτά να μην μπορούν να 'δουν' την αδενοσίνη διότι οι υποδοχείς έχουν καλυφθεί από την καφεΐνη. Έτσι αντί να επιβραδύνουν τη δραστηριότητά τους, τα νευρικά κύτταρα επιταχύνουν. Επίσης η καφεΐνη προκαλεί συστολή των αιμοφόρων αγγείων, μπλοκάροντας τη δράση της αδενοσίνης που τα διαστέλλει.
Αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας είναι η πυροδότηση των νευρικών κυττάρων. Η υπόφυση αντιλαμβάνεται αυτή τη δραστηριότητα ως κατάσταση 'έκτακτης ανάγκης' και έτσι απελευθερώνει ορμόνες που υποχρεώνουν τα επινεφρίδια να παράγουν αδρεναλίνη (επινεφρίνη).
Η αδρεναλίνη έχει τις ακόλουθες επιπτώσεις στον οργανισμό:
• οι κόρες των οφθαλμών διαστέλλονται,
• οι βρόγχοι διαστέλλονται,
• οι σφυγμοί της καρδιάς αυξάνονται,
• τα επιφανειακά αγγεία συστέλλονται για να μειώσουν τη ροή στην επιφάνεια του δέρματος και να αυξηθεί η ροή προς τους μυς,
• η αρτηριακή πίεση του αίματος αυξάνεται,
• η ροή του αίματος προς το στομάχι μειώνεται,
• το ήπαρ απελευθερώνει γλυκόζη στο κυκλοφορικό σύστημα για περισσότερη ενέργεια και
• αυξάνεται η συσταλτικότητα των μυών.
Έτσι εξηγείται λοιπόν, γιατί μετά από την κατανάλωση ενός φλιτζανιού καφέ, πολλοί από εμάς αισθάνονται την καρδιά τους να χτυπά πιο έντονα, τις παλάμες των χεριών τους να ιδρώνουν και να βιώνουν μια ελαφρά αναστάτωση.
Η καφεΐνη αυξάνει επίσης και τα επίπεδα της ντοπαμίνης κατά τον ίδιο τρόπο με τις αμφεταμίνες (η ηρωίνη και η κοκαΐνη επίσης χειραγωγούν τα επίπεδα της ντοπαμίνης μειώνοντας το ρυθμό που η ντοπαμίνη επαναπροσλαμβάνεται).
Η ντοπαμίνη είναι ένα νευροδιαβιβαστής, που σε συγκεκριμένα σημεία του εγκεφάλου, ενεργοποιεί το κέντρο της ευχαρίστησης. Προφανώς, η επίδραση της καφεΐνης είναι πολύ πιο μικρή από της ηρωίνης, αλλά ουσιαστικά πρόκειται για τον ίδιο μηχανισμό. Οι επιστήμονες υποψιάζονται ότι η σύνδεση με τη ντοπαμίνη συμβάλλει στον εθισμό στην καφεΐνη.
Το πρόβλημα με την καφεΐνη είναι με τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματά της. Για παράδειγμα, μόλις η επίδραση της αδρεναλίνης περάσει, έρχεστε αντιμέτωποι με ένα αίσθημα κόπωσης και γενικά με έλλειψη διάθεσης.
Τι κάνετε για να αντιμετωπίσετε αυτή την κατάσταση; Καταναλώνετε μεγαλύτερες ποσότητες καφεΐνης, με στόχο την αύξηση της παραγωγής αδρεναλίνης από τον οργανισμό. Όπως πιθανόν θα φαντάζεστε, το να είστε διαρκώς σε εγρήγορση δεν είναι και τόσο υγιεινό, ενώ σας κάνει ευερέθιστους.
Το σημαντικότερο μακροπρόθεσμο πρόβλημα είναι η επίδραση που έχει η καφεΐνη στη διαδικασία του ύπνου. Οι υποδοχείς της αδενοσίνης είναι σημαντικό να ηρεμούν δηλαδή να 'κοιμούνται' και μάλιστα βαθιά.
Η ημιπερίοδος ζωής της καφεΐνης είναι περίπου έξι ώρες. Αυτό σημαίνει ότι αν πιείτε στις 17.00 μ.μ. ένα μεγάλο φλιτζάνι καφέ το οποίο περιέχει 200 mg καφεΐνης, στις 23.00 μ.μ. θα υπάρχουν ακόμα 100 mg καφεΐνης στον οργανισμό σας. Πιθανόν θα καταφέρετε να κοιμηθείτε, αλλά δεν θα απολαύσετε τα οφέλη ενός βαθέος ύπνου. Την επόμενη μέρα θα αισθάνεστε κουρασμένοι και έτσι θα καταφύγετε και πάλι στην κατανάλωση καφεϊνούχων σκευασμάτων για να συνέλθετε.
Και ο κύκλος θα επαναλαμβάνετε καθημερινά. Aπαξ και μπεις στον κύκλο είναι δύσκολο να βγεις, με αποτέλεσμα να καταναλώνουμε καθημερινά μεγάλες ποσότητες καφεΐνης.
Το χειρότερο βέβαια θα συμβεί αν προσπαθήσουμε να σπάσουμε τον κύκλο, δηλαδή να στερηθούμε την καφεΐνη έστω και για μια ημέρα. Το αίσθημα της κόπωσης είναι εντονότερο, ο πονοκέφαλος είναι ανυπόφορος καθώς τα αιμοφόρα αγγεία τους εγκεφάλου διαστέλλονται. Τα συμπτώματα αυτά είναι που μας υποχρεώνουν να συνεχίζουμε να καταναλώνουμε καφεΐνη, ακόμα και όταν είμαστε αποφασισμένοι να 'απεξαρτηθούμε'.

Φιλικά
Πηγή: in.gr
Gofaris
Με λένε Βασίλη και είμαι χρήστης Καφεΐνης. cry.gif Cafein junkie.Θέλω να απεξαρτηθώ,help.
Medisub
QUOTE(mourkas @ Feb 24 2008, 06:09 AM) *
Με λένε Βασίλη και είμαι χρήστης Καφεΐνης. cry.gif Cafein junkie.Θέλω να απεξαρτηθώ,help.

Λοιπόν φίλε Βασίλη, σου προτείνω:

Οκτώ τρόποι για να απεξαρτηθείτε από την καφεΐνη

Αντικαταστήστε τον καφέ στο πρωινό σας με χυμό φρούτων ή γάλα.
Ετοιμάστε μόνο ένα φλιτζάνι καφέ να πιείτε αντί για δύο, ώστε να μην μπείτε σε πειρασμό να καταναλώσετε μεγαλύτερη ποσότητα από αυτή που πραγματικά θέλετε.
Πιείτε τον καφέ σας σε φλιτζάνι αντί σε κούπα.
Αλλάξτε τον τρόπο παρασκευής του καφέ ή τη μάρκα που αγοράζετε.
Προτιμήστε ροφήματα χωρίς καφεΐνη.
Αν καταναλώνετε καφεΐνούχα σκευάσματα ως ήπια καθαρτικά, αυξήστε την κατανάλωση τροφίμων πλούσιων σε φυτικές ίνες και αθληθείτε.
Υιοθετήστε ένα υγιεινό διαιτολόγιο και μην παραλείπετε τα γεύματά σας.
Διακόψτε το κάπνισμα, έτσι δεν θα σας δημιουργείτε η επιθυμία να πιείτε καφέ.

'Εναλλακτικά' ροφήματα

Νερό (παγωμένο, ανθρακούχο ή με λεμόνι)
Ρόφημα βοτάνων (διαβάστε προσεκτικά την ετικέτα ώστε να διαπιστώσετε αν πραγματικά δεν περιέχουν καφεΐνη)
Στιγμιαίο ρόφημα σοκολάτας
Χυμός φρούτων
Χυμός λαχανικών
Καφές decaffeinated (χωρίς καφεΐνη)

Φιλικά
Πηγή:in.gr
kounavi
Κοψτον μαχαιρι, για μια βδομαδα θα σερνεσε και θα νιωθεις κουρασμενος, αλλα μετα θα εισαι οκ. Στο λεω εκ πειρας.
aka68
Στην διατροφή μου, έχω προσθέσει και σπιρουλίνα για ενίσχυση με βιταμίνες και αντοχή στην κόπωση, τόσους μήνες δεν έχω αντενδείξης και είναι κατά της τοξικότητας στον οργανισμό μας.
http://www.spiroulina.gr/text/10/ti-prosferei
spearhunter 79
QUOTE(TRANTOS @ Jan 4 2008, 05:53 PM) *

Κωστας Τραντος.

Τά είπες όλα μπράβο.Σχετικα με τη μακαρονάδα τη θεωρώ πανάκεια ακόμα και δύο μέρες πριν τη βουτιά.Αλλη άνεση και επιδόσεις έχω προσέξει...Πολυ απλά φορτίζει ο οργανισμος με γλυκογόνο και αποδίδει τα μέγιστα.Σε μένα πιάνει πολύ πάντως.
INTZ
Ωραίο τόπικ. crazy.gif
aka68
Παντζάρια για τρέξιμο-«αστραπή»
Η κατανάλωση του ζουμερού λαχανικού ενισχύει τις αθλητικές επιδόσεις
http://www.tovima.gr/science/medicine-biol...cle/?aid=454840
JIANNIS21P
κανενα κοψιδι πριν τιν βουτια κανει ??κοκορετσακι γαρδουμπα καμια πανσετα στα καρβουνα rolleyes.gif και μετα ολιγον σεξακι για να παει καλα το ψαρεμα την επομενη μερα rolleyes.gif
dicentrarchus
μια ωρα πριν την πρωινη βουτια(χαραμα) τρωω παντα 2-3 φετες ψωμι-βουτιρο-μελι και πινω ενα τσαι του βουνου γιατι αλλιως δεν ξυπναω και παροτι μπορει να βγαζω βουτιες καλες μετα απο 2-3 βουτιες ζεσταμα κυριολεκτικα κοιμαμε στον βυθο αν δεν φαω.επεισης προσφατα σε ενα 7ωρο κολυμπιτο που εκανα (ειδικα τελευταιες 2 ωρες) ειχα ενα μισολιτρο μπουκαλακι,νερο-μελι (3-4 μεγαλες κουταλιες),κ συμπληρωνα αλατι πινοντας απο την θαλασσα...η ενταση του ψαρεματος, λογω της μεγαλης ακτογραμμης που επρεπε να διανυσω πριν με προλαβει η νυχτα,ηταν μεγαλη και πιστευω οι γουλιες απο το "μαγικο ζωμο" με βοηθησαν να κρατησω μια χ ενταση στο κολυμπι κ στις επαναφορες απο τις βουτιες...την ιδια ακτογραμμη την ειχα ξαναδιανυσει σε 9 ωρες και ειμουν ζωντανος νεκρος μετα απο αποψη δυναμης...

επισεις σκονες για ισοτονικα ροφηματα εχω ακουσει οτι βοηθουν...καποτε εφτιαχνα πορτοκαλι,μελι,νερο,μαυρη ζαχαρη αλλα ειχα λιγες ξινιλες...αλλα ηταν πολυ τονωτικο(ειδικα το χειμωνα το εβαζα σε θερμος και το κραταγα ζεστο)...

Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(JIANNIS21P @ Apr 27 2012, 08:35 PM) *
κανενα κοψιδι πριν τιν βουτια κανει ??κοκορετσακι γαρδουμπα καμια πανσετα στα καρβουνα rolleyes.gif και μετα ολιγον σεξακι για να παει καλα το ψαρεμα την επομενη μερα rolleyes.gif

Άμα είναι πριν 12 ωρίτσες φάει ότι θέλεις αδερφέ.
Για το σεξ μου είπε κάποτε ένας παλιός, <<αν είσαι καλά με τον εαυτό σου μπορείς να χαλαρώσεις πιο εύκολα, αν όμως έχεις στο μυαλό σου την γκόμενα στο απέναντι τραπέζι που είδες χθές, φασκελοκουκούλωτα μεγάλε>>.
Johnkok
QUOTE(dicentrarchus @ Apr 28 2012, 09:36 PM) *
κ συμπληρωνα αλατι πινοντας απο την θαλασσα

Νομίζω οτι είναι οτι χειρότερο μπορείς να κάνεις στη θάλασσα (και γενικότερα).Αφενώς σε αφυδατώνει το θαλασσινό νερό, αφεταίρου επιβαρύνεις πάρα πολύ τα νεφρά σου.
tasos!!
Εγω αυτο που εχω καταλαβει και βοηθαει τον εαυτο μου ειναι το εξης:
Το προηγουμενο βραδυ ενα γεματο πιατο με μακαρονια και κυμα,και μια συμβουλη ειναι την προηγουμενη πριν το ψαρεμα να κραταμε παντα το ιδιο γευμα.αυτο γιατι?ο οργανισμος εχει μνημη και τρωγοντας αυτο το φαγητο το αποθηκευει καλυτερα στον οργανισμο γιατι θα υπαρχει εντονη ασκηση.
Πριν το ψαρεμα το πρωι προτιμαω κατι πολυ ελαφρι για να μην επιβαρυνω τις βουτιες μου και τις απνοιες μου.
Στο ψαρεμα με μπολικο νερο και κανενα μπισκοτακι σοκολατας(για ενεργεια)η κανονικο βοηθαει και βοηθαει για να μαζευει και τα πολλα υγρα απο το στομαχι.
Μετα το ψαρεμα σχεδον χτυπαω ενα σεικερ πρωτεινης εως να μου αναπληρωσει καποια συστατικα και να μου δωσει ενεργεια.
Το βραδυ μετα ενα πιατο με ρυζι και κοτοπουλο η οτι θελεις ο καθενας τελος παντων,αρκει να εχει πρωτεινη αρκετη χρειαζεται!
Και το κυριοτερο απο ολα για να συνδιαστουν ολα αυτα ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ενας καλος υπνος και πριν το ψαρεμα και μετα το ψαρεμα!
Ολα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις... rolleyes.gif
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(tasos!! @ Apr 29 2012, 12:27 PM) *
Εγω αυτο που εχω καταλαβει και βοηθαει τον εαυτο μου ειναι το εξης:
Το προηγουμενο βραδυ ενα γεματο πιατο με μακαρονια και κυμα,και μια συμβουλη ειναι την προηγουμενη πριν το ψαρεμα να κραταμε παντα το ιδιο γευμα.αυτο γιατι?ο οργανισμος εχει μνημη και τρωγοντας αυτο το φαγητο το αποθηκευει καλυτερα στον οργανισμο γιατι θα υπαρχει εντονη ασκηση.
Πριν το ψαρεμα το πρωι προτιμαω κατι πολυ ελαφρι για να μην επιβαρυνω τις βουτιες μου και τις απνοιες μου.
Στο ψαρεμα με μπολικο νερο και κανενα μπισκοτακι σοκολατας(για ενεργεια)η κανονικο βοηθαει και βοηθαει για να μαζευει και τα πολλα υγρα απο το στομαχι.
Μετα το ψαρεμα σχεδον χτυπαω ενα σεικερ πρωτεινης εως να μου αναπληρωσει καποια συστατικα και να μου δωσει ενεργεια.
Το βραδυ μετα ενα πιατο με ρυζι και κοτοπουλο η οτι θελεις ο καθενας τελος παντων,αρκει να εχει πρωτεινη αρκετη χρειαζεται!
Και το κυριοτερο απο ολα για να συνδιαστουν ολα αυτα ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ενας καλος υπνος και πριν το ψαρεμα και μετα το ψαρεμα!
Ολα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις... rolleyes.gif

Και το καινούριο πια είναι .....πριν το ψάρεμα μια μερίδα γεμιστά... τώρα με κιμά ή ορφανά?laugh.gif laugh.gif laugh.gif
http://www.greekdivers.com/forum/index.php...mp;#entry412418
yio
Το βραδυ πριν τη βουτια, προσπαθω να φαω μακαρονια (σκετα η με τυρι), σχετικα νωρις (2-3 ωρες πριν τον υπνο)
Αν κανω βουτια πολυ νωρις το πρωι, δεν τρωω τιποτα το πρωι.
Αν παω πιο αργα, προσπαθω να φαω υδατανθρακες (βρωμη, σιταρι, μελι) και λιγη πρωτείνη (αυγό).
Επισης πολυ νερο, ακομη κι αν δε διψάω!
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.