Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:ΡΟΛΟΓΙΑ
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Διάφορα > Internet links
INTZ
http://www.superchrono.com/index.php

Εχει αγορασει κανεις απο U.S.A ρολοι
το παραπανω σαιτ εχει πολυ καλες τιμες, στα CITIZEN ,μηπως ομως τα Αμερικανικα βυθομετρα
δειχνουν το βαθος σε ποδια;
Gofaris
QUOTE(INTZ @ Dec 17 2007, 03:03 PM) *

το παραπανω σαιτ εχει πολυ καλες τιμες, στα CITIZEN ,μηπως ομως τα Αμερικανικα βυθομετρα

Τα citizen πάντως σε μέτρα,σκέφτομαι να πάρω και εγώ ένα.Ποιό θα χτυπήσεις;
INTZ
Λεω για το AQUALAND III 200 δολ. ειναι γυρω στα 170 ευρω και γραφει οτι τα μεταφορικα ειναι δικα του.
Theo_Hitman
QUOTE(mourkas @ Dec 17 2007, 05:43 PM) *

Τα citizen βγαίνουν με ενδείξεις ή σε πόδια ή σε μέτρα. Πιθανώς αν παραγγείλεις ρολόι από Αμερική θα έχει ενδείξεις σε πόδια και βαθμούς Fahreneit.
INTZ
QUOTE(Theo_Hitman @ Dec 17 2007, 04:54 PM) *
QUOTE(mourkas @ Dec 17 2007, 05:43 PM) *

Τα citizen βγαίνουν με ενδείξεις ή σε πόδια ή σε μέτρα. Πιθανώς αν παραγγείλεις ρολόι από Αμερική θα έχει ενδείξεις σε πόδια και βαθμούς Fahreneit.

Αυτο φοβαμαι,αλλα εκει που γραφει τα χαρακτηριστικα των ρολογιων,αναφερει μετρα.
Theo_Hitman
Φίλε Κώστα, έτσι την πάτησα εγώ με ένα ρολόι citizen που αγόρασα από μία δημοπρασία. Έλεγε για μέτρα και βαθμούς Κελσίου αλλά το ρολόι είχε αμερικάνικες ενδείξεις. Γι' αυτό τον λόγο το ξαναπούλησα και πήρα άλλο. Αν αποφασίσεις να παραγγείλεις απο το site που λες καλό θα ήταν να στείλεις ένα mail και να ζητήσεις διευκρινήσεις για τις ενδείξεις.
Gofaris

Στο φινάλε με τέτοιες τιμές και πόδια να γράφει δεν πειράζει.3 πόδια ένα μέτρο είναι περίπου νομίζω.
INTZ
QUOTE(Theo_Hitman @ Dec 17 2007, 05:04 PM) *
Φίλε Κώστα, έτσι την πάτησα εγώ με ένα ρολόι citizen που αγόρασα από μία δημοπρασία. Έλεγε για μέτρα και βαθμούς Κελσίου αλλά το ρολόι είχε αμερικάνικες ενδείξεις. Γι' αυτό τον λόγο το ξαναπούλησα και πήρα άλλο. Αν αποφασίσεις να παραγγείλεις απο το site που λες καλό θα ήταν να στείλεις ένα mail και να ζητήσεις διευκρινήσεις για τις ενδείξεις.

Εστειλα, οταν παρω απαντηση θα ενημερωσω.
argirosnikos
Εμένα με φοβίζει το ότι δεν παραδίδεται με εγγύηση, σε αντίθεση με άλλα site που κάτω κάτω γράφει πως παραδίδεται εκτός του manual και warranty.
Theo_Hitman
QUOTE(INTZ @ Dec 17 2007, 06:20 PM) *

wink1.gif
INTZ
QUOTE(Theo_Hitman @ Dec 17 2007, 05:29 PM) *
QUOTE(INTZ @ Dec 17 2007, 06:20 PM) *

wink1.gif

Παιδια ακυρο,ειναι σε ποδια,ειχε δικιο ο 'Theo_Hitman'.
tasos_argos
QUOTE(INTZ @ Dec 17 2007, 05:53 PM) *
Λεω για το AQUALAND III 200 δολ. ειναι γυρω στα 170 ευρω και γραφει οτι τα μεταφορικα ειναι δικα του.

200 δολάρια είναι περίπου 140 ευρώ!
victor1
Προσοχη παιδια οταν αγοραζετε απο USA , τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι καποιες φορες αφανταστα τσουχτερα. Προτιμηστε χωρες της ευρωπαικης ενωσης !
ad!
Αφου λεει το site freeshiping every where in the world
victor1
Δεν εχει καμια σχεση το free shiping με αυτο που ειπα. Αν πας σε ενα ευρωπαικο eshop θα δεις οτι λεει διπλα στη τιμη include VAT ή κατι τετοιο...Ή απλα σου λεει οτι για ευρωπαικη ενωση θα πληρωσεις μονο μεταφορικα (shiping) .Αυτος ειναι ο φορος για τον οποιο μιλαω .Αλλο πραγμα το κοστος μεταφορας (shiping) και αλλο οι φοροι εκτελωνισμου.Δε λεει κατι για' αυτο το USA site ,ετσι δεν ειναι; Το νου σας λοιπον γιατι σας διαβεβαιω οτι τσουζει αρκετα ...
Gofaris
QUOTE(victor1 @ Dec 18 2007, 03:49 AM) *
Δεν εχει καμια σχεση το free shiping με αυτο που ειπα. Αν πας σε ενα ευρωπαικο eshop θα δεις οτι λεει διπλα στη τιμη include VAT ή κατι τετοιο...Ή απλα σου λεει οτι για ευρωπαικη ενωση θα πληρωσεις μονο μεταφορικα (shiping) .Αυτος ειναι ο φορος για τον οποιο μιλαω .Αλλο πραγμα το κοστος μεταφορας (shiping) και αλλο οι φοροι εκτελωνισμου.Δε λεει κατι για' αυτο το USA site ,ετσι δεν ειναι; Το νου σας λοιπον γιατι σας διαβεβαιω οτι τσουζει αρκετα ...

Δηλαδή παραγγέλνω ένα ρολόϊ και μετά το παραλαμβάνω από το τελωνείο όπου θα πρέπει να πληρώσω το κόστος εκτελωνισμού;Υπάρχει περίπτωση να περάσει έτσι(χωρίς έλεγχο);
INTZ
QUOTE(victor1 @ Dec 18 2007, 02:49 AM) *

Ρε παιδια ελεγχουν καθε δεματακι που ερχεται,απο χωρα εκτος Ε.Ε. μου φενεται υπερβολικο.

QUOTE(mourkas @ Dec 18 2007, 08:57 AM) *

Δηλαδή παραγγέλνω ένα ρολόϊ και μετά το παραλαμβάνω από το τελωνείο όπου θα πρέπει να πληρώσω το κόστος εκτελωνισμού;Υπάρχει περίπτωση να περάσει έτσι(χωρίς έλεγχο);

Βασιλη,εγω δε θα το παρω σε ποδια νομιζω οτι θα με εκνευρισει οταν βουταω.
Να κοιτας τωρα ενδειξη 57 ποδια αντε βγαλε ακρη ποσα μετρα ειναι.(1μετρο=3,28ποδια).
josephelena

O VASILIS EXEI DIKIO. TA PAKETA APO AMERIKI PERNANE APO TELONIO KAI PLIRONIS EKTELONISMO ME TIN PARALAVI. MOURKA OLA PERNANE APO TELONIO EKTOS KAI AN EXEIS DIKO SOU ANTHROPO STO TELONIO H TAXIDROMIO KAI TO PARIS APO " TIN PISO PORTA". EMENA MOU ETIXE NA PARANGILO PAPOUTSIA APO USA STIXIZAN $29.99 KAI PLIROSA ME METAFORIKA KAI TELONIO PERIPOU 40 EURO! PSAXTE TO PAIDIA AN AXIZI TELIKA H OLI TALEPORIA!!!!
Gofaris
QUOTE(josephelena @ Dec 18 2007, 10:43 AM) *

O VASILIS EXEI DIKIO. TA PAKETA APO AMERIKI PERNANE APO TELONIO KAI PLIRONIS EKTELONISMO ME TIN PARALAVI. MOURKA OLA PERNANE APO TELONIO EKTOS KAI AN EXEIS DIKO SOU ANTHROPO STO TELONIO H TAXIDROMIO KAI TO PARIS APO " TIN PISO PORTA". EMENA MOU ETIXE NA PARANGILO PAPOUTSIA APO USA STIXIZAN $29.99 KAI PLIROSA ME METAFORIKA KAI TELONIO PERIPOU 40 EURO! PSAXTE TO PAIDIA AN AXIZI TELIKA H OLI TALEPORIA!!!!

Όχι δεν αξίζει τον κόπο.
gptochos@cyprus
Όταν πάτε να παραλάβετε το δέμα από το τελωνέιο πληρώνεται τους δασμούς που διέπουν το συγκεκριμένο αντικείμενο. Φίλος παράγγειλε κινητό από Αμερική (ebay)και όταν πήγε να το παραλάβη άνοιξαν το δέμα τον ρώτησαν από ποιόν ήταν, τους είπε ότι ήταν δώρο από ανιψιό του (το όνομα του αποστολέα)και πλήρωσε 20 λίρες επιπλέον 35 ευρά.
Chris1973
Παιδιά δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα οι αγορές από USA και χώρες εκτός ευρωπαϊκής ένωσης.
Αρκεί να τους στείλεις ένα e-mail ότι στο πακέτο δεν θέλεις καθόλου invoice και αν μπορούν να το σημειώσουν σαν GIFT (δηλ. δώρο) happybday.gif . Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχουν πρόβλημα να το κάνουν αυτό. Εγώ έτσι έχω παραλάβει πολλά πράγματα για το άλλο μου χόμπυ το kitesurf (αετούς, σανίδες κλπ. πράγματα με όγκο δηλαδή) από εξωτερικό (κυρίως από αμερική και ταίλάνδη) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. wink1.gif
josephelena
QUOTE(Chris1973 @ Dec 18 2007, 12:24 PM) *
Παιδιά δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα οι αγορές από USA και χώρες εκτός ευρωπαϊκής ένωσης.
Αρκεί να τους στείλεις ένα e-mail ότι στο πακέτο δεν θέλεις καθόλου invoice και αν μπορούν να το σημειώσουν σαν GIFT (δηλ. δώρο) happybday.gif . Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχουν πρόβλημα να το κάνουν αυτό. Εγώ έτσι έχω παραλάβει πολλά πράγματα για το άλλο μου χόμπυ το kitesurf (αετούς, σανίδες κλπ. πράγματα με όγκο δηλαδή) από εξωτερικό (κυρίως από αμερική και ταίλάνδη) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. wink1.gif

KALO KOLPAKI NA TO EXOUME STA YPOPSIN! THNX CHRIS!!!!!!!
mikegr
QUOTE(argirosnikos @ Dec 17 2007, 06:23 PM) *
Εμένα με φοβίζει το ότι δεν παραδίδεται με εγγύηση, σε αντίθεση με άλλα site που κάτω κάτω γράφει πως παραδίδεται εκτός του manual και warranty.

to superchrono ειναι στην Σηγκαπουρη.Δεν δινει εγγυηση αντιπροσωπειας.Τα ρολογια του ειναι σε μετρα και οχι ποδια
ad!
nai alla oi times tou einai... poly kales
INTZ
QUOTE(mikegr @ Dec 18 2007, 09:10 PM) *
QUOTE(argirosnikos @ Dec 17 2007, 06:23 PM) *

to superchrono ειναι στην Σηγκαπουρη.Δεν δινει εγγυηση αντιπροσωπειας.Τα ρολογια του ειναι σε μετρα και οχι ποδια

Του εστειλα μειλ και μου απαντησε συγκεκριμενα για το CITIZEN promaster AQUALAND III ,που με ενδιεφερε, οτι ειναι σε ποδια.
n3xus
τα δώρα στην Κύπρο φορολογούντε εκτός αν το επίθετο του αποστολέα ειναι το ίδιο με το δικό σου.
πάνω απο 40 λίρες αξία οτιδήποτε φορολογείται.
υπάρχουν πολλών λογιών φορολογήσεις εξαρτάται απο το αντικείμενο.

η καλύτερη λύση ειναι να βρεις ενα αποστολέα που να στέλει με διαφορετικό τιμολόγιο ή χωρίς τιμολόγιο και να τυπώνεις ενα ψεύτικο [θα σου ζητηθεί] σε λογικά πλαίσια. συνήθως απο ΗΠΑ στέλουν πάντα τιμολόγιο, απο Ιαπωνία σπάνια στέλνουν [δεν ειναι υποχρεωτικό για εκεινους] και σχεδόν πάντα θα συμφωνήσουν να σου στειλουν τιμολόγιο μέχρι και 80% μειωμένο.
tasos_argos
Μετά απο πολλές αγορές απο Αμερική έχω να πω τα εξής:
Ζητήστε απαραίτητα υποτιμολόγηση, αν σας πουν οτι δεν κάνουν αλλάξτε μαγαζί! Αν γράφει την κανονική του αξία θα σε τσούξει το τελωνείο. Ζήτα τιμολόγιο να γράφει 50 δολάρια ωστε να μην πληρώσεις τίποτα. Φίλος μου πέρασε 700 δολάρια πακέτο με τιμολόγιο 50 wink1.gif
Αναλόγως το μαγαζί και το είδος που γράφει πάνω του μπορεί να μη φας καμπάνα και μέχρι και για αγορές 120 δολαριων. Για ρολόγια δεν ξέρω να σου πω.
Μη ζητήσετε ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ αποστολή με UPS γιατί δε γλιτώνεις τελωνείο όσο και να κοστίζει το πακέτο σου. Ζητα αποστολή με USPS global express. Σε 5-7 μέρες θα είναι στα χέρια σου.

Ψάξε και Χονγκ Γκονγκ, μέχρι στιγμής μου κάνουν όλα τα μαγαζιά που έχω ψωνίσει υπτιμολόγηση και μιλάμε για φοβερή εξυπηρέτηση και τιμές.
Δοκίμασε το!
s2k
http://www.lucasdivestore.com/store/divege.../suunto-d4.html

Τι λετε γι αθτο ρε παιδια ποτε θα ερθει Ελλαδα? πολυ καλη τιμη αλλα δυστυχως βλεπω να φτανει κανα 450αρη εδω mad.gif
Γιώργος Δεμέτης

Κώστα πουλάω το δικό μου QUANTUM που είναι θυγατρική εταιρεία της citizen γιατί λόγω πρεσβειοπίας δεν βλέπω καλά τις οθόνες. Επίσης οι οθόνες είναι μαύρες με χρυσά γράμματα. Το δίνω 100€ εγώ θα πάρω το καινούριο της MARES που έχει 330€ και είναι σαν το SUUNTO D3 με κάτι γραμματάρες να
Οι ενδιαφερόμενοι ας στείλουν Π.Μ.
alectoris
QUOTE(tasos_argos @ Dec 19 2007, 11:31 AM) *
Μετά απο πολλές αγορές απο Αμερική έχω να πω τα εξής:
Ζητήστε απαραίτητα υποτιμολόγηση, αν σας πουν οτι δεν κάνουν αλλάξτε μαγαζί! Αν γράφει την κανονική του αξία θα σε τσούξει το τελωνείο. Ζήτα τιμολόγιο να γράφει 50 δολάρια ωστε να μην πληρώσεις τίποτα. Φίλος μου πέρασε 700 δολάρια πακέτο με τιμολόγιο 50 wink1.gif
Αναλόγως το μαγαζί και το είδος που γράφει πάνω του μπορεί να μη φας καμπάνα και μέχρι και για αγορές 120 δολαριων. Για ρολόγια δεν ξέρω να σου πω.
Μη ζητήσετε ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ αποστολή με UPS γιατί δε γλιτώνεις τελωνείο όσο και να κοστίζει το πακέτο σου. Ζητα αποστολή με USPS global express. Σε 5-7 μέρες θα είναι στα χέρια σου.

Ψάξε και Χονγκ Γκονγκ, μέχρι στιγμής μου κάνουν όλα τα μαγαζιά που έχω ψωνίσει υπτιμολόγηση και μιλάμε για φοβερή εξυπηρέτηση και τιμές.
Δοκίμασε το!

MAZI ME TA METAFORIKA EOS 120$??H MONO TO PROION?
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.