Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Αφνίδια κώφωση
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ελεύθερη Κατάδυση > Φυσιολογία και Ιατρική
christosmtheod
Καλημέρα σε όλους,
Στα καλά καθούμενα μου παρουσιάστηκε αιφνίδια κώφωση , στο δεξιό αυτί.
Την πρώτη ημέρα ~ 50% ++ και εμβοές και 'αίσθημα πληρότητος' , και απο την δεύτερη > 100% (σε όλες τις συχνότητες !!).
Εισαγωγή νοσοκομείο την δεύτερη ημέρα , παροχή αγγειοδιασταλτικών κλπ κλπ.
Βρίσκομαι στην 6 μέρα θεραπείας και υπάρχει κάποια βελτίωση στο ~ 70 % (εμβοές και 'αίσθημα πληρότητος' παραμένουν).
Αποδίδεται σε ισχαιμικό επεισόδιο του κοχλία με -πιθανή- επιβάρυνση λόγω καταδύσεων , παλαιώτερου (πριν 25 χρόνια)βαρότραυματος ακουστικού νεύρου κλπ..
Εν κατακλείδι , επειδη στο φόρουμ είδα διάφορα παρόμοια , έχει κάποιος εμπείρια απο ποσοστά αποκατάστασης -μακροπρόθεσμα, χρόνους αποχής απο καταδύσεις κλπ. μπάς και μου ανέβει λίγο το ηθικό.

ευχαριστώ
tmc
giannispl
Περαστικά σου φίλε και σύντομα. Υπάρχει ένα παλαιότερο topic που ίσως σε βοηθήσει, δες εδώ.
PSAL
Ωχ αμάν.... Περαστικά σου.
grila
ενα ψιλοσφυριγμα θα σου μεινει.οταν λες στα καλα καθουμενα.δεν ησουν σε βουτια.μηπως φυσηξες καμια μυτη.το αισθημα πληροτητας που λες εννοεις ηχοκαλυψη απο το σφυρηγμα-φυσιμα.εγω με τραυμα στον κοχλια που αρχικα ξεκινησε με πτωση ακοης στο 20% της κανονικης στις περισσοτερες συχνοτητες,επανηλθα μετα απο τα προβλεπομενα,νοοτροπ,βασταρελ,αποσυμφοριτικα,καθολου φυσημα ή εξισωση,νοσηλεια την πρωτη εβδομαδα(πολυ βασικο να πηγες απο την πρωτη στιγμη,εγω καθυστερησα μια μερα και κατι)και μονο επιφανειακο κολυμπι για αρκετο καιρο.ξεχασε τις βουτιες για το καλοκαιρι.και δεν θα εξισωνεις ουτε για πλακα.μονο αποσυμφωρητικα και χασμουρητα.
plits plits
QUOTE(christosmtheod @ Jul 12 2007, 08:58 AM) *
Καλημέρα σε όλους,
Στα καλά καθούμενα μου παρουσιάστηκε αιφνίδια κώφωση , στο δεξιό αυτί.
Την πρώτη ημέρα ~ 50% ++ και εμβοές και 'αίσθημα πληρότητος' , και απο την δεύτερη > 100% (σε όλες τις συχνότητες !!).
Εισαγωγή νοσοκομείο την δεύτερη ημέρα , παροχή αγγειοδιασταλτικών κλπ κλπ.
Βρίσκομαι στην 6 μέρα θεραπείας και υπάρχει κάποια βελτίωση στο ~ 70 % (εμβοές και 'αίσθημα πληρότητος' παραμένουν).
Αποδίδεται σε ισχαιμικό επεισόδιο του κοχλία με -πιθανή- επιβάρυνση λόγω καταδύσεων , παλαιώτερου (πριν 25 χρόνια)βαρότραυματος ακουστικού νεύρου κλπ..
Εν κατακλείδι , επειδη στο φόρουμ είδα διάφορα παρόμοια , έχει κάποιος εμπείρια απο ποσοστά αποκατάστασης -μακροπρόθεσμα, χρόνους αποχής απο καταδύσεις κλπ. μπάς και μου ανέβει λίγο το ηθικό.

ευχαριστώ
tmc

Περαστικά για αρχή , βγικα από το νοσοκομείο πριν μια βδομάδα για τον ίδιο λόγω τώρα έχω αποκατάσταση 95-97% και μου έχουν φύγει και η εμβοές , αλλα νίώθω το αυτί μου ακόμα ευαίσθητο σε ρεύματα ή συνεσθ . φόρτιση.
Επιδί το πρόλαβες νωρίς πιστεύω ότι θα την σκαπουλάρης ,εγω φαντάσου το παθα Τετάρτη Κυριακή ξαναβουτιξα και δευτέρα πήγα στο γιατρό σαν την καλή χαρά .
Στην αγωγή μου συμπεριλαμβανόταν βιταμίνη Ε κορτιζόνη και ηρεμιστικά καθότι το 70% της ανάρρωσης είναι η ηρεμία συνολικα έκατσα 10 μέρες .
Μια άλλη γνώμη που πήρα ονομάζει το περιστατικό ‘ευνίδια απώλεια ακοής των ελ. Δυτών’ και λέει ότι ευθύνεται κακή διαχείριση του οξυγωνου από των ίδιο μας τον οργανισμό(ενζιμική διαταταχή ) με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ελεύθερες ρίζες και να χτύπάν το ακουστικό νευρο κάτι που είναι πιο πιθανό να συμβεί στα ρηχά λόγω χαμηλής μερ. πίεσης (ρυχα καρτέρια και στατικές είναι ο Νο 1 κίνδυνος κατ’ αυτή την προσέγγιση)
plits plits
QUOTE(grila @ Jul 12 2007, 09:15 AM) *
ενα ψιλοσφυριγμα θα σου μεινει.οταν λες στα καλα καθουμενα.δεν ησουν σε βουτια.μηπως φυσηξες καμια μυτη.το αισθημα πληροτητας που λες εννοεις ηχοκαλυψη απο το σφυρηγμα-φυσιμα.εγω με τραυμα στον κοχλια που αρχικα ξεκινησε με πτωση ακοης στο 20% της κανονικης στις περισσοτερες συχνοτητες,επανηλθα μετα απο τα προβλεπομενα,νοοτροπ,βασταρελ,αποσυμφοριτικα,καθολου φυσημα ή εξισωση,νοσηλεια την πρωτη εβδομαδα(πολυ βασικο να πηγες απο την πρωτη στιγμη,εγω καθυστερησα μια μερα και κατι)και μονο επιφανειακο κολυμπι για αρκετο καιρο.ξεχασε τις βουτιες για το καλοκαιρι.και δεν θα εξισωνεις ουτε για πλακα.μονο αποσυμφωρητικα και χασμουρητα.

Το περιστατικό που ανάφερες μου κάνει ποιο πολύ για κάποιο πρόβλημα στην περιοχή πίσω από το τύμπανο καθότι η εξίσωση δεν επηρεάζει τον κοχλία
Πάντως εμένα κατά την δεύτερη και πιο απαισιόδοξη διάγνωση μου παν 3 μήνες off(ναι κααααλα)
Χαρακτηριστικό αυτόν τον περιπτώσεων είναι ότι δεν νιώθεις πόνο(…στα καλά καθούμενα….)
pda
δυστυχώς είμαι παθών και εγώ...

είχα γράψει τον πόνο μου και εγώ στο GD...

Τελικά η ακοή μου επανήλθε σε δέκα ημέρες με την φαρμακευτική αγωγή που αναφέρεται. Το ακοόγραμμα έδειξε
ελάχιστη απώλεια συχνοτήτων στα 'μπάσα'. Οι άλλες συχνότητες επανήλθαν στο φυσιολογικό. Παρόλα αυτά μου άφησε κουσούρι. Ελαφρί βόησμα απο το δεξί αυτί σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας και όταν πάω σε μαγαζιά με δυνατή μουσική
το δεξί μου αυτή μικροφωνίζει (σαν ηχείο που έχει σχιστεί η μεμβράνη) και παραδόξως όταν κάνω εξίσωση επανέρχεται...
μετά πάλι τα ίδια.

Εγώ πήγα στο νοσοκομείο ύστερα απο 5 ημέρες!!!!!

Απο τη όλη περιπέτεια μου κατάλαβα ότι οι βουτιές ή οι εξισώσεις δεν είναι έμεσα συνδεδεμένες με αυτήν την πάθηση.
Μου φαίνεται πολύ δύσκολο εξωτερικά όργανα όπως τύμπανο, αυσταχιανές κλπ που μπορούμε να τα κουμαντάρουμε να
ευθύνοται για απόφραξη τριχοειδούς αγγείου του αυτιού.

Νομίζω ότι ο μηχανισμός που προκάλεσε την αιφνίδια κώφωση είναι πολύ εσωτερικός χώρια που σε ιατρικά άρθρα που διάβασα
δεν έχει βρεθεί απο τι προέρχεται. Π.Χ χολιστερινή-->φράση αρτηρίες-->έμφραγμα. απο ποια αιτία κάποια στιγμή παθαίνει
έμφραγμα μια αρτηρία του αυτιού δεν έχει βρεθεί.

Οσον αφορά του ιατρούς οτιδήποτε έχει σχέση με θάλασσα, βουτιές, αεροπλάνα κάνει κακό στα αυτιά. Απο την άλλη ένας
πιο εξειδικευμένος γιατρός με τις καταδύσεις θα μπόρούσε να πει '...ότι έγινε, έγινε...δεν φτιάχνεται...συνέχισε να κάνεις ότι έκανες'

Κουράγιο...ξέρω πόσο άδικο είναι να χάνεις στα καλά του καθουμένου έστω και ένα ελάχιστο κομμάτι απο μία σου αίσθηση αλλά δες και τα χειρότερα...έιχα στο θάλαμο στο νοσοκομείο ανθρώπους που δεν παρουσιάσανε καμία βελτίωση.
christosmtheod
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τη συμπαράσταση.
Το περιστατικό σε μένα συνέβη Πέμπτη πρώί , το συνειδητοποίησα λίγο μετά που ξύπνησα.
Θάλασσα είχα πάει την Κυριακή (3 1/2 μέρες πρίν) μόνο κολύμπι και βόλτα με μάσκες με τα παιδιά,
άρα δεν νομίζω ότι το επηρέασε.
Ο γιατρός είπε αγγειοσυστολή, πιθανόν λόγω στρές -μέσα είναι στη διάγνωση- με αποτέλεσμα ισχαιμικό επεισόδιο στον κοχλία.
Εχω ήδη μιλήσει με 5 γιατρούς (ΩΡΛ και ειδικοτήτων) και ΟΛΟΙ συμφωνούν ότι τέτοιες περιπτώσεις χρήζουν ΑΜΜΕΣΗΣ
νοσοκομειακής περίθαλψης για να έχεις υψηλά ποσοστά / πιθανότητες επαναφοράς.
Ηδη βλέπω κάποια βελτίωση και -θέλω- να πιστέυω ότι σιγά σιγά θα επανέλθει.
Και στα διάφορα πόστ διαβάζω λίγο - πολύ το ίδιο.

Ανεξάρτητα, τα περιστατικά και κυρίως από ελεύθερους δύτες -άρα σχετιζόμενα άμμεσα με κατάδυση- είναι πάρα πολύ υψηλά.
Απο την Δευτέρα 3 έχει δει η γιατρός μου !!!

Να εφιστήσω την προσοχή λοιπόν , όχι υπερβολές , να δίνουμε χρόνους ξεκούρασης και αν τύχει κάτι (έστω υποψία προβληματος) ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ στον ειδικό ΩΡΛ.

καλές βουτιές

tmc
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
Περαστικα φιλε bye1.gif
Medisub
QUOTE(pda @ Jul 12 2007, 01:58 PM) *
δυστυχώς είμαι παθών και εγώ...

είχα γράψει τον πόνο μου και εγώ στο GD...

Τελικά η ακοή μου επανήλθε σε δέκα ημέρες με την φαρμακευτική αγωγή που αναφέρεται. Το ακοόγραμμα έδειξε
ελάχιστη απώλεια συχνοτήτων στα 'μπάσα'. Οι άλλες συχνότητες επανήλθαν στο φυσιολογικό. Παρόλα αυτά μου άφησε κουσούρι. Ελαφρί βόησμα απο το δεξί αυτί σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας και όταν πάω σε μαγαζιά με δυνατή μουσική
το δεξί μου αυτή μικροφωνίζει (σαν ηχείο που έχει σχιστεί η μεμβράνη) και παραδόξως όταν κάνω εξίσωση επανέρχεται...
μετά πάλι τα ίδια.

Εγώ πήγα στο νοσοκομείο ύστερα απο 5 ημέρες!!!!!

Απο τη όλη περιπέτεια μου κατάλαβα ότι οι βουτιές ή οι εξισώσεις δεν είναι έμεσα συνδεδεμένες με αυτήν την πάθηση.
Μου φαίνεται πολύ δύσκολο εξωτερικά όργανα όπως τύμπανο, αυσταχιανές κλπ που μπορούμε να τα κουμαντάρουμε να
ευθύνοται για απόφραξη τριχοειδούς αγγείου του αυτιού.

Νομίζω ότι ο μηχανισμός που προκάλεσε την αιφνίδια κώφωση είναι πολύ εσωτερικός χώρια που σε ιατρικά άρθρα που διάβασα
δεν έχει βρεθεί απο τι προέρχεται. Π.Χ χολιστερινή-->φράση αρτηρίες-->έμφραγμα. απο ποια αιτία κάποια στιγμή παθαίνει
έμφραγμα μια αρτηρία του αυτιού δεν έχει βρεθεί.

Οσον αφορά του ιατρούς οτιδήποτε έχει σχέση με θάλασσα, βουτιές, αεροπλάνα κάνει κακό στα αυτιά. Απο την άλλη ένας
πιο εξειδικευμένος γιατρός με τις καταδύσεις θα μπόρούσε να πει '...ότι έγινε, έγινε...δεν φτιάχνεται...συνέχισε να κάνεις ότι έκανες'

Κουράγιο...ξέρω πόσο άδικο είναι να χάνεις στα καλά του καθουμένου έστω και ένα ελάχιστο κομμάτι απο μία σου αίσθηση αλλά δες και τα χειρότερα...έιχα στο θάλαμο στο νοσοκομείο ανθρώπους που δεν παρουσιάσανε καμία βελτίωση.

Φίλε χρίστο γειά σου.
Σήμερα διάβασα το πρόβλημά σου, γιατί σήμερα γύρισα απ' την Ιταλία, απ' τους αγώνες σκανταλόπετρας που οργάνωσε ο Πελιτσάρι.
Λοιπόν, όλα αυτά τα περιστατικά οξείας αλλά και χρόνιας κόφωσης, μόνο ή άμφω, ανεξαρτήτου αιτιολογίας χρήζουν και αποκαθίστανται πλήρως μόνο με την χορήγηση υπερβαρικού οξυγόνου σε υπερβαρικό θάλαμο. Δηλ. με λίγα λόγια το ισχαιμικό επεισόδιο που ευθύνεται για την κόφωση, ξεπερνιέται με την οξυγόνωση του σημείου ή της παθούσας ισχαιμικής περιοχής.
Γι΄αυτό θα σου πρότεινα να επισκεφτείς ένα υπερβαρικό κέντρο στην Αθήνα και να συζητήσεις την περίπτωσή σου.

Περαστικά και ότι θέλεις είμαι στην διάθεσή σου

Νικόλας
nikos20
Τελικά το βουητό σου εφυγε ?
Και εγω το επαθα εφτιαξε η ακοή μετα 10 μερες
αλλα δεν εφτιαξε το βουητο εδς και μερικους μηνες ...
Υπαρχει περιπτωση να φτιάξει ?
argirosnikos
Με αφορμή το τόπικ του φίλου Πέτρου επαναφέρω ένα θέμα που απασχολεί αρκετά την ψαροτουφεκάδικη κοινότητα και όχι μόνο.

• Υπάρχει τελικά σύνδεση της συγκεκριμένης πάθησης με το χόμπυ μας?
  • Επιδρά η ελεύθερη κατάδυση αρνητικά στη συγκεκριμένη πάθηση?
  • Μετά από αυτό μπορώ να συνεχίσω το ψαροτούφεκο?
  • Αν ναι πόσο βαθιά-ρηχά, καρτέρια, αγκουάτο, χρόνοι παραμονής κλπ κλπ...

Αυτά είναι μερικά ερωτήματα που απασχόλησαν κ συνεχίζουν να απασχολούν και μένα τον ίδιο ένα μήνα μετά την αιφνίδια κώφωση του αριστερού μου αυτιού. Σήμερα, μετά από σχεδόν ένα μήνα ταλαιπωρίας και εξόδων, 10 μέρες ενδοφλέβιας κορτιζόνης και άλλες τόσες χαπια, καθημερινές θεραπείες σε υπερβαρικό θάλαμο, η ακοή μου έχει επανέλθει σε ικανοποιητικά επίπεδα. Οι γιατροί μου δε συνέδεσαν το περιστατικό με τη θάλασσα. Εγώ κρατάω τις επιφυλάξες μου μιας και βλέπω ότι η πάθηση έχει μια 'προτιμηση' στο νεοπρέν...

Τι μπορεί τελικά να ισχύει...?
Άτομα που έπαθαν αιφνίδια βαρηκοία ή κώφωση επέστρεψαν στη θάλασσα? Πως και πόσο? Περιμένω να ακούσω απόψεις και εμπειρίες συναδέλφων.

Υγεία πάνω από όλα...αλλά και χωρίς τη θάλασσα τι να την κάνω... rolleyes.gif
INTZ
Καλησπέρα Νίκο και περαστικά,το είχα γράψει και παλιότερα στον Gabriel που είχε παρόμοιο περιστατικό.
Έχει πάθει το ζευγάρι μου 2 φορές και τις δύο μετά από βουτιά.
Οι γιατροί του είπαν όπως εσένα ότι δε σχετίζεται,όμως δε μπορούν και να θεωρηθούν τυχαία τόσα περιστατικά
σε ψαροντουφεκάδες.
Επίσεις παρατηρώ και μία ευαισθησία σε όσους έχουν πάθει με αυξημένες πιθανότητες να ξαναεπαναληφθεί.
Αυτά όλα πάντα εμπειρικά από περιπτώσεις άλλων και χωρίς να υπάρχουν ίδιαίτερες γνώσεις και έρευνες πάνω
στη συγκεκριμένη πάθηση και σε αυτά που την προκαλούν.

Γνώμη μου είναι πως δε φταίει τόσο το βάθος ή η θερμοκρασία,όσο η γενικότερη καταπόνηση και ταλαιπωρία του
ακουστικού νεύρου από παλιότερες οττίτιδες και άλλες παθήσεις των αυτιών.
Φυσικά δεν είμαι γιατρός και όλα τα παραπάνω δεν στηρίζονται σε κάποια έρευνα αλλά μόνο σε καθαρές υποθέσεις.

Θα ήταν όμως πραγματικά πολύ κατατοπιστικό άν κάποιος φίλος γιατρός που γράφει στο φόρουμ μας έδινε τα φώτα του.

Ίσως θα έπρεπε ο Γιώργος-georgev άν γίνεται να το περάσει στην ενότητα:"Προτάσεις: Experts advise - Η συμβουλή των ειδικών"
Γιατί πιστεύω είναι ένα θέμα που μας αφορά όλους και θα ήταν κατατοπιστικότατη η συμβουλή κάποιου ειδικού.
sealoupis
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το αριστερό αυτί;;;
Δυο φορές την εχω πατήσει και καθε φορά ένιωσα λες και το νεοπρεν έμπαινε μες στο μυαλό μου
Παρατήρησα επίσης οτι το σκουλαρίκι κατα κάποιο τρόπο βοηθούσε να συμβεί οποτε βγάλσιμο στην βουτιά
Οπως και να χει υπάρχει ημερομηνία λήξης στο χόμπι μας
GABRIELB
Η προσωπική μου άποψη ως παθών είναι οτι σίγουρα υπάρχει σύνδεση μεταξυ ελευθερης καταδυσης και της συγκεκριμένης νόσου. Αυτο το έχω συμπεράνει μονο παρατηρώντας οτι μετά την δημοσίευση του περιστατικού μου στα ηλεκτρονικά μέσα , πολλά ατομα μου απάντησαν (και με πμ) οτι είναι ομοιοπαθείς. Οι επιστημονικές στατιστηκές λένε οτι αυτή η πάθηση έχει ποσοστο 1 προς 10000 χιλιάδες πλυθύσμου. Παρατηρώντας λοιπον οτι στά τοπικ που άνοιξα και στα 3 φορουμ με περίπου 1000 αναγνώσεις του θέματος βρέθηκαν 11 άτομα που είχαν το ιδιο προβλημα τα στατιστικά στοιχεία νόμίζω οτί επιβεβαιώνουν τον συσχετισμό Ε/Κ και του συνδρομου αιφνίδιας νευραισθητικής απώλειας ακωής.

Η δική μου θεραπέια ήταν πολύ hardcore , 2-3 φορές την εβδομάδα για 1μιση μήνα μου τρυπούσαν το τύμπανο με σύριγγα χωρής αναισθησία και εκχυαν στεροειδή και κορτιζόνη στο έσω αυτί. Λεπτομέρειες δεν χρειάζονται είναι όσο επίπονο ακούγετε. Δυστυχώς η περίπτωσή μου ήταν σε τέτοιο σημείο που δεν έχρηζε ελαστικότερης αντιμετώπησης.

Μετά το τέλος της θεραπείας οι γιατροι μου είπαν ότι η τρύπα στο τύμπανο θα έχει επουλωθει πλήρος σε 20 ημέρες και να συνεχίσω κανόνηκά τις υποβρύχιες δραστηριότητές μου. Εγώ το άφησα 2 μήνες περίπου χώρης να βουτήξω και πήγα μόνο για επιφανείακό ψάρεμα χωρής ούτε μια βουτια στους 5 ποντους νερό.

Μετά την πάροδο των 2 μηνών αποφάσισα να δοκιμάσω να βουτήξω.
Πρώτη βουτιά 3μ χωρής κανένα πρόβλημα , 2η 5μ ,3 7μ όλα καλά.
Στην τέταρτη βουτία ακριβώς κατα το ξεκόλημα απο την επιφανεια στους 20 πόντους νερό. Η τρύπα ξανάνοιξε και πέρασε αέρας και ελάχιστο νερό απο το τύμπανο , παραδόξος χωρής πόνο , ιλληγγο , ζαλάδα ή οπιαδήποτε δυσφορία.

Αυτο το γεγονός με τρόμαξε και αποφάσισα να δώσω 6μηνη παράταση για να ξαναδοκιμάσω να βουτήξω. Βεβαια εξακολόυθησα να ψαρεύω επιφανειακά και αρκετές φορές με πολυ καλά αποτελέσματα.
Τον Ιούνια ελπίζω ότι το τύμπανο μου θα έχει επάνέλθει και θα δοκιμάσω ξανά να βουτήξω.

Επι της ουσίας αυτο που μου δημιούργησε πρόβλημα στην Ε/Κ ήταν η τρύπα απο τις ενέσεις αλλα δυστυχώς δεν υπήρχε εναλλακτική λύση.
Δεν μπορώ να φανταστώ την ζώή μου να συνέχιζε με απόλυτη απώλεια ακοής (100% σε όλες τις συχνότητες) στο δεξιό μου αυτι και 40% στους 4000 κυκλους στο αριστερό. Χωρής να θέλω να τα τραγικοποιήσω ένιωθα και ήμουν σαν άτομο με ειδηκές ανάγκες (απώλεια ισσοροπίας προσανατολίσμου, δυσκολία στην ομιλία και στην επικοινώνια κτλ).

Πολλοι απο τα παιδιά που επικοινωνησα με το ίδιο πρόβλημα αλλα με διαφορετική θεραπεία (ενδοφλεβια χωρήγηση του φαρμάκου) επέστρεψαν στην θαλασσα χώρης κανένα πρόβλημα

Οι θεραπείες για την αποκατάσταση αυτής της νόσου δεν εγγυόνται κανένα αποτέλεσμα και είναι πειραματίκες.

Ελπίζω να βοήθησα.
Seadweller
Νίκο,
συμφωνώ με τα περισσότερα που γραφει ο Κώστας. μελέτησε την απάντηση του, έχει ουσία την οποια θα συζητήσουμε όταν κατεβω
-επιπλέον πρότεινε να θέσεις τις είδες ερωτήσεις στον Δημήτρη (Λουλούδι),θα σου δώσει την δικη του γνωμη αλλα και σαν εξειδικευμένος επιστήμονας επί του θέματος
τέλος- ο ORL που με χειρούργησε 2 φορες εδώ k είναι μέλος της ομάδας ιατρών που παρέχει υπηρεσίες στις ένοπλες δυνάμεις(OYK). σε συζητείς μας μου έχει αναφέρει την ίδια παρατήρηση, δηλαδή την αυξημένη συχνότητα που δύτες γενικά (αυτόνομοι & ελεύθεροι) αντιμετωπίζουν ίδιες παθήσεις . τείνω να πιστεύω πως το φαινόμενο δεν είναι τυχαίο σε "εμάς"
argirosnikos
Καλησπέρα παίδες!
Είμαι και γω πεπεισμένος, όπως και η πλειοψηφία των συναδέλφων που αντιμετώπισαν τέτοιου είδους καταστάσεις, ότι οι συγκεκριμένες παθήσεις έχουν σχέση με το χόμπι μας. Όπως πολύ σωστά είπαν και οι φίλοι μου πιο πάνω δεν μπορεί να συμβαίνει σε 10 στους 100.000 και να τους ξέρουμε και τους 10... (και να είναι και ψαροτουφεκάδες)

Από τη δική μου εμπειρία και διαισθητικά μιλώντας πιστεύω η ότι αιφνίδια βαρικοία (σε μένα έγινε κώφωση μετά από 36 ώρες) έχει να κάνει κυρίως με την αφυδατωση του δύτη. Εγώ από Μεγάλη Δευτέρα μέχρι και Μ. Τετάρτη έκανα 3-4 ώρες απογευματινά κολυμπητα. Οι βουτιές και οι εξισώσεις μου έβγαιναν ανετα, οπότε δεν τίθεται θέμα ρήξης (έτσι και αλλιώς θα είχα και ορισμένα συμπτώματα σε περίπτωση ρήξης). Το μόνο "παράτυπο" που συνέβαινε στα συγκεκριμένα ψαρέματα ήταν ότι δεν είχα μαζί μου νερό (ως συνήθως στα κολυμπητά μου...κακώς). Συνδυάζω επίσης και τους καφέδες που έπινα στη δουλειά το πρωί--> αυξημένη διούρηση--> ταχύτερη αφυδάτωση.

Η αφυδάτωση από όσο ξέρω αυξάνει την πυκνότητα του αίματος, ή αλλιώς το κάνει -ας μου επιτραπεί να πω- πιο "παχύρευστο" --> πιο "δυσκίνητο" -->(πιθανή εμφάνιση θρόμβων και και και)--> δεν αιματώνεται σωστά εκτός των άλλων και η εξαιρετικά ευαίσθητη περιοχή του αυτιού. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την δυσλειτουργία του αυτιού, ή ακόμα και τη νέκρωση του.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή αυτή μου η προσέγγιση στο θέμα, ούτε και περιμένω να την υιοθετήσει ή να την απορρίψει κάποιος από τους συναδέλφους. Απλά θα θελα να ανταλλάξουμε την εμπειρια του ο καθένας και να δούμε πια λάθη-παραλείψες έκανε καθένας από εμάς στη βουτιά-βουτιές που προηγήθηκαν του συμβάντος.

Ευτυχώς εγώ έχω σχεδόν επανέλθει, ίσως και λόγω της ταχύτητας που έδρασα. Παρόλα αυτά έχει δημιουργηθεί ένας φόβος όσον αφορά τη θάλασσα και το Ψ/τ. Η κώφωση, έστω και αν αυτή δεν είναι αμφίπλευρη είναι μια αναπηρία. Εγώ τουλάχιστον έτσι το εισέπραξα.

Οι γιατροί λένε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να συνεχίσω τη δραστηριότητα μου στο νερό. Εκτός από το φίλο Γαβριηλ που προφανώς θέλει το χρόνο του, οι υπόλοιποι τι κάνουν μετά την αποθεραπεία τους?
pda
Ειμαι παθόν και έμεινα 10 ημέρες στο νοσοκομείο για χορήγηση κορτιζόνης.

Αν και το αντελήφθηκα οτι πρόκειται για αιφνίδια βαρηκοία σχετικά αργά (μετά απο 5 ημέρες), η ακοη μου επανήλθε σχεδόν στο κανονικό..Δοξα τον θεό!

Ποτε δεν είχα πρόβλημα με τα αυτιά...ούτε και με τραυματα αυτών. ποτέ δεν ήμουν αυαίσθητος με τα αυτιά.

Στο νοσοκομείο ήταν άνθρωπος 55 χρονών οικοδόμος και παιδί 23 ετών....ουδεμία σχέση με θάλασσα κ καταδύσεις.

Επίσης έχω ακούσει κ για περιστατικά που πάλι οι παθόντες δεν έχουν ουδεμία σχέση με την θάλασσα.

Υπομονή κ καλή ανάρωση στους παθόντες.

Μου είχανε πει οτι ο υπερβαρικός θάλαμος έχει άριστα αποτελέσματα στην αποκατάσταση...Ισχύει?
argirosnikos
QUOTE(pda @ May 16 2011, 05:17 PM) *
Ειμαι παθόν και έμεινα 10 ημέρες στο νοσοκομείο για χορήγηση κορτιζόνης.

Αν και το αντελήφθηκα οτι πρόκειται για αιφνίδια βαρηκοία σχετικά αργά (μετά απο 5 ημέρες), η ακοη μου επανήλθε σχεδόν στο κανονικό..Δοξα τον θεό!

Ποτε δεν είχα πρόβλημα με τα αυτιά...ούτε και με τραυματα αυτών. ποτέ δεν ήμουν αυαίσθητος με τα αυτιά.

Στο νοσοκομείο ήταν άνθρωπος 55 χρονών οικοδόμος και παιδί 23 ετών....ουδεμία σχέση με θάλασσα κ καταδύσεις.

Επίσης έχω ακούσει κ για περιστατικά που πάλι οι παθόντες δεν έχουν ουδεμία σχέση με την θάλασσα.

Υπομονή κ καλή ανάρωση στους παθόντες.

Μου είχανε πει οτι ο υπερβαρικός θάλαμος έχει άριστα αποτελέσματα στην αποκατάσταση...Ισχύει?

Παναγιώτη καλησπέρα. Εγώ μπήκα νοσοκομείο για 10 μέρες και έκανα την ίδια θεραπεία με σένα. Το αυτί μου ξκίνησε την όγδοη μέρα να αντιλαμβάνεται οριακά κάποιους ελάχιστους ήχους (καμία λειτουργικότητα βέβαια, δεν συμμετείχε στην ακοή ουσιαστικά). Με το που τελείωσα τις θεραπείες στο νοσοκομείο της Ρόδου, (10 μέρες μετά την κώφωση ) την ίδια μέρα ήμουν Αθήνα και έκανα θάλαμο για δέκα συνεχόμενες μέρες. Από την τρίτη- τέταρτη θεραπεία είδα σημαντική βελτίωση, μέχρι που πλέον έχω φτάσει σχεδόν στο τέλειο (μετά την έκτη-έβδομη άκουγα αρκετά καλά).

Για να πω την αλήθεια εγώ είμαι κάπως επιφυλακτικό ως προς την αποτελεσματικότητα του θαλάμου και γενικά των μη επεμβατικών μεθόδων. Ναι μεν η θεαματική βελτίωση μου συμπίπτει χρονικά με τη θεραπεία στο θάλαμο, αυτό όμως δε σημαίνει ότι τη δουλειά την έκανε ο θάλαμος μόνο. Δεν αποκλείεται η βελτίωση να είναι αποτέλεσμα της φαρμακευτικής αγωγής, ή του θαλάμου, ή ακόμα και αυτοίασης του οργανισμού μου, ή και όλων μαζί των προηγούμενων.

Τι θέλω ν πω με αυτό...

Όταν κάποιος αντιμετωπίζει τέτοιου είδους καταστάσεις, είναι εκ των πραγμάτων υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσει όλες τις προτινόμενες μεθόδους θεραπείας κατά τη γνώμη μου. Ο θάλαμος έτσι κ αλλιως κακό δεν κάνει. Εκ του αποτελέσματος εγώ είμαι υπέρευχαριστημένος.

Αν κάποιος με ρωτούσε αν του προτείνω τελικά τον θάλαμο, η απάντηση μου είναι θετική, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εγκαταλείπουμε τη φαρμακευτική αγωγή.
nikosts
απορια!

Ολοι εσεις βαζατε νερο αναμεσα στην στολη και το αυτι με απλο ανοιγμα της κουκουλας πριν ξεκινησετε τις βουτιες??? ειναι μια σημαντικη λεπτομερια που γνωριζουν ελαχιστοι......... απλα μηπως επαιξε καποιο ρολο αυτο
argirosnikos
QUOTE(nikosts @ May 16 2011, 10:04 PM) *
απορια!

Ολοι εσεις βαζατε νερο αναμεσα στην στολη και το αυτι με απλο ανοιγμα της κουκουλας πριν ξεκινησετε τις βουτιες??? ειναι μια σημαντικη λεπτομερια που γνωριζουν ελαχιστοι......... απλα μηπως επαιξε καποιο ρολο αυτο

Ακόμα και αν κάποιος δεν κάνει αυτό που λες, ο παγιδευμένο αέρα μεταξύ στολής και τυμπάνου δεν απειλεί τόσο το εσωτερικό του αυτιού, αλλά το ίδιο το τύμπανο. Οπότε μάλλον η συγκεκριμένη παρατήρηση δεν είναι άμεσα συνδεδεμένη με το θέμα της αιφνίδιας βαρηκοίας.
theo1965
και εγω παιδια ειχα στο δεξι αυτη βαρικοια μετα απο βουτια παιδευτηκα και εγω δυο βδομαδες με κορτιζονες αλλα δεν εγινε τηποτα λιγα πραγματα εμαθα απο καπιον για το υπερβαρικο οξυγονο και μετα απο δεκα συνεδριες επανηλθα οχι βεβαια 100 τις 100 το ξαναεπαθα μετα απο εφτα χρονια παλη και τοτε δεν πηγα καθολου στο νοσοκομειο αλλα πηγα και εκανα υπερβαρικο οξυγονο 10 συνεδρειες και επανηλθα παλη για αυτο λοιπον κατα την δικη μου αποψη καλο θα ειναι να μην βαζετε κορτιζονες το υπερβαρικο δινη λυση σιγουρα με μια μικρη λεπτομερια ομως μολις το παθη κοπιος εγω το καταλαβενω απο το ακουστικο του τηλεφωνου το μπιπ-μπιπ τοσο απλα δεν το ακουω καθολου δεν πρεπει να το αφηση καπιος πρεπη να παει αν μπορη την επομενη κιολας μερα να ξεκινηση θεραπειες με υπερβαρικο οξυγονο γιατι αμα το αφηση τελος ειναι πολυ δησκολο να επανελθει
argirosnikos
QUOTE(theo1965 @ May 17 2011, 09:34 PM) *
και εγω παιδια ειχα στο δεξι αυτη βαρικοια μετα απο βουτια παιδευτηκα και εγω δυο βδομαδες με κορτιζονες αλλα δεν εγινε τηποτα λιγα πραγματα εμαθα απο καπιον για το υπερβαρικο οξυγονο και μετα απο δεκα συνεδριες επανηλθα οχι βεβαια 100 τις 100 το ξαναεπαθα μετα απο εφτα χρονια παλη και τοτε δεν πηγα καθολου στο νοσοκομειο αλλα πηγα και εκανα υπερβαρικο οξυγονο 10 συνεδρειες και επανηλθα παλη για αυτο λοιπον κατα την δικη μου αποψη καλο θα ειναι να μην βαζετε κορτιζονες το υπερβαρικο δινη λυση σιγουρα με μια μικρη λεπτομερια ομως μολις το παθη κοπιος εγω το καταλαβενω απο το ακουστικο του τηλεφωνου το μπιπ-μπιπ τοσο απλα δεν το ακουω καθολου δεν πρεπει να το αφηση καπιος πρεπη να παει αν μπορη την επομενη κιολας μερα να ξεκινηση θεραπειες με υπερβαρικο οξυγονο γιατι αμα το αφηση τελος ειναι πολυ δησκολο να επανελθει

Καλησπέρα φίλε theo. Και τις 2 φορές το έπαθες μετά από βουτιά?
GIATCARD
QUOTE(nikos20 @ Sep 3 2008, 01:20 AM) *

παρακαλω πολυ παιδια..εγω επαθα αιφνιδια κοφωση πριν 15 μερες..μετα απο μια δυνατη προσπαθεια εξισωσης που δε μου βγηκε..πγα στον ωρλ 36 μετα, πηρα αγωγη αγγειοδιασταλτικα,νοοτροπ και κορτιζονη σε δοσεις ελεφαντα, αλλα τις πρωτες 3 μερες απο το στομα..μετα την hz.Αυτο που δεν αντεχεται ειναι το βουητο...εχω μεγαλη ευαισθησια στους χωρους με φασαρια, ειδικα στις υψηλες συχνοτητες..τι να κανω για να ελλετωθει το βουιτο?τωρα που τελειωσε η κορτιζονη, για ποσο να παρω νοοτροπ βασταρελ? κι οταν επανελθω στη θαλασσα, υπαρχει κινδυνος να χειροτερεψει,εστω κιαν οι εξισωσεις βγαινουν ευκολα?παρακαλω αν μπορειτε βοηθηστε με ..πρωτη φορα που γραφω ειναι
GIATCARD
QUOTE(GIATCARD @ Oct 8 2011, 01:55 AM) *

παρακαλω πολυ παιδια..εγω επαθα αιφνιδια κοφωση πριν 15 μερες..μετα απο μια δυνατη προσπαθεια εξισωσης που δε μου βγηκε..πγα στον ωρλ 36 μετα, πηρα αγωγη αγγειοδιασταλτικα,νοοτροπ και κορτιζονη σε δοσεις ελεφαντα, αλλα τις πρωτες 3 μερες απο το στομα..μετα την hz.Αυτο που δεν αντεχεται ειναι το βουητο...εχω μεγαλη ευαισθησια στους χωρους με φασαρια, ειδικα στις υψηλες συχνοτητες..τι να κανω για να ελλετωθει το βουιτο?τωρα που τελειωσε η κορτιζονη, για ποσο να παρω νοοτροπ βασταρελ? κι οταν επανελθω στη θαλασσα, υπαρχει κινδυνος να χειροτερεψει,εστω κιαν οι εξισωσεις βγαινουν ευκολα?παρακαλω αν μπορειτε βοηθηστε με ..πρωτη φορα που γραφω ειναι
GABRIELB
Φίλε περαστικα. Παθών και εγώ αρχικά πληρης απώλεια ακοής και σατανικές εμβοές. Μετα απο 6-7 μήνες όλα έχουν επανέρθει στο φυσιολογικο ακόμα και οι εμβοές έχουν εξαφανιστει πλήρος. Απειχα απο τίς βουτιες (ψαρευα στην θάλασσα απλα δεν καταδυώμουν) για περίπου, 3-4 μήνες πιο πολύ για να εξασφαλίσω την πλήρη αποκατάσταση του τυμπάνου μου ,που μου το είχαν τρυπίσει με τις ενδοτυμπανικές ενέσεις. Επειδη πάιζει πολύ ρόλο η ψυχολογία προσπάθηση να έχεις θετικότήτα υπομονή και επιμονη. Σίγουρα όλα θα πάνε καλά!

QUOTE(GIATCARD @ Oct 8 2011, 01:33 AM) *

Κάνε υπομονή και οι εμβοές θα υποχορήσουν και πιθανώς θα εξαφανιστουν Είναι νωρής ακόμα. Στην θάλασσα θα επιστρέψεις όταν στο επιτρέψουν οι γιατροι και νίωσεις και εσυ καλα.
GIATCARD
QUOTE(GABRIELB @ Oct 8 2011, 06:58 PM) *
Φίλε περαστικα. Παθών και εγώ αρχικά πληρης απώλεια ακοής και σατανικές εμβοές. Μετα απο 6-7 μήνες όλα έχουν επανέρθει στο φυσιολογικο ακόμα και οι εμβοές έχουν εξαφανιστει πλήρος. Απειχα απο τίς βουτιες (ψαρευα στην θάλασσα απλα δεν καταδυώμουν) για περίπου, 3-4 μήνες πιο πολύ για να εξασφαλίσω την πλήρη αποκατάσταση του τυμπάνου μου ,που μου το είχαν τρυπίσει με τις ενδοτυμπανικές ενέσεις. Επειδη πάιζει πολύ ρόλο η ψυχολογία προσπάθηση να έχεις θετικότήτα υπομονή και επιμονη. Σίγουρα όλα θα πάνε καλά!

QUOTE(GIATCARD @ Oct 8 2011, 01:33 AM) *

Κάνε υπομονή και οι εμβοές θα υποχορήσουν και πιθανώς θα εξαφανιστουν Είναι νωρής ακόμα. Στην θάλασσα θα επιστρέψεις όταν στο επιτρέψουν οι γιατροι και νίωσεις και εσυ καλα.

ευχαριστω πολυ φιλε μου για το κουραγιο που μου δινεις..εχεις δικιο ακομα ειναι νωρις,αλλα με ψιλοπαρει απο κατω...αυτο μου ειπαν και 2 ωρλ ειδικους που ρωτησα..ειπαν μετα το μηνα θα δω διαφορα,κι οτι οσο περνω την κορτιζονη το βουιτο γινεται εντονοτερο..για επιστροφη μου ειπαν μετα απο 1 μηνα απο το ατυχημα για να επουλωθει η κακωση του εσω ωτος...τι να πω ρε παιδια..κι αυτο απο μια εξισωση που δε βγηκε...και να φανταστεις πως απο βλακεια παντα εβαζα δυναμη και εκανα δευτερη προσπαθεια για εξισωση, που ειναι τραγικο λαθος..ημουν και ηδη 5 ωρες στο νερο..
mikelos
Περαστικα και κουραγιο.Εγω μικρος την ειχα παθει απο πολλες βουτιες απο μεγαλο υψος.Αλλα ευτυχως ημουν τυχερος
GIATCARD
QUOTE(mikelos @ Oct 9 2011, 07:09 PM) *
Περαστικα και κουραγιο.Εγω μικρος την ειχα παθει απο πολλες βουτιες απο μεγαλο υψος.Αλλα ευτυχως ημουν τυχερος

παιδια σας ευχαριστω ολους για τα λογια συμπαραστασης..τωρα μονο περιμενω να περασει ο χρονος...ελπιζω μετα το μηνα να βελτιωθει το βουιτο..ηδη θαρρω πως ειναι λιγο λιγοτερο...ολοι ομως λενε πως θελει χρονο, ειναι ακονα νωρις...ανυπομονω και να ξαναβουτηξω...μου επιτρεπουν οι γιατροι σιγα-σιγα μετα απο ενα μηνα απο το ατυχημα...ομως αν μπορει καποιος ας μου πει:

κινδυνευω να χειροτερεψει η ακοη και τα βουιτα αν κανω σωστες εξισωσεις?ο κ ΛΟΥΛΟΥΔΗΣ μου ειπε οτι κινδυνευω οσο και ο ελευθερος δυτης που δεν εχει παθει ποτε τιποτα..

πρεπει να περιμενω να περασουν τα βουιτα για να ξαναβουτηξω?

κορτιζονη πηρα συνολικα 15 μερες..ποσο καιρο να περνω τα βασταρελ,νοοτροπ,νευρομπιον?

θα φυγει ποτε τελειως το βουιτο η κατι θα μεινει?

στη βουτια επιδεινωνεται το βουιτο?

θα περιμενω να ακουσω την προσωπικη σας εμπειρια..γνωμη.
GABRIELB
Φιλε κάλο θα ήταν να απέχεις για λίγο απο την κατάδυση για ένα διάστημα πιο πολύ προληπτήκά. Ακολόυθα πιστα τίς συμβουλές των γιατρών .Σύντόμα που θα επάνέρθουν όλα στο φυσιολογικό και αποκτήσεις ξανά εμπιστοσύνη στ'αυτιά σου θα το νιώσεις και εσυ οτι θα είσαι έτοιμος. Αυτήν την περίοδο που είσαι σε ανάρρωση καλό θα είναι ν άποφεύγεις τις βουτίες , τους έντονους θαρύβους και το πολύ αγχος μιας και αυτή η πάθηση είναι άμεσα εμπλεκόμενη και με την ψυχολογία. Οί πλειοψηφία τών πάθόντών που το έχουν πάθει δεν είχαν καμία σχέση με την θάλασσα και τις καταδύσεις. Εγω για να μην στερηθώ την θαλασσινή μου ψυχοθεραπεία ψάρευα επιφανείακα χωρής καθόλου βουτίες και με πολύ καλά αποτελέσματα. Με λίγο υπομονή και επιμόνη συσντομα όλα θα μοιάζουν με κακό εφιάλτή.
GIATCARD
QUOTE(GABRIELB @ Oct 13 2011, 09:08 PM) *
Φιλε κάλο θα ήταν να απέχεις για λίγο απο την κατάδυση για ένα διάστημα πιο πολύ προληπτήκά. Ακολόυθα πιστα τίς συμβουλές των γιατρών .Σύντόμα που θα επάνέρθουν όλα στο φυσιολογικό και αποκτήσεις ξανά εμπιστοσύνη στ'αυτιά σου θα το νιώσεις και εσυ οτι θα είσαι έτοιμος. Αυτήν την περίοδο που είσαι σε ανάρρωση καλό θα είναι ν άποφεύγεις τις βουτίες , τους έντονους θαρύβους και το πολύ αγχος μιας και αυτή η πάθηση είναι άμεσα εμπλεκόμενη και με την ψυχολογία. Οί πλειοψηφία τών πάθόντών που το έχουν πάθει δεν είχαν καμία σχέση με την θάλασσα και τις καταδύσεις. Εγω για να μην στερηθώ την θαλασσινή μου ψυχοθεραπεία ψάρευα επιφανείακα χωρής καθόλου βουτίες και με πολύ καλά αποτελέσματα. Με λίγο υπομονή και επιμόνη συσντομα όλα θα μοιάζουν με κακό εφιάλτή.

φιλε GABRIELB ευχαριστω πολυ..ειναι δυσκολη η αναμονη αλλα ...πρεπει..θα το ριξω στα παραγαδια που μου αρεσει κι αυτο πολυ..τοση ζημια απο μια δυνατη εξισωση που δε βγηκε...ευχομαι σε ολους υγιεια και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΙΣΩΣΗΣ!!!!
GIATCARD
QUOTE(GIATCARD @ Oct 14 2011, 08:26 AM) *
QUOTE(GABRIELB @ Oct 13 2011, 09:08 PM) *

φιλε GABRIELB ευχαριστω πολυ..ειναι δυσκολη η αναμονη αλλα ...πρεπει..θα το ριξω στα παραγαδια που μου αρεσει κι αυτο πολυ..τοση ζημια απο μια δυνατη εξισωση που δε βγηκε...ευχομαι σε ολους υγιεια και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΙΣΩΣΗΣ!!!!

Καλησπερα σε ολους!!!Μετα απο αποχη 40 ημερων λογω του ατυχηματος αιφνιδιας κοφψσης που ειχα, κι αφου το συζητησα με τον κ Λουλουδη, ΩΡΛ (εξαιρετος ιατρος και ανθρωπος που ειχε την υπομονη να με ακουει τοσες φορες που τον πηρα τηλ), εκανα την πρωτη μου βουτια!!!
ολα καλα, δεν επειδεινωθηκε το προβλημα,αλλα πηγα πολυ προσεκτικα,μεχρι τα -14μ οπου πηρα ενα ροφο 3,5 κgr....ενιωσα απλα πως ξαναγεννηθηκα..ασφαλεις βουτιες σε ολους..
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.