Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:τυμπανοπλαστικη και καταδυσεις
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ελεύθερη Κατάδυση > Φυσιολογία και Ιατρική
SUBMARINE
Παρακαλω να με ενημερωση οποιος γνωριζει σχετικα με το προβλημα μου.
Ειμαι 33 ετων και κανω καταδυσεις απο μικρο παιδι.Οταν ειμουνα μικρος (10-12) μια επιπολαιη βουτια στα 12 μετρα χωρις εξισωση με εκανε να παθω ρηξη τυμπανου.
Δεν εκανα τιποτα και για τα επομενα 6 χρονια το αυτι εβγαζε ενα κιτρινο υγρο που μυριζε και ασχημα.Να σημειωσω οτι παραλληλα εκανα και πρωταθλητισμο στην ιστιοπλοοια με αποτελεσμα να υποφερω απο συχνες ωτιτιδες με αφορητους πονους.
Τελικα στα 18 μου εκανα βαρια επεμβαση 6 ωρων οπου ανοιχτηκε το αυτι απο πισω,καθαριστηκε εσωτερικα το κοκκαλο που ηταν σαπιο και εγινε φυσικα τυμπανοπλαστικη.Η εγχειρηση εγινε απο τον αψογο σε ολα γιατρο μου ο οποιος και μου ειπε τοτε οτι θα πρεπει να ξεχασω τις βαθειες βουτιες.
Για τα επομενα 10 χρονια ειμουνα πολυ προσεκτικος αν και βουτουσα εως τα 2-3 μετρα χωρις κανενα προβλημα.Βλεπετε το παθος για ψαροντουφεκο και η γνωριμια με ενα φιλο -ψαροντουφεκα- εχουν αναζοπυρωσει το ενδιαφερον μου.Θα ηθελα οποιος γνωριζει υπευθυνα να μου πει ως ποσα μετρα μπορω να βουταω χωρις προβλημα και αν εχει καποος το ιδιο προλημα με εμενα.
Να προσθεσω οτι φετος με μια βουτια στα 4 μετρα το εγχειρισμενο αυτι ηταν μια χαρα ενω το καλο μου εχει ενα μονιμο βουισμα-βαροτραυμα!!!
CLIPPER
Το πιο υπεύθυνο που μπορώ να σου πω είναι να το συζητήσεις με ένα γιατρό.

Από εδώ ότι και να σου πούμε είναι ρίσκο. Διάγνωση θα κάνουμε από απόσταση και μάλιστα χωρίς να είμαστε γιατροί;
(Ακόμα και γιατρός που σέβεται τον εαυτό του, από το νετ, δε θα σου πει κουβέντα)

Σου εύχομαι τα καλύτερα και να μπορείς να βουτάς όσο θέλεις...
spot
Θόδωρε καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Δεν ξέρω πόσο "υπεύθυνα" μπορεί να σου πει κάποιος τι να κάνεις μέσα από ένα φόρουμ. Την πιο υπέυθυνη απάντηση θα την πάρεις από κάποιον ειδικό γιατρό (θα σου έλεγα να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη γιατρού).
Το λέω αυτό γιατι το πρόβλημα σου δεν είναι από τα "συνηθισμένα", οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις κάποιον που να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.
Σε κάθε περίπτωση, κράτα μας ενήμερους για τις εξελίξεις.

Γενικά μην παθιάζεσαι με το βάθος ... δες 2 σημερινά Θέματα:
http://www.greekdivers.com/forum/index.php...=11871&st=0
http://www.greekdivers.com/forum/index.php...=11874&st=0
Οι φίλοι μας πήραν πολύ καλά ψάρια στα 6-7 μέτρα βάθος.
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
QUOTE(CLIPPER @ Jun 25 2007, 02:37 PM) *
Το πιο υπεύθυνο που μπορώ να σου πω είναι να το συζητήσεις με ένα γιατρό.
Από εδώ ότι και να σου πούμε είναι ρίσκο. Διάγνωση θα κάνουμε από απόσταση και μάλιστα χωρίς να είμαστε γιατροί;
(Ακόμα και γιατρός που σέβεται τον εαυτό του, από το νετ, δε θα σου πει κουβέντα)
Σου εύχομαι τα καλύτερα και να μπορείς να βουτάς όσο θέλεις...

Χ 2....

Καλως ηρθες Θοδωρη welcome.gif
sotdan
Θοδωρή καλώς ήρθες στην παρέα.
Από την στιγμή που ο γιατρός σου σε είπε αυτό εσύ θα πρέπει να τον ακούσεις.
Τώρα αν εσένα σε τρώει από μέσα σου (που από ότι φαίνεται σε τρώει), καλά είναι να πάρεις και άλλη γνώμη αν θέλεις να σιγουρευτείς.
Τέλος να θυμάσαι φίλε πως ψάρια πολύ καλά υπάρχουν και στα ρηχά...κι αυτό δεν είναι υπερβολή. Πίστεψε με!

Σωτήρης.
SUBMARINE
Να ειστε καλα για το καλωσορισμα.
Σιγουρα θα πρεπει να ρωτησω και αλλους γιατρους.
Τωρα οσον αφορα το βουισμα απο το βαροτραυμα εχει ηδη ελλατωθει με μια καλη αγωγη -αντιβιωση και βιταμινες,απλα πιστευω οτι θα πρεπει να το κανω πλεον φιλο μου γιατι δεν νομιζω να σταματησει ποτε.
Δεν βαριεσε ομως.Εμεις θα κανουμε ψαροντουφεκο οτι και να γινει.ΣΩΣΤΑ? cool.gif cool.gif cool.gif
Savvasblue
QUOTE(SUBMARINE @ Jun 26 2007, 05:10 PM) *
Να ειστε καλα για το καλωσορισμα.
Σιγουρα θα πρεπει να ρωτησω και αλλους γιατρους.
Τωρα οσον αφορα το βουισμα απο το βαροτραυμα εχει ηδη ελλατωθει με μια καλη αγωγη -αντιβιωση και βιταμινες,απλα πιστευω οτι θα πρεπει να το κανω πλεον φιλο μου γιατι δεν νομιζω να σταματησει ποτε.
Δεν βαριεσε ομως.Εμεις θα κανουμε ψαροντουφεκο οτι και να γινει.ΣΩΣΤΑ? cool.gif cool.gif cool.gif

Φιλε Θοδωρη η αντιβιωση δεν αποτελει σε καμια περιπτωση μακροπροθεσμη πρακτικη αντιμετωπισης τυχον προβληματων. Το βιωσα απο πρωτο χερι. Μην κανεις το λαθος να υποτιμησεις το ενδεχομενο να πανε ολα στραβα και να θυμασαι οτι ενας πολυ γνωστος νομος αναφερει πως οτι δυναται να παει στραβα ΘΑ ΠΑΕΙ και συνηθως την χειροτερη στιγμη. Οπως γραφεις στο πρωτο σου post μπορει κανεις να υποθεσει οτι με καθε βουτια πλεον ρισκαρεις την ακοη σου. Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο. Συμβουλεψου ειδικους πριν παρεις ρισκα ελεω πορωσης. Εκεινοι θα σε συμβουλεψουν υπευθυνα για το τι ειναι καλυτερο, επιτρεπτο η μη.

Επι 12 ημερες αγνοουσα κατι (δεν εδωσα σημασια) και πριν 18 ημερες βουτηξα παιρνοντας ενα ρισκο εν αγνοια μου που θα μπορουσε ν' αποβει μοιραιο για την υγεια μου. Νοσηλευτικα μια εβδομαδα στο νοσκομειο και ειμαι τυχερος που γραφω αυτες τις γραμμες τωρα και σου λεω να εισαι παρα πολυ προσεκτικος και να τοποθετεις την ασφαλεια σου σε πρωτο πλανο ειδικα εφοσον γνωριζεις την κατασταση σου που προηγηθηκε. Δεν χρειαζεται να σου αναλυσω ποσοι κινδυνοι ελογχευουν κατω απο το νερο. Στα 33 σου χρονια φιλε Θοδωρη δειξε σεβασμο στην υγεια και την ζωη σου γιατι καθε αλλλο παρα δεδομενες ειναι. Καλες βουτιες και ασφαλεις αναδυσεις.

Εντελως φιλικα απο εναν παρολιγο παθων.

Σαββας
ktmbyc
και εγω εχω αυτο το βουισμα εδω και 1.5 χρονο πηρα στην αρχη αντιβιωση ομως ακομα το εχω αυτο το καταραμενο βουιτο ενας γιατρος στο ιπποκρατειο μου ειπε οτι πρεπει να κανω μια μετρηση στην ακοη και οτι τη ζημια την επαθα
grila
προσεχεις για να εχεις.δεν προσεχεις δεν εχεις.παθον κι εγω.παιζει πολυ το βουητο βλεπω.
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.