Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Καλοκαιρινό κύπελλο Γλαύκου στη Σέριφο
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Νέα - Ειδήσεις > Νέα - Ειδήσεις
Chris Manousopoulos
Τα σάρωσε ο Σιδέρης once again. Καμια 50αριά κιλά ψάρια στο περίπου και τις 2 μέρες, με ψάρεμα στα 40 συν πλην.
Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω???
Stefanos
QUOTE(Chris Manousopoulos @ Jun 25 2007, 08:05 AM) *
Τα σάρωσε ο Σιδέρης once again. Καμια 50αριά κιλά ψάρια στο περίπου και τις 2 μέρες, με ψάρεμα στα 40 συν πλην.
Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω???

50 kila mono enas i sunolo oloi?
Chris Manousopoulos
ο σιδερης μόνος του. έβγαλε μεγάλα ψάρια. στηρες μεγάλες , ροφούς μεγάλους και 2 συναγριδες πολύ καλές.
Stefanos
QUOTE(Chris Manousopoulos @ Jun 25 2007, 12:07 PM) *
ο σιδερης μόνος του. έβγαλε μεγάλα ψάρια. στηρες μεγάλες , ροφούς μεγάλους και 2 συναγριδες πολύ καλές.

Katalava, paei kai i Serifos.... sleep.gif Xereis mipws se poia perioxi egine o "agwnas"?
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
QUOTE(Chris Manousopoulos @ Jun 25 2007, 10:05 AM) *
Καμια 50αριά κιλά ψάρια στο περίπου και τις 2 μέρες....

Kαι εγω δεν ποσταρω τις ψαριες μου για να μην εχουμε ιστοριες....που αντε να ειναι 50 κιλα το μηνα.
Α, ξεχασα....οι ψαριες αυτες των αγωνων ειναι νομιμες βεβαιως βεβαιως.... no.gif
sotdan
QUOTE(ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ @ Jun 25 2007, 02:40 PM) *

Α, ξεχασα....οι ψαριες αυτες των αγωνων ειναι νομιμες βεβαιως βεβαιως.... no.gif

Μαζί σου κι εγώ Κυριάκο yes.gif yes.gif yes.gif

Σωτήρης.
tdrackos
sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
dinos_gb
καλα ρε παιδια,

50 κιλα λιγο υπερβολικο δεν ειναι? και τα περισσοτερα μαυρα? ελεος...
john71
Μεγάλη συζήτηση οι αγώνες παιδιά. Επειδή τυχαίνει τη Σέριγο να τη ψαρεύω πολλά χρόνια σας ενημερώνω ότι ο αγώνας έγινε στι Β-ΒΔ-Δ κομμάτο του νησιού. Τώρά εάν τα κιλά είναι σωστά τότε πράγματι έγινε πάλι η ζημιά που έχει γίνει παλαιότερα και στη Σκύρο Και στη Τζιά... Αλλά όπως είπαμε μεγάλη συζήτηση οι αγώνες και κυρίως οι κανονισμοί τους. Δεν μας αρέσουν οι απαγορεύσεις αλλά εμείς θέλουμε να απαγορεύσουμε και πάει λέγοντας. Τί να πούμε. Απλά πιστέυω ότι οι σύλλογοι πρέπει να λάβουν υπόψη τους ότι κάθε αγώνας και ιδιαίτερα τον μήνα Ιούνιο καταλήγει σε υπεραλίευση της Τράπεζας και πρόκληση των τοπικών κοινοτήτων με τα ψάρια που βγαίνουν και μετά τι Γίνονται Οεο? Πάμε μετά εμείς να ψαρέψουμε και μας κυνηγάνε.. Λιμεναρχείο, Ψαράδες κλπ σαν μιάσματα. Την εγκράτεια τη θέλουμε να ισχύει μόνο για τους άλλους λοιπόν? Τα 5 κιλά που ορίζει ο νόμος πώς γίνονται 50? Δέν λέω να μήν γίνονται αγώνες αλλά να μην μιλάμε και για διαχέιρηση τουλάχιστόν οι σύλλογοι που τους διοργανώννουν. Τελικά λέω να πάμε όλοι για ψάρεμα και όπως μας φωτίσει ο θεός.
Οσο γιά τα επόμενα 2 χρόνια η σέριφος δεν θα είναι στις επιλογές μου... Δυστυχώς πέρασαν τα υποβρύχια..
Γ.
costaspap
Καταραμενη τρατα........
TheWarcryer
QUOTE(ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ @ Jun 25 2007, 01:40 PM) *

Kαι εγω δεν ποσταρω τις ψαριες μου για να μην εχουμε ιστοριες....που αντε να ειναι 50 κιλα το μηνα.

Αν εχετε δει το " Η μνημη του Σαργου" με τον Γιαννη Βλαχο θα εχετε καταλαβει οτι οτι αγωνες και να κανουν,και οσους τονους ψαρια και να σηκωσουν Βλαχος δεν θα γινουν ποτε κολοτουμπες να φερνουν.

Σκοτωνουν την Θαλασσα για τσαμπα εξοπλισμο και σπονσορες.
Αυτοι ειναι οι ηρωες των περιοδικων.
andys
oi agones psarotufeku den nomizo na exun ke kamia sxesi me to psarotufeko...ti filosofia genika tu psarotufekou...krima...
Savvasblue
Παει και η Σεριφος. Για που τραβαει το τσιρκο μετα αραγε? Δεν τους εκατσαν τα Μεθανα πριν λιγους μηνες και ξεσπασαν τωρα? Δεν ντρεπομαστε λιγο λεω....Εχει αυτο το πραγμα καμια σχεση με αγωνα? 50 κιλα σε 2 ημερες? Ποιος θα εξοντωσει τα περισσοτερα ψαρια δηλαδη. Οποιος φερει την ευθηνη για την μεγαλυτερη αποψιλωση του βυθου κερδιζει ετσι? Παντελης ελλειψη συνειδησης, εγκρατειας και νοημοσυνης ειναι η επιηκεστερη επιλογη λεξεων που μπορω να κανω.. Τετοια γεγονοτα βγαζουν κακο ονομα στο ψαροτουφεκο. Και εις ανωτερα στους "αθλητες"/θυτες...
TheWarcryer
Αυτος που βγαζει 50 κιλα ψαρια με δυναμιτη ειναι μαλακας.
Αυτος που βγαζει με ψαροτουφεκο παιρνει βραβειο και τσαμπα εξοπλισμο
Del Mare
Αλλαξανε τραπεζα στον αγωνα νομιζω την πρωτη μερα,κερδισε με διπλασια ψαρια απο τον δευτερο και τριτο,αλλα δεν μπορεις να πεις μην βγαζεις αλλα γιατι αγωνας ειναι.Καλο θα ειναι να δωσουν βαρος στην υ. σκοποβολη και να αποσυρουν σιγα σιγα αυτους του αγωνες.
Stefanos
QUOTE(TheWarcryer @ Jun 26 2007, 05:18 PM) *

Sugrineis anomoia pragmata nomizw, min ta berdeueis auta ta duo. Exeis dei vitho pou exei skasei dunamitis?

Na simeiwsw oti eimai k egw kata twn agwnwn toulaxiston me tin morfi pou exoun twra, alla pragmatika o dunamitis einai entelws diaforetiko pragma.
Βασιλης
QUOTE(TheWarcryer @ Jun 26 2007, 05:37 PM) *
Αν εχετε δει το " Η μνημη του Σαργου" με τον Γιαννη Βλαχο θα εχετε καταλαβει οτι οτι αγωνες και να κανουν,και οσους τονους ψαρια και να σηκωσουν Βλαχος δεν θα γινουν ποτε κολοτουμπες να φερνουν.

Μα ο κος Βλάχος αν δεν κάνω λάθος έχει πάρει παλαιότερα μέρος σε αγώνες και ήταν "ήρωας των περιοδικών" όπως εσύ το εννοείς.

Τέλος πάντων το θέμα είναι άλλο και θα παρακαλούσαμε (όσα μέλη ενδιαφερόμαστε να ενημερωθούμε για τον αγώνα) το τόπικ να μείνει καθαρό και στο θέμα του.

Για γνώμες σχετικά με τους αγώνες ανοίξτε νέο Τόπικ.

Ευχαριστώ
TheWarcryer
QUOTE(Stefanos @ Jun 26 2007, 07:11 PM) *
QUOTE(TheWarcryer @ Jun 26 2007, 05:18 PM) *

Sugrineis anomoia pragmata nomizw, min ta berdeueis auta ta duo. Exeis dei vitho pou exei skasei dunamitis?

Na simeiwsw oti eimai k egw kata twn agwnwn toulaxiston me tin morfi pou exoun twra, alla pragmatika o dunamitis einai entelws diaforetiko pragma.

Ναι εχω δει βυθο που εχει σκασει δυναμιτης.
Βγηκαν πολλα κιλα ψαρια.
Δεν του εδωσαν ομως βραβειο "τσαμπα 1 χρονο φουρνελα" και "3.000 μετρα βραδυκαυστο"...

Οι περισσοτεροι δεν εχετε δει καν δυναμιτη,ουτε βυθο που να εχει σκασει δυναμιτης....τα μεγαλοποιητε τα πραγματα απειρα.
Σε καμια περιπτωση με δυναμιτη δεν βγαινουν 10-20 μαυρα σε 2 μερες.

QUOTE(Βασιλης @ Jun 26 2007, 07:47 PM) *
QUOTE(TheWarcryer @ Jun 26 2007, 05:37 PM) *

Μα ο κος Βλάχος αν δεν κάνω λάθος έχει πάρει παλαιότερα μέρος σε αγώνες και ήταν "ήρωας των περιοδικών" όπως εσύ το εννοείς.

Τέλος πάντων το θέμα είναι άλλο και θα παρακαλούσαμε (όσα μέλη ενδιαφερόμαστε να ενημερωθούμε για τον αγώνα) το τόπικ να μείνει καθαρό και στο θέμα του.

Για γνώμες σχετικά με τους αγώνες ανοίξτε νέο Τόπικ.

Ευχαριστώ

Στους ασχετους ο κος Βλαχος ειναι ιδιος με ολους τους αλλους.
Ομως τα πραγματα δεν ειναι ετσι ευτυχως.
unregister
Ωραιος ο Σιδερης yes.gif

Για τους αγωνες εχει χυθει πολυ μελανι ,Σε αλλους αρεσουν σε αλλους οχι .Μια σκεψη μονο θα γραψω και απλά σκεφτειτε .
Πιστευετε οτι ο Σιδερης ψαρευει μονο οταν παει σε αγωνες ? Η πιστευετε οτι τα 50 κιλα που εβγαλε στην Σεριφο ειναι σπανια ψαριά γι αυτον ?

Αυτα να περνατε καλα ....
Stefanos
QUOTE(unregister @ Jun 27 2007, 10:33 AM) *
Ωραιος ο Σιδερης yes.gif

Για τους αγωνες εχει χυθει πολυ μελανι ,Σε αλλους αρεσουν σε αλλους οχι .Μια σκεψη μονο θα γραψω και απλά σκεφτειτε .
Πιστευετε οτι ο Σιδερης ψαρευει μονο οταν παει σε αγωνες ? Η πιστευετε οτι τα 50 κιλα που εβγαλε στην Σεριφο ειναι σπανια ψαριά γι αυτον ?

Αυτα να περνατε καλα ....

Ypothetw oti vgazei analoges psaries kai sta psaremata tou alla auti i 50ara itan "nomimi"... opws allwste isxuei kai me tous upoloipous twn agwnwn.
fish761
Ο Σιδέρης δεν είναι αυτός ρε παιδιά που βουτάει μαζί με την τσιμεντόπλακα;.....

αυτό θεωρείται ψαροτούφεκο;

αλλάζουν οι καιροί!!!
unregister
Αυτη η 50 αρα ( η νομιμη )κατα πασα πιθανοτητα δωριστηκε και σε καποιο ιδρυμα ή συλογο ψαραδων οπως εχει γινει στο παρελθον .Οι αλλες οι <<παρανομες >> δεν δωριστηκαν πουθενα .Τι σημασια εχει ? Και στις 2 περιπτωσεις τα ψαρια πεθαναν .Αν μπορουσα να διαλεξω θα προτιμουσα να ψαρευαν οι <<πρωταθλητες>> μονο σε αγωνες και τα ψαρια να πηγαιναν παντα σε ιδρυματα με ορφανα -αρωστα παιδια , νοσοκομεια κτλπ .
unregister
QUOTE(fish761 @ Jun 27 2007, 12:41 PM) *

αλλάζουν οι καιροί!!!

\Φιλε Πανο
Θεωρεις ευκολη υποθεση το ψαρεμα με ψαροντουφεκο κατω απο τα 40 εστω και με εναλασομενα ?
Stefanos
QUOTE(unregister @ Jun 27 2007, 10:47 AM) *
Αυτη η 50 αρα ( η νομιμη )κατα πασα πιθανοτητα δωριστηκε και σε καποιο ιδρυμα ή συλογο ψαραδων οπως εχει γινει στο παρελθον .Οι αλλες οι <<παρανομες >> δεν δωριστηκαν πουθενα .Τι σημασια εχει ? Και στις 2 περιπτωσεις τα ψαρια πεθαναν .Αν μπορουσα να διαλεξω θα προτιμουσα να ψαρευαν οι <<πρωταθλητες>> μονο σε αγωνες και τα ψαρια να πηγαιναν παντα σε ιδρυματα με ορφανα -αρωστα παιδια , νοσοκομεια κτλπ .

Autes oi dwrees ginontai gia to xekarfwma perissotero kai giati den mporoun na poulisoun ta psaria apo tous agwnes eukola. Den nomizw oti suginithikan toso poli gia ta meli twn idrumatwn kai skeftikan katse na xarisw mia stira, mia sunagrida.

K egw tha protimousa na psareuoun mono se agwnes kai ta alieumata na pigainoun gia kalo skopo alla oxi kai tosa polla kila, ta thewrw upervoli.
unregister
QUOTE(Stefanos @ Jun 27 2007, 01:03 PM) *

Autes oi dwrees ginontai gia to xekarfwma perissotero kai giati den mporoun na poulisoun ta psaria apo tous agwnes eukola. Den nomizw oti suginithikan toso poli gia ta meli twn idrumatwn kai skeftikan katse na xarisw mia stira, mia sunagrida.

K egw tha protimousa na psareuoun mono se agwnes kai ta alieumata na pigainoun gia kalo skopo alla oxi kai tosa polla kila, ta thewrw upervoli.

Στεφανε Εχει σημασια ? Το αποτελεσμα μετραει και το αποτελεσμα ειναι οτι καποιες φωρες τα παιδια στο χωριο sos αν δεν κανω λαθος εφαγαν φρεσκο και θρεπτικο ψαρακι .Που κανενας επαγγελματιας η ερασιτεχνης δεν θα δωριζε την ψαρια του
grila
QUOTE(unregister @ Jun 27 2007, 12:53 PM) *

αλλάζουν οι καιροί!!!

\Φιλε Πανο
Θεωρεις ευκολη υποθεση το ψαρεμα με ψαροντουφεκο κατω απο τα 40 εστω και με εναλασομενα ?

καλα δεν ειναι και κανα κατορθωμα.κι εγω οταν ημουν μικρος που πεταγαμε πετρες στα αυτοκινητα πετυχαινα κινουμενο αυτοκινητο σε δυο τετραγωνα αποσταση.πρεπει να ειμαι περηφανος.
unregister
QUOTE(grila @ Jun 27 2007, 01:17 PM) *

αλλάζουν οι καιροί!!!

\Φιλε Πανο

καλα δεν ειναι και κανα κατορθωμα.κι εγω οταν ημουν μικρος που πεταγαμε πετρες στα αυτοκινητα πετυχαινα κινουμενο αυτοκινητο σε δυο τετραγωνα αποσταση.πρεπει να ειμαι περηφανος.

Οχι .Μαυρος απο το ξυλο που θα τρωγες επρεπε να σουν .Ρε συ Ντινο τι σχεση εχουν οι ταρζανιες που εκανε στην παιδικη σου ηλικια με μια ακρως απαιτιτικη και επικυνδινη τεχνικη σαν αυτη που περιγραφεται παραπανω .

Τωρα που το λες και τοπεταγμα τις πετρας στο αυτοκινητο επικυνδινο ειναι ...Ρε λες ναααα????
grila
QUOTE(unregister @ Jun 27 2007, 01:27 PM) *
QUOTE(grila @ Jun 27 2007, 01:17 PM) *

αλλάζουν οι καιροί!!!

\Φιλε Πανο

Οχι .Μαυρος απο το ξυλο που θα τρωγες επρεπε να σουν .Ρε συ Ντινο τι σχεση εχουν οι ταρζανιες που εκανε στην παιδικη σου ηλικια με μια ακρως απαιτιτικη και επικυνδινη τεχνικη σαν αυτη που περιγραφεται παραπανω .

Τωρα που το λες και τοπεταγμα τις πετρας στο αυτοκινητο επικυνδινο ειναι ...Ρε λες ναααα????

σατηρικα το λεω γιατι το να αναγκαζεσαι να ψαρευεις σε τοσο μεγαλα βαθη για να κερδισεις εναν παραστρατημενου νοηματος αγωνα,να ξεκανεις και καμποσα ψαρια(κι αυτα τα δολια ψυχη εχουν)οχι για να τα φας οπως οριζει το κυνηγι,να ψιλορημαζεις ενα τοπο δεν πρεπει να αποτελει κατορθωμα.ειναι βεβαια ενα συνολο κατορθωματων που ολα μαζι κανουν μια τρυπα στο νερο.αντε και σε κανα καπο στην περιπτωση μου.το μετανοιωσα βεβαια και μετα πεταγα λεμονοκουπες.τελικα το ξυλο το εφαγα απο ενα σιδερα και ησυχασα.τωρα τον συμπαθω πολυ.
Stefanos
QUOTE(unregister @ Jun 27 2007, 11:14 AM) *
QUOTE(Stefanos @ Jun 27 2007, 01:03 PM) *

Στεφανε Εχει σημασια ? Το αποτελεσμα μετραει και το αποτελεσμα ειναι οτι καποιες φωρες τα παιδια στο χωριο sos αν δεν κανω λαθος εφαγαν φρεσκο και θρεπτικο ψαρακι .Που κανενας επαγγελματιας η ερασιτεχνης δεν θα δωριζε την ψαρια του

Sigoura to apotelesma metraei kai an auto einai gia kalo skopo akoma kalutera. An ithelan omws na kanoun mia dwrea pisteuw oti tha borousan aneta na mazepsoun kapoio xrimatiko poso apo auta pou poulane olo to xrono, i episis kapoio allo eidos pou na to exoun anagi perissotero auta ta paidia para to psari pou tha fane mia fora to xrono kai tha einai proion enos agwna gia to poios tha skotwsei perissotera. Sigoura apo to tipota kai mia fora to xrono kati einai gi auta ta paidia, alla...
As diorganwnan mia alli ekdilwsi i enan agwna skopovolis i apnoias me skopo tin sugentrwsi esodwn pou tha dwristhoun se kapoious pou to exoun pio poli anagi.
To thewrw ligo eirwniko kai ebaiktiko to na kaneis mia dwrea mono kai mono epeidi den mporeis na pouliseis auto pou tha dwrizes, gia ta matia tou kosmou.

PS. Grila an nomizeis oti einai toso eukolo na voutixeis sta -35 me enallasomena kaneis poli megalo lathos! Kai eisai offtopic.gif
fish761
Αν θεωρείται "ψαροτούφεκο" την τσιμεντόπλακα...ε τότε είμαι λίγο πίσω...σε καμια δεκαριά χρόνια μέσα στο κόλπο θα είναι και ο θωκταρίδης με το θέτης...και αυτό δύσκολο δεν είναι; και το μπουκάλι στην πλάτη και αυτό δύσκολο είναι και το νυχτερινό σε βαθειές αποχές και αυτό δύσκολο...και ο δυναμίτης και αυτό δύσκολο...ναι σίγουρα είναι όλα αυτά δύσκολα...αλλα δεν είναι ψαροτούφεκο!
tasos_argos
Παιδιά, δε χάλασε ένας τόπος επειδή έβγαλε ο Σιδέρης 50 κιλά χοντρά ψάρια σε δύο μέρες, μέσα στα οποία ήταν δυο μεγάλες συναγρίδες. Μένουν δηλαδή καμια 40αριά κιλά μεγάλα μαύρα...δηλαδή 4-5-6 ψάρια. Σε δυο μέρες. Ολόκληρη Β-ΒΔ-Δ σέριφος και την κρατούσαν στην (αλιευτική) ζωή 6 ψάρια;
Οι αγώνες δεν είναι και η καταστροφή...τουλάχιστον εκεί το όριο μαύρου είναι 4 κιλα wink1.gif

Μου αρέσουν οι αγώνες, μακάρι να είχα τις δυνατότητες να λάβω και εγώ μέρος.
Φοβερός ο Σιδέρης, του αξίζουν συγχαρητήρια και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ yes.gif

Τα λέμε!
Stefanos
QUOTE(tasos_argos @ Jun 27 2007, 11:57 AM) *
Παιδιά, δε χάλασε ένας τόπος επειδή έβγαλε ο Σιδέρης 50 κιλά χοντρά ψάρια σε δύο μέρες, μέσα στα οποία ήταν δυο μεγάλες συναγρίδες. Μένουν δηλαδή καμια 40αριά κιλά μεγάλα μαύρα...δηλαδή 4-5-6 ψάρια. Σε δυο μέρες. Ολόκληρη Β-ΒΔ-Δ σέριφος και την κρατούσαν στην (αλιευτική) ζωή 6 ψάρια;
Οι αγώνες δεν είναι και η καταστροφή...τουλάχιστον εκεί το όριο μαύρου είναι 4 κιλα wink1.gif

Μου αρέσουν οι αγώνες, μακάρι να είχα τις δυνατότητες να λάβω και εγώ μέρος.
Φοβερός ο Σιδέρης, του αξίζουν συγχαρητήρια και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ yes.gif

Τα λέμε!

50 kila o enas, 20 o allos, 20 o parallos gia upologise. Skepsou oti itan arketoi pou psareuan.

Eisai sigouros gia to orio twn maurwn, oti to tiroun stous agwnes? Ston teleutaio sta Methana vgikan kati nianiara katw tou oriou an den kanw lathos!
dali
Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα,ψαρεύω τα τελευταία 7-8χρόνια στο παλιούρι χαλκιδικής,παλιά εκτός απο ψάρια που δεν έβλεπα πολλά πολλά έβλεπα πολλές μα πάρα πολλές σμέρνες..μετά από τα spearfishing league που έγινε πριν μερικά χρόνια και είχαν βγεί πολλές μα πάρα πολλες σμέρνες..απο τότε σε κάθε ψάρεμα βλέπω μια με δύο και όχι τόσο μεγάλες όσο παλιά..δε νομίζω να είναι τυχαίο.. tounge1.gif
Βασίλης
theo-attack
QUOTE(dali @ Jun 27 2007, 02:21 PM) *
Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα,ψαρεύω τα τελευταία 7-8χρόνια στο παλιούρι χαλκιδικής,παλιά εκτός απο ψάρια που δεν έβλεπα πολλά πολλά έβλεπα πολλές μα πάρα πολλές σμέρνες..μετά από τα spearfishing league που έγινε πριν μερικά χρόνια και είχαν βγεί πολλές μα πάρα πολλες σμέρνες..απο τότε σε κάθε ψάρεμα βλέπω μια με δύο και όχι τόσο μεγάλες όσο παλιά..δε νομίζω να είναι τυχαίο.. tounge1.gif
Βασίλης

Ξέρει κανείς το σύνολο των αλιευμάτων (τουλάχιστων αυτών που καταγράφηκαν τις δύο μέρες των αγώνων)?
Πάντως η Σέριφος είναι πολύ ωραίο νησί.

Θ.
mickaz
Υπολογισε γυρω στα 300 κιλά. Κυρίως μαύρα ( ροφοί, στήρες, πίγγες ) αλλά και μεγάλοι σαργοί, ούγγενες, μερικά μελανουρια, λαυράκια και κέφαλοι. Λίγοι σηκιοι, μανάλια, σαλούβαρδοι, 2 συναγρίδες και ένας μικρός λούτσος. Ακόμη συλλεχθικαν αρκετά θηράματα που δε παιρνουν βαθμολογία όπως μικρότερα ψάρια και κωλοχτύπες που δεν παραδόθηκαν.
unregister
QUOTE(fish761 @ Jun 27 2007, 01:54 PM) *
Αν θεωρείται "ψαροτούφεκο" την τσιμεντόπλακα...ε τότε είμαι λίγο πίσω...σε καμια δεκαριά χρόνια μέσα στο κόλπο θα είναι και ο θωκταρίδης με το θέτης...και αυτό δύσκολο δεν είναι; και το μπουκάλι στην πλάτη και αυτό δύσκολο είναι και το νυχτερινό σε βαθειές αποχές και αυτό δύσκολο...και ο δυναμίτης και αυτό δύσκολο...ναι σίγουρα είναι όλα αυτά δύσκολα...αλλα δεν είναι ψαροτούφεκο!

Τωαρα τα κανες μανταρα απο τα εναλασομενα που συζηταγαμε , μου πηγες στο Θετις και στο νυχτερινο μπουκαλε με ηχητικη υποκρουτση εκριξης δυναμιτη .Αυτο ειναι το ασχημο οτι δεν μπορουμε να επικεντρωθουμε σε αυτο που μας ρωτανε .

ΞΑΝΑ ΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΣΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ .

[Φιλε Πανο
ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΚΑΙ ΗΜΕΡΑ
alexandro
Malista! Diladi milame gia diagwnismo afanismou!
Otan sarwsoun oli tin Ellada tha stamatisoun h' tha arxisoun na voutane kai sta rafia twn Super Market?
theo-attack
Άλλη μία ερώτηση προς όποιον ξέρει καλά το νησί: Θα πήγαινε αυτό το ΣΚ εκεί για ψάρεμα?

Θ.
sciaena_umbra
Καταθέτω κι εγώ την άποψη μου για το θέμα λέγοντας εξ'αρχής οτι είμαι κατά των αγώνων Υ/Β ψαρέματος αφενός διότι γίνονται καθαρά για την προβολή των εμπόρων του χώρου και αφετέρου διότι θεωρώ τον ανταγωνισμό στο σκότωμα ψαριών μη αθλητικό ,όσο και αν κάποιοι αναφέρονται στο θεσμό ως "αθλητικό ψαροτούφεκο" . Θα ήθελα ωστόσο να συστήσω σε πολλούς ψυχραιμία γιατί εάν κάποιος εξετάσει ήρεμα το θέμα θα διαπιστώσει οτι το "κακό" δεν είναι πρακτικά τοσο μεγάλο για δύο σημαντικούς λόγους :

1. Η προετοιμασία των "αθλητών" για να βγούν τα 300 αυτά κιλά ψάρια επιτρέπει στα μαρτυρικά αδέρφια τους που ζούν στις περιοχές που αλωνίζει ο Σιδέρης και οι υπόλοιποι να ηρεμήσουν . Σίγουρα για κάθε 300 κιλά σεριφιώτικα ψάρια σε 1 εβδομάδα προετοιμασίας και αγώνα ζουν τουλάχιστον 1000 κιλά ψαράκια που θα σκοτώνονταν (και ως επι το πλείστον θα πωλούνταν) σε συνθήκες καθημερινού ψαρέματος σε διάφορα μέρη της Ελλάδας απο τους αγωνιζόμενους.

2. Για την πλειοψηφία των ψαροκυνηγών (και σίγουρα τουλάχιστον για εμένα) ο Σιδέρης ειδικά ,αλλά και οι πλειοψηφία των "αθλητών" γενικότερα δεν αποτελούν ανταγωνισμό. Μου φαίνεται τελείως παράλογο να ανησυχώ μήπως θα βρώ έρημους τους βυθούς της Σερίφου το καλοκάιρι επειδή ο Σιδέρης και ο Δεγαίτας κ.ο.κ. ,σε ένα βορινό μέρος που τον περισσότερο καιρό δεν ψαρεύεται anyway ,σήκωσαν 10 μάυρα ψάρια και 5 συναγρίδες απο τα 30 και 40 μέτρα ,παραμορφωμένα απο το βάθος και τα γηρατειά ... (αλήθεια θα πάω Σέριφο τον Ιούλιο και για ψάρεμα wink1.gif ) .

Αυτά τα ολίγα απο εμένα . Ελπίζω οι αγώνες να σταματήσουν για αυτό που είναι αλλά δεν πανικοβάλλομαι υπερβολικά για αυτό που κάνουν !

Καλό καλοκαίρι σε όλους !!!!
grila
QUOTE(Stefanos @ Jun 27 2007, 01:43 PM) *
PS. Grila an nomizeis oti einai toso eukolo na voutixeis sta -35 me enallasomena kaneis poli megalo lathos! Kai eisai offtopic.gif

ουτε σε ηλικια 8χρονων να πετας μια πετρα τοσο μακρια οσο εγω.κανεις ομως δεν μου ειπε μπραβο.γιατι;τις αρπαξα κιολας
tdrackos
QUOTE(theo-attack @ Jun 27 2007, 03:56 PM) *
Άλλη μία ερώτηση προς όποιον ξέρει καλά το νησί: Θα πήγαινε αυτό το ΣΚ εκεί για ψάρεμα?

Θ.

Μαλλον το σκεφτεσαι ε??

Απλα να υπολογισεις οτι συνηθως μερικοι μένουν και καμια εβδομαδα μετα τον αγωνα....
theo-attack
Θοδωρή το σκέφτομαι αλλά όχι σοβαρά laugh.gif . Πιο πολύ το σκεφτόμουν για αυθημερόν.

Το γιατί με ενδιαφέρει αν ο Σιδέρης ή όποιο άλλο "υποβρύχιο" επισκέφθηκε το μέρος που θα πάω σε 1-2-3 εβδομάδες για ψάρεμα, το εξηγώ ως εξής: Αν μιλάμε για αυθημερόν στην σέριφο, στην καλύτερη μιλάμε για 5-6 ώρες ψάρεμα άρα 2-3 σκάτζες. Αν πέσω στα ίδια μέρη (που δεν είναι πολύ απίθανο) τότε η πιθανότητα του να πιάσω κάτι είναι μικρότερη από ότι ήταν πριν πάνε... Και εννοείται ότι κάθε "αθλητής" αν δει ψάρι στα -20 μέτρα, θα το χτυπήσει. Άρα με βάση το δικό μου σκεπτικό, δεν θα προτιμήσω την Σέριφο σύντομα για ψάρεμα.

Προσοχή δεν μπαίνω στην διαδικασία να πω ότι οι αγώνες βλάπτουν το περιβάλλον, καταστρέφουν τους τόπους, κλπ.

Θεόφιλος
Stefanos
QUOTE(sciaena_umbra @ Jun 27 2007, 02:14 PM) *
Καταθέτω κι εγώ την άποψη μου για το θέμα λέγοντας εξ'αρχής οτι είμαι κατά των αγώνων Υ/Β ψαρέματος αφενός διότι γίνονται καθαρά για την προβολή των εμπόρων του χώρου και αφετέρου διότι θεωρώ τον ανταγωνισμό στο σκότωμα ψαριών μη αθλητικό ,όσο και αν κάποιοι αναφέρονται στο θεσμό ως "αθλητικό ψαροτούφεκο" . Θα ήθελα ωστόσο να συστήσω σε πολλούς ψυχραιμία γιατί εάν κάποιος εξετάσει ήρεμα το θέμα θα διαπιστώσει οτι το "κακό" δεν είναι πρακτικά τοσο μεγάλο για δύο σημαντικούς λόγους :

1. Η προετοιμασία των "αθλητών" για να βγούν τα 300 αυτά κιλά ψάρια επιτρέπει στα μαρτυρικά αδέρφια τους που ζούν στις περιοχές που αλωνίζει ο Σιδέρης και οι υπόλοιποι να ηρεμήσουν . Σίγουρα για κάθε 300 κιλά σεριφιώτικα ψάρια σε 1 εβδομάδα προετοιμασίας και αγώνα ζουν τουλάχιστον 1000 κιλά ψαράκια που θα σκοτώνονταν (και ως επι το πλείστον θα πωλούνταν) σε συνθήκες καθημερινού ψαρέματος σε διάφορα μέρη της Ελλάδας απο τους αγωνιζόμενους.

2. Για την πλειοψηφία των ψαροκυνηγών (και σίγουρα τουλάχιστον για εμένα) ο Σιδέρης ειδικά ,αλλά και οι πλειοψηφία των "αθλητών" γενικότερα δεν αποτελούν ανταγωνισμό. Μου φαίνεται τελείως παράλογο να ανησυχώ μήπως θα βρώ έρημους τους βυθούς της Σερίφου το καλοκάιρι επειδή ο Σιδέρης και ο Δεγαίτας κ.ο.κ. ,σε ένα βορινό μέρος που τον περισσότερο καιρό δεν ψαρεύεται anyway ,σήκωσαν 10 μάυρα ψάρια και 5 συναγρίδες απο τα 30 και 40 μέτρα ,παραμορφωμένα απο το βάθος και τα γηρατειά ... (αλήθεια θα πάω Σέριφο τον Ιούλιο και για ψάρεμα wink1.gif ) .

Αυτά τα ολίγα απο εμένα . Ελπίζω οι αγώνες να σταματήσουν για αυτό που είναι αλλά δεν πανικοβάλλομαι υπερβολικά για αυτό που κάνουν !

Καλό καλοκαίρι σε όλους !!!!

Ligo travigmeno den einai to prwto epixeirima sou? 1000 kila se mia evdomada? Ma poios einai i mixanotrata? laugh.gif

Exeis tin entupwsi oti an pesei stin upopsia tous psari pio rixa apo ta -30 oti den tha to kunigisoun? Otan kanoun anagnwrisi kanoun kai kamia volta apo ta "rixa".
Episis ta psaria pou logw tou kunigiou metakomisan se vathuteres zwnes mallon tha pane akoma pio vathia otan noiwsoun oti i zwi tous apeilitai sta -30+ pou simainei oti mallon kapoia stigmi oi epomenes genies psarokunigwn tha prepei na voutane sta tartara gia na doun ena rofo

Perimenoume tis entupwseis sou apo ti Serifo otan guriseis. Gia mena psareutika itan apo ta pio kala Kukladonisia an kai ta kala psaria pou exei einai sti zwni twn -18 me -24.
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.