Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ;
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Διάφορα
meliti
SE ena periodiko toy 2000 brhka ayto to A8ro mhpos ton anagnorizete?
meliti
kai mia kontinh !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Chris Manousopoulos
teeth.gif
Kai den einai sto mono teuxos pou kanei to montelo... laugh.gif
LittleJohn
Poios einai bre paidia,,,peite mas epitelous...tounge1.gif tounge1.gif tounge1.gif
xfless
εεεεε πείτε επιτέλους, γνωστή φυσιογνωμία φαίνεται.....
atatarak
O MPARKOULIS ?...
Chris Manousopoulos
Ποιος είναι αυτός ο αψηλός, ποιος είναι αυτός ο τύπος?? teeth.gif
(γνωστό ψάρι της επιφάνειας..) wink1.gif if u know what i mean.
geogiann
ο nino?????? laugh.gif laugh.gif
spot
QUOTE(Chris Manousopoulos @ Feb 18 2004, 03:40 PM)
(γνωστό ψάρι της επιφάνειας..) wink1.gif

Τό βρήκα !!!!

Ο ... ζαργάνας?
dive
Kala re paidia ayton den xerete?

Lampros dertilis
thanos
Εις τον αφρο , εις τον αφρο της θαλασσας.........
Simos
Λοιπον αυτο που γραφει ο Θανος (εις τον αφρο,κλπ)καποιος το εχει σαν υπογραφη κατω απο τα post που εχει κανει.. :) :)
Αλλα δεν ξερω ποιος ειναι για να πω την αληθεια.
Και για να ψαξω θελει πολυ χρονο.
Ποιος ειναι τελικα?? :)
geogiann
Σίμο εγώ είμαι αυτός που ψάχνεις, σαν επτανήσιος πρέπει να έχω και μία καντάδα μαζί μου, δεν ξέρεις τί μπορεί να τύχει!!!!! καμιά γοργονα ίσως wub.gif

Και ένας στίχος από το τραγούδι που δεν ξέρουνε πολλοί:

...Κεφαλονι-Κεφαλονιτικος παπάς μιλάει με μιλαει με σοφίιια, τα δώδεκααα βαγκέλια τα κάνει δέκ-ατρίααααααα...

και το δικό μου βέρσιον, (το έβγαλα από μένα... laugh.gif laugh.gif )

...Κεφαλονι-Κεφαλονιτικος ψαράς μιλάει με μιλαει με σοφίιια, τα δώδεκααα κιλά τα κάνει εικοσ-τρίααααααα...
Simos
Ωραιος ο Γιωργος. yes.gif
Ποσα κιλα ειναι το λαβρακι ρε μεγαλε? :)
Αντε γραψε και καμια λεπτομερεια. wink1.gif
Τα λεμε.
Σιμος.
meliti
Λες να έχουμε πάθει λίγο Βέρτικο ή εμένα μου φαίνεται!!!!!

Ρε συ γιώργάκη πόσα κιλά ήταν το λαυράκι ????

ΩΩΩΩΩΠΠΠΠΠ εκανα και ρήμα !!!!! Ιαμβικός Δεκαπεντασύλλαβος
Thanasis
Symfono mazi sou kosta. yes.gif yes.gif yes.gif

Mallon kapoio lathos exei ginei......... wacko.gif wacko.gif wacko.gif
Exoun mlextei oi prosopikothtes unsure.gif sad.gif ohmy.gif huh.gif

filika Thanasis
Afropsaros
Στο gallery στις φώτο μου υπάρχουν μερικές με το εν λόγω λαυράκι. Το μέγεθός του 7,5 κιλά και πιάστηκε σε καρτέρι που έκανα για συναγρίδες....

Φιλικά
Afropsaros
Simos
Λοιπον,τι να πω.Συγνωμη ρε Αρη αλλα το γελιο που εριξα δεν λεγετε. laugh.gif laugh.gif
Τι να κανω και εγω ρε παιδια?
Ο ενας γραφει (εις τον αφρο της θαλασσας) ο αλλος (εγω ειμαι αυτος που ψαχνεις).
Αντε να βρω ακρη.Βασικα δεν ειναι λαθος του geogiann.Ο φιλος πιστευω νομιζε οτι ψαχνω να βρω ποιος εχει την λεζαντα αυτη στην υπογραφη του.
Ρε Θανο γιατι μας μπερδεψες ετσι?
Sorry παιδια δικο μου το λαθος.
Τα λεμε.
Σιμος.
Υ.Γ Τι ειναι Βερτικο??
LittleJohn
Vertigo = H apwleia prosanatolismou pros oles ti kateuthinseis ( pio suxna ston katheto aksona, dhladh panw-katw). Einai mia katastash pou emfanizetai stous pilotous alla kai stous dytes (oi perissoteroi pisteuoun oti mono oi pilotoi pathainoun vertigo). Otan patheis vertigo den ksereis pou einai to panw pou to katw kai pros ta pou kineisai. To vertigo emfanizetai meta apo kakh leitourgia h kai blabh ston, koxlia-->labirintho, pou briskontai sto mesa auti kai einai ta organa prosanatolismou kai issoropoias tou anthropinou organismou...

Gia emas tous dytes to vertigo mporei na symbei meta apo blabh ston koxlia (kai katepektash ston labyrintho) ,meta apo riksh tympanou se katastash aukshmenhs pieshs. Ypopsin oti den symbainei panta meta apo riksh tumpanou, alla uparxei mia arketa megalh pithanothta...Mporoume epishs na pathoume vertigo sthn periptwsh pou exoume dysleitourgeia tou labyrinthou kai eimaste se akraia thesh (px. eimaste katakoryfa kai koitame anapoda katw apo mia plaka)...
To vertigo emfanizetai apotoma ,alla den erxetai xwris proeidopoihsh. Sthn arxh niwthoume mia elafria zalada kai murmhgiasma sta akra kai katopin kai polu grhgora ,arxizoume na niwthoume oti peftoume. H epomenh fash einai h apwleia prosanatolismou kai h apwleia issoropoias...

Sta prwta stadia tou vertigo (me to pou niwsoume thn zalada dhladh) mporoume na to prolaboume me to na shkwsoume kateutheian to kefali pros ta panw kai na feroume ton labyrintho se gwnia issoropias (o labyrinthos arxizei na issoropei apo tis -135 moires)...
An den to prolaboume kai pesoume se vertigo (to opoio mporei na krathsei apo elaxista sec mexri kai liga lepta), oi monoi tropoi antimetwpishs tou pnigmou einai:

1) Ean briskomaste sthn zwnh thetikhs pleustothtas, aplws xalarwnoume kai afhnoume na mas ferei h anwsh sthn epifaneia...

2)Ean briskomaste se arnhtikh pleustothta (pou edw arxizoun kai ta dyskola) ,prospathoume na krathithoume se hremia (an to palepseis exases), fysika o anapneusthras prepei na mhn brisketai sto stoma, afhnoume merikes fysalides kai prospathoume na tis akolouthisoume gia na bgoume sthn epifaneia...

Stis perissoteres periptwseis (kai afou fysika einai hmera kai uparxoun orata shmeia anaforas) to vertigo tha mas perasei mesa se liga sec, opote psyxraimia...

------------------------

Emena prwsopika mou exoun sumbei 2 peristatika me vertigo...
Sto prwto eixa paei me enan filo gia psarema kai meta apo mia voutia pou ekane sta 15 metra, pathainei riksh tympanou (apo kakh eksiswsh) kai katopin vertigo. Ton blepw na arxizei na paleuei kai na strifogyrna (mesa sthn palh tou ebgale kai thn maska apo to proswpo) kai anti na erxetai panw na phgainei pio vathia. Ton prolaba ligo pio katw apo ta 20 metra kai ton efera panw hmilypothimo...

Deutero peristatiko,,, exw katsei katakoryfa kai anapoda kai elegxw mia trupa sta 17, ksafnika me pianei mia foberh zalada kai amesws niwthw to klassiko pesimo. Pros stigmhn ta xanw kai arxizw panikoblhtos na kolumpaw makrya apo ton braxo. Den kserw pou einai panw kai pou katw, oses fores kai na shkwnw to kefali den mporw na epanerthw...Prospathw na hremhsw kai menw akinhtos, ta autia mou me ponane fobera kai suneidhtopoiw oti exw katebei pio vathia. Afhnw mia terastia mpourmpoulhtra kai thn blepw na phgainei pros ta katw enw egw nomiza oti phgaina pros ta panw. Strofh 180 moirwn kai meta apo 2-3 sec epanerxomai teleiws. Anebainw sthn epifaneia me fobero ponokefalo kai skasmenos...

--------------------

Sorry gia to asxeto tou post, alla me epiase oistros...tounge1.gif tounge1.gif tounge1.gif
Sorkos
Όσο άσχετο με το θέμα του thread και να είναι φιλε LittleJohn τα πράγματα που έγγραψες είναι πολύ χρήσιμα. Εγώ προσωπικά πίστευα πως η απωλεια προσανατολισμού στο νερό ήταν πράγμα που θα έπρεπε να απασχολεί μόνο αυτοδύτες και όχι ψαροντουφεκάδες/ελεύθερους δύτες.

Πάντως πρέπει να ήταν πολύ τρομακτική εμπειρία ειδικά όταν συνηδητοποίησες πως αντί να ανεβαίνεις κατέβαινες
spot
Τι καλά που θα ήταν να το είχες γράψει στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ !!!!

Θα είχε μια θέση στα Άρθρα του greekdivers.

Α! δες την υπογραφή μου!

| |
| |
\ /
power_ran
Πολύ καλό... yes.gif

Δημήτρη : Για λόγους οικονμίας χώρου σου στέλνω το post του Γιάννη με e-mail (στο simad...@greekdivers...).

Το κέιμενο "Μετατράπηκε από Greeklish με τον Greeklish Convertor. http://Redrival.com/BreeZeR".

Έβαλε και το Word το χεράκι του με το λεξικό του.(τόνοι, ορθογραφία κλπ.). wink1.gif
spot
Α ρε Μύρωνα, πάντα έτοιμος να δώσεις λύση.
Έχεις πάρει επ' ώμου τις μεταφράσεις ε?

Ελπίζω σιγά σιγά όλο και περισσότεροι να γράφουν ελληνικά (και μην ανησυχείς, θα σου δώσω άλλο "πόστο").

Ευχαριστούμε.

Γίαννη, έχω την άδεια σου να προσθέσω το κείμενο σου στην ενότητα Άρθρων του greekdivers.com?
LittleJohn
Sygxwreste me pou grafw greeklish, alla grafw polu pio grhgora (ap`oti sta ellhnika) kai einai dyskolo na allaksei mia synhtheia xronwn...Tha prospathisw na to allaksw to bad habbit...tounge1.gif tounge1.gif

Spot...Fysika kai mporeis na to baleis sta arthra, alla an thes (kai tha to protimousa kai egw) mporw na ksanagrapsw kainourgio arthro (sta ellhnika auth thn fora) kai ligo pio analutiko kai tekmhriwmeno...Just say so kai tha sto exw ready mexri aurio brady...
spot
Οκ Γίαννη, περιμένουμε το νέο άρθρο (feel free να βάλεις και φώτος αν έχεις).
thanos
QUOTE(Simos @ Feb 26 2004, 02:19 AM)
Ρε Θανο γιατι μας μπερδεψες ετσι?

Eιμαι μπερδεψιαρης......

Φυσικα το εν λογω τραγουδακι πηγαινε στον Αφροψαρο που παντως μονο εις τον αφρο της θαλασσας δεν βρισκεται....αλλα πιο πολυ εις τον πατο...
επρεπε να λεγεται ο Πατοψαρος....
geogiann
Εις τον πατό πατό της θαλασσάαααας,
η αγαπη μου η αγαπή wub.gif μου κοιμάταιιιιιιι (τρόπος του λέγειν, χωρίς καμία υπόνοια για βραδυνό) (στην λέξη αγάπη αντιστοιχουν συναγρίδες, λαυράκια και παιχνιδιάρικες πιγκες)
ελά βρε carbon με τα διπλάααααα
να πα να την εφαααααάμε tounge1.gif tounge1.gif .

Αφιερωμένο εξαιρετικά στον Αφρόψαρο, που είναι κατά την γνώμη μου εξαιρετικός και συνηδιτοποιημένος ψαροκυνηγός.

ps Ίσως το "πατόψαρος" να μην έχει και τόσο θετική χροια γιατί ίσως να αντιστοιχει στο "τι κάναμε σήμερα???" "πάτος" σου λέει ο άλλος, πιστεύω μία πιθανή παραλλαγή να είναι ο αβυσόψαρος που δίνει και ένα πιο "φιλοσοφικό" τόνο, "άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου". Αν και το αφρόψαρος δίχνει την ικανότητα να συλλαμβάνει ακόμα και στον αφρό, ικανότητα που απαιτεί μεγάλη δεξιοτεχνία, οπότε το αφρόψαρος είναι ένα κατάλληλο nickname.
nikkon0
QUOTE(geogiann @ Feb 23 2004, 09:05 PM)
Σίμο εγώ είμαι αυτός που ψάχνεις, σαν επτανήσιος πρέπει να έχω και μία καντάδα μαζί μου, δεν ξέρεις τί μπορεί να τύχει!!!!!  καμιά γοργονα ίσως wub.gif

Και ένας στίχος από το τραγούδι που δεν ξέρουνε πολλοί:

...Κεφαλονι-Κεφαλονιτικος παπάς μιλάει με μιλαει με σοφίιια, τα δώδεκααα βαγκέλια τα κάνει δέκ-ατρίααααααα...

και το δικό μου βέρσιον, (το έβγαλα από μένα... laugh.gif  laugh.gif )

...Κεφαλονι-Κεφαλονιτικος ψαράς μιλάει με μιλαει με σοφίιια, τα δώδεκααα κιλά τα κάνει εικοσ-τρίααααααα...

Απο Κεφαλλονια εισαι??????? tounge1.gif dontknow.gif wacko.gif
geogiann
η καταγωγή μου είναι από τα Δαυγάτα Κεφαλληνίας, ο πατέρας μου είναι γεννημένος στην Αθήνα όπως και εγώ. Ο παππούς έφυγε απο την Κεφαλλονιά γύρω στο 45-46.
Αλλά άμα έχεις το όνομα (-άτος) έχεις και την ανάλογη χάρη εεε? με την τρέλα που κουβαλάω ώρες ώρες το καταλαβαίνουν ότι έχω κεφαλονιτικη καταγωγή και χωρίς να τους πώ το επίθετό μου.

Στα Δαυγάτα είναι το μουσείο φυσικής ιστορίας της Κεφαλλονιάς, πάνω από το Αργοστόλι είναι.

Ο μπάρμπας μου ο Δημήτρης έχει χτίσει ένα εξοχικό στο χωριό, μιά και το πατρικό του παππού είχε γκρεμιστεί από τον σεισμό. Το καλοκαίρι θα πάω Κεφαλονιά τουλ μιά βδομάδα.

Εσύ από είσαι?
cressi
QUOTE(geogiann @ Mar 12 2004, 07:40 AM)
η καταγωγή μου είναι από τα Δαυγάτα Κεφαλληνίας, ο πατέρας μου είναι γεννημένος στην Αθήνα όπως και εγώ. Ο παππούς έφυγε απο την Κεφαλλονιά γύρω στο 45-46.
Αλλά άμα έχεις το όνομα (-άτος) έχεις και την ανάλογη χάρη εεε? με την τρέλα που κουβαλάω ώρες ώρες το καταλαβαίνουν ότι έχω κεφαλονιτικη καταγωγή και χωρίς να τους πώ το επίθετό μου.

Στα Δαυγάτα είναι το μουσείο φυσικής ιστορίας της Κεφαλλονιάς, πάνω από το Αργοστόλι είναι.

Ο μπάρμπας μου ο Δημήτρης έχει χτίσει ένα εξοχικό στο χωριό, μιά και το πατρικό του παππού είχε γκρεμιστεί από τον σεισμό. Το καλοκαίρι θα πάω Κεφαλονιά τουλ μιά βδομάδα.

Εσύ από είσαι?

PROSLAMBANESTE!!!apo deytera proi mporeite na er8ete gia doyleia tounge1.gif teeth.gif teeth.gif
geogiann
QUOTE(cressi @ Mar 12 2004, 04:46 PM)
QUOTE(geogiann @ Mar 12 2004, 07:40 AM)

Εσύ από είσαι?

PROSLAMBANESTE!!!apo deytera proi mporeite na er8ete gia doyleia tounge1.gif teeth.gif teeth.gif

Ξέρετε δεν συζητήσαμε το οικονομικό ακόμα laugh.gif laugh.gif laugh.gif και το ασφαλιστικό, άδειες για ψάρεμα σε πολύ καλές μέρες, επίδομα βαρέων και ανθυγειινών, επιδόματα αδείας και άδεια όλο το καλοκαίρι και το Σεμπτέβριο, οκ ε συμφωνείτε? τα λέμε την δευτέρα αφεντικό..... laugh.gif laugh.gif
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.