Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:Λαβές Πάθος (υπάρχουν διαφορές)
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Εξοπλισμός > Ψαροτούφεκο
Fiat X1/9
Για σας κοπέλλια,

έχω μία παθος την οποία έβαλα σε ιδιοκατασκευή....η λαβή αυτή είνει ολόμαυρη....

Η επόμενη ερώτηση μπορεί να σας φανεί γελοία...αλλά πρέπει κάποιον να ρωτήσω..και παρά να περιμένω μέχρι αύριο να ρωτήσω τον Πανίκκο, σας ρωτώ εσάς...

η λαβές πάθος στα διάφορα μοντέλλα, πχ open, open pro κτλ έχουν διαφορετικό χρώμα(αντιολισθιτικό).....

σε ένα 90αιρ που είδαι στην φωτό, η σκανδάλη φαίνεται πιο λεπτή
σαυτό το ποστ

http://www.greekdivers.com/forum/index.php...mp;#entry162282

οπόταν η ερώτηση είναι η εξής....είναι όλες οι λαβές κατασκευαστικά ίδιες, πχ αντοχή σε μεγάλα ζόρια από τα λάστιχα ή διαφέρουν μεταξύ τους ????

Τελικά μαλακία ρώτησα ή έχω κάποια βάση ???? bangin.gif

bye1.gif
grila
τι να σου πω τωρα;γενικα εισαι ευαισθητος σαν χαρακτηρας; tounge1.gif θα προσπαθησω λιγο.μαλλον πρεπει να κανεις λαθος και να ειναι ολες ιδιες.μην ανησυχεις ομως καποτε ειπα οτι ο μπουρητος και ο τακος ειναι ιδιοκτητες ενος μεξικανικου εστιατοριου και το πιστευα κιολας.οποτε οποιο και να ειναι το αποτελεσμα της ερευνας,μην νιωσεις ασχημα.
patrinos
ειναι ολες ιδιες κατασκευαστικα, εχουν δηλαδη τα ιδια εξαρτηματα, αλλα βλεπω τα καινουρια μοντελα οτι δουλευουν πιο "γλυκα" σε σχεση με καποια παλιοτερα που εχω.
στην εκθεση παρουσιαζεται καινουρια, με ολο το μηχανισμο ινοξ και ανατομικη.....
Fiat X1/9
Για σας και πάλι,

Ρωτάω γιατί η λαβή που έχω αγοράσει, και η λαβή που βλέπω στην πρώτη φωτό του λινκ που έδωσα, έχουν διαφορετικές σκανδάλες !!!!

bye1.gif
AntonisT
η λαβή (ολόκληρη) που είδες στο λίνκ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΟΣ αλλά Calich - Merou με ανοξείδωτο μηχανισμό σκανδάλης.

Στην έκθεση φέτος θα παρουσιάσει η ΠΑΘΟΣ της καινούργια της λαβή... bye1.gif
Fiat X1/9
QUOTE(AntonisT @ Mar 14 2007, 10:14 AM) *
η λαβή (ολόκληρη) που είδες στο λίνκ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΟΣ αλλά Calich - Merou με ανοξείδωτο μηχανισμό σκανδάλης.

΄Καλώς.....

Αυτό τα εξηγεί όλα !!!! bangin.gif

bye1.gif
kin
QUOTE(AntonisT @ Mar 14 2007, 10:14 AM) *

Στην έκθεση φέτος θα παρουσιάσει η ΠΑΘΟΣ της καινούργια της λαβή... bye1.gif

Και το όπλο είναι roller.
morfeas32
poso kali einai h lavh pathos?
Fiat X1/9
QUOTE(morfeas32 @ Mar 14 2007, 03:58 PM) *

morfea,

δεν είμαι ο ειδικός στο θέμα αυτό αλλά θα σου πω την γνώμη μου, έχοντας την βάλει σε ένα 82αρι που έκανα μαζί με πάθος κεφαλή σε Απάτσι σωλήνα....

έχει ωραία αίσθηση στο χέρι, αλλά νομίζω ότι δεν είναι και τόσο μαλακή όσο άλλα όπλα (πχ ΟΜΕΡ) και το 'travel' (σκάλα) τησ σκανδάλης μου φαίνεται πιο πολύ !!!

απ την άλλη όμως....απο όλες τις βολές που έκανα με το 82αρι με την πάθος λαβή, αστόχησα σε δυο σοργούς οι οποίοι σκεπτόμενος τώρα ήταν σε πολύ οριακές βολές...ιδίως για 6αρα βέργα με ένα 16αρι.....

ας μας πουν οι πιο έμπειροι την γνώμη τους...και ας δούμε και την νέα λαβή πάθος!!!

Γιώργος

bye1.gif
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(morfeas32 @ Mar 14 2007, 03:58 PM) *

Γιώργο εγώ τις δουλεύω τώρα 4 χρόνια. Μέχρι στιγμής λειτουργικά είναι άψογες.
Παρουσίαζαν αυτά τα όπλα, μία αδυναμία όμως τότε που τα αγόρασα. Εάν τα όπλιζες και σου γλίστραγε λίγο το τακούνι γιατί δεν τα είχες κεντράρει έσπαγε το τακούνι και δεν μπορούσες να οπλίσεις μετά. Βελτίωση από εμένα είναι αυτή που θα δεις στις φωτό. Φίμωμα με ανοξείδωτο ψιλό σύρμα. Δεν ξανάπαθαν ποτέ τίποτα.
morfeas32
wraia patenta!
georgali
"Κάθονται" τόσο ωραία στο χέρι που δεν τις αλλάζω.
περιμένω με ανυπομονησία τις καινούριες,.
Στην έκθεση θα τις δώ και απο κοντά.

Οσο για την τεχνολογία τους κάπου άκουσα οτι 3 όπλα έχουν ανάποδο μηχανισμό.
Pathos C4 Riffee.

Δεν ξέρω αν αληθέυει γιατί δεν είχα ποτέ τα άλλα 2.
Κάνω την δουλίτσα μου και με <400€ όπλα.
tdrackos
Τωρα κ τα ΟΜΕΡ με αναποδο...
Α,ξεχασαμε κ τα t********, k ta BlueGreen (wooden).
x_nikolas
και τα imersion. Γενικα υπαρχουν πολλα οπλα με αναποδο μηχανισμο. Το θεμα ειναι ποιο σε βολευει στο χερι και καποια και στη τιμη τους.
spi_ge
Επ'ευκαιρία να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Στο δικό μου Pathos 100 Pro μερικές φορές (αρκετές), κατά την βολή δεν κατεβαίνει η σχοινοπιάστρα (πύρος) ή κατεβαίνει και ξανανεβαίνει (δεν προλαβαίνω να το δω αυτό...) με αποτέλεσμα μετά για να ξαναοπλίσω να πρέπει να πατήσω τη σκανδάλη και να πιέσω μέσα τη σχοινοπιάστρα με το χέρι.
Με προοβληματίζει περισσότερο μήπως όταν συμβαίνει αυτό έχει συνέπειες στην ευθυβολία του όπλου.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο; Ξέρει κανείς πώς διορθώνεται;
Υ.Γ. Το όπλο είναι εργοστασιακό και καινούριο (περσινό) και δεν το έχω λύσει ποτέ.
Γιώργος Δεμέτης
QUOTE(spi_ge @ Mar 15 2007, 12:35 PM) *
Επ'ευκαιρία να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Στο δικό μου Pathos 100 Pro μερικές φορές (αρκετές), κατά την βολή δεν κατεβαίνει η σχοινοπιάστρα (πύρος) ή κατεβαίνει και ξανανεβαίνει (δεν προλαβαίνω να το δω αυτό...) με αποτέλεσμα μετά για να ξαναοπλίσω να πρέπει να πατήσω τη σκανδάλη και να πιέσω μέσα τη σχοινοπιάστρα με το χέρι.
Με προοβληματίζει περισσότερο μήπως όταν συμβαίνει αυτό έχει συνέπειες στην ευθυβολία του όπλου.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο; Ξέρει κανείς πώς διορθώνεται;
Υ.Γ. Το όπλο είναι εργοστασιακό και καινούριο (περσινό) και δεν το έχω λύσει ποτέ.

Είναι βλάβη του όπλου να το πας στο κατάστημα που το πήρες να σου το επισκευάσουν. Εν ανάγκη να σου αλλάξουν λαβή. Νομίζω ότι το κόστος της δεν ξεπερνάει τα 35 ευροπουλάκια αν την αγοράσει κανείς μόνος του από το εμπόριο.
spi_ge
Φίλε giodem με ανυσήχησες πολύ... scare.gif
Το όπλο είναι βουτηγμένο καμιά 20αρια φορές...
Δεν πρόκειται να δώσω δεκάρα για πρόβλημα που είχε από όταν το αγόρασα...

Είσαι σίγουρος ότι δεν διορθώνεται με κάποιο τρόπο????
Ξέρει κανείς άλλος να μας πεί???
spi_ge
Θα μεταφέρω το θέμα σε νέο TOPIC μήπως και το δει κάποιος και απαντήσει γιατί μου άναψες φωτιές!!!
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.