Βοήθεια - Αναζήτηση - Μέλη - Ημερολόγιο
Πλήρης Εκδοση:ΩΤΙΤΙΔΑ ΑΓΙΟΥ ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΥ
Greekdivers.com: The Greek Underwater Community > Ψαροτούφεκο > Διάφορα
Thanos.k
εχθες που λετε που ετρωγα με την βαλεντινα μου και αλλους φιλους ξαφνικα καουω κρακ στα αυτια μου και χανεται ο κοσμος ολος!δεν ακουγα τιποτα παλαμακι να βαρουσες δεν το ακουγα καθολου απο το δεξια αυτι.Παω νοσοκομειο-διαγνωση Ωτιτιδα μεσου αυτιου.claripen 500mg και otrivin για τις ευσταχιανες....Λιγος πονος.Αν και δεινος ψαροντουφεκας ποτε δεν επαθα οτιτιδα μα ποτε οποτε δεν ξερω και πολλα.Υπαρχει μεγαλη περιπτωση η αντιβιωση να ειναι αχρηστη και να συνεχιζει τρυπωντας μου το αυτι ? θα το καλαταβω πριν γινει ? εχω τρομοκρατηθει αρκετα. Υπαρχει περιπτωση να μειενι κουσουρισ τοα υτι και να εχω πλεον συνεχεια ?ειχα ιωση τις περασμενες 3 μερες με πολυ πυρετο και ξεσπασε κει φενεται καποιο μικροβιο η βακτηριδιο περασε και εκανε την θλεγμονη...
Antreas.
file den gnwrizw kati na sou po alla perastika sou kai kali anarosi sad.gif
Thanos.k
Αστα να πανε ελπιζω να φυγει γρηγορα Γ**Ω την νεα γενια γαμω που μου ηρθε και μπου φτερνηστικε μια ηλιθια πριν κανα 7 ημερο και κολλησα ιωση -ουτε το χερι τους μαθαινουν να βαζουν μπροστα πλεον... και εκει που ελεγα να κελεισω 2 χρονια χωρις αντιβιωση και αρρωστιες νατο....
ψυχωτικο θα με πειτε αλλα δεν τα μπορω αυτα και γενιακ τα φαρμακα ελεος ο παπους μου στα χωραφια ολη μερα δουλευε και ακομα το κανει στα 86 του και ποτε δεν ειχε αντιβιωση να παρει μας φλωμωνουν συνεχεια
Γιώργος Δεμέτης
Κατ αρχάς ηρέμησε. Πάρε τη γνώμη χειρούργου ωρυλά.
Νομίζω, χωρίς να παίρνω και την ευθύνη γιατί δεν είμαι γιατρός, ότι δεν έχεις πάθει κάτι μόνιμο και θα αποκατασταθεί πλήρως. Μην τα βάζεις με τη κοινωνία επειδή έπαθες ωτίτιδα του μέσου ωτός. Είναι πάθηση που δεν αφήνει κουσούρια αν θεραπευτεί πλήρως. Απαγορεύεται πάντως ακόμα και να σκευτείς να πέσεις στο νερό μέχρι να γίνεις καλά. Περαστικά σου.
Thanos.k
Φετος απο το καλοκαιρι εχω να πεσω αχ που ειναι τα 7 ωρα στο νερο...Σερρες +τει+δουλεια βλεπεις...

καθε μερα πρεπει να πηγαινω στον ωρυλα να με βλεπει η οχι ? γενικα μου ειπαν το αυτι θελει ζεστη και οχι αλλαγες στην θερμοκρασια και οχι βρωμιες και υγρα...
Stefanos
QUOTE(Thanos.k @ Feb 15 2007, 10:53 PM) *
γενικα μου ειπαν το αυτι θελει ζεστη και οχι αλλαγες στην θερμοκρασια και οχι βρωμιες και υγρα...

Perastika Thano, etsi akrivws einai. Den prepei na afiseis kanena ugro na bei sto auti, exw pathei 3 fores otitida k kserw. H prwti fora itan mesou otos oi ales exwterikes k oles an thumamai kala sto idio auti. Oi giatroi pou exw episkeftei mou eipan oti oi ales 2 itan logw euaisthisias k oxi apo mikrovio pou emeine apo tin prwti otitida. Prin tis otitides eixa paei gia psarema. Den prokeitai na epireastei i akoi sou min anisuxeis, mia flegmoni einai pou prizetai k mazeuei pion.
Thanos.k
ευχαριστω στεφανε νασε καλα.Τι αντιβιωση επαιρνες? Α ελπιζω να μηνμεινει καμια ευαισθησια γαμωτο... θα δουμε το καλο ειναι οτι αρχισα αγογη 2 ωρες μετα που εκδηλωθηκε
marinos.a
Αδερφέ μου μια από τα ίδια.

Το Σάββατο αμέσως μόλις φτάσαμε Λευκωσία ξεκοτσάραμε το φουσκωτό όπως-όπως και βουρ στις πρώτες βοήθειες.

Αφόρητοι πόνοι, παυσίπονο ένεση, απώλεια ακοής τουλάχιστο 80% και στα δυο αυτιά. Μέχρι σήμερα το πρωί άκουγα κατευθείαν την αναπνοή μου, το παλμό μου τα βήματα μου τα γουργουρητά τις κοιλιάς μου, κανονικό κινεζικό βασανιστήριο.

Πήγα και σε συναυλία του Χατζή για να καταλάβεις και απλά παρακολούθησα διότι απλά δεν άκουγα σχεδόν τίποτα. Την δευτέρα με κόλλησε και η μπεμπα μου ίωση και βουλώσανε και τα ρουθούνια ως τα μπούνια.
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ.

Μετά από άλλες δυο επισκέψεις σε ΩΡΛ σήμερα το πρωί άνοιξε το δεξί μου το αφτί και είναι σαν να κέρδισε το λαχείο μου.

Η ελλιπείς αναπνοή σε συνδυασμό με την απώλεια ακοής με έκαναν τρομερά ευέξαπτο και καθόλου αποδοτικό στη δουλειά (συνδυασμός που σκοτώνει).

ΧΑΛΑΡΑ μέχρι να σου περάσει.

Περαστικά
Savvasblue
Κανε οτι σου πει ο γιατρος και θα θεραπευτει πληρως. Σου μιλαω προερχομενος απο ενα κουτι αντιβιωση αυτη την εβδομαδα...
Antreas.
Μαρινο περαστικα και σε εσενα φιλε μου. Δεν πιραζει να εισαι καλα και εσυ και η μπεμπα σου και θαλασες εχεις καιρο μπροστα σου. ερχετε το καλοκαιρακι μας οπου και να σε bye1.gif
DIMGALWS
perastika kai stous 2 sas paides.ypomoni atimo pragma ta aftia.
deepbluehunter
QUOTE(Thanos.k @ Feb 16 2007, 12:05 AM) *
εχθες που λετε που ετρωγα με την βαλεντινα μου και αλλους φιλους ξαφνικα καουω κρακ στα αυτια μου και χανεται ο κοσμος ολος!δεν ακουγα τιποτα παλαμακι να βαρουσες δεν το ακουγα καθολου απο το δεξια αυτι.Παω νοσοκομειο-διαγνωση Ωτιτιδα μεσου αυτιου.claripen 500mg και otrivin για τις ευσταχιανες....Λιγος πονος.Αν και δεινος ψαροντουφεκας ποτε δεν επαθα οτιτιδα μα ποτε οποτε δεν ξερω και πολλα.Υπαρχει μεγαλη περιπτωση η αντιβιωση να ειναι αχρηστη και να συνεχιζει τρυπωντας μου το αυτι ? θα το καλαταβω πριν γινει ? εχω τρομοκρατηθει αρκετα. Υπαρχει περιπτωση να μειενι κουσουρισ τοα υτι και να εχω πλεον συνεχεια ?ειχα ιωση τις περασμενες 3 μερες με πολυ πυρετο και ξεσπασε κει φενεται καποιο μικροβιο η βακτηριδιο περασε και εκανε την θλεγμονη...

Φίλε κατ' αρχήν περαστικά και μην ανησυχείς. Δεν ανησυχώ όμως δεν σημαίνει δεν προσέχω. Από ωτίτιδα έχω πάθει ρήξη τυμπάνου και κάτι ξέρω. Το κυριότερο είναι να εντοπιστεί ακριβώς το μικρόβιο που σου την προκάλεσε και για αυτό πρέπει να γίνει καλλιέργια αν δεν κάνω λάθος και θυμάμαι καλά. Ο καθορισμός του μικροβίου ορίζει και την αποτελεσματική αντιβίωση. Μια όποια αντιβίωση δεν είναι απαραίτητα και η αποτελεσματική. Την είχα πάθει με δύο μα%$@&κες γιατρούς που μου έδιναν ότι τους ερχόταν και τίποτα... ευτυχώς βρήκα τον άνθρωπό μου και μου τα εξήγησε και θεράπευσε και το τύμπανο.... Αν θες στοιχεία και είσαι Αθήνα στείλε πμ για να μην κάνουμε και διαφήμιση... απλά σου λέω ότι ο τύπος μου έκλεισε το τύμπανο σε τρεις μέρες και σε 15 ήμουν στο νερό χωρίς πλάκα. Υπομονή και προσοχή λοιπόν. Τις καλύτερες ευχές.
Stefanos
QUOTE(Thanos.k @ Feb 16 2007, 07:57 AM) *
ευχαριστω στεφανε νασε καλα.Τι αντιβιωση επαιρνες? Α ελπιζω να μηνμεινει καμια ευαισθησια γαμωτο... θα δουμε το καλο ειναι οτι αρχισα αγογη 2 ωρες μετα που εκδηλωθηκε

Nomizw k tis 3 fores pira clariden 500mg mazi me dexarhina sprey gia ti muti k meta tin antiviwsi stagones synalar otic k droll. Eisai tyxeros mesa stin atyxia sou pou piges toso suntoma sto giatro. Tin teleutaia fora pou tin epatha itan to kalokairi pou mas perase k imoun notia Peloponiso gia 7 meres psarema, tin 5 mera arxise to auti ta gnwsta tis otitidas k tin epomeni fugame aron aron gia Athina giati sti Neapoli den upirxe OPL. Trelos ponos.... sad.gif Jumpy.gif

Vres ena kalo giatro, zita na sou kanei k mia kaliergeia gia na entopisei to mikrovio opws eipe k o deepbluehunter k ola tha pane kala, perastika k pali.

Perastika k se sena Marino.
speleanthropos
Θάνο και λοιπά παληκάρια καλησπέρα. Εγώ τη νέπαθα το Σάββατο που μας πέρασε. Στο νοσοκομείο που πήγα μου είπαν οτι έχω καί μέσου αυτιού καί εξωτερική. Μου την κάρφωσε στο κεφάλι γιατί δεν μπόρεσα να βουτήξω την Κυριακή. Σήμερα πήγα σε άλλο γιατρό (στο ΙΚΑ) και μου είπε οτι είμαι πλέον εντάξει. Στο διάστημα που πέρασε την έψαξα λίγο την δουλειά
Λοιπόν
1. Στις βουτιές μας πίνουμε συνέχεια νερό για να μπορούμε ΟΧΙ ΜΟΝΟ για να μην φράζουν οι εφσταχιανές απο βλένα, αλλά και γιατί αν είναι φραγμένες, τις ζορίσουμε και ανοίξουν τελικά, υπάρχει περίπτωση ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΒΛΕΝΑΣ να ΠΕΡΑΣΕΙ στο μέσο αυτί και να κάνει την ζημιά!!!
2. Μετά απο κάθε βουτιά έχουμε μαζί μας σε σταγονόμετρο καθαρό οινόπνευμα και λευκό ξύδι (μισό-μισό). Ρίχνουμε 3 σταγόνες στο κάθε αυτί. Το οινόπνευμα εξατμίζεται μαζί με το νερό που δεν κάνει να μένει στο αυτί μας και το ξύδι δημιουργεί περιβάλλον δύσκολο για την ανάπτυξη μικροβίων!!!
Κυριακή, Δευτέρα ή Τετάρτη που θα πάω (μετα φόβου) για βουτιά θα τα εφαρμώσω

Υ.Γ: Μπορεί να πήγες για βουτιά, να είχες μικρόβια στη βλένα της μύτης γιατί ήσουν είδη άρρωστος και να την έπαθες όπως στην περίπτωση 1
ghost3000
geia sas paidia,perastika se osous exoun ta autia sas k mia simboulh...mh pernete farmaka apo monoi sas,ena farmako mporei na kanei sto filo sas gia mia pa8ish alla oxi k se sas,to auti einai euestith perioxh.osoi pigate nosokomeio kalhtera na pate k kana orila ektos giati sta nosok dinoun olo tis idies sintages...mia antibiosh gia ola sto auti!!!giauto prosoxh.akoma k otan pesasei xriazete 20meres eksw apth 8alassa.perastika se olous k prosoxh.
exw dei paidia na kanoun tou kefaliou tous k to plirwsan me 6mino+ eksw xwris psarema.
kwstas,foitiths farmakeutikhs
yoragistri
QUOTE(speleanthropos @ Feb 16 2007, 06:06 PM) *
Θάνο και λοιπά παληκάρια καλησπέρα. Εγώ τη νέπαθα το Σάββατο που μας πέρασε. Στο νοσοκομείο που πήγα μου είπαν οτι έχω καί μέσου αυτιού καί εξωτερική. Μου την κάρφωσε στο κεφάλι γιατί δεν μπόρεσα να βουτήξω την Κυριακή. Σήμερα πήγα σε άλλο γιατρό (στο ΙΚΑ) και μου είπε οτι είμαι πλέον εντάξει. Στο διάστημα που πέρασε την έψαξα λίγο την δουλειά
Λοιπόν
1. Στις βουτιές μας πίνουμε συνέχεια νερό για να μπορούμε ΟΧΙ ΜΟΝΟ για να μην φράζουν οι εφσταχιανές απο βλένα, αλλά και γιατί αν είναι φραγμένες, τις ζορίσουμε και ανοίξουν τελικά, υπάρχει περίπτωση ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΒΛΕΝΑΣ να ΠΕΡΑΣΕΙ στο μέσο αυτί και να κάνει την ζημιά!!!
2. Μετά απο κάθε βουτιά έχουμε μαζί μας σε σταγονόμετρο καθαρό οινόπνευμα και λευκό ξύδι (μισό-μισό). Ρίχνουμε 3 σταγόνες στο κάθε αυτί. Το οινόπνευμα εξατμίζεται μαζί με το νερό που δεν κάνει να μένει στο αυτί μας και το ξύδι δημιουργεί περιβάλλον δύσκολο για την ανάπτυξη μικροβίων!!!

Υ.Γ: Μπορεί να πήγες για βουτιά, να είχες μικρόβια στη βλένα της μύτης γιατί ήσουν είδη άρρωστος και να την έπαθες όπως στην περίπτωση 1

Ετσι όπως τα λες είναι. Προσωπικά πάθαινα συχνά ωτίτιδα, μέχρι που άρχισα να βάζω μετά το ψάρεμα αυτό που περιγράφεις παραπάνω. Το διάβασα σε φόρουμ του εξωτερικού να το προτείνει γιατρός. Εδώ και 1 χρόνο περίπου δεν είχα πρόβλημα. Θέλει προσοχή και η περίπτωση 1 που περιγράφεις. Την έχω πάθει και για κάνα μήνα ένιωθα σαν να είχα μόνιμα υγρό στο αυτί μου που γουργούριζε, χωρίς να υπάρχει φλεγμονή.
Thanos.k
ρε παιδια καλλιεργεια ποιος θα μου κανει εννωω τι ειδικοτητα ?Επισης πως θα παρει δειγμα μεσα απο το τυμπανο ?Παρακεντηση θα κανει ?
ΠΟΝΑΕΙ Η ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΑ ?
Stelios_Rjk
Καταρχην περαστικα.
Τωρα σχετικα με τα τελευταια ερωτηματα δεν γνωριζω να σου απαντησω.

QUOTE(speleanthropos @ Feb 16 2007, 07:06 PM) *

speleanthrope ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με το 2., εσυ απο που το εμαθες και ποσο ασφαλες ειναι? Εχω ακουσει οτι ειναι βλαβερο το οινοπνευμα σκετο να το βαζεις στα αφτια σου τακτικα.
Σχετικα με το 1. συμφωνω, το επαθα και εμαθα, παρουσιαζεται περισσοτερο στα πολυωρα καλοκαιρινα ψαρεματα οπου η αφυδατωση ειναι εντονοτερη.
Stefanos
QUOTE(Thanos.k @ Feb 16 2007, 10:25 PM) *
ρε παιδια καλλιεργεια ποιος θα μου κανει εννωω τι ειδικοτητα ?Επισης πως θα παρει δειγμα μεσα απο το τυμπανο ?Παρακεντηση θα κανει ?
ΠΟΝΑΕΙ Η ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΑ ?

Thano to deigma tha to parei o OPL me ena eidiko ergaleio (san batoneta einai ala pio makri gia na bainei vathia lol.gif embaressed.gif k meta to vazei se ena eidiko dokimastiko swlina) k esi meta tha to pas se ena mikroviologiko ergastirio gia analusi. Ponaei ligaki giati i perioxi sto auti ekei einai prismeni, min fantasteis tipota tromero pono. Den trupaei to tumpano iremise, eipame na se kanei kala oxi na xeiroterepsei ta pragmata!
yoragistri
QUOTE(Stelios_Rjk @ Feb 17 2007, 01:52 AM) *
Καταρχην περαστικα.

speleanthrope ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με το 2., εσυ απο που το εμαθες και ποσο ασφαλες ειναι? Εχω ακουσει οτι ειναι βλαβερο το οινοπνευμα σκετο να το βαζεις στα αφτια σου τακτικα.
Σχετικα με το 1. συμφωνω, το επαθα και εμαθα, παρουσιαζεται περισσοτερο στα πολυωρα καλοκαιρινα ψαρεματα οπου η αφυδατωση ειναι εντονοτερη.

Στέλιο να σου απαντήσω εγώ. Οπως λέω παραπάνω το έμαθα απο φόρουμ του εξωτερικού. Το σύστηνε γιατρός. 50% ξύδι λευκό+50% φαρμακευτικό (όχι καθαρό) οινόπνευμα. Το φαρμακευτικό είναι πιο αραιωμένο (70 βαθμών). Οντως το καθαρό βλάπτει σκέτο, αν κανείς επιμένει να το βάζει θέλει το πολύ μιά φορά την εβδομάδα.
speleanthropos
[/quote]

Όπως είπε και ο Γιώργος απο το εξωτερικό. Έχω φίλο Γάλλο (μεγάλο σε ηλικία που δεν ψαρεύει πια) και του το είχε πεί γιατρός. Ο γιατρός του ΙΚΑ να φανταστείς που πήγα εχτές, μου συνέστησε να ρίχνω 3 σταγόνες οινόπνευμα (οχι 1,5 που αντιστοιχεί στο σκεύασμα) στο κάθε αυτί, να μετράω μέχρι το 150 και μετά να το αδειάζω. Ακόμα επειδή μου το ξέπληνε (καθάρισε) με εκείνη την μεγάλη βελόνα γιατί είχα ΚΑΙ μύκητες,μου είπε να βάζω 3 σταγόνες 3 φορές τη μέρα, μόνο σε αυτό το αυτί έως ώτου πάω για βουτιά 59.gif Τώρα για το οινόπνευμα μετά την βουτιά και τα αρνητικά του, ίσως υπολόγισε οτι βουτάω 1 φορά την εβδομάδα και γι'αυτό μου είπε να βάζω μετά απο κάθε βουτιά.
Σημειώνω οτι ο γιατρός οτυ ΙΚΑ δεν γνώριζε για ξύδια βαλσάμικα, λευκά ή κόκκινα, καθώς επίσης και οτι ογιατρός του νοσοκομειου που με εξέτασε πρώτος το προηγούμενο Σάββατο, όταν ξαναγύρισα μετά απο 3 ώρες διαμαρτηρώμενος οτι απο όταν έριξα τις σταγόνες μου βούλωσε και τότε άρχισε να με πονάει πολύ (μπούμ, μπούμ κλπ) με ξανακοίταξε κα ιμου είπε οτι θα το νοιώθω βαρύ γιατί είναι πρησμένο. Τους μοίκητες που μου το είχαν βουλώσει και είχαν κάνει κανονική αποικία, με θέατρα, υδραγωγεία, δημαρχείο και πλακόστρωτα, δεν τους είδε blink.gif wacko.gif shock.gif

Τέλος για να μήν σας κουράζω, σε Ελληνικές σελίδες internet που ασχολούνται με ιατρικά διάβασα οτι όταν σε τρώει το αυτί πρέπει να πηγαίνεις σε γιατρό (γιατί μάλλον έχεις μύκητες) και να μήν το ξύνεις με βατονέτες ή οτιδήποτε άλλο γιατί το γδέρνεις και αυτοί (οι μύκητες) βρίσκουν την ευκαιρία να σουτην κάνουν (την έξω ωίτιδα). Άν δέ βάλεις το ΕΡΓΑΛΕΙΟ lol.gif σου και στο άλλο αυτί θα τους μεταφέρεις και εκεί και gun2.gif να και η δεύτερη
drakos13
Ε, ρε παιδες τι εγινε με τα αυτια?
Κι εγω τα ιδια και χανω τωρα καρναβαλι στη Πατρα και ψαρεμα καθαρα Δευτερα...
Πικρα η αντιβιωση.......
Απο τον πονο σκεφτομαι να βουτηξω Μαρτη!!!
speleanthropos
Υπομονή και θα περάσει. Ελπίζω να πέρασε και του Θάνου
Thanos.k
SORRY gia ta greeklish alla den exo ellinika edo.

ti egine me tis otitides re paidia ? po po po..
emena apo thn 3 mera den ponao kathjoloy alla akoma exo mia boybamara sto ayti apo pono katholoy.synexizv thn antibiosi alla re paidia tha epanelthi to ayti giati prepei na doylepso (dj) kai olo zhtao adeia bdomada bdomada mallon tha me dioksoyn opos to pao... poso akoma lete oti tha parei ?
Αυτή είναι μια "lo-fi" έκδοση του κύριου περιεχομένου μας. Για εμφάνιση της πλήρους έκδοσης με περισσότερες πληροφορίες, μορφοποίηση και εικόνες, παρακαλώ κάντε κλίκ εδώ.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.