Greekdivers.com: The Greek Underwater Community: Ενυδρείο με ροφό (από διαίρεση) - Greekdivers.com: The Greek Underwater Community

Jump to content

Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
  • Ευγένεια. Αποφύγετε τις παρεξηγήσεις!
  • Hθος. Μην λειτουργείτε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσατε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί σας.
  • Εμφάνιση. Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish.
  • Σεβασμός. Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάτε απο τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο απο την ζωή τους!

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette
  • (9 Pages)
  • +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ενυδρείο με ροφό (από διαίρεση) Στο σπίτι σας...

#31 User is offline   Nightfall 

• Απολιθωμενος συντονιστής
  • Group: Συντονιστες
  • Interests:Ψαροτούφεκο, ψάρεμα, προγραμματισμός, ταινίες, ΠΑΟ
  • Περιοχή:Ευρώπη-Europe
  • Ονοματεπώνυμο:Αλέξανδρος

Posted 10 March 2005 - 01:19 PM

Και στην Αίγινα, στην Αγ.Μαρίνα όπως βγαίνεις με κατεύθυνση Πόρτες έχει ένα ιχθυοπωλείο. Απ' έξω έχει ένα ενυδρείο με 2 ροφάκια , 1 στήρα (1 -1,5 κιλά) , λίγους σκάρους και λίγες κατσούλες !
0

#32 Επισκέπτης_theo-attack_*

• Group: Guests

Posted 10 March 2005 - 01:51 PM

Να και ένα αγαπημένο θέμα. Είχα πολλά χρόνια ενυδρείο, από τα 12 μου τότε που οι συνθήκες ήταν ολίγον τριτοκοσμικές... Πάντα γλυκού νερού καθώς τότε το να στήσεις θαλασσινό ενυδρείο ήταν ολόκληρη επιστήμη (όχι ότι τώρα δεν είναι).

Ετοιμάζομαι στο καινούργιο μου σπίτι να στήσω ένα 300 λίτρων πάλι γλυκού νερού με δίσκους και cardinals (για όσους γνωρίζουν) και με στόχο να ακολουθήσω οικοσυστημική προσέγγιση (φυτά και ψάρια από τον ίδιο οικότοπο).

Είχα ζητήσει και προσφορά για θαλασσινό αλλά λόγω κόστους (6000 Ευρώ) και ότι σπίτι δεν είναι ιδιόκτητο, το ανέβαλα. Πιστεύω ότι για όποιον πραγματικά του αρέσει η θάλασσα (και γενικότερα το υγρό στοιχείο) το ενυδρείο είναι ιδανικό σαν παράλληλο χομπυ. Τώρα αν μειώνει το κυνηγητικό ένστικτο είναι ένα άλλο θέμα.

Πλέον, ένα σωστά στημένο ενυδρείο απαιτεί περιορισμένες ώρες περιποίησης. Για τους αρχάριους θα πρότεινα να ξεκινήσουν από ένα ενυδρείου γλυκού νερού και στην συνέχεια να προχωρήσουν προς πιο εξειδικεύμενα είδη θαλασσινών όπως το reef.

Και για όσους ψωνίζουν ηλεκτρονικά: www.seame.com. Το προτείνει ένας φίλος που έχει στήσει ένα εντοιχισμένο reef 2,000 λίτρων. Πραγματική μαγεία.

Θεόφιλος
0

#33 User is offline   marinos.a 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Περιοχή:Κύπρος
  • Ονοματεπώνυμο:Μαρίνος Αγγελίδης

Posted 10 March 2005 - 01:53 PM

Eipa kai ego na sas stilo photo apo to diko mou mias kai milame gia enidria. einai 560 litra kai exo 9 kixlides kai dio astakous

Attached File(s)

0

#34 User is offline   christz 

• Μέλος
  • Group: Νέο Μέλος
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
  • Ονοματεπώνυμο:Χρηστος ΤΖ.

Posted 10 March 2005 - 02:00 PM

Μαρινο αφρικανικες κιχλιδες εχις?

εμενα τα φιτα μου τα ριμαζουν,εχο μια μεγαλι φροντοζα και μου μετακινι τα παντα

απο φροντιδα δεν θελι πολα φτανι να εχι στιθη σοστα το ενιδριο

Θεοφιλε
χαρας το κουραγιο σου με τους δισκους...εχις οσμοτικο για να μαλακονη το νερο?

εγο εχο αροστια με τους Τροφεους!!!
0

#35 Επισκέπτης_theo-attack_*

• Group: Guests

Posted 10 March 2005 - 02:29 PM

Του Μαρίνου τα ψάρια μοιάζουν με Τιλάπιες. Δεν ξέρω αν είναι. Εγώ είχα μία πολλά χρόνια. Δεν καταλάβαινε τίποτε, μέχρι και ψωμί έτρωγε!

Ως προς την ποιότητα του νερού για δίσκους, πλέον επειδή είναι ψάρια εκτροφής είναι ήδη εγκλιματοσμένα στο νερό της βρύσης. Βέβαια αν κάποιος σκέφτεται για αναπαραγωγή προφανώς το νερό πρέπει να μαλακό και όξινο αλλά εκεί μιλάμε για σχεδόν αποστειρωμένα ενυδρεία.

Το δύσκολο που έχω βάλει στόχο είναι να έχει δίσκους (άρα θερμοκρασία περί τους 27 - 28) αλλά παράλληλα πολύ φυτεμένο. Έχω ανατρέξει όλη τη βιβλιογραφία για να βρω συμβατά φυτά και μάλλον θα τα παραγγείλω μέσω το internet.

Θ.
0

#36 User is offline   christz 

• Μέλος

Posted 10 March 2005 - 02:44 PM

Να παραθεσο μερικα Σιτε για οπιους θελουν να μαθουν περισοτερα :)
αν δεν σας καλιπσουν εχω κιαλα :)

http://saltaquarium.about.com/
http://www.aqualink.com/
http://www.aquasales...e/shophome.html
http://fins.actwin.com/index.php
http://www.reefs.org...s/faq_rock2.htm
0

#37 User is offline   Cthulhu 

• Συντονιστής/Ομάδα Αρθρογραφίας
  • Περιοχή:Νομός Κέρκυρας
  • Ονοματεπώνυμο:Χρ. Σιμάτης

Posted 10 March 2005 - 03:13 PM

Δουβόγιαννης, on Mar 10 2005, 12:10 PM, said:

Στο κατάκολο στον Πύργο πήγα το καλοκαίρι σε ταβέρνα όπου αν ήθελες στήρα η ροφό άνοιγε το καπάκι από το ενυδρείο και σου έπιανε φρέσκο πράγμα...

Φυσικά όλα ξεκινάγανε από 400γρ έως και 1 κιλό πρέπει να είχε 10 μαύρα μέσα και αρκετές σάλπες αλλα και κεφαλόπουλα...

Όλα αυτά σε ενυδρείο...
<{POST_SNAPBACK}>

Το ενυδρίο είναι σε ένα χώρο έξω και γυρω γύρω έχει τα τραπέζια;
0

#38 User is offline   LittleJohn 

• Συντονιστής
  • Περιοχή:Αυστραλία-Aistralia

Posted 10 March 2005 - 05:09 PM

Παλιά ,κάτι παρόμοιο υπήρχε και στη Σάμο σε ένα εστιατόριο στο Ποσειδώνιο. Βέβαια δεν είταν ακριβώς ενυδρείο, αλλά πισινούλα μικρή με τοιχώματα από πλακάκι και βυθό άμμο με φύκια και βραχάκια. Μέσα κυκλοφορούσαν μπάφες, αστακοί, ένας μεγαλούτσικος ροφός (3-4 κιλά), σαργουδάκια και 2-3 σμέρνες...Θυμάμαι μικρός ,οτί όποτε πηγαίναμε στο μαγαζί, καθόμουν και το παρακολουθούσα με τις ώρες...
Αργότερα το σταμάτησαν και άφησαν την πισινούλα άδεια...Πρίν από 4 χρόνια που ξαναπήγα στο μαγαζί ,είχα την ευχάριστη έκπληξη να δώ πάλι την πισινούλα γεμάτη και μέσα ένα ροφό σημαντικών διαστάσεων (15+ κιλά) να φέρνει βόλτες (ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως κατάφεραν να πιάσουν ζωντανό τόσο μεγάλο ψάρι)...Πρόπερσι που ξαναπήγα ,είταν άδεια πάλι και όταν ρώτησα μου είπαν οτι ο ροφός ψόφησε. Πολύ κρίμα...
0

#39 User is offline   Johnkok 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Περιοχή:Νομός Χανίων
  • Ονοματεπώνυμο:Γιάννης Κοκκινάκης

Posted 10 March 2005 - 06:39 PM

Και φυσικά μην ξεχνάμε το ελληνικό http://www.greekaquarist.com/board/

Παρεπιπτόντως ετοιμάζομαι ;hdh για το δικό μου, 400 λίτρα με αφρικάνες malawi
0

#40 User is offline   christz 

• Μέλος

Posted 10 March 2005 - 07:18 PM

Γιαννη εχις διαλεκσι ενα φοβερο ιδος..και πολυ ανθεχτικο..να προτιμισης μικρα ψαρια σε ηλικια.. με τα 400 λιτρα που θα εχις θα μεγαλονουν πολυ γριγορα
ενα κακο που εχι το αγριο ενιδριο ειναι πως ολα τα ψαρια πρεπι να μπουν σχεδον μαζι μεσα..
εγω εχο τα ιδια εδο και 4-5 χρονια...εχο χασι αρκετα απο κακους χιρισμους και δεν μπορο να βαλο αλλα μεσα...πρεπι να βγαλο ολα απο το ενιδριο και να ξεκινισο παλι προσαρμογες μαζι με τα καινουρια που εχο σκοπο να αγορασο..

πριν 1 χρονο περιπου μου γιαλισε ενας τροφεος red rainbow τον οπιο πλιροσα γιρο στα 70 ευρο το αποτελεσμα ηταν να τον βρο ανασκελα παρολο που του εκανα προσαρμογη 2 μερες μεσα σε γενιστρα..

α το νερο θελει γιρο στις 25 μερες για να φιακσει με λιτουργια και τον φιλτρον :)

χερομε που με καπια παιδια εχουμε τιν ιδια τρελα :wacko:

φιλικα χρηστος
0

Share this topic:

• (9 Pages)
  • +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6