Greekdivers Magazino Ποτέ χωρίς ζευγάρι Ψ/Τ εμπειρίες Hall of fame Όλες οι Ενότητες Το greekdivers.com είναι η ελληνική πύλη (portal) με θεματολογία επικεντρωμένη στα θέματα θάλασσας, με μια ιδιαίτερη έμφαση στην υποβρύχια δρστηριότητα. Είναι η Πύλη για τον Υποβρύχιο Κόσμο. Είναι η Πύλη της Ελληνικής Υποβρύχιας Κοινότητας (Greek Underwater Community). Τι άλλο είναι το greekdivers.com ? Ελάτε να το ανακαλύψετε μόνοι σας ! Greekdivers.com is the greek portal focused on sea activities with special emphasis to the underwater ones. The Portal to Underwater World. Join us and discover what else greekdivers.com is! Everything about freediving, spearfishing, apnea diving and underwater sports. Τα πάντα για την ελέυθερη κατάδυση, την άπνοια και το υποβρύχιο κυνηγι και σπορ. spearfishing, diving, apnea, greece, dive news, scuba, underwater, skin diving, snorkeling, dive, rebreather, watersports, dive travel, underwater cameras, drysuit, fins, deep diving, wreck diving, freedive, sea, fish, katadisi, katadysi, ypovrixio psarema, υποβρυχιο ψαρεμα,ψαρεμα, psarema, καταδυση, θάλασσα, ψαροτούφεκο, ψαροντούφεκο, sfykth, sfikth, σφυκθ, snorkelling, breath-hold, diving equipment, spearfishing, diving gear, weightbelt, masks, scuba, spearguns, constant weight, first aid, mares, pipin, nolimit, no limit, no-limit, static apnea, dynamic apnea, video, apnea, blue, water, hunting, fin swimming, snorkeling, speargun, blue, fin, tuna, shark, yellow, spearfish, monofin blue water hunting, skin diving, underwater photography, shallow water blackout, nude, skin, divers, deep, dolphin, extreme, samba, υποξια, hypoxia, υπερκαπνια, υποκαπνια, υπεραερισμος
www.greekdivers.com

Καλώς Ηλθατε Επισκέπτη ( Log In | Εγγραφή )

> Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette

2 Σελίδες V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Η τεχνικη μου για ψαρεμα χταποδιων χωρις να με αποσπαει απο τα ψαρια
Thodoras
δημοσίευση Nov 15 2012, 03:59 PM
Post #1

Μέλος

Group: Member
Αριθμός Μέλους: 39.388
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Αθηνών

Πρωτα απο ολα ηθελα να ενημερωσω τους διαχειριστες του forum οτι ποσταρω αυτο το θεμα στην κατηγορια του "καλοσορισματος" γιατι οταν παω να κανω "new topic" σε οποιαδηποτε αλλη κατηγορια ,δεν μου επιτρεπεται να ποσταρω...αν ειναι δυνατων ας ρυθμισουν το θεμα. Ευχαριστω.

Οπως εχω πει ειμαι νεος στο ψαροτουφεκο.
Απο 11 ετων ομως μεχρι και σημερα που ειμαι 30 ψαρευω χταποδια απο τα βραχια η απο βαρκα με την μεθοδο τις καθετης.

Για οσους δεν γνωριζουν αυτην την μεθοδο ειναι η εξης:
Εχουμε ενα καρουλι με χοντρη πετονια και στο τελειωμα της εχει ενα μεγαλο βαρυδι(η καλυτερα αλυσιδα για ναν μημ μπλεκετε αυκολα στα βραχια) ,3-4 ασπρα πλαστικα ψαρακια(το ασπρο προσελκιει τα χταποδια), ενα στριφταρι και δεμενο 1 μικρο χταποδι η σουπια η καλαμαρι για δολωμα).

Με την καθετη εχω βγαλει αμετρητα χταποδια τοσα χρονια. Φυσικα τα τελευταια χρονια τα χταποδια οπως και τα ψαρια οπως γνωριζετε εχουν λιγοστεψει.

Τωρα πια που ξεκινησα το ψαροτουφεκο παντα συνδιαζω την καθετη με το ψαροτουφεκο.

Εχω παντα στον ψαροσακο την καθετη και οταν βουταω την βγαζω απο τον ψαροσακο και την κραταω στο αριστερο μου χερι και κρατοντας στο δεξι το ψαροτουφεκο την αφηνω να σερνεται στον πατο.
Αυτο εχει ως αποτελεσμα να ψαχνω για ψαρια ανενοχλητος χωρις να μου αποσπα το ψαρεμα μου (για ψαρια) το να βυθιζομαι για να κοιταξω κατο απο πλακες η σχισμες βραχων για να δω μηπως υπαρχει κανενα χταποδι....γιατι με το που περναει η καθετη απο κει , τα χταποδια ορμανε πανω στο δολωμα και απλος τα εκτελω .
Το να καταλαβεις αν καποιο χταποδι εχει πιασει το δολωμα γινεται με 2 τροπους.
1)που και που κοιτας την καθετη σου να δεις αν ειναι κανενα πανω
2)δεν χριαζεται να κοιταξεις καν , γιατι το χταποδι κατα 80% στων περιπτοσεων με τα μισα του πλοκαμια αρπαει το δολωμα και με τα αλλα μισα πιανετε απο την πατο...οποτε εκει που κολυμπαω, οταν εστανθω η πετονια να εχει μαγκωσει τσεκαρω και βλεπω οτι πανω εχει χταποδι.

Πολλες φορες αμα βλεπω καμια σχισμη η βραχο με σχισμη παω επιτιδες την πετονια και την περναω απο κει.
Εχει πολυ πλακα να βλεπεις το χταποδι να ξεπροβαλει απο το θαλαμι του και να πηγαινει με μεθοδο παραλλαγης(και καλα) για να πιασει το δολωμα και εσυ να εισαι απο πανω του ,χωρις να σε εχει παρει χαμπαρι και να αρπαει το δολωμα και μεσα σε δευτερολεπτα απο θυτης να γινεται θυμα.(το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο και το μεγαρυτερο τρωει το μεγαλο)

Ενα αλλο πλεονεκτιμα με αυτην την τεχνικη ειναι οτι επειδη για να πιασει το δολωμα βγαινει απο το θαλαμι του , δεν υπαρχει πιθανοτητα να το χασεις λογο του οτι ξαναμπηκε πιο βαθια στο θαλαμι του.

Το χταποδι ειναι ειδικευμενο στο κρυψιμο οποτε καποιες φορες ακομη και το ματι ενος εμπειρου ψαροτουφεκα μπορε να μην το δει...ενω με την τεχνικη μου δεν χρειαζεται ουτε να ψαχνεις ουτε τιποτα.

Τωρα στην περιπτωση που ψαρευοντας με αυτον τον τροπο ,φτασεις σε κανα μερος που χρειαζετε να εφαρμωσεις "καρτερι" για ψαρια ,τοτε αμα θεωρισεις οτι σε εμποδιζει η καθετη ,απλος την χαναβαζεις στον ψαροσακο και εισε παλι οκ.

Επισεις κατι πολυ συμαντικο ειναι οτι πολλα ψαρια οπως πχ. περκες και μπαρμπουνια , πανε και μυριζουν και καμια φορα τσιμπολογανε το δολωμα, οποτε για αλλη μια φορα τα εχεις πιατο και τα χτυπας.
Επισεις οι σμερνες που τρελενοντε για χταποδια αρπανε το δολωμα εχοντας σαν αποτελεσμα να τις χτυπας και αυτες.

Ευχομαι να βοηθησα καποιους απο εδω....
Οπως με βοηθατε ετσι ηθελα κι εγω να προσφερω κατι.

Ευχαριστω.

Αν υπαρχει καποια ερωτηση , ευχαριστος να απαντησω.

ps. sorry για τα ορθογραφικα ,εχω θεμα δυσλεξιας.

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάστηκε απο τον/την Thodoras: Nov 15 2012, 03:59 PM
Go to the top of the page

+Quote Post
Γιώργος Δεμέτης
δημοσίευση Nov 15 2012, 06:33 PM
Post #2

Μέλος

Απο: ΑΡΤΕΜΙΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αριθμός Μέλους: 4.062
Περιοχή: Νομός Αττικής (ανατολική)
Ονοματεπώνυμο:ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΜΕΤΗΣ

Θοδωρή όταν ψαρεύεις με ψαροτούφεκο καλόν είναι να μην σέρνεις τέτοια τσάτζαλα μάτζαλα πάνω σου γιατί είναι αιτία μπλεξίματος.
Ή κάνε μόνο ψάρεμα για χταπόδια με αυτό το μαραφέτι και το ψαροτούφεκο, ή άστο στην άκρη όταν κυνηγάς ψάρια.
Ποτέ δεν ξέρεις τι ψάρι μπορεί να ζυγώσει. Φαντάζεσαι να σου έρθει καμιά λίτσα 10κιλη και εσύ να σέρνεις την πετονιά πάνω σου? Θα την χτυπήσεις και μετά θα μπλέξεις στα βράχια και δεν θα μπορείς να την δουλέψεις.
Ο πατέρας μου έλεγε: παιδί μου δυό καρπούζια στην ίδια μασχάλη δεν χωράνε!!!! (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/wink1.gif)

+Quote Post
Thodoras
δημοσίευση Nov 15 2012, 06:44 PM
Post #3

Μέλος

QUOTE(Γιώργος Δεμέτης @ Nov 15 2012, 06:33 PM) *
Θοδωρή όταν ψαρεύεις με ψαροτούφεκο καλόν είναι να μην σέρνεις τέτοια τσάτζαλα μάτζαλα πάνω σου γιατί είναι αιτία μπλεξίματος.
Ή κάνε μόνο ψάρεμα για χταπόδια με αυτό το μαραφέτι και το ψαροτούφεκο, ή άστο στην άκρη όταν κυνηγάς ψάρια.
Ποτέ δεν ξέρεις τι ψάρι μπορεί να ζυγώσει. Φαντάζεσαι να σου έρθει καμιά λίτσα 10κιλη και εσύ να σέρνεις την πετονιά πάνω σου? Θα την χτυπήσεις και μετά θα μπλέξεις στα βράχια και δεν θα μπορείς να την δουλέψεις.
Ο πατέρας μου έλεγε: παιδί μου δυό καρπούζια στην ίδια μασχάλη δεν χωράνε!!!! (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/wink1.gif)

Κυριε Γιωργο τα ποστς σας ειναι παντα καλοδεχουμενα γτ απο οτι εχω διαβασει και απο αλλα ποστς σας ,δειχνετε να εχετε μεγαλη εμπειρια και ηθος.

Απλος μαλλον δεν εχετε καταλαβει ακριβως την τεχνικη.

Δεν σερνω την πετονια μαζι μου με το να ειναι καπου πιασμενη πανω μου ετσι ωστε να μπλεχτω...
Το στρογγυλο καρουλι ειναι απλος στο χερι μου και αν οπως λετε δω καποιο μεγαλο ψαρι μπορω πολυ ευκολα να παρατησω το καρουλι το οποιο επιπλεει και να ασχοληθω με το ψαρι.
Οταν λογαριαστω μαζι του (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/laugh.gif) μετα επιστρεφω και το ξανα περνω.Το πολυ πολυ να εχει αμολισει λιγη παραπανω πετονια απο οτι ηταν και να την ξανατυλιχω...
Το ιδιο ακριβως κανω και οταν πιανω χταποδι...το αφηνω και επιπλει, του γυριζω την κουκουλα,το βαζω ψαροσακο και μετα ξαναπιανω το καρουλι.

Η τεχνικη δεν εχει κανεναν περιορισμο, αλλιως δεν θα την χρησιμοποιουσα

Παντως ευχαριστω που ασχοληστε μαζι μου.

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάστηκε απο τον/την Thodoras: Nov 15 2012, 06:46 PM

+Quote Post
hanos
δημοσίευση Nov 15 2012, 07:09 PM
Post #4

Μέλος

Απο: ikaria karkinagri
Αριθμός Μέλους: 1.565
Περιοχή: Νομός Σάμου
Ονοματεπώνυμο:Στράτος Καλαποθαράκος

Αδερφέ μου θύμησες μια παιδική ταινία που έσκασε το φάντασμα των περασμένων Χριστουγέννων στον Σκρούτζ σέρνοντας κάτι αλυσίδες σαν τις δικές σου !!! (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/laugh.gif) !!!Πέρα από την πλάκα όμως όλη αυτή η βαβούρα δύο πράγματα μπορεί να προκαλέσει στον περίγυρό σου ,,,,,,,,,είτε να προκαλέσεις περιέργεια στα γύρω ψάρια (και δεν μιλάω για χανόπερκα ) ή να συνδυάσουν τον ήχο με την εμφάνισή σου και να χάσεις έτσι το στοιχείο του αιφνιδιασμού από πολύ νωρίς (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/wink1.gif)
Αλλά επειδή το ψάρεμα είναι κατά βάση Διασκέδαση και εσύ από ότι κατάλαβα αυτό κάνεις ...........ΑΠΑΝΩ ΤΟΥ !!!!!!! (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/yes.gif)

+Quote Post
MARMA
δημοσίευση Nov 15 2012, 07:10 PM
Post #5

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 8.278
Περιοχή: Νομός Κυκλάδων

Φιλε πρεπει να ξερεις οτι ο θορυβος που κανεις στο βυθο με αυτο που σερνεις ειναι μεγαλος με αποτελεσμα να εξαφανιζεις καλα-μεγαλα ψαρια που μπορουσαν να μπουν στο βελλινεκες σου πριν καν τα δεις.

+Quote Post
Thodoras
δημοσίευση Nov 15 2012, 08:30 PM
Post #6

Μέλος

QUOTE(MARMA @ Nov 15 2012, 07:10 PM) *
Φιλε πρεπει να ξερεις οτι ο θορυβος που κανεις στο βυθο με αυτο που σερνεις ειναι μεγαλος με αποτελεσμα να εξαφανιζεις καλα-μεγαλα ψαρια που μπορουσαν να μπουν στο βελλινεκες σου πριν καν τα δεις.

Δηλαδη παιδια παρολο που η αλυσιδα σερνετε 2-3 μετρα πισω μου μπορει να τρομαξει τα ψαρια που ειναι 6-7 μετρα μπροστα μου?
Αν ειναι ετσι , να το σταματησω και να κρατισω αυτην την τεχνικη μονο οταν πηγαινω για χταποδια.

+Quote Post
JIANNIS21P
δημοσίευση Nov 15 2012, 08:54 PM
Post #7

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 3.371
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Πειραιώς
Ονοματεπώνυμο:petrpoulos ioannis

QUOTE(Thodoras @ Nov 15 2012, 09:30 PM) *
QUOTE(MARMA @ Nov 15 2012, 07:10 PM) *

Δηλαδη παιδια παρολο που η αλυσιδα σερνετε 2-3 μετρα πισω μου μπορει να τρομαξει τα ψαρια που ειναι 6-7 μετρα μπροστα μου?
Αν ειναι ετσι , να το σταματησω και να κρατισω αυτην την τεχνικη μονο οταν πηγαινω για χταποδια.

(IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/rolleyes.gif) ακριβώς ,η το ένα θα κανεις η το άλλο,γίνονται και τα δυο μαζί αλλα με κάποιες υποχωρήσεις
δηλαδή δίχως την πετονιά σου αν περνάς από τόπο που ξέρεις ότι είναι ο ιδανικός για να κρατάει χταπόδια έχεις και τον νου σου εκεί έχοντας ένα μικρό "οπλακι" με χοντρή τρίαινα στην σημαδούρα σου που θα χρησιμοποίησης για χταπόδια αλλα κάνει και θαύματα σε τρύπες πλάκες για όλον τον ειδών τα ψαρια (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/rolleyes.gif) αλλα στο χέρι θα κρατάς πάντα το 90+με ταϊτής όσο ψαρεύεις

μπορείς να έχεις και τι πετονιά στην σημαδούρα βεβαια αντί για άλλο όπλο αλλα ποτε στο χέρι .Μια φορα θα τύχη η έκπληξη οποτε ???

+Quote Post
Thodoras
δημοσίευση Nov 15 2012, 08:57 PM
Post #8

Μέλος

Ωραια.
Προστιθεται και αυτο στις λιγοστες γνωσεις μου.
ευχαριστω.

+Quote Post
MARMA
δημοσίευση Nov 15 2012, 09:15 PM
Post #9

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 8.278
Περιοχή: Νομός Κυκλάδων

Φιλε Θοδωρη αυτο που κανεις το εκανα κι εγω πριν 10 χρονια οταν πρωτοξεκινησα το ψαραοντουφεκο.
Εβλεπα τους ψαροντουφεκαδες να βγαινουν με πολλα χταποδια κι εγω δεν εβρισκα ουτε ενα,τοτε ομως δεν ειχα καθολου εμπειρια,ημουνα πανω απο το χταποδι και δεν το εβλεπα.
Σχετικα γρηγορα με συχνη επαφη με τη θαλασσα απεχτησα εμπειρια με τα χταποδια και πεταξα τη μπρακαρολα.Κρατησα ομως κατι που ολα αυτα τα χρονια με εχει γλυτοσει απο πολλες ταλεποριες στο να παιδευομαι να βγαλω το χταποδι απο το θαλαμι.Τι?
Στο βαριδι ποντισης της σημαδουρας εχω δεσει ενα ασπρο ψαρακι και οταν βρω θαλαμομενο χταποδι ποντιζω το βαριδι κανα 2 μετρα μακρια απο το θαλαμι και το χταποδι τις περισσοτερες φορες βγενει. Το παρασερνεις μακρια απο το θαλαμι του και με μια βουτια προς το θαλαμι και οχι προς το χταποδι το βουτας.

Αυτα που σου λεω ειναι καθαρα απο προσωπικη εμπειρια.

Υ.Γ.Θελω κι εγω να ρωτισω τους admin γιατι σε ορισμενες κατηγοριες στο forum δεν μπορουμε να ποσταρουμε.
Ειναι προβλημα του site?Ειναι prive καποιες κατηγοριες?

+Quote Post
Thodoras
δημοσίευση Nov 15 2012, 09:59 PM
Post #10

Μέλος

QUOTE(MARMA @ Nov 15 2012, 09:15 PM) *
Φιλε Θοδωρη αυτο που κανεις το εκανα κι εγω πριν 10 χρονια οταν πρωτοξεκινησα το ψαραοντουφεκο.
Εβλεπα τους ψαροντουφεκαδες να βγαινουν με πολλα χταποδια κι εγω δεν εβρισκα ουτε ενα,τοτε ομως δεν ειχα καθολου εμπειρια,ημουνα πανω απο το χταποδι και δεν το εβλεπα.
Σχετικα γρηγορα με συχνη επαφη με τη θαλασσα απεχτησα εμπειρια με τα χταποδια και πεταξα τη μπρακαρολα.Κρατησα ομως κατι που ολα αυτα τα χρονια με εχει γλυτοσει απο πολλες ταλεποριες στο να παιδευομαι να βγαλω το χταποδι απο το θαλαμι.Τι?
Στο βαριδι ποντισης της σημαδουρας εχω δεσει ενα ασπρο ψαρακι και οταν βρω θαλαμομενο χταποδι ποντιζω το βαριδι κανα 2 μετρα μακρια απο το θαλαμι και το χταποδι τις περισσοτερες φορες βγενει. Το παρασερνεις μακρια απο το θαλαμι του και με μια βουτια προς το θαλαμι και οχι προς το χταποδι το βουτας.

Αυτα που σου λεω ειναι καθαρα απο προσωπικη εμπειρια.

Ευχαριστω για την εξιστοριση της εμπειριας σου αλλα στο συγκεκριμενο θεμα εχω διαφορετικη αποπση λογο της δικης μου.

Αυτες τις λιγες φορες που εχω βουτιξει με την μπρακαρολα δεν υπιρχε φορα που να μην πιαστηκε εστω και 1 χταποδι πανω της...απλος πηρα μονο τα μεγαλητερα και εδιωξα τα μικροτερα.

οταν προτοβουτιξα το εκανα χωρις μπρακαρολα και βρηκα και εγω 2 χταποδακια. Πηρα το 1 και αφησα το αλλο.Γενικος τα βλεπω και τα ξεχωριζω αλλα για να μην εχω τον νου μου στα χταποδια να τα ψαχνω και δεν δω κανα αξιολογο ψαρι, γι αυτο την χρεισημοποιουσα.
Αλλα τορα που μου ειπαν οτι υπαρχει περιπτωση ο θπριβος της αλυσιδας να τα τρομαζει, δεν θα την ξαναχρησημοποιησω οταν ψαχνω για ψαρια ,παρα μονο αν βουτιξω σε καναν χταποδοτοπο και παο αποκληστικα για χταποδια.
Τορα αμα ειναι και κανα θαρραλεο ψαρι και δεν το τρομαξει η αλυσιδα και πλισιασει δεν θα το αφησω (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/tounge1.gif) .

Ειναι ομορφο να ανταλαζουμε αποψεις με βαση τις γνωσεις και τις εμπειριες μας και μεχρι στηγμης τουλαχιστον ειμαι περιφανος που ειμαι αναμεσα σας.
Ευχαριστω και σας ακουο και θα κανω πραξη τις συμβουλες σας.

+Quote Post

2 Σελίδες V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Εκδοση Lo-Fi

Η Ώρα είναι: 23rd July 2014 - 04:04 PM

όροι χρήσης | προσωπικά δεδομένα | βοήθεια | σχετικά με μάς | διαφήμιση | επικοινωνία
- Το greekdivers.com δεν ευθύνεται για το περιεχόμενο που εμφανίζεται στις σελίδες του και προέρχεται από τα μέλη του ή από εξωτερικές πηγές -