Greekdivers Magazino Ποτέ χωρίς ζευγάρι Ψ/Τ εμπειρίες Hall of fame Όλες οι Ενότητες Το greekdivers.com είναι η ελληνική πύλη (portal) με θεματολογία επικεντρωμένη στα θέματα θάλασσας, με μια ιδιαίτερη έμφαση στην υποβρύχια δρστηριότητα. Είναι η Πύλη για τον Υποβρύχιο Κόσμο. Είναι η Πύλη της Ελληνικής Υποβρύχιας Κοινότητας (Greek Underwater Community). Τι άλλο είναι το greekdivers.com ? Ελάτε να το ανακαλύψετε μόνοι σας ! Greekdivers.com is the greek portal focused on sea activities with special emphasis to the underwater ones. The Portal to Underwater World. Join us and discover what else greekdivers.com is! Everything about freediving, spearfishing, apnea diving and underwater sports. Τα πάντα για την ελέυθερη κατάδυση, την άπνοια και το υποβρύχιο κυνηγι και σπορ. spearfishing, diving, apnea, greece, dive news, scuba, underwater, skin diving, snorkeling, dive, rebreather, watersports, dive travel, underwater cameras, drysuit, fins, deep diving, wreck diving, freedive, sea, fish, katadisi, katadysi, ypovrixio psarema, υποβρυχιο ψαρεμα,ψαρεμα, psarema, καταδυση, θάλασσα, ψαροτούφεκο, ψαροντούφεκο, sfykth, sfikth, σφυκθ, snorkelling, breath-hold, diving equipment, spearfishing, diving gear, weightbelt, masks, scuba, spearguns, constant weight, first aid, mares, pipin, nolimit, no limit, no-limit, static apnea, dynamic apnea, video, apnea, blue, water, hunting, fin swimming, snorkeling, speargun, blue, fin, tuna, shark, yellow, spearfish, monofin blue water hunting, skin diving, underwater photography, shallow water blackout, nude, skin, divers, deep, dolphin, extreme, samba, υποξια, hypoxia, υπερκαπνια, υποκαπνια, υπεραερισμος
www.greekdivers.com

Καλώς Ηλθατε Επισκέπτη ( Log In | Εγγραφή )

> Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette

Reply to this topicStart new topic
> Τι βυθομετρο κανει για την βαρκα μου?
billkosyf
δημοσίευση Sep 10 2011, 06:38 AM
Post #1

Μέλος

Group: Νέο Μέλος
Αριθμός Μέλους: 21.868
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Αθηνών

Εχω ενα ημιταχυπλωο 5μετρο πλαστικο.Εχω της εξης απορειες (ερωτησεις):
1) Ποιο μοντελο βυθομετρου θα μπορουσα να του βαλω εγχρωμο?
2) Να το αγορασω απο εξωτερικο που ειναι αρκετα φθηνοτερα?
3) Αν το αγορασω απο εξω τι πρεπει να εχει στο πακετο εξοπλισμου?
4) Αν το αγορασω απ'εξω τι πρεπει να προσεξω να εχει στα χαρακτηριστηκα του που να ειναι συμβατο με εμας?
Go to the top of the page

+Quote Post
ΚΑΡΑΝΙΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣ...
δημοσίευση Sep 10 2011, 07:48 AM
Post #2

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 2.132
Περιοχή: Νομός Λάρισας

φιλε το καλυτερο βυθομετρο στον κοσμο ειναι hds5 lowrance
αν το μαθεις καλα μπορεις να ξεχωριζεις τα παντα φυκια πετρες καλογριες και καθετι στο βυθο αντιπροσωπος ειναι η εταιρια τεχνάβα στην αθηνα και ζητας τον μανωλη σου κανει και μια εκπαιδευση συντηρηση σερβις και εγγυηση τα παντα ολα

+Quote Post
billkosyf
δημοσίευση Sep 10 2011, 09:14 AM
Post #3

Μέλος

QUOTE(ΚΑΡΑΝΙΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ @ Sep 10 2011, 08:48 AM) *
αν το μαθεις καλα μπορεις να ξεχωριζεις τα παντα φυκια πετρες καλογριες και καθετι στο βυθο αντιπροσωπος ειναι η εταιρια τεχνάβα στην αθηνα και ζητας τον μανωλη σου κανει και μια εκπαιδευση συντηρηση σερβις και εγγυηση τα παντα ολα

αυτο εναι φορητο?Γιατι την βαρκα την εχω σε λιμανι και δεν θελω να ειναι μονιμο.

+Quote Post
billkosyf
δημοσίευση Sep 10 2011, 09:20 AM
Post #4

Μέλος

QUOTE(billkosyf @ Sep 10 2011, 10:14 AM) *
QUOTE(ΚΑΡΑΝΙΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ @ Sep 10 2011, 08:48 AM) *

αυτο εναι φορητο?Γιατι την βαρκα την εχω σε λιμανι και δεν θελω να ειναι μονιμο.

με ενδιαφερει μονο για βυθομετρο καλο. οχι να ειναι και gps επειδη δεν προκειται να ξεμακραινω.

+Quote Post
christripoli
δημοσίευση Sep 10 2011, 10:19 AM
Post #5

Μέλος

Group: Member
Αριθμός Μέλους: 2.933
Περιοχή: Νομός Αρκαδίας
Ονοματεπώνυμο:politis chris

lowrance hds5, βυθομετρο gps.

lowrance hds5χ σκετο βυθομετρο.

δηλαδη βγαινει σε δυο εκδωσεις.

+Quote Post
Miker
δημοσίευση Sep 10 2011, 11:54 AM
Post #6

Μέλος

Απο: Naxos Island
Αριθμός Μέλους: 1.845
Περιοχή: Νομός Κυκλάδων
Ονοματεπώνυμο:Μιχάλης Τσακo

το σωστο ερωτημα ειναι "τι βυθομετρο κανει στο ψαρεμα μου" και οχι στην βαρκα μου!Στη βαρκα ολα κανουν στο ψαρεμα δεν κανουν ολα!!!
Εαν θες ψαρεμα απαιτησεων (συρτη βυθου, βαθια καθετη, jigging και αλλα τετοια ιαπωνεζικα) τοτε παρε οτι καλυτερο μπορεις στα χρηματα που διαθετεις!
Εαν τωρα το θες μοναχα για να βρεις κανενα σήκωμα ή ξερες ή για συρτη αφρου τοτε παρε κατι πιο απλο και οικονομικο!
Ολα τα οργανα βγαινουν απο την βαση τους ωστε να το παιρνεις μαζι σου!

+Quote Post
JIANNIS21P
δημοσίευση Sep 10 2011, 01:52 PM
Post #7

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 3.371
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Πειραιώς
Ονοματεπώνυμο:petrpoulos ioannis

QUOTE(Miker @ Sep 10 2011, 12:54 PM) *
το σωστο ερωτημα ειναι "τι βυθομετρο κανει στο ψαρεμα μου" και οχι στην βαρκα μου!Στη βαρκα ολα κανουν στο ψαρεμα δεν κανουν ολα!!!
Εαν θες ψαρεμα απαιτησεων (συρτη βυθου, βαθια καθετη, jigging και αλλα τετοια ιαπωνεζικα) τοτε παρε οτι καλυτερο μπορεις στα χρηματα που διαθετεις!
Εαν τωρα το θες μοναχα για να βρεις κανενα σήκωμα ή ξερες ή για συρτη αφρου τοτε παρε κατι πιο απλο και οικονομικο!
Ολα τα οργανα βγαινουν απο την βαση τους ωστε να το παιρνεις μαζι σου!

σωστός (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/rolleyes.gif)

+Quote Post
billkosyf
δημοσίευση Sep 10 2011, 03:46 PM
Post #8

Μέλος

Τωρα ξεκιναω το ψαρεμα απο βαρκα, δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια αλλα εχω παρει ενα μοτερ και καλαμι αρκετα καλα και για ποικιλα ψαρεματα. Το μοτερ ειναι της daiwa tb-750. Αρα οπως μου ειπαν με αυτο το μοτερ θα μπορω ανετα να κανω καθετες στα 300μ, jigging και συρτη βυθου. Απλα θελω ενα βυθομετρο (δεν ξερω ποιο) που θα βοηθησει σε αυτο το ξεκινημα μου. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. Οποτε τι μου προεινετε να παρω?Ειναι ευκολη η τοποθετηση ενος βυθομετρου?

+Quote Post
JIANNIS21P
δημοσίευση Sep 12 2011, 12:44 PM
Post #9

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 3.371
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Πειραιώς
Ονοματεπώνυμο:petrpoulos ioannis

QUOTE(billkosyf @ Sep 10 2011, 04:46 PM) *
Τωρα ξεκιναω το ψαρεμα απο βαρκα, δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια αλλα εχω παρει ενα μοτερ και καλαμι αρκετα καλα και για ποικιλα ψαρεματα. Το μοτερ ειναι της daiwa tb-750. Αρα οπως μου ειπαν με αυτο το μοτερ θα μπορω ανετα να κανω καθετες στα 300μ, jigging και συρτη βυθου. Απλα θελω ενα βυθομετρο (δεν ξερω ποιο) που θα βοηθησει σε αυτο το ξεκινημα μου. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. Οποτε τι μου προεινετε να παρω?Ειναι ευκολη η τοποθετηση ενος βυθομετρου?

η τοποθέτηση είναι πανεύκολη αλλα δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για το ποιο θα πάρεις
εγώ για ψαροτούφεκο πήρα ένα μικρό τις garmin (από προσφορα στα 114 ευρώ κάνει τα πάντα σχεδόν και δείχνει και το καθένα ψάρι σε τι μέγεθος είναι και σε τι βάθος είναι )και κάνω μια χαρά την δουλειά μου και σε μιση ώρα το είχα τοποθέτηση μονος στο φουσκωτό (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/rolleyes.gif)

+Quote Post
yagamet
δημοσίευση Sep 12 2011, 02:24 PM
Post #10

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 12.063
Περιοχή: Νομός Αττικής (ανατολική)
Ονοματεπώνυμο:Δημητρης

Για τους παραδοσιακους (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/laugh.gif)

Η κοινή βολίδα πλοίων ή "βολίδα χειρός" χρησιμοποιείται κυρίως για μέτρηση βάθους μέχρι 20 οργιές και κυρίως στον διάπλου αβαθών (είσπλους - έκπλους λιμένων, όρμους και γενικά αβαθή ύδατα. Η ταχύτης του πλοίου τότε δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τους 8 κόμβους. Η "κοινή βολίδα" ή "σκαντάγιο" αποτελείται από ένα επίμηκες βάρος 10-14 λιβρών και ένα σχοινί πάχους μιας ίντσας, μήκους 25 οργιών. Η βάση αυτής της βολίδας φέρει ένα εσωκοίλωμα εντός του οποίου τοποθετείται "στέαρ" (μίγμα λίπους με γράσο). Το στέαρ χρησιμεύει για την επικόλληση επ΄ αυτού δείγματος του βυθού της θάλασσας από το οποίο και αναγνωρίζεται η ποιότητα του βυθού (βυθοσκόπιση). Οι ενδείξεις βαθών σημειώνονται στο "βολιδόσχοινο" της "κοινής βολίδας" κατά τέτοιο τρόπο ώστε να είναι αντιληπτά ακόμη και στο σκότος δια της αφής. Ενδεικτικά ακολουθεί ο πίνακας:

1η οργιά μια δερμάτινη λωρίδα2η οργιά δύο δερμάτινες λωρίδες...............................5η οργιά μια λωρίδα λευκής λινάτσας6η οργιά μια λωρίδα λευκής λινάτσας και μια δερμάτινη7η οργιά μια λωρίδα λευκής λινάτσας και δύο δερμάτινες...............................10η οργιά ένας μεγάλος κόμπος11η (όπως στη 1η)15η οργιά δύο λωρίδες λευκής λινάτσας16η (όπως στην 6η)...............................20η οργιά δύο μεγάλους κόμπους. Αν παρά ταύτα δεν βρεθεί βυθός προστίθεται άλλο βολιδόσχοινο με πρόσθετους κόμπους ανά δεκάδα. Οι κόμποι γίνονται περνώντας άλλα σχοινιά μέσα από τα έμβολα του βολιδόσχοινου και όχι με το ίδιο το βολιδόσχοινο.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Εκδοση Lo-Fi

Η Ώρα είναι: 1st November 2014 - 03:21 PM

όροι χρήσης | προσωπικά δεδομένα | βοήθεια | σχετικά με μάς | διαφήμιση | επικοινωνία
- Το greekdivers.com δεν ευθύνεται για το περιεχόμενο που εμφανίζεται στις σελίδες του και προέρχεται από τα μέλη του ή από εξωτερικές πηγές -