Greekdivers Magazino Ποτέ χωρίς ζευγάρι Ψ/Τ εμπειρίες Hall of fame Όλες οι Ενότητες Το greekdivers.com είναι η ελληνική πύλη (portal) με θεματολογία επικεντρωμένη στα θέματα θάλασσας, με μια ιδιαίτερη έμφαση στην υποβρύχια δρστηριότητα. Είναι η Πύλη για τον Υποβρύχιο Κόσμο. Είναι η Πύλη της Ελληνικής Υποβρύχιας Κοινότητας (Greek Underwater Community). Τι άλλο είναι το greekdivers.com ? Ελάτε να το ανακαλύψετε μόνοι σας ! Greekdivers.com is the greek portal focused on sea activities with special emphasis to the underwater ones. The Portal to Underwater World. Join us and discover what else greekdivers.com is! Everything about freediving, spearfishing, apnea diving and underwater sports. Τα πάντα για την ελέυθερη κατάδυση, την άπνοια και το υποβρύχιο κυνηγι και σπορ. spearfishing, diving, apnea, greece, dive news, scuba, underwater, skin diving, snorkeling, dive, rebreather, watersports, dive travel, underwater cameras, drysuit, fins, deep diving, wreck diving, freedive, sea, fish, katadisi, katadysi, ypovrixio psarema, υποβρυχιο ψαρεμα,ψαρεμα, psarema, καταδυση, θάλασσα, ψαροτούφεκο, ψαροντούφεκο, sfykth, sfikth, σφυκθ, snorkelling, breath-hold, diving equipment, spearfishing, diving gear, weightbelt, masks, scuba, spearguns, constant weight, first aid, mares, pipin, nolimit, no limit, no-limit, static apnea, dynamic apnea, video, apnea, blue, water, hunting, fin swimming, snorkeling, speargun, blue, fin, tuna, shark, yellow, spearfish, monofin blue water hunting, skin diving, underwater photography, shallow water blackout, nude, skin, divers, deep, dolphin, extreme, samba, υποξια, hypoxia, υπερκαπνια, υποκαπνια, υπεραερισμος
www.greekdivers.com

Καλώς Ηλθατε Επισκέπτη ( Log In | Εγγραφή )

> Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette

Reply to this topicStart new topic
> Επαγγελματιας Δυτης
sukhoi
δημοσίευση Oct 13 2010, 11:05 PM
Post #1

Μέλος

Group: Νέο Μέλος
Αριθμός Μέλους: 2.994
Περιοχή: Νομός Αττικής (ανατολική)
Ονοματεπώνυμο:Πρεβεζάνος Θεόδωρος

Ενδιαφερομαι να ασχοληθω επαγγελματικα με την καταδυση.Να μπορω δηλαδη να ειμαι σε καποια εταιρεια-καταδυτικο συνεργειο και να διεξαγω υποθαλασσιες εργασιες.Παρακαλω θα ηθελα επειδη ειμαι απειρος επι του θεματος να μου λυσετε 2-3 αποριες.
1ον τι σχολεια πρεπει να βγαλω?
2ον χοντρικα για τι ποσο μιλαμε?
3ον υπαρχει μελλον στο επαγγελμα?
4ον το επαγελμα ειναι "κλειστο"?
5ον κατεχω 2 επιπεδο ελευθερης αλλα απο αυτονομη ειμαι αρχαριος....παιζει ρολο σημαντικο?

Εχω ψαξει ολο το net και δεν βρισκω απαντησεις...παρακαλω οποις γνωριζει να μου απαντησει..
Ευχαριστω προκαταβολικα!
Go to the top of the page

+Quote Post
homodelphinus
δημοσίευση Oct 13 2010, 11:30 PM
Post #2

Μέλος

Group: Member
Απο: Πειραιας
Αριθμός Μέλους: 3.323
Ονοματεπώνυμο:Ψωματακης Γιαννης

QUOTE(sukhoi @ Oct 13 2010, 11:05 PM) *
Ενδιαφερομαι να ασχοληθω επαγγελματικα με την καταδυση.Να μπορω δηλαδη να ειμαι σε καποια εταιρεια-καταδυτικο συνεργειο και να διεξαγω υποθαλασσιες εργασιες.Παρακαλω θα ηθελα επειδη ειμαι απειρος επι του θεματος να μου λυσετε 2-3 αποριες.
5ον κατεχω 2 επιπεδο ελευθερης αλλα απο αυτονομη ειμαι αρχαριος....παιζει ρολο σημαντικο?

Εχω ψαξει ολο το net και δεν βρισκω απαντησεις...παρακαλω οποις γνωριζει να μου απαντησει..
Ευχαριστω προκαταβολικα!

1ον θα βγαλεις το πρωτο αστερι για βοειθος δυτη,θα πρεπει να συμπληρωσεις καπεια προειπηρεσια(αν θυμαμαι καλα 2-3 χρονια) στην εταιρια που θα εισαι και με βαση τα ενσημα που εχεις πας στο λιμαεναρχειο να σου βγαλουν επαγγ.αδεια βοηθου δυτη η πας στην καλημνο και πληρωνεις τα μαλιοκεφαλα σου και αν σε περασουν...εκτος και αν εισαι απο σχολειο Ο.Υ.Κ πας καρφωτος.
2ον γυρω στα 150 με 180 ευρω ειναι το πρωτο αστερι.
3ον δυσκολα φιλε μου διοτι τα μεροκαματα εχουν μινει τα ιδια τουλαχιστο μια 5ετια τωρα η προσφορες που χτυπιουνται ειναι εξευτελιστικες και εκτος των αλλων ειναι επαγγελμα που σημερα εχει μεροκαματο και μπορει να εχει παλι μετα απο 10μερες και βαλε,τουτεστιν λιγοι επιβιωνουν και δυσκολα να αφεισουν να τους παρει καπειος την μπουκια απο το στομα(και καλα κανουν)η ελευθερη δεν θα σε βοηθισει καθολου στο επαγγελμα,αν τυχει και σε παρουν αρχαριο και υπαρχει ορεξη να σε μαθουν καλως αλλα χλωμο σε βλεπω.

Υ.Σ Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν αγαπας την ζωη σου μην ασχολιθεις με αυτο το επαγγελμα ειναι ψυχοφθορο και αβεβαιο ασε που η θνησημοτητα στους ελληνες επαγγ.δυτες ειναι πολυ μεγαλη.

+Quote Post
ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΟΓΝ...
δημοσίευση Oct 13 2010, 11:43 PM
Post #3

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 15.652
Περιοχή: Νομός Καρδίτσας
Ονοματεπώνυμο:Φωτεινός Παντογνώστης

QUOTE(sukhoi @ Oct 14 2010, 12:05 AM) *

Ευχαριστω προκαταβολικα!

εδω θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι ΦΕΚ 978 /1995 ΤΕΥΧΟΣ Β
http://www.yen.gr/php/download_xitem.php?x...a_fek978_95.pdf

και σε καλύτερη ποιοτητα εδω αφου βάλεις τα στοιχεια( ΦΕΚ 978 /1995 ΤΕΥΧΟΣ Β)θα στο βγάλει σε pdf
http://www.et.gr/index.php?option=com_wrap...104&lang=el

και εδω τα εντυπα που χρειαζεσαι για το ΥΕΝ
http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=23796
παντως να ξερεις ειναι δυσκολη δουλεια.

+Quote Post
homodelphinus
δημοσίευση Oct 14 2010, 12:10 AM
Post #4

Μέλος

Το ποιο συγουρο για να ξεκινισεις ειναι να εχεις καποιον γνωστο σου μεσα σε μια εταιρια η συγγενη σου για να σε προωθισει (και παλι δυσκολα)αλλιως αν πας με την εφημεριδα της κυβερνισεως στο χερι και τα εντυπα απο το λιμεναρχειο για να ζητισεις δουλεια στο ασχετο δεν εχεις ελπιδα.την εκανα 4 χρονια αυτη την δουλεια και κατι ξερω παραπανω,αν επιμενεις για αυτη τη δουλεια θα σου ελεγα να ασχολιθεις με κλοβους απο υχθιοτροφεια,ποιο στανταρ δουλεια και χρηματα αλλα και ποιο ασφαλες.

φιλικα γιαννης.

+Quote Post
PPETROSS21
δημοσίευση Oct 14 2010, 07:31 AM
Post #5

Μέλος

Απο: THESSALONIKI-Greece
Αριθμός Μέλους: 163
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης
Ονοματεπώνυμο: PETROS

QUOTE(sukhoi @ Oct 14 2010, 12:05 AM) *

Κατά την άποψη μου και μετά από συζητήσεις με φίλους που εργάζονται στο χώρο θα πρέπει, να πάρεις τουλάχιστον το RESCUE/PADI ή αντίστοιχο άλλου εκπαιδευτικού οργανισμού + ειδικότητες nitrox και να κάνεις τουλάχιστον 50+ καταδύσεις ερασιτεχνικές.Το επίπεδο ελεύθερης κατάδυσης θα σε βοηθήσει αρκετά σε θέματα εξοικείωσης εξοπλισμού και προσαρμογής στο θαλάσσιο περιβάλλον.Βέβαια την άδεια μαθητευόμενου δύτη μπορείς να τη βγάλεις και με το πτυχίο του 1ου*, άλλα τα παραπάνω στα προτείνω κυρίως για την δική σου ασφάλεια.
Οπότε, ξεκίνα από τα βασικά OWD σε κάποια αναγνωρισμένη σχολή >> http://www.hellasdive.gr/Partners.asp?c=1-Null-Null
Όσον αφορά την επαγγελματική εκπαίδευση δυτών ( commercial diving ) στην Ελλάδα , δυστυχώς μόνο η σχολή Καλύμνου υπάρχει και θα πρέπει να απευθυνθείς εκεί >> http://www.yen.gr/yen.chtm?prnbr=30093

καλή επιτυχία .

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάστηκε απο τον/την PPETROSS21: Oct 14 2010, 07:37 AM

+Quote Post
sukhoi
δημοσίευση Oct 14 2010, 11:00 AM
Post #6

Μέλος

Group: Νέο Μέλος
Αριθμός Μέλους: 2.994
Ονοματεπώνυμο:Πρεβεζάνος Θεόδωρος

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Εχω 2 αποριες ακομα.
Η Σχολη Καλυμνου καθε ποτε δεχεται?1-2 φορες το χρονο πχ?
Ποσο διαρκει το σχολιο?

+Quote Post
PPETROSS21
δημοσίευση Oct 14 2010, 11:21 AM
Post #7

Μέλος

Απο: THESSALONIKI-Greece
Αριθμός Μέλους: 163
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης
Ονοματεπώνυμο: PETROS

QUOTE(sukhoi @ Oct 14 2010, 12:00 PM) *
Ποσο διαρκει το σχολιο?

πάρε τηλ στο Δήμο Καλυμνίων και ρώτα >> 2243059141 & 2243059235

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάστηκε απο τον/την PPETROSS21: Oct 14 2010, 11:22 AM

+Quote Post
homodelphinus
δημοσίευση Oct 14 2010, 07:36 PM
Post #8

Μέλος

QUOTE(PPETROSS21 @ Oct 14 2010, 11:21 AM) *
QUOTE(sukhoi @ Oct 14 2010, 12:00 PM) *
Ποσο διαρκει το σχολιο?

πάρε τηλ στο Δήμο Καλυμνίων και ρώτα >> 2243059141 & 2243059235

(IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/yes.gif) εεε μα...μη τα θελεις ολλα στο πιατο. (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/tounge1.gif)

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Εκδοση Lo-Fi

Η Ώρα είναι: 23rd October 2014 - 04:49 PM

όροι χρήσης | προσωπικά δεδομένα | βοήθεια | σχετικά με μάς | διαφήμιση | επικοινωνία
- Το greekdivers.com δεν ευθύνεται για το περιεχόμενο που εμφανίζεται στις σελίδες του και προέρχεται από τα μέλη του ή από εξωτερικές πηγές -