Greekdivers.com: The Greek Underwater Community: αλλεργια sos - Greekdivers.com: The Greek Underwater Community

Jump to content

Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
  • Ευγένεια. Αποφύγετε τις παρεξηγήσεις!
  • Hθος. Μην λειτουργείτε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσατε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί σας.
  • Εμφάνιση. Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish.
  • Σεβασμός. Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάτε απο τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο απο την ζωή τους!

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette
  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

αλλεργια sos Rate Topic: -----

#11 User is offline   yio 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Interests:γυμναστικη με βαρη, διαλειμματικη προπονηση, ποδηλατο, τρεξιμο, κολυμπι, εκδρομες
  • Περιοχή:Νομός Θεσσαλονίκης
  • Ονοματεπώνυμο:Γιωργος Γκιοκας

Posted 30 September 2010 - 04:14 PM

το καλυτερο θα ηταν να σε παρακολουθουσαν και οι δυο, σε συνεργασια. Πρεπει να βρεις τα ακριβη αιτια του μπουκωματος για να παρεις την καταλληλη αγωγη!

View Postgpio, on Sep 30 2010, 03:06 PM, said:

View Postyio, on Sep 30 2010, 02:52 PM, said:

να δεις ενα καλο γιατρο... αντεμετωπιζεται παντως!

Να απευθυνθώ σε αλλεργιολόγο ή σε ΩΡΛ ?

0

#12 User is offline   hariska 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Θεσσαλονίκης
  • Ονοματεπώνυμο:XarisK

Posted 30 September 2010 - 04:24 PM

πρόσφατα με διάγνωσε ο γιατρός τέτοιο πράμα.
με έδωσε κάτι χάπια για ένα μήνα και νωρίτερα ένα σπρέι για τη μύτη.
περιμένω να δω,
αντιμετωπίζεται η αλλεργική ρυνίτιδα, αρκετοί έχουν.

σε ΩΡΛ να πας
0

#13 User is offline   Dimitris.vas 

• Μέλος
  • Group: Νέο Μέλος
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Αθηνών

Posted 30 September 2010 - 06:09 PM

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα,ένα χαπάκι την ημέρα και ένα σπρέυ για 2 μήνες.
Τα ρονάλ,οτριβίν και τέτοια κάνουν το πρόβλημα σου χειρότερο. ερεθίζουν τη μύτη.
Δε σου λέω τα φάρμακα γιατί έκανα πέρσι την θεραπεία και δε τα θυμάμαι.
Πάντως το καλύτερο φάρμακο μου είχε πει ο γιατρός είναι πλύσεις με νερό στη θάλασσα και όχι με θαλασσινό νερό φαρμακείου..
είναι μούφα...
0

#14 User is offline   PAPOYS 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:ΨΥΧΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Posted 30 September 2010 - 06:32 PM

View Postgpio, on Sep 30 2010, 01:05 PM, said:

έχω μια αλλεργική ρινίτιδα και είμαι συνέχειά μπουκωμένος.

Υπαρχει ελπιδα ή να το γυρισω στην πασιεντζα ?

Έχω και εγώ αλλεργική ρινίτιδα κατά καιρούς πάω στον ΟΡΛ και με σπρέι και αντυσταμυνικα δεν έχω πρόβλημα εξισώσεων
0

#15 User is offline   dimitris33 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:Dimi Mar

Posted 30 September 2010 - 07:54 PM

Neti cleaning me neti pot (kane search)
Sutra neti (kane search)
Antiistaminiko xapi Aerius (farmakeio)
Pranayama (kane search)

O syndiasmos twn anwthi kanei thaumata me ypomonh kai epimonh.

Ase ta spray anakoufizoun gia oso ta pairneis kai meta to pop den exeis stop... Mono kako kanoun ta farmaka paidia kofte ta, eperna 15xronia seri kathe mera otrivin, dexa, ronhal, kai oti allo ypirxe kai to mono pou kataferna itan na xairomai gia kana dyo wres kai meta ksanapali dwstou fsit...

Simeiwsh an exeis xronia rhinitida tote to thalassino nero sthn myth pithanon na prizei ton vlennogono sou (ypertono) kai na se kanei xeirotera gi'auto dokimase na kratas thn myth sou stegnh (ta routhounia mh mpei nero mesa, adeiaze tin maska sou synexws).
0

#16 User is offline   J.D.P 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Αττικής (δυτική)
  • Ονοματεπώνυμο:PROKOPIS-D IOANNIS

Posted 01 October 2010 - 01:56 AM

να πας πρωτα σε ωρλ, αν ο ανθρωπος ξερει την δουλεια του αφου τελειωσεις την αγωγη και περασουν καμια 20 αρια μερες θα σου παρει αιμα και θα κανει τισ εξετασεις σε αλλο γιατρο (αλλεργιολογο)για να δει σε τι εισαι αλεργικος και απο εκει και περα βλεπεις .
Σημερα γυρισα απο τον γιατρο και μετα απο 12 μερες αγωγη ειμαι αλλος ανθρωπος και απο φαρμακα μου ειχε δοσει χοζαλ και ενα αλλο σε σταγονες ποσιμο κορτιζονουχο με τημ MINIMUM δοση.
τωρα περιμενω να δω σε τι ειμαι αλεργικος και ο doctOR ΜΟΥ ΕΙΠΕ οτι 90% ειμαι στο περδικακι αλλα μου λεει θα το σηγουρεψουμε με την εξεταση

Ψαχνοντας στο νετ λοιπον για το Περδικακι (αντε μην παρω το μποζε και τισ κατεβασω ολες χαχαχαχ) ειδα οτι ειναι ενα φυτο..... στο οποιο εχει παρα μα παρα πολυ κοσμος αλεργια και μαλιστα τα συμπτωματα που κανει ηταν ακριβος αυτα που ειχα και εγω καθε πρωι καταροη φταρνισματα γαργαλητο και φαγουρα στα αφτια. τεσπα καλη επιτυχια και μην πας αν θες την την γνωμη μου σε ανθρωπους του χωρου δηλαδη οι αλοι γιατροι ειναι εκτοσ χωρου? ας σοβαρευτουμε λιγο εεεεεεεεε!!!!!!!!

ΑΑ και κατι αλλο ο γιατρος μετα την αγωγη που τελειωσε σημερα μου ειπε να μην παρω κανενα αντυσταμυνικο για τουλαχιστον 10 μερες αλλα ξεχασα να των ρωτησω γιατι εχει κανεισ κατι υποψιν του?

This post has been edited by J.D.P: 01 October 2010 - 02:00 AM

0

#17 User is offline   drleon 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΠΟΛΥΚΡΕΤΗΣ

Posted 01 October 2010 - 07:35 AM

Υποθετω για να δει πως θα εισαι χωρις κανενα φαρμακο, οποτε και να τα σταματησεις οριστικα!
0

Share this topic:

• (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users