Greekdivers Magazino Ποτέ χωρίς ζευγάρι Ψ/Τ εμπειρίες Hall of fame Όλες οι Ενότητες Το greekdivers.com είναι η ελληνική πύλη (portal) με θεματολογία επικεντρωμένη στα θέματα θάλασσας, με μια ιδιαίτερη έμφαση στην υποβρύχια δρστηριότητα. Είναι η Πύλη για τον Υποβρύχιο Κόσμο. Είναι η Πύλη της Ελληνικής Υποβρύχιας Κοινότητας (Greek Underwater Community). Τι άλλο είναι το greekdivers.com ? Ελάτε να το ανακαλύψετε μόνοι σας ! Greekdivers.com is the greek portal focused on sea activities with special emphasis to the underwater ones. The Portal to Underwater World. Join us and discover what else greekdivers.com is! Everything about freediving, spearfishing, apnea diving and underwater sports. Τα πάντα για την ελέυθερη κατάδυση, την άπνοια και το υποβρύχιο κυνηγι και σπορ. spearfishing, diving, apnea, greece, dive news, scuba, underwater, skin diving, snorkeling, dive, rebreather, watersports, dive travel, underwater cameras, drysuit, fins, deep diving, wreck diving, freedive, sea, fish, katadisi, katadysi, ypovrixio psarema, υποβρυχιο ψαρεμα,ψαρεμα, psarema, καταδυση, θάλασσα, ψαροτούφεκο, ψαροντούφεκο, sfykth, sfikth, σφυκθ, snorkelling, breath-hold, diving equipment, spearfishing, diving gear, weightbelt, masks, scuba, spearguns, constant weight, first aid, mares, pipin, nolimit, no limit, no-limit, static apnea, dynamic apnea, video, apnea, blue, water, hunting, fin swimming, snorkeling, speargun, blue, fin, tuna, shark, yellow, spearfish, monofin blue water hunting, skin diving, underwater photography, shallow water blackout, nude, skin, divers, deep, dolphin, extreme, samba, υποξια, hypoxia, υπερκαπνια, υποκαπνια, υπεραερισμος
www.greekdivers.com

Καλώς Ηλθατε Επισκέπτη ( Log In | Εγγραφή )

> Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette

Reply to this topicStart new topic
> Aιμοπτυση .... και ελαφρια ζαλαδα
Roussaks
δημοσίευση Jul 19 2010, 02:08 PM
Post #1

Μέλος

Group: Νέο Μέλος
Αριθμός Μέλους: 14.744
Περιοχή: Νομός Ηρακλείου

Καλησπερα, εδω και 1 βδομαδα ταλαιπωρουμε απο αυτο το φαινομενο , εψαξα να βρω κατι παρομοιο πριν ποσταρω αλλα δεν βρηκα , να πω οτι εχω παει σε ΩΡΛ αλλα θελω και γνωμη καποιου που ισως το εχει παθει ...

Λοιπον : Την προυηγουμενη Κυριακη πρωι πρωι παμε για βουτια , εγω ξυπνιος απο τις 3 λογω δουλειας και αυπνος βουταμε γυρως στις 9 απο παραλια. Στα ρηχα κανενα προβλημα , οσο βαθαινα και αρχιζα τις εξισωσεις μετα απο ενα σημειο αρχησα να εχω αιμοπτυση στην αρχη λιγο οταν καθαριζα την μυτη μου και μετα αρκετο στα φλεματα . Σε καποια φαση εννοιωσα και μια ζαλαδα που με λιγη παραμονη στην επιφανεια, και χαλαρωση περασε ..

Ο γιατρος μου ειπε οτι κατι θα εκανα με τις εξισωσεις λαθος , και οτι βλεπει λιγο αιμα προς τα ιγμορια ... και να τσεκαρω τους πνευμονες μου .

Εχει συμβει σε καποιον κατι παρομοιο; Θα ξενερωσω αγρια να μην ξαναβουτηξω... στα τεραστια βαθη μου !!!!4-8μ!!!
Go to the top of the page

+Quote Post
takolas
δημοσίευση Jul 19 2010, 08:22 PM
Post #2

Μέλος

Group: Member
Απο: Earth
Αριθμός Μέλους: 8.391
Περιοχή: Νομός Μεσσηνίας
Ονοματεπώνυμο:Παναγιωτης Ψυχογυιός

Ο καταλληλότερος άνθρωπος να συμβουλευτείς, όπως και έκανες, είναι ο ωρλ, κατά προτίμηση καταδυτικός.
Τώρα, τελείως εμπειρικά και χωρίς καμία ιατρική γνώση, η αιμόπτυση λογικά οφείλεται σε βαρότραυμα από πιεσμένες εξισώσεις και η ζαλάδα από ζόρισμα του κοχλία πάλι από πιεσμένες εξισώσεις.
Συμπέρασμα, ποτέ μα ποτέ δεν προσπαθούμε να κάνουμε εξίσωση εαν αυτη δεν βγαίνει εύκολα, απλά εγκαταλείπουμε τη βουτιά....

+Quote Post
sealoupis
δημοσίευση Jul 19 2010, 09:01 PM
Post #3

Μέλος

Group: Member
Απο: ΛΟΥΠΗΣ
Αριθμός Μέλους: 12.973
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης
Ονοματεπώνυμο:agds

Ζαλάδες-πονοκέφαλο έχεις τώρα;;;;;;;;;;

+Quote Post
maybelost
δημοσίευση Jul 19 2010, 11:04 PM
Post #4

Μέλος

Απο: Θεσσαλονίκη- Αριδαία
Αριθμός Μέλους: 14.789
Ονοματεπώνυμο:Οδυσσέας

ισως φταιει και το ξενυχτι. εχω παρατηρεισει μετα απο ξενυχτια να μην μπορω να κατεβω κατω απο 5 μετρα λογο αισθηματος εντονης πιεσης στους μετωπιαιους κολπους η καπου εκει. δεν το ζορισα παραπανω και δεν ειδα αιμα παρα μια φορα που παλι δεν το ειχα ζορισει και ειδα λιγο αιματακι σε βλεννα! αν προκληθηκε αιμοραγια και δεν αναρωσε το σημειο οπου προκληθηκε πολυ πιθανο, να εισαι επιρεππης σε αιμοραγια στο ιδιο σημειο που εκδηλωνεται με αιμοπτυση. ισως εκτος απο ωρλ και καποιος γιατρος του φορουμ να μπορει να βοηθησει! περαστικα!

+Quote Post
Roussaks
δημοσίευση Jul 20 2010, 09:50 AM
Post #5

Μέλος

Και γω τινω προς το ξενυχτι και τις δυο φορες που εβγαλα πολυ αιμα ημουν απο ξενυχτι ... ειδικα αυτη την Κυριακη με επιασε ενας πονος στο δοντι οταν κατεβαινα λες και μου το εβγαζαν με ταναλια !!!
Σας ευχαριστω ολους !

+Quote Post
maybelost
δημοσίευση Jul 20 2010, 11:06 AM
Post #6

Μέλος

Απο: Θεσσαλονίκη- Αριδαία
Αριθμός Μέλους: 14.789
Ονοματεπώνυμο:Οδυσσέας

το δοντι σου εχει πολφιτιδα και πανε σε οδοντιατρο σχετικα αμεσα γιατι πολυ πιθανο να θελει καποιο σφραγισμα και ισως και ενδοδοντικη θεραπεια..

+Quote Post
Roussaks
δημοσίευση Jul 21 2010, 10:02 AM
Post #7

Μέλος

τηντουτ; πολφιτιδα; ωχωχωχ....κακος μπελας με βρηκε!!! δεν τα παλευω τα δοντια οτι αλλο να ναι εκτος απο δοντια !!!!!!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Εκδοση Lo-Fi

Η Ώρα είναι: 22nd September 2014 - 04:35 PM

όροι χρήσης | προσωπικά δεδομένα | βοήθεια | σχετικά με μάς | διαφήμιση | επικοινωνία
- Το greekdivers.com δεν ευθύνεται για το περιεχόμενο που εμφανίζεται στις σελίδες του και προέρχεται από τα μέλη του ή από εξωτερικές πηγές -