Greekdivers.com: The Greek Underwater Community: Aιμοπτυση .... και ελαφρια ζαλαδα - Greekdivers.com: The Greek Underwater Community

Jump to content

Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
  • Ευγένεια. Αποφύγετε τις παρεξηγήσεις!
  • Hθος. Μην λειτουργείτε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσατε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί σας.
  • Εμφάνιση. Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish.
  • Σεβασμός. Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάτε απο τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο απο την ζωή τους!

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette
Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Aιμοπτυση .... και ελαφρια ζαλαδα Rate Topic: -----

#1 User is offline   Roussaks 

• Μέλος
  • Group: Νέο Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Ηρακλείου

Posted 19 July 2010 - 02:08 PM

Καλησπερα, εδω και 1 βδομαδα ταλαιπωρουμε απο αυτο το φαινομενο , εψαξα να βρω κατι παρομοιο πριν ποσταρω αλλα δεν βρηκα , να πω οτι εχω παει σε ΩΡΛ αλλα θελω και γνωμη καποιου που ισως το εχει παθει ...

Λοιπον : Την προυηγουμενη Κυριακη πρωι πρωι παμε για βουτια , εγω ξυπνιος απο τις 3 λογω δουλειας και αυπνος βουταμε γυρως στις 9 απο παραλια. Στα ρηχα κανενα προβλημα , οσο βαθαινα και αρχιζα τις εξισωσεις μετα απο ενα σημειο αρχησα να εχω αιμοπτυση στην αρχη λιγο οταν καθαριζα την μυτη μου και μετα αρκετο στα φλεματα . Σε καποια φαση εννοιωσα και μια ζαλαδα που με λιγη παραμονη στην επιφανεια, και χαλαρωση περασε ..

Ο γιατρος μου ειπε οτι κατι θα εκανα με τις εξισωσεις λαθος , και οτι βλεπει λιγο αιμα προς τα ιγμορια ... και να τσεκαρω τους πνευμονες μου .

Εχει συμβει σε καποιον κατι παρομοιο; Θα ξενερωσω αγρια να μην ξαναβουτηξω... στα τεραστια βαθη μου !!!!4-8μ!!!
0

#2 User is offline   takolas 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Περιοχή:Νομός Μεσσηνίας
  • Ονοματεπώνυμο:Παναγιωτης Ψυχογυιός

Posted 19 July 2010 - 08:22 PM

Ο καταλληλότερος άνθρωπος να συμβουλευτείς, όπως και έκανες, είναι ο ωρλ, κατά προτίμηση καταδυτικός.
Τώρα, τελείως εμπειρικά και χωρίς καμία ιατρική γνώση, η αιμόπτυση λογικά οφείλεται σε βαρότραυμα από πιεσμένες εξισώσεις και η ζαλάδα από ζόρισμα του κοχλία πάλι από πιεσμένες εξισώσεις.
Συμπέρασμα, ποτέ μα ποτέ δεν προσπαθούμε να κάνουμε εξίσωση εαν αυτη δεν βγαίνει εύκολα, απλά εγκαταλείπουμε τη βουτιά....
0

#3 User is offline   sealoupis 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Περιοχή:Νομός Θεσσαλονίκης
  • Ονοματεπώνυμο:agds

Posted 19 July 2010 - 09:01 PM

Ζαλάδες-πονοκέφαλο έχεις τώρα;;;;;;;;;;
0

#4 User is offline   maybelost 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:Οδυσσέας

Posted 19 July 2010 - 11:04 PM

ισως φταιει και το ξενυχτι. εχω παρατηρεισει μετα απο ξενυχτια να μην μπορω να κατεβω κατω απο 5 μετρα λογο αισθηματος εντονης πιεσης στους μετωπιαιους κολπους η καπου εκει. δεν το ζορισα παραπανω και δεν ειδα αιμα παρα μια φορα που παλι δεν το ειχα ζορισει και ειδα λιγο αιματακι σε βλεννα! αν προκληθηκε αιμοραγια και δεν αναρωσε το σημειο οπου προκληθηκε πολυ πιθανο, να εισαι επιρεππης σε αιμοραγια στο ιδιο σημειο που εκδηλωνεται με αιμοπτυση. ισως εκτος απο ωρλ και καποιος γιατρος του φορουμ να μπορει να βοηθησει! περαστικα!
0

#5 User is offline   Roussaks 

• Μέλος

Posted 20 July 2010 - 09:50 AM

Και γω τινω προς το ξενυχτι και τις δυο φορες που εβγαλα πολυ αιμα ημουν απο ξενυχτι ... ειδικα αυτη την Κυριακη με επιασε ενας πονος στο δοντι οταν κατεβαινα λες και μου το εβγαζαν με ταναλια !!!
Σας ευχαριστω ολους !
0

#6 User is offline   maybelost 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:Οδυσσέας

Posted 20 July 2010 - 11:06 AM

το δοντι σου εχει πολφιτιδα και πανε σε οδοντιατρο σχετικα αμεσα γιατι πολυ πιθανο να θελει καποιο σφραγισμα και ισως και ενδοδοντικη θεραπεια..
0

#7 User is offline   Roussaks 

• Μέλος

Posted 21 July 2010 - 10:02 AM

τηντουτ; πολφιτιδα; ωχωχωχ....κακος μπελας με βρηκε!!! δεν τα παλευω τα δοντια οτι αλλο να ναι εκτος απο δοντια !!!!!!
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users