Greekdivers.com: The Greek Underwater Community: ΡΟΥΘΟΥΝΙΑ - Greekdivers.com: The Greek Underwater Community

Jump to content

Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
  • Ευγένεια. Αποφύγετε τις παρεξηγήσεις!
  • Hθος. Μην λειτουργείτε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσατε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί σας.
  • Εμφάνιση. Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish.
  • Σεβασμός. Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάτε απο τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο απο την ζωή τους!

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette
  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

ΡΟΥΘΟΥΝΙΑ Μια το ενα μια το αλλο! Rate Topic: -----

#1 User is offline   dimitris33 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
  • Ονοματεπώνυμο:Dimi Mar

Posted 27 November 2009 - 11:58 AM

Συμβαινει το εξης σε μενα. Εχω αλλεργικη ρινιτιδα και πρηζεται ο βλενογοννος και ολα τα καλα και τα σχετικα.. Οταν λοιπον παρω ενα xozal η aerius απο βραδυς τοτε την επομενη μερα η μυτη μου ειναι στεγνη χωρις καταρροη και γαργαλητο/φαγουρα μεσα στα ρουθουνια οποτε και αναπνεω φυσιολογικα χωρις αλλεργιες και αναπνευστικα. ¨

Κατα την δειαρκεια της φυσιολογικης αναπνοης υπο την επιρρεια του χαπιου συμβαινει το εξης. Το ενα ρουθουνι αναπνεει κανονικα για καμια ωρα δυο (οταν λεω κανονικα ενοω τραβαει αερα full, δεν νιωθω δηλαδη κανενα εμποδιο στην αναπνοη) και το αλλο οχι (νιωθω δηλαδη να ειναι καπως βουλωμενο). Μετα απο κανα δυο ωρες αντιστρεφονται και εκεινο που ηταν σχετικα βουλωμενο ρουφαει κανονικα πλεον και εκεινο που δεν ηταν βουλωμενο ζοριζεται οπως το πρωτο.

Δηλαδη ανα δυο ωρες περιπου δουλευουν εναλλαξ τα ρουθουνια, ποτε το ενα τραβαει καλα ποτε το αλλο.

Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο???

Σημερα παντως εχω ραντεβου με τον κ.Λουλουδη και περιμενω πως και πως να με κανει καλα! (προβλημα εξισωσης στο μετωπο, ιγμοριτιδες, ρινιτιδες, και ολα τα καλα)

Θα τον ρωτησω και το παραπανω που εθεσα απλα αναρωτιεμαι αν αυτο συμβαινει και σε αλλους και γιατι.
0

#2 User is offline   accnt 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Πειραιώς
  • Ονοματεπώνυμο:ΚΟΥΡΚΟΥΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Posted 27 November 2009 - 12:47 PM

Ναι συμβαίνει σε μένα, σχεδόν το ίδιο.
Έχει διαγνωστεί αλεργική ρινίτιδα παλιότερα.
Πήγα και εγώ στον κ. Λουλούδη. ¶ψογος.
Έχω υπερπλασία κογχών. Η μόνη μόνιμη λύση είναι η πλαστική κογχών και όχι καυτηρίαση, για να μείνει η βλενογόννος ανέπαφη.
Το σκέφτομαι σοβαρότατα να την κάνω την επέμβαση και για να έχω καλύτερη αναπνοή, αλλά και για να λύσω το πρόβλημα των εξισώσεων.
0

#3 User is offline   sporaman22 

• Μέλος
  • Group: Νέο Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:Λαζαρος

Posted 27 November 2009 - 12:57 PM

Μην περιμενεις να γινεις καλα, να εξαφανιστει δηλαδη. Απλως θα περιορισεις τα συμπτωματα με χαπια και ρινικες πλυσεις. Δυο χρονια με ταλαιπωρει εμενα η αλλεργικη ρινιτιδα, στον Λουλουδη παω και εγω, τωρα εχω συνηθισει κιολας να πω την αληθεια και απλα περιμενω να φυγει οπως ηρθε...!!!! Ευτυχως εδω και πολυ καιρο δεν μου δημιουργει προβληματα στις εξισωσεις οπως στην αρχη.
0

#4 User is offline   psilos 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Αττικής (δυτική)
  • Ονοματεπώνυμο:Δημήτρης

Posted 27 November 2009 - 01:18 PM

Ρε παιδιά αυτός ο Λουλούδης πιο είναι; Επειδή και εγώ προβλήματα με τα ιγμόρεια μου και ψάχνω κάποιον καλό ιατρό δώστε κάποιες πληροφορίες.

Ευχαριστώ
0

#5 User is offline   basil 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Posted 27 November 2009 - 01:41 PM

έχει και άρθρο για τον ίλιγγο ο γιατρός στο φόρουμ...δες την πρώτη σελίδα
0

#6 User is offline   psilos 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Αττικής (δυτική)
  • Ονοματεπώνυμο:Δημήτρης

Posted 27 November 2009 - 02:04 PM

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη.
0

#7 User is offline   gpio 

• Μέλος
  • Interests:football, spearfishing, computers
  • Ονοματεπώνυμο:Giorgos P

Posted 27 November 2009 - 03:32 PM

View Postdimitris33, on Nov 27 2009, 11:58 AM, said:

Συμβαινει το εξης σε μενα. Εχω αλλεργικη ρινιτιδα και πρηζεται ο βλενογοννος και ολα τα καλα και τα σχετικα.. Οταν λοιπον παρω ενα xozal η aerius απο βραδυς τοτε την επομενη μερα η μυτη μου ειναι στεγνη χωρις καταρροη και γαργαλητο/φαγουρα μεσα στα ρουθουνια οποτε και αναπνεω φυσιολογικα χωρις αλλεργιες και αναπνευστικα. ¨

Κατα την δειαρκεια της φυσιολογικης αναπνοης υπο την επιρρεια του χαπιου συμβαινει το εξης. Το ενα ρουθουνι αναπνεει κανονικα για καμια ωρα δυο (οταν λεω κανονικα ενοω τραβαει αερα full, δεν νιωθω δηλαδη κανενα εμποδιο στην αναπνοη) και το αλλο οχι (νιωθω δηλαδη να ειναι καπως βουλωμενο). Μετα απο κανα δυο ωρες αντιστρεφονται και εκεινο που ηταν σχετικα βουλωμενο ρουφαει κανονικα πλεον και εκεινο που δεν ηταν βουλωμενο ζοριζεται οπως το πρωτο.

Δηλαδη ανα δυο ωρες περιπου δουλευουν εναλλαξ τα ρουθουνια, ποτε το ενα τραβαει καλα ποτε το αλλο.

Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο???

Σημερα παντως εχω ραντεβου με τον κ.Λουλουδη και περιμενω πως και πως να με κανει καλα! (προβλημα εξισωσης στο μετωπο, ιγμοριτιδες, ρινιτιδες, και ολα τα καλα)

Θα τον ρωτησω και το παραπανω που εθεσα απλα αναρωτιεμαι αν αυτο συμβαινει και σε αλλους και γιατι.

Φίλε Δημήτρη,

Επειδη εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα, περιμένω με αγωνια την απάντηση του γιατρού!!
0

#8 User is offline   makis 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο: makis

Posted 27 November 2009 - 04:56 PM

φιλέ dimitris33

Νομίζω ότι όλοι αναπνέουμε μια από το ένα ρουθούνι περισσότερο και μια από το άλλο. Ο γιατρός, μου το είπε ρινικός κύκλος ή κάπως έτσι( δεν θυμάμαι) και ότι είναι απολύτως φυσιολογικό. Το πρόβλημα θα ήταν αν δεν υπήρχε.
0

#9 User is offline   dimitris33 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:Dimi Mar

Posted 27 November 2009 - 08:54 PM

Λοιπον μολις γυρισα απο τον λουλουδη. Τα νεα ειναι καλα και κακα. Τα καλα ειναι οτι μπορω και κανω εκουσια εξισωση που το ειχα απορια αν οντως κανω (ειδα τις ευσταχιανες μου σε βιντεο με ενδοσκοπιο να ανοιγοκλεινουν καμπανα, τα λαρυγγια μου και ολα τα συστηματα εκει μεσα)

Τα κακα οτι πρεπει να κανω αξονικη γιατι εκτος απο το οτι οι κογχες μου ειναι τουμπανο συνεχως λογω αλλεργικης ρινιτιδας και πρεπει να κοπουν, πιθανον να χρειαστω και μπαλονακι η νυστερι για τους μετωπιαιους κολπους που δεν μπορουσε να δει με τιποτα με το ενδοσκοπιο λογω αποφραξης και γι'αυτο ποτε μου δεν καταφερα να εξισωσω στο μετωπο.

Οαο για το μια το ενα μια το αλλο ρουθουνι να αναπνεει αυτο οντως λεγεται ρινικος κυκλος και ειναι φυσιολογικο να συμβαινει οπως ειπε και ο μακης παραπανω.

Πλυσεις με φυσιολογικο ορο βοηθουν παρα πολυ μετα την πρωτη εβδομαδα τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα. Τουλαχιστον αυτο το εχω δει σε εμενα που βρισκομαι σε απεξαρτηση απο τα αποσυμφοριτικα και τα χαπακια για τις αλλεργιες.

Ουστ!

Νεοτερα μετα την αξονικη.

Αν υπαρχει καποιος εδω που να εχει κανει μπαλονακι ας μας πει την εμπειρια του.

Καλο βραδυ δελφινια
0

#10 User is offline   makis 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο: makis

Posted 27 November 2009 - 11:43 PM

Εγώ κάνω ρινικές πλύσεις εδώ και περίπου δυο χρόνια και έχω δει τεραστία οφέλη! Εως και 50% βελτίωση από πριν. Αλλά κάνω καθημερινά. Ο γιατρός, μου είπε, όπως πλένουμε τα χέρια η τα δόντια, έτσι πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα και ειδικά το βράδυ, γιατί ένας μηχανισμός που έχει η μύτη για να καθαρίζει από τις βρωμιές σταματάει να λειτουργεί όταν κοιμόμαστε.
Θα σε βοηθήσουν!!!
0

Share this topic:

• (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users