Greekdivers Magazino Ποτέ χωρίς ζευγάρι Ψ/Τ εμπειρίες Hall of fame Όλες οι Ενότητες Το greekdivers.com είναι η ελληνική πύλη (portal) με θεματολογία επικεντρωμένη στα θέματα θάλασσας, με μια ιδιαίτερη έμφαση στην υποβρύχια δρστηριότητα. Είναι η Πύλη για τον Υποβρύχιο Κόσμο. Είναι η Πύλη της Ελληνικής Υποβρύχιας Κοινότητας (Greek Underwater Community). Τι άλλο είναι το greekdivers.com ? Ελάτε να το ανακαλύψετε μόνοι σας ! Greekdivers.com is the greek portal focused on sea activities with special emphasis to the underwater ones. The Portal to Underwater World. Join us and discover what else greekdivers.com is! Everything about freediving, spearfishing, apnea diving and underwater sports. Τα πάντα για την ελέυθερη κατάδυση, την άπνοια και το υποβρύχιο κυνηγι και σπορ. spearfishing, diving, apnea, greece, dive news, scuba, underwater, skin diving, snorkeling, dive, rebreather, watersports, dive travel, underwater cameras, drysuit, fins, deep diving, wreck diving, freedive, sea, fish, katadisi, katadysi, ypovrixio psarema, υποβρυχιο ψαρεμα,ψαρεμα, psarema, καταδυση, θάλασσα, ψαροτούφεκο, ψαροντούφεκο, sfykth, sfikth, σφυκθ, snorkelling, breath-hold, diving equipment, spearfishing, diving gear, weightbelt, masks, scuba, spearguns, constant weight, first aid, mares, pipin, nolimit, no limit, no-limit, static apnea, dynamic apnea, video, apnea, blue, water, hunting, fin swimming, snorkeling, speargun, blue, fin, tuna, shark, yellow, spearfish, monofin blue water hunting, skin diving, underwater photography, shallow water blackout, nude, skin, divers, deep, dolphin, extreme, samba, υποξια, hypoxia, υπερκαπνια, υποκαπνια, υπεραερισμος
www.greekdivers.com

Καλώς Ηλθατε Επισκέπτη ( Log In | Εγγραφή )

> Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette

3 Σελίδες V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> ΡΟΥΘΟΥΝΙΑ, Μια το ενα μια το αλλο!
dimitris33
δημοσίευση Nov 27 2009, 11:58 AM
Post #1

Μέλος

Group: Member
Απο: Athens
Αριθμός Μέλους: 12.734
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
Ονοματεπώνυμο:Dimi Mar

Συμβαινει το εξης σε μενα. Εχω αλλεργικη ρινιτιδα και πρηζεται ο βλενογοννος και ολα τα καλα και τα σχετικα.. Οταν λοιπον παρω ενα xozal η aerius απο βραδυς τοτε την επομενη μερα η μυτη μου ειναι στεγνη χωρις καταρροη και γαργαλητο/φαγουρα μεσα στα ρουθουνια οποτε και αναπνεω φυσιολογικα χωρις αλλεργιες και αναπνευστικα. ¨

Κατα την δειαρκεια της φυσιολογικης αναπνοης υπο την επιρρεια του χαπιου συμβαινει το εξης. Το ενα ρουθουνι αναπνεει κανονικα για καμια ωρα δυο (οταν λεω κανονικα ενοω τραβαει αερα full, δεν νιωθω δηλαδη κανενα εμποδιο στην αναπνοη) και το αλλο οχι (νιωθω δηλαδη να ειναι καπως βουλωμενο). Μετα απο κανα δυο ωρες αντιστρεφονται και εκεινο που ηταν σχετικα βουλωμενο ρουφαει κανονικα πλεον και εκεινο που δεν ηταν βουλωμενο ζοριζεται οπως το πρωτο.

Δηλαδη ανα δυο ωρες περιπου δουλευουν εναλλαξ τα ρουθουνια, ποτε το ενα τραβαει καλα ποτε το αλλο.

Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο???

Σημερα παντως εχω ραντεβου με τον κ.Λουλουδη και περιμενω πως και πως να με κανει καλα! (προβλημα εξισωσης στο μετωπο, ιγμοριτιδες, ρινιτιδες, και ολα τα καλα)

Θα τον ρωτησω και το παραπανω που εθεσα απλα αναρωτιεμαι αν αυτο συμβαινει και σε αλλους και γιατι.
Go to the top of the page

+Quote Post
accnt
δημοσίευση Nov 27 2009, 12:47 PM
Post #2

Μέλος

Απο: ¶λιμος
Αριθμός Μέλους: 7.596
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Πειραιώς
Ονοματεπώνυμο:ΚΟΥΡΚΟΥΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Ναι συμβαίνει σε μένα, σχεδόν το ίδιο.
Έχει διαγνωστεί αλεργική ρινίτιδα παλιότερα.
Πήγα και εγώ στον κ. Λουλούδη. ¶ψογος.
Έχω υπερπλασία κογχών. Η μόνη μόνιμη λύση είναι η πλαστική κογχών και όχι καυτηρίαση, για να μείνει η βλενογόννος ανέπαφη.
Το σκέφτομαι σοβαρότατα να την κάνω την επέμβαση και για να έχω καλύτερη αναπνοή, αλλά και για να λύσω το πρόβλημα των εξισώσεων.

+Quote Post
sporaman22
δημοσίευση Nov 27 2009, 12:57 PM
Post #3

Μέλος

Group: Νέο Μέλος
Απο: Κυπρος
Αριθμός Μέλους: 7.186
Ονοματεπώνυμο:Λαζαρος

Μην περιμενεις να γινεις καλα, να εξαφανιστει δηλαδη. Απλως θα περιορισεις τα συμπτωματα με χαπια και ρινικες πλυσεις. Δυο χρονια με ταλαιπωρει εμενα η αλλεργικη ρινιτιδα, στον Λουλουδη παω και εγω, τωρα εχω συνηθισει κιολας να πω την αληθεια και απλα περιμενω να φυγει οπως ηρθε...!!!! Ευτυχως εδω και πολυ καιρο δεν μου δημιουργει προβληματα στις εξισωσεις οπως στην αρχη.

+Quote Post
psilos
δημοσίευση Nov 27 2009, 01:18 PM
Post #4

Μέλος

Απο: Νίκαια
Αριθμός Μέλους: 5.690
Περιοχή: Νομός Αττικής (δυτική)
Ονοματεπώνυμο:Δημήτρης

Ρε παιδιά αυτός ο Λουλούδης πιο είναι; Επειδή και εγώ προβλήματα με τα ιγμόρεια μου και ψάχνω κάποιον καλό ιατρό δώστε κάποιες πληροφορίες.

Ευχαριστώ

+Quote Post
basil
δημοσίευση Nov 27 2009, 01:41 PM
Post #5

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 597
Ονοματεπώνυμο:ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

έχει και άρθρο για τον ίλιγγο ο γιατρός στο φόρουμ...δες την πρώτη σελίδα

+Quote Post
psilos
δημοσίευση Nov 27 2009, 02:04 PM
Post #6

Μέλος

Απο: Νίκαια
Αριθμός Μέλους: 5.690
Περιοχή: Νομός Αττικής (δυτική)
Ονοματεπώνυμο:Δημήτρης

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη.

+Quote Post
gpio
δημοσίευση Nov 27 2009, 03:32 PM
Post #7

Μέλος

Απο: athens
Αριθμός Μέλους: 5.754
Ονοματεπώνυμο:Giorgos P

QUOTE(dimitris33 @ Nov 27 2009, 11:58 AM) *
Συμβαινει το εξης σε μενα. Εχω αλλεργικη ρινιτιδα και πρηζεται ο βλενογοννος και ολα τα καλα και τα σχετικα.. Οταν λοιπον παρω ενα xozal η aerius απο βραδυς τοτε την επομενη μερα η μυτη μου ειναι στεγνη χωρις καταρροη και γαργαλητο/φαγουρα μεσα στα ρουθουνια οποτε και αναπνεω φυσιολογικα χωρις αλλεργιες και αναπνευστικα. ¨

Κατα την δειαρκεια της φυσιολογικης αναπνοης υπο την επιρρεια του χαπιου συμβαινει το εξης. Το ενα ρουθουνι αναπνεει κανονικα για καμια ωρα δυο (οταν λεω κανονικα ενοω τραβαει αερα full, δεν νιωθω δηλαδη κανενα εμποδιο στην αναπνοη) και το αλλο οχι (νιωθω δηλαδη να ειναι καπως βουλωμενο). Μετα απο κανα δυο ωρες αντιστρεφονται και εκεινο που ηταν σχετικα βουλωμενο ρουφαει κανονικα πλεον και εκεινο που δεν ηταν βουλωμενο ζοριζεται οπως το πρωτο.

Δηλαδη ανα δυο ωρες περιπου δουλευουν εναλλαξ τα ρουθουνια, ποτε το ενα τραβαει καλα ποτε το αλλο.

Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο???

Σημερα παντως εχω ραντεβου με τον κ.Λουλουδη και περιμενω πως και πως να με κανει καλα! (προβλημα εξισωσης στο μετωπο, ιγμοριτιδες, ρινιτιδες, και ολα τα καλα)

Θα τον ρωτησω και το παραπανω που εθεσα απλα αναρωτιεμαι αν αυτο συμβαινει και σε αλλους και γιατι.

Φίλε Δημήτρη,

Επειδη εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα, περιμένω με αγωνια την απάντηση του γιατρού!!

+Quote Post
makis
δημοσίευση Nov 27 2009, 04:56 PM
Post #8

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 522
Ονοματεπώνυμο: makis

φιλέ dimitris33

Νομίζω ότι όλοι αναπνέουμε μια από το ένα ρουθούνι περισσότερο και μια από το άλλο. Ο γιατρός, μου το είπε ρινικός κύκλος ή κάπως έτσι( δεν θυμάμαι) και ότι είναι απολύτως φυσιολογικό. Το πρόβλημα θα ήταν αν δεν υπήρχε.

+Quote Post
dimitris33
δημοσίευση Nov 27 2009, 08:54 PM
Post #9

Μέλος

Απο: Athens
Αριθμός Μέλους: 12.734
Ονοματεπώνυμο:Dimi Mar

Λοιπον μολις γυρισα απο τον λουλουδη. Τα νεα ειναι καλα και κακα. Τα καλα ειναι οτι μπορω και κανω εκουσια εξισωση που το ειχα απορια αν οντως κανω (ειδα τις ευσταχιανες μου σε βιντεο με ενδοσκοπιο να ανοιγοκλεινουν καμπανα, τα λαρυγγια μου και ολα τα συστηματα εκει μεσα)

Τα κακα οτι πρεπει να κανω αξονικη γιατι εκτος απο το οτι οι κογχες μου ειναι τουμπανο συνεχως λογω αλλεργικης ρινιτιδας και πρεπει να κοπουν, πιθανον να χρειαστω και μπαλονακι η νυστερι για τους μετωπιαιους κολπους που δεν μπορουσε να δει με τιποτα με το ενδοσκοπιο λογω αποφραξης και γι'αυτο ποτε μου δεν καταφερα να εξισωσω στο μετωπο.

Οαο για το μια το ενα μια το αλλο ρουθουνι να αναπνεει αυτο οντως λεγεται ρινικος κυκλος και ειναι φυσιολογικο να συμβαινει οπως ειπε και ο μακης παραπανω.

Πλυσεις με φυσιολογικο ορο βοηθουν παρα πολυ μετα την πρωτη εβδομαδα τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα. Τουλαχιστον αυτο το εχω δει σε εμενα που βρισκομαι σε απεξαρτηση απο τα αποσυμφοριτικα και τα χαπακια για τις αλλεργιες.

Ουστ!

Νεοτερα μετα την αξονικη.

Αν υπαρχει καποιος εδω που να εχει κανει μπαλονακι ας μας πει την εμπειρια του.

Καλο βραδυ δελφινια

+Quote Post
makis
δημοσίευση Nov 27 2009, 11:43 PM
Post #10

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 522
Ονοματεπώνυμο: makis

Εγώ κάνω ρινικές πλύσεις εδώ και περίπου δυο χρόνια και έχω δει τεραστία οφέλη! Εως και 50% βελτίωση από πριν. Αλλά κάνω καθημερινά. Ο γιατρός, μου είπε, όπως πλένουμε τα χέρια η τα δόντια, έτσι πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα και ειδικά το βράδυ, γιατί ένας μηχανισμός που έχει η μύτη για να καθαρίζει από τις βρωμιές σταματάει να λειτουργεί όταν κοιμόμαστε.
Θα σε βοηθήσουν!!!

+Quote Post

3 Σελίδες V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Εκδοση Lo-Fi

Η Ώρα είναι: 1st November 2014 - 09:46 AM

όροι χρήσης | προσωπικά δεδομένα | βοήθεια | σχετικά με μάς | διαφήμιση | επικοινωνία
- Το greekdivers.com δεν ευθύνεται για το περιεχόμενο που εμφανίζεται στις σελίδες του και προέρχεται από τα μέλη του ή από εξωτερικές πηγές -