Greekdivers.com: The Greek Underwater Community: Αγορά carbon ή αλλου σκληρού σωλήνα - Greekdivers.com: The Greek Underwater Community

Jump to content

• (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Αγορά carbon ή αλλου σκληρού σωλήνα

#1 User is offline   Vasileris 

• Μέλος
  • Group: Νέο Μέλος
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
  • Ονοματεπώνυμο:K. Vasil.

Posted 16 July 2004 - 12:26 PM

Την καλή μέρα μου στο Forum μετά από πολύ καιρό

Τώρα τελευταία με απασχολεί η στρέβλωση του σωλήνα στο 100άρι. Το όπλο μου είναι ένα ΑΜΙ ΙΙ με 19άρια λάστιχα sporasub λατεχ. Είναι καινούργια και ακόμα δεν τα έχω βουτήξει. Από τότε που είχα τα Demka 17.5 ο σωλήνας στράβωνε και τώρα με τα 19άρια το φαινόμενο θα είναι εντονότερο. Τελικά η στρέβλωση πόσο επηρεάζει την ποιότητα των βολών; Για καρμπόν το σκέφτηκα (Αχ geogiann, φωτιές ανάβεις :wacko: ) αλλά τα 100 € με τσούζουν λίγο και ειδικότερα αυτή την περίοδο. Από την άλλη υπάρχει και το αεροπορικό αλουμίνιο που σίγουρα θα είναι πιο σκληρό από αυτό της Demka. Που βρίσκουμε όμως τέτοιο πράμα;

Για δώστε τα φώτα σας
:lol:

This post has been edited by Basileris: 16 July 2004 - 12:31 PM

0

#2 Επισκέπτης_atatarak_*

• Group: Guests

Posted 16 July 2004 - 02:36 PM

γιατί δεν ρωτάς στον Κουκουνάρη για τους Rabitech σωλήνες που έχει από αλουμίνιο... :o Από τιμή δεν γνωρίζω ομως... Να ξέρεις ότι η εσωτερική τους διάμετρος είναι λίγο μεγαλύτερη από της Demka οπότε θέλει λίγο δουλειά η σύνθεση... :lol:
0

#3 User is offline   Alkiviadi 

• Συντονιστής
  • Group: Συντονιστες
  • Περιοχή:Νομός Θεσσαλονίκης
  • Ονοματεπώνυμο:ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ

Posted 16 July 2004 - 03:43 PM

Basileris, on Jul 16 2004, 08:46 AM, said:

Από την άλλη υπάρχει και το αεροπορικό αλουμίνιο που σίγουρα θα είναι πιο σκληρό από αυτό της Demka. Που βρίσκουμε όμως τέτοιο πράμα;

Για δώστε τα φώτα σας
:o

imerssion!!!! δεν θυμάμαι το όνομα όμως του αντιπροσώπου.

υγ. τι κανει η λήμνος?????
0

#4 User is offline   Vasileris 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:K. Vasil.

Posted 16 July 2004 - 04:44 PM

Alkiviadi, on Jul 16 2004, 09:03 PM, said:

Basileris, on Jul 16 2004, 08:46 AM, said:

Από την άλλη υπάρχει και το αεροπορικό αλουμίνιο που σίγουρα θα είναι πιο σκληρό από αυτό της Demka. Που βρίσκουμε όμως τέτοιο πράμα;

Για δώστε τα φώτα σας
:lol:

imerssion!!!! δεν θυμάμαι το όνομα όμως του αντιπροσώπου.

υγ. τι κανει η λήμνος?????

Καλά φίλε την άλλη βδομάδα θα την επισκεφθώ. Για κάνε τα κονέ σου με τον κουμπάρο

:o
0

#5 Επισκέπτης_nikkon0_*

Posted 16 July 2004 - 09:35 PM

Φιλε basileris ηπως ηταν ο σωληνας προβληματηκος απο οταν τον αγορασες??? Λιγο παραξενο μου φαινεται να στραβωσει τοσο οσο να ειναι ορατο με το ματι......
0

#6 User is offline   meliti 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Περιοχή:Νομός Αττικής (δυτική)
  • Ονοματεπώνυμο:D. K

Posted 19 July 2004 - 07:04 AM

Δεν νομίζω με ενα ζευγάρι 19αρια να στράβώνει σωλήνας , στον ίδιο σωλήνα έχω βάλει και περαστό 19αρι μαζί με τα βιδωτά και δεν είδα (με το μάτι τουλάχιστον ) στρέβλωση , ασχετα που βάραγε στον γάμο του καραγιόζη ! Μην τον αλάξεις τον σωλήνα , αν δεν βαράει καλά ψάξου αλλού και όχι στον σωλήνα !
0

#7 User is offline   profodik 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:Petros Christopoulos

Posted 20 July 2004 - 10:53 AM

Πάντως πασπατεύοντας ένα δεμκα 90άρι που έπεσε στα χέρια μου, πιάνοντάς το από τις δυο άκρες και κάμπτοντάς το είδα με το μάτι την καμπύλη.Και δεν είμαι μπρατσαράς.
0

#8 User is offline   XR.. 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:Πάνος Εξαρχίδης(κ.κ Νο 1)

Posted 20 July 2004 - 11:43 AM

Αλουμινοσωληνες σε διαφορετικες διαμετρους μπορεις να βρεις στον Πειραια, η εταιρεια που τα εισαγει ειναι η Αρεναλ και βρισκετε στην Πολυδευκους 42,το κοστος αν θυμαμε καλα ειναι 9ευρω για ενα 6μετρο σωληνα με διαμετρο 30μμ εξωτερικη με 26μμ εσωτερικη(2μμ παχος)...χοντρο πραμα..ψωμομενο,βαρυ,μαζευει και ανακρουση....ΑΛΛΑ... στο rayo που τον χρησιμοποιησα(110εκ)με δυο 16αρια, 7αρα και μουλινε,βουλιαζει αρκετα γρηγορα και κουραζει τον καρπο σε πολυωρα καρτερια .Αρχικα του εβαλα καλυμα απο νεοπρεν 3μμ (παραλλαγη παρακαλω)αλλα η βεργα βρισκει επανω του στην εξοδο της(γιατι"ψηλωσε" 3+2μμ) ,αυτη την στιγμη πειραματιζομαι με μια λεπτη στρωση φελλου, απο την κατω μονο πλευρα και καλυμα απο θερμοσυστελομενο.Δυο ακομη παρατηρησεις,
1)για να ταιριαξει στην λαβη και στην κεφαλη κατασκευαστηκαν χιτωνια στον τορνο
2)Χωρις να εχω κανει ανωδειωση δεν εχει την παραμικρη φθορα το υλικο(3ο καλακαιρι)
Αυτα!Φανταζομαι πως ημουν συγκεκριμενος στο ενα απο τα δυο σκελη της ερωτησης σου,ευχομαι το ιδιο και σε καποιους αλλους του φορουμ!!!!(μπηχτη)

.
0

#9 User is offline   mike_m 

• Μέλος
  • Interests:Ψαροντούφεκο, ψάρεμα, κατασκευές, κίθάρα ....ε και λίγο προγραμματισμός......
  • Ονοματεπώνυμο:Μιχάλης Μουντράκης

Posted 20 July 2004 - 12:19 PM

διαμετρο 30μμ εξωτερικη με 26μμ εσωτερικη

Γιατί ρε φίλε εκανες μούφες στον τόρνο? Τα 26μμ δεν ταίριαζαν σε χωνευτές κεφάλες οπως την RAYO που χρησιμοποιείς και την ΑΜΙ ΙΙ που χρησιμοποιώ?

mike_m
0

#10 Επισκέπτης_atatarak_*

Posted 20 July 2004 - 12:45 PM

Μήπως η λαβή του RAYO μπαίνει πάνω απο τον σωλήνα και όχι μέσα??? Σαν την ΑΜΙ Ι την λαβή την άσπρη? δεν γνωρίζω... μια υπόθεση κάνω... :y
0

Share this topic:

• (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users