Greekdivers Magazino Ποτέ χωρίς ζευγάρι Ψ/Τ εμπειρίες Hall of fame Όλες οι Ενότητες Το greekdivers.com είναι η ελληνική πύλη (portal) με θεματολογία επικεντρωμένη στα θέματα θάλασσας, με μια ιδιαίτερη έμφαση στην υποβρύχια δρστηριότητα. Είναι η Πύλη για τον Υποβρύχιο Κόσμο. Είναι η Πύλη της Ελληνικής Υποβρύχιας Κοινότητας (Greek Underwater Community). Τι άλλο είναι το greekdivers.com ? Ελάτε να το ανακαλύψετε μόνοι σας ! Greekdivers.com is the greek portal focused on sea activities with special emphasis to the underwater ones. The Portal to Underwater World. Join us and discover what else greekdivers.com is! Everything about freediving, spearfishing, apnea diving and underwater sports. Τα πάντα για την ελέυθερη κατάδυση, την άπνοια και το υποβρύχιο κυνηγι και σπορ. spearfishing, diving, apnea, greece, dive news, scuba, underwater, skin diving, snorkeling, dive, rebreather, watersports, dive travel, underwater cameras, drysuit, fins, deep diving, wreck diving, freedive, sea, fish, katadisi, katadysi, ypovrixio psarema, υποβρυχιο ψαρεμα,ψαρεμα, psarema, καταδυση, θάλασσα, ψαροτούφεκο, ψαροντούφεκο, sfykth, sfikth, σφυκθ, snorkelling, breath-hold, diving equipment, spearfishing, diving gear, weightbelt, masks, scuba, spearguns, constant weight, first aid, mares, pipin, nolimit, no limit, no-limit, static apnea, dynamic apnea, video, apnea, blue, water, hunting, fin swimming, snorkeling, speargun, blue, fin, tuna, shark, yellow, spearfish, monofin blue water hunting, skin diving, underwater photography, shallow water blackout, nude, skin, divers, deep, dolphin, extreme, samba, υποξια, hypoxia, υπερκαπνια, υποκαπνια, υπεραερισμος
www.greekdivers.com

Καλώς Ηλθατε Επισκέπτη ( Log In | Εγγραφή )

> Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette

2 Σελίδες V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> μονοπεδιλο.., για αρχαριο
yio
δημοσίευση Mar 3 2009, 08:32 AM
Post #1

Μέλος

Group: Member
Απο: θεσσαλονικη
Αριθμός Μέλους: 3.394
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης
Ονοματεπώνυμο:Γιωργος Γκιοκας

παιδια καλημερα,
ψηνομαι να αγορασω μονοπεδιλο για πρωτη φορα. μου αρεσει γιατι γυμναζει ολο το σωμα και για τη γρηγορη μετακινηση μεσα στο νερο. Εμπειρια υπαρχει με μακρια πεδιλα (πλαστικα) και θα ηθελα τη γνωμη αυτων που εχουν χρησιμοποιησει μονοπεδιλο για ελευθερη κ δυναμικες σε πισινα... δεν ξερω ποιοι κατασκευαζουν στην Ελλαδα, που να προσανατολιστω. θα ηθελα συγκεκριμενες προτασεις. Να παραγγειλω απο εξωτερικο (εχω βρει 1-2 sites) η υπαρχουν κι εδω αξιολογα; το budget μου ειναι μεχρι 180 euro. Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα ειμαι 80 κιλα και οχι πολυ γυμνασμενα ποδια.
Go to the top of the page

+Quote Post
christripoli
δημοσίευση Mar 3 2009, 09:42 AM
Post #2

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 2.933
Περιοχή: Νομός Αρκαδίας
Ονοματεπώνυμο:politis chris

φιλε μου για να κανεις μονοπεδιλο πρεπει να κατεχεις τη τεχνικη της πεταλουδας,αλλιως δε θα δουλευεις σωστα.
μονοπεδιλα υπαρχουν πολλα.
υπαρχουν μονοπεδιλα που χρησιμοποιουν αθλητες κολυμβησης ,υπαρχουν μονοπεδιλα που ειναι για εμας που κανουμε ελευθερη.
διαφορες υπαρχουν δεν ειναι ολα τα ιδια.
εκεινο που ξερω απο τους αγωνες της aida, οτι απο εξωτερικο υπαρχουν καποια αρκετα καλα,για το οικονομικο δεν μπορω να σου πω γιατι ποτε δεν ενδιαφερθηκα ,μιας και απο κολυμβηση δεν εχω τη πεταλουδα.
ετσι οι αρμοδιοι που μπορουν να σου δωσουν τα φωτα τους πανω σε αυτο το θεμα ειναι τα παιδια που τα χρησιμοποιουν στην aida.

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάστηκε απο τον/την christripoli: Mar 3 2009, 09:42 AM

+Quote Post
yio
δημοσίευση Mar 5 2009, 01:21 PM
Post #3

Μέλος

υπαρχουν επιλογες οσον αφορα το υλικο (carbon-fiberglass), το παπουτσακι (ανοιχτο-κλειστο) κ τη σκληροτητα του υλικου(soft-medium-hard κλπ). Αν ξερει καποιος να με κατευθυνει πανω σε αυτα. Κατασκευαστες ας μην αναφερουμε. Το θελω για προπονηση δυναμικης απνοιας, κολυμπι στην επιφανεια επειδη γυμναζει ολο το σωμα και προπονηση ελευθερης. Ευχαριστω

+Quote Post
christripoli
δημοσίευση Mar 5 2009, 01:27 PM
Post #4

Μέλος

πηγαινε στο κολυμβητηριο της καλαμαριας.
εχει ομαδα τεχνικης κολυμβησης που χρησιμοποιουν τετοια πεδιλα.
θα σου λυσουν αποριες
ξαναλεω ομως οτι αν θες κατι τετοιο και για ελευθερη σε σχοινι ρωτα παιδια μεσα απο aida.
αλλο πισινα ,αλλο βουτιες σε σχοινι.

+Quote Post
yio
δημοσίευση Mar 5 2009, 01:47 PM
Post #5

Μέλος

QUOTE(christripoli @ Mar 5 2009, 01:27 PM) *
πηγαινε στο κολυμβητηριο της καλαμαριας.
εχει ομαδα τεχνικης κολυμβησης που χρησιμοποιουν τετοια πεδιλα.
θα σου λυσουν αποριες
ξαναλεω ομως οτι αν θες κατι τετοιο και για ελευθερη σε σχοινι ρωτα παιδια μεσα απο aida.
αλλο πισινα ,αλλο βουτιες σε σχοινι.

thanks φιλε μου

+Quote Post
christripoli
δημοσίευση Mar 5 2009, 01:50 PM
Post #6

Μέλος

στο τελος πες μου τι εκανες με το θεμα,απο περιεργεια.

+Quote Post
voudoudi
δημοσίευση Mar 5 2009, 01:58 PM
Post #7

Μέλος

Απο: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αριθμός Μέλους: 6.942
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
Ονοματεπώνυμο:ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Γιωργο γνωμη μου ειναι να παρεις ενα ζευγαρι carbon πεδιλακια που αφορουν σε τεχνικη που την κατεχεις.Υπαρχουν στην ελευθερη καταδυση οι σχολη του μονοπεδιλου και η σχολη των 2 πεδιλων,αλλα οι αθλητες που χρησιμοποιουν ειτε το ενα ειτε το αλλο ειναι εκπαιδευμενοι τεχνικα πανω σε αυτη τους την επιλογη.Ο Γιανκος για παραδειγμα πριν ασχοληθει με την ελευθερη ειχε ηδη ενσημα και προυπηρεσια στο μονοπεδιλο.Δοξα το θεο μεσα στο νερο μπορεις να κανεις πληθωρα ασκησεων υδροβιοτητας και να γυμνασεις το σωμα σου ολοκληρωμενα ακομα και με τα απλα πεδιλα.Η κακη τεχνικη στο μονοπεδιλο θα μπορουσε ευκολα να καταπονησει τη μεση σου αφ'ενος μεν αφετερου δεν προκειται να σε οφελησει σημαντικα στην προπονηση σου η' στους στοχους σου αφου δε θα δουλευει αποδοτικα.Ολα τα παραπανω ισχυουν εφοσον εχεις σκοπο να ασχοληθεις απο μονος σου!!
Αν στα σχεδια σου υπαρχει η πιθανοτητα να ενταχθεις σε ενα συλλογο τεχνικης κολυμβησης και να μαθεις αλλαζει το πραγμα και σιγουρα οι προπονητες εκει θα ξερουν πολυ καλυτερα να σε καθοδηγησουν.Διαφορετικα νομιζω κριμα τα ευρωπουλα!!

+Quote Post
yio
δημοσίευση Mar 5 2009, 02:43 PM
Post #8

Μέλος

QUOTE(voudoudi @ Mar 5 2009, 01:58 PM) *
Γιωργο γνωμη μου ειναι να παρεις ενα ζευγαρι carbon πεδιλακια που αφορουν σε τεχνικη που την κατεχεις.Υπαρχουν στην ελευθερη καταδυση οι σχολη του μονοπεδιλου και η σχολη των 2 πεδιλων,αλλα οι αθλητες που χρησιμοποιουν ειτε το ενα ειτε το αλλο ειναι εκπαιδευμενοι τεχνικα πανω σε αυτη τους την επιλογη.Ο Γιανκος για παραδειγμα πριν ασχοληθει με την ελευθερη ειχε ηδη ενσημα και προυπηρεσια στο μονοπεδιλο.Δοξα το θεο μεσα στο νερο μπορεις να κανεις πληθωρα ασκησεων υδροβιοτητας και να γυμνασεις το σωμα σου ολοκληρωμενα ακομα και με τα απλα πεδιλα.Η κακη τεχνικη στο μονοπεδιλο θα μπορουσε ευκολα να καταπονησει τη μεση σου αφ'ενος μεν αφετερου δεν προκειται να σε οφελησει σημαντικα στην προπονηση σου η' στους στοχους σου αφου δε θα δουλευει αποδοτικα.Ολα τα παραπανω ισχυουν εφοσον εχεις σκοπο να ασχοληθεις απο μονος σου!!
Αν στα σχεδια σου υπαρχει η πιθανοτητα να ενταχθεις σε ενα συλλογο τεχνικης κολυμβησης και να μαθεις αλλαζει το πραγμα και σιγουρα οι προπονητες εκει θα ξερουν πολυ καλυτερα να σε καθοδηγησουν.Διαφορετικα νομιζω κριμα τα ευρωπουλα!!

ευχαριστω πολυ για τη γνωμη σου Δημητρη την οποια κ θεωρω πολυ σημαντικη κ θα λαβω υποψη αυτα που ειπες. Για τη λαθος τεχνικη συμφωνω κι εγω οτι θα πρεπει καποιος να μου δειξει η τουλαχιστο να καταγραψω βιντεο ωστε να μπορεσω να διαπιστωσω λαθη μου που σιγουρα θα υπαρχουν. Απο την αλλη ομως δεν ειμαι σιγουρος εαν μια λαθος τεχνικη στο μονοπεδιλο θα καταπονουσε τη μεση μου περισσοτερο απο 30κιλα πιεσεις ωμων η ημικαθισμα για παραδειγμα που κανω ηδη αν και εχω ενα μικρο προβληματακι στη μεση. Γιαυτο ρωταω για το ποιο μονοπεδιλο να κοιταξω ωστε να παρω αυτο που θα μου ταιριαζε καλυτερα. Δεν νομιζω οτι ολα τα μονοπεδιλα ειναι φτιαγμενα για πρωταθλητες απο καπου θα πρεπει να αρχισει κανεις. Εγω προσωπικα το θελω για να μαθω, να βελτιωσω την τεχνικη, για τον τροπο που γυμναζει και γενικως περισσοτερο για ψυχαγωγικους σκοπους παρα για κατι πιο σοβαρο αφου κ οι επιδοσεις μου μεχρι στιγμης δεν ειναι κατι το αξιοσημειωτο.

+Quote Post
voudoudi
δημοσίευση Mar 5 2009, 05:26 PM
Post #9

Μέλος

Απο: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αριθμός Μέλους: 6.942
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
Ονοματεπώνυμο:ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

QUOTE(yio @ Mar 5 2009, 03:43 AM) *
QUOTE(voudoudi @ Mar 5 2009, 01:58 PM) *

ευχαριστω πολυ για τη γνωμη σου Δημητρη την οποια κ θεωρω πολυ σημαντικη κ θα λαβω υποψη αυτα που ειπες. Για τη λαθος τεχνικη συμφωνω κι εγω οτι θα πρεπει καποιος να μου δειξει η τουλαχιστο να καταγραψω βιντεο ωστε να μπορεσω να διαπιστωσω λαθη μου που σιγουρα θα υπαρχουν. Απο την αλλη ομως δεν ειμαι σιγουρος εαν μια λαθος τεχνικη στο μονοπεδιλο θα καταπονουσε τη μεση μου περισσοτερο απο 30κιλα πιεσεις ωμων η ημικαθισμα για παραδειγμα που κανω ηδη αν και εχω ενα μικρο προβληματακι στη μεση. Γιαυτο ρωταω για το ποιο μονοπεδιλο να κοιταξω ωστε να παρω αυτο που θα μου ταιριαζε καλυτερα. Δεν νομιζω οτι ολα τα μονοπεδιλα ειναι φτιαγμενα για πρωταθλητες απο καπου θα πρεπει να αρχισει κανεις. Εγω προσωπικα το θελω για να μαθω, να βελτιωσω την τεχνικη, για τον τροπο που γυμναζει και γενικως περισσοτερο για ψυχαγωγικους σκοπους παρα για κατι πιο σοβαρο αφου κ οι επιδοσεις μου μεχρι στιγμης δεν ειναι κατι το αξιοσημειωτο.

Γιωργο ενοουσα καταπονηση στη μεση απο λαθος χρηση(τεχνικη) στο μονοπεδιλο,οχι οτι αυτο καθ'αυτο το μονοπεδιλο καταπονει τη μεση.Με το καλο να καταληξεις και καλοφορετο!!! (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/tounge1.gif)

+Quote Post
christripoli
δημοσίευση Mar 5 2009, 06:07 PM
Post #10

Μέλος

εγω παντως μια φορα που φορεσα ,βρηκα απο ενα παιδι που εκανε τεχνικη φοιτητης στην τριπολη,πηγαινα βαρκα γιαλο.
σα μεθυσμενο .
δεν εχω την τεχνικη μιας και δεν ημουν ποτε αθλητης κολυμβησης και οταν ξεκινησα μεχρι να καταλαβω ,τι να καταλαβω δηλαδη με δυο 100αρια,πηγαινα περα δωθε.για λιγο που μισοβρηκα ρυθμο τουρμπο.
το μονο που μου εμεινε οτι σε παει φετες εν συγκρισει με τα πεδιλα που φοραμε και με καλυτερη οικονομια οξυγονου.
αυτο τουλαχιστον μου εδειξε η ολιγολεπτη δοκιμη μου.

+Quote Post

2 Σελίδες V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Εκδοση Lo-Fi

Η Ώρα είναι: 19th September 2014 - 04:14 PM

όροι χρήσης | προσωπικά δεδομένα | βοήθεια | σχετικά με μάς | διαφήμιση | επικοινωνία
- Το greekdivers.com δεν ευθύνεται για το περιεχόμενο που εμφανίζεται στις σελίδες του και προέρχεται από τα μέλη του ή από εξωτερικές πηγές -