Greekdivers.com: The Greek Underwater Community: ΠΝΕΥΜΟΘΩΡΑΚΑΣ - Greekdivers.com: The Greek Underwater Community

Jump to content

Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
  • Ευγένεια. Αποφύγετε τις παρεξηγήσεις!
  • Hθος. Μην λειτουργείτε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσατε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί σας.
  • Εμφάνιση. Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish.
  • Σεβασμός. Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάτε απο τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο απο την ζωή τους!

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette
  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

ΠΝΕΥΜΟΘΩΡΑΚΑΣ

#1 User is offline   nikolo 

• Μέλος
  • Group: Νέο Μέλος
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
  • Ονοματεπώνυμο:Νικολό Ζούπας

Posted 29 June 2008 - 08:28 PM

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ: ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ 2 ΠΝΕΥΜΟΘΩΡΑΚΕΣ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ. ΙΣΧΥΕΙ? ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?
ΦΙΛΙΚΑ ΝΙΚΟΛΟ
0

#2 User is offline   Cthulhu 

• Συντονιστής/Ομάδα Αρθρογραφίας
  • Group: Συντονιστες
  • Περιοχή:Νομός Κέρκυρας
  • Ονοματεπώνυμο:Χρ. Σιμάτης

Posted 29 June 2008 - 09:27 PM

Αν στο είπαν γιατροί... μάλλον κάτι ξέρουν παραπάνω από εμάς.
0

#3 User is offline   nikolo 

• Μέλος

Posted 29 June 2008 - 09:40 PM

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΝΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ 4 Κ ΑΚΟΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ.Γ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ
0

#4 User is offline   Ηλίας 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Περιοχή:Νομός Κοζάνης
  • Ονοματεπώνυμο:Ηλίας Τραγαζίκης

Posted 29 June 2008 - 09:48 PM

τι ειναι ο πνευμοθωρακας ρε παιδια;;; ετσι για να μαθουμε και εμεις;;; και απο τι προκαλειται;;
0

#5 User is offline   nikolo 

• Μέλος

Posted 29 June 2008 - 10:10 PM

View PostΗλίας, on Jun 29 2008, 10:48 PM, said:

τι ειναι ο πνευμοθωρακας ρε παιδια;;; ετσι για να μαθουμε και εμεις;;; και απο τι προκαλειται;;

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ ΟΞΥΓΟΝΟΥ.ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΟΤΕ Ο ΠΝΕΥΟΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΛΘΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΞΕΚΟΛΑΕΙ. ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΝΕΥΜΟΘΩΡΑΚΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ
ΓΕΓΟΝΟΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΕΣ ΜΕΤΑΞΥ 17/20. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΕΙΔΗ: ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ ΚΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΟΣ. Η ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ. ΗΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΔΥΝΑΤΟ ΧΤΗΠΥΜΑ.
0

#6 User is offline   aristos1978 

• Μέλος
  • Interests:Ψαροντούφεκο, Ποδόσφαιρο, υπολογιστές και ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ
  • Περιοχή:Νομός Χανίων
  • Ονοματεπώνυμο:ΑΡΗΣ

Posted 29 June 2008 - 10:12 PM

Είσαι σίγουρος ότι είπαν πνευμονοθώρακας; Συνήθως για να προκληθεί πνευμονοθώρακας πρέπει να υπάρχει τρύπα στον θώρακα από τραυματισμό. Πρόκειται για ύπαρξη αέρα στην υπεζωκοτική κοιλότητα που προκαλεί συνήθως δυσκολία στην αναπνοή.Η κοιλότητα αυτή υπάρχει ανάμεσα στα πνευμόνια και τον θώρακα επιτρέποντας την ολίσθηση των πνευμόνων κατά την αναπνοή. Σιγουρέψου ότι είναι είναι όντως πνευμονοθώρακας ( μήπως υδροθώρακας;;; ) πέρνοντας και άλλη γνώμη.
0

#7 User is offline   nikolo 

• Μέλος

Posted 29 June 2008 - 11:50 PM

View Postaristos1978, on Jun 29 2008, 11:12 PM, said:

Είσαι σίγουρος ότι είπαν πνευμονοθώρακας; Συνήθως για να προκληθεί πνευμονοθώρακας πρέπει να υπάρχει τρύπα στον θώρακα από τραυματισμό. Πρόκειται για ύπαρξη αέρα στην υπεζωκοτική κοιλότητα που προκαλεί συνήθως δυσκολία στην αναπνοή.Η κοιλότητα αυτή υπάρχει ανάμεσα στα πνευμόνια και τον θώρακα επιτρέποντας την ολίσθηση των πνευμόνων κατά την αναπνοή. Σιγουρέψου ότι είναι είναι όντως πνευμονοθώρακας ( μήπως υδροθώρακας;;; ) πέρνοντας και άλλη γνώμη.

ΟΧΙ ΠΝΕΥΜΟΘΩΡΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΕ ΠΟΛΥ Γ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ...ΥΠΗΡΧΕ ΤΡΥΠΑ.ΑΥΤΗ Η ΚΟΙΛΟΤΗΤΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΛΘΕΙ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΥΠΑ Ο ΠΝΕΥΜΟΝΑΣ ΟΜΩΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ. Ο ΠΝΕΥΜΟΝΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ 30 ΧΙΛ. ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΣΑΙ.. ΜΗΠΨΣ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
0

#8 User is offline   bianconerri 

• Μέλος
  • Interests:SCUBA DIVING - ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΚΑΤΑΔΥΣΗ
  • Περιοχή:Νομός Θεσσαλονίκης
  • Ονοματεπώνυμο:KOSTAS

Posted 30 June 2008 - 06:20 AM

View Postnikolo, on Jun 29 2008, 10:28 PM, said:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ: ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ 2 ΠΝΕΥΜΟΘΩΡΑΚΕΣ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ. ΙΣΧΥΕΙ? ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?
ΦΙΛΙΚΑ ΝΙΚΟΛΟ

απο την ερώτηση συμπεραίνω ότι μάλλον δεν έχεις κάνει κάποιο σχολείο αυτόνομης.

Θα σε πρότεινα λοιπόν να επισκευθείς και να εξεταστείς απο υπερβαρικό γιατρό στο ΝΝ Αθηνών ή στο τμημα υπερβαρικής ιατρικής του νοσοκομείου Αγιος Πάυλος Θεσνίκης.

Απο σχετική ερώτηση που έκανε φίλος ο οποίος είχε πάθει πνευμονοθώρακα , του απαγόρευσαν οποιαδήποτε μορφή κατάδυσης , ακόμη και τη βουτιά εισόδου σε πισίνα-κολυμβητήριο.

ρίξε μια ματιά και εδώ είναι σε εκτυπώσιμη μορφή .
http://www.icp-med.g...eb_Pneumoth.pdf
0

#9 User is offline   PPETROSS21 

• Μέλος
  • Interests:ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΚΑΤΑΔΥΣΗ -SCUBA DIVING
  • Περιοχή:Νομός Θεσσαλονίκης
  • Ονοματεπώνυμο: PETROS

Posted 30 June 2008 - 10:02 AM

View PostΗλίας, on Jun 29 2008, 11:48 PM, said:

εδώ υπάρχει μία ανάλυση για μας ,..για τον απλό λαό , .

Ο κος Παπαχρήστος συμμετείχε ως βασικός ομιλητής σε ημερίδα για την αυτόνομη κατάδυση και ανέλυσε το θέμα
βλ. http://www.theabyss....ves/imerida.htm

επίσης:
https://www.daneurop...ng/english_.htm

This post has been edited by PPETROSS21: 30 June 2008 - 10:11 AM

0

#10 User is offline   nikolo 

• Μέλος

Posted 30 June 2008 - 02:04 PM

View Postbianconerri, on Jun 30 2008, 07:20 AM, said:

View Postnikolo, on Jun 29 2008, 10:28 PM, said:

ΦΙΛΙΚΑ ΝΙΚΟΛΟ

απο την ερώτηση συμπεραίνω ότι μάλλον δεν έχεις κάνει κάποιο σχολείο αυτόνομης.

Θα σε πρότεινα λοιπόν να επισκευθείς και να εξεταστείς απο υπερβαρικό γιατρό στο ΝΝ Αθηνών ή στο τμημα υπερβαρικής ιατρικής του νοσοκομείου Αγιος Πάυλος Θεσνίκης.

Απο σχετική ερώτηση που έκανε φίλος ο οποίος είχε πάθει πνευμονοθώρακα , του απαγόρευσαν οποιαδήποτε μορφή κατάδυσης , ακόμη και τη βουτιά εισόδου σε πισίνα-κολυμβητήριο.

ρίξε μια ματιά και εδώ είναι σε εκτυπώσιμη μορφή .

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ. ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΑΘΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΗΝ ΠΙΣΙΝΑ, ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΛΟ. ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΗΣΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ.
0

Share this topic:

• (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users