Greekdivers.com: The Greek Underwater Community: σαλαχι_50_κιλα - Greekdivers.com: The Greek Underwater Community

Jump to content

Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
  • Ευγένεια. Αποφύγετε τις παρεξηγήσεις!
  • Hθος. Μην λειτουργείτε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσατε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί σας.
  • Εμφάνιση. Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish.
  • Σεβασμός. Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάτε απο τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο απο την ζωή τους!

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette
  • (5 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

σαλαχι_50_κιλα Rate Topic: -----

#21 User is offline   Chris Manousopoulos 

• Μέλος
  • Group: Συντονιστες
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
  • Ονοματεπώνυμο:Χρήστος Μανουσόπουλος

Posted 09 September 2007 - 07:54 PM

όποιος δεν έχει φάει σαλάχι σκορδαλιά δε ξέρει τι χάνει.. :smokeing:
0

#22 User is offline   George vangopoulos 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Περιοχή:Νομός Μεσσηνίας
  • Ονοματεπώνυμο:Γιωργος βαγγοπουλος

Posted 09 September 2007 - 09:41 PM

τα σαλαχια ειναι πολλων ειδων το καλυτερο ολων που δυστυχως δεν πιανετε απο ψαροντουφεκαδες ειναι η ρατζα με το κρεας της ολολευκο ,αυτη ναι ειναι τελεια τα υπολοιπα δεν λενε τιποτα.αν ομως αρεσουν σε καποιους τι να πω?' περι ορεξεως κολοκυθοπιτα'
0

#23 User is offline   profodik 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:Petros Christopoulos

Posted 10 September 2007 - 07:51 AM

View PostGeorge vangopoulos, on Sep 9 2007, 10:41 PM, said:

τα σαλαχια ειναι πολλων ειδων το καλυτερο ολων που δυστυχως δεν πιανετε απο ψαροντουφεκαδες ειναι η ρατζα με το κρεας της ολολευκο ,αυτη ναι ειναι τελεια τα υπολοιπα δεν λενε τιποτα.αν ομως αρεσουν σε καποιους τι να πω?' περι ορεξεως κολοκυθοπιτα'

Σωστότατος!

Φέτος, χτύπησα το πρώτο και τελευταίο μου.Τελευταίο, όχι τόσο για τη γεύση του, η οποία ήταν ωραία μεν, αλλά δεν είχε καμμιά σχέση με αυτών που λέει και ο Γιώργος. Τελευταίο ήταν γιατί ήταν πανέμορφη η κίνησή του (την οποία δυστυχώς, συνειδητοποίησα αφού το είχα χτυπήσει).
0

#24 User is offline   maloupa 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:γιαννης

Posted 10 September 2007 - 08:07 AM

Δεν είναι όλα τα ψάρια για το τηγάνι από έτσι γιατι δεν βαράμε και καμια χελώνα μπορεί να τρώγεται που ξέρεις.
Τον αύγουστο στους οθωνους συναντήθηκα με ένα τέραστιο σαλάχι αλλά τελικά το βιντεοσκόπισα αντι να το ντουφεκίσω.
Όλοι κάνουμε λάθη δεν τα βγάζουμε και στο ίντερνετ.

Αν εννοείς για αυτόν που το χτύπησε και μου ζήτησε να δημοσιεύσω τη φωτογραφία του, τότε σίγουρα διαφωνεί μαζί σου ..
Αν εννοείς εμένα , που την δημοσίευσα , ε τότε τι να πώ , μήπως να πάω να εξομολογηθώ αύριο πρωί πρωί ..
0

#25 User is offline   pavos 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Ξάνθης
  • Ονοματεπώνυμο:Παπαδοπουλος Σταυρος

Posted 10 September 2007 - 09:19 AM

View Postrofos1976, on Sep 8 2007, 03:35 PM, said:

Δεν είναι όλα τα ψάρια για το τηγάνι από έτσι γιατι δεν βαράμε και καμια χελώνα μπορεί να τρώγεται που ξέρεις.
Τον αύγουστο στους οθωνους συναντήθηκα με ένα τέραστιο σαλάχι αλλά τελικά το βιντεοσκόπισα αντι να το ντουφεκίσω.

Και δε μου λες ποιος είσαι εσύ που θα πεις ποιος κάνει λάθος ?
Από τη στιγμή που επιτρέπεται όποιος θέλει τα βαράει.
Αν για σένα δεν παρουσιάζει ενδιαφέρον το κυνήγι τους μη τα βαράς.
Αλλά δεν θα μας επιβάλεις και τη γνώμη σου. Τα χταπόδια και οι σουπιές
Είναι κυνήγι ? να μην τα βαράμε κι αυτά αν δεν θέλεις
0

#26 User is offline   ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Αττικής (δυτική)
  • Ονοματεπώνυμο:ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΤΣΙΧΛΑΣ

Posted 10 September 2007 - 06:49 PM

Ροφε νομιζω οτι κανεις μεγαλο λαθος σε αυτη σου την τοποθετηση. Καταρχην θεωρω τα σαλαχια απο τα νοστιμοτερα ψαρια και δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω καποιο αξιολογου μεγεθους (πανω απο 10 κιλα).
Απο την αλλη....φωναζουμε για οσους πουλανε, φωναζουμε για οσους πιανουν πολλα, φωναζουμε για οσους πιανουν μικρα.....θα φωναζουμε και για οσους πιανουν κατι που δεν παρουσιαζει κυνηγετικο ενδιαφερον; (οπως ακριβως και τα χταποδια, οι σουπιες, οι γλωσσες, οι σκορπινες, οι κωλοχτυπες, οι αστακοι κλπ).
Μπραβο παιδια για το σαλαχι και αν περισσευει κανας μεζες φωναξτε με κι εμενα.-
0

#27 User is offline   lefteris 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:Παπαδάτος Λευτέρης

Posted 11 September 2007 - 07:55 PM

+1 brabo και από μένα για την επιτυχία σας παιδιά!Όσο για τους άλλους που το θεωρούν έγκλημα...μήπως έχουν να προτείνουν στους νομοθέτες και κανά ελάχιστο όριο ταχύτητας των ψαριών που θα πρέπει να βαράμε????όσο για το αν τρώγονται ένα έχω να πω...θα έδινα 10 κιλά σάλπες έναντι μιας σμέρνας 3κιλών...και αν πετυχαίνεις και την σκορδαλιά....μούρλια!!!
0

#28 User is offline   mikegr 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:μιχαλης καψαλης

Posted 11 September 2007 - 08:35 PM

View PostΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ, on Sep 10 2007, 07:49 PM, said:

Ροφε νομιζω οτι κανεις μεγαλο λαθος σε αυτη σου την τοποθετηση. Καταρχην θεωρω τα σαλαχια απο τα νοστιμοτερα ψαρια και δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω καποιο αξιολογου μεγεθους (πανω απο 10 κιλα).
Απο την αλλη....φωναζουμε για οσους πουλανε, φωναζουμε για οσους πιανουν πολλα, φωναζουμε για οσους πιανουν μικρα.....θα φωναζουμε και για οσους πιανουν κατι που δεν παρουσιαζει κυνηγετικο ενδιαφερον; (οπως ακριβως και τα χταποδια, οι σουπιες, οι γλωσσες, οι σκορπινες, οι κωλοχτυπες, οι αστακοι κλπ).
Μπραβο παιδια για το σαλαχι και αν περισσευει κανας μεζες φωναξτε με κι εμενα.-

μη μου συγκρινεις τωρα τις κωλοχτυπες με το σαλαχι.ελεος
0

#29 User is offline   tdrackos 

• Μέλος
  • Group: Συντονιστες
  • Περιοχή:Νομός Μεσσηνίας
  • Ονοματεπώνυμο:Θεόδωρος Δρ.

Posted 11 September 2007 - 09:40 PM

View PostMargaritis, on Sep 8 2007, 11:14 PM, said:

Φαντάζομαι δεν χτυπάτε και χταπόδια έτσι ;

ετσι , ετσι.

Γιατι πολυ σωστα ουτε το χταποδι , ουτε η κωλοχτυπα εχουν κυνηγετικό ενδιαφέρον.
Τα σκοτωνουμε για να τα φαμε.
Ετσι φανταζομαι κ εδω.Οποτε κανενα προβλημα.
0

#30 User is offline   AntonisT 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο:AntonisT

Posted 12 September 2007 - 10:02 AM

Φέτος είδα το πρώτο μου σαλάχι σε Ελληνικά νερά στην Φολέγανδρο, περίπου 1.5μ άνοιγμα φτερών, ξαπλωμένο στην άμμο να ξαποστάσει.

ΗΤΑΝ ΒΑΣΙΛΙΑΣ!

Δεν μου πέρασε ούτε στιγμή από το μυαλό να βουτήξω αθόρυβα, και να του ρίξω πισώπλατα με το κανόνι που κρατούσα στο χέρι μου. ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕ. Όχι ακόμα ένας Βρούτος... Το χάζευα τουλάχιστον 10-15 λεπτά. Ήταν τεράστιο.

Αντιθέτως, πήγα να φωνάξω τους φίλους που βούταγαν πιο πέρα με κάμερα (για πλάνα μιας καινούργιας ταινιάς ΨΤ) για να πάρουν κάποια πλάνα του. Μέχρι να γυρίσουμε όλοι μαζί πάνω από το σημείο που το είδα, είχε φύγει, ξεκουράστηκε και απλά και όμορφα.... πέταξε πάλι μακρυά...

Ο φίλος και πολύ γνωστός ΨΤ, μου είπε ότι τα όντα αυτά παίζουν σημαντικό ρόλο στην μετανάστευση μαγιάτικων κάθε χρονιά. Συνήθως συνοδεύουν τα κοπάδια και δείχνουν τον δρόμο, κάνοντας το κοπάδι να αισθάνεται μια περίεργη 'ασφάλεια' όταν είναι κοντά του.

Δεν έχω χτυπήσει ποτέ και ΔΕΝ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΠΟΤΕ! Μπορώ και με άλλους τρόπους να γεμίσω το στομάχι μου και να θρέψω τον εγωισμό μου...
0

Share this topic:

• (5 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic