Greekdivers Magazino Ποτέ χωρίς ζευγάρι Ψ/Τ εμπειρίες Hall of fame Όλες οι Ενότητες Το greekdivers.com είναι η ελληνική πύλη (portal) με θεματολογία επικεντρωμένη στα θέματα θάλασσας, με μια ιδιαίτερη έμφαση στην υποβρύχια δρστηριότητα. Είναι η Πύλη για τον Υποβρύχιο Κόσμο. Είναι η Πύλη της Ελληνικής Υποβρύχιας Κοινότητας (Greek Underwater Community). Τι άλλο είναι το greekdivers.com ? Ελάτε να το ανακαλύψετε μόνοι σας ! Greekdivers.com is the greek portal focused on sea activities with special emphasis to the underwater ones. The Portal to Underwater World. Join us and discover what else greekdivers.com is! Everything about freediving, spearfishing, apnea diving and underwater sports. Τα πάντα για την ελέυθερη κατάδυση, την άπνοια και το υποβρύχιο κυνηγι και σπορ. spearfishing, diving, apnea, greece, dive news, scuba, underwater, skin diving, snorkeling, dive, rebreather, watersports, dive travel, underwater cameras, drysuit, fins, deep diving, wreck diving, freedive, sea, fish, katadisi, katadysi, ypovrixio psarema, υποβρυχιο ψαρεμα,ψαρεμα, psarema, καταδυση, θάλασσα, ψαροτούφεκο, ψαροντούφεκο, sfykth, sfikth, σφυκθ, snorkelling, breath-hold, diving equipment, spearfishing, diving gear, weightbelt, masks, scuba, spearguns, constant weight, first aid, mares, pipin, nolimit, no limit, no-limit, static apnea, dynamic apnea, video, apnea, blue, water, hunting, fin swimming, snorkeling, speargun, blue, fin, tuna, shark, yellow, spearfish, monofin blue water hunting, skin diving, underwater photography, shallow water blackout, nude, skin, divers, deep, dolphin, extreme, samba, υποξια, hypoxia, υπερκαπνια, υποκαπνια, υπεραερισμος
www.greekdivers.com

Καλώς Ηλθατε Επισκέπτη ( Log In | Εγγραφή )

> Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette

2 Σελίδες V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> πόνος στο μάτι, γιατί?
david_coulthard
δημοσίευση Sep 5 2007, 07:22 PM
Post #1

Μέλος

Group: Member
Αριθμός Μέλους: 5.697
Περιοχή: Νομός Λάρισας
Ονοματεπώνυμο:Αγραφιώτης Χρήστος

loipon na min ta polilogw xtes piga gia psarema me ton kolito mou kai kanodas ena karteraki sta rixa (girw sta 4-5 metra... pote den paw katw apo 8-9) meta apo 10sec peripou eniwsa ena pono sto aristero mou mati... anevika epanw fovismenos kai eipa tou kolitou mou na dei an exw kati sto mati, an einai kokkino klp klp... mou eipe oti itan edelws fisiologiko... opote meta apo ligo afou iremisa apofasisa na ksanadokimasw alla kai pali molis arxisa na pianw 5-6 metra arxisa na niwthw pali ton idio pono opote anevika grigora kai den ksanavoutiksa..arkestika se ligo epifaneiako karteri kai meta vgika eksw...

iparxei periptwsi na exw pathei kamia zimia se toso mikro vathos?? borei na ftaiei kati allo? anisixw kai tha afisw na perasoun merikes meres mexri na ksanapaw gia psarema... ton pono den ton ksana aistanthika para mono tis 2 aftes fores se vathos 5-6 to poli 7 metra....
Go to the top of the page

+Quote Post
jurgenvas13
δημοσίευση Sep 5 2007, 09:31 PM
Post #2

Μέλος

Απο: Loutsa-Athens
Αριθμός Μέλους: 5.939
Περιοχή: Νομός Αττικής (ανατολική)
Ονοματεπώνυμο: Vassilis

Δεν γνωρίζω αν είναι κάτι το ανησυχητικό,αλλά όσο και να σου φανεί παράξενο
κάνε έναν έλεγχο στα δόντια σου.Εγώ παλαιότερα είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα
το οποίο τελικά οφειλόταν σε χαλασμένο δόντι.Από τότε που το έφτιαξα,
έπαψε να με ενοχλεί.

+Quote Post
logikos75
δημοσίευση Sep 5 2007, 09:45 PM
Post #3

Μέλος

Group: Νέο Μέλος
Αριθμός Μέλους: 6.134
Περιοχή: Νομός Ευβοίας
Ονοματεπώνυμο:Ευάγγελος Ν. Π.

Στο ματι δηλαδη στο μπαλακι αυτο ποναγες η μηπως εννοεις στο φρυδι? Ει δεν σε πειραζω απλα αν ειναι γυρω απο το ματι, ειτε προς το φρυδι- ειτε προς το ματι -ισως και προς το αυτι ,το σημειο που εντοπιζεις τον πονο,τοτε εχει να κανει με εξισωση που δεν γινοταν ,σιγουρα. Δηλαδη στο δρομο για το αυτι καπου εγκλωβιζεται αερας και πονας.
Εγω οταν πηγαινα αραια για ψαρεμα το παθαινα που και που να ποναω ακριβως πανω απο το ματι στην κογχη με το φρυδι. Φυσαγα γερα την μυτη μου εξω απο το νερο χωρις να την κραταω καθολου και εκανα αποτομες κινησεις σαν οταν ακουμε μεταλ η ροκ και συμφωνουμε πολυ με την ολη πορωση το λεγομενο και χεντμπανγκινγκ... και ανοιγε η ευσταχιανη (αν δεν κανω λαθος) και συνεχιζα το ψαρεμα.
Βεβαια προτεινω Ωριλα αλλα μην τον ακουσεις αν σου πει να μην βουτας γιατι ολοι ετσι λενε για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο...

+Quote Post
SEAGIRT
δημοσίευση Sep 6 2007, 07:50 AM
Post #4

Μέλος

Απο: LOS ABELES
Αριθμός Μέλους: 1.866
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
Ονοματεπώνυμο:ΔΗΜΗΤΡΗΣ

το καλυτερο ειναι να σε δει καποιος γιατρος-

να πω κ εγω μια περιπτωση-

μηπως οταν κατεβαινες ΄βεντουζωσε ΄η μασκα με αποτελεσμα να ασκηθει πιεση στο ματι?

σε αυτη την περιπτωση βγαλε λιγο αερα απο την μυτη για να ξεκολλησει η μασκα απο το προσωπο σου κ δεν θα πονας-

+Quote Post
zoldario
δημοσίευση Sep 6 2007, 01:06 PM
Post #5

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 6.258
Ονοματεπώνυμο:karavasilis christodoulos

νομιζω και γω οτι προκειται για μια εξισωση που δν εγινε..θεωρω οτι ο πονος αυτος ειναι σα να σου πιεζει καποιος το ματι στην πανω μερια απο την πλευρα της μυτης,τουλαχιστον ετσι συνεβαινε σε μενα,το παθαινα οταν ειχα καιρο να πεσω στην θαλασσα και οχι σε μεγαλα βαθη.κοιτα να κανεισ σωστα την εξισωση και σιγα σιγα θα σου φυγει το προβλημα.

+Quote Post
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
δημοσίευση Sep 6 2007, 07:30 PM
Post #6

Μέλος

Απο: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Αριθμός Μέλους: 2.040
Περιοχή: Νομός Αττικής (δυτική)
Ονοματεπώνυμο:ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΤΣΙΧΛΑΣ

Ιγμοριτιδα μηπως;

+Quote Post
david_coulthard
δημοσίευση Sep 6 2007, 08:59 PM
Post #7

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 5.697
Περιοχή: Νομός Λάρισας
Ονοματεπώνυμο:Αγραφιώτης Χρήστος

δεν είχα ποτέ πρόβλημα ιγμορίτιδας, αισθάνθηκα τον πόνο στο μάτι και για να πω την μαύρη αλήθεια οταν βουτάω σε βάθος 4-5 μέτρα δεν κανω ποτέ εξίσωση... λογικά αυτό είναι το λάθος αλλά επείδη έχω δει ότι η ενόχληση στα αυτιά μου έρχετε από τα 6 μέτρα και κάτω,στα 4-5 μέτρα δεν είχα ποτέ ενόχληση οπότε δεν έκανα και εξίσωση... δεν ήξερα οτί μπορεί να σε 'χτυπήσει' και στο μάτι... η μάσκα δεν βεντουζάρει γιατί πάντα βγάζω λίγο αέρα μέσα... τον πόνο ειλικρινά δεν μπορώ να προσδιορίσω που ακριβώς τον ένιωσα...
ελπίζω να είναι από την 'μη εξίσωση'.... θα περιμένω καμιά εβδομάδα μέχρι να ξαναπάω (ευτυχώς έχει και μποφόρ αυτές τις μέρες) και ελπίζω να μην τον ξανανιώσω....

+Quote Post
giannispl
δημοσίευση Sep 6 2007, 09:28 PM
Post #8

Μέλος

Απο: Χίος
Αριθμός Μέλους: 2.098
Ονοματεπώνυμο:giannispl

Δε κάνεις μια βολτίτσα για καλό και για κακό σε κανένα ωρλ πρώτα??
Τι έχεις να χάσεις??

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάστηκε απο τον/την giannispl: Sep 6 2007, 09:28 PM

+Quote Post
christodoulatos
δημοσίευση Sep 6 2007, 09:42 PM
Post #9

Μέλος

Απο: Νίκαια πειραιάς
Αριθμός Μέλους: 854
Ονοματεπώνυμο:Χριστοδουλάτος Νίκος

QUOTE(david_coulthard @ Sep 6 2007, 09:59 PM) *
δεν είχα ποτέ πρόβλημα ιγμορίτιδας, αισθάνθηκα τον πόνο στο μάτι και για να πω την μαύρη αλήθεια οταν βουτάω σε βάθος 4-5 μέτρα δεν κανω ποτέ εξίσωση... λογικά αυτό είναι το λάθος αλλά επείδη έχω δει ότι η ενόχληση στα αυτιά μου έρχετε από τα 6 μέτρα και κάτω,στα 4-5 μέτρα δεν είχα ποτέ ενόχληση οπότε δεν έκανα και εξίσωση... δεν ήξερα οτί μπορεί να σε 'χτυπήσει' και στο μάτι... η μάσκα δεν βεντουζάρει γιατί πάντα βγάζω λίγο αέρα μέσα... τον πόνο ειλικρινά δεν μπορώ να προσδιορίσω που ακριβώς τον ένιωσα...
ελπίζω να είναι από την 'μη εξίσωση'.... θα περιμένω καμιά εβδομάδα μέχρι να ξαναπάω (ευτυχώς έχει και μποφόρ αυτές τις μέρες) και ελπίζω να μην τον ξανανιώσω....

Να εξισώνεις πιό συχνά γιατί θα σπάσεις κανένα τύμπανο (δεν κάνω πλάκα) και θα νιώθεις και πιό άνετα στο βυθό.

Π.Χ εγώ σε μία βουτιά στα 6 μέτραέχω εξισώσει 5 με 6 φορές.

+Quote Post
atzal
δημοσίευση Sep 6 2007, 11:46 PM
Post #10

Μέλος

Απο: ΑΘΗΝΑ-ΜΑΡΟΥΣΙ
Αριθμός Μέλους: 1.349
Ονοματεπώνυμο:ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΖΑΛΟΚΩΣΤΑΣ

QUOTE(christodoulatos @ Sep 6 2007, 10:42 PM) *
QUOTE(david_coulthard @ Sep 6 2007, 09:59 PM) *

Να εξισώνεις πιό συχνά γιατί θα σπάσεις κανένα τύμπανο (δεν κάνω πλάκα) και θα νιώθεις και πιό άνετα στο βυθό.

Π.Χ εγώ σε μία βουτιά στα 6 μέτραέχω εξισώσει 5 με 6 φορές.

Σωστός. 'Οσο πιο συχνά εξισώνεις τόσο καλύτερα.

Μήπως ήσουν ελαφρώς συναχωμένος, μπουκωμένος κ.λ.π.

Τέτοια φαινόμανα αντιμετωπίζω συχνά μετά από πολύωρο ψαροντούφεκο όπου έχω αφυδατωθεί και οι βλέννες στα ιγμόρια δημιουργούν φραξίματα και κατά συνέπεια πόνους στη μετωπιαία περιοχή και πίσω από τα μάτια κυρίως το δεξί. Στις πρώτες δύο ώρες (σχετικό βέβαια αυτό) εξισώνω χωρίς πρόβλημα έως και τα -15 όπου και έιναι το όριο μου χωρίς κανένα πρόβλημα, άνετα, χωρίς να πιάνω τη μύτη μου (valsava). Το πρόβλημα το έλυσα ως ένα βαθμό, πίνωντας νερό καθόλη τη διάρκεια του ψαροντούφεκου.

Δεν διαεκρινίζεις αν το συγκεκριμένο σύμπτωμα εμφανίζεται συχνά ή ήταν κάτι που σε ενόχλησε μόνο μιά φορά. Αν είναι κάτι μόνιμο φρόντισε εκτός από ΩΡΛ να επισκεφτείς και έναν οφθαλμίατρο μήπως είναι κάτι άσχετο με την εξίσωση αλλά οφείλεται σε οφθαλμολογικό πρόβλημα (π.χ. ερεθισμός ή μόλυνση) το οποίο επιδεινώνεται με την υδροστατική πίεση.

Ελπίζω να βοήθησα...

+Quote Post

2 Σελίδες V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Εκδοση Lo-Fi

Η Ώρα είναι: 29th July 2014 - 11:13 PM

όροι χρήσης | προσωπικά δεδομένα | βοήθεια | σχετικά με μάς | διαφήμιση | επικοινωνία
- Το greekdivers.com δεν ευθύνεται για το περιεχόμενο που εμφανίζεται στις σελίδες του και προέρχεται από τα μέλη του ή από εξωτερικές πηγές -