Greekdivers Magazino Ποτέ χωρίς ζευγάρι Ψ/Τ εμπειρίες Hall of fame Όλες οι Ενότητες Το greekdivers.com είναι η ελληνική πύλη (portal) με θεματολογία επικεντρωμένη στα θέματα θάλασσας, με μια ιδιαίτερη έμφαση στην υποβρύχια δρστηριότητα. Είναι η Πύλη για τον Υποβρύχιο Κόσμο. Είναι η Πύλη της Ελληνικής Υποβρύχιας Κοινότητας (Greek Underwater Community). Τι άλλο είναι το greekdivers.com ? Ελάτε να το ανακαλύψετε μόνοι σας ! Greekdivers.com is the greek portal focused on sea activities with special emphasis to the underwater ones. The Portal to Underwater World. Join us and discover what else greekdivers.com is! Everything about freediving, spearfishing, apnea diving and underwater sports. Τα πάντα για την ελέυθερη κατάδυση, την άπνοια και το υποβρύχιο κυνηγι και σπορ. spearfishing, diving, apnea, greece, dive news, scuba, underwater, skin diving, snorkeling, dive, rebreather, watersports, dive travel, underwater cameras, drysuit, fins, deep diving, wreck diving, freedive, sea, fish, katadisi, katadysi, ypovrixio psarema, υποβρυχιο ψαρεμα,ψαρεμα, psarema, καταδυση, θάλασσα, ψαροτούφεκο, ψαροντούφεκο, sfykth, sfikth, σφυκθ, snorkelling, breath-hold, diving equipment, spearfishing, diving gear, weightbelt, masks, scuba, spearguns, constant weight, first aid, mares, pipin, nolimit, no limit, no-limit, static apnea, dynamic apnea, video, apnea, blue, water, hunting, fin swimming, snorkeling, speargun, blue, fin, tuna, shark, yellow, spearfish, monofin blue water hunting, skin diving, underwater photography, shallow water blackout, nude, skin, divers, deep, dolphin, extreme, samba, υποξια, hypoxia, υπερκαπνια, υποκαπνια, υπεραερισμος
www.greekdivers.com

Καλώς Ηλθατε Επισκέπτη ( Log In | Εγγραφή )

> Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette

8 Σελίδες V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> βλεννα και αλλα
BASILISP
δημοσίευση May 7 2007, 05:04 PM
Post #1

Μέλος

Group: Member
Απο: DODEKANISA
Αριθμός Μέλους: 4.743
Περιοχή: Νομός Δωδεκανήσου
Ονοματεπώνυμο:ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑ

Καλησπερα σε ολους,η δικη μου ερωτηση αφορα στο ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για την απομακρυνση της βλεννας απο την μυτη...Μου εμφανιζετε πολυ συχνα και μολις τωρα τελευταια αρχισα και κανω πλυσεις με θαλασσινο νερο η φυσιολογικο ορο αλλα μετα απο λιγο νιωθω οτι η μυτη μπουκωνει ξανα.Να σημειωσω οτι εχω στραβο διαφραγμα (στην σειρα ολοι θα παρετε (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/sad.gif) ) και δεν αναπνεω καθαρα.Συνηθως εχω αρκετα καλη αναπνοη απο το αριστερο ρουθουνι αλλα κακιστη απο το δεξι (πραγμα το οποιο δεν μου επιτρεπει φυσικα να εξισωνω στο δεξι αυτι).Γιατι ομως με την χρηση αποσυμφορητικων αναπνεω 100% και απο τα 2 ρουθουνια και γιατι ΚΑΠΟΙΕΣ φορες οταν ξαπλωνω στο πλαι μπορει και να αναπνεω καλυτερα απο το κακο ρουθουνι και το αντιστροφο (μηπως μετατοπιζετε η βλεννα ή λεω βλακιες (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/tomato.gif) );
Ευχαριστω πολυ,Βασιλης
Υ.Γ. Μηπως γνωριζετε καποιον καταδυτικο Ιατρο στα Δωδεκανησα;
Go to the top of the page

+Quote Post
Επισκέπτης_Pro_Diver_*
δημοσίευση May 7 2007, 05:31 PM
Post #2

Guests

Eχω και εγω παρομοιο προβλημα δυστυχως και ξερω! Χρησιμοποιω ορο για πλυσεις και εχω να παω οτι με βοηθαει αρκετα. Βεβαια εκανα καποιο καιρο να το συνηθισω αλλα μετα απο καθημερινη συχνη χρηση το προβλημα εχει μειωθει αισθητα! Συνηθως απο στραβο διαφραγμα δημιουργηται καποια ρηνιτιδα μικρου ή μεγαλου βαθμου, αλλα καλυτερα να πας σε ενα ειδκο Ωριλα να σου τα εξηγησει επακριβως!

...

+Quote Post
pavos
δημοσίευση May 7 2007, 05:31 PM
Post #3

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 2.575
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Ξάνθης
Ονοματεπώνυμο:Παπαδοπουλος Σταυρος

φιλε γιατρος δεν ειμαι αλλα κατι τετοια ειχα
κι εγω κ τελικα εκανα επεμβαση στις Ρινικές κόγχες

+Quote Post
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
δημοσίευση May 7 2007, 05:58 PM
Post #4

Μέλος

Group: Νέο Μέλος
Αριθμός Μέλους: 3.731
Περιοχή: Νομός Ζακύνθου
Ονοματεπώνυμο:_

Λοιπον σημερα αρχιζει να εξασθενει η ρινιτιδα που με επιασε λογω διαφραγματος.
ειναι πολυ ενοχλητικο και ανγκαζεσαι να αναπνεεις απο την μυτη.
Εγω βαζω στα ρουθουνια ενα υγρο θαλασσινο που περιεχει και μεταλλα και καααπως συνερχομαι.
Κλεισε οσο ποιο συντομα μπορεις χειρουργιο για να ΑΝΑΠΝΕΥΣΕΙΣ οπως μου ειπε ο γιατρος μου.
ακριβως ιδια συμτοματα εχω και εγω περι διαφραγματος αλλα η ηλικια μου δεν μου επιτρεπει να το χειρουργησω ακομα.
αναπνεεις και απο τα δυο ρουθουνια στην δικη σου περιπτωση οταν,η μερια του προσωπου σου που βρισκετε το ''κλειστο'' ρουθουνι ειναι προς την επιφανεια του κρεβατιου..,

ασε μεγαλη ταλαιπωρια....... (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/thumbdown.gif) (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/thumbdown.gif)

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάστηκε απο τον/την ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: May 7 2007, 05:59 PM

+Quote Post
Marios Pavlou
δημοσίευση May 7 2007, 07:11 PM
Post #5

Μέλος

Απο: ΚΥΠΡΟΣ
Αριθμός Μέλους: 2.921
Περιοχή: Κύπρος
Ονοματεπώνυμο:Μάριος Παύλου

Εχω και εγω και το ζευγαρι μου το ιδιο προβλημα, και το ζευγαρι μου και πηγε στο γιατρο και του εδωσε ενα σπρευ το οποιο περιεχει και κορτιζονη και του ειπε να το χρησιμοποιει μονο οταν πηγαινει για ψαρεμα γιατι ειναι αρκετα δυνατο. Το δοκιμασα και εγω και ειναι εξαιρετικο. Απο τοτε δεν ξαναειχα προβλημα με εξισωση και με βλεννα. Αν ενδιαφερεσαι να τον ρωτησω να μου πει το ονομα του να το δοκιμασεις. Οσο για την τιμη νομιζω ειναι γυρω στα 7-8 ευρω και σε παει κανα εξαμηνο.

+Quote Post
BASILISP
δημοσίευση May 7 2007, 07:25 PM
Post #6

Μέλος

Απο: DODEKANISA
Αριθμός Μέλους: 4.743
Περιοχή: Νομός Δωδεκανήσου
Ονοματεπώνυμο:ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑ

Παιδια,πηγα σε ΩΡΛ αλλα εαν ο τυπος δεν ειναι γνωστης των θαλασσιων σπορ τι να πεις.Προσπαθησα να του εξηγησω αλλα μαλλον αυτος ηθελε να με χειρουργησει ετσι κι αλλιως.Στο νυστερι θα καταληξω μονο στο τελος...Αλλη λυση δεν υπαρχει ρε βαμωτο; Φιλε Αλεξανδρε,ναι αυτο ακριβως μου συμβαινει.Φιλε Μαριε (αν και τα φαρμακα δεν παιρνονται στο ετσι) θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι αυτο το σκευασμα (περιμενω με ανυπομονησια μυνημα σου)...Ευχαριστω και παλι.Γειαααα

+Quote Post
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
δημοσίευση May 7 2007, 07:43 PM
Post #7

Μέλος

δεν νομιζω οτι ειναι εποδεινο χειρουργιο.
Απλα θα εχεις μια αποχη απο το ψαροντουφεκο και γενικοτερα απο θαλασσα περιπου 2μηνες.

+Quote Post
zantespear
δημοσίευση May 7 2007, 08:29 PM
Post #8

Μέλος

Απο: Zakynthos-Αθήνα
Αριθμός Μέλους: 319
Ονοματεπώνυμο:Σπύρος Μ.

QUOTE(BASILISP @ May 7 2007, 05:24 PM) *
Καλησπερα σε ολους,η δικη μου ερωτηση αφορα στο ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για την απομακρυνση της βλεννας απο την μυτη...Μου εμφανιζετε πολυ συχνα και μολις τωρα τελευταια αρχισα και κανω πλυσεις με θαλασσινο νερο η φυσιολογικο ορο αλλα μετα απο λιγο νιωθω οτι η μυτη μπουκωνει ξανα.Να σημειωσω οτι εχω στραβο διαφραγμα (στην σειρα ολοι θα παρετε (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/sad.gif) ) και δεν αναπνεω καθαρα.Συνηθως εχω αρκετα καλη αναπνοη απο το αριστερο ρουθουνι αλλα κακιστη απο το δεξι (πραγμα το οποιο δεν μου επιτρεπει φυσικα να εξισωνω στο δεξι αυτι).Γιατι ομως με την χρηση αποσυμφορητικων αναπνεω 100% και απο τα 2 ρουθουνια και γιατι ΚΑΠΟΙΕΣ φορες οταν ξαπλωνω στο πλαι μπορει και να αναπνεω καλυτερα απο το κακο ρουθουνι και το αντιστροφο (μηπως μετατοπιζετε η βλεννα ή λεω βλακιες (IMG:http://www.greekdivers.com/forum/style_emoticons/default/tomato.gif) );
Ευχαριστω πολυ,Βασιλης

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... Φταρνίζομαι μαλιστα χωρίς λόγο (κρυολόγημα ή κάτι αλεργικό) εντελώς ξαφνικά. Μάλιστα έχω παρατηρήσει πως μετά τις δύο πρώτες βουτιές με πιάνει πολύ δυνατό φτάρνισμα και βγάζω αρκετή βλένα.

Παιδιά πως ζητάνε αυτό τον ορο και πως χρησιμοποιείται? ποσες φορές την ημέρα?

+Quote Post
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
δημοσίευση May 7 2007, 08:40 PM
Post #9

Μέλος

ρε παιδια ΟΛΟΙ εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια συμπτωματα.δεν ειναι κρυολογημα!!
εμενα ο γιατρος μου εδωσε αυτο

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάστηκε απο τον/την ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: May 7 2007, 08:41 PM
Συνημμένο(α) Αρχείο(α)
Συνημμένο Αρχείο  images.jpg ( 2.17k ) Αριθμός Μεταφορτώσεων: 10

+Quote Post
Fiat X1/9
δημοσίευση May 7 2007, 09:42 PM
Post #10

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 3.354
Περιοχή: Κύπρος
Ονοματεπώνυμο:Γιώργος Σεργίου

QUOTE(BASILISP @ May 7 2007, 05:24 PM) *
Ευχαριστω πολυ,Βασιλης

Φίλε Βασίλη,

και εγώ πάσχω από το ίδιο...πάσχω πάρα πολύ σε σημείο που μου χαλάει το ψάρεμα και την διάθεση για ψάρεμα στις πιο πολλές περιπτώσεις...μόλις μπω στο νερό..η μύτη μπουκώνει....

Εγώ λέω ότι έχεις τσιμπήσει καμία αλλεργία....πήγαινε σε κάνα ειδικό να σε εξετάσει και βλέπεις...

ειδοκός δεν είμαι...αλλά ενδιαφέρον πολύ το τόπικ σου.....

περιμένω λύσεις !!!!

+Quote Post

8 Σελίδες V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Εκδοση Lo-Fi

Η Ώρα είναι: 30th October 2014 - 02:37 PM

όροι χρήσης | προσωπικά δεδομένα | βοήθεια | σχετικά με μάς | διαφήμιση | επικοινωνία
- Το greekdivers.com δεν ευθύνεται για το περιεχόμενο που εμφανίζεται στις σελίδες του και προέρχεται από τα μέλη του ή από εξωτερικές πηγές -